Wandelaars en „veilige rijders" trokken over Schouwen en Tholen Thoolse loondorser nam niet zo nauw iligheid ve Brandweren oefenden op Hawker Hunter Zomeravond concerten WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN AGENDA NOORD-ZEELAND LANDBOUW SCHUUR UITGEBRAND Dader van aanslag in Den Haag is gearresteerd MAANDAG 20 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Drie geslaagde tochten Traditionele mars van 25 km en voorjaarswandeling door natuur OP SCHOUWEN. EN THOLEN hebben enkele honderden eilandbewoners zater dag een zonnige voorjaarsraiddag bennt om het eigen gebied- opnieuw te „ont dekken". En pasant bedreven ze daarbij een stukje sportiviteit. Van Zierlkzee en Haamstede uit voor een wandeltocht en met Tholen als start voor een Veilig Ver- keersrit. Het zat de organisatoren van deze verscliillende evenementen erg mee. Ze konden de deelnemers by hun vertrek een zonnetje in de rug „meegeven" en een nog verder opstekend windje zorgde ervoor, dat de „frisse moed" er in bleef. Toen aan het eind van de middag iedereen was teruggekeerd, konden pret tig en vlot verlopen trips in de annalen worden genoteerd. Op het Havenplein van Zierikzee zet te om twee uur 's middags een groep van 144 wandelaars de pas erin om de 23ste wandeltocht over het eiland te openen. Een afstand van 25 kilo meter hadden zij voor de boeg, toen de signaalafdeling van de gymnas tiekvereniging „Rust Roest" de deel nemers buiten de poort „bracht". Een parcours, dat in Duiveland begon en door Schouwen terugvoerde naar Zie rikzee. Twee groepen openden de wandelstoet: de eerder genoemde gymnastiekvereni ging en de sportvereniging „Duiveland" uit Oosterland. In hun voetsporen volg den de individuelen. Onder hen bevonden zich voor de eerste maal ook wandelaars van buiten het eiland: uit Walcheren, de Bevelanden en Noord-Brabant. Bijna vier uur waren de tippelaars onderweg. Via de Gouweveerpolder stapten ze op het dorp Ouwerkerk aan om enkele hon derden meters voor de kom af te buigen naar Nieuwerkerk. Daarvandaan ging het uit het nog kale Duiveland op de meer beschutte omgeving van Dreischor aan. Hotel „De Drie Schapen" aan de Ring daar was de rustplaats. Na een verfrissing begon de wandelgroep aan de terugtocht over Schuddebeurs. In Zierik zee arriveerden de eerste deelnemers om kwart voor zes en een uur later drup pelden de laatsten binnen. De voorzitter van het Comité Wandeltochten op Schouwen-Duiveland, dr. J. C. Röhner, stond in „Concordia" met de diploma's, de kruizen en de cijfers klaar. Twee wandelaars kregen een „13" op hun borst: mejuffrouw A. E. Korsten en de heer J. Bloem uit Zierikzee. Er waren geen uitvallers, wel blaren...... Voorjaar in Weslftoefc In de Schouwse Westhoek waren er voor de twee wandeltochten van het af gelopen weekeinde geen diploma's of in signes. De grootste belangstelling van de tientallen deelnemers, die zich zater- en zondag bij de hoofdingang van „Slot Haamstede" meldden, gold de ontluikende natuur in het stille duinge bied. De Vogelwacht „Schouwen-Duive land" en het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie traden daarbij als gids op. Ze troonden hun wandelvrien den bijna twee uur mee langs de bospa den en duinlaanties achter Haamstede. In het bijzonder de heren J. P. C. Boot en N. H. Lysen weerden zich om de deel nemers op tal van opvallende voorjaars verschijnselen te attenderen. Dat er on der dit wandelpubliek een stevige deel name was van de afdelingen van de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie laat zich verstaan. Collecte SAKOR De opbrengst va droeg te Axel t de Sakorcollecte be- Met 25 km over de polderwegen van Schouwen-Duiveland in het vooruitzicht trokken zaterdagmidr dag in Zierikzee ongeveer 150 wandelaars de poorten uit. (foto P.Z.C Veilig Verkeer Op het eiland Tholen trokken automobi listen. motorrijders en bromfietsers ei Voor hen was b van een rif Tholen en de om liggende polderwegen. Onderweg moesten de weggebruikers-deelnemers aan controlerende agenten op ingewik kelde punten laten zien wat zy waard waren. Vier andere controleposten langs het dertig kilometer lange traject no teerden de minder vitale criteria van de rit. Op hun tocht werd de deelnemers nog verzocht een ogenblik in een school te verschijnen om hun theoretische kennis van het verkeer te spuien in het beant woorden van schriftelijke vragen. Ei waren prijsjes voor de winnaars. In de categorie auto's en motoren was de eer ste pry's voor P. Overbeeke, in die van de bromfietsen voor M. M. Tichem, bei den uit Tholen. (Advertentie) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen VL1SS1NGEN De data van de zomeravondconcerten in Vlissingen: Zaterdag 1 juni, St. Caecilia, Bellamy- 6ark; zaterdag 8 juni, Ons Genoegen, :ogèweg; zaterdag 15 juni, Crescendo, Hogeweg; zaterdag 29 juni, Ons Genoe gen, Bellamypark, (verjaardag Z.K.H. Prins Bernhard); zondag 30 juni, St. Caecilia, Hogeweg (gewyd concert van 12.0013.00 uur); woensdag 10 juli, Crescendo, Boulevard Evertsen za terdag 10 augustus, Ons Genoegen, Bel lamypark; zaterdag 17 augustus, V.K. M.V., Bellamypark; zaterdag 24 augus tus, St. Caecilia, Boulevard Evertsen zaterdag 31 augustus, Ons Genoegen, Boulevard Evertsen zaterdag 7 sep tember, Crescendo, Bellamypark. Bh slechte weeromstandigheden wor den deze concerten op het Bellamypark gespeeld. AAGTEKERKE Lezing voor N.C.V.B. De N.C.V.B.," heeft op een vergadering met belangstelling geluisterd naar een lezing van ds. Duisterhof uit Aagteker- ke over „Helderziendheid". Op de ver gadering in juni hoopt ds. Wapenaar voor de afdeling te spreken. Belgen op studiebezoek SAS VAN GENT De Belgische landbouwvereniging St.- Denijs Estrein heeft dezer dagen een studiebezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht. Het praktisch en technisch college werd verzorgd door de heer R. C. de Bruyckere te Axel. Er werden on der meer bezoeken gebracht aan ver schillende landbouwbedrijven. SLUIS Zweminrichting geopend De gemeentelijke zweminrichting aan de vaart van Brugge naar Sluis kon vo rige week weer voor het publiek wor den opengesteld. Ondanks het nog min der gunstige weer voor deze tijd van het jaar, werd er toch reeds druk ge bruik van gemaakt. Zoals gewoonlijk kunnen de scholen de zweminrichting weer gebruiken. De zwemlessen komen dan in de plaats van de gymnastiek- uren. Reis over Schouwen van bejaarden Ter afsluiting van het winterseizoen van de bejaardensociëteit te Brouwershaven zal men woensdagmiddag per bus een rondrit over het eiland maken. Via Scha- rendyke gaat het naar Renesse om van daar langs de in volle bloei staande boomgaarden te rijden naar Burgh, waar in hotel Bakker de thee wordt gebruikt. Na een oponthoud van een uur vertrekt het gezelschap naar Ouwerkerk waai- men de caissons zal bekijken. In de Blauwe Keet te Oosterland zullen de ouden van dagen de koffie gebruiken. Via Drieschor zal het gezelschap weer naar Brouwershaven gaan. Het ligt in de bedoeling van het comité Ontspanning Ouden van Dagen om de „grote buiten- eilandelijke" reis te houden begin juli. Men is van plan een tocht naai- Baarle- Nassau en omstreken te maken. Belgische voetballers en muzikanten naar Sas van Gent De fanfare en de voetbalclub van de Belgische gemeente Loksbergen zullen op zondag 26 mei een bezoek brengen aan Sas van Gent. Zowel op muzikaal als op voetbalgebied zal men vriend schappelijke ontmoetingen organiseren. De gasten zullen om ongeveer elf uur aankomen, en worden met een receptie verwelkomd. Vóór en na de competitie wedstrijden van Corn Boys zullen ploe gen van Loksbergen en Sas van Gent voetbalwedstrijden spelen. Om drie uur zullen de veteranen tegen elkaar in het strijdperk treden en half vijf volgt de wedstrijd Loksbergen I tegen Corn Boys Deze wedstrijd zal worden opgeluisterd met muziek van de fanfare uit Loks bergen. Na de sportwedstrijden trekt de fanfare met de voetballers en suppor ters door Sas van Gent naar de Kiosk, waar om half zeven de plaatselijke har monie de „Verenigde Vrienden" een concert zal geven. De fanfare uit Loks bergen zal om zeven uur een concert ten gehore brengen. De dag zal worden be sloten met een bal. Middelburg City: De heer Hobbs gaat met vakantie, 20 uur. a.l. Molenwater: Minia tuur Walcheren, 9-18 uur. Vlissingen Alhambra: Vlucht uit Oost- Berlijn, 20 uur, 14 jaar. Souburg Rehoboth: Algemene jaarverga- doring Vereniging voor Christelijke Wijkverpleging, 20 uur. Goes Grand: Hoclizeitsnacht im Paradies, 20 uur. a.L Ockenburg: Ledenvergadering V.V.V. Goes, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Tarzan trekt naar India, 20 uur, 14 Jaar. Axel Het Centrum: De volmaakte bank roof, 20 uur, 14 Jaar- Hulst - Bioscoopgebouw: Een fijn stel doch ters, 20 uur, 14 jaar. Zierikzee „Mondragon": Algemene verga dering Nutsdepartement, 20 uur, SchuddcbcuTS Terrein „Heesterlust": Keuring van politiehonden, 10—17 uur. Officiële publikatie VLISSINGEN. Het hoofd'van het gemeentebestuur van Vlis- lingeir brengt ter openbare kennis, I. dat de raad dezer gemeente in zijn ver gadering van 10 mei 1963, onder nr. 9 heeft 'astgesteld een uitbreidingsplan in onderde en, genaamd „partieel uitbreidingsplan Noord"; H. dat liet onder I genoemde plan geduren- tijdvak van 14 dagen, aanvangende 21 mei 1963 voor een ieder ter inzage is nedergelegd ter gemeentesecretarie, 2e af deling (kamer 1): III. dat binnen zes weken na afloop van de onder II genoemde termijn de belanghebben den, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, bezwaren tegen het onder I ge noemde besluit kunnen indienen. Vlissingen, 16 mei 1963, Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, B. Kolff. GEMEENTE MIDDELBURG. Ter inzage-legging proces-verbaal van de •aststelling van de uitkomst der stemming. De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Genéraal ln de kieskring XII maakt bekend, dat het proces-verbaal de zitting van dit hoofdstembureau, de uitkomst van de op 15 mei 1963 gehouden stemming is vastgelegd, ter sc tafie dezer gemeente voor een leder ter inzage is gelegd. Middelburg, 17 mei 1963. De voorzitter voornoemd, Mr. J. Drijber. ZUID-BEVELAND De postduivenhoudersverenlging „Oost, West, Thuis Best" te Kapelle heeft met 87 duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Neuf- vllles, ever een afstand van 104 km. De uitklagen zijn: 1. en 3- .1- H. C. Poley, 2. J. C. Nijsse, 4. en 7. A. Arrcbout, 5. cn P. I. Butler, 8. C. Langenberg, 9. M. Bruij: en 10. A. A. van Diiel-Heijstek vereniging nam ook deel aan een wed vlucht vanuit Creil over een afstand van 269 km. De uitsl'agen daarvan zijn: 1. M. Nijs9en, 2. A. J. L. Luteijn, 3. J. de Schip per. 4. M P. v. Oeffelen, 5. en 6. Jae. Schrier, 7. en 10. J. C. Nijsse. 8. M. Anthonise en 9, J. H. C. Poley. KRUININGEN SAKORCOLLECTE De collecte voor de SAKOR samen wei-- kende kinder-organlsaties) heeft in Krui- ningen opgebracht 165,54. OVEZANDE Borstonderzoek Onder de bevolking van Ovezande zal vandaag, maandag een algemeen rönt- genologlsch onderzoek worden gehou den. Dit onderzoek begint vanmiddag om half twee en duurt tot zes uur. 's Avonds kan men van zeven tot negen uur in dit gebouw terecht. Kantonrechter: „Roekeloos" (Slot van pag. 1) over Souburg dreven verleenden de oefening een dramatisch aspect. De luchtmachtbrandweerploeg zorgde niet alleen voor het per as vervoeren van de oude straaljager, de specialisten van Woehsdreeht gaven aan het eind van de middag, toen zeventien brandweren van het eiland Wal cheren him krachten op het toestel hadden beproefd, een perfecte en gladde demonstratie hoe het nu eigenlijk wél moest. Dat de wed strijd als oefening niet overbodig was, bleek wel uit het commentaar van de jury; de Walcherse spuit- ten zwoegden hard, maar brachten er weinig van terecht. Arbeider moest arm missen na ongeluk igt machines bij het loondorsbedrijf C. W. te St. Maartensdijk heeft een arbeider een arm gekost en kwam de bedrijfsleider vrijdagmiddag- voor de kantonrechter te Tholen, mr. W. E. van Vloten, op een boete van 150 of 30 dagen hechte nis te staan. De arbeider was gegre pen door een onbeschermde aftakas van een combine. Hy heeft by dit ongeluk zyn arm moeten missen. „Met stijgen de verbazing" had de officier van justi tie, mr. J. L. Andreae, - bovendien ge lezen, hoe na dit incident by een land bouwer in de Thoolse Smalstad het pro- ces-verbaal was tot stand gekomen. „U hebt geprobeerd om vlug nog een beschutting rond de as aan te brengen en tegen ae verbalisant gezegd, dat de zaak m orde was"... Vooral dit. laatste pleitte niet in het voordeel van de verdachte, die vrij dagmiddag voor de groene tafel ver scheen. Temeer omdat W. later na aandrang van zijn organisatie toegaf te hebben gelogen. De kanton rechter kon ter zitting een aantal aanmaningen van de veiligheidsin spectie aan het adres van het loon dorsbedrijf produceren en dat maak te de zaak er nog ernstiger door. „Verregaand onverantwoordelijk". Die kwalificatie begeleidde de eis van de officier: 150 subs. 30 dagen. De kan tonrechter vonniste conform. Mede „onverantwoordelijk" werd in de ze zaak aangemerkt de landbouwer C. J. G. uit St. Maartensdijk, waar de com bine had gedraaid en arbeiders opdracht hadden gekregen om een handje te helpen. De officier vorderde van G. 60 of 12 dagen. Toen deze ter verde diging aanvoerde, dat hij er op had ver trouwd een bonafide loondorsbedrijf te hebben ingeschakeld deed de kanton rechter er een tientje af. Beide heren gingen niet de zaaluit, voordat mr. Van Vloten hen nog even had duidelijk gemaakt, dat het de volgende maal be slist niet zo zou aflopen. „Idealist^ De blikschade van zes aanrijdingen klet terde op deze eerste zitting van de kan tonrechter sinds drie maanden nog na. toen de namen van een dito aantal brok kenmakers op de weg van de rol wer den afgeroepen. Een van hen was een „verkeersidealist". Een man, die drie bewijzen van veilig verkeer in 'zijn zak had en het zich tot een eer stelde, dat hij jaren achtereen foutloos had gereden. Die reputatie dreigde hij nu op 22 sep tember van het vorige jaar op de on overzichtelijke splitsing in St. Annaland te verliezen. Met zyn trekker-oplegger kwam chauffeur P. J. C. G. uit Roosen daal op het punt waar de Javadyk over gaat in de Hoenderweg in botsing met een vrachtauto, die op voorrang aan spraak kGn maken. G. reed uiterst rechts en om de weg te overzien moest hy de splitsing met de neus van de tractor een eindje gepasseerd zyn. Dat was kennelijk net iets te ver ge weest. In eerste instantie ging het om een tegenstrijdigheid in de verklaring van de verbalisant, opperwachtmeester S. uit St. Annaland, en de opmerkin gen van G. ter zitting. In het proces verbaal stond, dat G. over de vracht auto had gezegd, dat deze „behoorlijk rechts rèea". „Hij reed te veel links. Dat heb ik gezegd", aldus G. Het was ;een roekeloze overtreding geweest, laar op het moeilijke verkeerspunt in St. Annaland. De officier van justitie zei dat er onmiddellijk bij, toen hij. 25 of 5 dagen vorderde. Maar voor G. woog deze zaak zwaarder dan de dreigende boete. Daarom had hij een raadsman meegebracht. Mr. C. J. B, du Croo uit Zierikzee nam in zijn betoog de situatie ter plaatse bijzonder kritisch onder de loep. „Is dit wel een splitsing", waar voorrang gegeven moest worden?" vroeg hy geïntrigeerd door de tekening van het punt. Mr. Du Croo had de over gang van de Javadijk in de Hoenderweg te St. Annaland 's morgens nog beke ken. „Het is hier geen T-splitsing. De ene weg loopt in de vorm van een Y over in de andere". De raadsman haalde voorbeelden uit de jurisprudentie aan om te illustreren, dat in dergelijke gevallen geen overtreding in de zin van artikel 27 van het verkeersreglement is begaan. Deze theoretische benadering van een fout, die een „verkeersidealist" te na komt, zullen alle partijen volgende maand ter plaatse nog eens op haar meritus beschouwen. De zaak werd aan gehouden tot 19 juni. „Winterongelukjes' Er waren in deze zitting nog drie win terongelukjes" aan de orde. Chauffeur I. T. W. uit Nieuwerkerk werd ten laste gelegd, dat hy op nieuwjaarsdag op rijksweg 18 by St. Philipsland met een sneeuwploeg wat te nonchalant was om gesprongen. Met twee helpers poogde hy de stuifhopen te lyft te gaan door tel kens voor- en achteruit te ryden. Bij dat laatste had hij omstreeks half vijf 's middags de personenauto van wachtmeester I. J. W. van D. oyer de kop gezien en met de achterkant van de Ergo: als het werkelijkheid was ge weest, zaten we nu op Walcheren zónder brandweermensen. De mensen van Woensdrecht stonden er hoofd schuddend bij: men liep voor vuurmonden langs en men verzuim de bijvoorbeeld bij het redden van de piloot het mechanisme van de schietstoel buiten werking te stellen. Nu zat er in de oude Hunter géén schietstoel. Gelukkig niaar. Veertig meter de lucht in is ook geen lol letje. Daarom was samenwerking tussen de organiserende Ned. Vereniging van Brandweercommandanten en de vlieg basis wel bijzonder nuttig. Het ging er immers om, de vrijwillige brandweer korpsen en bedrijfsbrandweren met ken nis van zaken te laten optreden, indien er ooit in hun omgeving een vliegtuig verongelukt. Nu hadden de demonstrerende lucht machtmensen behalve opleiding en er varing nogal wat voor: speciale kle ding en als blusmateriaal een crash tender, zoals die op vliegvelden calamiteiten gereed wordt gehouden. Het zal menig brandweerhart goed hebben gedaan deze specialisten met dit apparaat aan het werk te zien. Bij hun demonstratie besprongen zij letter lijk het voor deze gelegenheid nog eens extra met kerosine overgoten toestel en redden zo de piloot uit de vuurzee. Om het allemaal nog een beetje realistischer te maken hadden zij de pop tijdens de wedstrijd gebruikt vervangen door de sergeant Molendijk, die na het ontsteken van de kerosine rustig in de cockpit afwachtte tot de met grote snelheid naderende crash-tender het toe stel had bereikt en zijn collega's hem uit de vuurzee sleurden. Tegelijkertijd spoot de crash-tender uit twee kanon nen een dikke laag schuim over de Hawker Hunter binnen enkele minu ten had men het vuur bedwongen. Souburg winnaar Bij de vrijwillige brandweren leverde Souburg de beste prestatie; comman dant Janse mocht 's avonds, tijdens een koffiemaaltijd in „Rehoboth", de eerste prijs in ontvangst nemen uit handen van burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Souburg. Bij de bedrijfs brandweren werd Schelde H eerste; commandant Schont was in deze cate gorie tevens de beste bevelvoerder ge weest. De volledige uitslag is: gemeentelijke korpsen: 1. Souburg 132 punten; 2. Nieuw- en Sint-Joosland 124 (met com mandant Reijnhout als beste bevelvoer der in deze categorie); 3. Vlissingen 123; 4. Westkapelle 112; 5. Sint-Laurens 107; 6. Zoutelande 95; 7. Domburg 95; 8. Middelburg H 94; 9. Middelburg I 10. Araemuiden 70. vrachtwagen in elkaar gedrukt. Dat kostte hem 15 of 3 dagen. Vijf gulden hoger lag de boete voor vrachtwagenchauffeur J. N. van de S. uit Poortvliet, die op de Strijenseweg aldaar in een coupure een motor fiets had aangereden op 25 januari. De Halsterse vrachtwagenchauffeur C. A. J. trok zich op 1 februari op de rijks weg 18 van duisternis, gladheid, winter en een autobus niets aan. Onverschillig trok hij de schouders op. Dat had hy ook gedaan toen hij de bus in de berm druk te met zijn vrachtwagen en een eigen spiegel aan flarden reed. Veertig gulden was de eis en 50 de boete, die de kan tonrechter nog aan de lage kant noemde. BROUWERSHAVEN BEVORDERING De heer P. L. Bastiaanse te Brouwers haven, hulpbesteller by de P.T.T., is met ingang van 1 juni bevorderd tot func tionaris eerste klasse. Wedvlucht „De Reisduif" De duivenhoudersvereniging „De Reisduif" te Brouwershaven heeft een wedvlucht ge houden vanuit SIttard. De uitslag was: 1., 2. en 8. J. Quist, 3. A. Flikweert, 4. C. J. v. Dixhoorn, 5. Joh. Flikweert, 6. en 9. J. M. Kloet, 7. J. Danne, 10. C. Westdorp. DREISCHOR Collecte De opbrengst van de collecte over het eerste kwartaal in Dreischor voor de kinderzorg hebben 19,50 opgebracht. Intrede ds. A. Lam te Zierikzee )e rechtzinnig-hervormde modaliteit van de Nederlands, hervormde gemeente te Zierikzee heeft sinds zondag weel een eigen predikant, ds. A .Lam uit An- del. In een goedbezette grote kerk heeft hy gistermiddag zyn intrede gedaan, 's Morgens had in hetzelfde gebouw de uit Leerdam afkomsitge predikant ds. K. Ooms, zy'n collega in de nieuwe standplaats in het ambt bevestigd. Ds. Lam bepaalde zijn gehoor in de predikatie by de volgende woorden uit het Johannes-evangelie (hoofdstuk 21, vs. 21, 22 „en Petrus zeide tot Jezus en wat zal er met hem (Johaimes) gebeu ren? Jezus zeide tot hem: wat gaat het U aan?"). De nieuwe predikant gaf de gemeente de verzekering dat de pastorie „Schouwenoord", „aan de touwbanen" steeds voor ieder gastvi-y zou openstaan en hy verwachtte ook een dergelyk ge baar bij de gemeenteleden. Als antwoord op de predikatie, zong de gemeente enkele verzen van het beken de gezang „Wat de toekomst brenge moge, mij geleidt des Heren hand". Na afloop van de eredienst werd ds. Lam met zyn gezin van vele kanten via toe spraken in Zierikzee een hartelijk wel kom bereid. Ds. M. G. Westerhof van Nieuwerkerk die in de vacante periode het pastorale werk in Zierikzee 8 maan den heeft waargenomen, sprak namens de classis en de ring Zierikzee en het hervormd predikantenconvent op het eiland: „een vruchtbare tyd in Zierikzee toegewenst". De gereformeerde en christelyk gere formeerde kerk van Zierikzee en het plaatselijk interkerkelyk predikantencon vent begroetten hét gezin Lam by mon de van ds. J. Tiemers. „Ik hoop dat U niet begraven wordt onder de organi satorische kant van het ambt maar juist het menselijk contact zult weten te bevorderen", aldus burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester, die ae predikant na mens het burgerlijk bestuur veel zegen toewenste en een snelle confrontatie met de Zierikzeese verhoudingen en de anderende structuele veranderingen op het eiland. Ds. J. B. Assendorp sprak een welkom namens de kerkeraaci, de verschillende colleges, en als collega. Hy liet ds. Lam gezang 263 toezingen. Ouderling M. van der Schelde vertolkte ten slotte het welkom namens de recht zinnige hervormden van Zierikzee met de woorden: „geef ons uw hart". Dieren kwamen om; woonhuis beschadigd Zondagmiddag omstreeks 5 uur is door onbekende oorzaak de houten land- bouwschuur. van de heer K. P. Krijnsen uit Wolphaartsdyk afgebrand, waarby drie varkens, twee kalveren en een aan tal konijnen om het leven kwamen. Toen de brandweer arriveerde stond de schuur, die tegen het woonhuis van de heer Ki-y'nsen is aangebouwd, al in lich terlaaie. Het huis bleef bewaard, maar werd dusdanig beschadigd dat het gezin (man, vrouw en 5 kinderen), tydelijk is ondergebracht in een leegstaand huis in Wolphaartsdyk. Een binnenmuur van het woonhuis werd totaal vernield. heer Krijnsen was verzekerd. Bedrijfsbrandweren: 1. Schelde n 131 punten; 2. Schelde 1109; 3. P.T.T. Oost burg 101; 4. Vitrite 98; 5. P.T.T.-Goes 84; 6. P.T.T.-Middelburg 84; 7. P.Z.EM. Vlissingen 77. 's Morgens waren de luchtmachtmensen met juryleden en commissie van voor bereiding ontvangen op het gemeente huis van Souburg, waar zij werden toe gesproken door burgemeester Ter Haar Ftomeny en de heer A. Mathijssen uit Vfiddelburg, de wedstrijdleider. De heer Mathijssen zei bijzonder ver heugd te zijn over de samenwerking met Woensdrecht, omdat hiermee eik aars veiligheid wordt gediend. „De vrij willige brandweren zullen door deze wedstrijd beter klaar kunnen staan om bij eventuele vliegtuigongelukken te helpen", aldus de wedstrijdleider. Na afloop van de wedstrijd, tijdens de koffiemaaltijd voor alle deelnemers in „Rehoboth", bracht de heer Mathijssen dank aan de gastgemeente Souburg, die deze spectaculaire oefening mogelijk maakte de eerste regionale wedstrijd. BRUINISSE Ned. Chr. Vrouwenbond Donderdagavond vergaderde de Ned. Chr. Vrouwen Bond, afd. Bruinisse in het Ned. herv. verenigingsgebouw on der leiding van de presidente mevr. M. Petter-Willemstein. Zij las Matth. 9 35-38, en sprak naar aanleiding, daar-, van een kort openingswoord. „De oogst is groot en de arbeiders zijn weinig. Bidt de Heer van de oogst, dat Hy arbeiders; uitzendt. Ook de spreekster voor deze avond, mei. C. Kloosterman uit Middel burg werd hartelijk verwelkomd. Haar onderwerp ging over het diaconaal jaar. De bedoeling is, dat jonge mensen van 17 tot 30 jaar zich geven om een jaar voor hun medemensen werk te verrich ten, byvoorbeeld in ziekenhuizen, kin dertehuizen, bejaardencentra's, instellin gen voor lichamelijk en geestelyk ge handicapten en andere tehuizen, bene- vëns sociaal jeugdwerk. Dit wérk is in terkerkelijk. Met dia's van Poelgeest uit Oegstgeest werd de opleiding getoond. Enkele vragen werden gesteld. Verschil lende kerken dragen mee in de kosten. Dit werk staat echter nog in de kinder schoenen. De presidente dankte de spreekster voor deze leerzame avond en deelde ver der mee, dat er 19 juni a.s. een landdag zal gehouden worden in Goes. Ds. Van Duinen uit Zwijndrecht en mevr. Wes- seling-Langkerk uit Den Haag zullen re fereren. Mevr. Homburg uit Heerjans- dam en mevr. De Jonge uit Yerseke leiden deze vergaderingen die in 2 zalen; worden gehouden. Mevr. Homburg neemt op deze land dag afscheid van de afa. Zeeland en mevr. De Jonge neemt het presidium over. Mevr. Petten eindigde deze avond met dankgebed, na het zingen van gez. 148 1. NIEUWERKERK Jeugd-verkeersexamen In „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk werden de diploma's uitgereikt van het iraktisch verkeersexamen, voor de kin leren van de lagere scholen van Nieu werkerk en Ouwerkerk, dat dezer da gen werd gehouden. Mede aanwezig wa ren leerlingen van de scholen te Oos terland en Sirjansland. Er werden enige mooie films vertoond en voorts werden traktaties aangeboden. De opperwacht meester, de heer Ardonne reikte de di ploma's uit. Naast hartelyke felicitatie met het behaalde succes sprak hy de hoop uit dat het geleerde steeds in de praktijk zal worden nagekomen. Van de bijzondere school te Nieuwer kerk: deden 17 kinderen examen, allen zyn geslaagd: Mattie van Damme, Hen drik ten Hove, Marinus Matthysse en Johanens Flikweert hadden 0 fouten, zodat zy het diploma met lof kregen, de rest had 1 of meer fouten: Ina Flik weert, Giljam Flikweert, Janine Folmer, Willem van Dijke, Pieter Syriër, Pleunie Hofman, Jacoba Mol, Johannes Becker, Jacoba Flikweert, André van Dijke, Wil ly Flikweert, Martien Kleermans en Ida Kik. Openbare lagere school te Nieuwerkerk: 26 leerlingen deden examen, allen slaag den: Jan Tierie en Lida Clarisse met nul fouten, diploma met lof. Met 1 of meer fouten: Jessie Tierrie, Carla v. d. Velde, Arie Padmos, Wim v. d. Zande, Karei Eerland, Kees Stoutjesdyk, Jaap Torensma, Jan Bom, Piet Slootmaaker, Beppie Ardonne, Lia Stoutjesdyk, Rinus Stoutjesdyk, Nelly Heyboer, Peter de Vlieger, Jan Job v. d. Zande, Onne Stins, Wim v. d. Vate, Bert Schuiling. Dick v. d. Wielen, Ria Koster, Rinus v. d. Cin- fel, Jan v, d. Zande, Maart je Dalebout, ietse Stins. Openbare lagere school te Ouwerkerk. Er deden vier leerlingen examen, allen slaagden: Marian Dalebout, Leen Boo- gerd, Rogier Hage en Annelies Holm. waarbij echt vuur werd gebruikt. Een woord van hulde richtte de wedstrijd leider ook aan het adres van het lucht- machtpersoneel namens wie luite nant A. Vereyke vervolgens een korte beoordeling gaf. De belangrijkste fouten noemde hij het bewegen vóór de vuurmonden en het verzuimen de schietstoel veilig te stel len, de motor af te zetten en het toe stel stroomloos te zetten. „De lucht macht zal de brandweren echter gaarne op deze punten voorlichten", zo ver klaarde hij. De voorzitter van de jury, commandant Takema van het korps Goes, had ondanks het enthousiasme veel „brokken" zien maken. „Alle straaljagerpiloten zijn verbrand en ik vrees ook veel brandweermensen", zo zei hij, „de behandeling van de klein-blusmiddelen en het klein-mate- riaal liet te wensen over we moeten er nog maar eens een winterje op stu deren, want het was niet om over naar huis te schrijven". Nadat burgemeester Ter Haar de uit slag had bekendgemaakt, bracht hij hulde aan de luchtmacht „een ver bluffende demonstratie" en bood hij luitenant Vereyke een beker aan. Een andere luitenant van de luchtmacht, de bekende zweefvlieger Ed van Bree, had 's middags nog voor een tweede verrassing gezorgd door met een twee persoons prestatie-zweefvliegtuig vlak bij het wedstrijdterrein een landing te maken. Alvorens te landen een Piper Cup trok het zweefvliegtuig tot boven Souburg gaf Van Bree, die als pas sagier Jac. Waverijn van de Walcherse Zweefvliegclub had, nog een vaardige demonstratie. En intussen werd de Hawker Hunter achttienmaal enthousiast in brand gestoken en achttienmaal enthouiast geblust. Even voordat de spuitgas ten zich aan de koffietafel zetten, staken kwajongens het toestel op nieuw in brand. En toen was er geen blussen aan. Zaterdagochtend omstreeks kwart voor vier is by de Nederlands-Duitse grens overgang Maalbroek (by Roermond) de S8-jarige C. W. H. uit Delft aangehou den die vrijdagmiddag in Den Haag een poging heeft gedaan zyn S9-jarige echt genote te vermoorden. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Veenwouden J. Juckema te Holwierde. Bedankt voor Middelharnis C. v. d. Bergh te Polsbroek en Vlist. GEREF. KERK Beroepen te Coevorden G. de Jong te Neede. Beroepen te Drachten K. Ubels te Vroomshoop. Aangenomen naar Til burg W. F. Bolt tc Bozum (Fr.). Be dankt voor Spyk (Gr.): H. Langenburg te Drijber. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 17 mei. Aardappelen 12—13. Andijvie 1 76 88, 2 5975. Aanvoer 6000 kg. Bloemkool IA 6 stuks per bak 161—188, 8 per bak 141159. 10 per bak 120—135. 12 per bak 80—127. Bloemkool 2A 6 per bak 108146, 8 per bak 88—138, 10 per bak 71—113, 12 per bak 72— 91. Aanvoer 2500 stuks. Komkommers 70-80 64—66. 60-70 62—63, 50-60 53- 54, 40-50 42— 48, 30-40 3740. Kroten 30- -46. Kassnijbonen 470. Peterselie 810. Prei IA 23—33, 2A 29 34, 1B 23—35. Postelein 56—64. Rabarber 6— 10. Radijs 9,16. Selderij 13—18. Spinazie 1 23—48. 2 9—32. Aanvoer U...OO kg. Sla IA zwaar 20—26, IA licht 16—18, 2A 12—19. Aanvoer 31.000 stuks. Stoofsla 4666. Toma ten A extra 10.7011.per bak, B extra 10.50, CC extra 8.80, Al 10.40, BI 10.50, Cl 10.20, CC1 8.S0. Aanvoer 5000 kg. Uien 6—16. Witlof IA 122—128. 2A 84—109, 2B 46—78. Aardbeien A extra 140180 p. doos. Al 110— 130. (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9