Onderzoek naar kansen aardgas in Zeeland Fruitcorso Goes kampt met begrotingstekorten Raad Goes met „formele bezwaren" achter bestek rioolpersleiding Verandering van het beleid in de zaadhranche is noodzakelijk 87 Sterke concentratie noodzakelijk Rotterdammer wil restaurant in Znidhavenpoort Zierikzee In Middelburg DR. K. F. VAAS HIELD LEZING VOOR ZEEUWS GENOOTSCHAP VRIJDAG 17 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veertiende jaarvergadering van V.H.Z. Rede van voorzitter J. Barenbrug in jaarvergadering te Middelburg „Het is noodzakelijk van beleid te veranderen, alvorens de omstandig heden zijn veranderd. Men dient een pas vóór te zijn. Dit alles geldt eveneens voor de zaadbranche; ook hier zijn zich grote evoluties aan het voltrekken en hier geldt bovendien nog een wel zeer grote omzich tigheid, omdat een groot deel van onze uiteindelijke afnemers niet onder zo gunstige omstandigheden mag arbeiden als ten gevolge van de algemene welvaart zou kunnen worden verwacht". Dit zei de heer J. J. Barenbrug, voorzitter van de vereniging voor de handel in land- bouwzaaizaden in zijn jaarrede, die hij gistermiddag in het Middel burgse Citytheater hield tijdens de veertiende jaarvergadering van de V.H.Z. programma voor de reünie gezorgd. Die reünie begon donderdagmiddag met een ontvangst in hotel Britannia. Terwijl de heren zich in een van de zalen terugtrok ken om daar 't huishoudelijk gedeelte van de jaarvergadering af te werken, maak ten de dames zich gereed om een bus tocht over Walcheren te ondernemen. In het Badhotel te Domburg boden de Zeeuwse gastheren thee aan. De af werking van het algemeen gedeelte van de jaarvergadering geschiedde in het Citythater te Middelburg. De heer Barenbrug doelde daarbij op de boeren en tuinders, die naar hy zei „het slachtoffer van de huidige politiek in ons land zijn, waarby kost wat kost het levensmiddelenpakket voor het Neder landse volk goedkoop moet blyven, daar anders het indexcyfer te veel zou stijgen en de sluipende ontwaarding van de gul den nog meer in het oog zou springen". In zijn vorige jaarrede had de voorzitter van de V.H.Z. reeds zijn bezorgdheid geuit over de geldsontwaarding. Hij wil de in zijn toespraak van gisteren daar niet verder op in gaan. Hij zei echter teleurgesteld te zijn, dat aan deze volks ziekte nog steeds geen halt is toege roepen. De heer Barenbrug, die in zijn jaarrede speciaal de aandacht vestigde op de ondernemingsgeest, zei het voorts niet verwonderlijk te vinden, dat de boeren en ook vele anderen niet tevreden zijn met het beleid van het landbouw schap. „Dit starre instituut, dat zijn leden weinig aanspreekt, weinig of geen verantwoording aflegt, bijna uitslui tend decreteert en zelden of nooit motiveert, is nu niet direct geliefd. Een frisse wind in dit landbouwschap van samendoen in het belang van allen zou ook hier veel redelijke en onredelijke kritiek kunnen doen ver dwijnen". De V.H.Z.-voorzitter merkte voorts op, dat er voor de zaadbranche een goede verstandhouding bestaat tussen het be drijfsleven en de overheid om de speci fieke belangen in de E.E.G. te verdedi gen, al zal de Nederlandse overheid met haar zeer stringente eisen volgens de heer Barenbrug in de zaadhandel de no dige soepelheid moeten tonen om het de Nederlanders mogelijk te maken het spel van concurrentie op de wereldmark ten mee te kunnen blijven spelen. NIEUWE VOORZITTER Deze jaarrede was de laatste, die de heer Barenbrug voor het uitgebreide aan dachtig luisterende gezelschap hield. Na vier jaar de voorzittershamer in de ver eniging voor handel in zaaizaden te heb ben gehanteerd, legde hij zijn functie neer. Opvolger werd de heer J. Duvekot uit Goes. Na de toespraak van de heer Barenbrug, die onder meer werd aange hoord door vertegenwoordigers van het produktschap van landbouwzaaizaden, de Nederlandse Algemene Keurings dienst, het Centraal Orgaan en de Neder landse Federatie van de handel in poot- aardappelen, sprak drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland over „de ontwikkeling van Zeeland sinds 1960, speciaal onder invloed van de Delta werken". De meest spectaculaire ontwikkeling in de-export is de afgelopen jaren die van graszaden, die in de periode 1955-1956 nog slechts 8,4 procent van de totale export van landbouwzaaizaden bedroeg; in 1961 was dit percentage gestegen tot 45,5 procent. De vereniging voor de handel in land bouwzaaizaden had Zeeland niet alleen uitgekozen om er een jaarvergadering te beleggen. Een Zeeuws organisatie comité had ook voor een aantrekkelijk DISCUSSIE IN STATEN De mogelijkheden van aardgasvoorziening in Zeeland zijn gisteren in de provin ciale staten onderwerp van discussie geworden, toen de staten een krediet van 5000 verleenden als bijdrage aan de S.R.O.G.: Samenwerkende Regionale Organen Gasvoorziening. Het bedrag is een bijdrage voor de aanstelling van een coördinator voor het aardgas. Voor vele woordvoerders was dit aanleiding hun instemming te betuigen met het feit, dat de mogelijkheden van aardgas voor Zeeland nu ook goed worden onderzocht en „dat de gasvoorziening nu eens afdoende geregeld kan worden", zoals bijvoorbeeld de heer C. F. va nder Peyl (c.h.) zei, die het ontoelaatbaar noemde, dat een niet onbelangrijk deel van Zeeland nog altijd een gasaansluiting mist. Vorderingen Ten aanzien van de zaaizaadliandel zyn in de. E.E.G. het afgelopen jaar qua arbeid en qua snelle werkmethoden in drukwekkende vorderingen gemaakt. Dit valt te lezen in het jaarverslag over de periode 1 april 19G2-1963. Hier wordt gedoeld op het tot stand komen van de ontwerprichtlijnen voor het verkeer in zaaigranen en het verkeer In suiker- en voederbietenzaden. Tevens werd in het internationale vlak een aanvang gemaakt met de herziening van het certificeringsschema voor gras- en klaverzaden, terwijl ook pogingen zjjp ondernomen om een dergelijk schema voor zaaigranen en voor suikerbieten zaad op te stellen. De zeer hoge verwachting voor de ex- 8ort van zaaigranen is tengevolge van c strenge vorstperiode niet geheel in vervulling gegaan. Het kapitaal, dat per 1 januari 1962 ƒ33.800.94 bedroeg is in 1962 vergroot tot ƒ40.866.11. Deze aan was van 7065,18 bestond uit het voor delig saldo over 1962 van 7002.68 en uit entreegelden. Voor 1963 is aan baten ƒ68 750,— en aan lasten ƒ68.000.— be groot, zodat het voordelig saldo is ge raamd op 750.Het aantal leden van de vereniging bedroeg per 1 april 1963 1123. wat in vergelijking tot de cijfers van het vorig jaar een geringe terug gang betekent. Hoge waarde In het slotwoord kon secretaris M. C. van den Assem met vreugde consta teren, dat de waarde van de export van landbouwzaaizaden in het sei zoen 1961-1962 uitgaan de van het zoen 1961-1962 uitgaande van het hoog is geweest: namelijk ƒ44.413.000. Na afloop van deze byeenkomst werden de congressisten door burgemeester mr. J. Drjjber in de burgerzaal van 't Middel burgse gemeentehuis ontvangen. By deze ontvangst waren ook de wethouders J. S. Hoek, A. J. Berenpas, W. P. J. Baars en gemeentesecretaris mr. J. Hooij aan wezig. Het programma voor vandaag bestaat uit een rondrit per auto door Zeeland. Omstreeks half elf vanmorgen wordt het gezelschap door de coöperatieve landbouwvereniging „Noord-Beveland'' te Kortgene ontvangen. De rondrit ein digt in Kapelle-Biezelinge, waar het koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have N.V. een lunch zal aanbieden. Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust Deze woordvoerder vroeg zich overi gens af, waarom Zeeland wel een zogenaamde contactcommissie bezit, maar nog geen regionaal orgaan. „Op die manier zijn we in de S.R.O. G. nog geen volwaardige partner en dat is ongewenst", meende hij. G.S.- lid A. J. Kaland zag dat echter niet als een tekort voor Zeeland. Hjj wees er op, dat regionale organen zin heb ben als er in een bepaald gebied één soort gas is: mijnen, hoogovens en zovoort. In Zeeland zijn er echter verschillende soorten gas „in om loop": Sluiskil-gas, het propaangas van Zierikzee en nog meer. Bovendien wees dit G.S.-lid er op, dat de Gasunie niet wil onderhandelen met regionale organen, maar alleen met de desbetreffende bedrijven. „We doen er dan ook beter aan de fase van een regio naal orgaan over te slaan", zo meende hij, „en meteen te komen tot een sterke concentratie van de Zeeuwse distributie bedrijven, hetzij tot één of twee bedrij ven, hetzij tot een provinciaal eneregie- bedrijf voor gas en elektriciteit". prys is zo aantrekkelijk, dat grote kos ten in de prijs verdisconteerd kunnen worden, terwijl de prijs voor de consu ment dan toen nog aantrekkelijk blijft". Ook informeerde de heer Westerhout nog naar een mogelijke bundeling van de industrie op dit gebied. De heer Ka- land meende, dat dit alleen kans van slagen heeft bij de Gasunie als de af te nemen hoeveelheid niet gering is. „Als de Gasunie overigens op het standpunt blijft staan, niet met regionale organen te willen onderhandelen, maar slechts met de desbetreffende bedrijven, staan we met het versnipperde Zeeuwse distri butieapparaat moeilijk", zo meende de heer Kaland. Hij hoopte, dat de Gasunie in dit verband een inkoopcombinatie voor Zeeland zou accepteren. Auto tegen winkelpui Bij het achteruitrijden is de automobi list P- van H. uit Zuidzande donderdag avond vanaf de ventstrook op het Spui- plein te Breskens het trottoir opgereden, waarna het voertuig de voorgevel van de winkel van de wed. M. ramde. Het raamkozijn en een zijruitje van de win kel werden daarbjj vernield. De auto werd licht beschadigd. Sluiskilgas Zowel de heer Van der Peyl, als de heer P. V. M. Vercauteren (k.v.p.) wilde we ten wat er in de toekomst met het Sluiskil-gas gaat gebeuren. In eerste in stantie meende de heer Kaland, dat dit geen zaak voor het provinciaal bestuur of voor de contact-commissie is. Wel was hij er van op de hoogte, dat er Inmiddels besprekingen zyn gevoerd. Mogelijk is onder meer Zeeland te laten profiteren van dit gas tegen een p-»= gelijk calorisch gemeten aan van hot aardgas. Aantrekkelijk vond dit G.S.-lid deze gedachte overigens niet, omdat Zeeland dan toch nog een uit zonderingspositie zal innemen. Drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.) was benieuwd te horen of die gebieden in Zeeland, die nog niet aangesloten zijn, nu toch ook kans maken op het aardgas. Welke financiering is er aan? De heer Kaland wees er op, dat uiteraard de bestaande apparatuur aangepast moet worden aan het aardgas. Een volledige uitbreiding moet volgens hem zorgvul dig bekeken worden: zal er tegenover de' investering een redelijk rendement staan? In dit verband zei de heer Ka land: „De Gasunie heeft gezegd: mijn Moet wijken voor verkeersweg Met Oudhollands interieur IN een Oudhollands ingericht café restaurant aan de rand van Rotter dam speelt op het ogenblik een echt paar met het plan om In de histori sche zalen van de Zierikzeese Zuid- havonpoort zijn bedrjjf onder te bren gen. Ken opdringerige verkeersweg uit de Maasstad in de richtingen Gou da en Delft-Den Haag, zal „De Her berg" uan de Kleiweg binnen ander half jaar doen verdwijnen. Tegen die tijd hoopt de heer M. Seller (40) zjjn kostbare verzameling antiquiteiten en Oudhollandse attributen naar Zicrik- zees markante monument-in-restau- ratie te kunnen overbrengen, om in dit sfeervolle en goed bewaarde poortgebouw nog menig toerist en untochtone bezoeker van een boeiend uitzicht en een goede culi naire verzorging te laten genieten. Een café-restaurant in de Zuidhaven poort. van Zierikzoe: het is een moge lijkheid om een stuk van het monu- mentenbezit, waaraan de laatste ja ren vele duizenden guldens ten koste zijn gelegd, een nieuwe bestemming t.o geven. De heer Seller heeft zijn ideeën aan het gemeentebestuur voorgelegd en deze zullen in overleg met de rijksdienst voor monumenten zorg nader worden bekeken. Zijn speurzin naar een waardige vervan ging van het décor voor het Oudhol lands interieur van zijn huidige café restaurant heeft hem in Zierikzee ge bracht. In grove lijnen heeft deze Rotter dammer, van jongs af opgegroeid in het horecabedrijf, het beeld van het poort-restaurant al voor zich. Boven de gewelven, die het verkeer de Oude Haven binnenleiden, heeft hij zich een café gedacht. Vanachter de vens ters met hun dikke houten kozijnen heeft het publiek dan uitzicht op de Oude Haven. De ballustrade van hot bastion, zou een overdekt terras kun nen opleveren. Een trapje hoger, op de middelste poortverdieping, het restaurant. Helemaal bovenin, onder het torentje, waarin Pieter van de Ghcyn's middeleeuwse carillon komt te hangen, is dan nog ruimte voor een woongedeelte en een keuken. Vijfenvijftig jaar getrouwd BU het echtpaar C. Ossewaarde-Spruit in de Ooststraat te Kapellc was het woensdag volop feest. Onder grote be- langstelling mochten de echtelieden denken dat ze 55 jaar geleden in echt waren verbonden. Collecte bij de stembureaus De Goese Jeugdgemeenschap heeft woensdag een goede greep gedaan toen ze een collecte hield by de twaalf Goe se stembureaus. Deze collecte, bestemd voor de Actie Dousadj en voor de slachtoffers op Bali, bracht 1006, op. De straatcollecte, die de Goese Jeugdgemeenschap ten bate van dezelf de doelen op koninginnedag hield, bracht 371,50 op. Deze collecte werd gehouden op de Goese Markt en de sportvelden. Autobotsing in Kapelle Op de kruising Biezelingsestraat-Kerk- pleln-Ooststraat te Kapelle is donder dagmorgen een personenauto in botsing gekomen met een A.M.Z.-autobus. De bus, die bestuurd werd door J. J. L. uit Rilland kwam van het Kërkpleïn afge reden en moest de Biezelingstestraat in draaien. Vanuit de Biezelingsestraat kwam J. R. uit Kapelle met zijn per sonenauto aangereden richting Kerk plein. By de botsing deden zich geen per soonlijke ongelukken voor De bus liep praktisch geen schade op, de personen auto wel. Opbrengst collecten De in de gemeente Krabbendyke gehou den collecte ten behoeve van S.A.K.O.R. heeft f 74,84 opgebracht. Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen t ogenblik de laatste hand gelegd aan het Mariniers monument, dat binnenkort in Rot terdam geplaatst zal worden. Het beeld is een schepping van de beeldhouwer Titus Leeser uit Om men en stelt een marinier in ge vechtstenue voor. Op de foto ziet men de afwerking van het beeld door de heer Schmidt van de gieterij. „Het drijf- en zweefvermogen van organismen in zout Ie- en zoet water Voorafgegaan door een algemene denvergadering, hield dr. K. F. Faas, directeur van de afdeling Delta-onder zoek van het Hydrobiologisch Instituut van de Koninklijke Academie van We tenschappen te Yerseke, een voordracht over het onderwerp: „Het drijf- en zweefvermogen van organismen in zout en zoet water". De bjj de toehoorders reeds aanwezige belangstelling voor deze materie werd al spoedig na de aanvang van de cause rie rijkelyk beloond. Met enkele welge kozen lichtbeelden en een demonstra tie, leidde de spreker het gezelschap namelyk naar het relatieve probleem van vorm en functie in de levende na tuur. Mocht deze problematiek voor biologen oude gespreksstof zijn, by een beper king tot de waterorganismen, zoals hier gebeurde, was de frisheid als het water zelf. Uitvoerig stond de spre ker stil bij de fysische achtergrond van de veranderingen, waaraan het soorte lijk gewicht van verschillende organis men onderhevig kan zijn, hetgeen by zweven of gewenste stijging en daling in het water de anders noodzakelijke mechanische arbeid tot niets of vrywel niets kan beperken. Afscheiding of absorptie van vetach- tige stoffen, chemische verandering van de vloeistofsamenstelling en gas- vorming in de organismen passeerden hierbij de revue. Bij soortelijke gewichts verlaging der cel- of lichaamsvloeistof fen t.o.v. het omringende water komt deze verlaging meestal niet tot stand door vermindering van de ionenconcen tratie, maar door vervanging van de zwaardere door lichtere ionen, waar door het osmotisch evenwicht niet aan getast wordt en het tegengaan van wa teronttrekking door het medium, ge combineerd met energieverlies door het organisme, niet behoeft plaats te vin den. Als uitzondering hierop zijn echter een groot aantal zeevislarven bekend met een voor water impermeabele dooier- zak, die vloeistoffen omhullen met wél veel lagere zoutconcentraties dan het omgevende water. Er bestaan verschillende voorbeelden van, dat de zware kationen, waaraan het zeewater zelf ook ryk is, in het organisme vervangen worden door de lichte ammoniumionen. In dit systeem speelt de accumulatie van ammonium chloride een belangrijke rol, hetgeen te meer interessant is, omdat het ammo niumion aan het einde der eiwitstof wisseling staat. Het principe van dit systeem werd reeds in 1892 door de Ne derlanders Goethard en Heinsius naar voren gebracht. Zy onderzochten Noc- tiluca miliaris, een protozoë van onge veer een halve millimeter doorsnee, die als zeevonk algemene bekendheid ge niet. Pas in de dertiger jaren vond deze visie op dit probleem erkenning, toen Krogh het vroeger gedane onderzoek aan de vergetelheid ontrukte. Anderzyds kunnen walvissen door de aanwezigheid van vetten met een laag soorteiyk gewicht, in combinatie met een variabele gasrulmte in de longen, een grote beweeglijkheid op verschil lende diepten bereiken. Als specialisten op dit gebied bestaan er tropische haai ensoorten, die in het bezit zyn van een grote vetrijke lever, welke een belang rijke hydrostatische functie heeft. By deze levers wordt de vetrijkdom even wel nog overtroffen door de aanwezig heid van andere reservestoffen met een laag soortelijk gewicht, zoals het squa- leen, dat een koolhydraat is met een soortelijk gewicht van 0,86. Als een voorbeeld van zweefvermogen door gasvorming werd niet alleen net klassieke voorbeeld der kwallen en vis sen met te reguleren zwemblazen aan gehaald, die voorkomt in het ondiepe zoete water. Dit kleine organisme met een doorsnede van ongeveer 1 mm, kan het presteren, om gasbellen in het cytoplasma te vormen en daarmee een grote mobüiteit te verkrijgen. Het hoe en waarom is in vele gevallen nog een onderwerp van studie. Bij verschillende inktvissen speelt de aanwezigheid van gas in het inwendige skelet een belangrijke rol bij het dryf- vermogen. Wat dit voorbeeld betreft werd het „zeeschuim", de losse en vaak aan het strand te vinden skeletten van Sepia Officinalis, op een zeer byzondere wijze benaderd. Hoewel het waarschynlijk niet in de bedoeling lag dit naar voren te laten komen, werd in deze voordracht weer eens bijzonder duidelijk, dat vele zoge naamd tot de primitieve groepen be horende dieren niet zó primitief zyn, dan dat zy niet als voorbeeld zouden kunnen dienen by het oplossen van pro blemen by andere takken van weten schap. niet in het minst bij de tech nische wetenschappen. Anderzijds kan het overdragen van dit soort kennis, waarbij de natuur zelf on derwijst, bydragen tot wat meer ver wondering, inzicht en respect ten op zichte van het leven als deel der schep ping, waar ook de mens zelf deel van uitmaakt. In deze geest gezien moet het betreurd worden, dat deze avond niet alle plaatsen in de vergaderzaal van het gebouw Wagenaarstraat te Middelburg bezet waren. De voorzitter van het Zeeuwsch Ge nootschap, de heer mr. J. Moolenburgh, besloot de op de lezing volgende dis cussie met de suggestie het ontstane debat in de eigen studiekring voort te zetten en sprak een dankwoord. Eerder op de avond tijdens de algemene vergadering schonk de heer Moolen burgh ruime aandacht aan het heen gaan van de secretarissen van het ge nootschap, de heren dr. W. S. Unger en ir- -J. G. Snip, die beiden in hun eigen tijd gestalte aan het genootschap heb ben gegeven. Woensdag beslissing Raad voelde zich „onder druk gezet" De stichting Zeeuws Fruitcorso kampt met een begrotingstekort. Bij elkaar komt dit neer op een bedrag van 15.000. En wanneer het bestuur niet de zeker heid heeft dat dit bedrag op tafel kan komen, dan bestaat de kans dat Goes dit jaar geen fruitcorso op de weg krijgt. Zo althans vertolkte de heer M. Haas donk woensdagavond in de raad van Goes het probleem, waarvoor het bestuur „We hebben nooit definitief plan gezien" ONDANKS „formele bezwaren" en „kleinzieligheden" heeft de raad van Goes zich donderdagavond achter een voorstel van b. en w. geplaatst om 115.000 beschikbaar te stellen voor het bestcksgereedmaken van de plannen voor de aan leg van een persleiding uit een rioolgemaal naar de Westerschelde. De beide tussen aanhalingstekens geplaatste kwalificaties begonnen in de loop van de discussie aan het voorstel te kleven. Van verschillende kanten werd namelijk aangevoerd dat dc raad nog nooit een definitief plan, dan wel een overzicht van het tracé van de persleiding onder ogen had gehad. Daartegenover stond dan do visie: „B. en w. willen doorgaan. Is dat tracé nu werkelyk zo belang rijk?" Het compromis kwam, toen burgemeester mr. F. G. A. Huber toezegde, dat vóór de besteding in leder geval nog een definitief plan aan de raad zal worden voorgelegd. Lang en breed werd er over deze wat afwykende gang van zaken gespro ken en daarby kreeg met name een suggestie van de heer B. G. C. Keg ge (c.h.u.) veel by val: „Kan de dienst gemeentewerken nu niet een derge lijk bestek opmaken. Er kunnen dan zeker belangrijke bedragen worden gespaard". De heer Kegge becyferde, aat het .karweitje" dan mogelijk niet meer behoefde te kosten aan onge veer vyftigduizend gulden, terwyi er nu een bedrag van 115.000 mee ge moeid is. De heer Haasdonk (v.v.d.) vond de sug gestie van de heer Kegge de moeite van iet overwegen waard. Ook wethouder drs. J. J. Dykgraaf vond in eerste in stantie veel aantrekkeiyks in de geop perde bezuiniging. Hy verbond er even wel onmiddellijk deze vraag aan: „Is het by eventuele obstakels ook zo eenvou dig als U het voorstelt?" Waarop de heer Kegge reageerde met de opmerking: „Slaat U de technici van gemeentewerken lager aan dan liet in genieursbureau?" Uit de mond van de voorzitter kreeg de beer Kegge de toe zegging, dat zijn besparingsmogelijk heid van grote kosten in de toekomsl zeker aandacht zal krjjgen. Voor het Haast Bovendien zit er haast achter zaak. Men weet het: G.S. van Zeeland hebben een eerder besluit van de raad ?e- Goes om een krediet van 2,5 miljoen len beschikbaar te stellen voor de aanleg 'van de persleiding niet goedgekeurd in verband met het ontbreken van de no dige dekkingsmiddelen. B. en w. achten de kwestie van de rioolafvoer evenwel urgent, dat zy terstond tot daadwer- kelyke uitvoering willen kunnen over gaan, wanneer de financiële problemen zyn opgelost. Daarom ook wilde de te gen de formele gang van zaken protes- erende raadsleden de heer J. H. Roose (k.v.p.): „B. en w. hebben niet de moeite- genomen om het gehele plan ter inzage te leggen" niet zover gaan, dat de zaak moest worden uitgesteld. Het feit, dat een aantal nieuwe raads leden niet op de hoogte was van het in 1962 genomen besluit, speelde daarin wel een woordje mee. In ieder geval leverde de vry langdurige discussie dit op: b. en w. kunnen het plan laten uit werken in een bestek en de raad zal over het totale project worden ingelicht, terwijl bovendien ernstig zal worden nagegaan, waar op het geheel bezui nigd lian worden. Do verhoging van dc tarieven van het badhuis, dat de Stichting Medisch Cen trum exploiteert, bracht de tongen ook nog even in bewoging. De heer F. P. J. Polderman (c.h.) vertolkte wel onge veer het gevoelen van de raad, toen ny zei: „Een dubbeltje per douche kan voor niemand bezwaar opleveren". De heer Roose had tevoren de mogelykheid ge opperd om voor de minst draagkrachti- gen de A.O.W.-trekkers bijvoorbeeld een vorm van reductie in te voeren. Wethouder J. S. Visscher wees hem er op, dat dit praktisch onuitvoerbaar zal zyn, aangezien er maar weinig zijn, die nog alleen A.O.W. als bron van inkom sten hebben. Bovendien zou men er wei nig voor voelen, zoals de heer J. Ha ringman (v-v.d.) hot uitdrukte, „zich voor het badhuis (financieel) bloot te Teven om het dubbeltje te besparen". De vermakelijkheidsbelasting zal wor den verlaagd in Goes. Waarvoor thans 25 procent van de toegangsprys ver schuldigd is, zal voortaan 20 procent moeten worden betaald, waarvoor thans 20 procent geldt, voortaan 15 procent. Nadrukkelijk werd het belang van de bioscoop voor Goes naar voren gebracht, maar de raad wilde, zoals burgemeester Huber het formuleerde, geen privilige voor de bioscooponderneming scheppen ten opzichte van de andere vormen van vermaak, waarvoor belasting wordt ge heven. De verlaging zal Goes een in komstenderving van 9000 opleveren. zich ziet geplaatst. Burgemeester mr. F. G. A. Huber bracht deze kwestie by de rondvraag naar voren en uit de dis cussie, die erop volgde kreeg de lieer Haasdonk de indruk mee, dat de raad van Goes bereid is medewerking te ver lenen om de tekorten op te heffen. Hoe zal dat gebeuren daarover werd woensdagavond geen beslissing geno men. De mededeling van de stichting waren te laat by b. en w. binnengeko men om er nog een nauwkeurig uitge werkt voorstel van te maken. Het stich tingsbestuur had b. en w. verzocht om vrijstelling van vermakelykheidsbelas- ting (ƒ7000) en een dekking van het tekort van 5000 daarboven. In eerste instantie voelden de raadsleden zich met deze mededelingen onder druk fezet. Daarom werd van verschülende anten aangevoerd, dat het fruitcorso niet alleen een Goes belang is. De heer D. van Loon (p.v.d.a.): „Ook de fruit telers trekken er veel profyt van". De heer M. Loeve (a.r.) voelde zich ook geneigd om in een dergeiyke dwang- Sositie de stekels op te zetten. Toen aarna naar voren werd gebracht, dat de organisatoren telkens weer met grote risico's hebben te kampen en dat by de cijfers op de begroting niet is afgeweken van vorige exploitatieresultaten begon men naar oplossingen te zoeken. De heer J. H. Roose (k.v.p.) deed de suggestie een oplossing te construeren via de ver makelijkheidsbelasting. Ook de heer Loe ve toonde zich bereid het tekort te ga randeren tot een maximum van de ver- makeiykheidsbelasting. Wethouder Visscher vond dat de zaken eenvoudiger zouden komen te liggen, wanneer men tijdig Uefst onmiddellijk na het fruitcorso al weer voor het vol gende jaar tot de vaststelling van een gewone subsidie kwam. „Men weet dan veel beter waar men aan toe is". Ook de heer Polderman zegde de medewer king toe namens de C.H.-fractie. „Dat moet voor de stichting voldoende zyn". Het antwoord van do heer Haasdonk: „Misschien is er zo nog tot een com promis te komen". Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, my'n lieve man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader, de heer ADRIAAN GEELHOED, in dc ouderdom van ruim 77 jaar. M. C. Geelhoed-Bakker M. Geelhoed M. W. J. Geelhoed-Hooftman Adriaan J. G. de Beer-Geelhoed W. de Beer Carel en Marian De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 20 mei a.s. Vertrek Oude Markt 45 des nam. 3 uur. De overledene is opgebaard in het ziekenhuis Bethesda. Geen bezoek en geen toespraken. Wegens sterfgeval MAANDAG A.S. DE GEHELE DAG GESLOTEN. Drukkerij Geelhoed COLLECTE De te Zoutelande gehouden collecte voor Sakor (Samenwerkende Kinderor ganisaties) heeft 257.opgebracht. Heden overleed plotse ling mijn geliefde man, onze vader, behuwd- en grootvader, broeder, behuwdbroeder en oom, de heer JACOBUS BOUWEXS, in de ouderdom van 62 jaar. Nieuwvliet: J. Bouwens- van der Hooft. Schoondijke J. Verplanke- Bouwens. H. Verplanke. Nico en Johan. Souburg L. Schets-Bouwens. M. Schets. Martin. Nieuwvliet, 16 mei '63. Cadzandseweg 22. De begrafenis zal plaatsvinden op maan dag 20 mei a.s. te 15 Oplossingen voor uw opbergproblemen BACKFIELD STALEN LADENKASTJES Een zeer uitvoerige folder met afbeeldingen, prijzen en mogelyk- heden wordt U op aan vraag gratis toegezon den Vlissingen, tel. (01184) 2733

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13