TEGENSTRIJDIGE ADVIEZEN AAN DE KONINGIN Professor Beel en dr. Drees gaven zaterdag hun oordeel Weer doden opBali Achttien brandweren blusten Hawker Hunter „Hartelijk verbaasde weerzien" Soebandrio De heer Koekoek hij de koningin IJMUIDEN VIERDE „DAG VAN DE VISSERIJ" TARIEFCONFERENTIE IN GENÈVE DREIGT ALVAST TE LOPEN SPECTACULAIRE WEDSTRIJD VAN WALCHERSE KORPSEN Nederlandse film werd in Cannes koel ontvangen Vandaag... 206e jaargang - no. 118 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 mei 1963 Drie kleine spittertjes.... Pagina 2 B" den.,BoJ;L„eD d® Pa8ter- Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Los 2911^eritoi"p red oAm 7^ *2? ml* 3847/|®43.), Middelburg: Matirt 61, teL 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel 2911. Zlerifczee. red. teL 2425 adm. tel. 2094. Adv.pr. SO ct p. mm. Min. p adv. f 4.50 Ingea med. 3 i tarief. Kleine adv. (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min? 150). „Brieven bur. van dit blad" Z er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. ONZEKERHEID OVER AANWIJZING DR. DE KORT ALS FORMATEUR (Van onze parlementaire redacteur) Het weekeinde heeft nog niet de aanwijzing tot een formateur of informateur gebracht, die zal moeten proberen Nederland weer een nieuw kabinet te verschaffen, nu het kabinet-De Quay zijn ontslag heeft aangeboden en demissionair is. De koningin beschikte zaterdag middag, nadat zij 's morgens de voorzitters van fracties van de vijf kleine in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen had ontvan gen, over de schriftelijke adviezen van alle fractieleiders. De bestude ring daarvan heeft haar echter nog niet mogelijk gemaakt te beslissen wie zij tot informateur of formateur zal benoemen en welke opdracht zij hem zal verstrekken. pige adviezen een conclusie getrok ken, maar wilde zij deze toetsen aan het oordeel van twee wijze mannen als de heren Drees en Beel, die volle dig haar vertrouwen genieten, die in het verleden bewezen hebben beza digd te kunnen optreden, die een scherp inzicht hebben in de politieke verhoudingen in Nederland en die het metier van het formeren van een kabinet verstaan, doordat zij zelf meermalen met dit bijltje gehakt hebben. Zij kunnen de koningin advi seren zowel over de aanwijzing van een informateur of formateur als over de formulering van de opdracht. Wat het laatste betreft denken sommi gen in Den Haag nog steeds aan de mo gelijkheid dat een opdracht gegeven zou kunnen worden om een kabinet te vor men op de breedst denkbare basis, dat is tot de formering van een kabinet, waarin vertegenwoordigd zijn de K.VP., de A.R.P., de C.H.U., de V.VJO. en de P.v.d.A. De negatieve destructieve, ex treme groepen hebben bij de verkiezin gen aan aanhang gewonnen. Dat is een verontrustend verschijnsel, dat de grote democratische politieke partijen niet graag zien voortwoekeren en waaraan zij dus graag een halt zouden willen toe roepen. Zij kunnen dat gezamenlijk doen. Vandaar dat ook aan een gezamenlijk optreden in de regering gedacht wordt. Aangenomen moet worden, dat de adviezen lang niet eensluidend ge weest zijn en zelfs, onderling vrij sterke afwijkingen getoond heb ben. Dat heeft de taak van de ko ningin eigenlijk de enige taak waarbij zij geheel op eigen verant woordelijkheid werkt lang niet gemakkelijk gemaakt. In politieke kringen in Den Haag neemt men aan, dat de aan de koningin uitge brachte adviezen niet alleen van elkaar afwijken, maar.de aan te wijzen infor mateur of formateur betreft, maar ook wat de formulering van de aan hem te verstrekken opdracht aangaat. Vandaar dat zij zaterdagmiddag de ministers van staat dr. W. Drees en prof. dr. L. J. M. Beel bij zich ontboden heeft om met hen over de zaak van gedachte te wisselen en hun oordeel te vernemen. Vilde UT. Ongetwijfeld hebben alle fractielei ders de koningin geadviseerd de op dracht tot formatie van een nieuw kabinet te geven aan iemand uit de kringen van de K.V.P. De eerst daar voor in aanmerking komende politi cus zou zijii de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.VJP. dr. W. L. P. M. de Kort. maar niet alle fracties achten hem even ge schikt. Niet aUeen ontmoet hij tegen- Voor Nederlanders plaats in Indonesië SOEKARNO - PRESIDENT VOOR HET LEVEN- KOMT NAAR EUROPA „Is er naast Amerikanen, Russen, Japanners en talloze andere natio naliteiten in het huidige Indonesië nog wel plaats voor de Neder landers?" Deze vraag heeft de In donesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, za terdag met grote overtuiging metj „ja" beantwoord tijdens een ge sprek met drie Nederlandse jour nalisten. „Hoe komt het toch eigenlijk, vroeg do koningin unn mij, dut zoveel boeren plotseling op uw party hebben gestemd?" Verge noegd en duidclyk minder gespan nen dan een half uur tevoren toen hij do trappen van het bordes nog moest beklimmen, vertelde de heer Koekoek zaterdugochtcnd hoe zijn gesprek met de koningin op Huis ten Bosch was verlopen. „KUk", zei de heer Koekoek, die gekleed ging in een zwart col bertje met streepjespantalon en een bruine regenjas, „kijk, ik heb Hare Majesteit, die zeer nieuws gierig was, uitgelegd, dat de boe ren meer vrijheid willen en het juk van het landbouwschap van zich afschudden". De koningin had niet met hem gediscussieerd, deelde de boerenfractlelelder me de, maar wel had ze voortdurend ernstig geknikt. Het onderhoud was hem bijzon der meegevallen, want de vorstin had hem, zo zei hij, meteen op zijn gemak gesteld door persoonlijk een kopje koffie in te schenken en een sigaret te presenteren. Na afloop had ook hij een lijstje met de wensen van zijn partij over handigd. Van de fractieleiders, die zaterdagochtend hun opwachting op het Huis ten Bosch maakten, nl. Lankhorst (p.s.p.), De Groot (c.p.n.), Van Dis (s.g.p.). Jonge ling (g-P-v.) en Koekoek, was de boerenvoorzitter de enige die niet per auto voorreed. Hij was blijven steken in een wirwar van opge broken wegen in de omgeving van het paleis en had toen magr zijn auto en echtgenote achtergelaten om te voet verder te gaan. Foto: de heer Koekoek op de trappen voor het paleis. andere politieke partijen, maar ook in eigen kring. De vraag is uiteraard, wie als informa teur of formateur moet optreden, als dr. De Kort de opdracht niet zou krijgen. Het is uiteraard heel goed mogelijk dat de koningin een beroep op hem zal doen, maar men hield er zondagavond in Den Haag toch rekening mee, dat er ook een ander „uit de bus" kan komen. Er wer den reeds verschillende namen genoemd, waaronder uiteraard die van prof. De Quay voorkomt. Deze politicus, die vast van plan was zich terug te trekken, schijnt toch bereid zijn ministerschap in uiterste noodzaak te continueren, als er een beroep op hem zou worden gedaan. Adcies Het is begrijpelijk, dat de koningin het op prijs gesteld heeft met de he ren Drees en Beel in overleg te tre den. Wellicht heeft zij uit de voorlo- Tegenstellingen De samenstelling van een kabinet op een zo brede basis zon echter op grote moeilijkheden stuiten. De tegenstel lingen tussen enkele politieke partij en zyn bijzonder diep. Verscheidene politici hechten dan ook niet veel ge loof aan realisering van een kabinet op de breedst denkbare basis. vernamen dat vooraanstaande poli tici het niet uitgesloten achten dat in de aan de koningin uitgebrachte adviezen twee duidelijk uiteenlopende lijnen te on derscheiden zjjn en dat Hare Majesteit mede daarom aan de heren Drees en Beel verzocht heeft haar van advies te dienen. Ongetwijfeld heeft de koningin ook ge sproken met prof. De Quay, hoewel zy deze niet ten palelze ontboden heeft. Er bestaat echter een gemakkelijke telefo nische verbinding tussen het bureau van de minister-president en het paleis van Hare Majesteit. Aangenomen mag worden, dat de konin gin vandaag een formateur zal aanwij zen. een Fokker Friendship zal meemaken. Indonesië heeft nieuwe vliegtuigen dig ter vervanging van Dakota's voor uitbreiding van het binnenlandse net, zowel voor de burgerluchtvaart als voor militaire doelen. Het contact tussen de Fokkerfabrieken en het Indonesische staatshoofd is tot stand gebracht door de heer Van Konij nenburg die in Djakarta ook onderhan delingen heeft gevoerd voor het herstel van de K.L.M.-lijn op Djakarta. Rust in Europa Dr. Soebandrio vertrekt woensdag met president Soekarno naar Europa. Pre sident Soekarno gaat rust nemen in Italië of Oostenrijk. Het Indonesische volkscongres heeft za terdagavond eenstemmig een motie ;ckeurd waarin Soekarno tot pre- t voor 't leven wordt uitgeroepen.! van de Nederlanders los te maken. Maar U ziet niet het restant dat achter de bordjes met Indonesische namen nog is ~ebleven. Ik heb altijd gezegd: indien ik Ie Nederlanders goed ken dan zullen zij zich in twee jaar weer hebben inge werkt", aldus de minister. Ook over de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en Indonesië in net algemeen liet Soebandrio zich uitermate positief uit. In antwoord op de vraag of in navolging van het voorbeeld van Ja pan een vriendschapsverdrag met Ne derland mogelijk is indien de fase consolidatie der diplomatieke betrekkin gen goed verloopt, zakelijke relaties zyn hervat en een redelijke regeling kan worden getroffen voor schadeloosstel ling van overgenomen Nederlandse be drijven, zei hy„Ja, zonder twijfel. Ik acht dat zelfs wenselijk". Verbaasd De Indonesische minister begon het onderhoud met te zeggen zelf ver baasd te hebben gestaan over het feit dat de ontvangst van de eerste Nederlanders nade hervatting der diplomatieke betrekkingen zo harte lijk is geweest, „na vele jaren van agitatie". „Er moet voor de Neder landers wel een zekere affectie be staan". Soebandrio vertelde, dat de president binnenkort een demonstratievlucht van Samenstelling Eerste Kamer Zaterdagmiddag lid van de Eerste Kamer zijn door loting aan- J- "—te Kamer ,p.), thans de heren: Th. S. J. Hoon (k. ook lid van de Eerste Kamer, prof. dr. mr. F. L. Polak (p.v.d.a.) directeur van een textielfabriek, wonende te Boekelo en M. van Pelt (p.s.p.), leraar in Den Haag. De kiesraad moest tussen vier kandida ten over drie zetels door het lot beslis sen. Bij deze loting viel uit de heer P. J. S. de Jong (k.v.p.), thans staatsse cretaris van defensie. De zetelverdeling in de Eerste Kamer: nieuw oud K.V.P. 26 26 P.v.d.A. 25 23 A.R.P. 7 8 C.H.U. 7 8 V.V.D. 7 8 C.P.N. 1 2 P.S.P. 2 De overheid op het Indonesische eiland Bali heeft zaterdag haar pogingen voort gezet om contact te krijgen met gebie den waarvan niets meer is gehoord sinds de derdj en spectaculairste uit barsting van de vulkaan do Goenoeng Agoeng op donderdagavond. Het aantal doden bedroeg zaterdag 87. Dit getal staat niet vast, omdat maar is gehoord van een handvol dorpen bij Tienjar op de noordkust van Sibetan op de zuidelijke hellingen. Zaterdagavond om vijf voor acht en vijf minuten over half negen plaatselijke tyd, zyn op Ba- li aardschokken gevoeld. In het poli tiebureau van Karanggasem op 32 km. ten zuidoosten van de krater, scheur den muren en viel een deel van het dak in. Alle wegen die naar Tienjar leidden waren volgens officiële in Den Pasar ontvangen mededelingen, onbe- rydbaar en bedolven onder zand en grint dat er tijdens de uitbarsting van donder- op was terechtgekomen. De meeste doden zyn gevallen ln de dorpen boven Tienjar op de hellingen van de Goenoeng Agoeng, waar in de dorpen Oekoek, Tjegi zeventig mensen omkw: De stad Moelmein ln Birma is ge ïsoleerd omdat er cholera heerst. 58 mensen zijn al aan de ziekte bezweken. Zaterdag is in IJmniden de eerste Dag van de Nederlandse Visserij gevierd, een gebeuren, dat in de plaats is gekomen van Vlaggetjesdag. Vandaag gaat de ha ringvloot naar zee. Bij deze gelegenheid sprak de secretaris-generaal van het ministerie van land bouw en visserij, mr. J. H. Patijn een rede uit, waarin hij de taak van de over heid ten aanzien van de visserij schetste. „Men verwijt ons weieens, aldus mr. Patijn dat de overheid geen visserijbeleid voert. Welke eisen worden daaraan gesteld, vroeg hij zich af. Moet de overheid het bedrijf op sleeptouw nemen of moet de overheid niet leiden maar begeleiden. Dat laatste geschiedt thans. Het beleid is er op gericht dat het visserijbedrijf zichzelf een weg moet banen en dat de overheid daarnaast steunt bij de opleiding, bij de research etc. Dit jaar wordt een proef genomen met de verre visserij. De opzet is volgens een initiatief van het bedrijfsleven. De afzet van het produkt van de verrevisgronden is echter onmisbaar voor een stabiele basis. De feestelykheden, met openluchtspel, demon straties, filmvoorstellingen en muzikale show, werden besloten met een vuur werk. De foto geeft een overzicht van de haven met gepavoiseerde schepen tij dens de opvoering van het spel, waaraan natuurlijk ook een haringkar te pas Is^ermnoodsignalen meegtnomeXwaar- kwam (midden). 1 van er een het ongeluk veroorzaakte. Jongen kreeg vuurpijl in oog De twaalfjarige C. van Richteren uit Amsterdam is zaterdag ernstig gewond geraakt toen hij een soort vuurpijl ont stak, die in zyn rechteroog kwam. De jongen is in het Willielminagasthuis opgenomen. Zaterdag had hij met twee vrienden in een reddingboot van de Duitse kust vaarder „Partner" gemeerd in de Oude Houthaven, gespeeld. De jongens heb ben toen enkele van de zogenaamde val- POLITIE IN DELFT SLAAGS MET JONGELUI In de Delftse binnenstad is het gister avond tot vechtpartijen gekomen tussen opgeschoten jongens en de politie. Daarbij werden straatstenen als projec tielen gebruikt, waardoor twee politie wagens en eed auto van een particulier werden beschadigd. De politie moest ten slotte versterking laten aanrukken om de jongelui met de gununilat te verspreiden. Reeds vroeg ln de avond was het ru moerig geworden in het centrum van de stad. Opgeschoten jongens groepten sa men in de omgeving van de markt en namen een uitdagende houding aan te genover de surveillerende politieagen ten. Deze deden aanvankelijk alsof zq dit niet bemerkten, doch toen de jon gelui de dranghekken die bij het stad huis stonden opgeslagen begonnen te verslepen en deze dwars over de rijbaan plaatsten was de politie wel genood zaakt op te treden. V.S. contra de E.E.G. Herter voert besprekingen in zijn hotel GATT-conferentïe te Genève is dit weekeinde dichtbij zijn mislukking komen. De Amerikaanse delegatieleider Herter heeft de meningsverschillen tus sen de V.S- en de zes landen van de E.E. G. buiten de conferentiezaal gebracht en door overleg achter de gesloten deu ren van zyn hotelkamer gepoogd de im passe, ontstaan doordat zowel de V.S. als de E.E.G. vasthielden aan hun standpunten, alsnog uit de weg te rui men. EEN OEFENING, een wedstrijd. Dat dient haastig vermeld, zo rea listisch en spectaculair was de za terdagmiddag in Souburg gehou den wedstrijd van de Walcherse brandweerkorpsen. Op een terrein -aan de Burgemeester Stemerding- straat, vlak bij een school, was een straaljager neergestort en in brand gevlogen, zo werd aangeno men. De piloot zat nog in het dicht bij enkele huizenrijen neergeko men toestel, een vijftig meter ver derop had een brandende vleugel een schoolgebouw geraakt. En wie niet beter wist zou de situa tie voor ernstig hebben genomen: de brandweer van de vliegbasis Woensdrecht had voor een als een fakkel brandende Hawker Hunter gezorgd en de roetzwarte wolken van brandende kerosine en olie die (Zie slot pag. 5 kol. 6) Zó besprong het brandweerkorps van de vliegbasis Woensdrecht de in Souburg neergestorteHaw ker Hunter om de piloot te red den. De luchtmachtmensen gaven een demonstratie tijdens een re gionale brandweerwedstrijd. (foto P.Z.C Maar succes heeft hy daarbij niet ge boekt en de verschillen zijn nog even groot als op de openingsdag van deze 50 landen-conferentie, die wordt bijge woond door de ministers van handel. Voordat de conferentie vandaag weer op gang komt wilde Herter nog spreken met de Belgische minister van buiten landse handel, Maurice Brasseur, die als de exponent van het E.E.G.-beleid optreedt, en tevens de plaatsvervanger is van Eurene Schauss van Luxemburg, voorzitter van de raad van de GATT. Industriegoederen Het belangrijkste geschilpunt tussen Amerika en de zes betreft de wijze waarop de heffingen op industriegoe deren verlaagd moeten worden. De Amerikanen zijn naar Genève geko men met een voorstel voor een alge mene tariefsverlaging van 50 per cent, die in de stadia van geleidelijke toepassing met kleine gedeelten mag worden voorbereid maar dan voor alle goederen, zonder een enkele uit zondering, moet dienen. De E.E.G. daarentegen wenst een soort glijden de schaal, met al direct belangrijke verlagingen voor de produkten, zoals bqvoorbeeld chemicaliëi heffingen hoog zijn. Het gevolg hiervan zou zijn dat de Amerikaanse markt voor chemicaliën toegankelijk wordt voor Europese pro ducenten. Het hele E.E.G.-plan zou de Amerikaanse producent in een nadelige positie ten opzichte van zyn Europese concurrenten plaatsen, menen de Ame rikanen. Verder willen de Amerikanen ook de landbouwprodukten betrekken in deze tariefsverlaging. Dr. Mansholt, de land bouwdeskundige voor de E.E.G., heeft dit al direct afgewezen. alien, waarop Op het filmfestival van Cannes is za terdag onder meer de Nederlandse in zending „Als twee druppels water" van Fons Rademakers vertoond. De critici waren van mening dat de film er een was uit een zee van mid delmatige produkten. ...is het 300 jaar geleden, dat de Engelse boekdrukker William Bradford te Leicestershire werd geboren. Bradford emigreerde naar Amerika en stichtte daar nabij Philadelphia met de Neder landse papiermaker Nic. Ryttings- huysen de eerste papiermolen in Amerika. Voorts richtte hij te New York de eerste drukkerij op, welke het eerste Newyorkse nieuws- en advertentieblad „New York Gazette" uitgaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1