Kennedy ontvangt dinsdag astronaut Cooper „Ouders moeten jeugd voorbeeld geven" Franse maatregelen tegen Amerikaanse luchtvaarttarieven Conditie van ruimtevaarder is uitstekend Aantal doden in verkeer steeds groter Nederland regelde kwestie door overleg E.E.G. WIL ONDERONTWIKKELDE LANDEN TEGEMOET KOMEN ZATERDAG 18 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De Amerikaanse astronaut L. Gordon Cooper heeft gisteren aan boord van de Kearsarge in tensieve medische keuringen on dergaan om te onderzoeken wat voor een invloed zijn ruimtereis op de mens heeft. De keuringen zullen vandaag de gehele dag voortduren aan boord van het Amerikaanse schip, dat Cooper donderdag na zijn geslaagde lan ding met zijn Faith-7 ruimte capsule oppikte. Een voorlopig medisch onderzoek wijst erop, dat de 36-jarige lucht machtmajoor na een vlucht van an derhalve dag door de ruimte in prima conditie verkeert. Van het medisch en technisch onderzoek hoopt men belangrijke bijdragen te krijgen voor de navorsingen betreffende een ruim tereis naar de maan en terug. Van daag zal Cooper naar Honoloeloe vlie gen, waar hij zijn vrouw en twee dochters zal ontmoeten. Pilletje Tijdens een langdurige persconferen tie hebben functionarissen van het Mercury Project onthuld, dat Cooper een opwekkend middel heeft geslikt om er zeker van te zyn, dat hy vol doende bij zijn positieven zou zyn voor het beslissend stadium van zyn terugkeer naar de aarde. De functionarissen verklaarden te vens, dat men de ruimtecapsule on middellijk naar de aarde zou hebben laten terugkeren, indien het manke ment, dat het automatische controle systeem uitschakelde en waardoor Cooper de besturing zelf ter hand moest nemen, zich tijdens de eerste omwenteling had voorgedaan. Volgens een van de functionarissen had men zich nooit ernstig ongerust gemaakt over de veiligheid van de astronaut. De vorige bemande vluch ten had hen de overtuiging geschon ken, dat de capsule door twee sys-n„ i» temen van handbesturing op effec- capsule „Faith 7 tieve wijze onder controle zou worden P®1" wordt geborgen. gehouden. (Radiografisch overgebrachte telefoto Lcroy Gordon Cooper. A van het vliegdelcschip ,J£carsar- ge", maar nog in zijn capsule, lacht „Gordo" gelukkig na hel 5 slagen van zijn vlucht. Het Witte Huis heeft gisteren be kendgemaakt, dat do ontvangst van Cooper, die oorspronkelijk maandag zou plaatshebben, officieel naar dins dag is verschoven om Cooper enige tyd te geven om op adem te komen. Volgens de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, zou Cooper bij zijn ontvangst door president Ken nedy in de tuin van het Witte Huis de volledige militaire eerbewijzen krijgen. Zondag Staat er voor Cooper een persconferentie op het programma, de dag daarop heeft hy een rustdag voor zyn komst naar Washington. Kennedy zal hem de medaille van verdienste van de N.A.S.A. opspel den, waarmee ook de twee vorige ruimtevaarders zijn onderscheiden. t Gordon Coo Acht jaar voor een dodelijke messteek De rechtbank te Amsterdam heeft gis terochtend de 28-jarige Surinaamse zee man W. A. T. A. H., die op 19 november by een ruzie op de Oude Zijds achter burgwal iu Amsterdam de 22-jarige Amerikaanse militair Jay W. Jacobi niet een messteek in het hart dodelyk verwondde, wegens doodslag veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. L het genie, dat hij zijn tijd ver vooruit is én dat hij niet door zijn tijdgenoten wordt begrepen. Eerst veel later wordt ivat hijin zijn genialiteit, veel eerder zag dan de anderen door deze anderen ver kondigd als ware het. hun eigen wijsheid. De oorspronkelijke den ker, die de wereld ver vooruit was, wordt vergeten. Zo is het en niet anders. Op z'n minst tien jaar geleden heb ik geschreven dat alle gebruike lijke politieke propaganda uit de tijd zou geraken en nutteloos zóu worden. Men heeft zich daaraan niet gestoord. Men is voortgegaan op de oude weg. Men heeft kapi talen vermorst aan aanplakbiljet ten, zaalhuur, reisgeld voor de m-opagandist, advertenties.... Totdat men (dat wil zeggen: nog maar enkelen) gingen verkondi gen wat ik reeds jaren geleden geschreven en gezegd heb 't is al lemaal weggegooid, geld, de éne kreet heft de andere op: wie naar de spreker komen luisteren zijn vrijwel uitsluitend zijn geestver wanten, die tóch op hem zouden stemmen Hoeveel goed geld zou ditmaal be steed zijn aan de verkiezingen? Op z'n minst enige tonnen gouds. En wat. is het resultaat van alle krachtsinspanning door nijvere partijgenoten verricht Denkt U werkelijk dat de uitslag anders zou geweest zijn, zonder de aanplakbiljetten, de gedempte kreten, het vochtige vuurwerk, de borden op de bruggen, de blijmoe dige voorspellingen der ingewan denkijkers De heren zouden bij een volgende gelegenheid eens kunnen afspre ken althans een deel van hun ver starde verroeste propagandamate riaal ongebruikt te laten en het daardoor bespaarde bedrag te be steden aan een liefdadig doel. Maar dit zal óók wel weer zo'n geniaal idee zijn, dat in eerste in stantie zal worden afgewezen om later door een andere en minder oorspronkelijke geest onder zijn naam met succes in toepassing te worden gebracht. Mijn liefste gedachten zijn nu voor twee categorieën 'mijner landgenoten: de ouwentjes en de nieuioentjes; zij die ons hebben verlaten en zijn die voor de eerste maal in het zonlicht der openbare belangstelling treden. De laat.sten wens ik toe dat zij veel voldoening zullen hebben van hun moeilijke besluit om zich te offeren voor 's lands belang en om een groot deel van hun per soonlijke vrijheid en hun werk kracht in dienst te stellen van de gemeenschap, een besluit waar voor ik hun bij voorbaat de dank van 't gemenebest moge doen ge worden. En de eersten zij die terugtre den naar de schemerachtige'ver ten der anonimiteit wil ik be danken. namens gans dit volk, voor alles wat zij te onzer bate hebben verricht, naar beste weten en kunnen. Motten zij de hun nu toevallende vrije tijd in vreugde en gezond heid besteden in het bewustzijn dat. zij het. hunne hebben bijge dragen tot het welzijn des volks. Les rots sont. morts. vivent les ro is. Nog even een nieuwe regering vormen en dan gaat het er weer fris en vrolijk op los. Heisa, m'n vrinden! ELI AS. Prins Bernhard over het verkeer Prins Bernhard heeft gistermor gen bij de opening van het nieuwe kantoor van het Verbond v Veilig Verkeer in Hilversum een beroep gedaan op alle ouders om hun kinderen een goed voorbeeld te geven bij het gedrag in het ver keer. Hij noemde het van het grootste belang dat aan de men taliteit op de weg de ruimst moge lijke aandacht wordt besteed. Evenmin als een uitstekend wegdek of een perfect voertuig, is een goede kennis van de regels een garantie voor veilig verkeer, als wij daarbij niet in de aller eerste plaats hebben geleerd, onszelf in te tomen uit eerbied voor onze naaste, uit een diepere eerbied ook voor het leven, aldus de prins. De ontwikkeling van de ongevallencijfers in vrijwel alle landen leert ons, zo zei hij voorts, dat wij er wat de verkeersveiligheid betreft alleen met een technisch voorbeeldige verkeers- uitrusting in de vorm van goede wegen en geperfectioneerde auto's nog lang niet zijn. Dodental stiist In dit verband legde prins Bernhard cr de nadruk op, dat in de Verenigde Staten bijvoorbeeld een zeer hoge graad van technische perfectie is be reikt, terwijl het aantal verkeers slachtoffers over 1962 met 41.000 doden en 1,5 miljoen gewonden toch hoger is dan ooit tevoren. Het ver keer daar nam in vergelijking met het voorafgaande jaar met 3,9 pro cent in intensiteit toe. Maar de stij ging van het aantal verkeersdoden was met 8 procent aanzienlijk groter. Bjj een constante toeneming van de ab solute ongevallencijfers staat men der halve in Amerika voor het feit, dat het verkeer ook relatief onveiliger wordt. Eenzelfde ontwikkeling ziet men in vele landen van Europa en helaas ook in Nederland, waar in het afgelopen jaar het aantal verkeersslachtoffers sterker steeg dan de verkeersintensiteit toenam. Slechts wanneer wij ons bewust zijn van de grenzen van het eigen kunnen en van dat van het door ons gebruikte instru ment, zullen wij door het betrachten van zelfdiscipline verantwoorde en sportieve weggebruikers kunnen zijn, zo zei prins Bernhard. Herinnerend aan het woord van konin{ Wilhelmina bij de introductie van c nationale veilig-verkeersactie in 1955, sprak de prins de wens uit, dat Neder land, gedragen door de gedachte „eer bied voor het leven", spoedig ook tot de landen zal behoren waar de ongeval lenstatistieken aantonen, dat wij in het verkeer sportief en menselijk kunnen ztjn. Aan liet slot van zyn toespraak onthulde de prins een gedenkplaat met de inscrip tie „Hebt eerbied voor het leven", welke tekst is ontleend aan de boodschap van koningin Wilhelmina in 1955. GEEN ENKELE KANDIDAAT MET VOORKEURSTEMMEN IN TWEEDE KAMER GEKOZEN Uit de tellingen van de voorkeurstem men kan thans worden opgemaakt, dat géén van de kandidaten, waarvoor een landelijke actie is gevoerd, met voor keur in de Tweede Kamer zal worden gekozen verklaard. )e heer M. W. Schakel, no. 15 van de A.R.-lijst, verkreeg 16.199 3temmen, echter 4495 te weinig voor een voor- keurszetcl. De heer H. van Rossum, de achtste kan didaat van de S.G.P., had minstens 23.875 stemmen moeten hebben, doch kwam er 5930 te kort. De K.V.P.-er G. A. A. M. Boot, behaal de met 5095 stemmen een kwart van de vereiste 50 van de lijstkiesdeler en de heer A. Wolting (c.h.u.) kreeg 592 stemmen op zijn naam. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vrij dag in Hilversum het nieuwe kan toor van het Verbond voor Veilig Verkeer geopend. Op de foto de prins tijdens de rondgang bij een illustratie-paneel waarop o.m. ook een grote foto voorkomt van prinses Christina, die verkeersdiploma out- Landingsverbod voor T.W.A. en P.A.A. Het Wereldgebeuren De Franse regering heeft gisteren verklaard dat vliegtuigen van de Pan-American en de Trans-World Airways niet in Frankrijk zullen mogen landen tenzij zij hun tarie ven gelijk geschakeld hebben met die welke door de I.A.T.A. zijn goedgekeurd. Het verbod ging gis teravond middernacht in. De beide kantoren van de Pan-American en Trans-World in Parijs zijn door het Franse ministerie van buitenlandse za ken op de hoogte gebx-acht van de „sanc ties" die vliegtuigen van belde maat schappijen zullen treffen. Van beide maatschappijen werden vanmorgen vroeg vliegtuigen uit New York x wacht. In een mededeling van het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag wordt een korte uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen rond de Chandler-tarieven, welke een ver mindering tot 5 procent inhielden van de reductie der retourtarieven voor passagiers bij vluchten in de zg. „economy-class" over de Noord- At lantische Oceaan. .,De Nederlandse regering is", zo wordt in de mededeling gezegd, „niet onmid dellijk tot het nemen van maatregelen overgegaan, toen bleek dat de P.A.A. voor wat Nederland betreft na 12 mei de pre-Chandler-tarieven bleef bereke nen. IN BRAND OMGEKOMEN KINDEREN BEGRAVEN Honderden buurtgenoten en kennissen van hot gezin Smits hebben gistermid dag in de geheel bezette Nederlands hervormde Opstandingskerk te Nijme gen de rouwdienst bijgewoond voor Josee, Ans en Beppie Smits, de drie kin deren, die vorige week vrydag by een brand aan de Valkenburgseweg in Ny- megen om het leven kwamen. Ds. A.,..Steinhart, evangelisch-luthers predikant, sprak over de weg naar Christus, de vrede en rush, die de Hei land heeft toegezegd aan allen die Hem lief zijn. De predikant memoreerde dat een golf van medeleven na het ongeluk over het gezin Smits is gespoeld en dat ook nu nog dagelijks vele blijken van hartelijk medeleven worden ontvangen. Hij sprak woorden van dank jegens pater Ter- reegen en zijn staf voor de verleende gastvrijheid en betrok in zijn dank ook de buurtbewoners. Pater Terreegen sprak namens de buurtbewoners en na mens Don Bosco. Na de dienst werden de drie met witte kleden en vele bloemstukken overdekte doodkisten naar de begraafplaats „Rust oord" gedragen. In de lange stoet liepen tal van kinderen mee. Tientallen van hen hadden boeketjes bloemen bij zich die later op het graf werden gelegd. Op het kerkhof ging ds. Steinhart voor in het gebed. KENNEDY OOK NAAR DE PAUS Het staat thans vast, dat president Ken nedy tijdens zijn bezoek aan Italië, de volgende maand, paus Joannes zal ont moeten, zo hebben kringen die in nauw contact staan met het Witte Hois, gis teren meegedeeld. Naar verluidt heeft de president hier toe voornamelijk besloten met het oog op de gezondheidstoestand van de paus. Volgens gezaghebbende kringen was Kennedy eerst van plan, zijn bezoek aan Italië tot Milaan te beperken. Hij zou oorspronkelijk een officieel bezoek brengen, maar in verband met het feit, dat zijn echtgenote in blyde verwach ting is, werd er een „werkbezoek" van gemaakt. Schelde-Rxjnakkoord „een schandaal" In het laatste nummer van „Combat", het weekblad van de linkse Waalse volksbeweging, wordt de Belgisch-Ne derlandse overeenkomst over de nieuwe Schelde-Rijnverbinding een schandaal genoemd. Walonië heeft deze verbinding niet no dig en het is bijgevolg ongehoord, dat ook de Walen er aan mee zullen moeten betalen. Volgens het blad zou het in dustriegebied rondom Luik de Antwerp se haven in het geheèl niet meer nodig hebben. Over Ternaijen kunnen de sche pen uit Luik gemakkelijk Rotterdam be reiken, aldus het blad, volgens hetwelk men het Albertkanaal zou mogen dem pen en dat voorts opmerkt, dat de ha ven van Antwerpen ten dode is opge schreven en zal verzanden. Strenger toezicht op Londen Het ministerie van landbouw en visserij nodig zullen worden, indien het ingeente jonge honden zo laag blijft. Momenteel is ongeveer tachtig procent van alle Nederlandse honden ingeënt, hetgeen ruimschoots voldoende is voor het op peil houden van de thans be reikte toestand. Blijft echter het aantal inentingen van jonge honden zo laag dan zal ook het percentage van tachtig daarvan de weerslag ondervinden en in dat geval is bijvoorbeeld een terugkeer van een landelijk aanlijngebod niet uit gesloten. Dit is gisteren van de zijde van het ministerie meegedeeld- De politie heeft intussen van de minis ter van justitie opdracht gekregen strenger toe te zien op het ingeënt zijn van de honden. Er is voorts een begin gemaakt met een onderzoek naar het voorkomen van rabies onder wild. Dit onderzoek zal geruime tijd in beslag ne men. Naar de verwachting van het mi nisterie zullen omstreeks het einde van het jaar de resultaten bekend zijn. Toezeggingen in Genève Rekening houdend met geassocieerde gebieden Een woordvoerder van de Organisatie der Algemene Overeenkomst voor Ta rieven en Handel (G.A.T.T.) heeft over de ministersconferentie van deze orga nisatie medegedeeld, dat de Europese Economische Gemeenschap (E-E.G.) gisteren te kennen had gegeven alle eco nomisch minder ontwikkelde landen te willen helpen, ook die welke niet met de EJS.G- geassocieerd zyn. De heer Jean Rey deelde mede, dat deze hulp de vorm zou kunnen krygen van speciale verlagingen van de buitenta- in der gemeenschap voor produkten, van bijzondere betekenis zijn voor de economisch minder ontwikkelde lan den. Tevens sprak hij de bereidheid uit onderhandelingen te beginnen met niet-geassocieerde landen, zo voegde de woordvoerder nog aan zijn mededeiingen toe. De heer Rey hoopte, dat er een weg gevonden zou kunnen worden, om de verplichtingen van de E.E.G, te ver enigen met het door de economisch minder ontwikkelde landen ingediende programma van actie. Volgens de woordvoerder hebben de ge- industrialiseerde landen, die aan de con ferentie deelnemen, in beginsel grote steun verleend aan liet programma van actie van 7 punten. De E.E.G. heeft er echter op gewezen, dat dit programma rekening zou moeten houden met haar byzondere betrekkingen met 18 onaf hankelijke landen, waarmede zij reeds een verdrag van associatie heefr ge sloten. Genotmiddelen De Zweedse minister van handel, Gunnar Lange, zei, dat Zweden be reid was zijn invoei-rechten op cacao, thee en koffie bij gezamenlijk optre den met belangrijke handelslanden af te schaffen. Zweden meent echter dat jen op zichzelf staand handelen van dit land niet tot een belangrijke toe neming van het verbruik zal leiden, doch dat gemeenschappelijk hande len van alle of de meeste industrie landen ongetwyfeld goede resultaten zou hebben. yC minister constateerde verder, dat de E-E.G-landen voornemens zijn een zijdig hun invoerrechten voor enkele tropische produkten, onder meer koffie, te vei'lagen. De Zweedse regering had al het voornemen te kennen gegeven bij het parlement een wetsvoorstel in te dienen tot afschaffing van het bin nenlandse recht op koffie. Dit zou een werkelijke opoffering voor de Zweedse schatkist zijn en er zouden dan in Zwe den geen binnenlandse rechten meer op tropische produkten worden geheven. Actieprogramma Den Haag Overleg Nader overleg met genoemde luchtvaart maatschappij heeft er toe geleid dat deze thans alsnog tot het berekenen van de Chandler-tarieven is overgegaan. Voor de K.L.M. en de P.A.A. gelden dus weer dezelfde tarieven tussen Nederland de V.S." (Advertentie) MAN SCHÏET EX-ECHTGENOTE KOGEL IN MAAG Gistermiddag heeft een 38-ja.rïge inwo ner van Delft in Den Haag getracht zijn van hem gescheiden levende echt genote te vermoorden. De vrouw is met zware inwendige verwondingen naar een Haags ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is kritiek. De man is thans nog voortvluchtig. Om ongeveer kwart over drie vervoegde de man zich in een ijssalon in de Ko ningstraat in Den Haag, waar de vrouw zich metterwoon heeft gevestigd. Toen zij haar man vroeg wat hij wilde, vuur de hjj een kogel af. De vrouw werd getroffen in de maagstreek. In zeer ernstige toestand werd zij overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. Operatief ingrijpen was noodza- kelijk- De man vluchtte na zijn moordpoging. Het pistool, waarmee hij het schot loste, werd later door een voorbijganger op het Oranjeplein teruggevonden. De vrouw is de 39-jarige Annie M. De nog voortvluchtige dader is de 38-jarige Cornelis Wilhelmus H. uit Delft, die zon der bei'oep is- Tijdens de aanslag was de twaalfjarige zoon van het slachtoffer bij zijn moeder, die achter de Ijssalon woont, thuis. Een zeventienjarige dochter van het echt paar lcwarn later thuis. De op de vrouw afgevuurde kogel werd, tijdens het po- litie-onderzoek, teruggevonden in een koelkast. EERSTE JAPANSE AUTO - MET MAGISCH OOG - IN NEDERLAND (Van onze Amsterdamse redacteur) tets meer dan tien mille om precies te zijn 10.8000,— kost straks de eerste auto uit Japan in Nederland. Deze door de Isuzi- fabrieken voor Europa ontwikkelde wagen zal hier medio augus tus verkrijgbaar zijn de eerste tien zijn per schip onderweg. In het Amsterdamse Hilton Hotel hebben we gisteren al vast kennis kunnen maken met de twee uitvoeringen van het type Bellel. Uitwendig verschillen die trouwens niet het onderscheid zit in de motoren: benzine of diesel, merkwaardigerwijs voor dezelfde prijs. Voor ons stond een ruime Sedan, waarin volgens de folders zes personen moeten kunnen zitten dat vooralsnog naar de hier geldende begrippen doet denken aan haringen in een ton. :iet interieur maakt een bijzonder verzorgde indruk, alle moderne gemak ken zijn er in aangebracht. Met als extra de automatische dtminstallatie lie werkt op een foto-elektrische cel. Onder het dashbord kan men de afstand waarop zal worden overgeschakeld van verblindend licht naar ;róot licht regelen. Daar ook kan men naar wens het magische oog even tueel buiten werking stellen. Van buiten lijkt deze Japanse wagen op een kruising tussen de Simca Ariane en een D.K.W. Junior. Onder de motorkap bevindt zich of wel ;en viercilinder benzinemotor van 95 pk. dan wel een viercilinder diesel van 55 pk. beide 1993 cc, watergekoeld. De versnellingsbak is vanaf de twee gesynchroniseerd en wordt via een handel aan de stuuvkolom bediend. Afrika palavert In Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, bevindt zich op het ogenblik een kleurig gezelschap, welks leden .af komstig zyn uit alle delen van het Afri kaanse continent, Zuid-Afrika uitgezon derd. Eenendertig ministers van bui- over de eenheid van Afrika, een wat absurd aandoend begrip voor een we relddeel waar negen van de tien mensen ruzie met elkaar hebben of op het punt staan ruzie te krygen. Tóch noemen de eenendertig ministers in Addis Abeba deze conferentie eens gezind een omwenteling in de Afrikaan se geschiedenis, zo vast zyn zij blijk baar overtuigd van het resultaat. Of zouden zij die overtuiging alleen naar buiten doen blijken en zijn zij diep in hun hart misschien ook niet zo zeker van hun succes? In ieder geval is de bijeenkomst niet zo :oed begonnen. Toen de minister van iuitenlandse zaken van Togo, de heer Georges Apedo in Addis Abeba arriveer de, bleek dat voor hem geen zetel be schikbaar was aan de conferentietafel. Apedo was met drie assistenten naar Ethiopië gereisd om daar tot de ontdek king te komen, dat niet alle Afrikaanse staten het er over eens zijn of Togo nu ook bij een verenigind Afrika hoort of dat het als een geïsoleerd eilandje in de dichte Afrikaanse jungle moet worden beschouwd. De Ethiopische regering was er als "astvrouw niet gelukkig mee.'Maar hoe Jan ook, minister Apedo kwam aan het eerste overleg nog niet te pas. De hele dag sprak de conferentie over het pro- bleem-Togo, maar zy kwam er niet uit. Ghana en de landen van de Casablanca- ip zijn vóór de toelating van Apedo de vergadering, maar de landen van de meer gematigde Monrovia-groep, die numeriek in de meerderheid zijn, bleven zich er tegen verzetten. Zij erkennen het regime van Grunitzky, ae opvolger van de vermoorde president Sylvanus Olympio niet. De huidige bijeenkomst van ministers is nog niet de gi-ote conferentie over Afrika's eenheid. Die zal op 23 mei be ginnen, wanneer de staatshoofden ko ningen en presidenten naar Addis Abeba komen. Vóór deze datum zullen de ministers echter de grootste proble men uit de weg moeten ruimen. Het is xxiet onwaarschijnlijk dat zij bij die taak in grote tijdnood zullen komen, geme ten althans naar de tijd die zij alleen al nodig hadden om over de kwestie o te spreken. Ketema Yifru, de mi nister van buitenlandse zaken van Ethiopië, die de afgevaardigden welkom heette en de conferentie opende, deed dan ook al direct een beroep op de deel nemers om toch vooral de controversiële punten te laten rusten en een positief gesprek te voeren, gericht op de tot standbrenging van culturele en econo mische eenheid. eerste positieve bijdrage op de con ferentie was ook van Ethiopië afkom stig. Dit land stelt namelijk voor een assemblee van staatshoofden en rege ringschefs te vormen, die periodiek moet samenkomen, terwijl voorts volgens de Ethiopische 'plannen eens per jaar een ministerraad dient te vergaderen. Ver der voorziet het ontwerp van Ethiopië nog in de stichting van een algemeen secretariaat, commisies voor economi sche, sociale en culturele aangelegenhe den, een defensieraad en een instituut voor wetenschappelijk onderzoek. Het is geen geheim dat Ethiopië ernaar streeft het culturele centrum van Afrika te worden in Addis Abeba zou bijvoor beeld een Afrikaanse universiteit moe ten worden gesticht. Het plan van Ethiopië is een soort compromisplan, dat na amendering misschien wel de meeste kans van sla gen heeft. De Monrovia-groep heeft het meest voorzichtige ontwerp ingediend. De Casablanca-groep, bestaande uit Al gerije, Marokko, de Verenigde Arabi sche Republiek, Ghana, Guinee en Mali, is veel vooruitstrevender, maar niet he lemaal eensgezind. President Nasser, die zijn handen al vol heeft aan zijn eigen Verenigde Arabische Republiek en aan de Arabische eenheid in de rest van het Midden-Oosten, heeft de suggestie gedaan om een soort van Afrikaanse Li ga te stichten naar het voorbeeld van ae Arabische Liga. Een erg lichtend voorbeeld is dat niet en het is daarom onwaarschijnlijk, dat de andere landen zyn idee zullen volgen. President Nkroemah van Ghana gaat een stapje verder. Nkroemah, die in zyn land het voorwerp is van een stalinis tisch aandoende persoonsverheerlijking, welke hem zelfs al de bijnaam van „de MeSsias" heeft bezorgd, streeft naar de Ghanese hegemonie in Afrika. Hij vreest daarby niet president Nasser te becon curreren. Nkroemah heeft daarom voorgesteld de Verenigde Staten van Afrika te stichten met zelfs een Afriaanse parlement. Het zijn allemaal uiteenlopende voorstel len die in Addis Abeba ter tafel korïien en het zou een wonder zyn, wanneer de 31 deelnemers aan de conferentie op korte termijn tot een oplossing komen. Feitelijk is de conferentie het slechts over twee dingen roerend eens: de dekolonialisatie en de apartheid. De nog niet onafhankelijke landen moeten zo spoedig mogelijk soeverein worden en het bewind van dr. Verwoerd in Zuid- Afrika dient te verdwijnen. Wanneer men het over de andere zaken niet eens kan worden, dan zullen deze twee onderwerpen in ieder geval wél voor resultaten zorgen. Moeilijker zal het zyn om het over de politieke en eco nomische vraagstukken eens te worden. Somalia bijvoorbeeld heeft voorgesteld een speciale commissie te benoemen, voor het regelen van territoriale aan spraken. Het geval wil dat Somalia aan spraak maakt op Frans Somaliland en op het noordelijk deel van Kenia. De betrekkingen tussen Somalia en Ethiopië zijn echter ook niet zo goed. Kongo (Lëopoldstad) heeft het sedert enige tijd aan de stok met zyn buurlan den, omdat premier Adoela zijn leger wil laten instrueren en opbouwen door zes westerse landen. Vóór al deze landen dus een gemeen schappelijke politiek en militair beleid voeren zullen er wel heel wat jaren ver streken zijn. De economische vraagstukken lyken al even moeilijk op te lossen. De vroegere Franse gebieden in Afrika, die nu tot de Monrovia-groep behoren voelen feitelijk weinig voor een Afrikaanse gemeen schappelijke markt. Zij prefereren asso ciatie met de E.E.G. en samenwei-king met het rijkere Frankryk boven een ge lijke behandeling met de overige (con currerende) Afrikaanse landen. Maar over dat onderwerp is ook de vergade ring van de G.A.T.T. in Genève nog lang - uitgepraat. KVVAME NKROEMAH ...Verenigde Staten van Afrika...,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3