Nederlandse scheepvaart weet het hoofd boven water te houden Sport en wedstrijden SÜ Maatschappijen plukken vruchten van een voorzichtig beleid STRIJD OM „VAN NOORDEN BOKAAL" IN OOSTBURG Toestand koning Saoed slechter Dr. fl. Staverman- brigade. De P.Z.C. heeft bijna 37.000 abonnees ■-jÊrrfflw&M Ontworsteld land Prijs ƒ17,50 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT _JVTERDAG 18 MEI 1963 Ondanks algemene malaise De scheepvaart worstelt al jaar en dag met moeilijkheden. De hoog conjunctuur, waarin de meeste bedrijven zich sedert 1959 kunnen verheugen, is dan ook aan de deur van de scheepvaartdirecties voorbij gegaan. Sterker, de scheepvaart heeft zich van de algemene terugslag in 1957 praktisch nog niet kunnen herstellen. Een dezer dagen bleken de moeilijkhe den nog eens duidelijk uit de woorden van de scheidende voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Reedersverenl- ging op de algemene jaarvergadering. Zo zei hij bijvoorbeeld, dat de bijdrage van de scheepvaart aan het nationale inkomen door de teleurgestellende re sultaten sterk is gedrukt. Hebben wij het over scheepvaart, dan denken wij aan passagiersschepen, die op de lijnvaart zitten. Op 1 januari jl. hadden wij 57 passagiersschepen. In de tweede plaats noemen wij de vrachtsche pen, die ten dele in de lijnvaart zitten en ten dele in de wilde vaart. Op 1 januari jl. hadden wij 426 vrachtschepen van 500 brt en groter. Onder vrachtsi Een vallen ook de kustvaarders van rt en kleiner. Voor de oorlog voeren die voornamelijk op de Oostzeelanden maar vele gaan thans ook naar de Middellandse Zee. Op 1 januari jl. wa ren er 921 kleine vrachtschepen. En in de laatste plaats zijn er de tankschepen, waarvan wij er op 1 januari jl. 121 had den. Vraag en aanbod De malaise in de scheepvaart is geen typisch Nederlands verschijnsel, het is een wereldprobleem, dat voort vloeit uit een wanverhouding tussen vraag naar en aanbod van scheeps ruim te. In de goede jaren 1954/56 was er veel vraag naar scheepsruimte en daar hier door de vrachtprijzen behoorlijk opliepen, werden niet alleen veel verouderde sche pen in de vaart gehouden maar werden er ook veel schepen op stapel gezet. Vanzelfsprekend hadden de werven toen een goede tijd, zoals ze nu door het gebrek aan opdrachten een slechte tijd meemaken. Maar dat zou een ver haal apart worden. In 1957 kwam de terugslag. De vraag naar scheepsruimte liep terug maar het aanbod werd door het van stapel lopen van nieuwe schepen juist groter; elk jaar werd de verhouding tussen vraag en aanbod ongunstiger. Schroot Voor de hand zou het liggen dat er veel sóhepen uit de vaart zouden worden genomen en dat verouderde schepen op de schroothoop terecht zouden komen. De prikkel om deze stap te nemen, werd echter door de dalende schrootprijzen voortdurend kleiner. Uiteraard daalden door het grote aan bod van scheepsruimte de vrachtprijzen en de reders in de wilde vaart trachtten deze druk op te vangen door lijnvaart- diensten te openen, waardoor in deze sector de concurrentie weer scherper werd. Tankers, gebouwd voor het ver voer van vloeistoffen, gingen o.m. gra nen vervoeren. In het jaarverslag van de K.N.R.V. over 1962 wordt dan ook ronduit gezegd, dat de situatie op de vrachtenmarkt, vooral voor de schepen die droge lading vervoe ren, slecht is. De vrachttarieven in de wilde vaart hadden vorig jaar het laag ste peil sedert 1945 bereikt. Wil dit alles nu zeggen, dat onze scheep vaartmaatschappijen met verliezen moe ten werken en nauwelijks het hoofd bo ven water kunnen houden? Gelukkig niet. De financiële positie van onze maatschappijen de aftredende voor zitter van de K.N.R.V. onderstreepte dit nog eens is hecht en sterk. In voor gaande jaren zijn de directies voorzich tig te werk gegaan en van deze politiek worden thans de vruchten geplukt. Maar dat niet alleen, dank zij die finan ciële kracht konden de maatschappijen bijtijds oudere schepen vervangen en ex tra schepen aanschaffen. De gemiddelde leeftijd van de schepen van de Neder landse vloot is 9,4 jaar. Hierdoor hebben wij in deze tijd van scherpe internatio nale concurrentie een vloot met grote mogelijkheden gekregen. Inderdaad scherpe concurrentie. In ver scheidene, zo niet tal van landen, wor den de maatschappijen op verschillende, vaak fiscale wijzen door de staat ge steund. Zij kunnen hierdoor, zoals dat heet, onder een goedkope vlag varen. IKinsi onder druk De teruggelopen inkomsten, de ge stegen kosten, de hoge afschrijvingen en reserveringen zetten natuurlijk de winst onder druk, hetgeen de aan deelhouders weer in hun dividend te rugvinden. In de eerste vier maan den van dit Jaar zijn er door de maatschappijen die aan de beurs no teren, 11 dividenden gedeclareerd, waarvan er vier naar beneden gin gen. Van een dividendverhoging was geen sprake. Ter illustratie en kele voorbeelden van dividenduitke ringen: 1961 1962 5% Holland Amerika Lijn 79 KN.S.M. 89 K.P.M. 89 Mij Nederland 89 Rotterdamsche Lloyd 69 Van Nievelt Goudriaan 69 Van Ommeren 14% 8% 8% 7%% 5% 6% 14% Zo op het oog krijgen aandeelhouders nog een behoorlijk dividend. Wij moeten echter niet uit het oog ver liezen, dat voor een aandeel op de beurs meer dan het nominale bedrag van 1000 betaald moet worden, waardoor er een lager rendement uit de bus komt. Het zal zo rondom de 5% schommelen. Fact or van belang Scheepvaartmaatschappijen zijn niet al leen voor de aandeelhouders, maar voor onze gehele economie van betekenis. Zij geven veel mensen werk, zij investeren veel en plaatsen dus grote bestellingen, zjj hebben reparatiewerk, zij kopen brandstoffen, scheepsbenodigdheden, le vensmiddelen en dranken, zij betalen verzekeringspremies, alsmede loods-, haven- en kadegelden. En in de laatste maar niet de minste plaats: zij brengen deviezen in het laadje. In 1961 ontvingen onze rederijen na aftrek van de in het buiteland gemaak te kosten 1.864 miljoen en in 1962 f 1.867 miljoen. Als wij nu weten dat wij in 1962 voor een bedrag van 15.871 miljoen aan goederen uitvoerden en dat de in het buitenland belegde kapitalen 1.395 miljoen aan rente en dividend opleverden, dan kan de conclusie slechts zjjn, dat onze scheepvaart in onze eco nomie een heel goed figuur slaat. Nederlandse melk voor Amerikaanse soldaten By de jaarlijke inschrijving voor de le vering van melk en melkprodukten aan de Amerikaanse en Canadese strijd krachten in Europa heeft Nederland 52 procent van de totale levering veroverd. De Sterovita/Domo-combinatie zal zor gen voor ruim een miljoen liter per week, waarmee in een jaar een bedrag van dertig miljoen gulden gemoeid is. De Coöperatieve Tilburgse Melkinrich ting heeft haar aandeel verhoogd van ongeveer 170.000 tot ruim 240.000 liter per week, per jaar vertegenwoordigt dat een waarde van ongeveer zeven mil joen gulden. Sinds vorig jaar wordt een deel van deze melk geleverd in plastic-zakken van 24 liter, die in speciale koelkasten worden geplaatst. Uit deze zakken wordt de melk in glazen getapt. Duizend koelkasten zijn voor dit doel geplaatst, dit aantal zal, nu het melkverbruik in de kantines is gestegen, met enkele hon derden worden uitgebreid. Het leveringstijdvak loopt van 1 juli a.s. tot 30 juni 1964. Behalve in de plastic- zakken, bestemd voor de kantines, wordt de melk geleverd in papierverpakkingen van een hele, een halve en een kwart liter, bestemd voor de gezinnen der mi litairen. De Coöp. Tilburgse Melkinrich ting en Zuivelfabrieken heeft nu voor de zevende maal een contract afgesloten. Woensdagavond werd in de bovenzaal van de Katholieke Kring te Oostburg het jaarlijks „Van Noordenbokaal-toer nooi" gehouden, waarin de Oostburgse tafeltennisclub met haar Ie team uit kwam tegen de drie sterkste Zeeuwse 'Iers en het tweede team tegen de e sterkste spelers uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Het tweede team dat het eerst aan bod im, bestond uit de spelers J. Aers G. D. Carpentier en Cf. Schijve. De spelers moesten het opnemen tegen de als favorieten getipte W. Pieters (Ad- vendo IJzendijke), J. Bogaert (St.-Alon- sius Graauw) en P. Faas (De Branding Cadzand). Zoals verwacht werd het een nederlaag voor O.N.A. n. Dank zij twee overwinningen J. Aers won van P. Faas en G. D. Carpentier van J. Bogaert werd de indstand 2-5 in het voordeel van de spelers van Zeeuwsch-Vlaande- ren, die hiermede voor de tweede ach tereenvolgende maal de wisselbeker wonnen, terwijl elke speler als herinne ring een lepeltje kreeg aangeboden. O.N.A. I dat het zonder de sterkste speler P. Rensen moest stellen, had naast Joh. Aers en J. Poppe als derde speler Joh. Fijnaut opgesteld. Deze drie moesten het opnemen tegen R. Hofman (Wil van Zoelen Middelburg), P- Mar teijn en P. de Waal beiden van Sorry uit Vlissingen. Deze strijd leverde een 5-4 overwinning op voor de thuisclub, maar het zal de spelers van O.N.A. zelf en ook de kleine groep toeschouwers zeker niet de overtuiging hebben gegeven dat hier de sterkste partij won. De drie be zoekende spelers speelden vooral in het begin beneden hun kunnen en toen de stand 4-4 was er dus nog alles mo gelijk was, kwam P. Marteijn in zijn partij tegen Joh. Fijnaut niet tot zijn normale spel omdat de vraag van het al dan niet halen van de laatste boot hem meer bezighield dan het al of niet winnen van zijn partij en daarmee de gehele ontmoeting. Piet Marteijn ver loor deze partij dan ook, wat tot gevolg had dat O.N.A. I met 5-4 de overwin ning en daarmede de wisselbeker in eigen huis hield. De spelers van het winnende team kre- ?en een herinneringsmedaille. Ook in 962 won O.NA. I de „Van Noorden bokaal". De uitslagen van de partijen waren: Joh. Fijnaut-R. Hofman 0-1; Joh. Aers- P. Marteijn 1-0; J. Poppe-P. de Waal 1-0; Joh. Aers-R. Hofman 1-0; Joh. Fij- naut-P. de Waal 0-1; J. Poppe-P. Mar teijn 0-1; Joh. Aers-P. de Waal 0-1; J. Poppe-R. Hofman 1-0; Joh. Fijnaut-P. Marteijn 1-0. Zevenhandbaltoernooi Evenals voorgaande jaren zal de sport vereniging „Neptunes" te Yereeke met pinksteren een internationaal zeven handbaltoernooi organiseren op het ge meentelijk sportveld aan de Marijke laan te Yerseke. Diverse sportverenigingen uit Nederland, België en Duitsland zul len aan dit toernooi deelnemen. De gezondheidstoestand van koning Saoed, die voor een medische behande ling in Wenen verblijft, is de laatste dagen slechter geworden. Bijzonderhe den werden niet bekendgemaakt, maar de monarch zou in een zuurstoftent liggen. Professor Fellinger, die hem be handelt, wilde slechts zeggen, dat de koning niet in staat is te reizen en wat langer in Wenen zal moeten blijven. Koning Saoed heeft maagklachten, maar over de aard van deze ziekte wordt streng stilzwijgen bewaard. Ver wacht wordt dat de koning een maag operatie zal moeten ondergaan. De kliniek wordt door het langere ver blijf van de koning voor bijzondere moeilijkheden gesteld, aangezien tegen het einde van deze week nog meer fa milieleden van koning Saoed in Wenen worden verwacht, die ook in de kliniek moeten worden ondergebracht. WALLACE IN KORT GEDING TEGEN DE STAAT De Amsterdamse advocaat mr. ,J. H. Smeets, de verdediger van de Ameri kaan Carl William Wallace (34), heeft bij de president van de Haagse recht bank een kort geding aangevraagd te gen de Staat der Nederlanden. Hij heeft de president verzocht het kort geding op 31 mei a.s. te behandelen. De staatsadvocaat, mr. E. Droogleever For- tuyn, hoopt dat de behandeling een week eerder zal plaatsvinden ter wille van een snelle oplossing van de „zaak- Wallace", die nu al geruime tijd speelt. Hoewel mr. Smeets de dagvaarding nog niet heeft verzonden, mag men aanne men dat hij de president van de recht bank in Dén Haag zal vragen uit te spreken dat een eventuele uitwijzing van Wallace naar Amerika neer zou ko men op een uitlevering naar dat land. Een dergelijke beslissing zou inhouden dat de Staat der Nederlanden onbevoegd zou zijn om Wallace op de een of andere manier toch in Amerika af te leveren of te laten afleveren. Wallace wordt in ons land als ongewenste vreemdeling be schouwd omdat hij hier is veroordeeld wegens het in bezit hebben van Marihu ana. Naar de Verenigde Staten, waar hem een veroordeling voor hetzelfde vergrijp wacht, kan hij echter niet wor den uitgeleverd omdat daartoe geen ver drag tussen de Verenigde Staten én Ne derland bestaat. 0 Premier Fidel Castro van Cuba zal eind mei of begin juni Algerije bezoeken. De Cu baanse eerste minister vertoeft thans ln de "owjet-Unie. 0 Volgens een oom van prinses Gracia van Monaco verwacht de voormalige filmster een baby. Zij heeft reeds twee kinderen. daan om geld en sieraden ren voor de staatskas. Op de foto Ben Bella (midden) tijdens een inzamelingsactie in Algiers. Hij wordt geflankeerd door de minister van defensie, Houau. Houari Boumedienne rechtsj en minister van binnen landse zaken Medeghri. KERKNIEUWS Prof. Van Stempvoort over zaak-prof. Geyser: Beschuldiging ketterij had politieke achtergrond In de verklaring die de Nederduits Her vormde Kerk van Zuid-Afrika in ver band met de zaak Geyser heeft afgelegd is kerkeljjke taal gebruikt om de schijn van onschuld te wekken, maar in feite heeft professor Geyser volledig gelijk gekregen, zo heeft professor dr. P. van Stempvoort, hoogleraar in de exe gese van het Nieuwe Testament aan de universiteit van Groningen verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de kerk de zaak uit vrees voor de gevolgen niet had willen voortzetten. Nadat de moe derkerk in Nederland had geprotesteerd kreeg prof. Geyser het predikersambt terug. Professor van Stempvoort, die naar Zuid-Afrika was gekomen om getuigenis af te leggen in de zaak Geyser, kwam pas aan nadat de kwestie was geregeld. De Groningse hoogleraar beschreef de kerkelijke bepaling als „zeer slecht" in dien men rekening hield met hetgeen in de bijbel stond en zei dat de kerk niet was gerechtigd niet-blanken buiten te laten staan. Hij noemde de beschuldi ging van ketterQ „onzin" en zei dat zij wegens politieke overwegingen was uit- Professor Van Stempvoort zei hij een zeer lage dunk had van het kerk bestuur en dat de leden van de kerk van de juiste feiten op de hoogte moes ten worden gesteld. Studenten dragen helmen In het chemisch practicumge- bouw van de universiteit van Am sterdam, gelegen aan de Plantage Muidergracht 22, zijn sinds enige weken gebreken aan de plafonds aan het licht getreden. In het ge bouw, dat vorig najaar als eerste onderdeel van de nieuwbouwplan- nen der universiteit werd geopend door de burgemeester tevens pre sident-curator der universiteit, mr. G. van Hall, zijn de plafonds bekleed met platen die een geluid- werende functie hebben en tijdens het storten van de vloeren werden aangebracht. Kort geleden zijn van enkele pla ten stukken losgeraakt en omlaag gevallen, overigens zonder schade aan te richten. Om elk risico te vermijden heeft de hoogleraar-di recteur. prof. dr. W. van Tonge ren, inmiddels aan personeel en studenten de opdracht gegeven veiligheidshelmen te dragen. De technisch-economische dienst der universiteit neemt maatregelen om door verwijderen van platen, die los blijken te zitten, gevaar te voorkomen. Drie vrije boeren gearresteerd Donderdagavond heeft de rijkspolitie in Doornspijk drie boeren aangehouden, omdat zij hebben geweigerd de boete te betalen voor liet niet nakomen van ver plichtingen jegens het landbouwschap. Ze zijn. opgesloten in het huis van be waring te Zwolle- Het zijn de landbouwers B. Roozeboom, J. van de Bos en H. Vos, allen te Doornspijk. Eerder op de dag waren enkele politie mannen bij de drie landbouwers geweest om hen over te, halen de boete alsnog te betalen. Toen zij bleven weigeren, wilde de politie hen arresteren, maar zij zag hiervan af toen het publiek een dreigende houding aannam. 's Avonds laat verscheen een versterkte karabijnbrigade in Doornspijk die de drie halsstarrige boeren inrekende en hen overbracht naar Zwolle- N.V.V. STAAT KRITISCH EN WELWILLEND TEGENOVER KOMENDE REGERING In de gisterochtend in Utrecht gehou den hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft de voorzitter, drs. D. Roe mers, de verkiezingsuitslag opzienba rend en teleurstellend genoemd. Teleurstellend ook voor het N.V.V., om dat deze organisatie in het dagelijks werk zeer veel met regering en parle ment te maken heeft. De toeneming van het aantal kleine partijen zag de heer Roemers als een verzwakking, om dat zulke partijen nooit voldoende man kracht kunnen opbrengen voor het ver richten van de parlementaire arbeid. „De intrede van de Boerenpartij is ver drietig. Men kan begrip hebben voor de nood van de kleine boeren, maar het is teleurstellend dat hun ontevredenheid zich op deze wijze heeft geopenbaard". Het N.V.V. zal kritisch en welwillend staan tegenover de komende regering. Kritisch omdat het mode richting aan het benutten van de economische moge lijkheden om een keuze gaat.' Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon JAN GERRIT. A. Rutgers. A. Rutgers - Snip. Eindhoven, 16 mei 1963. Hendrik Casimlrstraat 2. Dankbaar en blij berichten wij U de geboorte van ons dochtertje ANDREA JACOBA. C. L. Ingelse. J. W. Ingelse - de Kam. Middelburg, 16 mei 1963. Koorkerkstraat 10. Door des Heeren goedheid werden wij verblijd met de voorspoedige geboorte van een zoon NICOLAAS. We noemen hem NICO. J. van Sluijs L. van Sluijs-Dekker Biggekerke, 17 mei 1963. Lageweg 3. Onze geliefde ouders en grootouders, S. J. DE BOER en T. DE BOER- BOOTSMA, hopen op woensdag 22 mei a.s. hun 50-jarig huwelijksjubileum te vieren. Hun dankbare deren en klein kinderen. Middelburg, mei 1963. Dam 63. Gelegenheid tot felici teren op 22 mei van 1518 uur aan het adres Nadörstweg ld. kin- Op dinsdag 21 mej 1963 hopen onze geiiefde ouders, behuwd- en grootouders P. BROUWER en M. BROUWER- VERHULST, hun 50-jarige echtver eniging te herdenken. Hun dankbare kin deren, behuwd- en kleinkinderen. Wemeldinge, Bierweg 38. Receptie van 45 uur ln het gebouw van de evangelische zondags school, Chezeeweg 1- D.V- op woensdag 22 mei a.s. hopen onze ge liefde ouders, behuwd-, grootouders en over grootouders, A. JANSE en M. JANSE- WIELEMAKER, hun 60-jarige echtver eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blij ven, is de wens van hun dankbare kinde ren, kleinkinderen en achterklein kinderen. Koudekcrke, Dishoekseweg 45. Gelegenheid tot felici teren in hotel „Wal cheren" van 4.30—5.30 of 's avonds na 8 uur. rrnïWXXWXm!(»XXi)!XX«^ nffmrmrmrmmmmi Op 21 mei a.s. hopen onze lieve ouders, be huwd- en grootouders, J. P. BALJÊ en D. BALJÊ - DE BREE hun 30-jarig huwelijks feest te herdenken. Hun dankbare kinderen. Vlissingen: J. de Ridder. W. de Ridder- Baljé. Co en Magda. Sonja, Chris. Vlissingen, 18 mei 1963. Breitnerlaan 12. ReceptieMaarten Lutherhuis, Groene- woud, Vlissingen, van 16.30 uur 19 uur. Woensdag 22 mei a.s. i vieren wij met onze j ouders en grootouders, P. J. MAARTENSE j F. J. NLÏPJES, j hun 25-jarig huwelijks- j feest. Jaap en Nella. Gerdien en Nelleke. i Gilles en Suus. j Maatje en Piet. Koos. Piet. Ina. Corrie. Kees. Middelburg, Lange Noordstraat 46. Receptie: 3-305.30 u. ln „de Gouden Poorte", j Wagenaarstr. 12, Mid- j delburg. Kunstgeblttenreparatie9 Sneller, beter... en goedko per. Wed. J. v. d. PEIJL, Spuistraat 65, Vlissingen, telefoon 2697. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij ons huwelijk, betuigen wy, ook namens wederzijd se ouders, onze hartelijke dank. K. Cijvat. E. Cijvat - Faasse, Zoutelande, mei 1963. Langstraat 17-19. Voor de vele blijken van belangstelling, die wij mochten ontvangen bij de herdenking van onze vijf tigjarige echtvereniging, betuigen wij, ook namens onze kinderen, onze harte lijke dank. A. Dingemanse. J. Dlngemanse- van Sluys. Middelburg, mei 1963. Schorersdreef 11. Getroffen door de vele blij ken van belangstelling, zo wel van binnen als van bui ten de gemeente, bij ons 50- jarig huwelijksjubileum op 8 mei, zeggen wij hartelijk dank. P. Katsman. D. Katsman - Vereeke. Wolphaartsdijk, mei 1963. Voor de zeer vele geluk wensen, bloemen en ge schenken, ontvangen by de herdenking van onze 50- jarige echtvereniging, be tuigen wy onze hartelijke dank. Fam. Mesu-Meyers. Gapinge, Schotsehoek 2. Mede namens onze kinde ren, behuwd- en kleinkin deren, zeggen wij hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, bij ons 50-jarig huwelqk op 8 mei ondervonden. J. Mieras. M. A. Mieras - Brandt. Schore, mei 1963. In plaats van kaarten. Voor de vele blijken van medeleven tydens de ziekte en de bewijzen van deelne ming, ontvangen na het overiyden van onze innig geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, NEELTJE WESTVEER, wed. van J. Louws, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, E. P. Burrekers-Louws. W. P. Burrekers. Souburg, Zeewijksingel 6. Heden overleed nog vrij plotseling mijn lieve man JACOBUS MELSE, op de leeftijd van 73 jaar. A. M. Melse-de Jonge. Goes, 17 mei 1963. Parallelweg 24. De begrafenis zal plaatsvinden op maandag 20 mei a.s. des namiddags om 2 uur op de algemene begraafplaats te Goes. Liever geen bezoek. Geen bioemen. Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven van het overlijden van onze trouwe medewerker, de heer JOHAN KROON. Hij ruste in vrede Directie en personeel D. de Jager Jr's Ijzerhandel Middelburg, 16 mei 1963. Voor de vele blijken van medeleven, ons betoond na het overlijden van onze man en vader, HENDRIK BARBIER, betuigen wy onze harteiyke dank. S. Barbier - Bruggeman en kinderen. Hanswecrt, mei 1963. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overiyden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder en tante, MARIA JULIANA SCHOT - FRUIJTIER, betuigen wy langs deze weg onze harteiyke dank. Namens de familie, P. A. Fruijtier. Vlissingen, 18 mei 1963. Meidoornlaan 13. Mede namens de kinderen, behuwd- en kleinkinderen, zeggen wy allen hartelijk dank voor de zeer vele blij ken van belangstelling, be toond by de herdenking van ons 50-jarig huweiyksfeest. A. Jobse. J. Jobse-AdriaanBe. Aagtckerke, mei 1963- y//////////////////////////j Plaats uw familie berichten In de De P.Z.C. 'fMHMMMUW/UML Leer zwemmend redden. Opening van het zwemsci- zoen op maandag 20 mei as. Oefenuren maandag t.m. vrijdag 6.307.30 uur. Zaterdag 24 uur. Nieuwe leden kunnen zich opgeven, iedere oefenavond aan de inrichting der V.Z.C. en bq G. J. de Rooy, Bone- dijkestraat 174, Vlissingen. Het bestuur. Zolang nog niet iedereen kan zwemmen, moet Iedere zwemmer kunnen redden. Tandarts P. Blaauw van maandag 20 mei tot en met zaterdag 8 juni AFWEZIG. IEDERE DAG kunt Tube VéGé tandpasta voor 25 ct, 5 geldzegels by aankoop van 3 stukken VéGé toiletzeep k 34 ct. -f- '7 geldzegels. Alleen bij uw VéGé-kruidc- nier- TE KOOP: CITROEN (O.V. 2) '60 van particulier. Cniquiusstr. 19, Vlissingen. Telefoon 01184-3017. In plaats van kaarten. Heden overleed, na een langdurig lijden, In de Hope des eeuwigen Le vens onze geliefde zus ter, schoonzuster en tante ELIZABETH VAN DER MAAS, op 72-jarige leeftijd, ten huize „Der Boede". Zlerikzee J. Timmerman- V: d. Maas. Souburg W. Deurwaarder- v. d. Maas. J. M. Deurwaarder. Zierikzee: W. v. d. Maas. J. C. v. d. Maas- Hoek. Kortgene J. Wirtz-v. d. Maas. A. Wirtz. Amsterdam M. Ghan-v. d. Maas. Dordrecht A. v. d. Maas-Vos. Rotterdam: M. v. d. Maas. J. v. d. Maas-Vos. Schoonhoven: P. v. d. Maas. J. v. d. Maas- v. 't Veer. Barendrecht J. Bcrkman- v.*l. Maas. P. Berkman. Goes: J. v. d. Maas. P. v. d. Maas-Rotte. De begrafenis zal plaatshebben vanuit huize „Der Boede" op maandag 20 mei 3 uur op de begraafplaats te Koudekerke. Koudekerke, 17 mei 1963. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze hooggewaardeerde oud werkgever, de heer A. GEELHOED. Personeel Drukkerij Geelhoed. Vlissingen, 16 mei 1963. De Prov. Zeeuwse Courant: het dagblad voor uw familieberichten. v J kj' iKl f 1 '1 mPP f?! L SS?- i i Bjyi (H/MnuffffwjHfmnfMHWffJiniwMmMn Uniek fotowerk over J Nederlands boeiendste J provincie ZEELAND. S Samenstelling en tekst G. A. de Kok en drs. M C. Ver burg Foto's Wim Riemens Cor van Weele e.a. ontworsteld land ififi Dit: Wat zeggen anderen over „Ontworsteld land" In een drietal hoofdstukken wordt over het leven ln dit gewest verhaald Ln woord en beeld: over de zee, de strijd tegen het water, over het land, de strijd om het bestaan, en ten slotte over de mens, die dit land bewoont, de Zeeuw. Geen provincie in ons land trekt sinds de tweede y/ereldoorlog zo de aandacht van binnen- en buitenland als Zeeland. In de oorlog wer den grote delen overstroomd en verwoest; in 1953 sloeg de zee in alle hevigheid toe, zodat een ramp het gevolg was. 873 mensen kwamen in de golven om. Nu is de aandacht gevestigd op het Deltaplan, een onder noming die ieder onzer met trots vervult. De foto's spreken van een rijk verleden en van een lichtende toekomst. Luisteraars, het fotoboek „Ontworsteld land" is een prachtuitgave, waarvoor ook samenstellers en uitgevers alle lof toekomt. .T, ALLON in boekbesproking N.C.R.V. Alom in de boekhandel verkrijgbaar Uitgave Firma G. W. den Boer - Middelburg Afzonderlijke vertalingen van de tekst ln Frans. Engels ot Duits worden desverlangd bijgeleverd voor 2,50 per exemplaar, verpakkingshuls voor verzending over de gehele wereld voor 0.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 18