Meteo van Woensdrecht zoekt naar onweersbuien Leger en Bescherming Bevolking in actie op Tholen en Zuid-Beveland Elfde KNVTO-rally bracht Zeeland geen zege EXAMENS Boer wil heffing van landbouwschap niet betalen: eis f 200 Eerste gezamenlijke oefening in Zeeland Commissaris der koningin bekeek de paraatheid van de mobiele dienst PROF. DR. G. MINDERH0UD COMMANDEUR ORANJE NASSAU Zeeuwse ALMANAK DONDERDAG A.S. CONCERT VAN DE INSTRUMENTALEIN TERNEUZEN Eerste produktielijn melkfabriek eind juni in gebruik 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 MEI 1963 CHOCOLADE VELOURS Drie verrukkingen in één: pure choco lade, heerlijk zachte roomvulling met fijne stukjes caramel, en een groep van de dienst sociale ver zorging, die zes dames telde, aan de bijna 12 uur durende oefening deel. De leiding van deze B.B.-actie was handen van het kringhoofd voor Noord en Zuid-Beveland, de heer H. B. Pi laar, die werd geassisteerd door de heer H. de Moet uit Goes. Kringvoorzitter H. G. van Suylekom uit Kapelle woon de de oefening bij- Ook burgemeester A. Schipper van KruiningCri gaf van zijn belangstelling blijk- Vlak bij het wiel van een vracht auto vindt een geneeskundig B.B.- team op de Markt van St.-Maar- tensdijlc een soldaat met een „bloedende beenwond"een beeld uit de gisteren gehouden groot scheepse oefening. (Foto P.Z.C.) N.V. „Streekvervoer Walcheren" eindigde op zestiende plaats (Van een onzer verslaggevers) Het is de N.V. „Streekvervoer Wal cheren" niet gelukt zich onder de prijs winnaars van de K.N.V.T.O.-tourwagen- rally te kunnen rangschikken. Slaagden de Zeeuwse deelnemers aan de tiende oriëntatierit van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transport Onder nemingen er in 11)61 in beslag te leggen op de eerste plaats in het algemeen klassement, de resultaten in de rally van gisteren de elfde waren niet zo daverend. Ondanks het feit, dat de Middelburg se vervoersonderneming dezelfde chauffeurs en passagiers in deze strijd liet uitkomen om de ereplaats met hand en tand te verdedigen, slaagden de Zeeuwse inzittenden van de met tal van nieuwe snufjes voor ziene tourwagen er niet in de mor gen- en middagritten feilloos te rij den. De uitslag onthulde, dat de N.V. „Streekvervoer Walcheren" genoegen moest nemen met de zestiende plaats in de totaalrangschikking. Het aan tal strafpunten bedroeg 60. De ere prijs, een door prins Bernhard be schikbaar gestelde zilveren medaille, ging naar het erelid Meijersche Auto bedrijf N.V. te Valkenswaard. Het was voor de passagiers naast enige functionarissen van de onderne ming reden ook leden van de Vlissingse en Middelburgse gemeente - en rijkspoli tie de tochten mee al vroeg in de mor gen reveille geblazen. Vóór zes uur stap ten de eerste deelnemers al op het Betje Wolffplein in de bus, die tijdens de hon derden kilometers lange rit bestuurd werd door de heer P. van Reest. De chauffeursplaats werd onderweg meer dere malen nog bezet door de heer H. van de Boogaart. In Middelburg namen ooit onder andere de heer J. P. T. van Manen, directeur van de N.V. „Streek vervoer Walcheren" en diens echtgenote in de reiswagen plaats. In één ruk ging het vervolgens door naar Apeldoorn, het startpunt van de rally. Op weg daarheen kregen de deelnemers via de „boordradio" een toelichting op de belangrijkste bezienswaardigheden op de route te horen van de heer A. P. Spruit, chef reisbureau van „Streekver voer Walcheren". De heer Van Manen schetste verder in (rote lijnen de geschiedenis van de rally lie na een onderbreking van een jaar volgens een geheel nieuw plan werd op gezet. moest ook een aantal verkeertechni- sche problemen worden opgelost. De zestig kilometer lange morgenrit ein digde bij het Openluchtmuseum te Arn hem. Tijdens de 65 kilometer lange middagrit met als onderbreking een regelmatig- heidsproef kwam een lentezonnetje de rally-deelnemers echter weer bege leiden. Tegen vier uur arriveerde de Zeeuwse bus bij „Musis Sacrum" in Arnhem, waar de harmonie van de Gel derse Tramwegen en de boerenkapel „De blauwe Jungskens" beurtelings de tijd kortten met het spelen van pittige mu ziek. Aan de prijsuitreiking ging een korte toespraak van rallycomité-voorzitter H. Pols vooraf. Deze wees er nog eens op, dat men de in ere herstelde oriëntatie- rit moest zien als een inspectie van het materieel en als een feestelijk tintje bij de officiële opening van het seizoen. Mr. D. van Setten, voorzitter van het algemeen bestuur van de K.N.V.T.O., af deling tourwagens, maakte vervolgens de uitslagen bekend. De prjjzcn werden uitgereikt door de burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Matser. Het eindklassement luidde als volgt: 1 Eerste Meiersche Autobedrijf N.V., Val kenswaard, 10 strafpunten; 2 N.V. Ebad, Beek, 31 strafpunten; 3 N.V. G.A.D.O., Groningen, 32 strafpunten; 4 Zuid-Oos- ter Autobusdiensten, Gennep, 38 straf punten; 5 N.V. Vervoersmaatschappij „De twee Provinciën", Jutphaas, 40 strafpunten. Startplaats was het Kristalbad te Apeldoorn, waar de ongeveer 1500 passagiers van meer dan dertig deel nemende tourwagens slechts met veel moeite aan een kopje koffie konden komen. De Zeeuwse ploeg ging om streeks tien voor half elf als 23e van start. Van toen af was er een enorme bedrijvigheid in de bus: er werden neuzen tegen de toen nog schone ruiten gedrukt en men zocht zich aan de hand van ingewikkelde opdrach ten en foto's een weg door het Utrechtse en Gelderse landschap. Er Wedstrijden Rode Kruis in Goes De Rode Kruishelpersploegen Arnemui- den A, Axel A, Krabbendyke en Sou burg B en de helpstersploegen van Goes, Borssele, Middelburg, Souburg en Ter- neuzen zullen op 15 juni aanstaande deelnemen aan de gewestelijke wedstrij den van het Nederlandse Rode Kruis, die worden gehouden in het Slot Oslen- de te Goes. De wedstrijden beginnen om 2 uur. Na afloop zal de kringcommissa ris van het Rode Kruis in Zeeland, mr. J. J. van der Weel uit Middelburg, de prijzen uitreiken. N.V. Streekvervoei Walcheren bestaat zestig jaar de rit naar de startplaats van de K.N.V.T.O.-rally een belangrijke mededeling doen. „Vyftien mei (dus vandaag) is het", zo zei de heer Van Mnnen „precies zestig jaar geleden, dat ons bedrijf werd opgericht als de N.V. „Stoom tram Walcheren". By de oprich ting werd als doel opgegeven het aanleggen en exploiteren van „eenen stoomtramweg tussen Mid delburg, Vlissingen, Koudekerke en Domburg". Op 15 mei 1903 reed er echter nog geen tram. Dat duurde enige jaren. Uit het verslag over het jaar 1904 las de heer Van Manen een en ander over de aankoop en onteigening van gronden, de aan besteding van het volledig mate rieel, bestekken en tekeningen be treffende het maken van kunst werken, gebouwen, elektrische seininrichting, inrichting van de werkplaats te Koudekerke enzo voorts. In mei 1905 werd de eer ste directeur benoemd. Dat was de heer G. C. op den Noort. Het jaarverslag van 1906 meldt, zo deelde de heer Van Manen nog mede, dat de exploitatie van de lijnen op 14 april 1906 werd ge opend. De opening geschiedde zonder officieel feestelijk vertoon. Het ligt niet in de bedoeling om het zestigjarig bestaan op eniger lei wijze te herdenken. Een belangrijk moment uit de toerwagenrally van gisteren: het lezen van de zojuist ontvangen op dracht. Chauffeurs H. v. d. Boo gaart (midden) en P. v. d. Leest rechtsbespreken de opdracht met 8.W.-directeur J. P. T. van Manen. (Foto P.Z.C.) Twee meetvaartuigen voor rijkswaterstaat Vlissingen op stapel De studiedienst der rijkswaterstaat te Vlissingen heeft een opdracht verstrekt voor de bouw van twee enkelschroefs meetvaartuigen by de scheepswerf Gebr. Akerboom N.V. te Oegstgeest. De vaartuigen zullen een lengte hebben van 20.80 m en een breedte van 4,75 m en een diepgang van 1,75 m. Het motor vermogen bedraagt 260 pk, snelheid van de vaartuigen circa 10 knopen. De vaartuigen worden uitgerust met ra dar, decca en radiolog, zes elektrische meetdavits en twee elektrische laad- masten. Er zal dag- en nachtaccommodatie zijn voor vier bemanningsleden en acht meettechniek Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is de heer C. R. M. van der Heyden uit Slot van pag. 1 eerste melding van ons onderzoek in de P.Z.C. en via het televisiejournaal hebben we een flink aantal reacties gekregen. De Zeeuwen hebben er grote belang stelling voor. Het kan zijn nut hebben voor de plannen van recreatie, voor de bouw van tuinbouwwarenhuizen, voor de oogst en voor nog veel meer. Want speciaal ook de regensporen over het Deltagebied willen we via het onderzoek graag van een stippel lijn in forse, duidelijke strepen ver anderen. Daar hebben velen belang bij." Kapitein Boer schuift ons brief jes toe: „Noteert U mij maar." „Stuurt U maar een kaartje, waar U de waarnemers precies wilt hebben; dan zal ik ze opzoeken". Kijk, met zulke reacties schiet de fundering voor het onderzoek dan meteen weer een flink stuk in de goede richting. Het gaat erom, een zo dicht mogelijk patroon van waar nemingsposten uit te spreiden om de onweersbuien overal te vlug af te zijn. Het is een bekend feit, dat de regenhoeveelheden uit buien van ki lometer tot kilometer soms enorme verschillen vertonen. Wat „fabriceert" nu zo'n spookachtige bui en waar komt het terecht De opzet van het onderzoek begint er langzamerhand veelbelovend uit te zien. Duidelijk omlijnd verschijnen tij dens het verhaal van kapitein Boer ook de figuren van twee vitale me dewerkers bij het onderzoek in het „onweersbeeld": de eerste luitenant F. J. Kempenaar en de in Kortgene wonende sergeant L. J. van de Velde. Vooral de laatste heeft ervoor ge zorgd, dat de meteodienat van Woens drecht in deze provincie een populari teit heeft gekregen, waarvan men dankbaar gebruik kan maken. Van zelfsprekend heeft men zich voor dit in de wereld nog unieke onderzoek in eerste instantie verzekerd van de vaste weerposten. De bulenradar van ver. Zo weet i ook precies, waar de buien lig gen. Maar wat ze precies opleve ren en welke route zy' bij herhaling volgen daarop geeft de radar geen antwoord. De Belgische stations ge ven hun wetenswaardighciden door, lichtschepen melden zich present en de vaste Zeeuwse K.N.M.I.-stations, zoals in Vlissingen en Zierikzee „dra gen hun bultje bij". Talloze landbouwers, tuinders en me- tcorolegisclie amateurs beschikken over regenglazen en dergelijke. Ze kunnen die nu inschakelen voor een onderzoek in het algemeen belang. Woensdrecht zal z(jn medewerkers van tyd tot tjjd op do hoogte stellen van de resultaten. De meteorologen spelen zelfs al met do gedachte 0111 een periodiek uit te geven. Theorie- en wachten op een bewijs. Dat moet er nii maar eens komen. „Geen woorden, muur daden", zo redeneren ook kapitein Boer en zyn mannen. Regenglazen zijn bij het onder zoèk naar de gedragingen van on weersbuien boven liet Deltagebied van primaire betekenis. De "Meteo van Woensdrecht zoekt naar vijf honderd vrijwilligers met een eenvoudig controlemiddel, zoals sergeant L. J. van de Velde uit Kortgene hier laat zien. Do officlor van justitie te Middelburg, inr. T. Lebret, he.eft gisteren een boete van 200 geëist tegen de landbouwer F. D. uit Oostkapelle, die zich verant woorden moest voor de economische po litierechter, mr. P. van Empel, omdat hy het inventarisatieformulier voor de heffing van het landbouwschap niet ty- dig had ingevuld. „Dt ben en blyf tegen de heffing en dat zo lang mogeiyk", verzekerde D. De officier maakte zijn dreigement, waar, geuit bij de eerste veroordeling 75), dat het de volgende keer een veel hogere eis zou worden. „Want ver dachte moet toch wel begrijpen, dat het spelelement, dat in zhn nouaing verdis conteerd. ligt, te ver doorgevoerd wordt. Dat gaat op de duur vervelen", merkte mr. Lebret op. De raadsman van do landbouwer, mr. L. van Heyningen, gaf in een breedvoerig betoog als zyn mening weer, dat de tot standkoming van het landbouwschap febeurd is op een wijze, die niet door de eugel kan als de democratische toets steen wordt aangelegd. „De wet wilde toch immers, dat de boeren er in gekend werden, en dat is niet gebeurd", aldus mr. Van Heyningen. die het landbouw schap als een formeel democratische in stelling kenschetste. Hij wees er op, dat de bestuurders niet de stem van de boe ren, die ze vertegenwoordigen, uitbren gen. Volgens deze raadsman heeft het land bouwschap de gevraagde gegevens niet nodig, omdat het die toch krijgt via de zomer- en wintertelling. Mr. Van Empel zal over 10 dagen uit spraak doen in deze zaak. Bij inbraak honderd gulden gestolen In de woning van mevrouw G. L.-van L. aan de Nieuwe Kerkstraat te Bieze- linge, is maandagavond ingebroken. On bekenden hebben zich door het forceren van de achterdeur toegang tot het huis verschaft. Ten tijde van de inbraak was de bewoonster op visite. Er wordt een bedrag van ongeveer 100 vermist, alsmede enige sieraden. Bulletinering verkiezingsuitslagen De Provinciale Zeeuwse Courant zal vandaag (verkiezingsdag) in 1 tegenstelling tot vorige jaren geen uitgebreide bulletindlenst verzorgen. Het is ons namelijk gebleken, dat de belangstelling 1 voor deze bulletinering voort- durend terugloopt omdat van de uitslagen via radio en televisie op een directere manier in de huiskamer kan worden kennisge- nomen. Wij menen, dat wij met 1 deze feitelijke ontwikkeling reke- nlng moeten houden. Wel zullen onze bureaus Middelburg, Vlis- singen en Goes de uitslagen van de eigen gemeente bulletineren. VERWACHT... AANHOUDEND KOU Opklaringen maar ook enkele bulon. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend naar west tot noordwest. Weinig veran dering in temperatuur. Voor het eerst in Zeeland zijn leger en Bescherming Bevolking samen (dinsdag, in twee op papier als „rampgebied" gedoodverfde plaatsen) een middag en een lange avond in touw geweest. In Sint-Maartensdijk en Kruiningen had gister middag omstreeks twee uur een denkbeeldige vijand nogal wat paniek gezaaid er slachtoffers gemaakt. Militairen op d oortocht en burgers lagen er bloedig geschminkt op straat en om in een,dergelijke situatie hun paraatheid te beproe ven kwamen mobiele reddings- en geneeskundige teams in actie. Ambulances Teden af en aan. Brancards werden er in geschoven. En in Sint-Maartensdijk rolden 's avonds nog brandweerkorpsen hun slangen uit om de laaiende ravage van een neergestorte helikopter te blussen. Zo stond het tenminste in de envelop- pes, die de B.B.-noodwachtplichtigen van Tholen en de beide Bevelanden aan het begin van de activiteiten open maakten. Het ging er om, dat de mannen van de mobiele genees kundige teams, van de mobiele red dingsploegen op Tholen, van het E.H.I-O. uit Goes, van de brandweren en van de groep sociale verzorging eens in de praktijk konden laten zien wat hun op de cursussen steeds is geleerd. Een kleine honderd B.B-' ers en ongeveer 350 militairen, ge completeerd met een „voorraadje". vry\villige burgerslachtoffers was daartoe op de been gebracht. Bij hun verrichtingen, hun soms hals brekende toeren en hun zorg voor de gewonden, werden de lichtblauw ge üniformeerde noodwachters op de vin gers gekeken door een groot nieuws gierig publiek. In de loop van de mid dag kreeg men ook nog „hoge belang stelling". De commissaris der koningin, jhr. mr- A. F. C. de Casembroot, in gezelschap van de provinciaal B.B.-com- mandant, mr. L. A- Kakebeek, liet zich op de markt van St.-Maartensdijk en later in het dorpshuis van Kruinin gen uitvoerig voorlichten over de oefe ning. De jongens van de bewakings compagnie van de landmacht en de herhalingsmilitairen van de 782ste ge neeskundige groep uit Bergen op Zoom werden geïnspecteerd door generaal- majoor A. van der Giessen en de ter ritoriaal commandant Zeeland, luite nant-kolonel Y. Meeter. Ziekenauto's Her en der verspreid over de markt van St.-Maartensdyk, op de stellages en het dak van het raadhuis-in-restaura- tie op de meest vreemde punten la gen gewonden, die de B.B.-ploegen om zichtig in veiligheid moesten brengen en verbinden. Twee lokalen van de la gere school waren tot verzamelplaats ingericht en daar groeide het aantal slachtoffers met het kwartier. Het hoofd B.B- op Tholen en Schou wen, de heer J. R. de Boer, riep daar om assistentie in van de geneeskundige groep in Bergen op Zoom, die zieken auto's en draagbaars naar het ramp gebied dirigeerde. Successievelijk wer den daarop alle gewonden over het ei land afgevoerd. Dat duurde tot laat in de avond, toen inmiddels ook de brandweerkorpsen in aanjaagverband in actie waren gekomen om de volgende fase in de oefening tot een goed einde te brengen. maat van de klok patiënten aan, die door mitrailleurvuur uit een vlieg tuig getroffen waren. Meer dan 50 slachtoffers waren er: 40 militairen van een colonne, die op doortocht was door Kruiningen en 15 burgers. Zij vormden de patiënten voor het per soneel van de in „Ons Dorpshuis" in gerichte verzamelplaats, dat onder lei ding van de artsen H. J- Entink uit Kloetinge, W. J. Klein Wassink uit Co- lijnsplaat en tandarts A. van Herk uit Goes voor de eerste medische behande ling zorgde. Daarna werden de slacht offers afgevoerd: de militairen werden naar hospitalen in Bergen op Zoom ge bracht, de burgerpatiënten gingen per ambulance naar „Oostwal" of „St- Joanna" in Goes. Met dit vervoer wilde men een beeld krijgen van de doelma tigheid van de samenwerking tussen de B.B. en het leger. Naast het noodwachtplichtïge Mobiele Geneeskundige Team van de Zuid- Noordbevelandse B.B. dat met ai vulling 36 man sterk was, namen ook een E.H.I-O.-ploeg uit Goes van 6 man Kruiningen HET „operatieterrein" van de Beve- landse B.B. was „Ons Dorpshuis" in Kruiningen. Daar voerden leden van het Mobiele Geneeskundige Team en militairen met de regel- Geboren in Nieuwdorp Ereprijs naar Valkenswaard (Advertentie) Bij aftreden als voorzitter van Coöp. Raiffeisenbank Prof. dr- G. Minderhoud, de aftredend voorzitter van het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen Bank, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Minderhoud is geboren in Nienwdorp. De benoeming werd dinsdagmorgen be kendgemaakt op de door bijna 3000 leden bekochte 65ste algemene vergadering van de Raiffeisenbank in de Bernhard- hal te JUtrecht. Prof. Minderhoud was 'dóór rijn gezondheidstoestand verhin derd, deze vergadering zelf bij tc wo nen. De commissaris der koningin in de pro vincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, heeft prof. Minderhoud maandagavond in rijn woning in Wageningen mede deling gedaan van het koninklijk be- sloit- Prof. Minderhoud werd 26 januari 1889 geboren. Hij volgde de lagere school te Wilhelminadorp, rijks h b.s. in Goes en studeerde aan de toen bestaande rijks hogere land-, tuin- en bosbouwschool (nu landbouwhogeschool) in Wagenin gen. waar hij in 1912 de akte landbouw kunde m.o. behaalde. Daarna werd de heer Minderhoud adspi- rant-rijkslandbouwleraar, toegevoegd aan de rijkslandbouwleraar voor noor delijk Groningen, en leraar aan de mid- Voor gezonde witte Slemmig Het voegt ons dit hoekje vandaag te vullen met een stemmig stukje. Een stemmingsbeeld van wat er op deze dag zoal omgaat in en buiten de stembureaus. Want wat ■wordt er weer lekker gestemd! Reken daar maar op. Gelukkig hebben de lijsttrekkers der grote partijen on.t doen roeten dat stemvorken deze maal thuis- gelaten kunnen worden: een ge lukkig bewijs van voortschrijden de democratie. Want hoe primi tief en on-democratisch ging het vroeger met die stemvorken niet toeWantoestanden v;aren het. Anders niet.' Musici bekijken zoiets heel an ders. Die moeten het juist, van stemvorken hebben en die stem men toch ook heel vjat af in hun leven, nietwaar? Sommige mensen hebben het moeilijk met stemmen. Daar moe ten we vandaag ook maar eens aan denken. Velen bekijken het als een lolletje, maar heus, er zijn er ook vandiaa de dag nog vélen die het er echt moeilijk mee heb ben. Zoals die pianoleraar die maar niet kon slapen omdat de kraan zo drupte. Niet dat hij wakker bleef van de gestage tik, nee, het ergerde hem in no„e mate dat de klank van die tik noch b noch bes was. Precies er tussen in en zoiets stemt niet. OJ bijvoorbeeld die meneer uit Veere. die een verschrikkelijke kou vatte en ons hees verklaarde: ,,lk ben mijn stem kwijt". Kijlc, voor zulke mensen wordt het vandaag een moeilijke dag. Maar laten we er niet dieper op ingaan. We willen de stemming niet bederven. De Middelburgse „Instrumentale" is de laatste tijd op tournee: het orkest heeft concerten gegeven in Vlissin- Jen, Oostburg cn Zierikzee en nu is onderdag aanstaande Terneuzen aan de beurt. Het programma ver meldt de ouverture „Die lustige W'ei- ber von Windsor" van Nicolai, Han dels altvioolconcert, Pijpers Zes ada gio's en de zesde van Beethoven. Als solist bij Handel treedt op de beken de altviolist Klaas Boon. Een deel van het programma werd enige tijd geleden in Middelburg uit gevoerd, waarbij kwam vast te staan dat de kwaliteiten van het orkest zich in sterk stijgende lijn bevinden. De Instrumentale staat sinds enige tijd onder de bekwame leiding van Jan Out, die aan het orkest ook eni ge beroepsmensen heeft weten te verbinden. Daarmee is deze oude in stelling voluit „Vereniging voor Instrumentale Muziek" genaamd een nieuwe periode van haar bestaan begonnen. Voorts werd nagegaan in hoeverre het mogelijk was ook el ders in de provincie op te treden. Dit streven werd met gunstige resulta ten bekroond. Solist Klaas Boon is solo-altist van het Amsterdamse Concertgebouw orkest. Hij werd in 1915 geboren in Den Helder, studeerde bij Mesman en Oscar Back. Aanvankelijk speelde hij als violist ln het Amsterdamse or kest, maar na enige jaren werd hij altviolist. Hij is opgetreden met di verse orkesten in binnen- en buiten land en ls voorts verbonden als hoofdlcraar aan het Amsterdamse; conservatorium. Prof. dr. G. Minderhoud, die bij zijn afscheid als voorzitter van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Tydens de algemene vergadering van de coöp. melkfabriek en zuivelinrichting Walcheren te Middelburg heeft de di recteur van de fabriek, de lieer J. Lam- pert, meegedeeld, dat de nieuwbouw zover gevorderd is, dat eind juni a.s. de eerste van de twee produktielijnen in gebruik kan worden genomen. De ver werking zal praktisch volautomatisch zyn. De tweede volautomatische pro duktielijn van 8000 flessen per uur zal na het badseizoen in bedrijf worden ge steld. De verwachting is gewettigd, dat in juni van het volgend jaar de vol ledige afbouw en installering zal zijn voltooid, waarna het bedrijf een van de modernste in Nederland mag worden genoemd. Aart het begin van de vergadering had de voorzitter van de vereniging, de heer S. Simonse, het overlijden van de oud directeur van de fabriek, de heer M. A. van Varik herdacht. De voorzitter wees erop, dat de heer Van Varik de fabriek gedurende 31 jaar deskundig en met grote trouw heeft geleid en net bedrijf opbouwde tot een der beste in Zuid- Nederland. Tijdens de vergadering na men de leden een minuut stilte in acht ter herdenking van de heer Van Varik. Wij komen op deze vergadering nader terug. delbare landbouwschool en de rijksland- bouwwinterschool in Groningen. In 1914 werd hij benoemd tot rijkslandbouw leraar voor noordelijk Groningen. In 1918 werd hem eervol ontslag verleend int genoemde functie en uit het ryks- landbouwonderwijs. Van 1914 tot 1915 was de heer Minder houd waarnemend secretaris van de Groninger Landbouwbond. Toen deze in 1918 werd omgezet in de Groninger Maatschappij van Landbouw werd hy secretaris. Bovendien was hij de eerste directeur van het Groninger Landbouw- huis en sinds 1919 redacteur van het Groninger Landbouwblad. Deze functies vervulde hij tot 1927. PROMOTIE In 1925 promoveerde de heer Minder houd tot doctor in de landbouwkunde op een proefschrift over de „ontwikke ling en betekenis der landbouwindustrie in Groningen". In 1927 volgde zyn be noeming tot hoogleraar in de landhuis houdkunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen, welk ambt hy bekleedde tot 1959. Prof. Minderhoud werd in 1940 gekozen tot lid en in 1941. tot voorzitter van de raad van toezicht van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank. Laatstgenoem de functie verwisselde hy in 1948 voor die van vice-voorzitter van het bestuur. In 1950 werd prof. Minderhoud voorzit ter van dit college, een functie, die hy tot zijn aftreden dit jaar onafgebroken heeft vervuld. Verder heeft prof. Minderhoud als lid van het College van Rijksbemiddelaars, als lid van de raad van bestuur van de Vereniging voor hoger landbouwonder- wys en als lid van de pachtkamer van het gerechtshof in Arnhem, alsmede in tal van andere functies de belangen van de landbouw in zeer ruime zin gediend. Vele publikaties verschenen van zijn hand, onder meer „De Nederlandse land bouw" (1935), „Landbouwcoöperatie in Nederland" (1940) en „Inleiding tot de landhuishoudkunde" (1948).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2