N.T.S. NIET VERTEGENWOORDIGD OP HET TELEVISIEFESTIVAL IN CANNES Eilanden voor Afrika's westkust ontdekt door het toerisme Kunstdieven stropen de Duitse kerken af Indrukwekkende Amerikaanse documentaire reportage „de Stoel Dr. A. J. Verhage voorzitter van Raiffeisenbank Benden leveren op bestelling Zelfs export naar buurlanden Staking bij radio en t.v. Frankrijk SPAANSE SENORITAS VOEREN EEN BROEKENOORLOG DINSDAG 21 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT naar voren van de sprekers en de rechters, die zweten, peinzend kijken, argumenteren en elkaar aanstoten. Benauwend realistisch. Het is cinema vérité. De scenes hebben niets van doen met de gladde rechtbankscènes uit bijvoorbeeld de Amerikaanse te levisie-filmversie „De verdedigers". „De Stoel", zoals de Amerikaanse film heet, is een televisiedocument dat spoedig naar Nederland zal moe ten Komen. Maar nogmaals: de N.T-S. was niet vertegenwoordigd in Can nes. In Montreux had elke omroep- veretuging minstens een vertegen- wooraiger zitten. De verhoudingen liggen wel scheef. NEDERLAND MISTE VEEL GOEDS (Van onze speciale verslaggever). r\at vorige week in Cannes voor de zesde maal eveneens een inter- nationaal televisiefestival werd gehouden dreigde vergeten te worden in de lawine van bioscoopfilms, welke op, en buiten het festival om, worden vertoond. Met de films, die op de filmbeurs draaien meegeteld, kon men in veertien dagen tijds 200 maal een bioscoop binnen. Ook het televisiefestival, dat zich afspeelde in het Casino, was echter niet mis. Er draaiden officieel veertig documen taires en korte speelfilms en in een andere zaal hielden de produ centen van t.v.-films een internationale beurs, met nog eens een kleine honderd produkties. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het aftreden van prof. dr. F. Minderhoud als voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, is benoemd dr. A. J. Verhage te Wassenaar. Dr. A. J. Verhage is onder meer voorzitter van het produktschap voor siergewas sen en van de vereniging „De Neder landse Bloemisterij". In 1962 werd dr. Verhage benoemd tot lid van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffei senbank. De regering van Haïti heeft de Verenig de Naties laten weten dat zij de achterstal lige bijdragen aan de volkerenorganisatie, ten beCrage van 22.500 dollar, zal betalen. Haïti liep de kans zijn stemrecht in de al gemene vergadering te verliezen omdat het meer dan twee jaar in gebreke was geble ven zijn contributie te voldoen. De (kleinere) kerken en kapellen vooral in Zuid-Duitsland heb ben op een eigenaardige manier van de Westduitse welstand te lij den. Sinds het als bijzonder „stan- desgemasz" geldt om zijn woning met voorwerpen der sacrale kunst te versieren, is er een grote markt De beurs is hoofdzakelijk een affaire voor Amerikaanse en Franse producenten en ze is al leen toegankelijk voor eventuele kopers, filmverhuurkantoren uit andere landen en inkopers van televisiemaatschappijen. De juf frouw aan het inlichtingenloket zei dat ze nog geen Hollandse kopers had gezien. De N.T.S. was trouwens evenmin ver tegenwoordigd op het officiële t.v.- festival en is dat evenmin op het filmfestival. Op het filmfestival lopen wel he ren rond van de Belgische en Duitse televisie. Ze kopen veel aan. De Ro- meinse-Franse film „Codine". welke nogal de aandacht heeft getrokken, is gekocht door de Belgische televisie en zal binnenkort worden vertoond. Duitsland kocht o.a. de Spaanse film .Een mooie liefde'. Fen flirec'eur van een Nederlands filmverhuurkantoor, die hier zijn komend winterseizoen aan het voorbereiden is, zei dat hij zich al'een oneon' on de sneel- films van de grote produktie- en ver- huurmaatschappqen van de grote filmlanden. Die leggen een veto op televisievoor stellingen gedurende enkele jaren. De kleinere filmlanden uit Oost-Europa en Zuid-Amerika en ook de kleinere ondernemers uit de grote filmlanden zijn minder strikt, maar zij produce ren films die in Nederland eventueel alleen interesse kunnen vinden bij een klein publiek. De filmimporteur zei: „een zogenaamde kleine roulatiefilm waarvan ik twee kopieën nodig heb. kost me altyd nog met rechten, on dertitels en dergelijke f25.000, Maar voordat ik ze in de bioscopen heb, heeft half Nederland ze gezien op de Belgische of Duitse televisie. Ik vergeet deze films maar". Nederland se omroepverenigingen doen kenne lijk hetzelfde. Er was in het Casino gemiddeld meer goeds te zien dan in het festi valpaleis. Ook was er natuurlijk het nodige slechte. Italië vertoonde een filmpje over trouwe honden. Het was een larmoyant halfuurtje, dat op de Nederlandse televisie gaarne gemist kan worden. Een van de Amerikaan se inzendingen was een dramatische verbeelding van een roman van Ja mes Agee „Een dode in de familie". Er is een PulttzerprQs gevallen op de roman. Op het t.v.-schërm was het evenwel een draak, die triest in een hoekje veel tranen zat te storten. vroegere Nieuw-Guinea. De Austra lische documentaire was anders, om dat ze doelbewust gefilmd was met het oog op vertoning in de huiska mer, dus met sprekers in het beeld die de kykers uitlegden wat er aan de band was. Engeland Een Engelse t.v.-filmproducent toon de een gel'ilmd verslag van een op treden van Margot Fonteyn en de uit Rusland gevluchte danser Rudolp Noerqef in „Les Sylphides" van Soki- ne. Het ballet was vanuit de zaal met twee camera's opgenomen. Het was een nogal statisch geheel dat het op geen stukken haalde bij de televisie documentaire welke de free lance- cineast Guenther Hassert voor de Keulse televisie heeft gemaakt van de door het Nationale Ballet onder leiding van Sonia Gaskell gedanste balletten „Symfonie in C" en „Four Temperaments". De meeste indruk onder de palmen in het Casino maakte een Amerikaan se televisiefilm. Het was een docu mentaire reportage rond de elektri sche stoel in Chicago. De film liet zien wat er de laatste week voor de terechtstelling gebeurt. De advocaat probeert nog een laatste kans- Het nele weekend zit hij in zijn kantoor, jasje uit, broodjes etend, liters koffie verzwelgend, telefonerend met colle ga's en senatoren die hem willen bij staan. De maandag daarop is een zit ting van het Hof van appel. De ver dediger pleit om gratie want de ver oordeelde, een neger, is in de negen jaren die hy gevangen heeft gezeten een ander mens geworden- De staats- advocaat bestrijdt het. Niets afgesproken De film is opgenomen zonder scena rio. Er is niets van tevoren afge sproken. Men krygt een advocaat te zien die zwoegt en niet uit zijn woor den kan komen, als hy telefoneert, omdat hy onvermoeid is en niet weet welke kant hy uit moet. In de recht zaal haalt de camera de gezichten Het festivalpaleis te Cannes, vijf tig weken per jaar gesloten, twee weken in mei centrum van de grote gooi der filmproducerende landen naar de internationale er kenning van de beste van hun produlcten. Rusland Maar Rusland kwam vervolgens weer goed voor de dag met een half ge speeld, half documentair verslag van een hulsgezin, dat in een woonslee achter een tractor, drie dagen lang door een loeiende sneeuwsteppe trekt. Een t.v.-film vol avontuur. België vertoonde een t.v.-verbeelding van Strawinsky's „l'Histöire d'un soldat". Het was byzonder goed ge daan, waarbij afwisselend gebruik was gemaakt van dans- en speel scè nes en waarbij ook animation, ofwel tekenfilm te pas was gekomen. De ze keer dus ook iets goeds uit België. Het t.v.-festlval in Cannes, dat onder auspiciën staat van de Europese Ra dio Unie, wil een brug leggen tussen de cineasten die voor de bioscoop wer ken en dc cineasten die zich op de televisie specialiseren. Inzenders mo gen alleen zyn vrije cineasten, en niet telovisicmaatschappyen. Aan deze re gel wordt niet helemaal de hand ge houden, want de Belgische bydrage kwam op het scherm met het signet van de B.R.T. Ook Australië zond een film, vervaardigd door een overheids dienst. Hel was een reportage over de verkiezingen van een Papoea stamhoofd in een van de valleien op Australisch Nieuw-Guinea tot lid van de Papoea-raad- De Nederlandse ryksvoorlichtingadienst heeft destijds soortgeiyke films laten maken in ons Nog niet onafhankelijk Voortreffelijk documentair overzicht van Koninklijk Instituut voor de Tropen (Van een medewerker) Een poosje geleden was de stroom van „zelfstandigheidsverklarin gen" van Afrikaanse gebieden, die zich losmaakten van hun koloniale meesters, nauwelijks bij te hou den. Het ging te snel naar onze „Europese" begrippen. Thans is er een zekere stilstand in deze storm achtige emancipatie gekomen, niet zozeer omdat alle gebieden nu zou den zijn ontvoogd, maar veeleer omdat de niet-vrijgekomen landen hetzij om politieke, economische en militaire redenen, hetzij omdat zij „wel willen maar niet kunnen", de vrijheid vooralsnog niet deel achtig zijn geworden. Een van ile jongste voortreffelijke docu mentaire overzichten van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, waaraan wij reeds meermalen gegevens voor artikelen ontleenden, wydt aan dacht aan een aantal eilanden en eilan dengroepen voor de westkust van Afri ka, die in afhankeiykheid leven: Madei- Gregory Peck als de kleine stads advocaat Atticus in „Spaar de spotvogels", een van de twee Amerikaanse inzendingen op het filmfestival, een vooral door kin deren voortreffelijk gespeelde film. Terwijl in het Casino de televisie films werden afgedraaid, gina het grote festival in het Filmfestival- palei-s zijn gang. ra, de Canarische Eilanden, de Kaapver- dische Eilanden, Sao Tomé en Principe, Fernando Poo en Sint-Helena. Van deze gebieden hebben Madeira, de Kaapver- dische Eilanden, Sao Tomé en Principe de status van provincie van Portugal; de Canarische Eilanden, Fernando Poo (en Annabon) zijn Spaanse koloniëu; St. Helena is een Britse kroonkolonie. In economisch opzicht vervullen al deze eilanden ten opzichte van Europa eer belangrqker functie dan dc buitenstaan der zou vermoeden. St.-Helena Wanneer wij nu allereerst onze belang stelling richten op St. Helena dan doen wq dit waariyk niet omdat wij nog altyd geïmponeerd zouden zijn door het feit dat Napoleon I er zijn ballingschap doorbracht en er is gestorven, waardoor het eiland zyn wereldvermaardheid heeft gekregen, maar in de eerste plaats van wege de actualiteit. Want St. Helena kwam een jaar of wat geleden eens klaps in het nieuws omdat enkele Pa- rijse reisbureaus een poging onderna men om het eiland als attractie voor toeristen te propageren. Het ligt welis waar wat uit de route, maar het is er rustig en het klimaat zou er mild zijn, ofschoon wq uit de geschriften over Napoleons verblijf op het eiland nooit anders hebben vernomen dan dat de weersgesteldheid er „moordend" vochtige hitte of kille wind. Toch draait de toeristische propaganda in hoofdzaak rondom de figuur van de keizer der Fransen, en speciaal om het Huis Long- wood, waar Napoleon van 1815 tot zyn dood in 1821 verblqf heeft gehouden. Het is nu als museum ingericht, met souvenirs welker authenticiteit wel eens is betwist. Zowel het Huis Longwood als de Vallée du Tombeau, waar het stoffe lijk overschot van Napoleon aanvanke- ïyk rustte totdat het in 1840 naar Parys werd overgebracht, zqn een stukje Frans territoir op Engels grondgebied. Frankrijk kocht het destijds van Enge land. Het eiland St. Helena, dat in 1502 door de Portugezen werd ontdekt, heeft een kwart eeuw aan Nederland behoord (van 1633 tot 1659). De „Compagnieën van Verre", later in de Oostindische Compagnie verenigd, had er toen een nederzetting. In 1659 kwam het in handen der Britse Oost indische Compagnie; pas in 1834 werd het een Britse kolonie met Jamestown als hoofdstad (5000 inwo ners). Thans behoren Ascension, Tristan da Cunha (welks bewoners in 1961 na een vulkanische uitbar sting allen naar Groot-Britannië wer den overgebracht, doch die juist en kele weken geleden in kleinen getale zyn teruggekeerd). Inaccessible, Nightingale en Gough tot de eilan dengroep, door een Brits gouverneur bestuurd. Of het gelukt is veel toeristen naar St. Helena te trekken, weten wq niet. Uit de gepubliceerde gegevens blijkt dat de middelen van bestaan er beperkt zyn. Het voornaamste produkt is een in heems soort vlas, waaruit garens en touw worden vervaardigd, voornamelijk voor uitvoer bestemd. De invoercijfers over 1960 geven een waarde van 276.000 aan tegenover een uitvoer van 99.000. Ascension heeft een telecom- municatiestation van de Cable and Wi reless Ltd., en de Amerikanen beschik ken er over een basis voor geleide pro jectielen. Zonnig Madeira Wat het Portugese Madeira betreft, dit is een hlqmoediger oord, waar de pro duktie van de inspirerende ochtendwyn nog steeds toeneemt (ongeveer 30.000 hl per jaar). Hy vindt vooral in Frankrijk, Groot-Britannië, de Skandinavische lan den en de Verenigde Staten geestdriftige afnemers. De betrekkingen tussen Ne derland en Madeira mogen op handels gebied uiterst gering zijn, daar staat tegenover dat aan het zich voortdurend uitbreidende vreemdelingenverkeer onze landgenoten een groot aandeel hebben. Het Klimaat is er subtropisch met veel zon. Madeira vormt het centrale oestanddeel van de Madeira-Archipel die behalve het eiland Porto Santo twee, elk uit drie onbewoonde eilandjes bestaande groe pen omvat: de Desertas (verlaten) en de Selvagens (woeste). In de hoofdstad Funchal (40.000 inwoners) zetelen de Junta Geral, een soort provinciale raad en voorts een civiel en een militair gou verneur. De Portugese Nationale Verga dering te Lissabon telt twee afgevaar digden van de Madeira-Archipel onder haar leden. Suiker, bananen, tomaten, borduurwerken (fabrieks- en huisnijver heid) zijn de belangrijkste inheemse ob jecten voor de buitenlandse handel. Van Madeira wippen wq naar de in Spaans bezit zijnde Canarische Eilanden over, die door zeven hoofdeilanden en zes kleinere worden gevormd, met een geschiedenis welke tot het tijdperk der rieken en Carthagers reikt. Zij zijn verdeeld in twee provincies: Tenerife (hoofdstad Santa Cruz) en Gran Cana- ria (hoofdstad Las Palmas) met in to taal 937.000 inwoners. Steeds meer toe risten trekken in de jongste jaren naar deze „Gelukzalige Eilanden" zoals zq worden genoemd vanwege hun geüjkma- tig klimaat en hun tropische en subtro pische vegetatie. Olieraffinaderijen, uit gestrekte bananenplantages, tomaten teelt, vijgen-, amandel- en tabakscul tuur maken het gebied tot een levendig in- en uitvoercentt;um waartoe de twee modern geoutilleerde (gedeeltelqke) „vryhavens" Las Pairnas en Santa Cruz, bydragen. Portugese provincies melden wq' in 't kort enkele over de Itaapverdische Eilanden, sinds 1951 een overzeese provincie van Portu gal (10 grote en een aantal kleinere eilanden). Zij zijn minder bloeiend en ook minder boelend dan de Canarische Eilanden en worden wel eens de „verge ten eilanden" genoemd. Maar hun ge schiedenis gaat eveneens terug tot het verre verleden toen Diogo Gomes, die door Enrique el Navegador (Hendrik de Zeevaarder), de vierde zoon van koning Juan I van Portugal, met een expeditie was uitgezonden, ze in 1459 ontdekte. Zij bezitten geen delfstoffen of energiebron nen zodat de bevolking op de landbouw, veeteelt en visserij is aangewezen. De leveranties aan schepen (Mïndelo en Praia zijn bunkerstations en transitoha vens) zyn evenwel een belangrijke bron van inkomsten (90 van de totale ex port). Bij de invoercijfers zien wij Ne derland niet een bedrag van 37 miljoen escndos vermeld, o.a. voor katoenen weefsels, maïs en suiker. voor madonna's, Christusfiguren, heiligen en engelen ontstaan. Van deze hausse profiteren verschillen de benden kunstdieven, die sinds 1958 de kerken en kapellen onvei lig maken en in totaal circa 1000 kerkdiefstallen hebben gepleegd, waarvan maar een zeer gering deel door de politie kon worden opge helderd. Deze benden opereren ook in Oostenrijk en Zwitserland. Meer dan 800 voorwerpen van sacrale kunst zijn alleen al in Zuid-Duits land sinds 1958 uit kerken en ka pellen gestolen. Vreemde uitwassen heeft het „Wirt- schaftswunder" veroorzaakt. In de „high snobiety" der Bondsrepubliek geldt het als bewijs van een bijzonder verheven levensstql om een barokengel in de hall of een gotische Madonna in de salon te hebben. Er is zelfs een geval bekend, waarin een biechtstoel tot bar werd omgebouwd. De antiquairs kunnen de vraag niet bevredigen. Voor de kerk dieven is een periode van hoogconjunc tuur aangebroken. Enkele dezer lang- vingerigen leveren zelfs op bestelling. Zij weten precies waar wat te halen is. Zij zijn de arrestatie van een tweetal benden heeft dat bewezen zo goed georganiseerd, dat zij alles kunnen leve ren, waarnaar vraag bestaat. 550 der geregistreerde diefstallen zqn in Zuid-Duitsland, vooral in Beieren, ge pleegd. Daarvan konden er 162 worden opgehelderd. Dat is nog niet eens een derde deel. Ook de eilanden Sao Tomé en Principe, die tót de. Portugese overzeese provin cies behoren, verdienen terloops de aan dacht. zy zijn wat natuurschoon betreft misschien wel de mooiste. In het verle den is Principe het Prinseneiland, al dus genoemd omdat het eertqds door prinsen uit het Portugese koningshuis werd beleend gedurende drie jaren, van 1661 tot 1664, in Nederlands bezit geweest. Meer dan twee eeuwen geno ten Sao Tomé en Principe een grote wel vaart totdat de suikerhandel in de 18e eeuw door de Braziliaanse concurrentie werd overvleugeld. Thans is cacao het voornaamste produkt, waarvan Neder land voor 40 miljoen escudos de grootste afnemer is. Van de totale uitvoer (cacao, kopra, koffie, kokosnoten en palmolie) gaat 40 naar Nederland te gen een invoer uit ons land van slechts 2,5 Fernando Poo Ten slotte nog een paar woorden over het Spaanse Fernando Poo. op niet meer dan 35 km afstand van de kust van Ka meroen gelegen, met de bijbehorende eilanden Annobon, Corisco, Elobey Grande en Elobey Chico. De handelsba lans is er actief en de Spaanse autoritei ten besteden grote bedragen aan de ver betering van de landbouw en veeteelt en aan de sociale voorzorgen, maar de ge ringe industrialisatie werkt remmend op de economische ontwikkeling. Uit al deze waardevolle gegevens, welke het reeds genoemde informatief bulletin van het Koninklyke Instituut voor de Tropen bevat en waaruit nog zeer veel voorlichtingsmateriaal zon zyn te put ten, blykt dat de westelijk van Afrika gelegen eilanden weliswaar géén onbe perkte economische mogelijkheden heb ben, doch dat deze mogelijkheden op dit ogenblik nog geenszins zyn uitgeput. In hoever zy in de toekomst zullen worden beroerd door de op het vasteland zich baan brekende onafhankelijkheidsdrang kunnen zelfs insiders moeilijk voorspel len. De Europese invloeden welke er zich langer hebben doen gelden dan in de meeste delen van het Afrikaanse con tinent, zyn waarschijnlijk tot op zekere hoogte een waarborg tegen plotselinge uitbarstingen. Zaterdag jl. is een tweede groep Toegoenezen uit Nederland naar Suriname vertrokken. Zij zullen daar gaan wonen en werken op dé plantage Slootwijk, waar de eer ste Toegoenezen al pionierswerk verrichten. De foto toont hoe zij zelf bruggen slaan, waarover sjtraks hun trekkers zullen rijden. Een der onschadelijk gemaakte benden bestond uit vijf man. De leider zat in Noord-Duitsland. Wat de bende stal werd haar Zwitserland getransporteerd Toen een der bendeleden zijn mond voorby praatte, kwam de politie hen op het spoor. Een tweede bende was het z.g. „Dillingerteam". Het bestond uit acht mannen en een meisje. Het bereis de de gehele Bondsrepubliek. De bende liep begin april jl. in de val; het onder zoek dunrt nog voort. Deze arrestatie was het tweede grote succes van de speciale commissie van rechercheurs, die de Beierse justitie heeft ingesteld om de kerkdieven te lijf te gaan. Het eerste succes dezer com missie was de arrestatie van de archi tect Rainer Diesel, een kleinzoon van de uitvinder van de Diesel-motor, een van de dieven die op bestelling leverde. Maar ook ondanks deze successen duren de kerkdiefstallen voort. De speciale commissie zal wel een permanente in stelling worden. Zij is nog steeds bezig met de nauwkeurige registratie van alle reeds gepleegde kerkdiefstallen en van datgene, wat daarbij is verdwenen. Ver der wil de commissie alle voorwerpen van sacrale kunst laten fotograferen, ten einde op deze wijze later op opspo ring te vergemakkelijken. Het komt nl. veelvuldig voor, dat de pastoor van het een of andere bestolen kerkje nog niet eens een juiste beschrijving kan geven van het kunstvoorwerp, dat werd ont vreemd. Nog veelvuldiger komt het voor dat op geen enkele wijze is getracht kunstvoorwerpen tegen diefstal te be schermen b.v, door ze in de muur vast te schroèven. Evenmin zijn meestal tenminste de kunstvoorwer pen verzekerd. Vérder wil de commissie een zo goed mogelijk geïllustreerde lijst samenstellen van voorwerpen van sacra le kunst die nog onvindbaar zijn en deze onder de antiquairs laten verspreiden. Hoger resultaat De Bijenkorf In haar jaarverslag over 1962-1963 con stateert de directie van N.V. magazijn De Bijenkorf, dat het financiële resul taat van het afgelopen boekjaar boven het niveau ligt van het voorafgaande boekjaar. Er was een netto winst van 8.97 min. waarvan voor aandeelhouders be schikbaar 2.56 min (v.j. 2.62 min). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 15 procent dividend (onv.). De toeneming van de omzet heeft die van het vorige jaar duidelqk overtroffen. De omzet van het concern heeft zich gunstiger ontwikkeld dan die van de detailhandel als geheel. De directie veronderstelt dat de consumptieve bestedingen zich zul len biyven uitbreiden. Zij ziet de ont wikkeling van de concernomzet voor 1963-1964 dan ook met vertrouwen tege moet. Zy houdt echter rekening met een verdere kostenstijging en verwacht dat het lopende boekjaar met een bevredi gend resultaat kan worden afgesloten. Een 24-uurs staking van het Franse radio- en televisiepersoneel, zowel tech nici als artiesten, heeft gisteren alle programma's lamgelegd. De stakers willen salarisverhoging. Men zal gedurende de dag muziek van van de band uitzenden plus drie nieuws uitzendingen. Controle Fabrieksdirecteuren zullen het onderspit moeten delven Zyn do damespantalons, de blauwe en rode, de groene en heldergele flu welen, -/.yden en linnen slacks, die de Spaanse markiezinnen en de dames uit de maatschappelijke toplaag dra gen in de clubs van San Sebastian en Santander, in de salons van Ma drid en Sevilla en waaraan hier geen mens aanstoot neemt, ook toe gestaan voor Spanjes bescheiden se- noritas, die als fabrieksarbeidsters hun brood verdienen, zy 't dan in goed koper stof en minder luxueus ge maakt? Pers en syndicaten hebben van deze vraag een probleem ge maakt, dat ineens iedereen bezig houdt en waarover misschien zelfs Madrids arbeidsrecht een oordeel zal moeten uitspreken. Strenge meneer Aanleiding tot deze „broekenoorlog" waren de bitter koude winter en de strenge moraal van een fabrieksdi recteur en zijn toezichthoudend per soneel. Zq hadden er ernstig bezwaar tegen, dat senoritas en senoras in hun werkplaatsen in pantalons in- plaats van in een rok hun werk ver richtten. De dames deden dat, omdat zij het in him rok en dunne kousen koud hadden, wanneer ze in sneeuw en Ijs op een verlaten bus wachtten of zelfs in het voor Spanje zo barre weer van de afgelopen winter naar hun werk moesten lopen. Zo trok op een dag senorita Carmen een warme skibroek aan en de vol- Sende dag verscheen reeds een dozyn anies eveneens gekleed in een war me pantalon. Hieraan nam de stren ge meneer de directeur aanstoot en wel onder het voorwendsel, dat de goede naam van zijn fabriek hieron der zou kunnen ïyden. Op het zwarte bord by de ingang verscheen een pantalonverbod voor dames. Bij de poort De senoras en senoritas namen dit niet tragisch op, zoals men in Spanje over het algemeen verordeningen niet zwaar pleegt op te nemen. Zij verschenen dus ook de volgende mor gen weer in pantalon. En nu ston den meneer de directeur en de por tier persoonlijk aan de fabrieks- poort alle pantalondragende dames werden naar huis gestuurd of ge dwongen, zich te verkleden. De zaak was daarmee echter niet uit de wereld: de gekrenkte dames wendden zich tot hun vakverenigin gen. En daarna begon het orgaan der syndicaten „Pueblo" zich in de zaak te mengen. Het noemde directeur en leiding van. het bedrijf achterlqk en stelde in het openbaar vast, dat geen geschreven of ongeschreven wet, noch menselijke of beroepsmoraal ooit de Spaanse vrouw konden verbieden, bij het werk aan de lopende band of weef stoel aan de naaimachine of in 't la boratorium, een pantalon te dragen. Wat de markiezin of hertogin in de club of op de golflinks was toege staan, mag het meisje Carmencita Perez by haar werk niet verboden worden. Arbeidsrechter In de toekomst zullen de fabrieksdi recteuren en leiders van Spaanse be drijven de pantalon van Senorita Car men wel moeten accepteren want het standpunt van het orgaan der syndi caten draagt een min of meer offi cieel karakter en Carmen zal, wan neer men haar verbiedt een pantalon te dragen, een beroep kunnen doen op de arbeidsrechter. De waardige rechters van Spanje zullen dan komen te staan voor een niet zo gemakkelijke taak en zij zul len daarby zich zeker de toorn op de hals halen van een machtige groep mensen, die oprecht van me ning zyn, dat wat zij zelf doen, altijd mag en vooral niet behoort te wor den nagevolgd door „de massa". Want de afstanden in Spanje zyn toch nog altijd heel groot De vraag, die vooral de geestelijken be zighoudt is wat er tegen de kerkdief stallen kan worden gedaan. De Mün- chense commissie raadt o-a. aan de kunstvoorwerpen in kapellen en kerken dagelyks te controleren. Dan kunnen diefstallen onmiddellijk worden gemeld. In het verleden is het vaak zo geweest, dat de verdwijning van het een of an dere beeld pas na weken door de pastoor werd ontdekt. Verder heeft de commis sie verzocht om alle kunstvoorwerpen in dc kerken te laten fotograferen zo mogelijk in kleuren en aangeraden de kerken niet langer dan strikt nood zakelijk is, open te houden. Dit druist natuurlqk in tegen de bedoe ling van de geestelqkheid. Verder wil men de kunstvoorwerpen des nachts in safes of in andere afsluitbare ruimten opbergen. De kerkelijke leiding heeft de pastoors en de kapelaans nóg een goede raad gegeven: zorg voor een paar ste vige kerels, die des nachts bq toerbeurt de bewaking van de kerk voor hun re kening nemen. Zeker zou bij een combinatie van al de ze maatregelen de buit der kerkdieven veel geringer zijn dan thans het geval is. Een werkelqke bescherming van sacrale kunstschatten is echter vrijwel onmo gelijk. Een vermindering van het aantal kerkdiefstallen is pas te verwachten, wanneer een bepaalde categorie van ad- spirant-kopers inziet, dat kerb-kande- laars, doopvonten, tapijten, lopers en heiligenbeelden niet in hun hypermoder ne bungalows horen en de' handel in sacrale kunstvoorwerpen weer in nor male banen bomt. Kanon van de i,Vergulde draeck" opgevist Australische duikers hebben een kanon opgevist uit de wateren bq de westkust van Australië, dat afkomstig zou zijn van het Hollandse schip „Vergulde Draeck", dat 307 jaar geleden is ver gaan. Het kanon draagt de inscriptie V.O.C. (Verenigde Oostindische Com pagnie) en de letter A, waaruit blijkt dat het wapen toebehoorde nan de Am sterdamse kamer van de compagnie dezelfde kamer waartoe de „Vergulde Draeck" behoorde. Orkestenverbond zendt telegram aan mr. Scholten Het algemeen bestuur van het Verbond van Verenigingen van Leden der Neder landse Symfonie-Orkesten heeft in op dracht van de zaterdag in Utrecht ge houden verbondsvergadering hét volgen de telegram gestuurd aan de staatsse cretaris van o., k. en w., mr. Y. Schol- ten: „De leden van het Orkestverbond spre ken ongerustheid uit over het lange uitblijven van een nieuwe salarisrege ling waardoor groeiende ontevredenheid bq de orkestleden ontstaat Daar de uit spraak van de commissie Witteman reeds twee jaar oud is wordt door voort durende achterstand de ontwikkeling der symfonieorkesten ernstig bedreigd. Dringen derhalve met grote klem aan op snelle beslissingen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7