PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CAPE CANAVERAL PROBEERT HET VANDAAG WEER METE0 W0ENSDRECHT zoekt onweersbuien op Amerikanen geven toe Technische storing hield astronaut Cooper op de grond Landbank is voortaan Zwolsman Groep N.V. LANCERING RUIMTEVAARTUIG 24 UUR UITGESTELD Twaalf minuten voor de start ging voor tweede maal iets mis STUDENTEN IN PRAAG SLAAGS MET AFRIKANEN Churchill in het Lagerhuis Overleg tussen Moskou en Peking begint 5 juli PRACHT EN PRAAL BIJ BELGISCH VORSTELIJK BEZOEK AAN LONDEN Op eerste dag naar Westminster Abbey Mutaties bij topleiding KENNEDY NAAR MACMILLAN? Al tweehonderd vrijwillige medewerkers; dicht net van waarnemers in ophouw Orkest Vrouw ontsnapt gewond uit brandende woning 206e jaargang - no. 114 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2911; Zlerlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 i 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Terneuzen: red. tel. 2116, adm tel. :er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 15 mei 1963 B.B. en leger: hand in hand Pagina 2 Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart op Cape Canaveral heeft gisteravond meegedeeld, dat vanochtend om acht uur Ame rikaanse tijd, dat is twee uur vanmiddag Middeleuropese tijd, een nieuwe poging zal worden ondernomen om majoor Gordon Cooper in een baan om de aarde te brengen. Om zes uur middernacht middeleuropese tijd, zou nog een laatste con trole plaatsvinden van het radarstation op de Bermuda-eilanden. Een fout daar verhinderde gisteren de eerste poging. Vier uur en 55 minuten wachtte Gordon Cooper, vastgebonden in zijn kleine cabine, gisteren op het sein dat hem de ruimte in zou brengen. Toen maakte kolonel John Powers bekend dat de ruim- tévlucht was uitgesteld in verband met moeilijkheden met het radar station van Bermuda. Op Bermuda is een van de belangrijkste opspo ringsstations gevestigd. Uit de ge gevens van dit station moet men opmaken of Cooper, na de start van Cape Canaveral, de juiste koers heeft. De bekendmaking van Powers kwam ruim 12 minuten voor het tijdstip, waar op de start voor de tweede maal was vastgesteld. Eerder was de start twee uur uitgesteld, omdat een dieselmotor, die tot de normale uitrustingsstukken van de lanceerplaats behoort, niet wilde aanslaan. Vermoeid Cooper klom langzaam uit zijn cap sule om 11.29 uur plaatselijke tijd. HU schudde zich uit, strekte zijn ar men en glimlachte tegen de wit-ge- helmde technici die hem uit zijn ruim- tepak hielpen. De astronaut zag er vermoeid uit. Sporen van transpiratie stonden op zijn gezicht. Toen hij naar de lift liep om naar de grond af te dalen, gaf een van de helpers hem een vriendschappelijke klap op de rug. Hij had gedurende 5 uur en 51 minuten opgesloten gezeten. „Nou, dan moeten we het morgen nog eens proberen", zei Cooper toen hij op de grond was aangekomen. Toen kolonel John A. Powers, de woordvoerder van de astronauten naar hem toeging om hem zijn „medeleven" met de afgelasting te betuigen, merkte Cooper op: „Het begon net leuk te worden". Over het lange wachten zei Cooper nog; „Het was een zeer realistische simula tie". Deze opmerking werd beschouwd als een typische „astronautenmop". Powers verklaarde dat Cooper de rest van de dag vrijaf had, maar dat hij waarschijnlijk vroeg naar bed zou gaan om de volgende dag voorbereid te zyn op zyn tweede poging. RUSSEN BIJ CAPE CANAVERAL De Amerikaanse kustwacht heeft gisteren Russische treiiers gesig naleerd. die zich in de territoriale wateren bij Zuid-Florida bevon den. De schepen waren uitgerust met elektronische apparaten. Vol gens liet democratische congres lid Paul Rogers, die dit in het parlement meedeelde, zou de rege ring de ruimtevaart, waartoe op de basis Cape Canaveral op Flori da voorbereidingen worden ge troffen, tegen Russische spionage moeten beschermen. GOEDERENTREIN RAMDE TWEE AUTO'S Een goederentrein heeft dinsdagavond op een bewaakte overweg in de spoor lijn Don BoschNijmegen nabij de Orthenseweg in Den Bosch een met stenen gelnden trekker met aanhanger cn een kleine personenauto gegrepen. i ziekenhuis opgenomen. De man werd met zijn auto circa 150 meter door de trein meegesleurd. Met snij branders werd hij uit de wrakstukken van dc auto bevrijd. HjJ is naar een ziekenhuis overgebracht. De chauffeur van de trekker met aanhanger is met de schrik vrijgekomen. De politic van Den Bosch heeft de ovcrwegwachter die verzuimd had bij het naderen van de trein de bomen te laten zakken, meegenomen voor ver hoor. De locomotief is door de aanrij ding met een as ontspoord. Een beeld uit Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama. Een neger Mtaat hier bij de ruïnes van een motel, dat tijdens Haar bed Volgens reizigers die uit Tsjecho- Slowakije in Wenen zijn aangeko men hebben zich vorige week za terdag in Praag hevige gevechten tussen Afrikaanse studenten en Tsjechische jongelui voorgedaan. Verscheidene Afrikaanse studenten zou den ernstig zijn mishandeld door drie honderd Tsjechische jongelui. De poli tie hield zich afzijdig, aldus deze reizi gers, volgens wie vele Tsjechen geloven, dat de hulp aan onderontwikkelde lan den de reden is van de achteruitging 'an hun levensstandaard. De 88-jarige voormalige premier Sir Winston Churchill, is giste ren met gejuich in het Lagerhuis ontvangen. Het was de eerste maal dat Churchill weer het La gerhuis betrad, sinds hij elf maanden geleden zijn been brak, waarbij zyn leven aan een zijden draad hing. Churchill werd verwelkomd door premier Macmillan. Deze noemde de krasse grijsaard „ons meest eminente lid". Labourpartijleïder Harold Wilson en Jo Grïmmond van de liberale partij sloten zich aan bij Macmillans opmerking. De Chinese volksrepubliek en de Sowjet-Unie zullen op 5 juli in Moskou bilaterale gesprekken ope nen in een poging een einde te ma ken aan het ideologisch geschil, al dus een te Tokio beluisterd bericht 'an het Chinese persbureau .Nieuw China". GEPLAATST KAPITAAL VAN 7,5 MILJOEN (Van onze Amsterdamse redacteur) ,Onze Holding-maatschappij heet niet langer Landbank, maar Zwols man Groep N.V.". Deze onthulling werd gisteren door de grootfinan cier van die naam zelf gedaan min of meer terloops tijdens een persconferentie over het jaarver slag van de ontwikkelingsmaat schappij E.M.S. Tevens werd tijdens deze bijeenkomst in de hoofdstad bekendgemaakt, dat een nieuwe raad van commissarissen is ge kozen voor de onderhavige werkonder- neming. Op een bijzondere aandeelhou dersvergadering op 24 mei, een week voor de gewone jaarlijkse bijeenkomst ter bespreking van de bedrijfsresultaten zullen ook statutenwijzigingen wor den voorgesteld. Vooral de winstverde ling ondergaat daardoor veranderingen. Vervolgens komt de benoeming van een nieuwe raad van bestuur aan de orde. Geen bank Reindcr Zwolsman verwierf als bouw- miljonair nu vijf jaar geleden de aan delen van de deftige exploitatiemaat schappij voor onroerend goed, de N.V. Landbank. Gistermorgen verklaarde hij: „de Landbank heeft alle activiteiten ge staakt en overgedragen aan de E.M.S Er kon dus niet meer gesproken worden van een bank. Het is een holding com pany geworden met een geplaatst kapi taal van 7,5 miljoen. Wij hebben de naam dus maar gewilzigd in Zwolsman Groep N.V." Twee belangrijke medewerkers heb ben zich teruggetrokken uit de top leiding van het concern. De 37-jarige Haagse accountant A. A. Vervoort vertrekt wegens een „zakelijk ver schil van inzicht". De 59-jarige pla noloog dr. ir. F. Bakker Schut maakt ook geen deel meer uit van de be sturende macht. Hij blijft wel als ad viseur aan. De heer Zwolsman wou over deze aangelegenheid niets zeg gen. De raad van beheer bjj E.M. nu niet meer. Er is een raad van com missarissen in de plaats gekomen, halve Zwolsman zelf zitten daar als oude getrouwen in: professor mr. W. C. L. van der Grinten, dr. P. Rijkens en jhr. J. A. G. Sandberg. Aan dit college is toege voegd de Rotterdamse notaris dr. W Treurniet. Nieuw is ook de voorgedragen raad van bestuur. Zwolsman fungeert als voor zitter. Hij wordt bijgestaan door; mr. R. Michielsen (afkomstig van Phs. van Ommeren, Rotterdam), D. de Rooy (fir mant bij een accountantskantoor te Rot terdam), dr. Schuitemaker (directie le vensverzekeringsmaatschappij Utrecht en nog kamerlid voor de V.V.D.), mr. J. van der Wiel (gewezen directeur bij de K.L.M.), mr. Adema Zyistra (E.M.S./ M.Z.S.), B. A. Rietmijer (E.M.S.), F. W. van der Wolk (Ruteck Rotterdam). Uit dit college wordt een dagelijks be stuur samengesteld: Zwolsman, Michiel sen, De Rooy, Van der Wiel. Deze laatste krijgt met Adema Z(jlstra en Van der Wolk tot speciale taak het opzetten van een overkoepelende organisatie voor de horecasector, recreatie en tentoonstel lingswezen. (Voor toelichting jaarverslag zie pag. 3). De Amerikaanse astronaut Gor don Cooper (rechts) gefotogra feerd met zijn dochters Jan (13), Cam (lit) en zijn echtgenote Trudy op Cape Canaveral voor de ruimtecabine Faith 7". De Britse premier Macmillan en de Amerikaanse president Kennedy zullen waarschynlijk bij elkaar komen om te spreken over de oostelijke-westelijke ge schillen en de impasse in de kernstopon- derhandelingen, zo werd gisteren uit welingelichte kringen in Londen verno men. Met veel pracht en praal zijn koning Boudewijn en koningin Fabiola van België in Londen ingehaald op de eerste dag van hun staatsïebezoek van vier aagen. De vorstelijke gas ten werden op het vliegveld van Gat- wïck begroet door prinses Margaret en haar echtgenoot lord Snowdon. De reis werd per koninklijke trein voortgezet naar Victoriastation, waar koningin Elizabeth en prins Philip hen opwachtten. Na een informele lunch in het konink lijk paleis begaven de Belgische vorsten zich naar de Westminster Abbey, waar zij werden begroet door de deken, dr. Eric S. Abbott. In het gastenboek tekenden de vorsten met „Boudewijn" en „Fabiola". Vervolgens werd een bezoek gebracht aan koningin-moeder Elizabeth in haar residentie, Clarence House, waar de thee werd gebruikt. In het St.-James Palace ontvingen koning Boudewijn en koningin Fabiola de putaties van de raad van het graaf schap Londen en de raad van West minster City. Koningin Elizabeth verhief koning Boudewijn in de Orde van de Kouse band. Op zjjn beurt verleende hij de koningin en prins Philip de „Grand Cordon de l'ordre de Leopold". Als persoonlijke geschenken gaven de Britse vorstin en prins Philip koning Boudewijn een jachtgeweer en ko ningin Fabiola een kamerscherm van rozehout. Het Belgische koningspaar schonk hun gastvrouw een sjaal van Brussels kant „au Point d'Angle- terre" en prins Philip een geweer. Prins Andrew kreeg een draai orgeltje. Koningin Elizabeth, de koningin-moe der, ontving een 18de eeuwse soep- terrien van wit met goud Tournai- porselein. Aan prinses Margaret schonken de gasten een tekening van de Belgische schilder Rik Wouters, een straatscène voorstellende. Portret Ook is bekendgemaakt dat het Belgi sche koningspaar een portret van koning Albert, Boudewijns grootva der, zal ontvangen. Het is in 1915 geschilderd door Harold Speed, en vormt het geschenk van de directie van de Banque Beige. Tijdens een persconferentie in Cocoa Beach, Florida, hebben zich negen nieuwe Amerikaanse astro nauten voorgesteld. V.l.n.r.: James LovellNeil Arm strong, FranJc Borman, Charles Conraa, Slayton (deze was reeds eerder gekozen), James McDevitt, Elliot See, Thomas Stafford, Ed ward White en John Young. ONDERZOEK BOVEN DELTAGEBIED GESTART (Van een onzer verslaggevers). FLUITEND en gierend taxiet een T-33 straaltrainer over de witte betonbaan van de vlieg basis Woensdrecht, wanneer de chef meteodienst, kapitein J. H. Boer, ons in zijn bureau op de kaart van Zeeland aan de wand attendeert. Zijn toelichting gaat een halve minuut lang op in de herrie, die door het open raam naar binnen golft. Het Zeeuwse eilandenrijk wordt ons in dat ogenblik even rood, blauw en zwart voor de ogen. De hele provincie is namelijk bezaaid met spelden officieel „plots" in de daareven aangeduide kleuren. Maar zodra het lawaai van buiten is weggestorven be gint het te dagen:... „en dat is het resultaat van de eerste maanden in ons onweersonder- zoek boven het Deltagebied. Kijk, hier hebben de we on weerswaarnemers. Die zwarte puntjes zijn de bliksemteller- stations, deze kleintjes de regen meters en die blauwe de vaste meteostations". Het net van waarnemingsposten, dat de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den overspant, begint al dicht te trekken. De mazen er in, waardoor de onweersbuien aan de aandacht van de Meteodienst Woensdrecht zou den kunnen ontsnappen, worden van dag tot dag kleiner. En dat is dan voornamelyk te danken aan de vrien delijke briefjes van geïnteresseerde vrijwilligers, die schrijven „dat ze ook graag meedoen!" Dat is het ef fect van onschuldige „ronsel"tochten, die de weerkundigen van de vlieg basis door Zeeland maken. Op zoek naav mensen, die in hun tuintje een regenmeter hebben slaan, die bereid zyn een bliksemfeller af te lezen of even willen doorgeven uit welke rich ting ze het horen donderen Het is zo langzamerhand wel overal bekend geworden, dat kapitein Boer en zijn staf in de komende jaren wil len nagaan, welke kuren onweersbui en boven de Schelde-armen vertonen. Het gaat er hun om uit te dokteren ,of er inderdaad een bepaalde „voor keur" in de trekrichting van de on weersbuien bestaat. De meteo van Woensdrecht wil iets meer te weten komen over de intensiteit van de ont ladingen. Men wil bevestigd of ont kend zien of de Scheldemonden daar op invloed uitoefenen. Of de buien soms boven bepaalde plaatsen wor den opgehouden en daar extra hevig losbarsten. Of straks de Deltadam- men in deze situatie verandering kun nen brengen. Bevestiging Er bestaan honderd-en-één theo rieën, onder andere over het ont staan van onweer en hagel. Maar die wachten allemaal nog op een be vestiging. Kapitein Boer en zijn mannen willen pogen die te geven. Daarom komt het eerste onderzoek op deze schaal op de naam van de Meteo in Woensdrecht te staan. Maar de weerkundigen van deze te gen Zeeland „aangeleunde" lucht machtbasis zouden de eersten zijn om zich van een verregaande arro gantie te betichten, wanneer wij het bij deze constatering durfden te laten. Want zodra men in de ban van hun onderzoekingsverhaal komt, wordt ook het kaartsysteem voor de dag gehaald. De dikke ordner met de contactadressen. Zonder dat docu ment zouden ze weinig kunnen uit richten. Tweehonderd namen staan daarin genoteerd. Onweerswaarne mers, zo'n tachtig man. Regenregis trators. En dan de aflezers van de bliksemtellers. Vernuftige kastjes, die zijn gekoppeld aan een antenne van tien meter lengte. Ze lijken op een klein radiotoestel met een soort telefoongesprekkenteller erin. Iedere vertikale bliksem binnen een straal van tien kilometer wordt daarop aan geslagen. Zo is het aantal ontladin gen per uur en per vierkante kilome ter te berekenen. Kwart binnen De bliksemtellerstatïons zijn al bhna op volle sterkte. De kast jes, aie kapitein Boer naar een En gels voorbeeld heeft ontworpen, heb ben een vrij groot bereik. Maar re- fenstfttions kan de Meteo van Woens- recht nog voldoende gebruiken. „Ons ideaal is ongeveer achthonderd posten. Daarvan hebben we nu een kwart „binnen". Het loopt lekker vlot met de contactadressen. Na de (Zie slot pag. 2 kol. 4) föantlijK Gedeputeerde Staten hebben dezer da gen het rapport gepubliceerd, dat de Arnhemse dirigent Jan Out een jaar ge leden heeft uitgebracht over de moge lijkheden van een Zeeuws orkest. Om een lang verhaal kort te maken: G-S. achten stichting van een dergelijke in stelling op korte termijn niet denkbaar, al wil men de mogelijkheid voor een verdere toekomst niet afwijzen. Voor lopig geen Zeeuws beroepsorkest dus. Een juist, maar onvermijdelijk besluit, dunkt ons. Bij het bezoek van staats secretaris Scholten vorige week kwam nog weer vast te staan, dat van depar tementale zijde geen medewerking valt te verwachten voor de vorming van nóg een provinciaal orkest. Deze zaak is mede daardoor thans wel (voorlopig) afgedaan. Na kennisneming van het rapport-Out hebben wij er behoefte aan alsnog enkele kritische opmerkingen te maken. Wij hadden destijds begrepen, dat de opdracht van Ged. Staten was een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid, maar vooral ook naar de wense lijkheid van een Zeeuws orkest. Het op vallende van het rapport echter is, dat die wenselijkheid niet aan de orde komt. De samensteller gaat er blijkbaar van uit, dat een der gelijk orkest gewenst is in Zeeland en op grond van dit uit gangspunt zet hij uit een hoe zulk een en semble behoort te worden geformeerd. Voor een juiste beoordeling van het ge hele probleem dient echter juist eerst die wenselijkheid te worden bestudeerd: daarover zouden nog wel enkele be- hartenswaardige opmerkingen te ma ken zijn, dunkt ons. De heer Out heeft evenwel aan deze kant van de zaak geen aandacht besteed. In het rapport worden twee mogelijk heden genoemd, namelijk stichting van een Zeeuws beroepsorkest met een beperkte bezetting (42 musici) en een Zeeuws amateur-symfonieorkest met beroepsversterking. De eerste mogelijk» heid kost de provincie en de gemeenten tenminste tweeënhalve ton per jaar, het tweede zestigduizend gulden. Aan het eerste bedrag valt eenvoudig niet te denken, het laatste is vermoedelijk nog wel op te brengen. Er staat echter in dat geval tegenover, dat per seizoen vierentwintig concerten moeten worden gegeven. En dat lijkt ons niet wel mo gelijk: amateurs, die vierentwintig po diumbeurten per seizoen geven, afgezien nog van de repetities. Voor mensen, die orkestspel als een vrijetijdsbesteding beoefenen, is dit een te zware opgave. Ook de tweede mogelijkheid uit het rap port moet dus worden verworpen. Wanneer men in Zeeland provin cie en gemeenten samen bereid zou zijn inderdaad zestigduizend gulden extra per jaar in de culturele sector uit te geven, is er dunkt ons een betere besteding dan de wijze, waarop Jan Out het heeft aangegeven: bijvoorbeeld uit breiding van het aantal concerten door beroepsorkesten van elders. Wij juichen het toe. dat G.S. blijkens hun mede deling aan de staten eenzelfde mening zijn toegedaan als de Zeeuwse Culturele Raad. Deze raad acht oprichting van een Zeeuws orkest op dit moment niet wel mogelijk en komt voorts tot onge veer gelijke overwegingen als hier in deze kolom zijn uiteengezet. De thans door de provincie aangege ven en reeds bewandelde weg voorzichtige uitbreiding van het aantal „beroepsconcerten" en steun aan ama teurorkest (en) onder beroepsleiding voor versterking met beroepskrachten is de juiste. Men zal er verder mee komen op dit ogenblik dan met het té ambitieuze plan-Out. De bevolkings cijfers van Zeeland laten immers geen grote financiële sprongen voor culturele doeleinden toe en eisen een nauw keurige bepaling van prioriteiten. Op die culturele prioriteitenlijst staan ech ter andere instellingen hoger genoteerd dan een kostbaar beroepsorkest. VLIEGTARIEVEN OMHOOG De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft aan de Ame rikaanse luchtvaartmaatschap pijen Trans World en Pan Ameri can World Airways laten weten dat zij zich mogen houden aan de internationale afspraak over ver hoging van vliegtarieven. Eerder was door de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger verklaard dat Kennedy dezelfde dag nog een ont werp van wet naar het congres zou sturen dat de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart meer zeggenschap wil geven in de kwestie der internatio nale luchttarieven. Waarnemers veronderstellen dat de wet welke Kennedy wil laten aannemen door het congres, de raad voor de burger luchtvaart de zelfde volmachten zal ge ven als bijvoorbeeld de Britse regering heeft. Er is in Engeland een wet die de regering machtigt voor buitenlandse luchtvaartmaatschappijen de landings rechten in te trekken indien deze maat schappijen niet de Larieven berekenen welke door de Britse regering worden gewenst. Twee gezinnen zijn dakloos geworden bij een felle brand die een dubbel woon huis aan de RIapstraat in Ewijk bij Nij megen gistermiddag in de as heeft ge legd. Een der bewoners, mevrouw Reu vers, die te bed lag en door het vuur werd verrast, kon zich ternauwernood in veiligheid stellen. Met brandwonden aan gelaat en armen is zij opgenomen in een ziekenhuis te Nijmegen. Enig kleinvee kwam in de vlammen om. De oorzaak van de brand die in het achtergedeelte van een der woningen is ontstaan, was nog onbe kend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1