PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VANDAAG VAN VIJF GESPREK MET FRACTIELEIDERS PARTIJEN Eerste Kamer positief tegenover Schelde-Rijnakkoord Prof. Romme overlegde met de ministerraad Zalman Sjazar nieuwe president van Israël Verdrag tractieleiaers a.), Toxopeusjv.v.d.), Van Eijs- Nadere besprekingen Vandaag... Overstromingsramp in Afghanistan OVEREENSTEMMING OP DE G.A.T.T.-CONFERENTIE Somber element Kreekrakplan in het gedrang I WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508 adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b. n"nc "J~ Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez tr 2911. Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, f 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. 8/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oost ct. p. regel (min. f 1,50). „Brieven bUr. van dit blad" 25 ct. Woensdag 22 mei 1963 „In één naam" kerkelijke expositie Pagina 2 er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Ruim een week geleden is het verdrag over de Sohelde-Rijnverbinding tus sen België en Nederland in Den Haag ondertekend en sindsdien is er gelegen heid geweest de tekst van het verdrag nader te bestuderen. Drie elementen zijn ons daarbij opgevallen, namelijk het tracee, de economische bepalingen en ten slotte het openlaten van de moge lijkheid alsnog een zijkanaal naar de Westerschelde te graven. Het verdrag laat de verbinding rond Tholen door de Oosterschelde schie ten en voorziet in de oude route door de Eendracht- Weliswaar was beleend, dat de Belgen bijzonder op deze route waren gesteld, maar tevens wist men dat Ne derland op dit punt niet toeschietelijk zou zijn. Tóch is de Eendracht in het verdrag gekomen. Hoe was dat moge lijk Wanneer men zich realiseert, dat het overleg tussen de beide delegaties zeer moeizaam is verlopen, soms met meer horten dan met stoten, dan is dui delijk dat het toegeven van Nederland op het stuk van de Eendrachtroute ge paard is gegaan met een belangrijke concessie van Belgische zijde. Wij heb ben de indruk, dat deze concessie in de economische sector is gevallen en dat de Eendracht in feite het ruilobject is ge worden voor de afschaffing van de Rijn vaartpremies. Wanneer men ten aanzien van deze premies het thans gesloten ver drag vergelijkt met het advies over het Moerdijkkanaal, dat negen jaar geleden is uitgebracht door de onderhandelaren Van Cauwelaert en Steenberghe, is er een duidelijk verschil. Toen kon men het slechts met moeite eens worden over een voorwaardelijke afschaffing, waarbij de mogelijkheid voor protectionistische maatregelen open bleef. De premies zijn nu echter in één zin van de tafel geveegd. De relatie met de Eendrachtroute lirt inderdaad voor de hand: vermoedelijk is van Nederlandse zijde ten aanzien vafï deze verbinding een starre houding aan genomen, zodat de Belgen ten slotte met hun uiterste concessie aankwamen, opheffing van de premies. Pas toen is Nederland door de „Eendrachtknieën" gegaan Van deze veronderstelling uitgaande is het interessant na te gaan of Ne derland óók nog in staat is geweest te voorkomen, dat op andere wijze dan door premies Belgische havens worden bevoordeeld. In Nederlandse kringen kan men namelijk vaak verhalen horen over de slinkse wijze, waarop de Bel gische regering steun geeft aan allerlei havenontwikkelingen, waarmee zij in feite een protectionistische politiek zou bedrijven. Inderdaad voorziet het nieu we verdrag in het voorkomen van der gelijke situaties, namelijk door een be paling (artikel 45), waarin wordt vast gesteld dat overheidsmaatregelen in beide landen „ter bevordering van de aanleg of de exploitatie van zeehavens" niet mogen leiden tot verstoring van de concurrentievoorwaarden tussen de zee havens van beide landen. Wij vragen ons echter af, of deze bepaling wel zo gelukkig is. Onze twijfel te dien aanzien wordt in gegeven door twee overwegingen. In de eerste plaats is de formulering bij zonder vaag, maar in de tweede plaats het belangrijkste kan deze vage bepaling vooral ook Nederland treffen. Dit artikel is namelijk niet alleen op Rot terdam van toepassing, maar op alle bestaande en toekomstige zeehavens. Dat wil zeggen eventueel ook op het pas gelanceerde Oosterscheldebekken, het ambitieuze Brabantse object, dat gisteren in de Eerste Kamer door ir. Geuze treffend is omgedoopt tot „Rei- merswaalplan". In dit verband moet er aan worden herinnerd, dat het (aan dit Reimerswaalproject voorafgaande) Kreekrakplan geheel is losgemaakt van de Schelde-Rijnverbinding. En dat ter-, wijl de Nederlandse regering op verzoek van Noord-Brabant een koppeling wél nastreefde. Waarom is het losgemaakt van dit verdrag We hebben begrepen, dat België ernstige bezwaren tegen het plan maakte, zo zeer zelfs dat men op nieuw met vertraging van de onderhan delingen rekening moest houden. Neder land liet daardp het Kreekrakplan val len en de regering heeft inmiddels de provincies Noord-Brabant en Zeeland in plaats daarvan principiële steun toege zegd voor het Reimerswaalproject. Zou Nederland echter inderdaad tot uitvoe ring van dit plan besluiten, dan schijnt ons de vraag gewettigd of België onder bepaalde 'omstandigheden deze uitvoe ring zal trachten te vertragen met uit gerekend een beroep op dit artikel 45 van het verdrag: men wil immers in België geen concurrentie in de onmid dellijke nabijheid van Antwerpen! Dit brengt ons tevens op ons derde punt: de mogelijkheid van een zij kanaal naar de Westerschelde (bij Bath). Wij hebben niet de indruk, dat een van beide partijen op dit ogenblik ook maar even serieus aan verwezenlij king van deze mogelijkheid denkt. De bewuste bepaling is op Nederlands ver zoek in het verdrag opgenomen, ver moedelijk als een soort laatste herin nering aan het Kreekrakplan, waarbij België geen bezwaar had omdat het deze bepaling kon gebruiken om Gent zoet te houden. Aan de aanleg van dit zij kan aal behoeft echter voorlopig niet te worden gedacht. Misschien zal het alléén gebeuren als Gent zoveel pressie op de Belgische regering weet uit te oe fenen, dat die er ten slotte om verzoekt. Maar of dat zal lukken is zeer de vraag. Terugkerende naar ons vorige punt hel „concurrentie-artikel" vra gen wij ons af, of niet deze bepaling ook nog weer eens onderstreept, dat Neder land behoefte heeft aan een zeehaven nota. Er is om een dergelijk stuk vele malen gevraagd, o.a. in de Staten-Ge- neraal, maar de regering wil er blijk baar niet aan- Nü vooral lijkt het echter dringend nodig, dat de zeehavenpolitiek van ons land in grote lijnen wordt vast gelegd, juist om meningsverschillen met België te voorkomen. Een dergelijke nota zal overigens ook voor Zeeland van belang zijn, omdat deze provincie daarin aangetoond kan zien in hoeverre er in derdaad behoefte aan een Reimerswaal- plan bestaat. In dat geval zou ook Zee land tot medewerking kunnen besluiten. Bovendien zou dan dit project de basis krjjgen, waaraan het (naar buiten) nog onttn-eekt. Een gevaarlijke situatie, zou men kunnen zeggen, nu België een der gelijke aanleg wel eens tot een „versto ring van de mededingingsvoorwaarden" conform artikel 45 zou kunnen bestem pelen. Een korte opmerking ten slotte over het Kanaal door Zuid-Beveland. Het servituut op deze verbinding verdwijnt zodra de nieuwe vaarweg een feit is. Als deze route in de toekomst „slechts" een nationaal karakter zal krijgen, be hoort Zeeland duidelijk te maken, dat thans provinciale en lokale belangen bij de exploitatie een belangrijke rol beho ren mee te spelen. Hetgeen tot dusver was uitgesloten. De kabinetsinformateur, prof. mr. dr. C. P. M. Romme is gister morgen direct met de uitvoering van zijn informatieve opdracht begonnen. Tijdens een „geïmproviseerde ministerraad" heeft hij de demissionaire bewindslieden gevraagd om een bondig schrifte lijk overzicht van de voornaamste vraagstukken en controversiële punten in de door hen geleide departementen. Prof. Romme liet weten de formulering van zijn opdracht letterlijk te nemen. Zijn plannen omvatten besprekingen met ministers en fractieleiders naast bestudering der partijprogramma's. Prof. Romme zal zich, naar hij uitdrukkelijk heeft verklaard, niet bemoeien met het uit zoeken of polsen van mensen voor ministersposten. F i' 1 J (k.v.p.), Vondeling (p.v.d. Na afloop van de ministerraad van gistermorgen liet hij weten, dat hij de middag en de avond zou beste den aan het beoordelen van de ge gevens en de controversiële pun ten, die hij van de ministerraad had vernomen. Vandaag (woens dag) zal hij besprekingen voeren met de fractieleiders der voor naamste partijen, de heren De Dit is de nieuwe Rust,I iche ambas sadeur in Nederland, I. I. Toegari- nov, die dinsdag met de trein uit Moslcou in Hoek van Holland is aangekomen. den (a.r.) en Beeraink (c.h.u.). Hij zei te verwachten, dat deze bespre kingen de gehele dag in beslag zullen nemen. Donderdag, Hemelvaartsdag, zou hij besteden aan hetgeen hem door de fractieleiders is meegedeeld. Dan zou hij ook van de ministers een schriftelijke bevestiging van hetgeen zij in de minis terraad van gisteren naar voren hebben gebracht hebben ontvangen. Op vrijdag en zaterdag zal hij zo no dig in Den Haag nog nadere bespre kingen met ministers en fractielei ders voeren. Op deze manier hoopt hij te komen tot een advies voor een partijsamenstelling in het volgend kabinet. Geen enkele bespreking met wie dan ook kan tijdens het uitvoeren van de in formatieopdracht worden beschouwd als een poging om iemand ln een voorals nog verkapte formatie te betrekken. Prof. Romme zal zich op zakelyke basis uitsluitend met do grote lijnen bezig houden, aldus zijn verklaring. In Juni aanstaande viert het Salzburger marionettentheater met een serie feestelijk heden het feit. dat het ruim vijftig Jaar geleden, op 23 februari 1913, door de beeld houwer professor Anton Aicher werd opge richt. is het 150 jaar geleden, dat de Duitse operacomponist W. Richard Wagner te Leipzig werd geboren. is het 25 jaar geleden, dat Ewhen Konovalec, de leider van de Oekraïnische vrijheidsbeweging bij een bomaanslag op de Coolsin- gel te Rotterdam om het leven kwam. wordt de Nederlandse dichter A. Roland Holst te Bergen (N.H.) 75 jaar. De informateur prof. Romme is dinsdag met oriënterende bespre kingen begonnen in een door hem „géim proviseerde ministerraad". De bijeenkomst werd gehouden in het gebouw van het kabinet van de minister-president in Den Haag. Foto: Minister-president prof. dr. De Quay verlaat het mi nisterie van algemene zaken na de bespreking. Geen resultaten bij overleg in Brussel De ministers van landbouw van de zes Euromarktlanden zijn tijdens een tweedaagse bijeenkomst te Brussel, die gisteravond werd be sloten, niet tot definitieve resulta ten gekomen. De standpunten van de Westduitse dele gatie enerzijds en die van de commissie en de overige vijf aan de andere kant konden echter wel tijdens een beperkte vergadering, die de gehele dinsdagoch tend duurde, nader tot elkaar worden gebracht voor wat betreft handelsver keer tussen de zes partnerlanden in vleeswaren en conserven. Een beslissing werd echter uitgesteld tot een volgende bijeenkomst van de raad op 30 en 31 mei. Dan zullen de landbouwministers ook een besluit nemen over het tijdsche ma bij de behandeling van het actiepro gramma op het gebied van de landbouw, dat zij voor het einde van dit jaar moe ten afwerken. Zij werden het in beginsel al eens over een Frans voorstel om met ingang van volgende maand daartoe iedere derde week van de maand bijeen te komen. Uitvoerig werd gesproken over het vraagstuk van de prystoenadering bij granen. De Westduitse minister van landbouw, Schwarz, deelde mede dat West-Duitsland ingevolge een beslis sing van het kabinet in Bonn niet zou kunnen instemmen met een prijsverla ging, behalve dan voor wat betreft de arempelprijs van de standaardkwaliteit gerst. Twee negers op de universiteit van Alabama Het bestuur van de universiteit van Alabama zal twee negerstndenten toe laten. Een federale rechtbank, die was gevraagd deze toelating uit te stellen tot de spanning in deze zuidelijke Ame rikaanse staat, waar zich de laatste tijd zou zijn afgenomen, wees het verzoek van de hand. De universiteit van Alabama was tot dusver slechts voor blanken toeganke lijk. In Greensboro, waar een groot aantal negers die tegen de rassenschei ding hadden betoogd in de gevangenis is geworpen, is de spanning toegeno men. Op een bijeenkomst van negers is namelijk besloten, geen inkopen meer te doen in de winkels van blanken. Socialist volgt overleden leider Ben Zwi op De 73-jarige socialist Zalman Sja zar is gisteren tot president van Israël gekozen, als opvolger van de onlangs overleden Ben Zwi. De verkiezing geschiedde door het parlement. Sjazar werd by de eerste stemming ge kozen. Hy kreeg 67 stemmen, terwyl de enige andere kandidaat, de liberale lei der Perez Bernstein, 33 stemmen op zich verenigde. De nieuwe president wordt beschouwd als één van de leiders der socialistische Zionistische „oude garde". Hij werd als Zalman Sjneor Roebasjov te Mir in de omgeving van Minsk in Rusland gebo ren. Zijn opleiding kreeg hij in het oude Sint Petersburg en aan enige Duitse universiteiten. Zijn wetenschappelijke belangstelling is gericht op de joodse geschiedenis en de joodse mystiek. Naar Israël In 1924 kwam hij naar Israël, waar hq medewerker werd van het soeïa- Volgens ln Kaboel binnengekomen be richten zouden in Afghanistan als ge- van een onafgebroken regenval urende de laatste tien dagen, ge paard met overstromingen, honderden mensen om het leven zijn gekomen. Er wordt in deze berichten gesproken van meer dan vierhonderd doden, door verdrinking, bedelving onder ingestorte huizen of door blikseminslag. Gezien echter de slechte telefoon- en telegraafverbindingen met de hoofdstad en de weinige wegen, zal het nog wel enkele dagen duren alvorens de juiste omvang van de ramp bekend zal zijn. Door het wegslaan van bruggen zijn vooral de verbindingen met het noorden en het oosten van het land verbroken. listische blad „Davar". Hij werd één der voornaamste organisatoren van de socialistische beweging in Israël. Na de vorming van de nieuwe staat werd hy minister van onderwijs. Een verzoek aan Moskou om hem als ambassadeur te aanvaarden werd afge wezen op grond van zijn vroegere socia listische en zionistische activiteit in Rusland. Sjazar neemt als lid van het dagelijks bestuur van het joodse agentschap, waar hij belast is met de afdeling onderwijs en cultuur, een belangrijke plaats in ir de internationale joodse gemeenschap. Spion aangehouden in Frankrijk Agenten van de Franse contra-spiona gedienst hebben een 35-jarige Frans man van Poolse afkomst, Jean Pikus, aangehouden op beschuldiging van spi- onage-activiteit voor het Sowjetblok. Dit is in kringen van de geheime dienst te Parijs Pikus is reserve-onderofficier bij de ma rine en heeft als burger op het Parijse vliegveld Orly gewerkt. Hem wordt het verstrekken van geheime militaire ge gevens aan een buitenlandse mogend- leid ten laste gelegd. Daarvoor kan hij gedaagd worden voor het onlangs inge stelde hof voor de staatsveiligheid. Volgens genoemde kringen is dit derde arrestatie in verband met spiona ge in Parijs dit jaar. In bijna 1% jaar tijd zijn in de Franse hoofdstad 12 mensen van Tsjeehoslowaakse, Poolse of Roemeense nationaliteit aangehou den wegens spionage voor het Sowjet blok. In Seattle in de Amerikaanse staat Washington deed zich het hier uitgebeelde ongeluk voor. De Si-jarige Richard J. Hubbard, die in zijn auto door de politie werd achtervolgd wegens een overtre ding, raakte de macht over het stuur kwijt en botste met zijn wa gen tegen een paal van een elek trische leiding. Door de kracht van de botsing werd hij uit zijn auto geslingerd, waarna hij ern stig gewond aan een pen in die paal bleef hangen. Een stroom draad, welke van de paal viel, stak vervolgens de auto in brand. 206e jaargang - no. 120 Impasse op de laatste Verlagingen gelijk, enige dag doorbroken speciale regelingen Volgend jaar grote conferentie over tariefsverlagingen De G.A.T.T.-conferentie in Genève heeft gisteravond alle resoluties die haar waren voorgelegd aan vaard en haar zitting derhalve met succes afgesloten. Dit is door afgevaardigden meege deeld. Een akkoord tussen de V.S. en de zes E.E.G.-landcn over tariefonderhan delingen behoort tot de goedgekeur de resoluties. Op 4 mei 1964 wordt een grote conferentie in Genève ge opend over de kwestie van verlagin gen der tarieven. De compromisfor- mule voor de methode van tariefver lagingen tussen de V.S. en de E.E.G. was gisteravond ingediend. Formule De formule luidt: „dat met het oog op de beperkte resultaten die in de afge lopen jaren bij onderhandelingen op basis van produkt-voor-produkt zijn behaald, de tariefbesprekingen, dienen te worden gebaseerd op programma van aanzienlijke lineaire tariefverlagingen met slechts een minimum aun" uitzonderingen. De li neaire verlagingen dienen gelijk te zijn. In gevallen waarin belangrijke verschillen bestaan ln tariefniveaus zullen de verlagingen worden geba seerd op speciale regelingen". r-°schil De laatste zitting begon gisteravond niet op t(jd, omdat op het laatste ogenblik nog een geschil rees tussen Australië, Nieuw-Zeeland en Canada enerzijds en de E.E.G. anderzyds. Het ging om de tekst van een ministeriële verklaring. Het bezwaar van de E.E.G. gold het deel van de tekst, dat de procedure omschrijft die moet worden gevolgd ten aanzien van enig land met een laag gemiddeld tarief, dat in hoge mate afhankelijk is van de uitvoer van landbouwprodukten of andere grondstoffen. Het geschil kon echter nog tijdens de zitting worden opgelost. De conferentie aanvaardde voorts tijdens de zitting een resolutie, waarin wordt aangedrongen op de vorming van een actiecomité om de onderontwik kelde landen te steunen hy het „pro gramma van actie", dat zij by de conferentie hebben ingediend. Het comité moet verder „positieve maat regelen" inleiden en coördineren om de ontwikkelingslanden te helpen bij de versterking van hun produktie- potentieel en exportcapaciteit. SUGGESTIE IR. M. A. GEUZE: MAVEN RE1MERSWAAL" Twee Zeeuws-Brabantse zaken zijn gisteren bij de behandeling van de begroting van verkeer ev waterstaat in de Eerste Kamer in het bijzonder naar voren ge sprongen: het onlangs onder tekende akkoord tussen Neder land en België over de Schelde- Rijnverbinding en daarmee in samenhang het Kreekrakplan. In bijna juichende bewoordin gen spraken alle woordvoerders over de Schelde-Rijnverbinding. Mr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk (v.v.d.) zei bijvoor beeld: „Dit Schelde-Rijnak koord is voor ons een vergoe ding voor het rampzalige ver drag met Duitsland, dat we pas met een bezwaard gemoed heb ben aanvaard." In ongeveer ge lijke bewoordingen liet ir. M. A. Geuze (c.h.u.) uit Poortvliet zich uit over dit verdrag: „Het lijkt er toch op, dat dit verdrag met België er wel gunstiger uit ziet, dan het Nederlands-Duitse verdrag, dat hier twee weken geleden werd goedgekeurd". Niettemin was er voor enkele spre kers „een somber element" aan dit plan, om de woorden van de heer J. L. P. M. Teyssen uit Waalwjjk (k.v.p.) te gebruiken. Toen hy over liet Kreekrakplan sprak, was het woord „plan" hem zelfs te definitief: „Beter is het van een mogelykheid te spreken", zo meende hy, „want van een plan is eigenlyk nog niets te be kennen". Hy wees erop, dat de beide provinciale besturen van Zeeland en Noord-Brabant we! technische en nautische voordelen zien in de nieu we mogelijkheid voor het Kreekrak plan, „maar dat deze nieuwe moge- fyklieden toch pas werkelykheid kun nen worden na afsluiting van de Oos terschelde, dus pas na 1978". Hy voegde daaraan nog toe: „Dit bete kent en dat is dan het sombere element dat met de bereidverkla ring van de regering, die medewer king aan het Kreekrakplan toezegde, slechts een perspectief op lange ter mijn is geopend". Ir. Geuze vond het zelfs beter hele maal niet meer te spreken van een KreekrakplanDaarmee wilde hy overigens niet aangeven, dat dit plan naar zijn inzicht geen enkele kans van slagen heeft, of van de baan is. Hij zei het zo: „Uit de mededelingen van de minister moeten we conclude ren, dat het plan in eerste instantie van zuid naar noord, van Wester schelde naar Oosterschelde dus, is omgeklapt en dat het plan nu nog eens van oost naar west is verscho ven". En aan deze conclusie verbond h(j 'n suggestie: „Nu 't plan dus ver wezenlijkt zal moeten worden op de gronden van Reimerswaal, zouden we beter deze naam aan het plan kun nen geven". Met name prof. dr. ir. J. P. Mazure (p.v.d.a.) viel hem bij: „De naam Haven Reimerswaal lijkt my een byzonder aantrekkely'ke ge dachte". SITUERING Zowel de heer Teijssen, de burge meester van Waalwijk, als ir. Geuze kwam tot een concrete vraag: „Ten einde onjuiste conclusies te voorko men, is het noodzakelyk duideiyk te weten of en in hoeverre het technisch mogeiyk is reeds voor de afsluiting van de Oosterschelde en dus voor 1978 met de uitvoering van de werken voor dit plan aan te vangen", zo stelde de heer Teyssen. Voorts drong hy erop aan de situe ring van dit gebied in het Ooster scheldebekken in overleg met de bei de provincies zo spoedig mogelijk te bepalen en voor de heer Geuze kleef de er kennelijk een grote vraag aan het geplande zykanaal by Waarde, dat dit Kreekrakplan een verbinding moet geven met de Westerschelde: „Wanneer dit zykanaal er zal komen is me niet helemaal duidelijk", liet hij weten. Baron de Vos van Steenwijk was met een warm pleidooi voor het Kreekrak plan begonnen. Hij betreurde het ten zeerste dat dit plan niet tot de urgen te werken werd gerekend. „Men be hoeft niet bang te zyn voor de be staande havens", voorspelde hy. „En ook in België ziet men geen gevaar voor concurrentie in het Kreekrak plan". De jongste mededelingen van de minister over de mogelijkheden van en de kansen voor het Kreekrak plan waren voor hem overigens aan leiding zyn definitief oordeel voorlo pig nog op te schorten. CRED1TPOST Ir. Geuze „het spreken tegen de missionaire bewindslieden over een begroting als thans, komt my voor zoiets te zyn als schieten met losse flodders" wilde het Schelde-Rijn akkoord toch een creditpost noemen van deze demissionaire regering. Maar hy voegde er even later aan toe: „Onduideiyk ligt slechts de kwestie van het Kreekrakplan". Mo gelijkheden zyn er wel opengelaten ln het plan. En in dit verband noem de ir. Geuze de mogelykheid van een zijkanaal naar de Westerschelde. Ook attendeerde hij de minister op het feit, dat er havenarbeiders genoeg zijn in deze streek. „Uit Brabant en Zeeland bestaat er nog altijd een in tensieve pendel op de randstad Hol land", zo vermeldde hij. Ook over de verbinding van het Kreekrakplan met de Westerschelde had hy een mening: „Dit zykanaal bij Waarde zal een lelijke doorsnij ding van Zuid-Beveland zijn". Hij drong dan ook met klem aan op „het creëren van vervangende grond". Niettemin voorzag hij in dit nieuwe Kreekrakplan „interessante moge- ïykheden". De heer J. Tjalma (a.r.) uit Hooge- veen had vernomen, dat er een afzon- derlyke scheepvaartregeling voor de Schelde-Rijnverbinding zou komen. „Zal dit niet tot moeilijkheden leiden, gezien alle narigheden, die we onder vinden met de scheepvaartregeling op de Ryn". In dit verhand noemde hij de veelbesproken „acte van Mann heim". Nadat mr. D. A. Delprat (v.v.d.) er zijn vreugde over had uit gesproken, dat eindelijk deze steen des aanstoots tussen Nederland en België uit de weg was geruimd, wees prof. dr. ir. Mazure nog op de grote invloed, die de duwvaart op het plan voor de Schelde-Rijnverbinding heeft gehad. In dit verband voorzag hij een conse quentie: „Ook in andere delen van (Zie slot pag. 7 kol. 1 REEDS BIJ EERSTE STEMMING GEKOZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1