Drukte in restaurant liep eigenaar uit hand Economisch politierechter Nw.-Guineagangers ontvingen het herinneringskruis AGENDA WALCHEREN KARPERSTAND IN T00RENVLIEDT DOODGEVROREN Opening zwembad Onderwijsexpositie „Suiker" in 's-Gravensteen Zierikzee geopend „Nachttrein', goede Poolse thriller RIOLERINGSSYSTEEM VLISSINGS UITBREIDINGSPLAN IN GEBRUIK AXEL TWEEDE PINKSTERDAG IN TEKEN VAN DE RUITERSPORT PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING UITGEREIKT IN VLISSINGEN WOENSDAG 15 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT s Keuken vuil en soep bedorven Het gebeurt de laatste tyd herhaalde lijk, aat in de toeristische sector res taurantbedrijven en dergeiyke worden opgezet, waarin de zaken zo goed gaan dat de exploitanten er niet meer tegen op kunnen. Dat betoogde gisteren tij dens de zitting van de economische po litierechter, rnr. P. van Empel, de of ficier van justitie, mr. T. Lebret, toen de restauranthouder A. D. uit moest voorkomen. D. had op Schouwen een kamprestau rant geopend, waarin op een stormach tige zomerdag verschillende bedorven eetwaren werden aangetroffen, terwijl ook de keuken en enkele bedrijfstoestel- len in slechte staat van onderhoud ver keerden. De restauranthouder zocht de oor zaak van dit alles in een samenloop van omstandigheden. Het verstrek ken van maaltijden was min of meer als experiment opgezet, maar de be diening liep de man echter uit de hand. „Het was zo ontzettend druk, dat het niet meer by te houden was", betoogde D. die er nog aan toevoeg de, dat. een zware storm met een overstroming de narigheden nog kwamen vergroten. De officier van justitie was echter van oordeel, dat de keuken, enkele kasten en de vleesmachine schoon hadden moeten zijn, terwijl de bedorven totmatensoep weggegooid had moeten worden. Mr. Lebret eiste een boete van totaal 180, die de politierechter in zijn vonnis ver minderd tot 150. maanden later niet vervoerd worden. .,De duidelijkste informatie verkrijgt U bij de rijksverkeersinspectie, onderwees de economische politierechter, die een totale boete oplegde van 100, dat was 40 minder aan de eis van de officier. Mevrouw E. S. uit Vrouwenpolder had haar zoon een hoeveelheid goederen la ten vervoeren, terwijl ze daar geen ver eiste vergunning voor bezat. Dit had ze wel voor één wagen, maar die kon de „melk- en veilingdienst" niet alleen af, zodat een tweede clandestiene wa- werd ingeschakeld. De controleur had mevrouw S. al meerdere malen op deze overtreding gewezen voordat hij een proces-ver aal opmaakte. Mevrouw S. deelde mee, dat zij nu wel een vergunning voor een tweede wagen heeft. De of ficier eiste een boete van 200, de politierechter volstond met 150. bloembollenkweker-detailhandelaar J. M. uit Zoutelande had de bloembol- lenbweekverordening overtreden: hij had narcissenbollen in de koude grond gepoot, terwijl hy alleen maar een ver gunning voor „onder glas" had. Hij had echter nog wat bollen over, echter niet om ze weg te gooien. Hy vertelde de moeilijkheid thans ondervangen te heb ben door de huur van een vergunning. Mr. Lebret eiste 15, de politierechter legde 10 op. Brooiverkoop Het betrokken bedrijfschap had er bezwaar tegen gemaakt, dat de win kelier M. W. uit Burgh in zjjn filiaal in Westenschouwen brood verkocht zonder daar een vergunning voor te bezitten. W. betoogde, dat de bak kers in de betreffende streek van de Westhoek geen kans zagen om het brood onder de duizenden toeristen te distribueren, zodat hij die taak op zich genomen had. De officier eiste 25 boete, waarop de raadsman van W., mr. Zeeghers, als oplossing advi seerde over te gaan tot een vennoot schap onder firma met de bakker, voor wie zijn cliënt het brood ver kocht. Mr. Van Empel legde een boe te conform de eis op. De landbouwer-loonwerker A. Z. uit Kamperland had ongeregeld vervoer uitgeoefend zonder er een vergunning voor te bezitten. Het ging hier om ver voer van landbouwprodukten. Mr. Van Empel wees er op, dat er by dit vervoer verband moet zjjn tussen de werkzaamheden: wanneer er bijvoor beeld suikerbieten gerooid worden mo gen ze ook vervoerd worden, maar man gels „voor de put" mogen bijvoorbeeld f Advertentie) NU MODERN WASSEN met Reckitts WASMACHINE BLAUW Negen Middelburgse Nieuw-Guineagan- gcre hebben uit handen van burgemees ter mr. A. Drjjbcr tijdens een bijeen komst In het stadhuis het herinnerings- kruis ontvangen. Voor één militair, na melijk J. Jonkheer, kwam mevrouw Jonkheer het kruis In ontvangst nemen. Deze herinnering zal later nog uitge reikt worden aan de dpi. sld. I A. D. Hamming, die de bijeenkomst niet kon bijwonen. Burgemeester Drijber legde in zijn toe spraak de nadruk op de moeilijke taak, die de militairen in Nieuw-Gulnea onder ogen kregen Met name de merendeels afwachtende houding vergde veel van hen, zo merkte de burgemeester op. die er evenwel van overtuigd was, dat de militairen op verschillende gebieden le ring getrokken hebben uit nun verblijf in net verre oosten. De bijeenkomst werd eveneens bijge woond door de garnizoenscommandant in Middelburg, ae luitenant-kolonel Y. Meeter, die er aan herinnerde, dat ook de Zeeuwse soldaten tot het laatst toe meegewerkt hebben om het werk van vele Nederlanders in Nieuw-Guinea in stand te houden. Het Nieuw-Guinea-herinnerlngskruis werd uitgereikt aan de soldaten J. F. Elslander, J Jonkheer, J. Matthijsse, J. Nljpjes, de soldaten le klas J. P. P. Za gers en A. D. Hamming, sergeant S. M. van Strien, res. 2e luitenant der mari niers P. J. de Pagter (met gesp), hof meester le klas J. J. de Looff, kok le klas J. W. B Vogel (met gesp) en ma rinier 2e klas N. Moes (met gesp). Collecte. SAKOR De door de dames van de Oostburgse Vrouweiyke Vrijwilligers (O.W.) ge houden collecte ten bate van de Samen werkende Kinderorganisaties (S.A.KO.R.) heeft in Oostburg f 22i opgebracht. Middelburg - Electro: Nachttrein, 7.30 1-1 laar. Molenwater. Miniatuur Walche ren, 0—18 uur. Vlissingen - Alhambra. Een engel tn hulB. 20 uur, a.l. Luxor: Schoten verscheuren de stilte, 20 u.. 14 1. Ophlr: Voordrnchts- oefenlngen leerlingen vioolklaese Zeeuw se Muziekschool, afdeling VliBslngen, uur. Goes Grand: Het verraad der Tartaren, 20 uur. 14 Jaar. Bergen op Zoom Roxy: Do eenzame wreker. 20 uur, 14 Jaar. Tcrneuzcn Luxor: De langste dag, 19.45 uur. 14 Jaar. Hulst - Bioscoopgebouw-. De langste dag, 19.30 uur, 14 Jaar. Axel - Het Centrum: De langste dag. 20.30 uur, 14 Jaar. Sas van Gent Olymplatheater: De langste dag. 20 uur, 14 Jaar. Clandestien Klassieke auditie Oprechte amateurs Het was echt niet prettig voor de heer Henk Mennes, de yverige secretaris van afdeling Zeeland van d' Oprechte Amateur," dat liefst negen van de veertien deelnemers, die waren uitge nodigd door de klassieke auditieavond in Middelburg, dinsdag verstek lieten gaan zonder een berichtje te sturen. Ze hadden toch alleen maar een kaartje terug te sturen, waarin hnn komst via het zetten van een streepje wel of niet verwacht kou worden. Zodoende waren er slechts drie deel nemers aan deze auditie naar de foyer van de Concert- en Gehoorzaal geko men. Mevrouw M. P. de Rooy-Manrave uit Souburg zou stellig ook van de partij geweest zijn, ware het niet, dat zij als gevolg van een ziekte „geen stem" meer had. Nu drie deelnemers dus: me vrouw A. Tamminga-Buthfer uit Goes, mevrouw W- Kavelaar-Kesse uit Vlis- singen en de heer T. Vermaak uit Vee- re, wier zangprestaties beoordeeld wer den door de twee man sterke jury, bestaande uit de heren Henk Ras uit Hilversum en Henk Mennes uit Mid delburg. Ondanks deze geringe deelname was het geen verloren avond voor de heer Ras. zo verzekerde hg. „Ten eerste kom ik graag naar Zeeland en voorts zijn de prestaties van deze avond beslist de moeite waard geweest om te beluistere- ren", betoogde hij. „De kwaliteit be paalde deze avond". Enkele opmerkingen van jurylid Ras over de prestaties van de deelnemers: Mevrouw Tamminga: een bijzonder goede prestatie, voordracht uitstekend, zingt veel gemakkelijker dan vroeger; neiging tot iets teveel vibrato. Mevrouw Kavelaars: prestatie boven de middel maat, oppassen dat grote volume niet te geforceerd wordt; de heer Vermaak: behoorlijke stem, toon niet steeds juist getroffen, groter verschil in nuan cering maken. MIDDELBURG Dezer dagen hield de hengelsportvereni- ring Middelburg haar algemene verga- lering in clublokaal de Eendracht. De voorzitter, de heer A. J. W. Mathijssen, bracht ter kennis van de leden dat hg zijn functie van districtsbestuurder ran de algemene hengelaarsbond heeft neer- ;elegd. Volgens voorzitter toont de A.H. 5. te weinig belangstelling voor de zee hengelsport, terwyl het aantal beoefena ren van deze tak steeds toeneemt. Ver schillende verenigingen in ons gewest hebben zich dan ook reeds in federatief verband aaneengesloten, een ontwikke ling die in de toekomst naar binnen en - ar buiten stellig zal uitgroeien. In Toorenvlieat is door de strenge winter de gehele karperstand (een kleine 600 vissen) doodgevroren. Dit betekent voor de vereniging een groot verlies en een zware financiële opgave om deze visstand weer op te bouwen. Als viswater is Toorenvliedt de eerste twee jaren dan ook van geen waarde. Ook dit jaar zal weer in de vesten kun nen worden gevist door de leden. Uit de jaarverslagen bleek o.m. dat het leden tal een kleine teruggang ondervond en thans 149 bedraagt. Verder is de kas- positie niet rooskleurig. Teneinde een sluitende begroting te krijgen zal con tributieverhoging noodzakelijk zijn. Met algemene stemmen wordt aan ook be sloten per 1 juni hiertoe over te gaan en deze te stellen op 1,per maand voor gewone leden en 0,50 voor de jeugd en ouden van dagen. De kalender dier onderlinge wedstrijden werd bekendgemaakt, waarbij de heer Jobse aanbood de inschrijfgelden voor de ouden van dagen voor zyn rekening te nemen. In verband met het 15-jarig bestaan werd een feestcommissie benoemd, be staande uit de heren Nieuwenburg, Hoo- geboom. Van de IJssel, Castenmiller en een nader te benoemen lid. Op veelvul dig verzoek zal getracht worden vis-boottocht te organiseren op de Oos- terschelde. Tijdens deze vergadering werd aan de heer G. Beukert door de aanwezige le den een vismolen aangeboden in ver band met diens koninklijke onderschei- "ing. V.V.V.-BESTUUR IN EEN NIEUWE SAMENSTELLING Tydens een vergadering van V.V.V. Mid delburg, die onder leiding van de voor zitter, de heer P. Blaauw, in hotel Nieu we Doelen gehouden werd, is voorzien in twee reeds geruime tyd bestaande vacatures, terwyl voorts het bestuur opnieuw samengesteld werd. In het bestuör werden gekozen de heren S. A. van Leverink en mr. W. F. M. Oppen. In zijn nieuwe samenstelling ziet het be stuur van V.V.V. er thans als volgt uit: de heer P. Blaauw blijft voorzitter, vice- voorzitter is de heer G. A. de Kok, se cretaris de heer S. A. van Leverink, tweede secretaris de heer 1. M. van Houte, penningmeester blijft de heer F. B. den Boer, tweede penningmeester is de heer A. P. van de Kamer. Tijdens deze vergadering deelde de heer P. Brasser, de voorzitter van de Zeeuw se ringrljdersvereniging, mee, dat er van de zyae van de Z.R.V.-leden overwegen de bezwaren bestaan om de folkloristi sche dagen op een andere dag dan nor maal het geval was te houden. Deze toe ristische hoogtepunten in Middelburg zullen ook nu dus op donderdag gehand haafd blijven. Vandaag (woensdag) wordt het zwem bad aan de Poelendaelesingel te Mid delburg weer voor het publiek open gesteld. Vergadering afdeling Vrederust van „Delta" De postzegelvereniging „Delta" uit Mid delburg, groep Vrederust te Bergen op Zoom, zal woensdag in het ontspan ningsgebouw van de inrichting de maan delijkse vergadering gehouden. OOSTKAPELLE Oostkapelle in „Contact Noordzeekuslgemeenten" De gemeenteraad van Oostkapelle heeft dinsdagavond besloten tóe te treden tot toe was slechts overleg tnssen deze gemeenten door middel van een vereniging van burge meesters. De raad ging voorts akkoord met het voorstel toe te treden tot het Borgstellingsfonds voor de Tuinbouw Zeeland. Voor de, aankoop van boerderij Vreke zal een geldlening van f 250-000 worden aangegaan met de Bank van Nederland se Gemeenten tegen een rente van vier procent met een looptijd van dertig jaar. Voor de bouw van een tweetal woning wetwoningen zullen bouwvoorschotten, alsmede voorschotten uit 's ryks kas worden gevraagd. Betreffende het vast stellen van namen voor nieuw aange legde straten stelde de raad de volgen de namen vast: Paulus Hollestraat, Mr. H. F. Lantsheerstraat, Mejuffrouw E. D. v. d. Broeckestraat en Steengracht- straat. Het uitbreidingsplan Duinweg West kr(jgt de naam Park Reijgers- bergh en Duinweg Oost zal voortaan heten Dunopark. RITTHEM Veekeuring Maandag 13 mei was er in Ritthem een veekeuring. De uitslagen waren: lste kalfs: Rita 4, J. Poppe, Z.L.M. la, medaille, Elza, J. Poppe lb, Juliana, P. C. Dieleman 2a, Sul, Kool de Visser 2b, Rika, Jac. de Lange 2c, Nora, J. Poppe 3a, Ria, firma Allaert 3b, Wietske 2, J. Poppe 3c. 2de kalfs: Klara, P. J. Dieleman la, Frieda 1, Jac. de Lange lb, Frieda 2, Jac. de Lange 2a, Martha, P. J. Diele man 2b. 3de kalfs: Neefjes 28, Jac. de Lange la, medaille melkvereniging, Berta, Jac. de Lange lb, Prinses 64, Jac. de Lange 2a, Mina, firma Allaert 2b. 4de kalfs: Booi 12, Jac. de Lange la, kampioen, medaille controlevereniging, Janna, Jac. de Lange lb Roza Jac. ae Lange lc. Oudere koeien Prinses, P. Dieleman la, Beatrix, ,Jac. de Lange lb. Emma, Koole de Visser lc. Martha 13, Kool de Visser 2a, Hiltje 40, Jac. de Lange 2b, Marijk, P. C. Dieleman 2c. Kalfsvaars. Prinses 3, P. C. Dieleman, medaille controlevereniging, groep koe met 4 afstammelingen van Jac. de Lan ge la prijs, stier, Jac. de Lange 2de prys. Onderwijsbenoeming Voor dc vakken wiskunde en natuur kunde aan dc chr. „Zuïder U.L.O." te Rotterdam (Zuid) is benoemd de heer E. J. Klink, hoofd der chr. school te Ritthem. Voor dc schooljeugd van Schouwen-Dui- veland slaat de komende weck eeu zoet lesje op de rooster. Onder leiding van hel onderwijzend personeel zullen de leerlingen van alle scholen op het eiland tot 11 juni n.s. een kykje kunnen nemen in het 's Gravensteen van Zie rikzee, waar een tentoonstelling over „Suiker" alles In beeld brengt tussen de biet of het riet en het klontje in de koffie. Vyf stands, een maquette van een suikerfabriek en een liclittafel over het inwendige daarvan plus een des kundige explicatie moeten er voor zor gen, dat de fabricage van suiker voor de jeugd niet langer in nevelen is ge huld- Met een proefles voor het onderwij zend personeel heeft de vaste do cent van de Stichting Onderwijsten toonstellingen, dc heer G. Ammer- laan, dinsdagmiddag de expositie in de grote hal van de vroegere ge vangenis geopend. Het gemeentebe stuur was daarlijj vertegenwoordigd door loco-burgemeester M. C. Ver- heyen en de neer H. IJssel, die de voorbereidingen met de stichting had getroffen. De heer Ammerlaan maakte met zijn Ïiubliek van onderwijzers een wandeling angs de overzichtelijk gerangschikte en vakkundig gedocumentocrde gege vens over dit zeor Intensief geteelde akkerbouwprodukt en de verwerking ervan. In dc jaarlijkse campagne komt de jeugd bijna dagelijks in aanraking mot dc blctenoogst. Wagens en schepen vol zien de scholieren de suikerbieten dan voor transport klaar liggen- Maar wat gebeurt er mee? Welke produkten komen er uit dit gewas vry? Wat moet er allemaal gebeuren, eer het pondje suiker by de kruidenier voor consump tie klaar ligt? De nieuwe onderwgsten- toonstelling geeft er een antwoord op. Met flesjes als monsters van series ne- venprodukten, tekeningen, foto's, glo baal cyfcrmateriaal, enkele werktuigen en instructieve schema's, belicht de stichting in samenwerking met de Ne derlandse Suikerindustrie een voedings middel, waarvan iedere scholier toch eigenlijk iets meer behoort te weten dan er in do leerboekjes staat. Speciaal ook, omdat er op dit terrein vele nieuwe ontwikkelingen aan de gang zyn. Blj- voorboeld in do sucro-chemie: van het landbouwprodukt de biet zyn tal van nevengrondstoffen afkomstig als melas se, essences en substanties voor kosme- tischc produkten. En passent kan de schooljeugd er nog heel wat opsteken over de historie van de suiker, oorspron- koiyk uitsluitend uit riet gewonnen, later de opkomst van de voederbiet. Het 's Gravensteen van Zierikzee is er een maand lang vol van. VLISSINGEN MR. W. J. GEERTSEMA VOOR V.V.D.-AFDELING Mr. W. J. Geersema, lid der Tweede Kamer voor de V.VJ). en burgemeester van Wassenaar sprak maandagavond over het onderwerp „Houden zo" in het Vlissingse „Strandhotel". Mr. Geertsema wees op wat de regering De Quay tot stand heeft gebracht en vergeleek dit met de activiteiten van de vorige regering. Hij meende, dat het huidige kabinet had gehandeld volgens de lijn van recht, rechtvaardigheid en vrijheid. Mr. Geertsema bezag voorts de oppositie van de P.v.d-A. in de afgelopen vier jaar en stelde deze tegenover de oppositie, die de V.V.D. heeft gevoerd. Samengaan van de christelyke partijen (k.v.p., c.h.u. en a.r.) naar het Duitse C.D.U.-voorbeeld, achtte hij in de naaste toekomst nog niet voor mogelyk, omdat er nu nog geen toenadering valt te bespeuren tussen A.R. en C.H.U. Wat een eventueel samengaan in een coalitie van de V.V.D. met de K.V.P. betreft zag mr. Geertsema geen grote geschilpunten in beider politieke programma. De kan sen voor een samenwerking van V.V.D. en K.V.P. achtte het Tweede-Kamerlid groter dan een kabinetsformatie, waarin P.v.d.A. en K.V.P. elkaar zouden vin den. Mr. Geertsema ging in het bgzon- der in op de sociaal-economische aspec ten van de huidige regeringspolitiek. Vragen, die de omstreeks dertig aanwe zigen na zijn inleiding stelden waren voornamelijk daarop afgestemd, behalve bijvoorbeeld een vraag of de functie van Kamerlid de gehele persoon opeist. De functie van Kamerlid hoeft niet de gehe le persoon op te eisen, naarmate de Ka merfractie groter is (en meer specialis ten telt), zo zei de heer Geertsema, die ook wees op het gevaar, dat wanneer in de Kamer alleen beroepspolitici zit ting zouden hebben, deze leden de bin ding met de wereld buiten de Kamer zouden kunnen verliezen. Ir. W. Land heer, voorzitter van de V.V.D.-afdeling Vlissïngen had de aanwezigen verwel komd. VEERE GOUDEN BRUILOFT VAN VEERSE JO EN HEIN Dinsdag heeft het zeer bekende en meest gefotografeerde echtpaar uit Veere, de heer en mevrouw H. Verlinde- Geschiere de gouden bruiloft gevierd. De heer en mevrouw Verlinde, in Veere algemeen bekend als Jo en Hein, kre gen veel belangstelling op de receptie in de Campveerse toren, waar als ge- meensehappelgk cadeau van de vrien denkring onder meer een elektrische verwarming voor hun gehele huis werd aangeboden. Ook het muziekkorps „Vee- res Genoegen" kwam het echtpaar een hulde brengen. De heer ir. J. van der Kooy, bestuurslid van „Veeres Genoe gen" hield daarby een korte toespraak. DOMBURG ADSPIRANTENWEDSTRIJD ZEBRA IN DOMBURG De Zeeuws-Brabantse Turnkring houdt zaterdag a.s. op het Domburgse sport terrein aan het Roosjeswegje zijn adspi- rantenwedstrijden, die om 2 uur begin nen. Er wordt deelgenomen door 25 ver enigingen uit Zeeland en West-Brabant, die om 6 uur een mars door de gemeente maken. Na afloop van de wedstryden worden turndemonstraties gegeven, waaraan medewerking verlenen het Zebrakeur korps en de verenigingen Domburg, V.Z.O.S. uit Yerseke, Prins Hendrik uit Breda én W.I.K. uit Sluis. Deze demon straties beginnen om 7 uur. FILMS IN ZEELAND Deze week is in de woensdagcyclus van ELECTRO (Middelburg) een Poolse film te zien, een thriller van regisseur Jerzy Kawalerowicz. Plaats van handeling is de nachttrein van de Poolse hoofdstad r de kust. Een vreemde manipulatie met een kaar tje voor de slaapwagen brengt al direct spanning in het filmgebeuren en die spanning wordt nog verhoogd door de aanwezigheid van elkaar niet kennende mensen in de beperkte ruimte van de trein, waarin men niet alleen slaapt, maar ook met elkaar moet reizen. Een moord veroorzaakt dan ook bijna een paniek onder deze mensen. Een prachtig gegeven voor een thriller met ontelbare mogelgkheden voor een goede filmer, die Kawalerowicz ongetwijfeld „Schoten verscheuren de stilte" LUXOR (Vlissingen) waar Richard I sehart en Don Taylor het opnemen tegen bandieten en desperado's, die omstreeks 1860 het Mexicaanse stadje Buena Vista onveilig maken. GRAND (Goes) vertoont „De wraak der tartaren" met Orson Welles en Victor Mature en, in een bijrol, de Italiaanse acteur Folco Lulli. Richard Thorpe re gisseerde deze avonturenfilm. In ALHAMBRA (Vlissingen) zien we een stralende Marisol in de vrolijke Spaanse rolprent „Een engel in huis", die we al eerder bespraken. Voorts ver toont dit theater de speelfilm „De ge tekende" van t.v.-regisseur Guy Green. In „De wet van de oorlog", ELECTRO (Middelburg) speelt Mel Ferrer de rol van een Italiaanse dorpsonderwijzer-ver zetsstrijder, die in een hevige tweestrijd verkeert, wanneer dertig dorpelingen zullen worden neergeschoten voor een aanslag die hg heeft gepleegd. Magali Noél is Ferrers tegenspeelster. De regie is van de Italiaan Bruno Paolinelli, die ook het scenario schreef. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 13 mei: Wilhel- mina van Koping. 14 mei: Schieborg van Aultbey. Vlissingen vertrokken op 13 mei: Delfdijk naar Helsingborg. 14 mei: Maguda naai Antwerpen. Wilhelmina-Schaa naar Middel burg. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 13 mei: Goote van Duinkerken. Coraelis Hout man var. Swansea-Gent. Concepcion var Dover. 14 mei: Eenhoorn van Rotterdam. Ga zelle van zee. Oberon van Le Ilavre. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 13 mei: Leonidas naar Rotterdam. Simonskerk naar Amsterdam. Naerebout naar IJmuiden- Gent. Forel naar Londen. Gooiland naai Rotterdam. Gersom naar Rotterdam-Terneu- zen. Lumey naar Rotterdam-Terneuzen. An- na-Henny naar New Sastie-Terneuzen. Magas naar Rotterdam. Skagerrak naar Dublin. Speranza naar zee-Breskens. Trio naar Lf Havre. Eagle naar Londen. Gronitas naai Dublin. 14 mei: Dita-Smlts 2 naar Rotter dam Ali naar Franeker-Hansweert. Stanislas naar Barcelona. Mare-Bonum naar Rotter dam. Tubo naar Santander. Steenbergen naai Le Havre. Sinoutskerk naar Rotterdam. Gemeenteraads vergadering Donderdag 16 mei komt 's avonds om 8 uur de gemeenteraad van Domburg in openbare vergadering bijeen. De heer J. Francke wordt dan als raadslid beëdigd. Verder zal de raad een werkman benoe men en de toetreding van de gemeente tot het „Contact Noordzeekustgemeen ten" bespreken. Burgerlijke stand VEERE. Bevallen: A. de Buck-Hillebrand. dochter. Ondertrouwd: M. A. van de Visser 23 jaar en C. P. Tholenaar. K. Schram 46 jaar en J. M. van Soelen 38 jaar. Overleden: S. Caljouw 71 jaar, wed. van H C. van Beveren. MIDDELBURG. BevaUen: M. Mainake-Pattikawa, d.. M. Ber- wald-Minnaar z., W. J. de Groot-Daane z., P. GeschiereBosselaar z„ E. M. Latumeten- De Leeuw d., A. Pouwelse-Verhoeven d. Koopman-Roskam z., D. Daalhuizen-Vogel z., W. Keijts-Verhage z., C. A. van 't Zelfde- Keijmel z., F. M. Franse-Van Hoepen z., E, Berwald-Van Rijswijk d„ C. C. Rijk-Vette z., A. C. Biesing-Boogaard z., J. Dirven-GilUs- sen d. Ondertrouwd: A. Wagenaar 28 jaar en J. de Rijke 28 jaar, M. W. Kunst 25 jaar en P. 1. van Dijk 24 jaar. P, H. Wiedeberg 20 jaar en J. F. Dekker 17 jaar, W. Kweldam 24 jaar en M. Scharrenburg 2-5 jaar, A. On- wijn 23 jaar en T. C. van IJk 16 jaar, C. H. Brouwer 25 jaar en E. S. Kootstra 19 jaar, W. Habing 41 jaar en J. M. Cappon 29 jaar. Getrouwd: J. J. de Glopper 36 jaar enC-, E Kruiningen 23 Jaar, J. Overdulve 23 jaar en S. van Overbeeke 19 jaar, C. H. Zuring 23 jaar en J. Hendrikse 19 jaar. Overleden: M. Hibels 51 jaar. wedn. van J. M. van Rooijen. E. M. Elhorst 73 jaar, wedn. H. Otte. C. Joosse 52 iaar, e. v. G. A- Peeman. Voor Paauwenburg en Lammerenburg OPLEVERING VAN 34 HA BOUWRIJPE GROND De heer F. G. Smit, wethouder van openbare werken van Vlissingen heeft dinsdag met het omdraaien van een hoofdschakelaar het rioleringssysteem voor het plan Paanwenburg officieel in gebrnik gesteld. Dit gebeurde in het nieuwe hoofdpompstation achter de wa tertoren aan de Badhuisstraat te Vlis singen, in aanwezigheid van een klein van gemeentewerken, de ontwerpers en het rioleringsplan. Op de foto het nieuwe hoofdpompsta tion, achter de watertoren aan de Bad huisstraat te Vlissingen. (Foto P.Z.C. Jongetje door hond gebeten Dinsdagmiddag liep het 7-jarig zoon tje van de familie A. in de Stadhuis straat te Middelburg een handwond op by een gevecht tussen zijn hond en die van een voorbykomende dame. De wond het is niet duïdelgk wie van de twee dieren de beet toebracht moest wor den gehecht in het Gasthuis te Middel burg. In verband met de vraag of het huisdier van de dame gevaccineerd was, worden betrokkenen of eventuele getui gen verzocht zich te melden bij het bu reau van gemeentepolitie- te Middel burg. Rotterdamse Shellkorpsen gaven concert op „Zonneveld" De patiëntjes van het zeehospitium „Zonneveld" in Oostkapelle hebben dinsdagmorgen bezoek gehad van Rotteraamse ontspanningsvereniging Shell. De harmonie en de drumband van deze vereniging gaven op het ter rein een ruim een uur lang durend concert, waarbij vele kinderliedjes werden gespeeld. Men maakte een rondgang door alle ge bouwen en de leden waren gul met het uitdelen van traktaties. Twee jarige patiëntjes werden bovendien verrast met een speelgoed-autootje. Het is de eerste maal, dat de Rotterdamse har monie en drumband haar jaarlgkse liefdadigheidsconcert voor sanatoria in Zeeland gaf. Na het concert voor „Zon- veveld" brachten de ruim 120 leden met hun dames een bezoek aan Vlissingen, waarna later op de middag een muzi kale rondgang door Middelburg volgde. Tevens stelde de heer Smit het sub pompstation aan het eind van plan- Paauwenburg in werking. Wethouder Smit toonde zich daar ver heugd over de oplevering van 34 ha bouwrijpe grond, die dus gisteren een feit werd. Ir. Op ten Noort van het ingenieurs- en architectenbureau Op ten Noort-Biyden- stein uit Utrecht roemde de samenwer king van allen, die by het plan waren betrokken. De heer C. v. d. Klippe sprak felicitatie uit namens de aannemers. Voor 14.900 bewoners Het rioleringsplan moet uiteindelgk Paauwenburg én Lammerenburg omvat ten (op 100 na ongeveer 4000 woningen en 14.000 bewoners). Het rioleringssys teem is omstreeks zes maanden in wer king. Het sub-pompstation (bouwkosten 80.000) bevat twee vijzels elk met een motor van 7% pk., capaciteit tweemaal 225 m3 per uur). Wanneer de bebou wing gereed komt en daarmee de hoe veelheid rioolwater zou toenemen, kun nen nog motoren van 15 pk. worden ge ïnstalleerd. Het hoofdpompstation achter de Vlis singse watertoren kostte omstreeks 450.000. Er staan twee pompen in, elk met een motor van 40 pk. (1225 m3 per uur verwerkingscapaciteit) of met een motor van 22 pk. (capaciteit 800 m3 per uur). Afhankelijk van de waterstand kunnen de pompen met respectievelijk hoog of laag toerental in bedryf zijn, zij kunnen echter nooit tegelijk draaien. Er is ruim te voor een derde pomp en een tweede persleiding. Het hoofdpompstation bevat voorts twee snijroosters met een capaci teit van 1250 m3 per uur. Beide pompstations zyn aan de buiten- zyde voorzien van kleurige mozaïekfi guraties van de kunstschilder Wïm Vaarzon Morel jr. COLLECTE De vorige week gehouden collecte ten bate van de samenwerkende kinderbe schermingsorganisaties heeft te Terneu- zen en Driewegen 847 opgebracht. Hippisch festijn van 22 punten Pnnvfilllh np KIpnnprHpc" bekendgemaakt. Een programma van rOIiyClUD Jji/C lYlcppcrijcS met minder dan 22 nummers, dat de or- II e ganisatoren binnen vierenhalf uur wil- nPPÜll flPPl aan IPSrnn ,en afwerken. Aan dit concours hippï- uceiiu ueci ami icaiijii que 7UlIen onder meer medewerking verlenen een aantal Belgische dravers en renpaarden. Voorts worden wedstrij den -3 Axel zal op tweede pinksterdag (maandag 3 juni) weer helemaal in het teken staan van de ruitersport. De concours hippiquevereniging, samenge steld uit vertegenwoordigers van de „Oranjeruiters" te Axel en de „Juliana- rniters" te Zaamslag, heeft dinsdagmid dag tydens een persconferentie het pro gramma voor dit grootse ruiterfeest Uit banden van pastoor II. M. Adriaan- sens te Vlissingen ontving mevrouw H. F. J. Nieuwland-Smagge dinsdagmor- land, die 80 jaar is, heeft vüftig jaar lang byzondcr goed werk gedaan voor do St.-EIisabethvereniging, afdeling Vlissingen. Zy was bestuurslid sinds de oprichting op 17 december 1913, waarvan dertig jaar als secretaresse en vervolgens tot op heden als presidente. De St.-Elisabeth- verenigmg stelt zich ten doel financiële en geer slijke hulp te verlenen aan be hoeftige kraamvrouwen. De heer A. W. Nieuwland, die zelt deze onderscheiding ontving toen hy 40 jaar bestuurslid was van het St.-Josephziekenhuis,speldde zgn echtgenote het gouden kruis op. 's Morgens om half tien was in de paro chiekerk te Vlissingen een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna enige familieleden en de zes leden van de St.- Elisabethvereniging ten huize van één van de leden bij'eenkwamen. Op de foto speldt de heer A. W. Nieuw land zijn echtgenote, mevrouw H. F. J. Nieuwland-Smagge de pauselijke onder scheiding „Pro ecclesia et pontifice" op. (Foto P.Z.C.) Het programma vermeldt verder het optreden van de ponyclub „De Klepper- tjes" uit Axel en omstreken. Het rui terfeest wordt besloten met een grote parade van alle deelnemers. Voor de muzikale omlijsting van het concours hippique heeft men een beroep gedaan op de 75 man sterke „Trommelaëre van Roesendaple". dat in 1962 in Heerlen beslag legde op het wereldkampioen schap in hun afdeling. Overigens begin nen de ruiters reeds in de ochtenduren van tweede pinksterdag met de indivi duele dressuurnummers en in afdelin gen met acht- en viertallen. Bij de acht tallen staat de Grote Prgs van Axel op het spel, een wisselbeker, die sinds 1961 in het bezit is van de Oranjeruiters te Willemstad. Om half twee 's middags opent Axels burgemeester M. K. van Dyke de fees telijkheden voor het publiek. De riiiternummers beginnen met vijf series hardlopen over 1700 en 2400 me ter voor dravers en renpaarden, waar onder zich Meime, de kampioen van België, bevindt. By deze nummers wor den normaal snelheden van 45 k 50 ki lometer per uur bereikt. Twaalf paarden nemen deel aan het Holland-Belgiëspringconcours, waarbij de Belgische équipe wordt geleid door de heer J. P. Boeckaert met zijn paard „Jolie la Rochelle". Het Nederlandse team, een selectie van ruiters uit Zuidwest-Nederland, staat onder leiding van de heer J. Munters met zijn paard „Fantast". Dit nummer gaat in twee manches om de Grote Prijs van de Wa tertoren. Twintig ponn's Twintig Shetland. New Forest- er Welshpony's zullen worden be reden door de leden van de pony club „De Kleppertjes" in historische kostuums. Voorts tonen zy een num mer vrijheidsdressuur. De afdeling Axel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal bij die gele genheid een nieuw vaandel aan de ponyclub aanbieden. Eén van de hoogtepunten van het rui terfeest zal ook dit jaar weer worden gevormd door de parade, onder leiding van paradecommandant J. de Feyter. Hieraan zal door circa 100 landelijke ruiters worden deelgenomen. De „Trommelaere van Roesendaele" treden tweemaal op, met muziek, show en excercitie. Op het concours hippique- terrein zullen overdekte en open tribu nes worden opgebouwd. Deskundigen zullen het publiek voorlichten over de verschillende onderdelen van het pro gramma. Marktberichten 1000 VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 4176. Weekaanvoer 5915. Vet te koeien en ossen 400. Gebniiksvee 1094. Vette kalveren 460. Graskalveren 294. Nuch tere kalveren 1449. Varkens 8 Lopers 55. Biggen 13. Paarden 53. Veulens 9. Schapen of lammeren 96. Weide- of zuiglammeren 198. Bokken of geiten 47 Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kgl Vette koeien 295—315 260—290 240—260 Vette kalveren 290—320 270—290 240—270 Slachtpaarden 295 260 240 (in per stuk) Graskalveren 350 280 250 Lopers 100 90 80 Schapen 120 100 90 Lammeren 70 Kalf- °n melkkoeien 1125 Vare koeien 850 700 600 Vaarzen 870 750 550 Pinken 520 400 350 Vette koeien: aanvoer iets groter, handel levendig, prijzen goed prijshoudend. Vette kalveren: aanvoer even meer, handel vlot. Prijzen hoger, enkele prima's boven notering. Graskalveren: aanvoer groter, handel lui, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren: kleiner, handel willig, prijzen ho- Lopers en biggen aanvoer ruimer, handel stil, prijzen als vorige week. Slacht paarden. aanvoer iets kleiner, handel rede lijk. prijzen wat stijver Schapen »n lam meren- aanvoer even meer, handel tamelijk, prijzen ruim prijshoudend. Kalf- en melk koeien aanvoer iets korter, handel matig, prijzen onveranderd. Vare koelen: aanvoer als voriee week, handel kalm, prijzen staan de. Vaarzen en pinken aanvoer matig, han del stroef, prijzen als vorige week. VEILING ROTTERDAM. Aardappelen 3-14 p. kg. Andijvie I 94-1.09, n 51, beiden p. kg: Bloemkool IA 1.17-1.64, n.A 95-1.57. IB 90-1.09. IIB 98. IC 64-73. ID 44-46. IID 46. alles p. stuk: Peterselie 6 p. bos: Selderij 2-4 p. bos: Prei IA 42-45 p kg: Postelein 63-81 p. kg; Kroten 43-52 p. bos: Rabarber 8-13 p. kg: Radijs 12-16 p bos: Uien 7-14 p. kg: Sla IA 19-23. IIA 8-17. bei den p. stuk; Stoofsla 41-65 p. kg: Spinazie I II 8(5.-15, beiden p. kg: Tomaten A extra 13.80. A I 13.70, B extra 12.70, B I 12.50, C extra 14,-. C I 13.60, CC extra 12.20, CCI 12.40, alles per bak; Witlof HA 38-48, IIB 28-48. beiden per kg: Aardbeien extra A 1.70, IA 1.30-1.80, IIA I.2O7I.30, alles per doos. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 14 mei. Aanvoer 13.500 kg. AA extra 280. AA 1 250, A extra 270, A 1 250. B extra 260, B 1 240. C extra 180, C 1 150. D 1 0.90. E 1 0.50. E 2 0.75. F 1 220. stek 0.85. VEILING GOES. 14 met Jonathan 1 75-80 52—61. 70-75 50—63, 65-70 52—60. 60-65 41—51. 2 D 16—30. 2 75-80 32—40. 70-75 34—40. 65-70 31—45, 60-65 26—37, grof 20—31. fijn 11—19. Golden Delicious 1 80-85 96—99. 75-80 94—105. 70-75 96—99. 65-70 76—83. 60-65 60—66, 2 D 18—48. 2 80-85 90, 75-80 70-91, 70-75 60—86. 65-70 51—72, 60-65 38—60, grof 39—67. fijn 16—51. kroet 23. stek 9—15. St.-Remy grof 29—31. fijn 21—25, kroet 11—IS. Aardbeien: Regina per doos van 2 ons 1 109. 2 97—105. Totale aanvoer hard fruit 4400 kisten. EIERNOTERING GOES. Bericht van verzamelaars. Kippeëieren 9.50 cent, kleine eieren 8 ct., Ganzeëirren 25 cl. Kleine ganzeëieren 20 ct. BEURSBERICHT MARKT GOES. iei. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering f 13t 15 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sor- teerkosten voor rekening van koper Naar Bintje voor export bestond geen vraag. Voederarrdappelen noteerden f 3—f 3.25 per 100 kg Eieren -ïerprijs bedraagt r 1,62 per kg. VISMIJN COL1JNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 1972 kg. 207—282. Schar 7 kg. Bot 188 kg. Schol 11 kg. Ka beljauw 12 kg. Tong 11 kg. Wulken 3 kg. Paling 3 kg. Tarbot 6 kg. Ongesorteerde vis 70 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9