IN AMSTERDAM - OUDERWETSE „VERKIEZINGSKERMIS" ZEELAND STEMDE ZO: ZO STEMDE NEDERLAND: Jongeren toonden zeer veel belangstelling Commentaren op de verkiezingsuitslagen VEERTIGDUIZEND SCHOLIEREN LIETEN OOK HUN STEM GELDEN TOEGOFMZEN WERKEN HARD OP DE PLANTAGE „SLOOTWIJK" DONDERDAG 16 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DUIZENDEN DROMDEN DOOR DE BINNENSTAD (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam heeft een verkieziugskermis beleefd zoals men zich die her innert van voor de oorlog. By tienduizenden dromden de belangstellenden door de binnenstad heen en weer tussen de zalen waar de diverse partijen hun hoofdkwartieren hadden opgeslagen. Er was om tien uur al geen doorkomen meer aan. Men moest vechten om ergens binnen te komen. En als dat na lang dringen en duwen min of meer was gelukt, dan diende men op stoelen en tafels te klimmen om een glimp op te vangen van de lijsttrekkers die transpireren in het hete licht van televisielampen hun commentaren spuiden. Krasnapolsky was het grote knelpunt. Hier zetelden maar liefst zes partijen en hun kiezers koersten onafgebroken langs elkaar, trap op trap af zaal in zaal uit. In het centrum de grote zaal heerste de K.V.P. Daarnaast in een kleinere ruimte de A.R. Bo ven in heel toepasselijk de blauwe V/AAIl/RADT) zaal reikhalsden aanhangers van de P. SP. Zelfs by C-H.TJ- en Veilig Ver keer was geen vierkante meter meer vry. Spoorloos verdwenen bleek tegen tien uur de man, die zich zelf toen al tot triomfator van deze verkiezingen had uitgeroepen, boer Koekkoek uit Ben- nekom. Hij had aangekondigd de hele avond „beschikbaar" te zijn in hotel Suisse aan de Kalverstraat- De boe renleider is daar inderdaad enige tijd geweest om exquis te dineren. Daarna verdween hij weer om niet meer terug te keren tot wanhoop van de obers, die vele honderden nieuwsgierigen teleur moesten stel len. Buiten op straat was het druk als tijdens de bevrijdingsfeesten van weleer. Het viel overigens op dat voor al veel jongeren kwamen luisteren en kijken bij de verkiezingsuitslagendienst van de landelijke dagbladen. De Nieuwe Zijdsvoorburgwal moest voor alle ver keer worden afgesloten. Ook de Dam stond van voor tot achter vol publiek. Hier en daar verschenen uiteraard ook de gebruikelijke nozemtroepen, die gil lend en gierend rondtrokken. Er was mede daarom vrij veel politie op de been, maar de agenten konden zich voornamelijk bezighouden met het op stellen van dranghekken. Bij de Koopmansbeurs op het Damrak, waar de P.v.d.A. vanouds vergaderde, moesten de belangstellenden zelfs in de rij staan om binnen te mogen. Om het kwartier gingen de deuren even open om een golf mensen in te laten en aan de andere kant weer te lozen. Binnen was de stemming overigens gedrukt trouwens, bij geen enkele grote paftij kwam het tot uitbundig gejuich. Wel klonk voetgetrappel bij de P.S P. WINST VOOR... ...DE SCHATKIST De verkiezing van leden van de Tweede Kamer heeft ook winst te zien gegeven voorde schatkist. De zes zogenaamde „splinterpartijen" die een zodanig gering aantal stemmen op zich verenigden dat zij geen aan spraak kunnen maken op een kamer zetel „verspeelden" de waarborgsom- In totaal was hiermee een bedrag ge moeid van f 32.000 en dit bedrag komt ten goede aan 's rijks schatkist. De ver- Overigens kwam di einduitslag later dan was gepland. Een koerier namelijk die de cyfers van de computer over moest brengen naar een centrale post raakte zoek. Na enige tijd bleek dat hij niet zelf was verdwe nen, maar zijn fiets: die bleek te zijn ge stolen deling van dit bedrag over de zes par tijen was als volgt: Liberale Staatspartij 9000,— Chr. Nat. Volkspartij 'f 3500, Lijst Grol f 1000,— Nieuwe Democr. Party f 9000, Liberale Un./Veil. Verkeer f 9000, Volksreferendum 500, Zeeuwse kamerleden werden herkozen De vijf zittende Zeeuwse ka merleden, drs. Th. J. Wes terhout (p.v.d.a.), Middel burg, de heer J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.), Aardenburg, de heer C. F. van der Peijl (c.h.), Kloetinge, de heer J. A. van Bennekom (a.r.), Mid delburg en de heer D. Kodde (s.g.p.), Zoutelande zijn her kozen. Gisteravond Iaat had den wij met vier van hen nog een kort telefonisch onder houd, dat men vindt afge drukt op pagina 2. Percentages Geldige stemmen 1963 1962 1959 1963 1962 1959 K.V.P. 31.92 32,36 31,59 1.996.865 1.954.296 1.895.914 P.v.d.A. 27,99 29,93 30,37 1.750.808 1.806.000 1.821.285 V.V.D. 10,28 10,04 12,21 643.236 605.670 732.658 A.R. 8.72 9,26 9,39 545.438 533.411 563.091 C.H.U. 8,58 8,80 8,11 536.521 510.105 486.429 C.P.N. 2,77 2,93 2,41 173.457 176.816 144.542 S.G.P. 2,29 2,14 2,16 143.533 129.233 129.678 P.S.P. 3.02 3,01 1,84 189.020 181.417 110.499 Lib. Staatspartij 0,36 22.350 Chr. Nat. Volkspartij 0,03 0,02 0,02 1.845 1.350 1.317 Lijst Grol 0,01 872 Econ. Appel 0,60 37.436 Nw.-Dem. Partij 0,21 13.092 G.P.V. 0,74 0,69 0,66 46.267 41.788 39.972 Veilig Verkeer 0,34 20.984 Boeren 2,13 0,19 0,65 1.33.094 11.649 39.423 V olksref erendum 0,01 835 Ov. lijsten in '62 en '59 1,39 0,58 83.875 34.723 100- 100,— 100,- 6.035.610 Voor een juiste vergelijking van de uitslagen van deze partijen met 1959 en 1962 dient er rekening mede te worden gehouden, dat deze partijen in 1962 in de provincies Noord-Brabant en Limburg gecombineerde lijsten hebben ingediend. De verkregen stemmen zijn in 1962 onder „Overige lijsten" opgenomen. De verdeling is uit de uitslagen van 1959 ongeveer als volgt te herleiden: A.R. 0,42 proeent,-C.H.U. 0,34 procent, G.P.V. 0,03 procent. In 1959 P.C.N.U. -f-) In 1959 in Noord-Brabant P.L.M. «wwwww% Slot van pag. 1 De heer J. Smailenbroek (a.r.) toonde zich verontrust over de winst van de Boerenpartij. „Ik ken deze partij", zei de heer Smailenbroek, „want ik kom zelf uit Drente en ik heb ermee moeten de batteren. Het is een extremistische groep, die men zelfs gerust a-politiek kan noemen. In dit opzicht is de uitslag voor de democratie als zodanig bepaald niet bemoedigend". Het was de heer Smailenbroek overigens opgevallen, dat reeds in de allereerste uitslagen de ten dens waarneembaar was, die zich later voortzette. De heer Smailenbroek achtte het opmer kelijk. dat de P.v.d.A. zo'n duidelijk ver lies heeft geleden. Hij had dit niet ver wacht. Het is niet gecompenseerd door de winst van de P.S.P. Het moet dus het gevolg zjjn van allerlei verschuivingen. 3 ook in de protestants-christe lijke partijen hebben zich verschuivingen voorgedaan. Zjj hebben samen ongeveer hetzelfde percentage stemmen gehaald als in 1959, maar onderling zijn er ver schuivingen geweest. De achteruitgang van de A.R.-P. achtte hij voor het grootste deel gecompenseerd door de groei van de naaste partij de C.-H.U. Hy meende dat de restzetels, die er zullen zijn, doordat een aantal kleine partytjes niet aan een zetel toekomen, wel zullen belanden by de K.V.P. Beernink: Geen verrassing Voor dc heer Beernink, lijstaanvoerder van de C.H.U., kwam de winst van de Boerenpartij, niet als een verrassing, zei hij Op het platteland heerst veel ontevredenheid, daarom hebben de boe ren op de lijst van boer Koekoek ge stemd, al zijn zij het ook verder niet met hem eens- Het verlies van de V.V.D. was te ver wachten, aldus mr: Beernink. Uiteraard tevreden was hij met de winst van de C-H.U. Hij hoopte, dat deze winst zou resulteren in een zetel winst. Later op de avond bleek, dat de C.H.U. er in derdaad een zetel bij gekregen heeft. Lankhorst: Tevreden De heer Lankhorst van de P.S.P. ver- Waarde: „In kleine gemeenten heeft de groei zich voor ons doorgezet bij de grote plaatsen lijkt een afremming te zijn ontstaan, de kiezers zijn daar voor ons moeilijk te bereiken geweest zon der de hulp van een eigen dagblad. Ik ben tevreden over de uitslag, want we hadden eerlijk gezegd een terug gang verwacht". Wat nu? Desgevraagd kon en wilde de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp, niets meedelen over de consequenties van de verkiezingsuit slag voor de formatie van een kabinet. Zal het een voortzetting worden van het in de afgelopen vier jaren gevoerde be leid, of zal de P-v.d.A. er weer aan te pas komen De politiek is de kunst van het bereikbare, zei hij We moeten pro beren een zo goed mogelijk kabinet sa men te stellen. Hoe dit er zal uitzien is met geen mogelijkheid te zeggen. Mét motivering Dinsdag worden de biljetten geteld Veertigduizend scholieren zijn gisteren opgeroepen om te stemmen. Het was een „namaak-stemming", maar de regels waren dezelfde, die gelden bij het stemmen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. De stemming werd georganiseerd op ini tiatief van het tijdschrift „Reflec tor". De scholieren, die verspreid over het gehele land wonen, zijn zestien jaar of ouder, zij zijn leerlingen van scho len voor u.lo., voor nijverheidson derwijs, en voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en van kweekscholen. In Den Haag werden de oudere leer lingen van het Haags Montessori lyceum opgeroepen hun stem uit te brengen. De stembureaus voor de namaak-stemming werden eveneens door kiesgerechtigde" leerlingen ge vormd. De organisatoren willen een beeld zien te krijgen of de scholieren bewust kunnen kiezen en hoe zij kiezen. Om de nodige gegevens hiervoor te ver zamelen was op het stembiljet ook ruimte vrij gelaten, waar de „stem gerechtigde" kon opschrijven, waar om hij op een bepaalde party stemt- Deze formulering is, evenals de stem ming, geheim zoals ook bij de „ech te verkiezing", waarvoor gisteren miljoenen Nederlanders hun stem uitbrachten. Ook werden bij de namaak-stemming gegevens verzameld over de opkomst van de „kiezers". Op het Haagse Montessorilyceum was er een grote belangstelling voor de stemming. De stembiljetten worden naar de redac tie van het tijdschrift „Reflector" gestuurd. Dinsdag wordt met tellen begonnen. De redactie verwacht vrij dag 24 mei de uitslag van de stem ming bekend te maken. Zuidboolexpeditie vertrekt in november Een Belgisch-Nederlandse zuidpoolexpe ditie zal eind november uit België ver trekken naar de Koning-Bniidewijnbasis welke door vroegere Belgische expedi ties in het zuidpoolgebied werd aange legd. Naar het Belgische, agentschap Belga verneemt, zal zij bestaan uit 12 tot 14 leden onder wie vier Nederlan ders. Het transport van mensen en ma teriaal zal geschieden met een Scandi navisch pooischip. De expeditie zal zich uitsluitend bezighouden met geofisische waarnemingen van de hoge dampkring. NOG WENSEN EN WERK GENOEG ook de rystsawahs klaar zyn, zodat de Toegoenezen nog bergen werk moeten verzetten, voordat zij dit jaar hun eigen ryst op tafel kunnen zet ten. Hel bevalt de Toegoenezen best op „Slootwijk". Natuurlijk zij hebben nog wensen genoeg want, aldus Kees Loen, „men vertelde ons in Neder land wel van de mogelijkheden, maar niet van de moeilijkheden". Huizen bewoonbaar maken en paden aanleggen De kleine groep Toegoenezen, die drie weken geleden met het m.s. „Willemstad" van de K.N.S.M. in Suriname aankwam, is al druk aan het werk op de plan tage „Slootwijk", 50 km van de hoofdstad Paramaribo. Onder de krachtige leiding van Kees Loen en het wakend oog van „opa" Tomasauw zijn jong en oud aan de slag gegaan. De huizen worden ge reedgemaakt voor bewoning, paden worden met gloednieuwe houwelen gekapt, bruggen worden aangelegd, terwijl zelfs werd begonnen aan de oogst van cacaobonen. Straks moeten Woningen woningen, maar ons zegd. dat deze huizen nauwelyks bruikbaar zijn voor bewoning. Ik heb een kraan in de keuken, aange sloten op de waterleiding. Dat was mij ook verteld, maar niemand heeft daarbij gezegd, dat die waterleiding het niet doet". 'laar ja ze hebben geen tijd om daar lang over na te denken of om te kla gen, want er moet aangepakt wor den. er is immers veel te doen voor dat deze 275 ha in cultuur (cacao, ci- MUTATIES CENTRALE RAIFFEISFNBANK De algemene vergadering van de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank heeft de heer H. Wind gekozen in de vaca ture die in het bestuur is ontstaan door het aftreden van prof. dr. G. Minder- houd. Als plaatsvervangend lid van het bestuur zal mr. R. J. van Beekhoff de heer N. J. H. Raat opvolgen. De heren G. Schuyt Knz., G. J. M. rendsen en mr. R. J. van Beekhoff werden gekozen als lid van de raad van toezicht. De vergadering keurde de balans en verliesrekeningen over 1962 van het be stuur en van het onderling Raiffeisen- garantiefonds goed. trus, rijst) is gebracht. En aanpak ken dat doet hjj wel, deze 42-jarige oud K.N.I.L.-er. Kibboets" Naast zijn normale werkzaamheden op de plantage, is hy ook beheerder van het magazijn, terwyl hy in de avond uren in keurig handschrift de bur gerlijke stand van zijn „kibboets" in richt. Want werkelijk, deze samenle ving doet sterk denken aan de afge zonderde gemeenschappen in Israël. Ze voorziet geheel in eigen behoeften, terwijl uitgebreid overleg plaats vindt tussen alle dorpsgenn -n -et nemen van hcsl'ssingen. Zn ook, -en alweer Kees Loen met het idee kwam om een winkel en een restau rant te openen, waar de talryke be zoekers aan de plantage, een biertje of een portie nasi goreng kunnen ko pen. Want belangstelling is er ge noeg. Nu al worden vaak zondags meer dan honderd mensen geteld die op brom fietsen uit Paramaribo of uit het bauxietstadje Moengo nieuwsgierig maar ook met grote belangstelling naar deze nieuwe inwoners van Suri name komen kijken. Voor alles verlangen de Toegoenezen naar de komst van de gezinsleden, die nog in Nederland zyn achterge bleven. Hun vertrek naar zonnig Suriname moest helaas vijf weken worden uitgesteld wegens het uitbre ken van waterpokken in het kamp. Men is in deze gemeenschap bijzon der aan elkaar gehecht en deze scheiding is iets, wat de Toegoenezen maar moeilijk kunnen verteren. Advertentie Eist de originele Ceta-Rever RIIITTNRIITQ Voor bungalows, tuinhuisjes enz. D 1 1 lm a v O IJl ^0 middelbare scho- d hebben 15 mei ook Bij deze „schaduw- mocliten de scholieren in partij motive- Op de foto een kijkje in het stemlo- kaal van het Haagse Montessorily- „BOUWRESEARCH WORDT ONNODIG BEMOEILIJKT" In de rede die hij als voorzitter op de dinsdag in het Kurhaus te Schevenin- gen gehouden vergadering van de Ne derlandse Aannemers- en Patroonsbond heeft uitgesproken, constateerde de heer L. J. te Pas onder meer dat per- "ïjke strubbelingen de veel bespro- bouwresearch onnodig bemoeilij ken. Hij pleitte opnieuw voor een ge sprek tussen de dagelijkse besturen van de Stichting Bouwresearch en het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnijver heid. „Er moet overeenstemming kun nen worden bereikt en aan onze ver tegenwoordigers zal het uitblijven daarvan niet liggen", aldus de heer Te Pas. Sprekende over „de betreurenswaardige gang van zaken met de woningbouw" zei voorzitter dat daarvan bepaald niet één politieke party de schuld draagt en nog minder één minister. Naar zijn me ning ligt het hier aan de gezamenlijke politieke partijen. Alleen reeds het feit dat er gediscus sieerd wordt over de vraag wanneer de tweemiljoenste woning klaar zal zijn en hoe die eruit zal zien, kan leiden, aldus spreker, tot de opvatting dat de bouw nijverheid bij de ontwikkeling ten ach ter is gebleven en de haar opgelegde taak niet aan kan. Voor vele outsiders is zelfs het simpele feit dat er een wo ningtekort bestaat, reeds voldoende be wijs voor zo'n stelling. „Daartegen die nen wij in het geweer te komen. Niet slechts met een blote ontkenning, doch met feiten. Wij denken daarbij met name aan de omstandigheid dat de on dernemer in de bouwnijverheid door de bepalingen en voorschriften van de overheid wordt belemmerd zijn functie op de juiste wijze uit te oefenen. Hij mist daartoe ten enenmale de zo nood zakelijke vrijheid van beweging". VERTROUWEN BIJ WERKSPOOR Werkspoor Amsterdam kwamen in .„„2 enkele grote uitbreidingen tot stand. De researchactiviteiten, gericht op verbetering en vernieuwing van de produkten, werden met kracht voortge zet. Ondanks de voortdurende slapte in de scheepsbouw is het gelukt, aldus het verslag van de Verenigde Machine Fa brieken (V.M.F.), waartoe Werkspoor behoort, een verheugend aantal opdrach ten aan scheepsvoortstuwingsmotoren te boeken. De verkoopresultaten van de overige produkten van het bedrijf waren over het algemeen bevredigend. Nu de produktie bij Beijnes afloopt, zijn de trams weer tot het produktiepro- m behoren. Als eerste resul- n werd een opdracht voor 17 driedelige trams voor de gemeente Amsterdam ontvangen. In verband met de onrendabele prijzen die voor het produkt autobussen kunnen worden ver kregen. wordt de vervaardiging van au tobussen in Utrecht beëindigd. 'ngroep polyester voerde een essante opdrachten uit. De apparatenfabriek heeft vele belangrijke orders uitgevoerd. In de afdeling staalconstructie werden enige overlopende opdrachten afge maakt- Met de overlopende werken en nog enige aan te vangen werken be schikt het bedrijf voor 1963 over een goede orderportefeuille. De afdeling montage verheugde zich vooral in het binnenland in een zeer gro te activiteit. Ook de vooruitzichten voor 1963 zijn gunstig. In het buitenland was de montageafdeling werkzaam in Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Rusland, Australië, Tanganjika, Ethiopië, Iran en Argentinië. De afdeling montage groeit hoe langer hoe meer naar een zelfstandige onder neming toe. In het algemeen kan ge zegd worden dat de directie door al de- I ze activiteiten het verdere deel van het I jaar 1963 met vertrouwen tegemoet ziet. Percentages Geldige stemmen 1963 1962 1959 1963 1962 1959 K.V.P. 20,7 21,6 21,1 32.436 32.713 32.807 P.v.d.A. 27,5 28,5 29,4 42.972 43.172 45.661 V.V.D. 9,3 9,8 11,1 14.600 14.865 17.225 A.R. 11,8 12,5 12,5 18.373 18.977 19.491 C.H.U. 15,8 16,3 14,9 24.656 24.787 23.274 C.P.N. 0,6 0,4 0,4 869 609 576 S.G.P. 9,2 9,1 8,8 14.362 13.813 13.779 P.S.P. 1,0 0,9 0,4 1.608 1.328 647 Lib. Staatspartij 0,3 - 461 Chr. Nat. Volkspartij 0,1 142 Econ. Appel 0,4 653 Nw.-Dem. Partij 0,1 227 G.P.V. 0,9 0,9 0,8 1.450 1.382 1.299 Veilig Verkeer 0,2 265 Boeren 2,1 0,6 3.214 1.003 100 100 100 156.288 151.646 155.762 ZO, de fameuze stierengevechten in Tilburg zijn voorbij. Er is veel over te doen geweest. Ik heb mij buiten de arena gehouden. Niet omdat ik een neutraal stand punt wilde innemen, maar omdat ik gehoord alle tegen- en vóór stemmers eens wilde afwachten hoe het in de praktijk zou uit pakken. Dat is, voorzover ik uit de kran ten begrepen heb, nogal meege vallen. Tilburgsé opperste dieren beschermers waren bij het tchouwspel aanwezig en ik zag een plaatje van de hooggeleerde rector magnificus, die zich goed leek te amuseren. Eén stierentreiteraar is op de ho rens genomen. Serves him right. Als ik stier was zou ik dat ook doen. De man is niets ernstigs overko men, De stier evenmin. In zover: nihil obstat. Er is mensen- noch dierenbloed aan te pas gekomen. Moeten wij daarmee tevreden zijn en nu zeggen dat alle tegen.^und blijkbaar voorbarig en onnodig is geweest Dat doe ik niet. Het was om het kort en duidelijk te zeggen: menselijke behendig heid en dierenplagerij. Op dit laattse leg ik de nadruk wanneer ik zeg, dat. ik van intel lectuelen of semi-intellectuelen een ander object, van vermaak vemvacht en dat ik het eenvoudig niet begrijp, dat studenten niet iets anders hebben kunnen beden ken om hun lustrale plezier aan te beleven. Hoe komt het in iemands hoofd op om het sarren van die ren als hoogtepunt van academi sche vreugde te zien f Een meneer die vóór was heeft na afloop van de leut, triomfan telijk verklaard dat de stier het zó leuk vond dat hij met moeite uit de arena te krijgen was. Een flauio „argument", dat de in telligentie van een dier opzettelijk overschat om de énrderij goed te praten. Het gaat hier niet om levensge vaar voor mens en dier, niet om bloed of spelen-met-de-dood, maar om de mentaliteit van wie in nutteloze en nodeloze dierenpla gerij blijkbaar het toppunt van plezier zien. Van zulk een mentaliteit is nau welijks iets goeds te zeggen. Alle vóórstemmers ten spijt en in het midden latend of de tegenstanders hun afkerigheid niet of wel over dreven hebben, trek ik de conclu sie dat, als ik een zoon had, ik hem zóu afraden lid %>an een ver eniging te roorden die uit een groot aantal mogelijkheden tot vermaak juist dit heeft gekozen. Ik heb mij meer verbaasd over dit gebrek aan goede smaak, dan boos gemaakt óver de on-intclli- gente voorkeur der Tilburgsé in telligentsia. ELI AS Het gebeurde in Zaandam: „mej. C. Oosturn" stond op de oproep, doch als mevrouw C. Heynes-Oostum stapte het jonge bruidje vlak na het kerke lijk huwelijk het stemhokje in om te kiezen onder het waakzaam oog van haar jonge bruidegom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3