K.R.O. presenteert Duits politiek cabaret „Das Kommödchen" op t.v. P.Z.C.-rit op 22 juni: gezelligeonderneming' ieuwe leids- ile Europese visserijdag op 18 juni in Oostende £sso)autokaarten ONDERONTWIKKELDE LANDEN WILLEN POSITIE VERSTERKEN Prijzen Start en finish Lengte van de ritten Voorinschrijving Speciaal reglement MAAL VEILIG ZATERDAG 18 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) SCHERP-SATIRISCHE SCHERTS /"Vpname ampex tien tellen na nu, zegt de man met het beugeltje van de walkie talkie om zijn hoofd en na tien tellen zwaait hij naar de pianist en die geeft een riedel en dan komt voor het gordijn in de Singerzaal een kleine heel lelijke man, een gedrongen brede gestalte met een bijna kaal hoofd en een Landrubaardje, waarin scheef van sarcasme z'n lippen glimlachen. Hij zegt gut'n Abend tegen de weinige tientallen aanwezigen en hij stelt zich voor: Kay Lorentz van het cabaret das kom(m)ödchen, en hij zegt dat het voor hem en zijn groepje als Duitsers een beetje moeilijk is om voor een Nederlands publiek te spelen, dat Duitsers echt idealen hebben en zelfs onvervulde idealen, niet iedereen in Duitsland, zegt hij, heeft als ideaal: dat het hem goed gaat, er zijn er wel degelijk die als ideaal hebben: dat hij zou willen dat het hem nog beter ging. gramma, zegt Thorvald Dudok van Heel, voor the happy few die glückliche Wenige, die van intellec tuele grapjes houden. Ook die zullen dan nog wel moeite hebben alle vlijm scherpe spot op Adenauer, Erhardt, het hele „Bonner-Gesellschaft, op de Gaulle, op de nieuwe Wehrmacht, op het oost-west-probleem dat voor Duitsers een lokaal probleem is, zo vlot te begrijpen. Niet op tijd Dat is dan de eerste keer die avond dat er gespot wordt met het Wirtschaftswunderde wel vaart die de Duitsers van de geest zo hoog zit. Als Germanen komen ze op, de vijf artiesten van das Kom(m)ödchen, met Wodanshelmen op en speer in de hand, en ze zingen bij Wagne riaanse muziek van: Wer hat, ja, der hat. Ze zingen later als oratoriumvereniging een recita tief je uit de Matthauspassion: ein Deutsches Credo rijk zijn is beter dan arm zijn, want twee braadworsten is meer dan één braadworst en wie arm is, is dom. Later praten we met Lore Lorentz, de vrouw van Kay Lorentz, een ca baretière die dat woord cabaretière achteloos wegwuift, een intellectuele vrouw met een bijzonder fel brilletje. Ze geeft toe dat ze zelf ook veel geld verdient en er nog vlijtiger voor buf felt dan de meeste andere Duitsers, ze is trouwens geen Duitse, zegt ze, ze is Tsjechische en ik wordt boos, zegt ze, als U dan denkt: o, een Su- deten-Duitse dus. Ze blijkt eigenlek niet zozeer geëngageerd, ze zegt: we zijn in ons cabaret links omdat de re gering toevallig rechts is, maar het kan ook omgekeerd. Ze is eigenlijk alleen maar boos als intellectueel die er buiten staat. Onze welvaart, zegt ze, bijna walgend, dat is alleen maar Bratwurst. deerde, want hij zou in diplomatieke dienst gaan is veel berekender in wat hij zegt. Hij vermeldt niet zonder zelfvoldaanheid, dat zyn Kom(m)öd- chen het enige politieke cabaret in Duitsland is dat vijftien jaar onafge broken gespeeld heeft. Andere, Die kleine Freiheit, Die Stachelschweine hebben het voorgoed of tijdelijk moe ten opgeven. Die Schmiere in Frank fort ook, maar die is terug. Zijn trots is, zegt Lorentz, dat men hem nooit heeft kunnen verwijten dat hij een grapje schreef om het grapje, hij wilde er altyd „politisch" wat mee zeggen. Hy wilde zelfs politisch mee spelen en met een krullip van plezier stelt hij vast dat de regering in Bonn wel degelijk rekening houdt met wat hij in zijn klein theatertje in Dussel- dorf laat zeggen. Wei gewassen Utj Kay Lorentz zelf een man die voor de oorlog Arabisch en Japans stu- KERKNIEUWS KERKELIJKE MUTATIES Beroepen te Mastenbroek (toez.) K. Schipper te Ederveen. Beroepen te Wor- merveer A. P. Peschar te Ballum en Hollum. Beroepen te Zevenhuizen (Gr.) toez.) J. G. Huetink te Mildwolda Old- ambt. Aangenomen naar 's-Grevelduin- Capelle, R. T. Huizinga te Oudekerk aan de IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Groningen Helpman vac. W. M. de Bakker, L. Dorst te Hardenberg en dr. M. Feitsma te Emmen. Beroepen te Rilland-Bath G. Maneschijn, kandi daat te Amsterdam, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. EXAMENS De classis Amsterdam heeft prep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren H. G. A. Melnders, kandidaat te Amsterdam-Oost en D. Sloot, kandidaat te Amsterdam-West. De classis Delfland heeft geëxamineerd en naar art. 6 der kerkorde (singuliere Ernst Hilbich, een lacherige jonge snuiter, bevestigt dat niet. Hij zegt dat er in hun theatertje ook veel Neu-reichen komen, de Wirtschafts- wunderkinder die met hun duur be hangen vrouwen een avondje uit wil len en daar zitten ze dan en worden genadeloos in de maling genomen. Ze lachen ook om ons, zegt hij, maar dan anders, ze zeggen: we worden wel ge wassen, maar we worden er niet nat van. Zijn lieve meisje, Denise Saur, is al helemaal niet politiek geïnteresseerd. Ze glimlacht een beetje verdrietig en zegt: ik ben als actrice veel te klein, een onderdeurtje en daarom zal er wel nooit een Shakespearerol voor me zijn weggelegd, ach, ik pas eigen lijk net in het Kom(m)ödchen. Das Kom(m)ödchen staat als heel klein kastje op het toneel. Dat kleine commodetje heeft de K.R.O.-televisie nu eens willen opentrekken, om er de kleine komedietjes uit te presenteren: op 26 mei en op 11 juni. In het rad en soms plat Duits en dus maar voor be trekkelijk weinigen verstaanbaar, geeft men toe. Ook eens een pro- Men merkt dat zelfs tijdens de opna me in het Singerzaaltje, er wordt niet op tijd gelachen als Lorentz citaten van Duitse dichters die ééns met hun nationalisme een heel volk bedwelmd hebben, verhaspelt tot het tegendeel: sprechen wir immer davon denken wir niemals daran: Ost-Deutschland. Das Kom(m)ödchen treedt op in heel West-Duitsland, het is ook opgetre den in New York, in Londen. Nooit in Oost-Duitsland, al heeft men daar eens één nummertje overgenomen. Lore Lorentz zegt dat ze zo graag eens zou optreden in Warschau, om de kans te hebben daar het cabaret te zien: in felle oppositie tegen het communistisch bewind, want dat mag van Gomoelka. Ze zegt: we hebben nu ook eens in Nederland willen laten zien en horen wat sommige Duitsers aan kritiek hebben op de democratie zoals die werkt bij ons. Beetje benauwend Een beetje benauwend vonden wij, zeggen we dan, dat het alleen maar afwijzende kritiek is en alleen maar politiek en sociaal-politiek en nooit eens, zoals in Die Schmiere wél, af en toe eens zomaar een levensblij en le vensdroef liedje van een zangeres die op het toneel komt met een bloempje in haar hand en dan pein zend zegt: das ist eine Blume.... Zo dat men ineens zich gelukkig voelt om dat alermooiste: dat we leven. Lore Lorentz knikt. Ze begrijpt wel, zegt ze, dat het beangstigend is te merken dat Duitsers eigenlijk hele maal niet zo blij zijn met hun demo cratie. Ze is geen blauwkous al draagt ze een brilletje en al heeft ze hersens. Ze is vrouw genoeg en ze is moeder trouwens van vier kinderen en ze begrijpt wel, zegt ze, dat demo cratie eigenlijk moet zijn: dat je me-' rendeels maling mag hebben aan de politiek omdat je gewoon lekker en gezellig leeft, samen met alle ande ren. Als vrouw begrijpt ze dat best, maar ze is getrouwd met Kay Lorentz, die haar teksten schrijft en dus zit ze even later „selir politisch" te schim pen op de invloed van de kerk in Dnltsland op de politiek. Het is eigen lijk heel ruimdenkend van de K.R.O. dat men dat Kom(m)ödchen eens op t.v. wil laten zien. Vlot door Europa met Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vol wetenswaardigheden over 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideale gids om plannen mee te maken! Inclusief wegenkaart van Eu ropa en routestift f 2,50. Europa-kaart apart f 1,25 Perfecte autokaarten van 15 landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en veel willen zien. Een schat van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en omgeving! Feilloze gids door deze wereldstad. Wegwijzer naar Chartres, Fontainebleau, enz. f 1,25 Speciale autokaart van Nederland Aangevuld met plaatsnamenregister, afstandstabel, routes door steden, interessante uitstapjes, enz. f 0,90 Véle honderden Esso dealers hebben al deze kaarten in voorraad. MET ESSO BENT U BETER UIT Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wen sen? Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. gaven) beroepbaar verklaard de heer H. J. Verhaagen te Delft. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hillegersberg-Terbregge J. van Bruggen te Ruinerwold-Koekange. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK Beroepen te Den Helder D. Copolse te Hengelo (Ov.). pêche" gesteld dat ook de geassocieerde landen er lid van konden worden. Zij zullen eveneens'een stem krijgen in deze belangrijke vissery-organisatie. Men weet dat in het E.E.G.-verdrag van Rome van 1959 ook sprake is van de vissery, dit als neventak van de land- bouwaangelegenheden. Van het begin af aan waren de E.E.G.-gezagsorganen be zig met de vraagstukken en de moei- ïyicheden van de vissery, maar om steun en hulp te kunnen verlenen was het no dig dat de verschillende bedryfsorgani- naties van de landen-leden zich in Euro pees verband zouden verenigen, wat dan de stoot heeft gegeven tot de oprichting van „Europêche" Problemen Heel wat problemen moeten dringend worden onderzocht op Europees vlak, onder meer de afbakening van de vlsserijzones, de bescherming van de visstapel, het onderzoek, de inrich ting van de markt, de regeling var de kwestie van de territoriale wate ren, de bouwpolitiek inzake de vis sersvloten, de bestrHding van de overkapitalisatie en de beschermings maatregelen tegenover derde staten. Er werd reeds van gedachten gewisseld over verschillende belangryke proble men, zoals hét afbakenen van ae vis- zones, het vaststellen vavn de territoria le wateren, het opnieuw invoeren van de getuigschriften van oorsprong voor de visverhandeling in de E.E.G.-markt, de vrijheid van vestiging in Europa, rangschikking van de vissoorten, marktorganisatie, de tariefcontlngente- rlng, afschaffing van de onverantwoor de staatstoelagen, de eisen inzake hoe danigheid van de vis, de visserijbescher ming en het onderzoek, de mogelijkhe den tot het bevorderen van het visver- bruik, het vrij verkeer van werknemers ter bestrijding van het tekort aan be manningsleden en ten slotte een gelijk schakeling van de sociale wetten, die in de verschillende landen-leden van de Europese Economische O—- nogal uiteenlopend zyn. derlander dr. Mansholt zal de opmaken van de Europese visserij- DR. MANSHOLT MAAKT DE BALANS OP Vele vraagstukken aan de orde (Van onze correspondent) In Oostende wordt op 18 juni een Europese visserijdag gehouden. Talrijke problemen in deze be drijfstak zullen èr worden bespro ken door afgevaardigden van ver schillende landen, waarna de reso luties ter kennis zullen worden ge bracht van de raad van de Europe se Economische Gemeenschap. Het voornaamste doel van deze dag is het uitstippelen van een gemeen schappelijke politiek voor de visse rij in Europees en zelfs breder ver band. Deze visserijdag wordt op touw gezet door „Europêche", een overkoepelend li chaam op ÉJE.G.-niveau, dat de volgen de bedrijfsorganisaties groepeert: de Rederscentrale van België, de Duitse hoogvissery, de haring- cn de kustvisse rij, „l'LTnion Interfédérale des amateurs de la pêche" van Frankryk, de „Stich ting van de Nederlandse Vissery" en de „Federatione Nationale delle Impresse dl Fesca" van Italië. Afgezien van de landen-leden van de ^.G. werd in de statuten van „Euro- ter van de Europese commissie. De Brit A. Laing zal de huidige Euro pese visserijpolitiek belichten. Ondertussen zyn ook contacten gelegc met de leden van de geassocieerde sta ten van de E.E.G. Verschillende kwes ties kunnen immers geen volledige op lossing krygen in het verband van de Zes. Het gehele Noordoost-Atlantisch kader moet bijvoorbeeld betrokken wor den in de zaak van de visgronden, als- ook in deze van de territoriale wate- I ren. De basis voor deze onderhandelin- gen is het principe "van de gemeenschap der visgronden in de vrije zee. Het ziet er dus wel naar uit dat te Oostende op 18 juni nuttig werk zal kunnen verricht worden. G.A.T.T. VERGADERT IN GENÈVE Vrije zee Al «leze problemen zullen op «le vis-l sorjjdag besproken worden. De Ne-' NEDERLAND VRAAGT VRIJE EXPORT VAN LANDBOUW (Door onze economische medewerker) Van 16 tot 21 mei wordt in Genève vergaderd door de raad van de Algemene overeenkomst voor ta rieven en handel", in de wandeling G.A.T.T. genoemd (General Agree ment on Tariffs and Trade)In de conferentie zijn de aangesloten landen door hun ministers of staatssecretarissen vertegenwoor digd. Deze bijeenkomst is voor de wereldhandel en daardoor ook voor de Nederlandse economie ongetwij feld van belang. Er wordt namelijk gesproken over ène nieuwe verla ging van de invoerrechten, over de tarieven voor agrarische produk- ten en over de handelspolitieke hulp aan onderontwikkelde gebie den. De G.A.T.T., «lie op 30 juni 1948 in wer king tra«l, is van meet af aan het sym bool van «lc vryhandel in de wereld ge weest. Zy werd het centrum waar alle moeilijkheden, die de aangesloten landen by hun internationale handel ondervin den, besproken kunnen worden. Drie problemen De onderwerpen die thans ter tafel komen, illustreren op treffende wyze, dat er in de internationale handel drie vraagstukken bestaan. De internationale handel in indus triële produkten sluit geleidelijk aan op steeds minder belemmeringen. De invoerrechten gaan langzaamaan naar beneden en de kwantitatieve be perkingen (waarby de invoer slechts tot een bepaalde hoeveelheid wordt toegelaten) gaan tot de uitzonderin gen behoren. De internationale handel in land- bouwprodukten heeft het veel moei- lyker, getuige de vele struikelblokken die er binnen de Euromarkt bestaan en ook de bezwaren tegen het toetre den van Engeland tot de Euromarkt. Minstens even belangrijk zijn echter de verbetering en de uitbreiding van de handelsbetrekkingen met de onderont wikkelde landen, die men in dit verband ook wei de landen met de lage lonen noemt. Uit deze laatste benaming blijkt wel, dat de meer ontwikkelde, geïndus trialiseerde landen de invloed van lage lonen elders op hun eigen economie met argwaan bekijken. De landen met lage lonen kunnen veel goedkoper aanbieden en daardoor een moordende concurrentie ontketenen. Onze textielindustrie kan hierover meepraten. Maar al zijn dan de landen met de ho gere lonen, dus de geïndustrialiseerde landen, geneigd zich tegen dè uitvoer van de landen met de lage lonen te wa penen, voor deze laatste is het een le venstaak dat zy hun export kunnen op voeren. Alleen hierdoor kunnen zij hun inkomsten vergroten, daardoor meer buitenlands geld in het laatje krygen en hiermee hun ontwikkeling financieren. Grondstoffen Dit is des te noodzakelijker als de grond- stoffenpryzen op de wereldmarkten da len en de ontvangsten hieruit dreigen terug te lopen. Het tragische is namelijk dat de onderontwikkelde landen in de re gel ook de landen zyn die afhankelijk zijn van de produktie van enkele voor de wereld belangrijke grondstoffen zoals rubber, koffie, katoen, cacao, suiker, koper, tin en lood. Het is hierdoor niet zo verwonderlyk dat bij de besprekingen in de G.A.T.T. het zwaartepunt geleidelyk aan verschuift naar de moeilijkheden bij de handel tus sen de onderontwikkelde en de geïndus trialiseerde gebieden en dat de aangeslo- ten onderontwikkelde gebieden overleg plegen over het standpunt dat zij geza menlijk zullen innemen. Naarmate er in de wereld meer handels blokken tot stand komen zoals de Euro markt en de Vryhandelszone, wordt de liberalisatie van de handel er niet een voudiger op. Einncn de Euromarkt b.v. worden de tarieven wel steeds lager maar die Euromarktlanden hebben zich omringd met een gemeenschappelijk ta rief dat hoger ligt dan de binnentarie- ven. Amerikaans pogen Vandaar dat de V.S. via de G.A.T.T. thans proberen die nieuwe staketsels op te ruimen. De kort geleden aangenomen Drie Duitse Jabrielcen, Bolkow, Heinkél en Messerschmitt hebben een straalvliegtuig ontwikkeld, dat verticaal kan opstijgen en landen. De VJ 101 C-X 1. waar mee het vliegtuig wordt aange duid, is uitgerust met zes moto- Kennedy de kans om de Amerikaanse tarieven met 50 in 5 jaar te verlagen, mits Enropa hieraan meedoet. Zelfs ban de president de invoerrechten op indus triële goederen geheel opheffen m een voorwaarde is dat de V.S. en de dere groep landen te zamen ten minste 80 van de wereldexport verzorgen. Doordat Engeland niet tot de Euromarkt is toegetreden, kan deze grens van 80 voor geen enkel belangryk produkt ge haald worden. Als wy nu weten dat «le Amerikaanse tarieven in het algemeen hoger lig gen dan de Euromarkttarieven, dan kunnen wjj ons voorstellen dat de Amerikanen als Europa en de V.S. hun tarieven In geljjke mate verlagen hogere tarieven overhouden en uit eindelijk hun produkten naar Europa gemakkelijker kunnen blyven expor teren dan Europa naar de V.S. Er zullen over dit onderwerp dan ook wel harde noten gekraakt worden. Maar dit is zeker ook het geval met de invoerrechten voor landbouwprodukten. Elk land wil zijn landbouw zoveel moge lijk beschermen, hoewel men er in prin cipe wel van overtuigd is dat een werke lijke vrijmaking van de handel nimmer zal gelukken als er voor de landbouw voortdurend een uitzondering wordt ge maakt. Nederland heeft tot nu toe op dit terrein binnen de Euromarkt niet veel resulta ten kunnen boeken en ons land kan daarom alleen maar hopen dat de onder handelingen in de G.A.T.T. over de land- bouwtarieven zóveel resultaten zullen opleveren dat hiervan uiteindelyk ook op de landbouwtarieven in de Euromarkt een gunstige invloed zal uitgaan. Men neemt aan dat de huidige conferentie te Genève tenminste een jaar of nog langer zal duren. 9 De linkse oppositiepartijen in Singapore zullen een verenigd front vormen voor het verzet ;pgen de voorgestelde federatie Ma leisië Mateo Jover. president van de katholieke mannelijke jeugd in Cuba. is voorwaardelijk twee jaar op vrije voeten gesteld. Hij heeft zijn beroep als advocaat bij de pro vinciale rechtbank van Pino de) Rio weer kunnen opnemen, maar hij blijft verplicht Trade Expansion Act biedt president zich iedere week bij de politie te melden. Open karakter met nieuwe elementen DE DERDE P.Z.C.-rit, die evenals de beide vorige keren wordt georganiseerd door de Provinciale Zeeuwse Courant, wordt dit jaar verreden op zaterdag 22 jnni a.s. Ook nu weer kunnen de deelnemers en deelneemsters we mogen bijna zeggen traditie getrouw rekenen op een gezellige oriënteringsrit, waarin en kele nieuwe elementen zijn opgenomen, die de strijd een open karakter zullen geven en zodoende zowel cracks als beginners kansen op een prijs bieden. De P.Z.C. prijst zich gelukkig, dat ook ditmaal gereden zal wor den'in samenwerking met de Zeeuwse auto-, motor-, scooter- en bromfietsclubs. De inzet is de wisselbeker voor de <3rie groepen: auto's, motoren plus scooters, en bromfietsen. Daarnaast zullen er nog tal van bekers, medail les en andere prijzen te winnen zyn. Bovendien ontvangt elke deelnemer, die zijn startkaart aan de finish inlevert, een HERINNERINGSMEIDAILLE. De start is dit jaar voor alle voertuigen, dus ook voor de bromfietsen, voor het Concertgebouw te Vlissingen. Daar is eveneens de finish, waarna iu de zaal de prijsuitreiking volgt. Een orkestje zal het wachten op de uitslag plezierig bekorten. STARTTIJD: le rijder om 16.01 uur, laatste rijder om 18.01 uur. De lengte van het parcours voor auto's, motoren en scooters bedraagt ongeveer 57 kilometer, voor de bromfietsen ongeveer 36 kilometer. De gemiddelde snelheden zyn bepaald op respectievelijk 30 en 18 kilometer. De organisatoren hebben bij het onder de wielen wegdraaien van al die kilometers de nadrnk gelegd op het gezelligheidskarakter. Tijdens de neutralisatie van een half uur in een aantrekkelijke omgeving wordt een verfrissing aangeboden. Het inschrijfgeld bedraagt by voorinschrijving tot 7 juni a.s. één gulden voor de bromfietsen en twee gulden voor de overige voertuigen. Na 7 juni bedraagt het inschrijfgeld respectievelyk twee en drie gulden. Na deze datum dus 7 juni is de inschrijving alleen nog maar moge lijk op 22 juni in het Concertgebouw vanaf 3 uur 's middags. In verband met de vele voorbereidingen zouden de organisatoren het zeer op pry's stellen indien de deelnemers het inschrijvingsformulier, dat onder aan is opgenomen, zo spoedig mogeüjk opzenden naar de: P.Z.C., Postbus 18 te Vlissingen. Uw starttijd en -nummers krijgt U dan per post toege zonden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat voor deze rit een speciaal reglement werd vastgesteld, dat zal worden afgedrukt in de extra bijlage van de P.Z.C.: „Gemotoriseerd Zeeland vraagt uw aandacht", «lie op dinsdag 18 juni zal verschijnen. Onze raad is: bestudeer dit extra nummer goed, om dat hierin zeer belangryke aanwijzingen over deze rit zullen staan. Hier afknippen. INSCHRIJVINGSFORMULIER Ondergetekende schrijft in voor de derde P.Z.C.-rit op 22 juni 1963 (s.v.p. in blokletters invullen). Klasse: AUTO, MOTOR, SCOOTER, BROMFIETS Kenteken: Voorkeur starttyd: Zal 15 minuten vóór de starttyd aanwezig zyn om startkaart af te halen. Handtekening IT ''V'' EERSTE NEDERLANDSCHE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15