STREEKPLAN SCHOUWEN kreeg unanieme steun van Zeeuwse staten Rondweg om Zierikzee 31 mei open BILT Veiling Terneuzen wil terrein voor uitbreiding „Het platte" Scbr<rdte ALMANAK Voor forensen Strandontsbiiting Industrie De Val Zieke statenleden waren toch present Belangstelling uit Schouwen bij debat over streekplan REGELING „VEERSE MEER" DOOR STATEN AANVAARD Orkest KUNST Instrumentale" Staten herdachten ir. J. G. Snip TFLFURSTF.U.ING IN GENTSE HAVEN Voorlichting door Sloebrochure en brugfilm VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG' 17 MEI 1963 Eiland behoudt „eigen gezicht" Pleidooien voor meer recreatieve bebouwing vooral in Middenschouwen SCHOUWEN-DUIVELAND en de zes genieenten op dit eiland kunnen aan hun „ruimtelijke ordening" beginnen: unaniem verklaarden de provinciale' staten van Zeeland zich gisteren akkoord met liet streek plan Schouwen-Duiveland. Op Zeelands noordelijkste eiland heeft dit streekplan de gemoederen, monden en pennen lange tijd in beweging gehouden en de Zeeuwse statenleden hebben gisteren ook urenlang over dit onderwerp gesproken. Opmerkelijk was, dat men de grote lijnen, het algemeen karakter van dit plan volledig onderschreef. Zo stelde de heer A. L. van Gesbergen uit Zierikzee (k.v.p.), dat het plan de moge lijkheid inhoudt een goed klimaat te scheppen voor recreatie en industrie, terwijl „Schouwen-Duiveland toch zijn eigen gezicht behoudt". En de heer H. IJssel uit Zierikzee (cJi.u.) meende dat, het plan oog heeft voor de werkelijkheid: „Schouwen-Duiveland is geen Europoort, maar ligt wel binnen het dagbereik van de grote centra in ons "land en even over onze grenzen". Het streekplan behelst volgens de heer G. A. A. Adelaar uit Meliskerke (s.g.p.) een gelukkig compromis: „De tegenstrijdige belangen zijn zo goed mogelijk tegen elkaar afgewogen en de offers zijn tot een minimum beperkt". Waardering had de heer A. A. van Eeten uit Nieuwerkerk (a.r.) voor het feit, dat het plan niet al te zeer in details treedt, maar dat ook aan de gemeentebesturen veel wordt overgelaten. En ten slotte voegde drs. Th. J. Westerhout uit Middelburg (p.v.d.a.) veler mening nog eens samen door te zeggen: „Als er één gebied in Zeeland is, waar het zaak is, dat de overheid de ontwikkeling in goede banen leidt dan is het wel Schouwen-Duive land". En hij wees daarbij op de ingrijpende ontsluiting, die dit eiland te wachten staat. Niet in alle opzichten werd echter lofzang gezongen op dit streekplan, maar de kritische opmerkingen betrof fen toch voornamelijk detailkwesties. De belangrijkste wensen, die daarbij naar voren kwamen waren deze: Ook de gemeente Middenschou wen moet meedelen in de recre atieve ontwikkeling van het eiland. Daarom werd er met klem op aangedrongen en de heer Van Geesbergen schermde ten slotte zelfs met een wijzi gingsvoorstel om ook in deze gemeente recreatieve bebouwing toe te staan. De grond langs de Hoge Zoom- weg heeft thans een bestem ming gekregen tot zogenaamd „agrarisch gebied B". Deze be stemming laat de stichting van landhuizen op percelen van ten minste een halve hectare toe. Ook voor deze grond bepleitte men echter de mogelijkheid van recreatieve bebouwing: zomer woningen, bungalows, landhuis jes enzovoort. Ook voor het gebied tussen de Vertonsweg en de Kloosterweg werd aangedrongen op een be stemming tot ruime recrea tieve bebouwing. In het plan is het bouwen van zomerhuizen en dergelijke in dit gebied namelijk uitgesloten. Vele woordvoerders zagen de gekozen traces voor de noorde lijke en de zuidelijke strandont- sluitingsweg niet als ideaal. Be langrijkste bezwaar: de over gangen komen op te smal strand uit. Ten slotte namen G.S. dan ook een detail terug. Het. tracé van de noordelijke strandont- sluiting zal opnieuw bestudeerd worden en later als aanvulling op het plan wereldkundig wor den gemaakt. En als laatste van de belang rijkste wensen: zo spoedig mo gelijk gereed maken van een facetplan voor de waterwining. Het is voor Schouwen-Duiveland de enige mogelijkheid altijd vol doende water te behouden en een vervangend middel is er niet, zo werd gesteld. Niet alle sprekers konden een.ongebrei- deld enthousiasme opbrengen voor re creatieve bebouwing in Middenschou wen, langs de Hoge Zoom en tussen de Vertonsweg en de Kloosterweg. Met vuur verdedigde hij het karakter, dat het streekplan in dit opzicht heeft: „Meer dan ooit moeten we er juist nu voor waken, dat het agrarische deel van het eiland ook aantrekkelijk blijft", zo pleitte hij en hij meende dat „het platte van Schouwen" een open gebied moet blijven, een typerend Nederlands beeld. „Het aantrekkelijke karakter van Schonwen is juist, dat het vlakke, open gebied prachtig afwisselend overgaat fn bos- en duingebied", zo stelde hij, „en dan moeten we toch wel bijzonder voor zichtig zijn met recreatieve bebouwing". Hij was er van overtuigd, dat het streekplan in dit opzicht de gulden mid denweg heeft gekozen: enerzijds wordt er voor gewaakt, dat het open karakter van het Schouwse platteland gehand haafd blijft, maar anderzijds is er voor de gemeentebesturen armslag als er in derdaad een reële behoefte aan recrea tieve bouw ontstaat. Als eerste had de heer Van Geesbergen dit onderwerp aangesneden. Bewonde rend was hij begonnen: het natuur schoon wordt nu beschermd en aan grondspeculaties zal nu wel een einde komen. Zijn wi Advertentie Voor uw BRIL naar opticien een naam in brillen Ziekenfondsleverancier St.-Jacobsstraat lé - Vlissingen Zijn wensen ten aanzien van de Hoge Zoom en de Vertonsweg/Kloos- terweg werden later onderstreept door de heer IJssel. Deze woordvoerder voeg de er nog een wens.aan toe: het gebied ter weerszijden van de Groeneweg ten westen en ten noordwesten van de ont worpen rijksweg tot aan de Kreek in de gemeente Bruinisse zo mogelijk een voorlopige bestemming te geven voor recreatiebebouwing, zulks in afwach- Zeeuwse Koekoek Sinds woensdagavond is het woord koelcoelc bijna niet. meer van de lucht geweest. Natuur minnaars gaan aandachtiger luis terend dan ooit tevoren onder de bomen staan en hopen 'zodoende de bekende roep op te vangen. Oude spreekwoorden en gezegden als yDank je de koekoek" en ,fEen koekoek in de Kamer is beter dan tien in Hollandache Veld" raken plotseling weer erg in zwang. Nou is koekoek ook typisch een naam die je voortdurend in ge dachten blijft zweven. Het klinkt zo gemakkelijk: koekoek, ge woon.... koekoek. Want neem nu het stembureau van Rilland-Bath, waar de stem- mentellers alle namen gemakshal ve afkortten met de eerste letter greep. Men hoorde er van Veld, Suur, Tox. Smal en Beer, maar Koek.... Nee, dat zei niemand. Een ieder sprak eerbiedig van Koe koek. Gewoon, Koekoek. En in Middelburg op de donder- dagmarlct, bleek gisteren dat het brede trottoir voor de bioscoop, waar wekelijks vele boeren hun zaken bepraten, met grote hekken was afgezet. Alsof een bevriend staats,hoofd, of minstens Coen Moulijn zelf per platina koets voorbij moest komen. Iemand die van deze maatregel op de hoogte was kon verklaren dat de hekken geplaatst waren ten behoeve van de voetgangers, die anders tengevolge van de praten de boeren niet kunnen passeren. Door de hekken te plaatsen, ont stond een vrij stuk wandeltrottoir voor passanten. Toen omstreeks half zes gemeen tewerklieden met vrachtauto de hekken kwamen ophalen, merkte een van hen op: ,fDat zal Koekoek wel niet verzonnen hebben", ■waarop de ander zei: „De boeren vjerden hier op de stoep veel te vrij. Daarom moesten ze zeker achter hekken". Kortom, alweer die naam Koe koek. Maar laten we goed onthou den: één koekoek maakt nog geen zomer.... Voor de industrieplanning had men in het algemeen waardering: een krachtige kern in Zierikzee, goede kansen voor Bruinisse en mogelijkheden voor bepaal de bedrijven (landbouwmechanisatie, toeleveringsbedrijven) in de verschillen de andere gemeenten. De heer Wester hout waarschuwde tegen „versnippering van de industrie, die de leefbaarheid van het eiland kan behandelen". De heer Van de Zande zou graag een meer uitvoerige toelichting hebben gehad op de indus trieplannen voor Zierikzee. „Er is een terrein van 140 hectare voor industrie geprojecteerd", zo memoreerde hij. „maar is het niet beter een plan-in-fasen te maken, omdat tot 1978 ae grote wa terstaatswerken veel arbeidskracht zul len opslokken?". De heer Schorer weei er op, dat ook nu al een tegenwicht ge vormd moet worden tegen de zuigkracht van de Europoort. Versnippering van industrie vreesde hij niet, omdat het in de gemeenten buiten Zierikzee alleen Sfaat om aanpassingsbedrijven voor de andbouw, ateliers enzovoort. Verschillende sprekers drongen er op aan de natuurgebieden zoveel als mo gelijk te ontsluiten voor het publiek, „desnoods tegen een geringe vergoe ding", zoals de heer Van Geesbergen bepleitte. „Kan G.S. meedelen wat dit f lan aan schadevergoeding zal kos- en?'\ vroeg de heer IJssel. „Dat is nu nog onmogelijk, omdat we niet weten welke schadeclaims er zullen komen", meende de heer Schorer, die overigens voorspelde, dat de wet op de ruimtelijke ordening voor een re delijke schadevergoeding kan zorgen. spral leid" nu er in Middenschouwen geen zo merwoningen gebouwd mogen worden. Recreatiebouw langs de Hoge Zoom werd ook gesteund door de heer H. J. van de Zande (v.v.d.). En de heer Van Eeten bepleitte met name recreatiebouw langs de Kloostenveg-Vertonsweg: „Een diepte voor de bebouwing van 200 me ter lijkt mg overdreven, maar 50 a 60 meter is gerechtvaardigd". Jhr. mr. T. A. -J W. Schorer, lid van Gedeputeerde Staten, stelde, dat de „landbouw een welvaartsbron is, die voorop moet blijven staan". Daarom is de agrarische bestemming zo dui delijk aangegeven. De gronden langs de Hoge Zoom noemde hg bijvoor beeld geschikt voor bouw van vaste woningen voor forensen. Nu nog staan er boomgaarden, die zoals be kend verdrogen, maar door deze mo gelijkheid van zomerhuizenbouw op een perceel van een halve hectare, kunnen de grondeigenaren toch een goede prijs voor hun grond maken. Ten aanzien van Middenschouwen meende hij, dat er voldoende arm- is opengelaten om mettertijd --- --- 1—7 te „Maar kan de gemeente Middenschou wen nu in een uitbreidingsplan aan be paalde gronden een recreatieve bestem ming geven?" vroeg de heer Van Gees bergen. Dat kan echter niet! Daarop overwoog de heer Van Geesbergen een wijzigingsvoorstel, de vergadering werd even geschorst, maar tenslotte nam deze toch genoegen met de toe- van de heer Schorer: „Midden schouwen zal binnen 1 2 jaar vol komen aan zijn trekken komen als de nieuwe tracés gereed zijn en er een reële behoefte blijkt te bestaan". De ontworpen tracés voor de noorde lijke en zuidelijke strandpntsluitingen ontlokten ook vele opmerkingen. De heer Van Geesbergen wilde een ruimere ontsluiting van de stranden om grote spreiding ook van het dagtoerisme te krijgen. En de heer IJssel vroeg te Advertentie voldoen aan het verlangen van Westen- schouwen om de noordelijke strand- ontsluitingsweg te plannen aan het einde van de Badweg. „Geen voldoende oplossing geeft de jongste wijziging voor de zuidelijke ontsluitingsweg", meende de heer Van de Zande, die de overgang enkele honderden meters noordelijker wilde om een grotere strandcapaciteit te hereiken. De noor delijke overgang wenste hij -verplaatst te zien in meer zuidelijke richting. Daar entegen wilde de heer Adelaar de noor delijke overgang nog iets noordelijker om de „stiltezone van het strand zoveel mogelijk te handhaven". De heer Van Eeten wilde de noordelijke weg laten eindigen „even ten zuiden van de vuur toren". Mr. K. A. Keuning (p.v.d.a.) noemde, evenals de heer Van Eeten, het Verklikkerpad als „uitkomst" voor de noordelijke overgang. Uit het antwoord van de heer Schorer bleek, dat de tracés zoveel mogelijk de natuurgebieden ontwijken: „De natuur gebieden moeten zo gaaf mogelijk blij ven". Begrip had hij echter voor de kri tische opmerkingen ten aanzien van de noordelijke ontsluiting. Hij nam dit fa cet van het streekplan terug om deze noordelijke overgang opnieuw in studie te doen nemen. Het wordt geen wijzi ging, maar een aanvulling van het streekplan, zo stelde hij. j de heer Westerhout riep de bepaling weerstand op, dat voor rijkswerken, mi litaire werken en waterstaats- en kust- verdedigingswerken een automatische ontheffing van het plan wordt verleend. Overleg en een normale procedure (waarbij desnoods de ontheffing ook geweigerd kan worden) leek hem beter. Ten slotte helde ook de heer Schorer tot dit standpunt over en zegde toe het plan te wijzigen. Ten slotte deelde de héér Schorer nog mee, dat de haven De Val niet in het streekplan is opgenomen. De gemeente Zierikzee kan mettertijd de bestemming bepalen. In dit verband gebruikte de heer Schorer het woord „jachthaven". Zeelands staten verschenen gister morgen voltallig „aan de start" voor een openbare zitting. In fei te was dit een opmerkelijk feit, want eigenlijk hadden twee leden zich wegens ziekte afwezig moe ten melden: de heren D. Kodde (s.g.p.) en A. Koster (c-h.u.). Niettemin waren ze er: beiden hadden na enige aandrang toe stemming van hun artsen gekre gen toch naar Middelburg te gaan. De reden van hun vast houdendheid was, dat voor deze vergadering de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer op de agenda stond. Iedere partij wil dan hoe dan ook voltallig ter vergadering verschijnen. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, haastte zich met programmapun ten als „ingekomen stukken" om de beide zieke statenleden niet al te lang op de proef te stellen. En toen de verkiezing ook vlot was afgehandeld, vertrokken beiden weer: de heer Kodde naar het zie kenhuis in Middelburg en de heer Koster naar Zaamslag. Bij de behandeling van het Streekplan Schouwen-Duiveland in de provinciale staten was er een opmerkelijk grote belangstelling van dit eiland. Onder meer waren de burgemeesters S. Franc- ke van Midden-Schouwen en jhr. R. J. H. Q. Röell van Westerschouwen aan wezig. De heer Röell gaf als commen taar: „We zijn natuurlijk maar luiste raars geweest. Vanzelfsprekend hadden we verwacht, dat het streekplan aange nomen zou worden en we zijn blij, aat het nu zover is. We zijn bovendien dank baar voor het feit, dat zoveel aandacht is besteed aan de wensen van de ge meentebesturen". Outillage weldra onvoldoende Algemene ledenvergadering op vrijdag 24 mei a.s. De huidige outillage van de coöpe ratieve vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen zal bin nen zeer afzienbare tijd onvoldoen de blijken te zijn om de afzet te verzorgen voor bet steeds toene mende tuinbouwareaal in Zeeuwscb-Vlaanderen. Dte grootste moeilijkheid, die zich daar voor doet is het feit, dat het huidige veilingterrein veel te klein is om de gewenste uitbreidingen te herber gen. Het wordt daarom noodzake lijk geacht om op korte termijn over te gaan tot de aankoop van een terrein met voldoende expan siemogelijkheden Dit deelt het bestuur mede aan de leden, die op vrijdag 24 mei a.s. in café „Du Commerce" te Terneuzen in vergade ring bijeen zullen komen. Bestuur en commissarissen zullen vóór de volgende algemene vergadering nog een voorstel doen tot het stichten van één of meer nieuwe bedrijfsgebouwen. Uit het jaarverslag van de Terneuzt veiling blijkt, dat de afzet van groenten en fruit in het algemeen een gunstig verloop had bij goede tot zeer goede prijzen. Voor het eerst sedert de oprich ting van de veiling werd een omzetcijfer van meer dan twee miljoen gulden be reikt. Samenvattend wordt gesproken van een gunstig jaar. De opbouw van een adequaat afzetapparaat voor de sterk groeiende Zeeuws-Vlaamse tuin bouw blijft evenwel belangrijke investe ringen en nauwlettende zorg vragen. Het aantal leden van de coöperatie steeg in 1962 van 181 tot 199. Voor het opvangen van de aanvoer was meer ruimte noodzakelijk. Daar om werd in het verslagjaar een nieu we neerzethal van 900 vierkante me ter in de vorm van een 'verplaats bare constructie gebouwd. NOTA ORKEST VOOR KENNISGEVING AANGENOMEN Provinciale staten van Zeeland hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan de deelneming van de provincie aan de gemeenschapelgke regeling voor het Veerse Meer. Over het algemeen achten de staten het juist, dat de provincie aan deze regeling deelneemt, maar tegen enkele bepalingen van de statuten ken nogal bezwaren te bestaan. Men had met name ernstige bedenkingen tegen de onvoldoende geachte regeling van de openbaarheid, tegen het ontbre ken van een dagelijks bestuur, terwijl voorts de vraag werd gesteld of het wel juist is, dat de regeling zich niet uit strekt tot de gronden buiten het Veerse Meer. Ook werd de vraag gesteld of Middelburg, Vlissingen en Goes niet be hoorden deel te nemen. Deze kritische bedenkingen kwamen van dc heren C- F. van der Peijl (cJi.), J. L. Lukaart (arb.), G. A. Adelaar (s.g.p.), P. H. M. Adriaansens (k.v.p.) en J. Hommes (a.r.). Gedeputeerde Mes alle begrip voor deze opmerkingen, maar hij bezwoer de staten deze rege ling te aanvaarden. De gemeenten zijn nu zo ver, dat ook zij met deze regeling in zee willen, laat men nu deze ontwik keling niet onderbreken door allerlei veranderingen in de statuten te willen aanbrengen, zo vroeg hij. Deelneming van andere gemeenten dan die gelegen aan het Veerse Meer achtte hij uitge sloten. De heer Mes verzekerde met grote na druk, dat alle door de staten gewenste veranderingen zullen worden bestudeerd en besproken. Zodra maar even moge lijk is deze wijzigingen in de statuten en zal dit aan te brengen t gebeuren. dooi van de tenslotte, gelet op de heer Mes, akkoord met mteerde en gingen toezeggingen van liet voorstel. De nota-Out over de mogelijkheden van een Zeeuws beroepsorkest werd vervol- fens voor kennisgeving aangenomen, evoren was nog het woord gevoerd door mevrouw E. J. van den Broecke- de Man (arb.) en C. J. Buurman (c.h.) die concludeerden dat een Zeeuws be roepsorkest voorlopig niet tot de moge lijkheden behoorde, een conclusie die met enige spijl werd getrokken. Ook de heer Mes vond het jammer dat er geen mogelijkheid voor zulk een instelling bestond, althans op korte termijn. Hg deelde tenslotte nog mede dat thans in besprekingen tussen de „Instrumen tale" te Middelburg cn het Zeeuws Ka merorkest te Goes besloten Is tot ©en grote mate van samenwerking. Uitbouw Voor wat betreft de verdere uitbouw moet volgens het verslag rekening wor den gehouden met twee onzekerheden namelgk de wijze waarop het interne transport in het veilingwezen zich zal ontwikkelen en de omvang en het tempo van de groei van de veiling in verband met de sterke uitbreiding van de Zeeuws -Vlaamse tuinbouw. Het coöperatiebestuur heeft zich voorts uitvoerig georiënteerd omtrent de zoge naamde contractteelten in de grove tuin bouw. De handel met België breidt zich voortdurend uit. De afzet van produkten met behulp van de veiling te Krabben- dijke liep in het verslagjaar terug tot nihil. Voor het overige wordt een steeds betere kern opgebouwd van Nederlandse en Belgische kopers. Eind augustus Jtwam een eerste con tact tot stand met de veiling „Zuid hollandse eilanden" te Rotterdam. Deze vereniging wil haar afzetappa raat voor wat betreft Zeeuwsch- Vlaanderen liquideren en haar leden aan de Terneuzense veiling overdra gen. De kwestie een reeds lang bestaand organisatorisch probleem zal in 1963 definitief worden gere geld. Het jaarverslag van de raad van com- Instrumentale Muziek uit Middel burg, Concertgebouw, Terneuzen. Gisteren gaf de Vereniging voor Instru mentale Muziek uit Middelburg voor de eerste maal een concert in Terneu zen. De kennismaking met dit orkest is wel een aangename geweest. Mocht het orkest reeds direct een sympathie ke Indruk maken door zijn enthousiaste musiceerdrift, ook in technisch opzicht was de kennelijk grote waardering van de bezoekers meer dan verdiend. De samenstelling van het orkest is duide- lijk verschillend van niveau. Wij bewonderen dan ook in dirigent Jan Out wel het meeste diens eigenschap deze qua opleiding en technisch kunnen ze heürogene musici dusdanig te heb ben kunnen samenbundelen, dat een voor amateurs grote hoogte van gelijk heid in spel en uitdrukkingskracht werd bereikt. Als voorbeeld willen wij ver melden de machtige crescendl van het strijkensemble in eerste on laatste deel van Beethovens pastorale. Wanneer wij spreken van „amateurs" mag niet onvermeld blijven, dat diverse beroeps krachten of aanstaande beroepskrach ten aan het orkest verbonden zijn. Zelfs ontwaardden wij. geïmponeerd door een opvallende altviool-solo in het derde van de „zes adagio's" van Willem Pijper de solist van de avond, Klaas Boon tussen de alten! Al heeft het or kest dan niet de status van beroeps- orkest. enkele kanttekening mogen bij het vele, dat te genieten viel, toch wel worden gemaakt. Zo was het opvallend, hoe over het geheel genomen, de blazers (nog) achterbleven bij de prestaties van de strijkers- In Beethovens zesde sym fonie, waaruit het programmagedeelte na de pauze bestond, werd een prachtige volle orkestklank in het tutti meer malen gevolgd door te weinig markante soli van de houtblazers. Een uitzonde ring moet onmiddellijk worden gemaakt voor een hobosolo. mooi geblazen in het derde deel. Voorts voldeed ons het tweede deel minder goed. Niet alleen door een al te bedachtzaam tempo, missarissen maakt melding van een zeer d°°r ritmisch ,lnil?der sterke uitbreiding in het fruitareaal. ^Profileerde figuren van de lage strq- Ook in het seizoen 1962-1963 zijn vele jonge bomen geplant, meest vroeg pro- duktieve rassen op zwakke onderstam. Zij zijn van mening, dat de aanvoer van hard fruit binnen vier jaar zeer sterk zal toenemen. Het sorteer- en pakstation verwerkte in het verslagjaar ruim 1,3 miljoen kg appelen en bijna 400.000 kg peren. Advertentie) De rondweg om Zierikzee is bij na gereed. Vandaag over twee weken op vrijdag 31 mei zal het verkeer er voor het eerst gebruik van kunnen maken. Bij liet oostelijke beginpunt van de twee kilometer lange weg, waar deze aansluit op de rijksweg 18 in de richting Zijpe, zal de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir. -I. Zuurdeeg dan om elf uur 's mor gens de iaatste beletselen, zoals dat heet, wegnemen. Vergezeld van een aantal autoriteiten zal hij zich daarna over de nieuwe rondweg hegeven, die vlak voor dc Nobelpoort voortaan via een rotonde het verkeer in drie rich tingen zal doen uitwaaieren. Een belangrijk moment: de openstel ling van deze rondweg. Gedurende een week maken de automobilisten al gebruik van de rotonde. En hij bet zogenaamde „Tolletje", aan Dulvc- landse kant, kijken de weggebruikers ook al lange tijd uit naar bet mo ment, dat de versperringshekkeri zul len worden weggehaald. Want daar achter ligt een kaarsrechte verbin ding, die alle moeilijkheden in de smalle straatjes van de binnenstad ais bet ware niet één haal opheft. Het traject van kronkelende en nau we straten met scherpe bochten cn Middeleeuwse poorten, heeft na 31 mei voor het zware enn doorgaande verkeer van Duiveland naar Schou wen vice versa geen belemmering meer te zijn. Rijdend over de rond weg een 6,40 meter brede baan kan men dit alles links cn rechts la ten liggen. Ruim twee jaar geleden werd met de aanleg van de weg begonnen. Een miljoenenproject van rijkswaterstaat dat het verkeer op het eiland belang rijk veiliger en geriefelijker zal kun nen maken. Voor die datum waren al drie kunstwerken gebouwd om de wegenbouwers bij hun werk over een dito aantal hindernissen heen te hel pen- Bij dc algemene begraafplaats van Zierikzee. waar de weg zich over de zogenaamde Levcrd(jk tilt, bouw de men een verkeerstunncl. Deze geeft de verbinding van de oostkant van Zierikzee met de Van Vecnlaan, waaraan het Deltakantoor en de Gustav Adolfweg met het Rode Kruisziekenhuls. Het verhoogde tracé van de rondweg wordt bij de Schuurbeque Boeyestraat doorsne-' den met een fietsers- en voetgangers tunnel. Bovendien word in dit aparte bestek een grote duikor over het af wateringskanaal van het watcrscha^ Schouwen-Duiveland gemaakt- Het oostelijke gedeelte van de nieu we rondweg is al geruime t(|d gereed. Na de ook voor dit werk fnuikende vorstperiode van de afgelopen stren ge winter moest met name nog de laatste hand worde» gelegd aan de rotonde by de Nobelpoort van Zierik zee. De aansluiting met de weg naar de Westhoek van bel eiland was daarbjj bet slotstuk. (Foto P.Z.C.) Provinciale staten van Zeeland hebben donderdagmorgen de 23 april overleden hoofdingenieur- directeur van de provinciale wa terstaat, ir. J. G. Snip, herdacht. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, her innerde er aan, dat de heer Snip ook reeds als hoofd van het Bureau Bijzondere Werken grote verdien sten voor dit gewest had. De heer Snip, een bijzonder beminnelijk en aangenaam man. had nimmer nega tieve, maar altijd positieve kritiek, ala bepaalde instanties bepaalde plannen lanceerden, waarmee hij het niet eens kon zijn", zo zei de heer De Casembroot. „HIJ keurde de plannen dan niet af, maar kwam altijd met constructieve voorstellen", aldus de commissaris der koningin. „Boven alles zal zijn naam aan Zee land bljjvc» verbonden, omdat, lig de man is, die het initiatief nam voor liet hriigplan voor de Oostersoholde en «lle dit plan ook uitwerkte", stelde de beer De Casembroot met nadruk. In de korte periode van december 1961 tot april 1963 heeft ir. Snip uitstekend werk gedaan als hoofdingenieur-direc teur van de provinciale waterstaat. „He laas kan hij nu de voltooiing van dc Oosterscheldebrug niet meer mee maken", aldus de commissaris der ko ningin. „maar hij heeft er wel voor al tijd zijn naam aan verbonden". De raadgevende commissie van de Gentse haven is woensdagavond in spoedvergadering bijeengekomen om de gevolgen van liet, verdrag over de nieu we Keholde-ltgnvorbindiiig na te gaan. Naar dc Gentse schepen voor «Ie haven, do lieer Van den Dnele, verklaarde, hoeft do commissie de volgende voorlopige conclusie getrokken: weliswaar blijft liet kanaal Wemcldinge-Hansweert, dat voor de Gentse haven van levensbelang Is, voortbestaan, maar over een aanpas sing van dit kanaal aan de dnwvaart, zoals do stad Gent had verzocht, Is in hot verdrag geen bepaling opgenomen. Antwerpen daarentegen krijgt een nieu we verbinding met het Hollandsch Diep, die geschikt zal zijn voor de duwvaart. In het verdrag wordt het graven van een aftakking van de nieuwe vaart tus sen Bergen op Zoom en de Westersciiel- de voorzien, maar het is de vraag of de ze oplossing zo goed is als ze lijkt. Volgens de heer Van den Daele zal het scheepvaartverkeer in de buurt van Bath moeilijkheden ondervinden. Dc commissie hoeft aan dc drie in de gemeenteraad vertegenwoordigde party- en verzocht zo spoedig mogelijk hun standpunt ten aanzien van het verdrag kenbaar te maken, opdat een havende legatie uit de raad zal kunnen trachten eea aanpassing van hot verdrag aan do Gentse verlangens te verkrijgen. STATEN NAMEN AFSCHEID VAN RAYCNREDACTEUR Dc commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft gistermiddag tijdens de vergade ring van de provinciale staten een af scheidswoord gesproken tot de heer Kees Wlcse, rayon redacteur voor Zee land van Het Vrije Volk. De heer Wiese vertrekt naar Groningen. „U bent een mobiele figuur", meende do commissaris, „TT kwam uit Den Helder naar Zeeland en nu gaat U weer hele maal naar Groningen De heer De Ca sembroot roemde de objectieve en juiste voorlichting van deze journalist. „U hebt uw naam blijvend aan Zeeland ver bonden door oen fotoboek over Veere samen te stellen en te voorzien van de tekst", zo besloot de commissaris der koningin. kers, al direct bij dc aanvang van dit deel. Anderzijds was het onweer uit het derde deel juist weer van haast over matige nadruk voorzien. Het meest evenwichtige resultaat, ook ten aanzien van de onderlinge klankverhoudingen, kon in het slotdeel worden beluisterd; een werkelijk magistraal slot van een symfonie, die met een respestabele door zichtigheid van de diverse partijen ge speeld werd. Klaas Boon, solo-altist dQ het Concertgebouworkest, speelde voor de pauze HSndeis concert voor altviool in b.kl.t. Een plezierig werk om eens te horen, doch overigens niet opvallend van schoonheid geïnstrumenteerd door Hen ri Casadesus. Indruk maakte de vloeien de, zangerige voordracht van het thema uit hel middendeel. Muziek althans van grotere inportantie leek ons de uitvoering: van de „zes adagio's" van Pijper. Fraai klonk de cello-solo uit het tweede adagio; de hele uitvoering stond trouwens op een hoog te. die verheugend veel begrip voor de moeilijk te doorgronden, abstracte sfeer van Pijpers muziek verried. Helaas was het aantal luisteraars niet groot. Hot orkest genoot niettemin van do aanwezigen een zeer hartelijke bij val. v, d. Br. In 1962 heeft do provincie Zeeland voor de post „voorlichting", ƒ8300 minder uitgegeven dan geraamd is. Toen gister morgen de wijziging van de provinciale begroting 1962 in de staten aan. do orde kwam, betreurde de lieer J. 8. Visscher (p.v.d.a.) deze verlaging. „Het is duide lijk, de voorlichting kwam niet tot haar recht", zo meende dit statenlid. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van Gedeputeerde Staten, herinnerde in dit verband in de periode van reorganisatie van de griffie en aan het „gnrflerloze tijdperk". „Bovendien hebben we gewacht op het Juiste moment om dc brochure over Sloe en Sloehaven to lanceren", zo vertelde hij cn hjj voegde eraan toe: „We achten dit moment thans aangebroken". Voorts zal ook de film over dc bouw van de Oosterscheldebrug bedragen uit deze post vragen. Voor de komende Jaren is dan ook geen verlaging to wachten... POLITIEAUTO GERAMD Op de Rotterdamse Kade tc Middelburg ontstond donderdagmorgen omstreeks half negen een aanrijding, waarbij oen surveillance-auto van de rijkspolitie werd geramd- Dc schade was aanzien lijk. Do aanrijding word veroorzaakt door de Middelburger H. R„ die zjjn porsonon- auto vanuit de parkeerstand bg do dok muur plotseling de straat opreed, juist toen dc politieauto passeerde. Do laatste auto werd bestuurd door B. L. Deze kon R. niet meer ontwijken. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Zeeuwse bongerds nog in volle bloei In het aanstaande weekeinde zal er in Zeeland nog volop te genie ten zjjn van de rijke bloesem pracht. Ten gevolge van het kou de en ongestadige weer is dc bloei in ontwikkeling wat afgeremd, zo- zijn gekomen dan aanvankelijk was gedacht. Het blocsemfestijn biedt vooral dit voorjaar door een rijke hoeveelheid aan bloemen bij zonder mooie panorama's. Of schoon de pruimen praktisch zijn uitgebloeid en ook de peren hun bloemblaadjes al laten vallen, zijn het vooral de percelen met Morel len en de appelboomgaarden die nog volop te pronk staan. De ap pelpercelen vormen het leeuwen deel van de totale frultaanplant. Met hun witte en roze bloesem trip alleszins rechtvaardigen zal. MEER BEWOLKING Meer bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2