In grote Zeeuwse gemeenten bleef van leuzen en stille hartewensen Zeeuwse leden Tweede Kamer over uitslag ÉLÉXA] het allemaal bij het „oude" SCHOLIEREN STEMDEN V.V.D. JONGE De staten zouden zelfde „gezicht" behouden KIESn<g==j VOORALLE KAMERS Middelburg Vlissingen Terneuzen Goes Oostburg Z ierikzee Vinding van grote betekenis voor de huisvrouw Waswater nu 70 zacht als Meiregen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 MEI 1963 )p verschillende Zeeuwse middelbare scholen zijn in de afgelopen dagen eveneens verkiezingen gehouden. De leerlingen moesten hun stem, die ze geheim uitbrachten, motiveren. De stembiljetten (plus motivering) gin gen door naar het „hoofdstembureau", waar de school evenwel onbekend bleef. Deze schoolverkiezing ging uit van het jeugdblad „Reflector". Ze werden onder andere gehouden op de rijkskweekschool en in de vierde klassen van de r.h.b.s. te Middelburg. In de h.b.s. werden de stemmen in duplo uitgebracht en het tweede stembriefje aan de „openbaarheid" prijs gegeven. Op de rijks h.b.s. te Middelburg werd de uitslag gisteren L jkendgemaakt van in totaal 49 leerlingen. De uitslag was opmerkelijk. „Zeer eenzijdig" vond de heer E. Kuiper, „de V.V.D.-vertegenwoordiger moet wel zeer wel bespraakt geweest zijn, tijdens de inleidingen, die maandag werden ge houden". De stemming1, die landelijk op scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs is gehouden heeft tot doel de jeugd „politiek be wust" te maken. De uitslag was in Middelburg: K.V.P. 3, P.v.d.A. 9, V.V.D. 28, A R. geen, C.H.U. 2, C.P.N. geen, S.G.P. geen, P.S.P. 4, blanco 2. „GEEN WOORDEN MAAR DADEN" FAVORIET STEMMIG STEMMINGSTAFEREEL IN AXEL Stemmen doet men overal een der. Maar dit plaatje kon na tuurlijk alleen maar in Axel ge schoten worden. Drie gelijke stemhokjes, drie gelijke mut sen, drie gelijke rokken, zes ge lijke schouders, drie gelijke stembiljetten en misschien drie dezelfde rode vakjes. (Foto P.Z.C.) Jong geleerd, oud gedaan. Oefenen met vaders stembiljet, om het over 20 jaar onder de knie te hebben. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) Onrustige Zenuwen? WHnhariH'i I«nuwtablettcn VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN men en had daartoe enkele dagen ge leden reeds een verzoek ingediend. Per auto reed hij naar Eindhoven om er even te stemmen, maar daar bleek men met zijn verzoek geen rekening te heb ben gehouden, zodat hij weer naar Zee land terug moest om alsnog de partij van zijn hart aan een stem te helpen. Een enthousiasteling in Terneuzen schreef „Benfica!" en in het Vlissingse Havendorp ontstond een compleet ge dicht, waarvan wij u de tekst niet wil len onthouden: Ze doen nu loei stoer de partij van de vrije boer maar we moeten die snaken snél hun lansen staken straks roept De Rubber: „hel, ik maak een zagerspitpartij!" en wat moeten we er al mee doen f Het kosit allemaal maar meer poen.... Opa van Coentje Een andere Vlissinger meldde: „Ik stem op Jan met de pet" en weer een ander: „Ik stem op de opa van Coen tje". Een aandoenlijke verzuchting uit de Scheldestad was voorts: „Ik zit in een huis met veel huur, dus op wie moet ik stemmen?" en dan was nog iemand die aangekondigd heeft: „De A.O.W. en de A.W-W- naar boven, of ik schiet!" Helaas is hier niet bij ver meld op wie, maar het streven blijft na tuurlijk aardig. Een weinig eisende Zierikzeeënaar volstond met netjes op zijn formulier te pennen: „85 gulden schoon". We weten dankzij de verkiezingen nu ook, waar de schoen in 's-Heerenhoek precies wringt. Want iemand schreef er met flinke letters op zrjn stembil jet: „Wees venten, geef ons nieuwe instrumenten". Kijk, dat is nog eens iemand die voor zijn korps opkomt... Natuurlijk waren er weer de verstrooi de lieden, die nog steeds niet wisten waar al die drukte voor bestemd was. Zoals in Middelburg, waar een bejaard man netjes zijn kaart voor de ouder domsrente kwam inleveren. Tenslotte nog een kort woord uit Vlissingen, dat buitengewoon bondig op het stembiljet prijkte. Iemand schreef er zonder meer: „Ik". Advertentie Hofleverancier J. A. van Bennekom zich wachten. Over de oorzaak van de Rittherase vertraging wordt uitvoerig bericht in onze Kroniek van Zwin tot Zijpe. Kaart weg In hetzelfde Ritthem meldde zich bij de stembus een lief bejaard dametje, met de mededeling dat haar oproe- pingskaart verdwenen was. En niet alleen die van haarzelf, maar ook die van haar man. Ze had het er erg moeilijk mee, getuige haar uitlating: ,,'k Kan ze nie vinden en Jewannes weet 'r ok niks van. 't Zweet staet in m'n anden". De voorzitter suste de zaak snel: „Niet zo erg, we schrijven wel nieuwe". Maar dat verbeterde de zaak voor het dame tje niet. „A'k tuus komme gae 'k alles overoop schoppen", beloofde ze. Toen greep burgemeester Daniëlse in: „Nee, schop alsjeblieft niets overhoop, want als ze gevonden worden loopt de boel écht in de war". Opmerkciyk was bij deze verkiezing dat velen hun stembiljet ongeldig maakten met een bekende leus, die overigens in Lissabon opmerkelijk aan populariteit inboette: „Geen woorden maar daden". Deze leus kwam in alle delen van de provincie op stembiljetten voor. Ih Vlis singen zelfs vijf maal- Natuurlijk waren er, zoals bij alle voor gaande verkiezingen, op de stembiljet ten verwijzingen naar bijbelteksten, krassen en soms niet onverdienstelijke tekeningetjes. Voorts verschenen er vele privéleuzen en zelfs korte en langere gedichten. Zoals in Terneuzen, waar zo'n gedicht pm de zaak eenvoudiger te maken in het Frans was gesteld. Dit bleek voor de stembureau-zitters echter een té grote handicap te zijn, om later te kunnen vertellen wat er dan wel in dat gedicht stond. Bij vele stembiljetten waren ook van te voren vervaardigde briefjes gevoegd. We zullen proberen uit een en ander een korte bloemlezing samen te stellen. In Mellskerke verzuchtte iemand: „Jammer dat er hier zo weinig op Koe koek gestemd wordt, want het is er nu echt het weer voor". En eveneens in Meliskerke vertelde een somber heer de voorzitter van het stembureau dat hij helaas niet aan de stemming kon deelnemen, omdat hij zijn bril vergeten had. Een bereidwillige dame stond, toen zij dit hoorde, onmiddellijk haar bril af en' toen die voor de ogen van me neer juist goed bleek te zijn, kon hjj snel aan zijn stemplicht voldoen. Toen iemand ergens zijn stem uit bracht, dichtte hij met luide stem voor de vuist weg: „Hier gaat mijn stem in 't blikken vat, vermoedelijk wordt het één pot nat". Wat hrj hier mee bedoelde is helaas niet duidelijk gemaakt, maar het klonk natuurlijk aardig. In Breskens schreef iemand kort en bondig: „Geen keus", hoewel in dezelfde plaats een ander verzuchtte: „Geef mg maar Leo Horn". De bedoeling hiervan bleef onduidelijk. In Oostburg maakte iemand er zich snel af. met de kreet: „Weg ermee!" Ook hier blijven vraagtekens over. In Goes wilde iemand krachtig kleur bekennen en daartoe maakte hij de vak jes van alle P.vd.A.-kandidaten rood. Een te Goes ingeschreven Eindhovenaar wilde toch liever in Eindhoven stem- J. M. A. vaiN DONGEN: „ut ben erg blij met de uitslag voor de K.V. P. Maar wat die Boerenpartij be treft begrijp ik niet dat kiezers er op stemmen. Dat is voornamelijk een zaak van onkunde. Bovendien is het prettig dat ook de C.H.U. winst boekte, maar daarentegen is het jammer dat de A.R. er een ver loor' Ik zie deze uitslag toch zeker als een bewijs van instemming van de zjjde der kiezer-s, in het gevoer de regeringsbeleid van het huidige kabinet" C. F. v. d. Peijl J. A- VAN BENNEKOM: „Ondanks het verlies van een zetel, ben ik, ge zien de spanningen in de party van de laatste tUd en gezien de activitei ten van de knabbelpartijen, toch te vreden. In Zeeland is de achteruit gang van do a.r. gering. Gelukkig kunnen we constateren, dat de Boerenpartij in Zeeland niet veel voet aan de grond heeft gekre- fen. Het is verheugend te zien dat de eeuwen daarvoor toch te nuchter zijn. De winst van de C.H.U. compen seert het verlies van de A.-R. Partij. Ik ben bljj dat de confessionele par tyen totaal in procenten iets vooruit zijn gegaan, hetgeen toch ook als bevestiging van net gevoerde rege ringsbeleid gezien mag worden". Zeelands staten kunnen ge rust zijn: als de verkiezingen van gisteren niet de Tweede Kamer, maar de provinciale staten hadden gegolden, zou in Zeeland niet één partij een zetel verloren (maar dus ook niet gewonnen) hebben De samenstelling zou name lijk gelijk aan de huidige con stellatie gebleven zijn: P.v. d.A. 13 zetels; K.V.P. 10; C.H.U. 7; A.R. 5; S.G.P. 4; V.V.D. 4. in eerste instantie zouden er gis teren 37 van de 43 statenzetels verdeeld zijn. Dc P.v.d.A. had dan recht op 11 „volle" zetels, de K. V.P. op 8. dc C.H.U. op 6. de A.R. op 5, de S.G.P. op 3 en de V.V.D. op 4. De zes restzetels zouden dan als volgt verdeeld moeten wor den: P.v.d.A. 2 (een zeteltotaal dus van 13), IC.V.P. 2 (totaal 10), C.H.U. 1 (totaal 7) en de S.G.P. 1 (totaal 4). De Boerenpartij behaalde in Zee land in totaal 3214 stemmen. Dat was weliswaar aanmerkelijk meer dan drie-kwart van de kiesdeler 3/4 van 3634,6 2725,9), maar toch nog niet voldoende voor een zetel. Met een liistkiesdeler van 3243,6 veroverde de K.V.P. name lijk de allerlaatste restzetel. Aaverienti DICHTER IN 'S-HEERENHOEK: „WEES VENTEN. GEEF ONS INSTRUMENTEN" Zoals gewoonlijk hebben de verkiezingen ook in Zeeland weer een bijzonder rustig verloop gehad. Nergens enige ongeregeldheid (be halve dan dat er weer beden waren die pertinent weigerden het stem biljet in ontvangst te nemen) en overal ging men netjes en braaf ter stembus, zoals men dat plechtig weet uit te drukken. Een notitie die wij bij alle verkiezingen in het verleden welhaast met honderd pro cent zekerheid van te voren konden maken, kwam deze maal te ver vallen. Namelijk de notitie: Ritthem was opnieuw de eerste Zeeuwse gemeente die ons na afloop per telefoon de volledige uitslag kon mel den. Deze maal echter, hebben we ons niet op de telefoon, doch op de A.N.P-telex willen verlaten. En op de telex was het niet Ritthem doch de gemeente EUe- woutsdijk, die om 19.25 uur als eerste Zeeuwse gemeente met de uitslag kwam. Daarop volgden spoedig 's-Heer-Abts- kerke (19.36 unr) en Overslag (19-39) Toen liet Ritthem niet lang meer op Mocht U ooit nog eens moeten stemmen en niet weten waar U zolang de kinderen kunt laten, U ziet de eenvoudige oplossing op deze foto: neem de kinderen ge rust mee. Tien tegen één dat ze het nog leuk vinden ook. En U ziet bovendien een stemhokje is groter dan denkt. (Foto P.Z.C.) hoogte heen is, ook al werd een zetelwinst geboekt, de te verwach ten stjjging is uitgebleven. Deze partij zal het moeilijk krygen. En ten tweede, het is opvallend dat de K.V.P. niet name in het zuiden op de meeste plaatsen verloren heeft". J. M. A. C. van Dongen Zetelverdeling gehandhaafd Voor de grote gemeenten van Zee land waren de kamerverkiezingen van gisteren in zekere zin opmer kelijk: indien deze verkiezingen voor de gemeenteraden zouden hebben gegolden zou er noch in Middelburg, noch in Vlissingen, noch in Goes, noch in Terneuzen, noch in Oostburg, noch in Zierik- zee een verschuiving uit de bus zijn gekomen. In al die plaatsen zou de huidige zetelverdeling gehand haafd zijn.Zoals bekend werden de jongste verkiezingen voor de gemeenteraden eind mei 1962 ge houden. In Middelburg zou de samenstelling van de raad niet zrjn veranderd, wanneer deze kamerverkiezingen gegolden zou den hebben voor de raad. Er waren in de hoofdstad 19 zetels te verdelen. Er werden 13.122 geldige stemmen uitge bracht, zodat de kiesdeler 690,6 was. Bij de eerste verdeling werden de vol gende resultaten bereikt: P.v.d.A. 4625 690,6 6 A.R. 2282 690,6 3 C.H.U. 1950 690,6 2 V.V.D. 1480 690,6 2 K.V.P. 1129 690,6 1 S.G.P. 934 690.6 1 Bat zijn tezamen dus 15 zetels, zodat er 4 restzetels te verdelen waren. Het gemiddelde aantal stemmen, dat de ver schillende partyen na toekenning van een restzetel zouden hebben, was als volgt berekend: P.v.d.A. 660, A.R. 570, C.H.U. 650, V.V.D. 493, K.V.P. 564 en S.G.P. 467. Het grootste gemiddelde was dus voor de P.v.d.A., die daarmee de eerste restzetel kreeg met een nieuw gemiddelde van 578. De volgende rest zetel was dus voor de C.H.U., die een nieuw gemiddelde behaalde van 487. De P.v.d A. kreeg dus de derde restzetel toegewezen en toen hierop een nieuw gemiddelde van 513 volgde, was de laatste restzetel voor de A.R. Dit alles had tot gevolg, dat de samen stelling van de raad niet veranderde. Ook de huidige constellatie van de Vlissingse raad zon gehandhaafd blij ven als de verkiezingen van gisteren voor de gemeenteraden zouden zijn geweest. Opnieuw zou dan de P.v.d.A. met 11 zetels uit de bus zijn geko men, de protestants-christelijke par tyen met 5, de K-V-P. met 3 en de V-V.D. met 2. In eerste instantie zou de P.v.d.A. „slechts" 9 zetels hebben gekregen, maar van de drie restze tels vielen er 2 aan de socialisten toe. De resterende restzetel viel toe aan de prot. chr. partyen, die daar mee, weer op een totaal van 5 kwa men. Ook Terneuzen heeft zïcb politiek een stabiele plaats getoond: als dit een ver kiezing voor de gemeenteraad geweest, zou zijn, was weer precies dezelfde ze telverdeling uit de bus gekomen. Die zetelverdeling is (en zou geworden zijn): P.v.d-A. 6; KVP- 4; C.H.U. 3; A.R./G.P.V. 2; S.G.P. 1 en V.V D. 1. Sedert vorig jaar zijn ook In Goes de politieke verhoudingen niet veranderd: ware dit een verkiezing voor de ge meenteraad geweest, dan zou de hui dige raadssamenstelling gehandhaafd blijven. De volgende zetelverdeling kwam namelijk uit de bus: prot. chr. (A.R. en C.H.U.) 6: P.v.d.A. 5; K.V.P. 3; V.V.D. 2 'en S.G.P. 1. Dit beeld laat de Gocse raad thans ook zien. Toen gisteravond laat de definitieve nieuwe zetelverdeling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal bekend was, hebben wij de Zeeuwse vertegen woordigers In de Kamer naar hun me ningen over de verkiezingsuitslag ge vraagd. De Zeeuwen die in de Twee de Kamer zitting hebben z|jn drs. Th. J. Westerliont te Middelburg (p.v.d.a.), de heer J. M. A. C. van Dongen, Aar denburg (k.v.p.), de heer C. F. v. d. Pejjl, Kloetïnge (c.li.u.), de heer J. A. van Bennekom, Middelburg (a.r.) en de heer D. Kodde, Zoutelando (s.g.p.). Deze laatste konden w(j helaas niet be reiken, omdat hij in het ziekenhuis is opgenomen. De heer Kodde kon zich gisteren nog wel per auto naar het stemlokaal laten brengen, om zyn stem op de S.G.P. uit te brengen. Drs. WESTERHOUT: „Naiuunijk zijn wtj teleurgesteld over de teruggang van de Partij van de Arbeid. Het heeft geen zin om dat niet te zeg gen. Toch is de uitslag van de ver kiezing zeer bedenkelyk. Natuurlijk is de P.v.d.A. de verliezer, maar het is opmerkelijk dat de regeringspar tijen gezamenlijk ook een verlies hebben moeten boeken. Ook zij heb ben dus verloren, zodat in de uit slag geen votum van goedkeuring kan worden gezien, voor het gevoer de regeringsbeleid. Zij verloren stemmen aan splinterpartijen zoals de Boerenpartij. Dit zou men een negatieve tendens kunnen noemen. En dan zijn er voor m|J twee opvallen de kanten aan deze verkiezing. Ten eerste moet geconstateerd worden, dat de P.S.P. over z(jn grootste Blauw bevat namelijk een radicale zachtmaker: het Antlcal-3. Een vin ding waar U elke wasdag van uw leven op gewacht heeft. Kijk, dat verschil In het Mei-regen zachte sop vliegt het vuil uit het goed. Van stugheid ls geen spra ke meer. En U spaart uw kostbare tex tiel. Castella Actief Blauw is Castella's grote bijdrage om uw leven gemakkelij ker en uw was schoner dan ooit te maken. Vraag Castella Actiel Blauw. Ook bent er enthousiast over C. F. v. d. PEIJL: „ve vunst van do Boerenpartij was te verwachten. Er ls oen groeiende ontevredenheid be treffende het landbouwbeleid. Bo vendien waren er de gebeurtenissen in Hollandscheve]d. We moeten de winst van de boeren toch wel zien als onder meer het gevolg van on tactisch optreden van het land bouwschap. Maar de winst van deze party zie ik tooi» tijdelijk verschijnsel. En wat dc c.H.U. betretl ben ik wel tevreden. Die winst zat wel een beetje in de lucht en zonder Koekoek zou deze waarschijnlijk nog wel groter geweest zijn. De verkiezings uitslag duidt op een tevredenheid met de huidige regering. Ondanks de slechte start van het kabinet. Ik zie er ook een waardering voor C.H.- minister De Pous in. Wat de P.v.d.A. betreft bewijst de uitslag zonneklaar dat de gevoerde oppositie niet is aangeslagen, Het verlies van de V.V.D, valt nog mee. Alles bij elk aar genomen moet toch worden vastgesteld dat de confessionele partQen gezamenlijk niet zijn ach teruitgegaan". Drs. Th. J. Weslerhout In Oostburg zou het allemaal bij „het oude" gebleven zijn als dit een ge meenteraadsverkiezing was geweest. Voor deze plaats zou de zetelverdeling dan als volgt geweest zijn: K.V.P. 4"; P.v.d.A. 3; V.V.D. 2 en Protestants- Christelijk 2. De V.V.D. heeft weliswaar §een zetels in de Oostburgso raad, maar e partijen Gemeente Belangen en Lijst Le Nobel, die ieder 1 zetel hebben, worden als een equivalent van de V.V.D. gezien. Sedert vorig jaar hebben zich in Zierik- zee al evenmin politieke verschuivingen voorgedaan: als dit een verkiezing was geweest voor de gemeenteraad zou de zelfde zetelverdeling als de huidige uit de bus zijn gekomen. De raadszetelver- deling, die aan de hand van deze ver kiezingen (1963) zou kunnen worden opgemaakt luidt: K.V.P. 2; P.v.d.A. 4; V.V.D. 2; A.R. 3 en C.H.U. 2. Deze ze telverdeling kwam ook in 1962 by de ge meenteraadsverkiezingen uit de stem bus, met dien verstande, dat de Pro testants Christelijke Federatie (A.R- C.H.U.-S.G.P.) met vjjf zetels uit de bus kwam. Ja, als U 'n regenton met zacht water haddan was wassen kinderspel. Maar leidingwater is bijna overal in Ne derland „steen"-hard. En U weet, dat hard water de was kracht van elk gewoon wasmiddel remt. Het maakt uw textiel ook zo stug Castella heeft nü echter uitkomst ge bracht! Het nieuwe Castella Actief

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2