TERNEUZEN: Zwembad Terneuzen officieel open Omzet veiling Kapelle daalde met fl miljoen BILT Ernstige botsing op de Nieuwlandseweg GEMAAL BIJ SLUISKIL EERSTE VAN AFVALWATERLEIDING Zeeuwse ALMANAK FORUMBIJEENKOMST „PROBLEMEN RONDOM DE VOLKSHUISVESTING" ZEEUWSE MIDDELBARE SCHOLEN CONCERTEREN IN MIDDELBURG LUCHTMACHT KONDIGT JUBILEUM AAN MET DROPPING BOVEN GOES SAWE MA NV Opgang VIJF KORPSEN NAAR DE ZEEUWSE PIJPERDAG IN MIDDELBURG H0JMGAAS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG IS MEI 1963 l'erneuzen heeft zeventiendui zend inwoners! Die 17.000ste is Annette, Caroline Houg, doch ter van D. C. Houg en A. W. de Hullu, Marijkestraat 22 te Ter- neuzen. De heer Houg vond het een beetje vreemd, dat het deze keer bij de aangifte, van zijn tweede kind, allemaal zo lang duurde. De vorige keer was de inschrijving namelijk zo ge beurd. Die opzettelijke vertra ging was gelegen in het feit, dat men een aantal fotografen in de gelegenheid wilde stellen een plaatje te maken van deze bij zondere gebeurtenis. „Want", zo zei burgemeester mr. H. Rijp- stra tot de volkomen verraste vader, „ook het gemeentebe stuur van Terneuzen is bijzon- langifte, omdat inwoner be- Hij wees daarbij op de snelle groei van de Terneuzense bevolking. Het deed hem voorts genoegen de heer Houg voor diens pasgeboren dochter tje een spaarbankboekje met een eerste inleg van honderd gulden te kunnen aanbieden. Dit boekje werd vorig jaar door de directie van de Twentsche Bank, bij de opening van het nieuwe bankgebouw beschikbaar gesteld voor de 17.000ste inwoner. De burgemeester schreef zelf Annet te Houg in het geboorteregister in. Dit de burg zen blijkt, c ren in 1882, de 10.000ste i ste in 1949, de 14.000ste in 1953, de 15.000ste in 1957, de 16.000ste in 1960 en nu de 17.000ste op 17 mei 1963. Sinds 1945 is de Terneuzense bevolking dus met 5000 zielen toe- (Foto P.Z.C.) Op de Nieuwlandseweg in de gemeen te Middelburg is gistermorgen by de binnenweg naar Arnemuiden, ter hoogte van de boerderij „De Grenadier", een ernstige botsing tussen twee auto's ont staan, waarbü één der automobilisten zodanig werd gewond, dat men aanvan kelijk voor zijn leven vreesde- Later bleek bet niet zó ernstig te zjjn; gister avond was de algemene toestand van het slachtoffer niet levensgevaarlijk. Het ongeluk ontstond, toen een vracht auto, die in de richting Goes reed en bestuurd werd door L de K. uit Oost- kapelle, plotseling vanaf de Nieuwland seweg linksaf sloeg de binnenweg naar Arnemuiden op, die langs „De Grena dier" loopt. Deze manoeuvre gebeurde vlak voor een uit de richting Nieuw- land komende personenauto, bestuurd door D. B. uit Goes, die een botsing niet meer kon vermijden. Met grote snelheid boorde de personenauto zich in de vrachtauto. Omstanders konden de bestuurder van de personenauto slechts met zeer grote moeite uit zijn totaal vernielde voertuig bevrijden. Hij zat onder andere klem tussen de stuurstang, terwijl de voeten onder de pedalen bekneld zaten. Het slachtoffer had beenbreuken in de voe ten, in de borst en een gebroken sleutel been. Met een bestelauto is hij naar het Gasthuis in Middelburg vervoerd. Leerlingen r.h.b.s. stemden ook Toonde men zich woensdag op de r|jks h.b.s. te Middelburg verrast over de eenzydige uitslag van de verkiezingen bij de leerlingen, na het tellen van de stemmen op ae. Vlissïngse h.b.s. moest men constateren, dat ook daar de scho lieren de voorkeur aan de V.V.D. had den gegeven. Van de 59 deelnemers afkomstig uit de klassen 4 A, B, C en uit de 5C klas stemden er 28 op deze partij. De uitslag van de schoolverkiezing, die uitging van het jeugdblad „Reflector" luidt verder: K.V.P. 6, P.v.d.A. 15, AJt. 1, C.H.U. 1 en P.S.P. 7. Op verzoek van de leerlingen werden er ook briefjes uitgedeeld onder de leraren. „Uit de re sultaten konden de leerlingen opmaken, dat de docenten progressiever waren dan zij hadden gedacht", zo vertelde on der-directeur L. W. de Bree. INZEGENING'TVERLAET TEWESTDORPE De bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, zal op tweede pinksterdag, 3 juni, het nieuwe bejaardencentrum ,,'t Ver- laet" te Westdorpe inzegenen. Bij deze plechtigheid zal onder meer aanwezig zijn jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in de provin cie Zeeland. Vergadering in Terneuzen Kostenraming verhoogd tot ruim 12 miljoen In de vrijdagmorgen gehouden openbare vérgadering van de raad van bestuur ran de „Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen" is uitvoerig ver slag gedaan van de voorbereidende werkzaamheden in het afgelopen jaar. Uit dat verslag blijkt, dat de werken van deze afvalwaterleiding zullen be ginnen met de bouw van het gemaal II, (nabjj Sluiskil) en een voorlopige lo zing op de westelijke rijkswaterleiding. Deze fase van het. werk zal worden uit ;evoerd te zamen met het leidingge- leelte tussen gemaal II en het inlaat- werk, juist ten zuiden van Sluiskil. Eventueel komt er nog een klein gedeel- Advies Middelburgse sportaccommodaties De adviesraad voor de sport te Middel burg heeft in een brief aan de bestuurs leden van de stichting sport be langen zjjn mening over sportaccommodatie be kendgemaakt, naar aanleiding van de plannen van het college van burgemees ter en wethouders ter verruiming van de buitensportaccommodatie. In deze brief spreekt de adviesraad als haar mening uit: dat gezien de be perkte mogelijkheden tot uitbreiding van het complex aan de Nassaulaan, de centralisatie van de sportvelden nood zakelijk is; dat het geprojecteerde plan pabfl de Breeweg zeer toe te juichen is, en zeer zeker in dit sterk groeiende stadsge deelte in een grote behoefte zal voor zien; dat de combinatie van de sportvelden voor hockey en korfbal samen met de ijsbaan en de geprojecteerde camping tot een exploitabele eenheid gemaakt kan worden; dat een half verhard veld in het complex, te gebruiken zowel voor hockey als voor korfbal, gewenst is; dat het heel goed mogelijk is de kleed- en wasgelegenheid voor hockey en korf- zal samen met die van de camping in één project onder te brengen, echter zo danig dat ze volkomen gescheiden kun nen worden gehouden; dat voor de clubsfeer van de vereni gingen die in het project zullen worden ondergebracht, de voorkeur moet wor den gegeven aan eigen clubgebouwtjes. De realisering hiervan zal eerst binnen die verenigingen besproken moeten worden. De adviesraad voor de sport dringt er voorts op aan grote spoed te betrach ten bij de realisering van de voorge stelde projecten, gezien de behoefte die thans reeds bestaat aan velden en die de komende jaren door de te verwach ten uitbreiding van de bevolking nog aanzienlijk zal toenemen. Eraf... Sinds het jaarlijkse boekenbal hangt voor onze neus een opmer kelijke foto tegen het redactiebe- hang geplakt. Een foto van een grote foto van Ed Hoornilc. Hij kijkt er wat gereserveerd op, een beetje agry zelf en bovenal: niet blij. Onder die foto staat dan ook de gevoelige mededeling geschreven: voor mij is lol er af.... Zoiets klinkt ontzettend absoluut, onherroepelijk zelfs. Het klinkt zo van: lol is er af en lol komt nooit meer terug! Afschuwelijk. Maar we kunnen dat van meneer Hoornikbest begrijpen. Want soms is het zo. Dan is lol er inder daad af! Som.9 geldt het voor hele mensen groepen tegeliik. En wat er dan niet uit de hoek gezocht wordt om lol er toch weer in te krijgen! Want neem nu de luchtmacht, die gaat zoals U vandaag in onze krant kunt lezen, binnenkort bo ven Goes droppings uitvoeren. Of het zoute, katjes of Engelse zal zijn werd helaas niet meegedeeld, maar het gaat in ieder geval ge beuren. Reuze lol! Tenminste, dat verwacht men er van. Helaas, voor velen zal dit evenement niet helpen, geen ver dwenen lol terugbrengen. Maar er wordt nog veel meer gedaan. Gaat, zoals onze jeugdrubriek weet te melden, in Oostburg niet een groots muziekfestijn georga niseerd worden f Dat doen jonge lieden er onder het motto: .Er is hier niets te doen". Ze hadden natuurlijk net zo goed kunnen zeggen: „Omdat lol er hier voor ons af is." Maar of het zal helpen, zo'n jet- tijn....T Helaas, we durven het niet te voorspellen. Lol verloren, al verloren, nietwaar J Maar er is nog uitzicht. Kenners, lieden die voortdurend diep in de put zitten v:eten het. Want die kopen, als het er inderdaad hele- maaddl af isgewoon een lolly! Cijfers over boekjaar 1962-1963 Proefwarenhuis voor glastuinbouw De veilingsvcrenigtng „Kapelle-Biezelin ge en Omgeving,rte Kapelle heeft haar boekjaar afgesloten met-een omzet van 10-959.229,91. Dat is ruim een mil joen minder dan het jaar daarvoor. Toen bedroeg de omzet 12.002.592,92. De exploitatierekening is op een totaal van 745.550,75 sluitend verkregen. In dit bedrag is een totaal van 289.267,99 aan afschrijvingen begrepen. Zaterdag 25 mei des middags om twee uur zal de vereniging in de kantine haar algemene vergadering houden. Naast re kening en verantwoording over het af gelopen boekjaar, vaststelling van con tributie en veilingspercentages, is er een bestuursvoorstel om ten behoeve van de glastuinbouw voor de helft te participeren in de bouwkosten van een proefwarenhuis, tot een maximum van 20.000,Voorts stelt het bestuur voor, om voor de duur van 12 jaar de helft van de huur of pachtsom van de (Advertentie) ONDERWIJZERSAKTE RESA - Hilversum Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 Aanvoer aardbeien uit onverwarmde kas komt op gang Te Kapelle-Biezelinge en omgeving waar enkele jaren geleden de gLascul- tuur ter hand is genomen, begint de oogst van aardbeien uit de onverwarm de kassen langzaam op gang te komen. De veiling te Kapelle had vrydag een aanvoer van 5500 doosjes van 2 ons wat voor Zeeuwse begrippen al een vry aar dig kwantum is. Het is echter nog maar een begin, want bij wat zomerse tem peraturen mag er de komende veertien dagen op een aanmerkelijk groter aan bod gerekend worden. Ofschoon de prijzen de laatste veilingen door een toeneming van het landelijk aanbod vrij sterk gedaald zijn, worden er voor de goede kwaliteiten nog rede lijke goede prijzen betaald. Gisteren no teerde de extra-kwaliteit van 109 tot 152 cent per doos, terwijl voor kwaliteit I-een notering tot stand kwam van 101 tot 138 cent. Kwaliteit H la» geprijsd tussen 75 en 100 cent per doos. Ver wacht mag worden dat de kwekers dit voorjaar geen topoogsten zullen halen. De langdurige winter, gepaard aan een koud_ voorjaar, hebben de telers parten gespeeld. Voor deze intensieve teelt is er in deze omgeving nog steeds belang stelling, want weer hebben enkelen het plan een warenhuis te gaan bouwen. In de afzet heeft België tot nog toe belang stelling getoond. De heer A. Geelhoed overleden Donderdag is op 77-jarige leeftijd over leden de heer A. Geelhoed, drukkerspa troon te Vlissingen. De heer Geelhoed was oud-brandmeester van de Vlissïng se vrijwillige brandweer. In 1920 ging hij als onderbrandmeester over naar de vrijwillige brandweer, waar hij later de functie van brandmeester kreeg. In mei 1940 werd hij benoemd tot onder commandant. In 1941 verliet hij de vr|j- "Willïge brandweer- De heer Geelhoed heeft in de eerste wereldoorlog als lid van de transportcolonne van het Rode Kruis veel bemoeienis gehad met de ge- interneerden. Hij was voorts bestuurs lid van de Vlissingse Oranjebond en „Vlissingen Vooruit". De begrafenis zal maandagmiddag plaatshebben. proeftuin voor kleinfruit voor haar re kening te nemen tot een maximum van 1750,per jaar. Wat de veilingpercentage betreft stelt het bestuur voor dit te handhaven op Z% voor grote veiling, 5.% kleine vei ling en 2 voor boomgaarden. Hét ta rief „grote veiling" zal alleen toegepast worden voor die produkten die niet op het veilingterrein worden aangevoerd Gastveilers zullen zowel voor grote als kleine veiling 2 provisie extra moeten betalen. Het balanstotaal bedraagt 1.530.980,10. Aan appelen werd Omzetcijfers 4.123.926,24 te bij van het aansluitende traject in de richting van Sas van Gent. Als tweede punt op het uitvoeringspro gramma staat de bouw van gemaal IH te Terneuzen met een lozing naar de Westerschelde. De verdere uitvoering zal plaatsvinden in nauw verband met de kanaalverruimingswerken en met de overige rioleringswerken van de deel nemende gemeenten. Aan het laborato rium voor grondmechanica te Delft is opdracht gegeven tot het uitvoeren van boringen en sonderingen ter plaatse. Voor een aantal onderdelen van het werk, die gereed moeten zijn voor dat rijkswaterstaat daar ter plaatse met de kanaalverbredingswerken be gint, werden reeds bestekken gereed gemaakt en ter goekeuring gezonden. Enkele besluiten tot onderhandse aanbesteding zullen eerst aan een definitieve beslissing worden onder worpen, na goedkeuring van de mi nister van economische zaken. De in 1961 opgestelde raming voor een totaal werk, ad 10.250.000, is inmiddels verhoogd tot 12.600.000. Hierbij is re kening gehouden met gestegen lonen en prijzen (circa 13 procent) en met de spanning op de arbeidsmarkt. Voorts heeft men vergelijkingseijfers gekregen bij een aanbesteding van een soortgelijk project, in 1962 werd van de deelnemen de gemeenten een bijdrage ontvangen van een gulden per inwoner, hetgeen neerkomt op een bedrag van 33.529. G.S. besloten tot toekenning van een bedrag van 200.000. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft een bedrag van 750.000 toegezegd en voorts een subsidie van 18% procent in de overige aanlegkosten. Economische zaken draagt maximaal 5.643.750 b|j. Verwacht wordt nog een extra bijdrage het ministerie van binnenlandse zaken 3,11 per inwoner per jaar. In 1962 is reeds een begin gemaakt met het grondonderzoek en met de in ei gendom verkrijging van gronden. In de vergadering van vrijdag werd besloten tot aankoop van de benodigde gronden voor de bouw van de gemalen I en n tegen prijzen van 2.en 2,50 per vierkante meter. In verband met de toe nemende werkzaamheden werd het sa laris van de administrateur verhoogd van 1200 tot 2000 per jaar. 5.241.601,84) omgezet, of wel 10.057 ton tegen een middenprijs van 41, De kilogramopbrengst week het afgelo pen jaar weinig af met die van het vorig boekjaar (10.033 ton). De middenprijs lag met f 52,24 in he^ jaar daarvoor echter aanzienlijk hoger. Peren werd er 4566 ton verhandeld (5834 ton) tot een bedrag van f 1.701.259.59 2.832.761,94). De pereoogst was dus aanzienlijk lager, terwijl ook de midden prijs van 37,26 ver beneden die van het vorig jaar 48,55) bleef. Anders gesteld was het met het zachte fruit, lervan bedroeg de aanvoer 3757 ton (3741 ton) met een geveild bedrag van 4.224.187,54 3.343.126,89). Hier was het de middenprijs met 1.12,43 die de meeropbrengst 89,35) verklaart. Aardappelen werden er 258 ton (222 ton verhandeld met een opbrengst van 49.901,61 25.663,27) en voor groen ten zijn de cijfers 1559 ton (1206 ton) voor 666.509,10 545.193,55). Voor boomgaarden zijn de cijfers 187.517,85 11.154,en voor afwijkende pro dukten en diversen 5927,98 3091,38). Mevrouw Van Rooy heeft gisteren de daadwerkelijke openingsplech tigheid verricht van het nieuwe Terneuzense zioembad, door op een knop te drukken. Naar haar kijken burgemeester mr. H. Rijp- stra van Terneuzen en haar echt genoot, oud-minister C. J. M. A. van Rooy, belangstellend toe. Foto P.Z.C.) Vierjarig kind bij oversteken door auto aangereden Het vierjarige jongetje P. uit Middel burg stak vrijdagmorgen omstreeks half negen achter een auto de rijbaan van de Seisweg over zonder op te letten. Hij werd aangereden door een personenauto en liep vrij ernstige hoofdwonden op. Het kind is dadelijk overgebracht naar het Gasthuis in Middelburg. Slot van pag. 1) had liggen, namelijk nog één uit Hon- tenisse in welke gemeente li|j enige ja ren burgemeester i,s geweest. Het plei dooi van de Terneuzense burgemeester had evenwel de doorslag gegeven. Uitvoerig ging hij in op de ontwikke lingen, die het van oorsprong agrari sche Zeeuwsch-Vlaanderen grondi» ver anderen. Zijns inziens gaat hierbij een grote stimulerende kracht uit van Ter neuzen. „Wellicht zal dit gebied in de toekomst wel eens mensen uit overig Nederland aantrekken, hetgeen een on gekende situatie zal zijn", aldus Heer lens burgemeester. Hij zei zich te kun nen voorstellen, dat nu grote aandacht wordt besteed aan de noodzakelijke begeleiding van de industrie. „Want als die over een twintigtal jaren als geslaagd kan worden beschouwd, moet de leefwijze van de bevolking op ver antwoorde wijze zijn aangepast". Het verheugde hem bijzonder nu ook eens Instituut voor bestuurswetenschappen Aandacht voor grondprijzen en woningverbetering „Bestuurlijke en andere problemen rond om de volkshuisvesting" vormden het onderwerp van een forumbijeenkomst vrijdagmiddag in de Korenbeurs te Goes. Organisator was het Instituut voor bestuurswetenschappen, studie kring voor de gemeente-administratie en gemeentefinanciëh in de provincie Een groot aantal gemeentebestuurders hoorden de meningen hierover van mr. J. Drijber, burgemeester van Middel burg, voorzitter en van de forumleden ir. M. de Vink, directeur van de pro vinciale planologische dienst in Zeeland, mr. P. Zegwaard, hoofd van de afde ling gemeenteflnanciën der provinciale griffie van Zuid-Holland, mr. H. J. M. van der Schans, hoofd van de juridische afdeling van gemeentewerken te Eind- Hpf rnntnet tim«;pn leerlingen van men een afwisselend muzikaal program- Het contact tussen leerlingen van brengen. Me stimulans tot het hou den van deze interscholalre muziekuit- verschillende middelbare scholen in Zeeland heeft in de afgelopen jaren al geleid tot het organiseren van diverse festivals, toernooien en uitwisselingen. Behalve op sport gebied is de laatste tijd ook de interscholaire samenwerking op muzikaal gebied groeiende. Een resultaat van die samenwerking Is op 22 mei te beluisteren in het Concert en Gehoorzaal te Middelburg, waar leer lingen van de r|jks-h.b.s. en m.m.s. uil Middelburg, het Petrus Hondiuslyceum uit Terneuzen en het Goese lyceum sa- FOLDERS MET PRIJSVRAAG FEESTELIJKHEDEN ROND HET 50-JARIG BESTAAN voering, was de geslaagde culturele avond, die de rijles h-b-s. en mjii.fi. eind maart' in Middelburg hield. Het peil, dat de scholieren willen bereiken op muzikaal terrein, ligt hoog: op het programma is zelfs een pianoconcert (van Johann Christiaan Bach) opgenomen. Naast klassieke muziek zal ook aandacht worden ge vraagd voor een jazz-combo. Voorts voeren leden van het Petrus Hondius lyceum orkeststukken van Von Gluclc (overture Iphegénie en Aullde) en Schubert (entre-acte muziek uit Ro- sanrunde) uit. Aan het vocale gedeelte werken leer lingen mee van het Goese lyceum en de rijks-h.b.s. in een cyclus Engelse volks liederen. Een meisjeskoortje vertolkt verder Wachtet auf, ruft uns die Stlmme van Bach met begeleiding van orgel cn en de beer j. A Hoste.' gemeentesccre- Een Fokker Friendship transportvlieg tuig van dc Koninklijke Luchtmacht zal maandag 27 mei, des middags om 1 uur boven Goes als eerste plaats in een serie van elf provinciesteden folders uitwerpen om de inwo ners van deze plaats op de hoogte te stellen van de feestelijkheden rond om het 50-jarig bestaan van de Ko ninklijke Luchtmacht. Aan enkele honderden Inwoners van Goes, wordt bovendien de gelegenheid geboden een gratis vlucht i - maandblad van de Koninklijke Luchtmacht „Dc Vliegende Hollan der" is eenvoudig van opzet en voor iedereen gemakkelijk op te lossen. Het zal aueen Inspanning vergen de juiste oplossingen zo snel mogelijk naar het plaatselijke V.V.V.-kantoor te brengen. De gratis vluchten voor prijswinnaars worden gemaakt vanaf de vliegbasis Woensdrecht. Z|j, die niet tot de groep gelukkigen behoren, hebben de kans een gratis jaarabonnement op „De Vliegende Hollander" te winnen- De redactie met een Friend ship te maken, indien zij de in de folder opgenomen prijsvraag, op de juiste w|j/.e oplossen. Het tijdstip' van de dropping is zo gekozen, dat aangenomen mag worden, dat de meeste Goesenaren dan nog thuis zijn, voordat zij weer naar hun werk gaan- In de eerste plaats verschaffen de fol ders gegevens over de open dagen op verschillende luchtmachtbases cn met name Woensdrecht, welk vliegveld voor de Zeeuwse bevolking op 4 juni vrij toegankelijk zal zijn. De aan de folderdropping verbonden prijsvraag, georganiseerd door het do- naars tijdig op «ie hoogte stellen op welk tijdstip de vlucht zal worden gemaakt cn wel onder liet motto: „Ga eens airborn met de lucht macht". Het' tijdstipTijdens de open dag op de vliegbasis Woensdrecht, wordt net publiek niet alleen vergast op een vliegprograni- ma, maar dat daarnaast boeiend is om te zien. Zoals bekend geeft het in ternationaal bekende T-33 stuntteam „Whiskey Four" onder leiding van kapitein De Vrij acte de presence- Aan de staart van de formatie van vier straaljagers vliegt de ook in Zeeland bekende luchtmachtpiloot luitenant Eddy van Bree mee, die reeds vele Zeeuwse jongemannen en ook meisjes tijdens de weekein den zweefviieginstructie gaf. (Advertentie) Centrale verwarming Nederstraaf 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 hoven en van de heer D. Stam, directeur van gemeentewerken Vlissingen. Men sprak onder meer over verhoging van grondprijzen en over verbetering van huizen en woonwijken. Ir. De Vink gaf als zijn mening, dat de verbetering van woonplannen in Zeeland slechts ge ring is, er is geen achteruitgang, maar de geringe vooruitgang is niet voldoen de. Voorts meende nij, dat de gemeente besturen moeten accepteren, dat de wo ningprijzen in de toekomst zullen stij gen. Bouwrijpe grond De heer Stam vroeg aandacht voor bouwrijpe grond, die een gemeentebe stuur steeds in z|jn bezit moet hebben. Andere forumleden meenden, dat een gemeente alleen grond moet verwerven, omdat het bouwrijp maken anders een zeer kostbare zaak zal worden. De heer Stam stelde voorts, dat de gemeenten een speciaal fonds moeten creëren voor speciale voorzieningen in nieuwe wijken, zoals parkeerhavens. Voor kleinere uit breidingsplannen moeten financiën aan wezig zijn voor aanpassing, de gemeen ten moeten kunnen meegaan met nieu we plannen, hjj vroeg hier een ruimere visie van de Zeeuwse gemeentebesturen. Mr. Van der Schans meende, dat ook de grondprijzen op het platteland omhoog moeten juist om diverse toekomstige 8roblemen het hoofd te kunnen bieden, ok kwam de stichting van gemeente lijke grondbedrijven, ter sprake en de vraag of de gemeenten niet, nu de wet vervreemding landbouwgronden afloopt, de verwerving van vervangende grond moeten activeren. Mr. Zegwaard zei in dit verband, dat de provincie Zuid-Holland plannen in voorbereiding heeft om een provin ciaal grondbedrijf te creëren, om grond beschikbaar te hebben voor mensen, die grond moeten afstaan. In de te voren gehouden lcdenvcrgade- rnng bleek uit het jaarverslag van mr. L. A. van Splunder, secretaris van de gemeente Koudekerke, dat het aantal leden van de studiekring in 1962 met 9 steeg tot 139 cn dat het saldo over 1962 1513,12 was. De begroting voor 1963 heeft aan inkomsten en uitgaven 1900. Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas •an Gent werd herkozen als voorzitter blokfluit De cantate „A negro girl goes to school" van Ignace Lilien, die voor het eerst op de culturele avond van de r|jks-h.b.s. r.o succesvol werd opgevoerd, maakt eveneens deel uit van het programma. Het is een moderne, schokkende cantate geschreven naar aanleiding van de ge beurtenissen rondom de rassendiscrimi natie in Little Rock. COLLECTES De In de Nederlands hervormde kerk te Scherpenisse gehouden collecte voor de noodlijdende kerken bracht 78,32 op. De collecte voor dc schulddelging bracht 91,03 op. De collecte tijdens de zang- dienst leverde 70,op. Er kwamen twee giften van f 10,een voor de di aconie en een voor de kerkvoogdij. taris van Kloetinge, werd benoemd in de vacature, ontstaan door het vertrek naar Brielle van de heer P. Harthoorn. In het najaar houdt de studiekring een excursie naar de kanaalzone. AUTOMOBILIST REED BROMFIETSER AAN De automobilist M. B. reed donderdag middag omstreeks kwart voor vier in de onmiddellijke nabijheid van het kruis punt. Eerste Verkorting-Langeweg te Axel bij het achteruitrijden de brom fietser G. van C. uit Axel aan. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Wel ontstond er enige schade. de voltooiing te mogen meemaken van een werk, waaraan hij een beginsteen heeft mogen bijdragen. „Wij zijn zo langzamerhand gewend hier in Terneuzen verschillende grote dingen tot stand te zien komen", zei mr- dr. A. J. J. M. Mes namens het provinciaal bestuur van Zeeland. Hij zei daarbij te denken aan de ope ning van fabrieken en gebouwen, het heien van palen en dergelijke. Het verheugde hem voorts, dat deze gebeurtenis plaatsvond op dezelfde dag, dat in Terneuzen de 17 000ste inwoner korf worden verwelkomd. „Misschien zit er wel een vrijkaart voor het zwembad voor dat kind in", zei hij. Hij noemde Terneuzen een stad in grote opgang. Ik hoop, dat die opgang door gaat en dat wij nog verscheidene dagen voor dit soort zaken naar Terneuzen zullen kunnen komen", besloot hij. De heer L. F. J. H. Frantzen, inspec teur voor het lager onderwijs in de inspectie Goes wees er onder meer op, dat de lichamelijke opvoeding van het kind na de laatste oorlog enigermate op gang is gekomen. „In tientallen scho len ran de inspectie wordt aan deze tak van onderwijs nog niets gedaan, ter wijl in éénderde van alle scholen, de outillage daarvoor nog niet aan de wet telijke normen voldoet", aldus de heer Frantzen- Des te meer verheugde het hem. dat in Terneuzen een nog betere gelegenheid wordt geschapen om het zwemmen te beoefenen. Hij eindigde met het uitspre ken van de hoop, dat het zwembad over dag steeds gevuld zal zijn met scho lieren. De heer H. Wesselo van het architec tenbureau Wcssclo en Van Voorts, sprak van een buitengewoon prettige samen werking bij de bouw. Tevoren had hij een uitvoerige toelichting gegeven op de drie bassins (wedstrijdbad, instructie- bad en kleuterbad), de ligweide, het ge bouwencomplex en de technische aange legenheden. Hij hoopte, dat het bad aan zijn doel zal beantwoorden en dat het de plaats zal worden, waar de jeugd een stuk gezondheid kan opdoen. Dear was de jeugd tijdens de officiële toespraken overigens al volop mee be zig, al vrezen wg, dat z|j die avond bij moeder thuis wel iets dichter bij de kachel zijn gekropen dan normaal. Maar blij waren zij in elk geval wel, ook al omdat z|j bij deze voor hen zo be langrijke gebeurtenis nu eens niet op afstandje werden gehouden. VEEL VRAAG NAAR BIJEN VOOR BESTUIVING Er Is ln dc afgelopen weken veel vraag geweest naar b|jen voor de bestuiving van de boomgaarden. Dit kwam donder dagavond in de „Opril" te Goes naar voren tjjdens een ledenvergadering van de af«!ellng Noord- en Zuid-Beveland van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland. Aan ongeveer 150 aanvragen om b(jen te huren kon niet worden voldaan we gens het tekort aan bijen. Veel vraag was er ook naar bijen voor de bestui ving van aardbeien in kassen. Tijdens deze vergadering onder voorzit terschap van de "heer H. Griep uit Yer- seke besloot het. kleine aantal aanwezi ge leden te trachten dit jaar de op 7 september te houden Imkerdag op de Grebbeberg bh te wonen. Men zal na gaan of er bij de leden voldoende ani mo voor is. Deze bijeenkomst was de eerste vergadering na de deze winter gehouden jaarvergadering, waarhij ver schillende nieuwe bestuursleden werden gekozen. Dc functies in dit nieuwe be stuur z|jn als volgt geregeld: voorzitter is de heer H. Griep uit Yersekc. secre taris de heer M. van de Vrie uit Wemel- dinge en penningmeester de heer S. Dekker uit "s Heer-Hendrikskinderen. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, vertoonde de heer A. J. van Willigen, hoofdassistent b|j het r|iks- bijentecltconsulentschap, een serie aia's over drachtplanten. (Advertentie) OP HEMELVAARTSDAG JONG JUBAL'S MORGENS NAAR ZONNEVELD Vier Zeeuwse cn een Dordts p|jperskorps nemen op Hemelvaartsdag a.s. deel aan de. Zeeuwse pijperdag, die in Middelburg ter gelegenheid van het S0-Jarig Jubi leum van het tamboers- en pijperskorps „•Juliana" gehouden wordt. De korpsen, die acte de présente geven zijn: „Excel sior" uit Goes, „Jonge Kracht" uit Bie- zelingc. „Juliana" Middelburg. „Jong Jubai" uit Dordrecht en de drumband van „Oranje Nassau" uit Vlissingen. „JoDg Jubal" arriveert al vroeg ln de morgen ln Zeeland: vla Noord-Beveland, de dan; door het Veerse Gat en Vrou wenpolder, koersen dc Dordtse jongens en meisjes naar hot zeehospitium „Zon neveld", waar zo voor de patiëntjes op treden. Daarna reizen ze door naar Mid delburg, waar Inmiddels ook dc andere korpsen gearriveerd zijn. Om half twee verzorgen deze korpsen zogenaamde stertochten door Middel burg: vanuit de Singelstraat maken de tamboers, hoornblazers en pijpers sters- gewijs een mars door een gedeelte van Middelburg. Deze stcrtocht eindigt in de Abd|j, waarna de korpsen (Juliana samen met de chr. muziekvereniging ONDA) naar de Markt marcheren en naar ieder op hun beurt optreden. Om half 6 ls cr voor de deelnemers een koffiemaaltijd in restaurant Wöhler met als besluit een jubileumfeestavond, waaraan meewerken Suus en Emma Franckt uit Souburg, het jachthoorn korps van „Juliana" cn de toneelgroep, die het toneelstuk „De onbekende we reld" zal opvoeren. VERWACHT. WESTELIJKE WIND Enkele opklaringen maar ook plaatse lijk een bui. Matige tot krachtige wes telijke wind. Aanhoudend koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2