ZELANDICA Blanken in Jadotstad dreigen met vertrek Financiële berichten Terugtrekking Kongolese troepen geëist G.A.T.T. LEGT IN GENÈVE BASIS VOOR „KENNEDY-TARIEFRONDE" Beslag op Felix Mentis" in Amsterdam wordt gehandhaafd BRABANTSE STATEN JUICHEN SCHELDE-RIJNVERDRAG TOE VERHOUDING THEOLOGIE EN DE JONGE WETENSCHAPPEN Grote belangstelling voor Havenronde van Terneuzen VRIJDAG 17 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Na moord in fabriek Ruim vijfhonderd zeer boze Euro peanen hebben gisteren in de club van de Union Miniere in Jadotstad en een ultimatum gesteld aan de Kongolese regering, waarin wordt geëist dat de Kongolese troepen uit Jadotstad zullen worden terug getrokken. Zo niet, dan zullen alle blanke vrouwen en kinderen on middellijk naar Europa worden ge- evacueerd en zal „een politiek van de verschroeide aarde" worden De vergadering was belegd naar aan leiding van de moord op woensdagavond van een Belgische werknemer op het fabrieksterrein van de Union Minière. Het zal dan gaan van man tegen man, aldus een woordvoerder der Belgen „en we zullen weten wat te doen alvorens weg te trekken". De menigte juichte zijn woorden toe, en een vrouw wie de tranen in de ogen stonden zei: „Als we geen be scherming krijgen gaan we weg en ver nielen alles wat hier is opgebouwd". Alles voorbij Een boze Europese politieman zei: „Alles is voorbij. Tenzij het A-N.C. het nationale Kongolese leger, wordt (Advertentie) teruggetrokken, gaan we allen terug naar België". Er zijn al veel Belgen die zich op maken om Jadotstad te verlaten en naar Europa terug te keren. De Belgen hebben een telegram ge stuurd aan koning Boudewijn, waarin wordt gevraagd om terugroeping van de Belgische consul in Elisabethstad. Ze vinden dat hij niet in staat is de blanken te beschermen tegen de bru taliteit van het Kongolese garnizoen. De straten van Jadotstad lagen giste ren verlaten en de grote koperindustrie van de Union Minière was gesloten. Patrouille De mensen in de stad overwegen het organiseren van patrouilles en velen vragen wapens om zich te kunnen ver dedigen. Een militaire woordvoerder van de V.N. heeft meegedeeld, dat alle Kon golese troepen is opgedragen terug te keren naar het kamp Shïnkolobwe. 'Ze zullen alleen naar Jadotstad mogen gaan om voedselrantsoenen in te slaan, en dat pas na toestemming van de V.N-, zei hy. Belangrijke conferentie begonnen VISIES OP HULP AAN ONTWIKKELINGSLANDEN LOPEN NOGAL UITEEN In Genève is gisteren de conferen tie van ministers van vijftig lan den in het kader van de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.) begonnen. De bijeenkomst heeft ten doel de basis te leggen voor de Kennedyronde van tariefverlagingsonderhande- lingen, die begin volgend jaar zal worden gehouden. Het welslagen of de mislukking van de conferentie hangt ervan af of de groten van deze aarde de tussen hen heer sende kloof zullen overbruggen, zo zei de Zwitserse minister van econo mische zaken, Hans Schaffnev op de openingszitting. Schaffner zei niet welke mogendheden hij bedoelde, maar men veronderstelde dat hy het over de Ver. Staten en de E.E.G.-landen had. Amerika en de Euromarktlanden had den voor het begin van de vijfdaagse conferentie geen overeenstemming kun nen bereiken over kwesties betreffende de tariefverlagingen, de hulp aan de ontwikkelingsgebieden en het land bouwbeleid. Het Amerikaanse hulpprogramma be helst onder meer de import van tro pische produkten in de ryke landen van de wereld vrij van invoerrechten, om de jonge economieën van de nieu we Afrikaanse, Aziatische en ook La- tyns-Amerikaanse landen te helpen op voeren. Eigen plannen De Euromarktlanden hebben echter hun eigen plannen inzake de hulp aan de ontwikkelingsgebieden. Eén der plannen is om een aantal Franstalige Afrikaanse landen gedu rende een periode van vijf jaar fi nanciële en economische hulp, 'ter waarde va.n 800.000.000 dollar te ver lenen. In het Amerikaanse plan is voorgesteld de beperkingen op de uitvoer uit de ontwikkelingslanden binnen één jaar na de totstandkoming van een mogelijk akkoord op te heffen. STAATSMIJNEN WORDEN N.V. Wanneer de Staten-Generaal akkoord gaan met een wetsontwerp van de mi nisters van economische zaken en fi nanciën, De Pous en prof. Zijlstra, dan zullen de staatsmijnen omgezet worden in een naamloze vennootschap met f 500 miljoen maatschappelijk kapitaal, waarvan 300 miljoen in handen van de staat en de rest in portefeuille. De ministers vroegen machtiging voor deze omzetting op 14 mei. Op grond van de grote ontplooiing heeft dc commissie-Verrijn Stuart in 1962 aangeraden om ten bate van een opti male bedrijfsontwikkeling de staatsmij nen in een naamloze vennootschap om tc zetten. Dan zal, bijv. op het gebied van de chemie, de ontwikkeling op de voet kunnen worden gevolgd, mede door vestigingen in het buitenland, uitwisse ling van kennis en samenwerking met andere maatsohappyen, alsmede deelne ming in gemeenschappelijk op tc rich ten produktlebedrijven in binnen- en buitenland. De ministers wijzen er op, dat buitenlandse ondernemingen terug schrikken voor samenwerking met een staatsbedrijf. Het gaat er dus om de staatsir.yncn een eigen rechtspersoon te geven. DE NIEUWE DRANKWET In een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het ontwerp Drank en Horecawet merkt de regering o.m. op dat over de omvang van het drank misbruik dit in tegenstelling tot het drankgebruik geen betrouwbare ge gevens bekend zijn, zodat over de ver houding tussen het aantal drank ver strekkende inrichtingen en het misbruik op grond van cijfermateriaal geen con clusies kunnen worden getrokken. Voorts zeggen de bewindslieden geen aanleiding tc zien schadevergoeding uit te keren aan vergunninghouders, die hun vergunning in stryd met de wet hebben verpacht en door de inwerking treding van de nieuwe wet hun vermo gen cn hun inkomsten achteruit zien gaan. Ook zal in het wetsontwerp, dat de bestaande drankwetvergunningen door nieuwe vergunningen vervangt, geen schadevergoedingsregeling voor houders van vergunningen worden op genomen, Een dergeiyke regeling kent ook de bestaande drankwet bij intrek king der vergunningen niet, zo wordt opgemerkt. giFnviels Craig uil Sail Francisco in de Ame rikaanse staat California, werd in een wa renhuis op heterdaad betrapt op diefstal door do huisdetectleve Neil Pyeatt. Hij was in de keuze van zijn slachtoffer ook wel erg ongelukkig geweest: flat was mevi Pyeatt. EUROPA-CUPFINALE VOOR MILAAN MILJOENENZAAK Als Milaan woensdag in het Londeuse Wembley-stadiou erin zal slagen Ben- fica van de Europa Cup af te houden, zullen de elf speler alten een miljoen lires rijker zyn. Althans, als de Italiaan die nauwe betrekkingen met het bestuur van Milaan onderhoudt, inderdaad ge- lijk heeft. Die „groteonbekende" bracht donder dagavond de toch al nerveuze suppor ters van de Italiaanse ploeg in grote op winding, toen hij liet weten van het be stuur gehoord te hebben dat een over winning in de eindstrijd van de Europa Cup vorstelijk zal beloond worden. Elke speler zou een miljoen lires, zo'n 6000 gulden ontvangen. Het is uiteraard de hoogste premie ooit voor een en kele wedstrijd uitgeloofd. De zege op Wembley is voor Milaan om meer dan één reden van groot belang. Indien de ploeg er niet In zou slagen ae beker te winnen, zal het team volgend jaar niet in het financieel zo aantrek kelijke toernooi om de Europese beker vertegenwoordigd zijn aangezien Milano er niet in geslaagd is de nationale titel te prolongeren. Een brandweerauto in Yonkers. New York. die naar een brand moest uitrukken, bleek zelf onder de bestuurderszitplaats in brand te staan. Nadat de bemanning dit vuurtje had geblust, kon men zieh naar het opgege- i adres spoeden. Een Londense arts die aan het ziekbed een 99-jarige man werd geroepen, con stateerde dat de patiënt aan de bof leed. zou nog nooit zijn voorgekomen, dal iemand op zulk een hoge leeftijd deze kin derziekte heeft. Voorts moeten de bedrijven in de ont wikkelingslanden worden beschermd door tariefsconcessies voor de door de op een hoog ontwikkelingspeil staande landen iri te voeren halffabrikaten en fabrieksgoederen. Men heeft voorge steld de tarieven binnen de volgende vyf jaar met minstens 50 procent te ver lagen. De E.E.G. wil echter de geassocieerde Afrikaanse gebieden een voorkeurbe handeling geven. De Nigeriaanse minister van handel, Zanna Bulta Dipchearima, waarschuw de, dat voorkeurs handelsovereen komsten kunstmatige toestanden zullen scheppen, die de landen een vals ge voel van veiligheid geven. 50 procent Op het marinevliegkamp Valken burg heeft de Marine Luchtvaart dienst donderdagochtend twee nieuwe vliegtuigtypen van de dienst, de Lockheed Neptune P. 2 H. en de Augusta Bell 204 B., aan de pers voorgesteld. De Lockheed Neptune P. 2 H. is een tweemo- torig maritiem patrouillevliegtuig, uitgerust voor onderzeebootbe- strijding. De Augusta Bell 204 B. is een helikopter, welke o.m. voor opleiding en transport wordt ge bruikt. De toestéllen, die hier op het platform naast elkaar staan, werden ook gedemonstreerd en voorgevlogen. Engelse leiding bij Benfica-Milaan De Engelse scheidsrechter Arthur Hol land zal woensdag 33 mei in het Lon dense Wembley-stadion de finale van het toernooi om de Europese bekerhou der Benfica (Portugal) en Milaan (Ita lië) leiden. Hij wordt geassisteerd door zyn landgenoten Hamer en Rhodes. Amateurvoetballers verloren van West- Duitsland In Newcastle is woensdagavond het. voetbaltoernooi voor amateur-landen teams begonnen. Nederland verloor in zijn eerste wedstrijd met 1-0 van West- Duitsland. Middenvoor Zettelniaier scoorde het enige doelpunt in de eerste helft. In het Nederlands elftal stond Jan de Nooijer van Vlissingen op de links buitenplaats. KAMPIOENSCOMPETITIE ZEEUWSE JUNIOREN Nu het massaal juniorentoernooi dit jaar geen doorgang kan vinden heeft de jeugdcommisise van de K.N.V.B. beslo- sloten een competitie tussen rayonkam- pioenen der junioren A en B te later verspelen met als inzet de titel junio renkampioen van Zeeland. Het is de be doeling dat vooraf rayonsgewijze de kampioenselftallen (A- en B-junioren) gaan uitmaken wie het desbetreffende rayon gaat vertegenwoordigen in de kampioenscompetitie, die op 8 juni te Goes zal worden gespeeld. Feijenoord en Ajax uitgeschakeld voor de K.N.V.B.-beker De uitslagen van de donderdag ge speelde wedstrijden in de achtste finales van het toernooi om de Nederlandse voetbalbeker luiden: ADONO AD 3 0; MWBlauw Wit 31; Alkmaar Feijenoord 30; Willem HAjax 1 0 (na verlenging); GVAVVolendam 3 •0; Fortuna '54Eindhoven 14; NECDFC 31; Sportclub Enschede- VVV 4—3. Volmaakte rust geeft de DRAEACEL matras Waarheid verliest kort geding Rechter kreeg r Advertentie) Op naar de top tran de Euromast geen inzage in de boeken De president van de rechtbunk te Am sterdam lieeft gisterochtend de in kort geding door do stichting Bepenak ge vraagde voorzieningen met betrekking tot de opheffing van liet door de ut- fense middenstander W. 1' Ecluse op liet Amsterdamse grachtenhuis Felix Me- ritis" (gebouw van De Waarheid en communistische organisaties) gelegde conservatoir beslag afgewezen. De president, mr. U. W. H. Stheeman overwoog in zijn vonnis o.m. dat de door Bepenak aangevoerde grond, dat het beslag niet is voor afgegaan van een be vel tot betaling, ondeugdeiyk is omdat de stichting Bepenak daarbij verwijst naar een voorschrift dat geldt voor het executoriale beslag op onroerende goe deren, doch by conservatoir beslag niet van toepassing is. Mannequin Maggie Benn loont in Lon den een eoclctailjapon van rode brokaat met bijpassend eocohoedje uit de col lectie van huize Christian Dior. Verweer Ook het verweer van de stichting Bepenak dat zij als verspreidster van het door 1' Ecluse gewraakte artikel in De Waarheid niet aansprakelijk kan worden gesteld, wees mr. Sthee man van de hand. Het door de stich ting Bepenak gedane beroep op het algemeen belang dat met de publi- katïe van het oorlogsverleden van de Zutfense middenstander zou zyn ge diend, achtte mr. Stheeman te enen male ontoereikend om hem te over tuigen. Mr. Stheeman overwoog voorts dat kan worden verwacht dat de gewone rechter zal oordelen dat de stichting Bepenak jegens 1' Ecluse overeenkomstig de be palingen in het burgeriyk wetboek o.m. tot geldeiyke vergoeding van de door de publikatie in De Waarheid door 1' Eclu se geleden en nog te lijden materiële en immateriële schade verplicht is. Mr. Stheeman achtte het „aanstonds aannemelijk dat het artikel aan 1' Ecluse aanzieniyk schade heeft toegebracht. Verliesgevend Ten aanzien van het verweer van de stichting Bepenak dat het beslag on nodig zóu zijn, merkte mr. Stheeman in zijn vonnis op dat 1' Ecluse's stel ling onbetwist is gebleven dat De Waarheid chronisch verliesgevend is en zij voor de tekorten mede blijkens een verzoek om bijdragen in een nummer van De Waarheid van kort De Wielingenkwestie, die na de eerste wereld oorlog de gemoederen heftig heeft bewogen, is in feite al begonnen eind 1914. Op 14 december schrijft de Duitse gezant aan onze minister van buitenlandse zaken, dat de ingang van de Wester- schelde langs de Wielingen tuësen de lichtsche pen „Wielingen" en „Wandelaar" gevaarlijk is voor de schepen. Over dit schrijven zyn brieven gewisseld tussen de minister van buitenlandse zaken en die van marine, die we kunnen vinden in het pas verschenen vierde deel: „Bescheiden betreffende de buiten landse politiek van Nederland", 1914-1917, uitgegeven door mr. dr. C. Smit (Ryks Geschiedkundige Publicatiën, dl. 109). De minister van buitenlandse zaken, Loudon, zond het schrijven van de Duitse gezant ter beoordeling aan zijn ambtgenoot van marine, Rambon- net. Laatstgenoemde ziet in het versperren van de Wielingen een schending van de souvereine rechten van Nederland. Immers, als de Duitse regering kennis geeft dat de ingang van de Wielingen gevaarlijk is voor de scheepvaart, dan betekent dit dat de toegang tot de Westersehelde langs deze weg versperd is. Om hiervan zeker te zyn ware te informeren of de Scheldemonding inderdaad is ver sperd, in welk geval „naar mijne meening tegen deze handeling zelfs zonder onze voorkennis uitgevoerd niet mag worden nage laten een krachtig protest te doen klinken". De minister van bui tenlandse zaken schrijft 4 januari 1915 aan Rambonnet terug, dat het gevaar, waarop de Duitse regering doelt, buiten de Nederland se territoriale wateren ligt. „Uit het feit, dat by de afscheiding van België de vraag, hoe de grens tussen België en Zeeuwsch- Vlaanderen zich in zee zoude voorzetten, niet het voorwerp van gedachtenwisseling is geweest, kan niet de slotsom worden getrok ken dat de Wielingen Nederlandsch zoude zijn". Hy ziet geen re denen om bepaalde stappen te ondernemen. Het antwoord van de minister van marine getuigt van meer wer kelijkheidszin. Het gaat hier om een vraagstuk aldus de mi nister van principiële aard, dat voor de toekomst van het hoog ste belang is. Niets meer of minder dan het recht op de vrye uit gang naar zee is in het geding. „Dit recht, dat wij onverkort aan Duitschland in de Eemsmondingen willen toekennen, zouden wij ten onzen nadeele in de Scheldemonding prijs geven". Vervolgens geeft Rambonnet een beschouwing over de grenslyn in territoriale wa teren tussen twee aangrenzende staten. Aan het slot van zijn sehryven blijft hij van mening dat het landsbelang eist de Duitse regering mede te delen dat uit ons stilzwijgen over de afsluiting van de Wielingen niet mag worden afgeleid, dat wij daarin toe stemmen of daarmede afstand zouden doen van ons recht op de vrye uitgang door de Wielingen naar zee. In een sehryven van 14 januari 1915 dankt Loudon de Duitse gezant voor zijn welwillende mede deling bedoeld om de Nederlandse scheepvaart voor ongeval te be hoeden. Hy permitteert zich evenwel de aandacht van de keizerlyke regering te vestigen op het recht van marine en koopvaardij de Wie lingen zowel in vredes- als in oorlogstyd ongehinderd te passeren, omdat dit vaarwater de voornaamste toegang naar de haven van Vlissingen is. Verklaring commissaris der koningin Spoedig meer klaarheid verlangd De commissaris der koningin in Noord- Brabant, dr. Kortinann heeft donder dag in de vergadering van provinciale staten verklaard, dat de ondertekening van het Schelde-Rijnverdrag op 13 mei vreugde bracht in Brabant over de ze kerheid voor de ontwikkeling van plan nen en kansen voor West-Brabant. Het is duidelyk, dat de uitvoering van het oud „Kreekrakplan" thans onmogelijk is geworden, maar de regeringsverkla- geleden voor de kosten van dit proces is aangewezen op de goedgeefsheid van haar lezers. In het vonnis is voorts overwogen dat Bepenak geen gebruik heeft gemaakt van de door mr. Stheeman geboden ge legenheid om omtrent de financiële toe stand van De Waarheid gegevens te ver schaffen die het vertrouwen zouden kunnen schenken wat wanneer t.z.t. Waarheid tot een geldelijke vergoeding wegens smaad en laster van 106.000 (hierover loopt een civiele procedure) aan 1' Ecluse zal zijn veroordeeld, vol doende verhaalsmogelijkheid aanwezig zal zy'n. Ook achtte mr. Stheeman geen termen aanwezig de subsidiaire vordering van Bepenak 110.000 aan zekerheidstel ling voor schade die voor Bepénak uit beslag zouden voortvloeien) toe te wy- zen omdat Bepenak hem deze schade niet aannemelijk heeft gemaakt en „trouwens de kans bestaat dat de ge wone rechter het beslag onrechtmatig zal verklaren naar ons oordeel kan wor den verwaarloosd". De stichting Bepe nak werd veroordeeld tot betaling van het geding 300). Seriewedstrij den korfbal te Aardenburg Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan zal de Aardenburgse korfbalvereniging A.K.C. op tweede pinksterdag een ju- bileumtoemooi houden, waaraan ver schillende Zeeuwse clubs zullen deelne men. De senioren zyn ingedeeld in drie afde lingen, terwijl de adspiranten in twee groepen spelen. Voor elke afdeling zijn twee pryzen beschikbaar. De indeling luidt als volgt: Afd. n: Togo 1 (Goes), Ondo 1 (Sint- Laurens), Luctor 1 (Terneuzen), Dosko (Bergen op Zoom). Afd. 3A: Togo 2 (Goes), Vedo (Vlissin gen), Volharding (Yerseke), AKC (Aar denburg). Afd. 3B: BKC (Breskens), Luctor 2, Dos '55 (Nieuwdorp), Ondo 2, VOPO (Borssele). Ondo ien), 5 (Sint-Laurens), Dosko, ring waarborgt een reële mogelijkheid in de Oosterselielde. Hoewel op dit mo ment nog geen gefundeerd oordeel over de situatie is te vellen, zo zei de com missaris, zijn er toch enkele punten pro en contra. Als duidelijk voordeel noemde hij de ;rotere dimensie, ook de minister heeft lit plan er een van nationale allure ge noemd. Technisch en nautisch is het plan beter gesitueerd dan het oude en het heeft ten slotte het voordeel van een rechtstreekse verbinding met de zee via de Westersehelde. Als nadelen noemde hij de grotere kos ten en de lange termijn waaraan de to tale realisering gebonden zal zyn (de af sluiting van de Oosterschelde is in het Deltaplan gesteld op 1978). De commissaris bracht oprechte dank aan minister Korthals voor zyn begrip voor de Brabantse behoeften. Hy was er van overtuigd, dat Brabant het de re gering bij de onderhandelingen met Bel gië niet gemakkelijk heeft gemaakt, doch hij was steeds meer begrip dan ge prikkeldheid tegengekomen. Nog veel studie, geduld en geld zullen nodig zijn, eer het eerste zeeschip de Brabantse haven zal kunnen bevoorra den, doch wie van ons zal niet hopen, dit zelf nog mee te maken? zo besloot dr. Kortmann. Statenleden hebben daarop hun vreugde uitgesproken over het thans bereikte stadium. Zij hoopten tevens dat er spoe dig omtrent de plannen en mogelijkhe den meer klaarheid zal kunnen komen. De heer Willems (p.v.d.a.) noemde het vooral bijzonder vaag, dat de regering haar toezegging tot medewerking bindt aan de clausule: „Voor zover te zijner tijd verantwoord". Hy begreep tevens, dat het verlenen van een rijksbijdrage op korte termijn uit gesloten is. Het feit, dat blijkens pers berichten het grootste deel van het nieu we plan niet op Brabants gebied is ge situeerd, mag volgens hem voor G.S. geen reden zijn om ïn hun activiteiten te verflauwen. Doordat een gedeelte van het plafond van een bioscoop in Casablanca instortte zijn drie mensen gedood en zevenentwintig ernstig gewond. De Franse zangeres Edith Pïal is in het ziekenhuis opgenomen. Haar bloed en lon gen zullen onderzocht worden. Tass meldt, dat ruimtevaarder Joerl Gaga rin, die twee jaar geleden de eerste ruimte- vlucht maakte, weer in opleiding is voor nieuwe vluchten. De Ierse regering zal uit zuinigheidsover wegingen 56 spoorwegstations voor reizi gersverkeer sluiten. GEREFORMEERDE KERKEN Op theologische hogeschooldag Het is van groot belang, dat kerkvolk en theologen zich telkens weer realiseren in wat voor wereld zy leven. Op een theo logisch seminarie in Amerika lirygen <le eerstejaars studenten uittreksels uit Darwin, Freud, Marx en Einstein te be studeren. Ook al zou zulks kans geven op storingen in de geestelijke spijsverte ring, het maakt hen tegelijk oumogelyk verder te leven in een gedroomde wereld. Dit zei dezer dagen prof. dr. J. T. Bak ker in Kampen op de jaarlijkse theologi sche hogeschooldag van de Gereformeer de Kerken in Nederland. Naast de predi kant, aldus prof. Bakker, zijn talrijke fi guren opgetreden die zich met de mens bezighouden. Sociologie, psychologie, maatschappelijk werk en andere betrek kelijk jonge wetenschappen oefenen een grote aantrekkingskracht uit. „We be hoeven daarover niet te klagen, zelfs niet over het feit dat door deze ontwik keling het gezicht en de rol van de pre dikant voor velen onduidelijk werd", al dus prof. Bakker. Het is een goed ding dat de kerk ontdekt wat hier aan de orde is en dat ze niet enkel jammert over het teruglopen van het aantal theologische studenten. Ds. F. G. H. Harms uit Eindhoven wees op het gevaar dat schuilt in het optreden van misverstanden, met name wanneer het gaat om gewichtige zaken als ont moeting met andere kerken, de roep om eenheid, een nieuwe benadering van schrift en belijdenis, bezinning op de moeilijke vragen rond kerk en industrie en de confrontatie met de natuurweten schap. Altijd is er het gevaar in onze kerken van het elkaar niet verstaan. Deze tyd met zyn vele belangrijke en ingewikkel de vraagstukken, bergt in zyn schoot te- geiykcrtyd de kansen van vele misver standen, die echter biddend uit de weg geruimd kunnen worden, aldus Harms. Voor de „Haveuronde" van Terneuzen, die morgenmiddag, zaterdag, zal worden verreden, blykt bijzonder grote belang stelling te bestaan. Het plan van de or ganisatoren om geen wedstrijden over grote afstand te laten verrjjden, maar slechts koersen over kleine afstand „baanwedstryden op de weg" is by de renners bijzonder aangeslagen. De organisatoren" hebben in verband met de grote belangstelling een strenge selectie moeten toepassen, terwyl voorts het aantal deelnemers per categorie is uit gebreid van 20 tot 25. Er zullen vier wedstrijden worden verreden, namelijk voor aspiranten, nieuwelingen, amateurs en profs, die respectievelijk 20, 30, 40 en 50 kilometer zullen moeten afleggen op het 1500 meter lange parkoers Slarkt, Blokken, Scheldekade en Nieuwstraat. By de adspiranten starten vrijwel alle Zeeuwen met een licentie als zodanig en voorts een aantal jongeren uit N- Brabant. Onder de nieuwelingen bevin den zich onder meer Minneboo, Du Bois, De Wilde, De Feber en Bukacki. De amateurkoers wordt een Brabants- Zeeuwse aangelegenheid met coureurs als H. Heeren, T. Mertens, A. van Til burg, D. Kosten, H. Verburg, Th. van Poecke, Grim, Moerdijk, Rovers, etc. Theo Verschueren uit Sint-Jansteen, overwinnaar van de ronde van België voor amateurs, debuteert in de „Ha venronde" van Terneuzen als semi-prof. In die korte ronde van 50 km is hij kan didaat voor de overwinning. Hij zal de strijd opnemen tegen onder anderen Piet Steenvoorden, Piet van Est, Kees van Amsterdam, Theo Sijthof en Jaak v. d. Klundert (winnaar „Havenronde" 1962). Voorts hebben de Belgische ren ners Martens, Duerinck, Coppens, An- dries ingeschreven. Van de Zeeuws-Vla mingen starten onder anderen Jan Westdorp en Bertus Wieles. De grote kopstukken als De Roo en Rentmeester worden door hun Franse fabrieksbaas verplicht de „Midi Libre" te rijden, terwijl anderen dusdanige startgelden bedongen, dat de organisa toren hun deelname niet eens meer op prjjs stelden. De adspiranten starten om half twee, de nieuwelingen om half drie, de ama teurs om half vier en de profs om kwart voor vyf. Het hele wielerfestïval is om zes uur afgelopen. U rust echt uit op een DRAKACEL matras Kon. Zout-Ketjen is tevreden Gezien de algemene ontwikkeling van de markt is de directie van de Konink lijke Zout-Ketjen N.V. over de in 1962 bereikte resultaten tevreden. De con- cernomzet steeg tot ƒ375 miljoen ver geleken met 353 min. over 1961, inclu sief Sikkens en Struyck. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening was de exploitatiewinst vóór afschrijvingen S5,4 min. (v.j. S3,2 min.). Afschrijvingen vergden ƒ38,1 min. (v.j. ƒ32,7 min.). De winst vóór aftrek van belastingen was ƒ49,9 min. (v-j. ƒ50,9 min.). De nettowinst steeg van 26,6 min. tot 28,5 min. Voorgesteld wordt, zoals ge meld, 16 procent dividend in contanten alsmede een bonus van 5 procent in aandelen uit de agioreserve (v.j. 15 pro cent in contanten plus 5 procent bonus aandelen) BENSDORP IS TEVREDEN Over de bedrijfsresultaten van 1962 is de directie van „Bensdorp Internatio naal N.V.", blijkens het jaarverslag, te vreden. In het geconsolideerde resultaat zyn de cijfers van „Blooker" opgeno men. Hierdoor en ooit doordat de resul taten van Bussum en Kleef beter wa ren. is de geconsolideerde winst hoger. De netto winst van „Bensdorp interna tionaal" was 1,11 min 953,073). In deze winst zyn de resultaten van „Bloo kers cacao- en chocoladefabrieken N.V." nog niet begrepen. Het Blookerdividend zal voor het eerst in 1963 in de winst- en verliesrekening van Bensdorp interna tionaal voorkomen. De raaa van be stuur acht de vooruitzichten wederom gunstig. Chem. Fabriek Naarden Uit het jaarverslag der N.V. Chemische fabriek Naarden blijkt een exploitatie saldo inclusief baten der dochteron dernemingen en na aftrek van belas tingen van 3.37 min. (v.j. 3.02 min). De geconsolideerde nettowinst be draagt 2.42 min (v.j. 2.27 min). Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 12 pet over het vergrote ka- Êitaal ad 7.805.000 (v.j. 7.050.000). 'e omzetten in 1963 bewegen zich tot dusverre op het niveau van 1962. De orderpositie doet voor de komende maanden een hoge omzet in nagenoeg alle produktieafdelingen verwachten. Nievelt Goudriaan De exploitatierekening van „Van Nie velt, Goudriaan en Co's stoomvaart maatschappij over 1962 geeft een lager batig saldo te zien van 9.59 min (v.j. 12.05 min). De nettowinst bedraagt 2.17 min 2.16 min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van zes procent. De directie verwacht, dat 1963 opnieuw een moei lijk jaar zal worden. Gezien de stand van de reserve voor vlootvernieuwing met 75.1 min en de huidige inzichten in de toekomstige vervanging, acht de directie toevoeging aan de reserve voor vlootvernieuwing niet noodzakelijk. Dividenden De directie van de N.V. Enkes (machi nefabriek) te Voorburg stelt een divi dend voor van tien procent in contanten plus vyf procent in agio-aandelen (onv.). De ontzet in alle afdelingen is ten op zichte van 1961 gestegen.. Commissarissen en de directie van de Merwede Kalkzandsteenfabriek N.V. stellen voor over 1962 uit te keren een dividend van 20 procent, waarvan 10 procent in contanten en 10 procent in aandelen (onv.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19