dag! wasdag MODERNE KUNST ARM EN LEEG ranstrmtn Overheidsbeslissing nodig voor Fokker F 28 fanstruita KLANKBORD E.M.S. laat niet te veel los in het jaarverslag Eerste Kamer over schrijversprotest en t.v. Felle aanval van de heer Algra op protesterende schrijvers" BENOEMING STAATSSECRETARIS VOOR VISSERIJZAKEN BEPLEIT Strafvervolging tegen student, die „groen" met paraplu sloeg Koerden in Irak grijpen weer naar de wapens Winst bedraagt lxk miljoen en het dividend 24 procent WOENSDAG 15 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) De antirevolutionair Algra heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de Eerste Kamer op scherpe wijze de actie „schrijversprotest" tot het verkrij gen van toelagen uit de schatkist veroordeeld. De heer Algra ontwik kelde ernstige bezwaren tegen de moderne literatuur, omdat daarin volgens hem alleen maar biologische, animale, sexuele en nihilistische onderwerpen aan de orde worden gesteld. Deze schrijversband wijst het al taar af maar niet de bittertafel, constateerde de A.R.-senator. Deze schrijvers brengen geen ware kunst, aldus de heer Algra. „Deze moderne kunst heeft bitter weinig te bieden, is arm en leeg". Voorts kritiseerde de Friese senator het gebrek aan normbesef in de moderne li teratuur, waarin naar z(jn mening acht wordt wat het Nederlandse volk heilig voorkomt. „Deze modernisten eisen nu nog het pen sionaatschap op van de staat en wanneer zy dat niet krijgen, dan komt men niet op het boekenbal". De heer Algra be toogde verder, dat de staat en het volk gebaat zijn met echte kunst, maar niet met een algemene bijstandswet voor kunstenaars en staatssecretaris Scholten had dan ook terecht de eisen van het „schrijversprotest" afgewezen. Ook dr. J. W. van Hulst (c.h.) stond kritisch tegenover de eisen van de schrij vers, maar zijn kritiek was heel wat minder scherp geformuleerd dan die van de heer Algra. AI te zwart In de avondvergadering werden deze opmerkingen bestreden. Prof. dr. J. J. Gïelen (k.v.p.) vond de kritiek van de A.R.-afgevaardigde te weinig genuanceerd. De situatie was al te zwart afgeschilderd meende de K.V. P.-senator, die het ook niet juist achtte om uitsluitend een niet-artis- tieke maatstaf aan te leggen, zoals de heer Algra had aanbevolen. (Advertentie) ER is een ontmoedigend werkje verschenen: „The Perpetual Pessimist" geheten, de permanen te zwartkijker. Het is uitgegeven door Stutohinson of London en het kost 12,20; tamelijk prijzig voor 128 pagina's, maar als U naar de hoeveelheid pes/inisme rekent die U daarvoor thuis ge bracht krijgt, is het een schijntje. Het motto is het woord van Dan te: „Al wie hier binnentreedt, late alle hoop varen". En dat wordt dan gevolgd door een spreuk voor iedere dag van 't jaar. Precies genoeg om iedere dag van 't jaar grondig te vergal len. Ik zal er een paar mooie voor U uitpikken: Iedere dag die voorbijgaat is de verjaardag van een volstrekt on- belangrijke gebeurtenis. Oscar Wilde). Jeugd is een blunder. Middelbare leeftijd een worsteling. Ouderdom is spijt. (Disraeli). Verreweg de meeste van al die lieve kindertjes- worden oerdom me volxoassenen Allingham „Vooruitgang" is de vervanging van de éne ellende door de andere Havelock Ellis). Alleen op de grondslag van on wrikbare wanhoop kan het ge bouw van de ziet worden opge trokken. Bertrand Russell). De optimist beweert dat wij in de best-mogelijke wereld leven en de pessimist vreest dat dit waar is. (James Cabell). Wie zon het leven willen leven als hij bij het einde moest beginnen f (Madame de Mainbenon) Het leven zou misbchien dragelijk zijn als het geen amusementen had. (Lexois). Er zijn geen goede vrouioen. Op e'n hoogst vrouwen die de invloed van goede mannen hebben onder gaan. (Sir Almroth Wright), jle.t leven is een ziekte, -waarvoor de dood het enige geneesmiddel is. Chamfort Het beste huxoelijk zou dat zijn van een dove man met, een blinde vrouxo. (De Montaigne) Er is geen dier dat doodt om het plezier van liet, doden, behalve de mens. (J. A. Froudi). Vraagt U zelf of U gelukkig bexit en zult ophouden gelukkig te zijn. (J. S. Mill). Hel tragische x>an onze tijd is dat hij niet alleen zoekt naar de xvaarhetd van allesmaar dat hij die ook vindt. (De Ooncourt). De beste manier om de ellende der xnensen te ontdekken is xiaar hun pleziertjes te kijken. (Oeorge Eliot). De xcorm ia de eeuwige overtoin- naar. Francis Bacon). Alle xnensen zijn gek. Als U xvilt leven zonder een gek te zien, sluit U dan op in een kamer zonder spiegel. (Markies dc Sade). Ik xvens U verder een prettige avond, goeienacht en tv cl te rus ten. ELIAS. Fel in zijn bestrijding was de katholieke socialist mr. G. J. P. Cammelbeeck. Deze senator zei zich niet te kunnen onttrek ken aan de indruk, dat by' de heer Algra die in de avondvergadering niet aan wezig was de kennis ontbreekt van de geschriften alsmede een gemis aan in zicht bestaat in de geestelijke en maat schappelijke positie van de kunstenaars en de schrijvers. De heer Cammelbeeck zou weieens willen weten wat de heer van de moderne schrijvers heeft De socialistische senator besloot met het voorlezen van een lang citaat uit een boekje van Anna Blaman, waarin deze schrijfster het heeft over haar zelf en over anderen en daarin het advies geeft: lees beter en oordeel rechtvaar dig. Radio en televisie kwamen uiteraard ook ter sprake. De liberaal dr. P. G. van de Vliet concludeerde uit de memo rie van antwoord, dat de N-T-S. en de Nederlandse Radio Unie ronduit hebben geweigerd mede te werken aan de in voering van het „droit de réponse", het recht om via radio en televisie kritiek te beantwoorden. Dr. Van de Vliet meende, dat hierdoor weer eens duide lijk is gedemonstreerd, hoe ongewenst de monopoliepositie is van de omroep organisaties. De heer J. B. Broeksz (p.v.d.a.) die se cretaris is van de VARA, was het niet eens met staatssecretaris Scholten, die op' een verkiezingsvergadering had be toogd. het onjuist te achten, dat in de Kamer over radio en televisie wordt ge sproken door bestuurders van omroep organisaties. „Dit maakt de regering uit", aldus de heer Broeksz. tlgra feleze: Lof voor Cals Achter de regeringstafel had de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen ad interim mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, alsmede de bei de staatssecretarissen mr. Scholten en prof. Janssen plaatsgenomen. Mi nister Cals moet voorlopig rust hou den. Van alle kanten werden woorden van lof toegezwaaid aan de bewinds man, die zo goed als zeker in het Reclame-t.v. Wat de kwestie van de commerciële televisie betreft, was de heer Broeksz uiteraard wel verheugd over de af wijzing van de motie-Van Someren. Dat het hier zou gaan om gelijke kansen, ontkende de socialistische senator, want het gaat hier om het belang van een kleine groep onder nemers. Men zou volgens de heer Broeksz in Nederland rustig en op wettelyke wij ze moeten onderzoeken of reclame in de televisie nodig is. Hij zelf geloofde voorshands, dat het voor de grote on dernemingen niet nodig is door middel van de televisie het hoofd te bieden aan de buitenlandse concurrentie. Overigens meende hij, dat als het twee de net er is, de regering maatregelen zal moeten nemen. De minister en de staatssecretarissen zullen volgende week antwoorden. EERSTE NEDERLANDSE STRAALVLIEGTUIG Wellicht aparte stichting voor de financiering De Fokkerfabrieken hopen, dat de regering niet te lang zal wachten met een beslissing over het voor stel tot de bouw van het eerste Ne derlandse straalvliegtuig, de F-28. Hstermorgen deelde de president-com- nlssaris H. W. A. van den Wall Bake p de jaarlykse aandeelhoudersvergade- Ing van Fokker mede, (lat ernstig ge- fieeld wordt met de gedachte voor dit gantische project een aparte stichting in het leven te roepen. „Via welke de staui. en Fokker samen de financiering op zich zouden kunnen nemen". Het aan deel van de overheid zou dan veruit het grootste moeten zjjn, opdat niet alle voor dit kostbare project vereiste hoge kredieten op Fokker komen te drukken. Fokker zou in deze stichting door een lening kunnen deelnemen en zou uiter aard in eigen fabriek de gehele bouw van het nieuwe toestel op zich nemen. Reeds heeft het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling dat de voor bereidende werkzaamheden heeft uit gevoerd. een rapport aan de regering uitgebracht, waarin een financierings plan voor de ontwikkelingskosten is op genomen. Ter vergadering onthield de presi dent-commissaris zich van het ver strekken van gedetailleerde cyfers, doch wel noemde hy een uit de ver gadering komende suggestie van 120 miljoen gulden als eerste subsidie van de staat te laag. Ernstige epidemie mond- en klauwzeer in Hengelo In Hengelo (Gld.), waar reeds op vele bedrUven mond- en klauwzeer is gecon stateerd, werd dinsdagmorgen weer oen besniettingsgeval aangegeven. Dit betrof het bedrijf van de heer I-angwerden, wiens 196 varkens inmiddels zyn afge maakt. In totaal zyn er in deze gemeen te sedert 1 april reeds meer dan 2000 varkens wegens mond- en klauwzeer af gemaakt. Er werden op een kleine 50 bedry'ven (van de in totaal byna 500 boerderijen in deze gemeente) besmettingsgevallen geconstateerd. Op het ogenblik zijn er nog 29 boerderijen, die als besmet wor den beschouwd, 19 boerderijen zijn in middels weer vrij van besmetting v™ klaard. De ziekte grijpt de laatste 1 steeds meer om zio.h heen, er komen dagelijks twee tot drie gevallen by. De ziekte biyft in deze streek overigens niet tot Hengelo beperkt. Zij heerst even eens in aangrenzende gemeenten. Ern- tig wordt ook de toestand in Delhem ge noemd. Vragen over ontslagen hij de KLM. Het aangekondigde ontslag van ruim 2000 leden van het K.L.M.-personecl, is voor het Tweede-Kamerlid de lieer Roemers (p.v.d.a.) aanleiding geweest om minister Korthals schriftelyk te vragen, ol' dit geschied „zonder enig voorafgaand overleg" met de organisa ties van de werknemers. Het kamerlid informeert verder of de bewindsman deze handelwy'zo niet in stryd acht met een verantwoord sociaal beleid en of hy' van zijn opvattingen me dedeling wil doen aan de directie van de K.L.M. S.G.P. OVER WONINGBOUW In het artikel „Woningbouw: zeer ge wichtig punt in de partijprogramma's" in de krant van 10 mei jl. is ten onrech te vermeld dat de S.G.P. in haar pro gramma niets zegt over de woning bouw. In de verkiezingslectuur wordt er nameiyk op gewezen, dat „de S.G.P.- kamerleden steeds hebben aangedron gen op het bouwen van meer en niet te dure. deugdelijke woningen met sterke re inschakeling van a° particuliere bouw". De heer Van den Wall Bake sprak de ernstige hoop uit, dat de regering spoe dig haar fiat aan de bonw zal geven, „want een land dat de eigen ontwikke ling van vliegtuigen eenmaal opgeeft, komt er nooit meer in", zo zei hy en wees in dit verband op België. Friendship Er zijn thans 142 Friendshiptoestèllen verkocht, waarvan er 117 zyn afgeleverd (de 95 F 27 machines, die door Fair- child in Amerika in licentie zyn ge bouwd niet meegerekend), maar nog heeft Fokker nauwelyks aan de F 27 verdiend. Zonder dit toestel zou er ech ter aanzienlyk verlies zyn geleden. In dit verband werd er op gewezen, dat vooral reparaties aan en revisie van de geleverde vliegtuigen een bron van in komsten voor Fokker betekent. Mocht het plan van de F 28 niet doorgaan, dan zal de fabriek iets anders moeten zoeken voor dit reparatie- en revisiewerk. Intussen is voor de ontwikkeling van de F 28 reeds 1 miljoen gulden uitgegeven. Starfighter Wat twee andere projecten van het be drijf aangaat: van de Starfighter. die Fokker bouwt in samenwerking met 3 Duitse fabrieken en met Aviolanda, ko men er thans maandelijks 13 gereed. In totaal heeft Fokker een contract voor 350 van deze F-104G gevechtsvliegtui gen, bestemd voor levering aan de Duit se en Nederlandse luchtmacht. Verwacht wordt dat de bouw daarvan tot de zo mer van 1965 zal duren. Voor het N.A.V.O.-patrouillevliegtuig „Atlantic", waarvoor Fokker de midden vleugel zal fabriceren, verwacht de fa briek binnenkort een contract voor een eerste serie van 40 stuks, hetgeen werk zal verschaffen tot in 1965. Aan de bouw van dit toestel werken onder leiding van de Franse fabriek Breguet voorts mede Sud-Aviation (Frankrijk), A.B. A.P. (België) en Dornier en Siebel (Duitsland). ADRES VAN P.B.O.-ORGANEN Vrees dat voldoende coördinatie zal ontbreken Vier P.B.O.-organen op liet gebied van de visserij hebben in een adres aan besturen van politieke partijen en aan fractievoorzitters in de Eerste en Tweede Kamer ver klaard, dat het wenselijk is dat „bij de komende kabinetsformatie een staatssecretaris wordt be noemd, die speciaal tot taak krijgt de belangen van de visserij in volle omvang te behartigen". „Tot dusverre bestaat de figuur dat het beleid, uitgaande van het ministerie van landbouw en vlssery, ongedeeld in han den is van de minister. Zonder ook maar Iets te willen afdingen op de belangstel ling, die deze bewindslieden in het verle den voor de visserij hebben getoond, mag toch worden aangevoerd, (lat or ganisatorisch minder wenselylte toe standen konden worden geconstateerd". De vier organisaties die het adres heb ben ondertekend zijn: het Visserijschap, het Bedryfschap voor de Groothandel in Vis en Aanverwante Bedry'ven, het Be drijfschap voor de Visconservenindus- trie, en de commissie Detailhandel in Vis van het hoofdbedrijfschap Detail handel. De P.B.O.-organen vinden het begrijpe lijk dat voor het beheren van de porte feuille van landbouw en visserij in het bijzonder moet worden gelet op deskun digheid ten aanzien van de bodemvoort brengselen, deze gezien met inbegrip van de veeteelt. „Hiertegenover vormt intense spanning in een groot gel waar de inwoners bevreesd zyn zich na het invallen van de duisternis naar bui ten t.e begeven wegens door Koerden ondernomen overvallen. De nieuwe moeilijkheden met de Koer den, die de voormalige Iraakse premier Karlm Kassem gedurende twee jaar ver geefs heeft getracht in bedwang te krij gen, betekenen een nieuwe slag voor ie voorgenomen federatie tussen de V.A.R., Syrië en Irak. de visserij wel een zeer sterk afwykend werkterrein, dat by een dergelijke con structie licht in de verdrukking kan ge raken". Aanrakingspunten Zij zeggen verder dat er bij de visse- ry' zeer bijzondere aanrakingspunten met andere departementen zyn. Het staatsvissershavenbedrijf, met de doorwerking op problemen van aan voer en afslag, valt onder het minis terie van verkeer en waterstaat. Voor een deel onder het ministerie van financiën. Bij dit onderdeel vragen de visserij-or ganisaties aandacht voor te verwachten zeer belangrijke wijzigingen op interna tionaal terrein in de komende decennia. „De vraagstukken hebben hier wederom een geheel eigen gezicht in verband met gemeenschappelijke visgronden, ge varen van overbevissing en de territo riale visserijgrenzen. Ook hier mag niet buiten beschouwing blijven dat een deel der vraagstukken tot het domein van het departement van buitenlandse zaken behoort". „Intern zal de vissery zich voor een ge deelte waarschijnlijk op ingrijpende wij ze moeten omschakelen op de verre vis serij. Al deze aangelegenheden maken het absoluut noodzakelijk dat de stem van de visserij ook rechtstreeks kan worden vernomen in de vergaderingen van het kabinet. Zo niet. dan moet wor den gevreesd dat een voldoende coör dinatie zal ontbreken". ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag het akkoord tussen België en Nederland over de Schelde-Rijtiverbinding onderte kend. Foto: na de ondertekening v.l.u.r.: de Belgische onder-minister van buitenlandse zaken, H. Fayat; de Belgische premierTh. Lefèxrre; zijn Nederlandse ambtsgenoot prof. dr. J. E. de Quay; en de Ne derlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. T yfusslachtoffers krijgen vergoeding Alle slachtoffers van de tyfusepidemie die in het Zwitserse wintersportcen trum was uitgebroken, kunnen wanneer zij willen behalve een gratis vakantie van drie weken in Zwitserland, nog ver goeding krygen van medische onkosten en verlies van inkomen, zo is op een persconferentie in Bern gezegd door Werner Kainpfen, directeur van het Zwitserse toeristenbureau. Hoge Autoriteit is vóór fusie van drie executieven De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. heeft zich uitgesproken voor samenvoeging van de drie Europese gemeenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.), uiter lijk voor het einde der overgangsperio de der E.E.G., d.w.z. voor eind 1970. De fusie der drie executieven zal een eerste stap in die richting moeten zijn, zo heeft prof. A. Coppe, waarnemend voorzitter van de Hoge Autoriteit in het Europese parlement verklaard. ONTGROENINGSEXCES HEEFT EEN STAARTJE Twee andere zaken In het noordelijke deel van Irak zijn op nieuw gevechten tussen Koerden en Ira kezen uitgebroken, zo melden berichten uit Bagdad. Volgens reizigers die uit Bagdad in Bei roet arriveerden duren de gevechten al drie dagen en worden Koerdische dor- Ïen door vliegtuigen gebombardeerd. >e aanleiding is de afwijzing door de regering van het door de Koerdische leider Moellah Moestafa Barajani ge stelde ultimatum om zijn volk autono mie te verlenen. De berichten maken melding van een -ebied De zaken tegen twee andere Amster damse studenten, die na een onderzoek door een commissie van rechtskundigen in opdracht van de procureur-generaal mr. H. R. de Zaayer, ook werden gever baliseerd, zijn voorwaardelijk gesepo neerd. Het betreft een incident in het Sport- fondsenbad waarbij een groen met een stok op het hoofd werd geslagen, en de zaak tegen een oudejaars, die een voorwaardelijk geseponeerd De officier van justitie' in Amster dam zal een strafvervolging instel len tegen de 21-jarige Amster damse student J.V., die bij de ont groeningsexcessen vorig jaar een „groen" op een stoel liet plaats nemen en met een paraplu een plastic bekertje van zijn hoofd trachtte te slaan. De student raak te daarbij het hoofd van de groen, die verwondingen opliep. Nieuwe projecten worden ontwikkeld, maar (Van onze Amsterdamse redacteur) Geen jaarverslag is met zoveel spanning tegemoet gezien als dat van de werkonderneming uit het concern van super-opkoper Zwolsman: de Exploitatie Maatschappij Seheveningen. Het ligt nu voor ons een soort tijdschrift met fleurig omslag. Er staat veel in, maar heel wat meer nog blijft buiten beschouwing. Veel wijzer worden de aan deelhouders niet. Interessant is natuurlijk de winst: capaciteit zal vooral tot stand moeten J geven voor de nieuwbouw van womngen en kantoren, winkelcentra en hotels: Niet komen door het verbeteren van bestaan de en te introduceren nieuwe technieken. In het verslag wordt een opsomming ge geven van alle ondernemingen, die zijn rekocht:- een indrukwekkende lijst. Ook Je reeds gepubliceerde plannen voor nieuwe projecten staan vermeld, met name ten aanzien van de woningbouw: 6000 stuks in drie jaar. Zwolsman zei in zyn eigen toelichting hierover nog, dat deze maand aan het eerste complex kan worden begonnen. Hij schat, dat voor de verwezenlijking van alle projecten samen een kleine vïjfhonderdmiljoen gul den nodig is. een saldo van iels meer dan twee- en-een-half miljoen gulden. Er zal 24 procent dividend worden uitge keerd. Taxatie De machtige man achter deze cyfers was gisteren zelf naar de hoofdstad gekomen om er een toelichting op te ge ven. Hij sprak optimistische taal voor de toekomst, maar gaf zoals gebruike- lyk ontwyicende antwoorden op vra gen die zich richtten naar de kern van zijn manipulaties. Bijvoorbeeld: „Het taxeren van onroerend goed blijft altyd subjectief de een ziet in bepaalde za ken meer mogelijkheden dan een ander. De waarde is trouwens een momentop name. Mogelijk zal ik hierover discus siëren tijdens de komende aandeelhou dersvergadering op 31 mei in het Kur- haus te Seheveningen". De heer Zwolsman verkondigde: „De belangrijkste activiteit van onze maat- schappy is het ontwikkelen van projec- alle panden zullen wij overigens in eigen beheer houden. Een deel wordt afgesto ten. Voor ons eigen bezit gaan wij een beheersvorm stichten, die met eigen per soneel exploitatie en onderhoud kan ver zorgen. Ik denk daarby natuuriyk aan de horeca-sector" Slechte zomer Uit het jaarverslag zelf biykt, dat de omzetten in deze sector wat zyn te ruggelopen door de slechte zomer en de stygende loonkosten. Meer aan dacht wordt besteed aan het bedrijfs beleid, dat zich blykens de ge schreven toelichting baseert op een verwachte verdere hoogconcjunctuur in het onroerend goed. Het Nederlands Economisch Instituut heeft voor E.M.S. trouwens een speciaal onderzoek ingesteld naar de toekomstige ontwikkeiingsmogelykheden. Enkele con clusies: de eerstkomende jaren zal er een structureel tekort aan gebouwen ontstaan, de spanningen op de bouw ten. wy gaan daar mee door Wij pro-1 markt zullen aanleiding geven tot sterkenadruk zeggen, dat er geen beren overal opties en gronden te ver-prijsstijgingen ook voor bestaande ge-1 van kapitaal uit het buitenlam Financiering Hoe financiert U dat allemaal? „Uit de winst van verkopen, of via hypothecaire leningen, dan wel an- derzins". Men kan daarmee alle kan ten uit Kunt U een nadere specificatie geven van de cyfers over onroerende za ken Welk gedeelte is grond hoe veel staat er voor de opstallen? „Voorlopig kan ik geen splitsing ma ken". Gaat dat aankopen en uitbreiden altijd maar door? Heeft Uzelf al een grens getrokken Langzaam verklaarde de heer Zwols man: „De concentratie van eind vorig jaar is nog niet geheel afgesloten. Wel is het de bedoeling naast het ontwikke len van nieuwe plannen toch ook tot consolidatie te komen. Verder wil ik niet vooruit lopen op de activiteiten van het nieuwe bestuur. Overigens moet wel worden bedacht, dat de E.M.S. beschikt over een schat van ervaring en kennis op dit gebied afkomstig uit het rijke arsenaal van de Landbank". Wiel ïl'ven. Geregeld worden opdrachten ge-1 bouwen de vergroting van de bouw-1 alles". Wie staan er eigenlijk achter die Land bank. nu Zwolsman Groep N.V.? Deze vraag is al vaker gesteld. Maar ook dit keer kwam er geen rechtstreeks antwoord. „Een kleine groep particuliere aandeelhouders. Ik wil hier nog eens met j.-rake Is Dat is gloeilamp temidden van een aantal no vieten wierp waarbij een. hunner aan een oog werd gewond. Straffen De officier van justitie heeft (leze be sluiten genomen na een diepgaand onderzoek door de politie. Hij heeft daarby niet alleen rekening gehouden met de resultaten van dit onderzoek, maar ook met de aan de betrokken studenten door het college van rec tor en assessoren van de universiteit van Amsterdam opgelegde straffen. Deze varieerden van een ontzegging de universiteit te bezoeken van één tot zes maanden. De student V. kreeg de zwaar ste straf. Zijn ontzegging loopt op 1 juli a.s. af. De officier van justitie zal hem laten vervolgen wegens mishande ling (artikel 308 wetboek van straf recht). Tegen de aanvankelyk dagvaar ding waarin deze mishandeling meer subsidiair ten laste was gelegd (primair werd de student beschuldigd van opzet telijk zware mishandeling), werd een bezwaarschrift ingediend. Het is nog niet bekend wanneer de straf zaak voor de politierechter of de recht bank In Amsterdam zal dienen. Advertentie) Als u nü een nieuwe foto- of filmcamera koopt, is uw oude fototoestel 7.50, 10.— of 15.— waard Zuiveringen in T sjecho-Slowakije Drie leidende Tsjechoslowaakse commu nisten, Karol Bacilek, Bruno Koehler en Vaclav Slavik, zijn volgens het pers bureau Ceteka uit hun functies onthe ven Een reden voor deze ontslagen werd niet opgegeven. Het centrale comité zou deze besluiten op 3 en 4 april hebben genomen. Slavik is „om redenen van gezondheid en werkzaamheden" ontheven van zyn functie van secretaris van het nationale centrale comité en heeft andere taken gekregen. Bacilek is in beide functies vervangen door Alexand Dubcek, een wisselend lid van het presidium. De beide anderen zyn vervangen door Frantisek Pene, voordien hoofd van de afdeling brand stof en stroomvoorziening van net na tionale centrale comité, en Cestmir iCïsar, hoofdredacteur van het partijblad iNova Mysl- Het Wereldgebeuren Zuiveringsgolf Wat in Moskou, het Mekka van de communistische wereld, wordt be paald vindt vroeg of laat altyd navol ging in de overige landen achter het ijzeren gordijn. Het mag soms wat lang duren, maar de invloeden van het Krem lin dringen toch onvermydelijk door tot in Praag, Boedapest en Warschau- Iedere keer vallen er dan nieuwe slachtoffers bij deze toch vaak nog on verwachte zuiveringen. Zo werden tij dens de machtsperiode van Stalin over al in de landen van het Oostblok man nen gevangen gezet, die een te onaf hankelijk communisme voorstonden en hoewel deze arrestaties soms met grote tussenpozen werden uitgevoerd, waren de slachtoffers vrijwel altyd verrast over het feit, dat juist zy als zondebok moesten dienen. Hadden zy dat dan niet zien aankomen? Blijkbaar niet. Toen byvöorbeeld op 27 november1951 de 50-jarige algemeen secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, Bruno Slansky, door zijn vroegere kameraden werd gevangen genomen, wist hij niet hoe hij het had. Als een tweede Caesar was hij diep geschokt door het verraad van zijn vrienden. Tóch wist men zelfs in de westeTse wereld, dat het al maanden lang erg stil was geworden rond Slansky. De belangrykste man van de communisti sche partij in Tsjecho-Slowakye was vereenzaamd, zonder dat hy het zelf waarschijnlijk had opgemerkt. De stalinisten speelden hun spel in die dagen ook zeer sluw- Twee weken voor Slanskv zou worden gearresteerd, werd hij zelfs nog bevorderd. In een redevoe ring bij die gelegenheid werd zijn werk lust geroemd en werden zijn prestaties om het felst geprezen. Zyn val werd toen echter al voorbereid. Het komplot stond onder leiding van Russische sta linisten en mét Slansky zouden vele anderen van het toneel moeten verdwij nen. Vele oude strijdmakkers van Slans kv uil de tweede wereldoorlog toen hij in het Tsjechische partisanenleger tegen de Duitse bezetters vocht, zaten al in cellen van Praagse gevangenissen. En ondanks dat, voelde Slansky zich blijkbaar veilig- De processen van de stalinisten zyn nu voorbij. De vervolgers zijn thans de vervolgden en het valt op, dat het in zekere zin weer Drecies is als in de iaren van Stalin. De klappen vallen daar. waar zy" het minst worden ver wacht. Ook nu voelen de slachtoffers zich blijkbaar geheel te goeder trouw. Men hoort althans niet van pogingen tot ontvluchten. De stalinisten van wel eer ondergaan hun lot gewillig. Nu is dat lot heel wat zachter dan dat van de vervolgden van tien jaar geleden. Terwril de Russische jeugd van vandaag de griezelverhalen leest van schrijvers, die het „voorrecht" hadden niet door de stalinisten ter dood te worden ge bracht. maar die in plaats daarvan naar de Siberische concentratiekampen werden verbannen, ziin nu de stalinisten aan de beurt om geleidelijk te worden „weggezuiverd". Met een bescheiden nensïoentie worden zy dan de wildernis ingestuurd- Ze mogen wat pionieren in de woeste en ontgonnen streken, waaraan vooral Rusland geen gebrek heeft en hun naam wordt niet meer genoemd. Weggezui verd te worden, tien jaar na Stalins dood betekent feite'nk een vervroegde nensionering. Zo ziin talrijke functio narissen. die eens Stalin assisteerden, uitgeschakeld. De methoden om met de tegenstander af te rekenen zijn wat milder geworden al is men in de hantering ervan nog even drastisch. Wie in ongenade valt behoeft niet op gratie te rekenen. De rehabilitatie-machine draait zeer lang zaam. Terwijl Stalin en zyn methodiek nu al enkele jaren worden verguisd in de meeste Oosf.europese landen, wach ten nog tientallen van Stalins slacht offers op rehabilitatie. Want 'zonder of ficieel eerherstel door de hoogste leiding van de communistische partij biyven zij in hun vergeten hoekje. De afgelopen maand is de anti-stali nistische actie, waartoe het regime van premier Kroesjtsjew in Moskou de stoot gaf. eindelijk ook doorgedrongen tot Tsjecho-Slowakije. Als een trage golf bereikte de destalinisatie Praag, zo traag, dat alweer vrijwel niemand haar had zien aankomen. Des te groter echter was de deining die erdoor ontstond. Omdat arrestaties by het stalinistische verleden behoren, was aan de buitenkant weinig van de actie te merken en dat verhoogde de span ning nog- Geruchten bereikten ook het westen, maar de officiële bevestiging kwam pas deze week. Rude Pravo. het officiële orgaan van de Tsjechische com munistische partij maakte bekend, dat het hooggerechtshof al diegenen in ere zou herstellen, die ten tyde van de per soonsverheerlijking ten onrechte ver oordeeld werden. Alle besluiten die in de periode 19491954 werden genomen, zouden worden herzien. De beslissingen, welke het hooggerechtshof zal nemen, zullen „rechtvaardig, onpartijdig en de finitief" zyn. Bovendien maakte Rude Pravo bekend, dat drie communistische leiders door het centrale comité van de party van hun posten waren ontheven. De drie slachtoffers, Karol Bacilek, Bruno Koehler en Vaclac Slavik, stonden bekend als doorgewinterde sta linisten en als de drijvende krachten achter de processen van 1951 tegen Bruno Slansky en diens medestanders. De 67-jarige Bacilek was lid van het partij-presidium en eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, Koehler was de secretaris van het centrale comité en Slavik fun geerde in de Stalintyd als politiek re dacteur van Rude Pravo. Het is te verwachten, dat, nu de voor naamste vijanden van Slansky uit het Tsjechische regime zijn verwyderd, ook diens rehabilitatie niet lang zal uitbly- ven. Zijn naam is nog niet genoemd in Praag, maar wel is reeds de vroegere minister van buitenlandse zaken, Wla- dimir piementis in ere hersteld. Voor beiclen komt deze rehabilitatie te laat. Clementis werd tegelyk met Slans ky in 1952 terechtgesteld na een schan dalig schijnproces, waarop zy beiden waren beschuldigd van „misdaden" als titoïsme, zionisme, imperialisme en om het allemaal nog mooier te maken: spionage voor het westen. Slechts enkele van Slansky's vroegere vrienden brachten het er toen levend af. onder wie de vroegere minister van cultuur, de auteur Ladislaw Novomes- ky, die nu ook in ere is hersteld en die onlangs reeds een redevoering in het openbaar hield, waarby hij Slansky en Clementis met enkele woorden her dacht. Het Moskouse voorbeeld heeft eindeliik Praag bereikt RUDOLF SLANSKY ...rehabilitatie komt te laat...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5