PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COOPER IS VEILIG GELAND Pokken in Stockholm In Macao 170 mensen bedolven Industriecomplex in afgesloten Oosterschelde krijgt eigen kanaal bij WAARDE Op de juiste plaats, de juiste tijd en in goede conditie De K.V.P. wil haast maken met formatie PRESIDENT KENNEDY UIT ZIJN BEWONDERING VOOR NAUWKEURIGHEID VAN DE OPERATIE Cooper op t.v. Provincie leent ambtenaren geld voor auto Kwestie Kasjmir niet opgelost T.V.-uitzending beklimming Mont Blanc Vandaag... Fracties vergaderden MILAAN-BENFICA KOMT OP T.V. DUVALIER IS NOG STEEDS IN HAÏTI Opvallende verklaring van commissaris der koningin ft ant lijK Distributie Reserve 206e jaargang - no. 116 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, teL 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temepen: red. tel. 2116. adm tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. teL 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 17 mei 1963 Na de verkiezingen ....verkiezingen Pagina 3 EMMMmm VERENIGDE S**'. CTÜTC* «lSi_ Astronaut Gordon Cooper is gisteravond precies op de vastge stelde tijd en precies op de voorafbepaalde plaats uit de lucht in zee gevallen, in een prima conditie en in de beste stemming. „Ik voel me uitstekend" liet hij de commandant van het vliegdek- schip Kearsarge weten, dat onmiddellijk nadat het de capsule tijdens de daling op het radarscherm had gekregen, koers zette naar de plek waar Cooper neer moest komen. Onmiddellijk stegen drie helikopters op. De afstand van de Kearsarge tot de plek waar capsule „Geloof 7" het oceaanwater raakte bedroeg slechts twee mijl. Cooper vroeg met capsule en al aan boord van het vliegdek te worden gehesen. Kikvorsmannen, die uit de helikopters waren gesprongen hadden toen al een kring van boeien om de ruimtecapsule en een van hen had een groene vuurpijl afgeschoten: „Alles is in orde". Veertigduizend voet, dertigduizend voet, twintigduizend, tienduizend De para chute had zich inmiddels ontplooid en even later meldde de Kearsarge aan Mer cury Controll dat Cooper was geland. President Kennedy sprak onmiddellijk na de geslaagde landing zjjii bewondering uit voor de nauwkeurigheid van de ope ratie. Kort voor de landing maakte Coo per een spannend moment door, toen een controlelampje op rood sprong. Het bleek echter dat een foutje in de bedrading van het con trolesysteem de oorzaak was. Wel moest Cooper met de hand de rem- raketten in werking stellen. Maar zoals de hele reis vlot was verlo pen, leverde ook die manipulatie geen moeilijkheden op. Na het in werkingstellen van de remraket- ten ging Cooper over op de bestu ring met de hand. Op Cape Canaveral en op de schepen in de Grote Oceaan ten zuiden van het eiland Midway telde men de minuten af. Vandaag hoopt, de N.T.S. via Telstar tussen 18.49 en 19.04 een filmverslag uit de Verenigde Sta ten te ontvangen over de val in zee van de „Faith 7". Men heeft Stockholm en voorste den gisteren nadat is komen vast te staan dat negen mensen in de Zweedse hoofdstad pokken heb ben - tot besmet gebied verklaard. Het hoofd van de Zweedse raad voor de volksgezondheid, Artur Engel, zal de wereldgezondheidsorganisatie te Genève later mededelingen over de stand van zaken doen. De autoriteiten van de Zweedse dienst volksgezondheid zagen zich gedwongen de pokstof te rantsoeneren. Slechts men sen die het land verlaten kunnen worden ingeënt. Eén zegsman van de staatstelefoon- maatschappij zei dat het onmoge"" was in Stockholm een dokter aan telefoon te krijgen. H(j voegde hieraan toe dat het zelfs niet doenlijk was op lange termijn een afspraak te maken. De medische raad kwam gistermorgen bijeen om te spreken over mogelijke massa-inentingen voor het geval de epi demie naar andere delen van het land zou overslaan. Geslapen Cooper heeft tijdens zijn reis door de ruimte 22 maal rond de aarde ge vlogen. Op die tocht heeft hij 7\'z uur geslapen. Om half twaalf gister ochtend ontwaakte h(j uit zijn rust. Hjj mocht daarna een dexetrinetablet, een stimulerend middel, innemen van zijn dokter op Cape Canaveral; zodat hij klaar wakker zou zijn op het be slissende moment. Een ogenblik had Cooper gedurende de vlucht wat last in zijn ruimtepak, maar h\j seinde, dat hij het ongemak zelf had kunnen verhelpen. Instructie De eerste die Amerika's nieuwe ruimte heid begroette was ruimtevaarder/des kundige Graham, die Cooper van de Kearsarge geïnstrueerd had voor het besturen van de capsule, nadat de auto matische besturing uitgevallen was. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen aan de provinciale staten voor een financieringsregeling vast te stellen voor aankoop van auto's door ambtena ren die in vaste dienst zyn bij de provin cie. G.S. willen geldleningen verstrekken aan de ambtenaren, als zij per jaar per auto ten minste 5000 km ten behoeve van de dienst afleggen. Het bedrag van de le ning is maximaal tachtig procent van de aankoopwaarde van ten hoogste f 6000 voor een nieuwe en f 5000 voor een tweede-handsauto. De lening loopt in het algemeen ten hoogste vijf jaar. De ambtenaren zullen geen hogere rente be hoeven te betalen, dan de rente die de Eirovincie zelf verschuldigd is voor geld- eningen. In Stockholm zijn ennge gevallen van yokhen geconstateerd. Op de foto bevindt zich een vac- cinatieploeg in een winkel, welke door één van de patiënten is be zocht. Links dr. Nils Peterson, rechts inspecteur Ake Johansson van de openbare gezondheids dienst. De besprekingen tussen India en Pakis tan over Kasjmir zijn mislukt, zo is gis teren officieel in New Delhi bekendge maakt. In een gezamenlijk communiqué ver klaarden de leiders van de beide delega ties dat er tot hun spijt geen overeen stemming over de kwestie Kasjmir kon worden bereikt. Twee cameralieden van de Franse televisiestichtïng en vier gidsen zullen zondag Europa's hoogste berg, de Mont Blanc, beklimmen en een direct verslag van hun verrichtingen uitzenden. De cameralieden zijn René Vema- det en Pierre Tairraz. Zij zullen bij hun moeilijke tocht langs de zuidelijke helling bijgestaan wor den door Joe Brown, een Engels man, en hun landgenoten Guido Magnona, Robert Paragot en Re né Desmaison. Hun camera's zijn voorzien van transistors. De beklimming zal via Eurovisie de gehele ochtend en middag van zondag a.s. worden uitgezonden, aldus Radio Television Frangaise. De R.T.F. gaf de volgende tijden van uitzending op: 09.00-10.00, 12.00-12.15, 14.35-14.50, 16.00- 16.15 en 17.15-17.30 uur. Deze foto van een lachende Coo per werd genomen tijdens de trai ning. Even goed „gemutst" als toen landde de Amerikaanse as- Midway in de onmiddellijke na bijheid van het vliegdekschip Kearsage. ,Jk voel me uitste kend" liet hij weten. CONTACT MET MARSI IS VERBROKEN Hot Russische persbureau heeft gisteren gemeld, dat Russische ruimtevaartdes kundigen het contact hebben verloren met hun ruimtesonde „Mars I". Tass meldde, dat het laatste radio contact met het ruimteschip afgelopen 21 maart was, toen het op 106 miljoen km verwijderd lag van de aarde. Sedert, aldus Tass, hebben analyses van telemettische informaties laten zien dat er „moeilijkheden zijn te bespeuren in het oriëntatiesysteem van de Mars I'.'. Tass verklaarde dat de ruimtesonde Mars I, die afgelopen 1 november werd gelanceerd, tot dusver 195 miljoen km had afgelegd. i ...bestaat het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening te Den Haag 50 jaar. P.v.d.A. is niet genegen méér te „betalen" (Van onze parlementaire redacteur) De fracties van de vijf grote par tijen die gistermiddag en -avond in het gebouw van de Tweede Kamer vergaderden, hebben hun voorzit ters aangewezen. De K.V.P. be noemde met 40 van de 41 stemmen voor vier jaar dr. De Kort. Zijn tijdelijk voorzitterschap is dus in een vast omgezet. Er wordt echter rekening mee gehouden dat dr. De Kort geroepen zou kumien worden tot het ministerschap. Dan zal een ander zijn plaats als leider van de fractie dienen in te nemen. Woensdag 22 mei neemt de N.T.S. van 14.55 tot 16.50 uur de recht streekse Eurovisïereportage over van de finale om de Europa Cup, die in het Wembly-stadion te Londen tussen Milaan en Benfica wordt gespeeld. 's Avonds wordt van 20.45 tot 21.30 uur een samenvatting van de wedstrijd uitgezonden. Voorts zal de N.T.S. zaterdag 25 mei van 14.55 tot 16.45 nur de rechtstreekse Enrovisiereportage overnemen van de eveneens in het Wembley-stadion te spelen finale om de Engelse voetbalbeker tus sen Leicester City en Manchester United. In afwachting van de wedstrijd kan men reeds vanaf 14.30 uur ge tuige zijn van het communty sin- ging door de toeschouwers in het stadion. iwuwvwwwvwwvuwwimvwwwwwwwwvwwvwwwwvr President Frangois Duvalier van Haiti, heeft ontkend, dat zijn regering de Ne derlandse Antillen benaderd zou hebben met het verzoek, dat hij en zijn familie in geval van nood met een militair vliegtuig zouden mogen landen op Cu rasao- „De berichten daarover zijn vol komen onwaar". Duvalier, die zich eerder op de dag de titel van „hoofd van de revolutie" had toegekend, liet er geen twijfel over be staan, dat hij van plan is volgende week woensdag te beginnen aan een tweede ambtstermijn als president. In de Portugese kolonie Macao is een oud gebouw van twee verdiepingen in gestort, waardoor naar schatting hon- derdzeventig mensen bedolven werden. Brandweerlieden en reddingsploegen hebben al vijftig lichamen geborgen. De instorting is de ergste ramp die cao ooit getroffen heeft. In de katholieke fractie vond men. zo bleek ons uit gesprekken met leden van de K.V.P., dat de formatie niet lang be hoeft te duren als men uit de verkiezin gen maar niet meer wil halen dan er in zit. Op een bepaalde tijdsduur wilde men zich echter niet vastleggen, even min als trouwens de andere fracties, maar men gokte toch wel op een afloop vóór 15 juli aanstaande. De V.V.D. wil het liefst verder werken op de huidige basis. De fractie vindt het trouwens voor de hand liggen, nu de oppositie zo'n zwaar verlies geleden heeft. Hard spel De K.V.P. heeft, zo beweert men, voor elke post .die zy zou moeten bezetten, zeker vyf iftan beschikbaar. In elk geval is reeds een ly'stje opgemaakt en boven dien heeft men al de zekerheid, dat de leden van de K.V.P. die voor een porte feuille aangezocht zullen worden, hun medewerking zullen verlenen. De V.V.D. benoemde mr. Toxopeus tot fractievoorzitter, de P.v.d.A. prof. Von deling, de C.-H.U. mr. Beemink en de A.R.-P. de heer Van Eysden. In laatst genoemde fractie ging het om de heren Van Eysden, Biesheuvel of Roolvink. Spoed Vanmorgen om tien uur gaat de vice- voorzitter van de Raad van State, prof. Beel naar de koningin om haar advies uit te brengen. Daarna volgt de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman en om elf uur zal mr. Van Thiel, de voorzitter van de Twee de Kamer de koningin bezoeken. Het is nog niet bekend, of de minister president prof. De Qauy diezelfde dag zijn opwachting bij de koningin zal maken en wanneer hare majesteit de fractievoorzitters zal raadplegen. Men nam er aan dat de P.v.d.A. het in de toekomst zal gaan zoeken in hard spel bij de formatie, waardoor er spoedig moeilijkheden kunnen ont staan over het program. Voorts was men bij de V.V.D. van oordeel dat er bij een deel van de K.V.P. teleurstel ling heerst over het verlies bij de P.v.d.A. omdat daardoor de kans op het in zee gaan met de P.v.d.A. ver minderd is. Van de P.v.d.A. vergaderden de Eerste en de Tweede-Kamerfractie gezamenlijk. Deze partij, zo deelde men ons van die kant mee, zou graag aan het nieuwe kabinet meedoen als daartoe de gelegen heid geboden wordt. De P.v.d.A. schijnt niet van plan te zijn om, nu zij verlies geleden heeft, meer „te betalen" voor opneming in het ka binet dan zij voor de verkiezing van plan was. Niet onwaarschijnlijk is dat de dr. De Kort een informele opdracht zal krijgen veronderstelt men in Den Haag en dat als het tegenwoordige beleid wordt ge continueerd, ten slotte prof. De Qauy of wie dan ook minister-president zal wor den, het formatenrschap op zich zal ne men. Regering in beginsel bereid tot medewerking I)E REGERING is in beginsel bereid medewerking te verlenen aan de oprichting van een pu bliekrechtelijk lichaam voor een gecombineerd zee- en binnenha vencomplex in de afgesloten Oosterschelde. Dit complex zal een toegang naar de Wester- scheUle krijgen via een kanaal door Zuid-Beveland met een uit monding in de nabijheid van Waarde. De uitwerking van dit plan in hoofdlijnen zal geschieden door de werkgroep „Ontwikkeling Westerscheldebekken" en de na dere uitwerking zal gebeuren door het op te richten publiek rechtelijke lichaam in nauw overleg met de rijkswaterstaat, de provincies Noord-Brabant en Zeeland, alsmede overige bij het plan betrokken partijen. De medewerking van de rege ring zal bestaan in samenwer king bij de uitwerking van de plannen, uit het openhouden van de mogelijkheden tot reali sering ervan, alsmede uit het verlenen van de nodige goedkeu ringen, vergunningen en con cessies. De uitvoering van het plan, voor zover dit te zijner tijd verant woord mocht blijken, kan wor den afgestemd op het tijdstip van de afsluiting der Ooster schelde (1978). Deze mededeling deed gistermorgen de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, drag tussen België en Nederland ge sloten inzake de Schelde-Rijnverbin- ding. De commissaris herinnerde er aan, dat de regering twee jaar geleden in beginsel haar medewerking had toe gezegd aan de totstandkoming van een haven- en industriegebied m het zuidwesten van Noord-Brabant, het z.g. „Kreekrakplan". Dit plan is in middels bestudeerd door de rijkswa terstaat, naar aanleiding waarvan een werkgroep ontwikkeling Wester scheldebekken werd ingesteld. In de ze werkgroep zijn vertegenwoordigd de rijkswaterstaat, de cultuurtechni sche dienst, het ministerie van econo mische zaken, de rijksdienst voor het nationale plan, de provinciale water staat en ae planologische diensten van Noord-Brabant en Zeeland. Uit het vooronderzoek van deze werkgroep en uit besprekingen met ae provinciale besturen van Zeeland en Noord-Brabant heeft de minister van verkeer en wa terstaat geconcludeerd, dat in plaats van het Kreekrakplan de voorkeur moest worden gegeven aan een gecombineerd zee- en binnenhavencomplex in het bek ken van de af te sluiten Ooster schelde. In verband daarmee is tijdens de onderhandelingen met maakt van de Schelde-Rijnverbin- België het Kreekrakplan losge- ding. Van Nederlandse zijde is aus niet verzocht om een toegang tot dit gebied via de Belgische zee sluis bij Zandvliet. De commissaris besloot zyn verkla ring niet de verzekering dat Geel. Staten zich rtlet de grootste spoed zullen zetten aan de bestudering van dit plan en zyn consequenties, ter- wyl zo spoedig mogelijk ook contact met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant zal worden opgeno men. Gedeputeerde Staten zullen trachten tijdens een volgende ver gadering van de Zeeuwse staten over dit alles nadere mededelingen te doen. Een garantie kon de commissa ris in dit opzicht echter niet geven. Hij liet ten slotte doorschemeren dat hij niet verwachtte, dat de staten zijn verklaring in discussie zouden nemen. Dit gebeurde dan ook niet, maar wel werd aangedrongen op een spoedige terbeschikkingstelling van de letferlyke tekst der verklaring. In de loop van gisteren werd aan int verlangen voldaan. Onze Nederlandse P.T.T.-dienst zou onze grondige en betrouwbare P.T.T. niet zijn, wanneer zijn deskundigen niet de televisietoekomst van Nederland van dag tot dag bestudeerden. Die deskun digen doen veel en weten veel en zy staren zich zeker niet blind op het (toe- komst)beeld van alleen maar een twee de televisienet in Nederland. Zij weten, dat voor de televisie nog veel groter mogelijkheden zijn weggelegd, dan al leen maar dat reclame-netje, waarvoor adverteerders het geld moeten opbren gen, dat later dan weer moet wor- len terugverdiend bij de Nederlandse bij het grote publiei in Nederland en ook bij verscheidene van onze politici, dat tweede t.v.-net 'n veel te grote rol speelt, vooral omdat men in de randstad- Holland het moet doen met één Hil- versums t.v.-program per dag waar door de keuze voor de Randstadbewo ners minimaal is. Nu hebben wij wel grote sympathie voor deze televisie- cultuurloze randstadbewoners, maar er zijn andere en betere mogelijkhe den, die niet verwaarloosd mogen wor den omwille van dat tweede netje en daarop willen wij nog eens de aan dacht vestigen. Al enige malen is in de „buitengewes ten" de gedachte geopperd, dat men bepaald niet zit te hunkeren naar een reclame-televisienet, maar dat men het daar wel zou waarderen, wanneer de televisiedistributie waarover de P.T.T. interesasnte gegevens bezit wat meer in het centrum van de belang stelling werd geplaatst. In Oost-Nederland profiteert men nu al van de Duitse zenders, in Zuid-Ne derland van de Belgische en de Fran se en aan de Zuidnederlandse kust kan men zelfs de uitzendingen van twee Engelse televisiestations redelijk vol gen als men daarvoor de ontvang- apparatuur heeft. Wat zou er tegen zijn, wanneer de P.T.T. of een instantie, welke van de P.T.T. de nodige vergunningen kreeg, een proef nam met de distributie van deze televisieweelde We mogen in aan sluiting op deze vraag wel mee delen, dat er een stad is in het Bene- luxgebied, waar men deze vorm van televisiedistributie reeds in de prak tijk toepast tot groot genoegen van de aangesloten kijkers en luisteraars. In de Belgische stad Namen aan de Maas bestaat televisiedistributie. Als men daar is aangesloten op het distributie net kan men kijken naar: Nederland (via de zender Roermond), naar Brus sel Frans, naar Brussel Vlaams en naar Parijs via de zender te Rijssel. Keuze dus uit vier stations. En het zit er bovendien nog in, dat men straks ook nog te Namen kan profiteren van een of twee Duitse zenders. Zou het nu niet op de weg van de P.T.T. liggen de studie van de t.v.-distributie wat te verdiepen door in Zeeland, Bra bant, Overysel, Drente, Groningen en Friesland, met proefcentrales te begin nen? Wat in Namen kan, moet toch ook in Nederland mogelijk zijn. Boven dien zijn alle deskundigen het er toch wel over eens, dat voor de televisie dezelfde grote ontwikkelingskansen be staan als thans reeds voor de radio zijn verwezenlijkt. Die ontwikkeling wijst duidelijk in internationale richting en niet in de richting van nationale be grenzingen! In de staten van Noord-Brabant en Zee land is gisteren een verklaring afge legd over de stand van zaken rond wat eens het Kreekrakplan werd genoemd. Men streeft nu en de regering is het daarmee eens naar een havengebied in de Oosterschelde na de afsluiting van deze zeearm in 1978. Er zou dan tevens een kanaal door Zuid-Beveland moeten worden gegraven met een uit monding in de Westerschelde ter hoog te van Waarde. Het is duidelijk, dat het voormalige Kreekrakplan thans in feite een Zeeuwse zaak is geworden. Het gaat niet meer om het Brabantse Kreekrakgebied, maar om de Zeeuwse Oosterschelde. Het lijkt ons te vroeg voor enige hoe- rastemming. In de eerste plaats zal het nog tot na de afsluiting van de Oosterschelde duren vóórdat met de ver wezenlijking van zulk een plan kan worden begonnen, maar bovendien be hoort de vraag te worden gesteld or een dergelijk plan door Zeeland wel met enthousiasme kan worden begroet. Wij beschikken niet over de gegevens om op deze vraag een duidelijk ant woord te geven: zij zullen in de ko mende jaren door de Werkgroep Wes terscheldebekken verzameld moeten worden. Tot zolang is opschorting van een definitief oordeel gewenst. Wel wil len wij in dit verband als onze mening uitspreken, dat een harmonische in deling van het Deltagebied ons bijzon der belangrijk voorkomt. Zulk een har monische "indeling zou ontstaan, meen den wij, wanneer tussen de industrie zones van Randstad (Rotterdam), Wes terschelde (kanaalzone en Sloe) en van Brabant een groot recreatiegebied aan wezig is in het Zeeuwse meer. Nu ech ter wordt nog vóórdat zelfs de afslui ting van de Oosterschelde een feit is, een bestemming op een deel van dat meer gelegd, namelijk een industriële bestemming. Bij de bestudering van de wenselijkheid van dit plan zal men niet mogen vergeten, dat over niet al te lange tijd een vierkante meter recrea- tiegrond wel eens' even belangrijk zou kunnen zijn, zo niet belangrijker, dan een gelijk oopervlak aan industrieter rein. Nóg afgezien van vragen en twij fels over" waterverontreiniging en soort gelijke problemen. Wrj willen niet verhelen met reserve van de jongste verklaring in de staten te hebben kennis genomen. Wij herhalen: een definitief oordeel behoort te worden opgeschort, wellicht nog vele jaren. Maar het is geloven wij nodig dat irf Zeeland de discussie over dit onderwerp oo gang komt. Wil men hier inderdaad de weg inslaan, zo na drukkelijk door Brabant gewezen? Vervoer honden per trein Sedert gistermorgen mogen ook niet gevaccineerde honden weer per trein worden vervoerd, mits ze worden mee genomen in gesloten manden, kisten of kratten^ Voor de houde-eigenaars die wel een rabiesvaccinatiebewijs kunnen tonen, blijft üe*"bepaling van kracht dat z\j hun aieren in de treinen en op de stations kort aangelijnd moeten houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1