BELGEN ZIJN TEVREDEN, MAAR VINDEN NEDERLANDSE BIJDRAGE „BESCHEIDEN" Ziekenfondsautonomie wordt niet aangetast een nieuwe motorolie mei vee! jongere levensduur Financiële berichten DUITSLAND LACHENDE DERDE? Jongen doodgeslagen bij vechtpartij lx iïU(L- 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 MEI 19G3 ZUIDERBUREN OVER SCHELDE-RIJN AKKOORD (Van onze Brusselse correspondent) Het feit dat de Nederlandse regering, nog juist voor het scheiden van de markt, het akkoord over de nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding met de Belgische collega's heeft getekend, verheugt de Bel gen, en natuurlijk in de eerste plaats de Antwerpenaren. Het is de Antwerpse haven de laatste jaren zeker niet slecht gegaan. Van jaar tot jaar stijgt 't aantal schepen dat de haven aandoet: bijna 18.000 met een netto tonnenmaat van 50 miljoen in 1962 tegen 12.000 schepen in de periode 1936-'38 met een tonnage van 24 miljoen. In diezelfde tijd steeg het goederenvervoer met 65 procent tot bijna 40 miljoen ton. Maar juist een haven, waarin zoveel omgaat, heeft be hoefte aan goede toegangswegen, ook ten behoeve van de binnenvaart. Een binnenschip dat van de hui dige Schelde-Rijnverbinding ge bruik maakt, heeft 10 a 11 uur nodig om van Dordrecht naar Ant werpen te varen. Het traject is niet alleen te lang, maar door de men ging van zeevaart en binnenvaart op de Schelde, waar elkaar jaar lijks 38.000 zeeschepen en 80.000 binnenschepen kruisen, wordt het verkeer sterk belemmerd, terwijl ook ongelukken hiervan het gevolg zijn. Men schrijft het in Antwerpen aan de huidige slechte verbinding toe dat de Rijnvaart voor Antwerpen op het niveau van 1938 is gebleven terwyl het verkeer op de Rijn zich sindsdien enorm ontwik keld heeft. Antwerpen is niet toeganke lijk voor de duwvaart die juist op de Rijn zulk een belangrijke rol is gaan spelen. Wanneer het nieuwe verdrag, dat wij toch mogen verwachten, zal wor den geratificeerd en door de beide parle menten zal zyn goedgekeurd, kunnen de werken worden uitgevoerd. Dan zullen de doelstellingen van de Antwerpse ha vens bereikt zijn: de kortst mogelijke verbinding met de Rijn, geschikt voor de duwvaart. Langs de nieuwe verbin ding zal de reis, in plaats van 10 k 11 uur, slechts ongeveer zes uur duren en het traject van Antwerpen naar Dor drecht van 125 kilometer tot 80 kilome ter worden ingekort. den door de ontwikkeling van de Rijnvaart te Antwerpen, zo schrijft Hektor de Bruyne in De Standaard, die er persoonlijk niet van overtuigd is dat de Rijnvaart-premies (welke gegeven werden om de bezwaren van ae huidige verbinding te compense ren en België jaarlijks naar schatting bijna 4 miljoen gulden kosten) Ant- werpens positie ten opzichte van de Duitse klant gevoelig verbeterden. Aangezien de premie der goederengroep verschilde, is het overigens moeilijk de hoogte ervan nauwkeurig te berekenen. Het zou dein ook „kleinmoedig" zijn over de in het verdrag uitdrukkelijk voor ziene afschaffing van deze premies, die zullen verdwijnen „met ingang van de datum waarop de (nieuwe) waterweg in gebruik wordt gesteld", te treuren. De Bruyne wijst nog op een ander, zeer belangrijk aspect van deze zaak: de nieuwe vaarweg zal een diepgaande wij ziging brengen in Antwerpens positie Goede zaak De schepen van de Antwerpse haven, de heer Delwaide, noemde de onder tekening van het verdrag op 13 mei jl. in Den Haag een goede zaak voor Antwerpen, voor Gent en voor de gehele Benelux. Want dit onopgeloste Êrobleem wierp een schaduw op elke enelux-bijeenkomst, die de Ant werpse wethouder in de afgelopen ja ren bijwoonde. Maar ook Rotterdam kan zich z.i. over dit akkoord ver heugen. België is een belangrijk ach terland voor de Rotterdamse haven geworden en de Nieuwe Waterweg zal de verdere penetratie van het ver keer naar en van de grote Neder landse haven bevorderen. Ondanks het feit dat het geschil over de Schelde-Rijnverbinding tussen beide landen reeds zeer oud is, is men de laat ste tijd plotseling met de onderhandelin gen zeer snel opgeschoten. België werd ten slotte nog verrast door het betrek kelijk onverwachte akkoord. Aan een correspondent van de Brusselse „Libre Beligique" gaf de heer Delwaide hier voor de volgende verklaring: Antwerpen heeft zich ernstig ingespan nen om het Nederlandse standpunt te benaderen voor twee vraagstukken die steeds een akkoord tegenhielden, en wel de keuze van het nieuwe traject en de Rijnvaartpremies. België heeft tot kort geleden als enige mogelijke oplossing een direct kanaal tussen Antwerpen en de Moerdijk willen aanvaarden. Het was vooral wijlen minister Van Cauwelaert die deze oplossing steeds hardnekkig verdedigde. Daarentegen wilden de Ne derlanders slechts een verbinding door de tussenwateren overwegen. Deze laat ste oplossing hebben de Antwerpenaren ten slotte aanvaard om hun Rijnvaart niet nog meer te zien slinken en de voordelen van de duwvaart deelachtig te worden, dit laatste vooral met het oog op hun massavervoer met het Roerge bied en het Lotharingse bekken. De thans gekozen weg die via een kanaal zal beginnen bij de sluis van Zandvliet, het Kreekrak, de Oosterschelde, de Een dracht, St.-Philipsland zal doorkruisen en zal uitkomen in het Hollands Diep, heropent ongeveer de verbindingsweg die honderd jaar geleden bestond, na tuurlijk aangepast aan de huidige eisen van de scheepvaart. Premies Hoe we over de economische beteke nis van het nieuwe verdrag moeten denken, zal uiteindelijk bepaald wor- Advertentie} Voor mevrouw Jansen. Bij haar plaatsen we de 25 ste Fasto van d week Lachende derde tegenover de Duitse klant. Duitsland is geen partij geweest bij de onderhande lingen over een betere Schelde-Rijnver binding, maar het zal in hoge mate de funstige gevolgen van het verdrag on- ervinden. Als ae vaarweg Klaar Is, zal de Duitse verlader Antwerpen in concurrentie kunnen brengen tegen Rotterdam voor alle goederengroepen en voor alle ver keer, ook per duwvaart, wat thans niet mogelijk was, zodat Rotterdam profi teerde van de weggevallen Antwerpen- se concurrentie. „Voor het overige zou den volgens deze schrijver Rotterdam en Amsterdam in hun ontwikkeling niet geschaad worden door de nieuwe ver binding. Zij hebben ëen tiental jaren tijd om hun maatregelen te nemen. Het blad spreekt zijn vreugde er over uit dat nu „zeer veel conflictstof" tussen beide lan den is opgeruimd". Anderen wijzen op de fellere concurren tie die België van de zijde van Rotter dam zal ondervinden dat toch reeds de voorkeur van een aantal Belgische nij verheden geniet, en op de voordelen van de nieuwe verbinding voor de Neder landse binnenvaart, afgezien nog van de industriële perspectieven voor Noord- Brabant. In dit licht bezien, vindt men hier de financiële bijdrage van Neder land nog geen 20 procent wel zeer „bescheiden". De kosten van de werken tussen Antwerpen en de Oosterschelde zijn geheel voor rekening van België). De kosten van de vaarweg en de sluizen op Nederlands gebied moeten voor 85 procent door België worden gedragen. Maar essentieel voor een vaarweg, wan- r deze eenmaal functioneert, is het onderhoud. Dat komt voor Nederlandse rekening. „Van de nieuwe vaarweg, zo merkt ait blad op, zal de Nederlandse scheepvaart en binnenvaart evenveel voordelen hebben en zelfs meer, als de niet zeer expansieve Belgische Rijn vaart. De werken zullen overigens, zoals be paald in het verdrag, zo spoedig moge lijk na de ratificatie worden begonnen. Men moet hopen, zo besluit dit blad, dat de Nederlandse waterstaat, met zyn voortreffelijke technische diensten, hier mede inderdaad met bekwame spoed, op korte termijn, zal klaarkomen. Voor deze werken, welke tegelijkertijd aan beide uiteinden worden aangevangen, zullen, naar hier wordt vernomen, de Belgische aannemers op gelijke voet met de Nederlandse worden geplaatst. Dure rekening De Nieuwe Gids wijst erop dat de onderhandelaren het verdrag in het kader van de Benelux-Unie wilden plaatsen. De vraagstukken die it verband met de nieuwe vaarweg zul len moeten worden behandeld, res sorteren nl. onder het comité van Be nelux-ministers, d.w.z. het hoogste orgaan van de unie. België wordt „een dure rekening" gepresenteerd. (Er is geen vaste raming van de kos ten in het verdrag gemaakt. Men neemt echter aan dat deze ongeveer 260 miljoen gulden zullen bedragen. Voor mensen die kwaliteit verlangen! Royal UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM DR. VELDKAMP OVER ZIEKENFONDSRAAD: Geen beperkt eigen risico voor de verzekerden In de memorie van antwoord op het door de vaste commissie uit de Tweede Kamer uitgebrachte voorlopig verslag over het wets ontwerp ziekenfondswet gaat de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp, uitgebreid in op de taak en be voegdheden en op de samenstelling van de ziekenfondsraad. Het ontgaat de minister, dat aan deze raad te geven bevoegdheden een recht streekse beperking van de zelfwerk zaamheid van de ziekenfondsen en daar door een aantasting van de autonomie van deze fondsen zou betekenen. Dat de medewerkers en ziekenfondsen niet meer van de ziekenfondsraad deel dienen uit te maken is vooral gebaseerd op de omstandigheid, dat deze raad over eenkomsten moet goedkeuren tussen zie kenfondsen en medewerkers en verder toezicht moet uitoefenen op de zieken fondsverzekering, die naar de kant van de verstrekkingen wordt uitgevoerd door de ziekenfondsen. voor de verzekerden en tot invoering een keuzemogelijkheid uit de ziekte kostenverzekeringen tegemoet te komen. Dr. Veldkamp ziet voorts geen voldoende mogelijkheden om de in de wet nadere regelen inzake de financiële zelfstandig heid der ziekenfondsen neer te leggen. Niet juist hucrt-Q-m-aJ: Peedc in méér dan ee joen Nederlandse gezinnen vanaf f 169.50 UW VASTE KEUS:'N FASTO GEISER „Uit een oogpunt van algemeen be lang is het geen zuivere procedure, dat de overeenkomsten van fondsen en medewerkers worden goedgeke door een college waarin deze groepen zijn vertegenwoordigd", aldus de mi nister Het lijkt hem niet juist, dat de genen op wie toezicht wordt uitge oefend, in het toezichthoudend or gaan zelf vertegenwoordigd zijn. Met betrekking tot de in het voorlopig verslag gemaakte opmerkingen over de „verambtelyking van het ziekenfonds wezen" en over een „departementaal overwicht op het ziekenfondswezen" wordt In de memorie van antwoord ge steld, dat hiermee een sterk overtrok ken beeld wordt geschetst van de minis teriële invloed op het ziekenfondswezen. Vooral gehoord „Bij deze kritiek wordt tezeer voorbijge gaan aan de ontwikkeling, die de sociale verzekeringswetgeving de laatste jaren heeft doorgemaakt". De minister heeft geen bezwaar om tegemoet te komen aan de in het voorlopig verslag geuite wens dat over bij algemene maatregel van bestuur en ministeriële beschikkin gen vast te stellen regelingen de zieken fondsraad vooraf zal worden gehoord. In de memorie van antwoord stelt de bewindsman onder meer dat de in het ontwerp voorgestelde, op controversiële punten betrekking hebbende wijzigingen, niet zonder overleg met de betrokkenen en niet zonder voorafgaand advies wor den voorgesteld. De minister acht het passend, dat de positie van het over heidspersoneel in net kader van het on derhavige wetsontwerp niet wordt ge regeld. Minister Veldkamp zegt geen vryheld te kunnen vinden om aan de wensen tot invoering van een beperkt eigen risico De ,J3rit:oh Jewellers Association" heeft in Amsterdam een kleine collectie Britse juwelen aan han delaars getoond. Onze fotograaf vond de Indiase mej. Bina Lalwa- ni bei-eid om met een klein deel van de kostbaarheden voor hem te poseren. Mej. Lalwani draagt hier een ring van 20000 gulden, een horloge van 4000 gulden, een broche van 20000 gulden, een paar oorbellen van 10000 gulden en een halsketting van 70000 gulden. Totale waarde 124.000 gulden! Bij een ruzie tussen twee groepen ion- gens, donderdagavond op de Van Pabst- laan in Voorburg, heeft de 18-jarige scholier B. A. B. uit deze gemeente de 17-jarige winkelbediende A. G. G. M. Diepstraten uit de Joan Maetsuycker- straat in Den Haag zo'n klap gegeven, dat deze dood neerviel. B. is door de politie in Voorburg aange houden en gistermorgen voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. De anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust uit Den Haag heeft sectie verricht op het stoffelijk overschot van het slachtoffer. B. was met zeven andere scholieren aan het voetballen toen vier jongens, onder wie A. Diepstraten, voorbijkwamen. Er ontstond een woordenwisseling, die uit liep op een vechtpartij tussen B. en D. met het gemelde noodlottige gevolg. Bij H.V.A. NOG GEEN DEFINITIEVE PLANNEN VOOR HANDEL MET INDONESIË Directie en commissarissen van de „Verenigde H.V.A.-Maatschappyen N.V." beschouwen de hernieuwing van de banden met Indonesië als een uiterst gevoelige kwestie. In de gisterochtend te Amsterdam gehouden jaarvergade ring van de H.VA. deelden zjj mede, dat de hernieuwing van de betrekkingen veel trjd zal vragen. Over deze kwestie valt daarom nog bijzonder weinig te zeggen. De voorzitter van de raad van commis sarissen, de heer E. Bennink, verklaarde Jongen van 17 jaar stak met stiletto De Haarlemse politie heeft de 17-jarige J. A. H. B. aangehouden, omdat hjj donderdagavond omstreeks zeven nur de 37-jange los arbeider D. H- van der H. in een café in de Haarlemse binnen stad met een stiletto in de buik heeft g-estoken. Van der H- is in het Grote Gasthuis opgenomen. Gevaar voor zyn leven is niet aanwezig. De 17-jarige dader heeft een bekentenis afgelegd. Volgens getuigenverklaringen werd Van der H. tijdens een stoeipartij door B. gestoken, nadat de oudere man de jon gen bij wijze van grap tot een vecht partij had uitgedaagd. Toen Van der H- op de iongen toeliep zou deze een stiletto hebben getrokken en daarmeë zijn tegenstander per ongeluk in de bulk hebben geraakt. Zowel de 17-jarige ion gen als de losse arbeider zouden enkele glazen bier hebben gedronken- De kinderpolitie heeft de zaak in onder zoek. Bij het ministerie van justitie zijn zoals gemeld plannen uitge werkt om enige tientallen lang durig gestraften tegen het einde van dit jaar over te brengen van de Bredase strafgevangenis naar Winschoten. Voor dit doel zal de gevangenis van Winschoten (fo to) worden verbouwd en extra beveiligd. Onder de langdurig ge- Straften in Breda bevinden zich onder meer de vier Duitse oorlogs misdadigers Lag es, Fischer, Aus der Fünten en Kotaella. VOORONTWERP HERZIENING WET BEDRIJFSORGANISATIE Uitbreiding van het maximumaantal leden van de Sociaal-Economische Raad van 45 (thans) tot 60; advisering tot instelling ran een schap door de S.E.R., ook wanneer geen overeenstem ming is bereikt met naar 's raads oor deel representatieve organisaties van ondernemers en werknemers; een an dere procedure by wijziging van het in stellingsbesluit van een schap; opne ming eventueel van niet-bestuursleden van een schap in de zgn. „andere orga nen"; eventuele benoeming van niet- bestuursleden van een schap in advies commissies; in principe openbaar zfln van de. vergaderingen van het bestuur van een bedrjjfslichaam en van „andere organen" van het lichaam. Dat zijn enige der wijzigingen die de staatssecretaris van algemene zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, in een voor ontwerp van wet tot herziening van de wet op de bedrijfsorganisatie neeft op genomen. De staatssecretaris heeft dit voorontwerp bjj brief van 14 mei jl. om advies aan de Sociaal-Economische Raad gezonden. STOKVIS STREEFT NAAR NORMALE RELATIES MET INDONESIË De firma R. S. Stokvis en Zonen in Rotterdam streeft er naar weer tot nor male handelsbetrekkingen te komen met Indonesië, waar het concern vele be- angen heeft gehad, zo is in de Jaarver gadering medegedeeld door directeur Jr. H. J. Stokvis. Het dividend over 1962 werd vastgesteld op negen procent, één procent minder dan over 1961. President-commissaris mr. dr. K. P. van der Mandele zei niet te geloven dat het dividendpercentage nog verder zal teruggaan. N.V. Philips Computer Industrie Apeldoorn De N.V. Philips' gloeilampenfabrieken en de N.V. Philips' radio hebben samen opgericht de N.V. Philips' Computer In dustrie te Apeldoorn, blijkens het bij voegsel van de staatscourant. Doel van de vennootschap is het ont wikkelen fabriceren en verhandelen van alle industriële produkten, speciaal van elektronische computers, computerssys temen, apparaturen enz. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 10 mil joen, verdeeld in 10.000 aandeien van elk 1000. Hiervan worden 2000 aande len geplaatst en wel 1900 bij N.V. Phi lips' .gloeilampenfabrieken en 100 bij N.V. Philips' radio, belde gevestigd in Eindhoven. Op elk van deze aandelen zal bij de oprichting 100 worden stort. dat het bestuur van de N.V. van mening is, dat men niet moet verwachten dat de maatschappij in Indonesië op dezelf de basis zal kunnen gaan werken als voorheen. „Er zyn natuurlijk mogelijk heden", zo zei hij, „maar daarover valt nu nog niets te zeggen". Na verdere vra gen was de heer Bennink bereid op te merken dat „de mogelijkheid dat de H.V.A. in Indonesië ooit nog het beheer zal voeren over ondernemingen zeer on waarschijnlijk is, maar dat de kansen om de handel op Indonesië te hervatten zoals dat vroeger het geval was, niet ondenkbaar zijn". Kon. Zout bouwt nieuwe fabriek in Rotterdam Naar het A.N.P. verneemt zal zeer bin nenkort de N.V. Koninklijke Nederland- sche Zoutindustrie in samenwerking met de Deense maatschappij Kemisk Vaerk Koege a/s beginnen met de bouw van een fabriek voor de produktie van herbiciden onkruidverdelingsmiddelen op het terrein van de N.V. Zoutchemie Botlek, een dochtermaatschappij van N.V. Koninklijke Nederlandsche Zout industrie. te Rotterdam. Kemisk Vaerk Koege a's produceert reeds jarenlang herbiciden te Koege bij Kopenhagen. Sydney van den Bergh met pensioen De heer Sidney J. van den Bergh, vice- voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. in Rotterdam en lid van de raad van bestuur ran Unilever Limi- In Londen, zal wegens het bereiken de leeftijdsgrens einde 1963 als zo danig aftreden. Het ligt in de bedoeling na het aftreden te stellen de heer dr. E. Smit tot lid van de raad van bestuur te benoemen. De heer Smit is thans lid van de directie Duitsland van Unilever in Hamburg. Dividenden ASSELBERGS Dc gang van zaken over 1962 voor „As- selbergs' üzerindustrie en handelmaat schappij N.V." te Bergen op Zoom, is, volgens het jaarverslag 1962, niet ge heel bevredigend geweest. De nettowinst bedroeg 577.032 (ƒ766.137). Vooi steld wordt het dividend te verlagen tot 11 (12) procent. „NEFO' De Nederlandsche Fondsen Mij „Nefo" N.V. stelt over het boekjaar 1963 een interimdividend van 2 per aandeel van nominaal 50, zfjnde 4 procent voor (onv.). „NOORD-EUROPEESCHE HOUT" De „N.V. Noord-Europeesche Houthan del Maatschappij" stelt over 1962 een onveranderd dividend van 12 procent voor. De inkomsten uit goederen, na af trek van belasting en voorzieningen, be liepen 593.379 (V.j. ƒ553.109). Uit in terest werd verkregen 135.080 van commissarissen der 1 del voorheen G. Key is voorgesteld het dividend over 1962 te stellen op 12 pro cent voor de gewone aandelen (onv.) en voor de cumulatief preferente aandelen op 7,2 procent (onv.). V.N.S.M De reeds enkele jaren durende ongun stige gang van zaken in de scheepvaart drukt, volgens het verslag van de „N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij", vanzelfsprekend ook zijn stempel op de financiële uitkomsten. Weliswaar konden op verschillende tra jecten de vrachten enigszins worden verhoogd, doch deze waren onvoldoende om het bedrijf een redelijk rendabele ba sis te geven. De verwachting is echter gerechtvaardigd, dat op de duur de vraag naar het aanbod van tonnage in evenwicht zullen komen, waardoor de voor een gezonde ontwikkeling van het bedrijf ongewenste druk op ae vracht tarieven zal kunnen verdwijnen. Het saldo exploitatierekening daalde tot 26.05 min. (v.j. 27.94 min.). De saldo winst bedraagt ƒ4.82 min. (ƒ6.31 min.). Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 8 procent over het door uit gifte van bonusaandelen verhoogde ka pitaal (van ƒ52 min. tot ƒ54 min'). Verwachtingen bij Nijverdal - ten Cate voor 1963 hoopvol In de te Almelo gehouden vergadering van aandeelhouders der Koninklijke textielfabrieken Nhverdal-Ten Cate N.V. heeft dr. W. T. Kroese, lid der di rectie, gezegd, dat het binnen de E.E.G. voor bedrijven in een klein land moei- 1 ijker is om te concurreren, maar dat Ten Cate er naar streeft, om door hoge kwaliteit en lage prijs goed in de markt te blijven. De omzetten zijn dit jaar ?oed. Niemand kan zeggen wat er in 963 verder zal gebeuren, de verwach tingen zijn hoopvol. Wat Indonesië betreft zei dr. Kroese, dat het niet verstandig van de Twentse textielindustrie zou zyn, zich thans met volle kracht op deze oude markt to wer pen. Geografisch ligt Nederland ongun stig. De textielindustrie heeft zich ln Azië krachtig ontwikkeld en de Neder landse textielindustrie heeft zich vol ledig ingesteld op de zogenaamde markt] Wim de Haas', CamiTle de Vries, Sonja Brill en Eric van Ingen in een scène uit „De zaak Kovacs"', een thriller, xoelke zondagavond onder regie van Eimert Kruidhof door de V AR A-televisie wordt uit gezonden. BIJ PHILIPS Besparing door tweewekelijkse loonbetalin g Voor alle personeelsleden van Philips die gewend zijn per week loon te ont vangen zal in juli een tweewekelijkse loonbetaling worden ingevoerd. Een van de voornaamste overwegingen die er toe leidden de invoering van een langere betalingstermijn in studie te nemen, was de kostenbesparing die daarmee wordt verkregen, zo meldt de Philips Koerier. Een zeer belangrijk deel van de bespa ring schuilt hierin, dat de elektronische rekenmachines voortaan slechts 26 maal per jaar voor de loonberekeningen be hoeven te worden ingezet in plaats van 52. In totaal verwacht Philips een be sparing van ruim 800.000 gulden te kunnen bereiken. Een overschakeling meteen op een betaling per maand stuit op verschillende bewaren en moeilijkhe den. Het ligt echter wel in de bedoeling hiertoe te zijner tijd te komen. -k"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4