ISRAËL, DE VIJANDIN ONS MIDDEN Perscommentaar op verkiezingsuitslagen Versplintering verontrust NIEUWS UIT DE KERKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 MEI 1963 iA/yfVVIVVVVI/WVWV\|VWWWVVWVWVVIAIWWV>IV\n/WWVVWWWVVUW>AA#IIV>AIWlAnAn»MVW%IWV1WWWW^WAAAAAiWWtAAA^IWW>IWWVW»AWAiWinAAWAAAA/lAAAAIiAWAAAAAAAIlAAA^AWiWWVlAAAAAAAWtfVV\l\/WUV Koning Feisal van Irak, omgekomen bij een staatsgreep, koning Saud van Saoedi-Arabië en ikzelf tijdense en conferentie, die wij te Amman hielden om over een gezamenlijke Arabische po litiek binnen het kader van de Arabische Liga te spreken. ordanië leeft temidden van vijanden. Een daarvan is Israël, dat wij zoals alle Arabische staten zien als een vijandige macht, die tegen alle rechtsprincipes in in ons midden is ge creëerd. Andere zijn die Arabische staten, welke ons kwalijk nemen dat wij in de strijd tegen het wereldcommunisme de zijde van de vrije Westerse landen hebben gekozen, dezelfde die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van de joodse staat. Wanneer wij zeggen, dat wij evengoed Arabieren zijn als an dere Arabieren, hakken deze op ons in, zeggend: En hoe ver klaren jullie dan je houding tegenover Israël dat het probleem Israël van de laat ste jaren dateert; zij redeneren net zo oppervlakkig als zij, die menen dat het voldongen feit in zichzelf een moreel rechtvaardiging heeft voor zijn voortbestaan. Al een eeuw lang Wü hebben daarop een antwoord maar het is niet een glad antwoord, dat het demagogisch goed doet. Want wanneer wij over Israël spreken, spreken wij over de Joden. En wy weten maar al te goed, hoe zwaar de Joden hebben geleden onder Hit- Ier. Wy begrijpen hun verlangen naar een nieuw en beter leven. Wat wij echter niet begrijpen is, dat de last van hun problemen werd afgewenteld naar een miljoen Palestyn.se Arabie ren, wier mening niet werd ge vraagd, al vormden zy 93 percent van de bevolking van het land. Dit is de grote fout, die in Palestina is begaan: het recht van zelfbeschik king van de zittende bevolking is er met voeten getreden. Wij hebben de kwestie zien groeien, honderd jaar lang. Sommigen denken Sinds wanneer is Palestina een plaats, waar het om de Joden tot moeilijkheden is gekomen? Ik ga terug tot een nauwkeurig bepaald jaar: 1838. Toen gaf Lord Palmer- ston aan de eerste Britse vice-consul, die hij in Jeruzalem aanwees, de in structie mee „in het algemeen be scherming te geven aan de Joden". Twee jaar later schreef dezelfde Lord Palmerston aan de Britse am bassadeur in Istanbul: „Het zou voor |")e drie jaren na 1955 heeft het bestaan van de zelfstandige Jordaanse staat aan een draadje gehangen. Koning Hoessein wijt de onrust, die zijn volk in deze jaren verscheurde aan twee krachten: die van het communisme en die van de Egyptische ambitie om in de Arabische wereld de politieke koers te dicteren. In 1955 werd door een aantal staten met Engeland het Bagdad Pact ge sloten, dat bedoelde een dam op te werpen tegen de communistische be dreiging uit het noorden. In het Midden-Oosten sloot Irak zich bij dit pact aan. Onmiddellyk spoot een stroom van wat koning Hoessein in zijn auto biografie „lasterlijke en leugenachtige propaganda" noemt los uit Cairo, waar Nasser zich als leider van het Arabische nationalisme danig gepas seerd voelde. Irak en Jordanië waren in die tijd nauw verbonden; bovendien leunde Jor danië voor zijn defensie geheel op Engeland. Geen wonder derhalve, dat de propaganda uit Cairo zich weldra ook tegen Hoessein richtte. Kwam de aansluiting van Irak bij het Bagdad Pact als een verrassing, nog groter was de schok toen Egypte een wapenovereenkomst sloot met het Sowjetblok. Nassers zelfvertrouwen steeg er enorm door. Maar het voorbeeld van Cairo, de eerste die de oude banden met het westen ver brak, maakte diepe indruk in alle Arabische landen, ook in Jordanië. Ondersteund door een scherpe propaganda van radio-Caïrio groeide onder een groot deel van de bevolking het besef, dat de rol van het westen in het Midden-Oosten uitgespeeld raakte. Intussen bevond Jordanië zich in een moeilijk parket. Aansluiting by het communisme was uitgesloten. Maar Hoessein, zich wel bewust van de Is raëlische dreiging en het feit, dat Jordanië van de bijna 1100 kilometer Arabisch-Israëlische grens ruim 600 kilometer alleen te verdedigen had, zat te springen om militaire steun. Die was te verkrygen via aansluiting bij het Bagdad Pact. „Ik wilde" schrijft Hoessein „hierin echter niet beslissen zonder het fiat van Nasser te hebben gekregen. De Egyptische generaal Amir, die de zaak in opdracht van Nasser kwam bespreken, droeg de goedkeuring met zich mee. Iedere versterking van Jordaniës macht is een versterking van de Arabische wereld, zei hij. Egypte heeft derhalve geen bezwaren." Hoessein was ten zeerste opgelucht. Hij liet de Engelsen weten, dat met de voorbereidingen kon worden voortgegaan. Toen barstte de bom. „Hoes sein verkoopt zijn land aan de Britten" schreeuwde radio-Cairo. In een oogwenk was het land in tumult. Woedende menigten trokken de straat op. De regering kwam ten val. Politieke agitators, naar de vaste overtui ging vanv Hoessein gesteund met Egyptisch geld, trokken het land door. Huizen, regeringsgebouwen en buitenlandse eigendommen gingen in vlam men op. In heel Jordanië heerste chaos. Koning Hoessein zag af van het Bagdad Pact. Om de rust in het land te herstellen nam hy zyn toevlucht tot het laatste redmiddel: hij riep het Arabische Legioen op. Het beantwoordde geweld met geweld. Het leger redde de staat voor de jonge koning. de sultan van groot belang zijn wan neer hij de Joden aanmoedigde terug te keren naar Palestina en er zich te vestigen; de rijkdommen die zij zouden meebrengen, zouden de inkom sten van de sultans schatplichtigen zeer vermeerdenen". In 1909 be schreef de Amerikaanse aardrijks kundige Ellsworth Huntington hoe de fellaha's in de vruchtbare delen van Palestina „in de Joden hun grootste vijand zien"; in 1912 was er in de Ottomaanse Kamer van Afge vaardigden een verontwaardigd to neel, toen Arabische leden protesteer den tegen de manier waarop Joodse gezinnen grote stukken land in be slag namen van afwezige landeige naren. Maar eerst tegen het eind van de eerste wereldoorlog werden de Ara bieren getroffen door de hardste slag. Op 2 november vaardigde de Britse regering de Balfour Declaratie uit, waarin Palestina het nationaal tehuis voor de Joden werd genoemd. De be woordingen waren vaag; de tweede paragraaf luidde: „Niets mag ove rigens worden ondernomen dat de burgerlijke en godsdienstige rechten van de bestaande niet-Joodse ge meenschappen in Palestina in gevaar zou kunnen brengen". Maar de Zio nisten wisten precies wat zij daarvan zouden overlaten. Dr. Weizmann stelde het zonder omwegen: „Wij willen Palestina even Joods maken als Engeland Engels is". De Joodse immigratie nam na 1917 hand over hand toe. Mijn grootvader Abdullah, die toen Emir was van het nieuw-gecreëerde Transjordanië, raakte ernstig bezorgd. Palestina en Transjordanië waren wel afzonderlij ke Britse mandaatgebieden, maar men kon ze zoals Emir Abdullah in zijn memoires schrijft nauwe lijks als zodanig beschouwen. Trans jordanië was in feite het natuurlijke achterland van Palestina en vormde er een geheel mee. Geweld in Palestina Beide gebieden waren ordelyke lan den, waar de bevolking een goe de onderlinge verstandhouding had. Maar toen duizenden joden Pa lestina binnenstroomden, kwam het tot twisten. De Britten probeerden de rust te handhaven door aan de ene kant de Joden in toom te houden en aan de andere hun vrienden de Arabieren te bedwingen. Waarschu wingen ging uit naar de Volkenbond en naar Londen. In 1936 deden ko ning Ibn Saud, koning Ghazi van Irak en Emir Abdullah van Trans jordanië een beroep op de Arabische bevolking een eind te maken aan de geweldplegingen en te vertrouwen op de Britse regering. IJdele hoop; de Britten besloten tot deling in een Joods en Arabisch gebied. Mijn grootvader realiseerde zich dat wanneer deling een voldongen feit zou zijn, een ramp niet kon uitblijven. Hij stelde Londen daarom voor Transjordanië en Palesina samen te voegen, de Joden plaatselijke auto nomie te verlenen in het parlement en de Joodse emigratie tot redelijke cijfers te beperken. In de overige Arabische landen werd hij fel aangevallen, maar hy rede neerde helder op grond van de fei ten. In 1921 bedroeg het aantal Joden in Palestina nog een 100,000; in 1938 waren het er een half miljoen. Onder het Britse mandaat waren zy in staat meer land te kopen en in gro tere aantallen binnen te komen. In een nieuw, zelfstandige staat zouden de Arabieren baas in eigen huis kunnen zijn en een einde maken aan de illegale immigratie. De Britten zijn 't beu Onze buren willen van deze oplos sing niet horen. In 1939 ver klaarde Londen, dat binnen tien jaar Palestina een zelfstandige staat zou worden. Toen begon de oorlog, die onder meer tot gevolg had, dat de Joden in Europa hun geboortelanden wilden verlaten. In 1946 kwam de Arabische Liga te Anshass in Egyp te bijeen om af te kondigen, dat de Palestynse kwestie een zaak was van alle Arabieren en niet alleen van de Arabische stammen in Palestina. Een teken aan de wand voor Londen, maar een onbegrepen teken. Binnen het jaar was Engeland de kwestie moe en besloot zyn mandaat te beënl- dlgen. De Verenigde Naties bemoeiden zich met Palestina. Een speciale commis sie bracht rapport uit: zeven leden waren voor de ling, drie ondersteun den mijn grootvaders plan voor een federale unie met Joodse en Arabi sche bestuursschappen en één was te gen welke beslissing dan ook. Een commissie ad hoe bestudeerde het rapport en verwierp met 25 stem men tegen 18 bij elf onthoudingen een Arabisch voorstel om de recht matigheid van de Balfour Declara tie aan een uitspraak van het Inter nationale Hof van Justitie te onder werpen. Meer dan de helft van de commissie weigerde derhalve te stemmen tegen deze Arabische reso lutie, die van vitaal belang was. Toen 't op stemmen over deling aankwam waren er 25 voorstanders, 13 tegen standers en 17 onthoudingen. Van de 55 leden stemden dus slechts 25 vóór deling van Palestina in een Joodse en een niet-Joods gedeelte. In afwachting van de beslissing van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties zaten de Zionisten niet stil. Hun grootste succes was het winnen van de stemmen van het Sowjetblok. Op 28 november stem de de Assemblee met 33 tegen 13 stemmen by 10 onthoudingen vóór deling. Oorlog Op 14 mei 1948 eindigde het Britse mandaat. Onmiddellyk werd de staat Israël uitgeroepen. De Verenig de Staten en Sowjet-Rusland erken den hem zonder dralen. De volgende dag zonden de Arabische landen hun troepen over de grenzen om de orde te herstellen en de Arabische bevol king, die reeds werd aangevallen te beschermen. Mijn grootvader werd op het laatste ogenblik door alle Arabische staten tot opperbevelhebber aangewezen. Het was een dubieuze eer, zoals al spoedig bleek. Een feitelijk gezag over troepen van andere Arabische landen kreeg hy niet; in sommige gevallen mocht hy ze niet eens be zoeken. De Joden waren goed voor bereid en joegen de slecht gecoördi neerde Arabische troepen voor zich uit. Honderdduizenden vluchtelingen trokken van hun haardsteden naar Gaza, naar Syrië, maar de meesten naar het oosten, naar Jor danië. Terwyl de gevechten afliepen, kwa men tweeduizend Palestijnse Arabie ren in Jericho byeen en stelden het deel van hun land. dat door het Jor daanse Arabische Legioen was gered onder het gezag van mijn grootvader. Ons volk werd in één slag een mil joen mensen groter; de bevolking van de hoofdstad Amman liep in drie jaar op van 30.000 tot 200.000. In 1961 werden in Jordanië nog 590.822 vluchtelingen geregistreerd, die V.N. hulp ontvingen; 224.453 leefden in kampen. Uit deze droevige situatie moeten wij een uitweg zoeken, die eervol is voor alle partijen. Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat de huidige toestand daar weinig hoop op geeft. Israël laat niets na om zijn positie te verstevigen; het gebruikt daarbij methoden die even fel-nationalistiseh zijn als die welke Hitier gebruikte oni de Joden Het Arabische Legioen is altijd Jordanië's trotse (en enige...) legermacht geweest. Het vocht dagger aan de zijde van de geallieerden tijdens de tweede wereldoorlog; het sgeelde een belangrijke rol in de strijd tegen Israël in 19J/8. Zijn bekwame en toegewijde aanvoerder was Glubb Pasja die ik in 1956 zeer tot mijn sgijt moest ontslaan. Dit ontslag is mij in de westerse wereld en vooral in Engeland ten zeerste kivalijk genomen; toch geschiedde het og gronden die uitsluitend van intern Jordaans belang waren; ik geloof na gesgrekken met generaal Glubb in latere jaren dat hij daar volledig begrip voor heeft. De kwestie die tot een volledige breuk met Glubb leidde was er een van verantwoordelijkheden. Als vorst van een soevereine staat kon ik niet langer tolereren, dat de Britten niet be reid waren het kader van het Legioen snel te Jordaniseren. Weliswaar ont vingen wij van Londen 120 miljoen gulden ger jaar voor het Legioen, maar dat mocht «iet betekenen, dat loij in een vorm van militaire afhankelijk heid zouden leven. Voor Jordaanse nationalisten was in het officierskader van het Legioen geen glaats. Ik heb dat veranderd. Voor een eigen defen sief beleid met name ten ogzichte van Israël kon onder Britse sugre- matie evenmin glaats zijn. Ook dat heb ik veranderd. En daaraan moest ik de cagabele leider van het Legioen en mijn goede persoonlijke vriend, Glubb Pasja offeren. Foto: og inspectie bij het Legioen; in het midden Glubb Pasja. tflftnAAArtA/WWVVVVVVVVVVVWVVVWWWWWUWVVVWVWVWVUUVVWWWWWWWVVWVVWWWVW lende Arabische landen in de armen van het anti-westerse blok gedreven. Wij in Jordanië zullen die weg niet volgen; maar het is duidelijk dat ons vermogen om aan deze tendens weer stand te bieden staat of valt met de houding, die het Westen aanneemt tegen Israël. Wanneer liet Westen rust en orde wenst in het Midden-Oosten en do vriendschap van de Arabische stn- ten wil winnen om er een bolwerk tegen het communisme mee te vor men, zal het 't initiatief moeten ne men om de Palestynse kwestie vol gens de beginselen van politieke en economische rechtvaardigheid op to uit Duitsland te verdrijven. Het be schouwt een eventuele terugkeer van de verdreven Arabieren als een be dreiging voor zyn veiligheid. Ook nu nog: Israël In het streven naar Arabische een heid is het ons onmogelyk voor bij te zien aan het land, dat vroe ger bekend was als Palestina, waar een onopgeloste kwestie (met als ne venverschijnsel meer dan een miljoen vluchtelingen) blUft voortbestaan als een levend bewijs van de Zionistische dreiging tegen het hart van de Ara bische wereld. Wij worden echter niet alleen be dreigd door de Joodse natie-zelf. De steun die door westerse landen aan Israël gegeven wordt, heeft verschil- lossen. Copyright Pro. Zeeuwse Courant Opera Mundi DE TELEGRAAF schrijft in een commentaar op de verkie zingsuitslagen, dat de politieke gevolgen van deze verkiezings uitslag nog niet geheel zijn te overzien, maar wel eens belang rijk zouden kunnen zijn. De belangrijkste vraag waar het bij deze verkiezingen om ging is im mers of het huidige regeringsbeleid zal worden voortgezet, dan wel of er een rooms-rode samenwerking zou ontstaan. Blijkens het verkiezingsresultaat is er geen enkele aandrang uit het Ne derlandse volk de Partij van de Ar beid in het nieuwe kabinet op te ne men. Indien het toch tot onderhandelingen met de P.v.d.A. zou komen, zou deze partij haar eisen zo moeten matigen, dat zij van haar specifieke verlan gens toch geen verwezenlijking kan verwachten. Het ALGEMEEN HANDELSBLAD constateert, dat de verkiezingen van J963 in de eerste plaats die van de splinterpartyen zijn geworden, in de tweede plaats die van de V.V.D. De verliezer is de Party van de Arbeid. Een wonderiyke uitslag, waardoor het politieke beeld van Nederland be trekkelijk ingrijpend is gewijzigd. Het immobilisme, zo schrijf het Han delsblad verder, werd volledig door broken. De liberalen herwonnen de dynamiek, die bij hun politieke op vattingen past. Afgezien daarvan mag men in het liberale succes ook een aanwijzing zien, dat een belang rijke groep van het Nederlandse volk het beleid, zoals dat de afgelopen vier jaar is gevoerd, doorgetrokken wenst te zien. Dat het conglomeraat van negen splinterpartijtjes bij elkaar bijna vijf procent van de stemmen op zich wist te verenigen, is op zyn minst beden- keiyk. Het ALGEMEEN DAGBLAD vindt de grootste winnaar by deze verkie zingen boer Koekoek. De belangryk- ste echter is het kabinet-De Quay in zijn geheel. De Boerenparty mag het landbouw schap dankbaar zijn voor de uiteen zetting van drie boerengezinnen te Hollandscheveld. Omdat deze zaak zo veel opzien baarde vonden duizen den malcontenten een uitlaatklep voor hun wrevel in deze party'; het waren bepaald niet allen boeren die Koekoek stemden. De TI JD-M AASBODE noemt de twee meest kenmerkende byzonder- heden van deze verkiezingsuitslag het verlies van de P.v.d.A. en de winst van de kleine partyen. Er is geen enkele reden zich over een der gelijke negatieve instelling van dit deel van het kiezerskorps te verheu- ten. Men hoeft nog niet met de heer uurhoff, voor wie de druiven wel zuur waren, te dramatiseren en de democratie de verliezer van deze stembusuitslag te noemen, een ge zond verschynsel is de vooruitgang der kleine partijen toch niet HET VRIJE VOLK vindt het op merkelijk dat de P.S.P. in vele ge meenten na de Staten-verkiezingen niet meer heeft gewonnen. Het schynt dat deze partij voorshands haar hoogtepunt heeft bereikt. Het spreekt vanzelf dat de Party van de Arbeid zich op de uitslag zal moe ten bezinnen, met name zal haar te gemoet worden gevoerd dat het Ne derlandse volk niet gediend is van politiek op langere termijn. TROUW heeft de verkiezingsuitslag niet met een onverdeelde vreugde ontvangen, maar toch is er bepaald reden tot dankbaarheid. De A.R.P. liep iets achteruit, maar minder dan velen hadden verwacht. Gezien de stormen die er in de A.R.P. gewoed hebben, was enige achteruitgang wel te verwachten, maar de trouw aan en de liefde voor de beginselen heeft het bij de A.R. gewonnen van de irri tatie. Als geheel mogen we constate ren, dat de christelijke partijen, die volgens prof. Vondeling funest voor de democratie zijn, een blok vormen, dat beslissend is voor de politieke toekomst van Nederland. DE VOLKSKRANT dat de K.V.P. de aanvallen van de socialistische oppo sitie uitstekend heeft weerstaan en zich byzonder goed heeft gehouden door zelfs naar 50 zetels te klimmen Het doet vooral deugd dat de K.V.P. ook in de grote steden, waar haar percentage eerder wat terugliep, weer duidelijk mag spreken van een opgaande lijn. DE NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT, schrijft onder meer dat het betrekkelijk succes van de nieu we lijsten op net eerste gezicht het opmerkelijkst lijkt. Maar van meer betekenis voor het toekomstige landsbestuur acht dit blad toch de achteruitgang van de P.v.d.A. Al is het wel vaker voorgekomen dat een verliezende partij belangrijke posten in een kabinet kreeg, anderszijds kan de vraag rijzen, of een verliezer een aantrekkelijker partner bij een kabi- netsmormatie Is. Na de Statenverkiezing verleden jaar ie het verlies van de V.V.D. minder onverwacht. Procentueel lijkt deze party in herstel. JITSTAPPEHOE BUSPASSAGIERS 1 goedn I Steakt op juiste wijze over en kijkt naar links en naar i rechts Kan de buspassa- I door onder de bus door te kijken Nog maar al te vaak gebeuren er ongelukken met buspassagiers die onverhoeds voor een stilstaan de autobus om de rijbaan oplopen. Meestal loogt het nog net goea af, maar de A.N.W.B. meent dat het rijverlceer toch altijd uiternt voorzichtig moet blijven bij het passeren van autobussen die stil staan. Vaak is het mogelijk om onder de bus door te kijken en daardoor tijdig geattendeerd te worden og een voetganger die voor de bus langs te voorschijn kan komen. De buspassagiers willen wij aanraden na te zijn uitgestapt langs de achterkant van de bus te lopen en zowel naar rechts) als naar links goed uit te kijken voordat wordt, over- nestoken. Ds. R. A. Flinterman 25 jaar predikant Woensdag 22 mei ls het 25 jaar geleden, dat ds. R. A. Flinterman uit 's-Graven- hage werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Flinterman werd 10 augustus 1909 te Loosduinen geboren. Op 22 mei 1938 werd hij door zyn oom. wyien ds. D. de Wit, bevestigd als predikant van de ge reformeerde kerk van Tienhoven in Utrecht. Van 20 juli 1947 tot 8 septem ber 1957 was h ljpredikant van de gere formeerde kerk van Goes. Op 22 sep tember 1957 werd ds. Flinterman door ds. Joh. Meynen bevestigd als predikant van de gereformeerde kerk van 's-Gra- venhage-Oost. Tijdens zijn ruim tienjarige ambtsbedie ning te Goes maakte ds. Flinterman deel uit van het voorlopig bestuur van de stichting „Protestants Christeiyk Streekziekenhuis voor Noord- en Zuid- Beveland". Naderhand was hy lid van de raad van commissarissen van genoemde stichting. Tydens zijn verblijf te Goes werd daar ook nog een tweede gerefor meerde kerk, de Oosterkerk, gebouwd. Thans is ds. Flinterman o.a nog voorzit ter van de stichting Centrum voor Ziels zorg op Gereformeerde Grondslag. Ds. Flinterman zal vrijdagavond 24 mei a.s. van half acht tot half negen in de Trl- umfatorkerk aan de Laan van Oost- Indië te 's-Gravenhage recipiëren. Concilieschema over liturgie Binnen enkele dagen zal het herziene schema over de liturgie gereed zijn voor behandeling op de tweede zitting van het Vaticaans concilie. In de hoofdstuk ken handelend over de eucharistie, het brevier, de sacramenten, muziek en kunst is het beginsel doorgetrokken, dat de bisschoppenconferenties het recht krygen zelf de hervormingen ln de litur gie toe te passen zonder voorafgaande toestemming van Rome. Bij de H. eucha ristieviering worden woOrd- en offer dienst duidelijker onderscheiden en ver eenvoudigd. Het latyn blijft voor de of ferdienst gehandhaafd. Maar voor het overige krijgt de volkstaal veel meer kansen, te beoordelen door de episcopu- ten. Gezameniyk opdragen van de mis en ontvangen van de communie onder twee gedaanten behoort voortaan tot de mogelijkheden van de westerse litur gie. waardoor een opzetteiyke toenade ring tot de oosterse liturgie bereikt is. Bisschop van Palembang met emeritaat Paus Joannes XXIH heeft mgr. dr. H. Mekkelholt s.c.j. op diens verzoek om gezondheidsredenen ontheven van zyn functie als bisschop van Palembang. Mgr. J. Soudant, zijn coadjutor, is nu residerend bisschop van Palembang ge worden. Kerkelijke mutaties NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Leerbroek J. C. ter Louw te Lage Vuurse. Bedankt voor Wouden berg D. van den Berg te Veenendaal. GEREFORMEERDE KERK Beroepen te Emmeloord (N.O.P.) vac. J. Schouten, E. Jansen te Goes. Beroepen tc Lewedorp en te Emmercompasc G. Maneschyn, kand. te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK VRIJGEMAAKT GEREFORMEERDE GEMEENTEN Het curatorium heeft beroepbaar vei klaard de heer M. van Beek te Eder- veen en tot de theologische studie toe gelaten de heer J. Pannekoek tc Zie- rikzee. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM. Zijne eminentie Bern- kard. Alfrink heeft op zyn verzoek met ingang van 24 mei 1963 eervol ontslag verleend aan de zecreorw. heer A. Hartman als pastoor te Enschede, en benoemd al daar de zecreerw. heer H, J. Timmer, die aalmoezenier was bU de Ncd. stryd- krachten. Tevens heeft de aartsbisschop benoemd tot rector van het r.-k. zie kenhuis te Hengelo (Ov.) de zeereerw. heer drs. W. H. L. Vergoeven. Prof. A. Geyser in het gelijk gesteld Professor Albert Geyser, de 43-jarlge Zuldafrikaanse theoloog, die op beschul diging van kettery uit de Zuidafrikaan- se Nederduits Hervormde Kerk, de op een na grootste der protestantse ker ken in de unie, was gezet, is woensdag door deze kerk in ere hersteld. Hij heeft ook zfju bevoegdheid als predi kant weer teruggekregen. Professor Geyser trad september jl. af als professor in de theologie aan do uni versiteit te Pretoria. Hy is thans pro fessor in de godgeleerdheid aan de uni versiteit te Wiïwatersrand. Professor Geyser was in mei 1962 door een com missie schuldig bevonden aan kettery. Na de behandeling van zijn zaak door het hof hebben deze commissie en hij zelf een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat de uitleg, die de commissie neeff gegeven aan prof. Geysers mening over de christologie (dat deel der theologie, dat handelt óver de persoon van Christus), „onopzettelijk onjuist" ls geweest. Alle kosten van het door professor Geyser 559ste STAATSLOTERIJ was - 4e lijst HOGE PRIJZEN S000 1618 ƒ2000 13521 ISOO 1974 16224 IOOO 2663 3282 4020 8291 13906 16469 18266 400 1 646 ISO8 2348 4824 5858 6297 6558 21910 200 1731 2926 3070 8254 4205 4659 6026 6520 7181 8969 9823 9949 10108 10446 10171 11290 12722 13572 1482!) 15211 15676 15878 15987 17930 18446 18990 19407 19875 20518 21120 21123 21161 21427 PRLIZEN VAN 81 J064 127 213 243 396 424 761 2190 218 226 288 330 356 398 475 548 565 636 655 685 098 778 8084 173 244 354 509 5-13 742 4003 023 033 039 043 120 195 260 271 290 342 344 593 848 898 899 922 929 6102 242 28-1 380 146 507 510 631 667 679 826 988 997 6109 134 118 167 248 271 296 409 442 514 573 688 706 753 807 Sll 863 981 1014 036 0-16 196 206 224 225 266 404 579 591 646 657 665 817 890 898 8052 224 301 345 354 465 516 370 696 723 771 912 999 0028 124 19!) 273 307 415 443 585 615 618 783 797 938 9R0 10157 200 202 206 237 262 338 419 664 667 747 759 888 11031 053 077 560 778 889 890 913 966 1050 056 066 093 110 1S2 186 197 217 232 35-1 359 374 387 389 450 494 499 506 508 514 518 545 546 582 590 602 633 649 715 726 768 777 792 822 827 866 894 901 *037 075 124 135 163 206 230 232 255 258 295 297 320 869 401 436 516 537 556 561 614 621 626 684 728 768 799 879 887 S96 8010 027 038 062 218 367 370 376 449 489 549 589 612 635 636 647 601 694 750 767 768 798 799 806 850 858 874 882 902 918 947 962 986 989 4017 036 044 070 118 163 226 227 281 291 292 299 326 335 346 363 396 399 416 447 460 464 488 520 545 555 563 567 569 583 633 650 788 790 805 81S 827 835 860 861 907 910 938 944 948 959 962 B054 115 119 136 153 184 226 228 237 274 279 315 330 347 361 3S3 409 454 498 527 552 652 661 674 683 702 708 710 712 730 749 751 790 818 824 855 872 885 915 970 980 6024 063 067 123 143 149 176 190 232 263 316 333 340 366 385 391 400 404 462 499 501 514 518 586 628 629 614 672 691 765 767 787 813 815 822 839 872 923 936 995 1001 072 133 153 15-1 205 228 254 280 37!' 391 405 413 429 449 457 4S0 487 514 51' 533 589 599 611 638 640 673 708 746 75" 768 782 784 894 905 910 937 956 8033 040 078 148 152 207 218 270 332 39." 401 454 497 525 533 566 573 647 652 65:' 693 702 707 741 777 793 8-13 867 898 925 935 951 0094 099 140 167 172 207 216 227 239 258 294 306 317 362 367 391 393 450 457 479 528 554 557 558 576 582 598 652 661 696 709 732 817 851 855 884 10009 030 069 076 086 143 155 233 258 26? 292 357 365 384 437 438 499 512 530 56' 578 603 612 619 623 670 673 709 722 737 818 831 843 872 882 907 11017 049 093 224 292 306 317 356 385 404 455 553 557 603 604 706 710 711 723 738 15 mei. Prijzen van 12015 026 035 047 093 15-1 234 240 437 439 447 658 743 760 834 837 924 '3)82 189 319 448 622 679 716 840 866 920 992 1029 065 297 332 361 517 613 632 789 834 899 967 15064 10-1 233 260 373 397 402 466 521 536 592 595 638 789 953 16055 108 139 193 195 252 267 370 442 387 654 701 896 11025 050 120 448 501 563 689 693 708 723 893 18069 238 241 25-1 294 380 381 397 404 407 515 540 593 599 601 625 856 875 10108 178 408 594 644 686 746 854 20027 132 191 239 454 461 567 670 921 909 789 790 803 838 852 877 898 899 926 956 963 999 12054 060 120 124 167 221 226 247 251 276 336 383 400 414 ISO 556 579 637 638 661 679 680 R9S 728 S04 847 852 18023 044 047 058 U79 103 108 140 145 213 246 257 350 386 393 393 402 414 478 523 526 539 571 583 617 672 683 768 831 838 843 859 80S 948 956 969 979 H0S5 130 201 227 217 304 319 369 460 509 539 540 570 573 5S5 605 651 689 692 714 722 762 795 811 819 862 876 914 919 952 968 971 983 15005 047 056 080 144 177 312 343 375 390 39-1 414 474 483 480 496 526 556 558 591 619 6-15 646 670 692 705 719 738 759 773 779 796 807 819 826 832 855 869 874 875 903 923 963 975 IC026 030 070 039 094 161 183 276 297 311 319 381 430 446 467 501 522 535 581 605 646 667 668 684 736 764 800 805 807 812 835 854 860 861 899 902 921 939 946 950 959 976 990 11040 089 124 185 193 219 224 232 235 297 365 415 -181 519 521 528 529 558 588 605 704 742 770 790 841 859 898 911 965 973 1012 033 062 094 109 1 lit 127 137 160 163 171 221 226 234 236 237 261 267 296 328 369 378 423 549 590 648 664 690 701 722 739 766 790 807 823 828 850 866 874 876 900 906 923 945 962 0004 039 081 12-1 15) 157 158 161 201 232 233 252 257 283 354 357 373 383 506 513 522 545 55-1 574 622 628 636 713 761 786 788 545 852 874 888 943 962 96-1 968 991 10011 127 200 286 366 372 418 435 -189 491 505 511 525 547 557 60S 611 627 637 644 671 720 737 744 760 831 875 923 944 960 M003 010 012 017 068 072 097 118 14-1 233 247 252 284 286 322 343 341 347 306 '06 411 456 460 163 509 513 535 543 54f '52 581 635 693 711 731 753 801 861 908 950 971 Verbetering lijst t 400 20051 moet zijn *051. De aanleiding tot het proces was een klacht, die drie studenten van professor Geyser tegen hem hadden Ingediend op grond van „ketterse uitleg" van de brief van Paulus, aan de Filippcnzen, vers 6 tot 11 (onderwerp: „Het voor beeld van Christus"). De Zuldafrikaanse Nederduits Her vormde Kerk gaat ervan uit, dat zy slechts blanken als lidmaten kan aan vaarden. Professor Geyser had aange voerd dat dit in strijd is met dc Heilige Schrift. Op bet Wextdultse eiland Hefmarn, 1* met oen geweldige knal een 37 meter hoge graansilo mei een opslngvermogen van 3000 ton van zijn fundament gestort. De schade bedraagt ruim twee miljoen gulden. Oorzaak la vermoedelijk de weke grond. De regering van Saoedi-Arabië gaat ak koord met dc aanlog van een 3200 km lange weg tussen Jordanië en Koeweit dwars door de Saoedi-ArablHche woestijn. De OostenriJkMi' filmproducent Ernst Ma- rischka, die onder meer do serlo over „Sls- Bi" heeft gemaakt. Is in dc Zwitserse stad Chur overleden. Hij was 70 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4