LIJN „De Punt" van Westenschouwen zal verdwijnen in duinvoetverzwaring Nautie Stichten Zeeuws orkest thans nog premateur Sport en wedstrijden Laatste erkende „zwakke plaats" in de zeewering wordt aangepakt DE NIEUWE RIJKSKWEKELINGEN MIDDELBURG GINGEN WEEK OP EXCURSIE TOPKLASSE G.S. naar aanleiding van rapport-Out Dr. C. de Galan over „Zeeuws platteland in stroomversnelling" CARAVAN KOOS „EIGEN TERREIN" Uitslagen Zeeuws juniorenvoetbal Verbeterde rangliist in tweede klas B WOENSDAG 15 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Aanbesteding object op 29 mei DE LAATSTE erkende „zwakke plaats" in de zeewering rondom Schouwen-Dniveland, de „Punt'" van Westerschonwen, zal in de ko mende zomermaanden rigoureus van karakter veranderen. De gril lige overgang van de zeedijk in de zuidelijkste uitloper van de duinen, opvallend gemarkeerd door een met platen en steen toegestopte bunker, zal hier worden „gladge streken". Om deze gevaarlijke aan- valslioek voor zware stormen in een weerbare staat te brengen zal de duinvoet over een afstand van tweehonderd meter naar voren worden gehaald. De huidige „Punt" zal in deze versterking als het ware wegzinken en de uit steen en asfalt óp te bouwen glooiing zal in een vloeiende lijn overlopen in de bestaande dijk. Het plan dat deze oeververdediging dateert al van een kleine tien jaar terug. De technische dienst van het waterschap „Schouwcn-Duiveland" heeft thans de goedkeuring binnen (Advertentie) na Onweerstaanbaarl Vooruitstrevend! ERRES geeft nü de lijn van later. Bepaalt heden de vorm en techniek van morgen. Ook In de ERRES Plubo wasmachine. Amerikaans modern van vorm. Met de ERRES, Plubo grondig en veilig wassen. Maar liefst 3 kg per keerl Handig bedieningsdashboard mot druktoet- aen. (in standaard-uitvoering 3487 zonder wringer) en op woensdag 29 mei aanstaande zal het bestuur der waterkering van do calamiteuze polder Burgh- en Westland het werk in 's Landska- raer te Zierikzee in het openbaar aanbesteden. Het ligt in de bedoeling de duin- voetverdediging voor het komende najaar „in stelling" tegen de zee te hebben. De 'vakantiegangers en zonnebaders aan het strand van Westenschouwen zullen dus in het naderende topseïzoen niet ver behoeven te lopen om hun „zin spreuk" in vervulling te doen gaan, dat „niets prettiger is dan kijken naar werk" Overigens zullen ze daarvoor een stulc strand van tweehonderd meter lengte „in ruil" moeten geven. En voor de toekomst wordt nen aangera den om van de „Punt" gerekend eenzelfde afstand in noordwestelijke richting te gaan, wanneer er overwe gende bezwaren bestaan tegen een zon- nebad-op-het-asfalt. De opheffing van deze laatste erkende zwakke plaats in de zeewering van het eiland houdt namelijk in, dat hier aan de Punt van Westenschouwen een stuk waterkering wordt gecreëerd, dat het midden houdt tussen dijk en duin. Voor het lekenoog: om het contrast zo klein mogelijk te houden. Maar de roerselen van het waterschapsbestuur gaan veel dieper dan een dergelijke simplistische verklaring. Provisorisch Feit is, dat de „Punt" bij Westen schouwen en de duininham onmid dellijk ten noordweten daarvan in dc jaren vóór en kort na de ramp van 1953 nogal eens wat te verduren heeft gehad. Eenmaal is bij een zware storm een aanzienlijk gat in de zeewering geslagen en het strand werd steeds breder naarmate de duinvoet afkalfde. Met steen en pla ten is daartegen de laatste jaren een provisorische defensie opgeworpen, maar eerst nu kan een afdoende ver steviging worden gerealiseerd. Even verderop in de richting van Burgh- sluis ligt voor de dijk een enorm na tuurlijk zanddepot. Daaruit zal binnen kort de aannemer putten om in totaal 9500 kubieke meter zand tegen de be staande duinen en de blokklge punt te werpen. Het brede strand van nu wordt De tot nog toe zwakke ,,Punt" van Westenschoimen zal binnen kort zijn grillige vormen verliezen in een duinverzwaring aan het zuidelijk ontmoetingspunt van dijk en duin in Schouwens zeewe ring. (Foto P.Z.C.) -uggedrongen tot een strook, die bij eb te bel dan teru^w alleen bij eb te betreden zal zijn. Het zandlichaam voor de nieuwe „voorduin" zal aan de voet tot een hoogte van 2 meter N.A.P. worden bekleed met steenmateriaal, dat vrijkomt uit de bestaande strandhoofden en reeds aan wezig puin. Hogerop tot 6,5 meter -f N.A-P. komt een asfaltbedekking. Df top van de versterking b(j de „Punt* zal bestaan uit los zand met helm be plant en afgerasterd. Naar het zuid oosten gericht zal dit alles geleidelijk overgaan in basaltglooiing van de dijk voor de inlagen. In de richting van de duinovergang bij de trap zal ae bekle ding met het stortebed en het asfalt langzaam afbuigen en verdwijnen in de normale duinenrij. Waarom asfalt? Asfalt dus ook hier weer ter bekleding van de zeewering. Men zou zich kunnen afvragen: zijn de ervaringen daarmee op de ringdijken bjj Schelphoek en Ou- werkerk nog niet profetisch genoeg? Onmiddellijk kon de chef van de tech nische dienst van het waterschap „Schouwen-Dulveland", ir. G. D. Kloos terboer, ons op deze vraag een gerust stellende toelichting geven. Het asfalt op de nieuwe glooiing bij de „Punt" vhn Westenschouwen komt boven de zoge naamde tijdzone te liggen. Bovendien zal deze vloeibare vorm van dijkbekleding hier op een zodanige hel ling worden aangebracht, dat gebreken zoals bij Ouwerkerk en Schelphoek niet meer kunnen voorkomen. Verder dient nog ter verduidelijking, dat voorname lijk de combinatie asfalt-op-klei uit den boze is. Daarmee heeft het waterschap hier niet van doen. De bijkomende wer ken bij dit bestek „Punt" bestaan uit het opruimen van een serie bunkers bovenin de duinen. De weg van het hui dige parkeerterrein achter de „Punt" zal worden verhard en verbreed. Een duininham, die steeds dieper naar binnen dreigde te gaan, wordt hier aan het begin van Schouwens zuiderstrand dus opgevuld. Een of fertje, dat de recreatie zal moeten brengen aan de veiligheid voor het eiland. HALF-ZWARE SHAG Alleen al om financiën GecL Staten van Zeeland hebben de provinciale staten het eindrap port doen toekomen, dat de heer Jan Out uit Arnhem, dirigent van de Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg, in mei 1962 heeft opgesteld als resultaat van zijn onderzoek naar de mogelijk heid en wenselijkheid tot opbouw van een Zeeuws orkest. Naar aan leiding van dit eindrapport en een nota van de muziekcommissie uit de Zeeuwse Culturele Raad, waar in enkele „kanttekeningen" bij het rapport van de heer Out gemaakt zijn, doen G.S. in een korte toelich ting enkele mededelingen, die als volgt samengevat kunnen worden: Hoewel G.S. de oprichting en instand houding van een volwaardig Zeeuws be roepssymfonieorkest als mogelijkheid voor een verdere toekomst zeker niet afgewezen, zyn zij met de Z.C.R. wel van mening, dat alleen al in verband met de financiële consequenties de over weging om het orkest op te richten thans prematuur moet worden geacht zeker wanneer men dit zou willen zien als een uitsluitend Zeeuwse aangelegen heid. Ook de verdere overwegingen, die de Z.C.R. hebben geleid tot zijn afwij zend standpunt (gebrek aan voldoen de zaalaccommodatie, te weinig po diumbeurten) achten G.S. zeker voor de eerstkomende tijd juist, al kunnen zij het met de heer Out eens zijn, dat met name de zaalaccommodatie, wanneer men zijn eisen voorlopig niet te hoog stelt en dat doet de Z.C.R. volgens G.S., zeer terecht wel ook in Zeeland nog wel enige i gelijkheid biedt BIJEENKOMST IN GOES Provinciale commissie voor huishoudelijke voorlichting TEVREDENHEID OVER DE RESULTATEN In de afgelopen week zijn 7 klassen van de Middelburgse rijkskweekschool op excursie geweest, daarbjj steeds in de zelfde jeugdherberg, kamphoeve of het zelfde conferentieoord verblijvende. De opzet van deze werkweken is het verblyven op een vaste plaats, van waar uit excursies en verkenningstochten gemaakt worden naar fabrieken, ker ken, een klooster, terwijl daarnaast voor de leerlingen voldoende vrije tijd moet overblijven om elkaar buiten het ;ewone schoolverband beter te leren schappelijk gemaakte fietstochten, deus dc maaltijden, waaraan men als één grote familie bijeen zit, in nabespre kingen van gemaakte excursies cn an dere punten die dc belangstelling var de jongelui hebben; deze nabesprekin gen dragen vaak het karakter van een forum. Dit jaar zijn de beide eerste klassen weer naar Tilburg en omgeving geweest. Het programma omvatte dit jaar, een bezoek aan het cultureel centrum „De Beijerd" tc Breda, waar een bezoek aan de Dick Ket-tentoonstelling werd ge bracht. aan het van Abbe-museum te Eindhoven, waar het eigen bezit van het museum alsmede de tentoonstelling van de Spanjaard Sauras werd bestudeerd aan de hand van een voortreffelijke rondleiding van dhr. Simssaard te Eind hoven, de St.-Jan te Den Bosch, als mede de Bossche veemarkt, het Cister ciënzerklooster van Koningshoeven tt Tilburg en een sportontmoeting tussen beide klassen. De beide tweede klassen zijn naar Axel egaan. waar ze in de jeugdherberg ile(je Haghe overnachtten. Het pro gramma van deze groep omvatte onder meer bezoeken aan de Stikstoffabrlek te Sluiskil, de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent, een bezoek aan het „Groot eiland" en een speurtocht in Hulst, ver der een bezoek aan Gent. Ook hier was ruim tijd en gelegenheid aanwezig voor nader contact. Veel werd hier per flets afgelegd. Gezellig samenzijn des avonds verhoogde ook bij deze groep de band. Zo gaf deze excursie naast kennisma king met maatschappelijke problemen ook ruimte aan culturele verkenning, zoals bijvoorbeeld de St.-Baafskathe- draal met de Lam Godskapel te Gent, liet Begijnhof en het Gravensteen even eens tc Gent. De drie derde klassen verbleven een week in het vormingscentrum Hedenes- se te Cadzand. Hier werd, sterker nog dan in de beide hierboven genoemde ex cursies, de nadruk gelegd op de maat schappelijke vorming. Gedurende een hele week zijn deze leerlingen druk in de weer geweest met alle mogelijke maatschappelijke en sociale problemen waarvoor de onderwijzer van morgen zich geplaatst kan zien. Van alle drie deze excursies bleken na afloop de deelnemers alsmede de leiders zeer tevreden over de behaalde resulta ten, de gezellige en hartelijke sfeer en do goede samenwerking tussen de leer lingen onderling en met de leiding. Enkele tientallen Zeeuwse huisvrouwen hebben zich dinsdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes verdiept in de pro blemen die samenhangen met de ver anderingen op het platteland. Zij de<V:n dat in een door de provinciale commis sie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Platteïande belegde bijeenkomst, tijdens welke de adjunct-directeur van het E.T.I. voor Zeeland, dr. C. de Ga lan, een causerie hield over het onder werp: „Het Zeeuwse platteland in een stroomversnelling". Na ingeleid te zijn door de voorzitter van de commissie, mr. dr. A. J. J. M. Mes, ging dr. De Galan in het begin van zijn causerie in op de vraag: „Wat is het platteland?" Hij kwam tot de conclusie dat het Zeeuwse platteland de laatste jaren veel structurele veran deringen ondergaat: snelle mechanisa tie en rationalisatie en als gevolg daarvan een afname van het aantal landarbeiders, waardoor de basis van het economische leven op het platteland smaller wordt, een afnemen van de animo om in de landbouw te werken een tendens naar bedrijfsvergroting. Hij stelde, dat deze structurele veran deringen grote invloed hebben op het huishouden. Volgens hem zullen deze ontwikkelingslijnen In de toekomst doorgaan hetgeen voor het platteland een verdere ontvolking en een veroude ring van de bevolking zal betekenen. Hil toonde zich niet erg optimistisch gestemd over de mogelijkheid, dat an dere bedrijfstakken de door de land bouw afgestoten arbeidskrachten zul len kunnen opvangen. „Er bestaat wei nig kans op industrievestiging op het platteland in engere zin", aldus dr. De Galan. Ook van het toerisme verwachtte hij geen belangrijke verandering ten goede. „Het toerisme verhoogt de werkgelegenheid nauwelijks. Alleen de middenstand zal daarvan profite ren. Wel zal de leefbaarheid er enigszins door worden verhoogd". Meer mogelijkheden zag hij in de tuin bouw. „De tuinbouw trekt geen nieuwe mensen aan, maar remt de afvloeiing uit de landbouw. Er ontstaat wel een werkgelegenheid om heen zoals bijvoor beeld veilingen of conServenfabrieken" aldus de spreker. Initiatieven Dr. De Galan besprak verder wat ei moet worden gedaan om de situatie op het platteland te verbeteren. Volgens hem moeten de intiatieven van het plat teland zelf uitgaan. Hy haalde hierbij St.-Philipsland aan als een goed voor beeld van wat kan worden ondernomen. By alles wat men doet moet men echter volgens dr. De Galan werken met schaal vergroting. Hij pleitte onder meer voor goed verzorgde streekcentra met goede verbindingen daar naar toe. Hij meende dat het platteland zeker een beroep op bijstand mag doen op de overheid. Als taken voor deze overheid zag hij het vervolmaken van de openbare nutsbe drijven, cultuurspreiding, het verlenen van subsidies voor het openbaar vervoer en het opheffen van de gemeenteclassi ficatie. Hij was ook van mening, dat het rijk een plattelandsplan zou moeten op stellen. „De provincie is hiermee reeds bezig. Er is een commissie gevormd, die de provincie in deze adviseert", aldus dr. De Galan. Hij achtte voorts een. goede voorlichting van groot belang. Tussen de verschillende voorlichtingsrichtingen moet er volgens hem echter een goede coördinatie komen. Dr. De Galan kwam tot slot tot de con clusie, dat de ontwikkelingen wel veront rustend maar niet revolutionair zyn. Hij zei echter vertrouwen te hebben in het aanpassingsvermogen van het platteland. Na deze inleiding bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. UITBREIDING Met de Z.C.R. zyn G.S. van mening, dat in het huidige stadium gestreefd moet worden naar een voorzichtige uitbrei ding van het aantal concerten door be roepsorkesten van elders, en naar een verdergaande versterking van de ama teursymfonieorkesten. Dit laatste met name door enërzyds naar samenwerking en eventuele concentratie te streven, an derzijds de aantrekking van een be kwaam beroepsdirigent en het opnemen van een kleine kern beroepsmusici mo gelijk te maken. G.S. verzekeren op de ze reeds eerder ingeslagen weg te wil len voortgaan, hetgeen tot uitdrukking zal komen in de subsidievoorstellen voor 1964. Uit de toenemende belangstelling voor beroeps- en amateurorkesten zal op den duur moeten blijken of en wanneer een eigen beroepssymfonieorkest wenst en noodzakelijk is. Tevens dan moeten blijken of de oprichting van een dergelijk orkest overwogen en zo nodig voorbereid moet worden. „Wij achten het zeker niet uitgesloten, dat in een later stadium aan de mogelijkheden, die de heer Out opperde, op bepaalde en voor Zeeland passende wijze vorm gege ven zal kunnen worden", aldus betogen Ged. Staten. Veel zal daarbij volgens het college afhangen van de wijze, waarop in het bijzonder door het particulier ini tiatief activiteiten zullen worden ont plooid. De heer Out komt in zijn eindrapport, waarin hij op overzichtelijke wijze be lang, contacten, taak, programmabouw, werkterrein van en accommodatie voor een eigen Zeeuws orkest gerangschikt heeft, tot twee alternatieven voor de op richting van een dergelijk orkest, die hij stelt naast zijn voorlopig niet finan cieel realiseerbaar plan In een inter- rumrapport. In de eerste plaats denkt de heer Out aan de oprichting van een- volwaardig Zeeuws beroepssymfonieorkest met bezetting van 42 musici, waarvoor in de eerste jaren een uitbreiding niet direct noodzakelijk is. De bezetting zon als volgt kunnen zijn: 8 eerste violen, 6 tweede violen, 5 altviolen, 4 celli, 2 contrabassen, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 kla rinetten, 2 fagotten, 2 hoorns, 2 trom petten, 3 trombones, alsmede pauken en slagwerk. Met deze bezetting kan een vry groot deel van het standaardreper- toire vanaf het pre-klassieke tot en met de moderne composities uitgevoerd wor den, terwijl ook kooruitvoeringen er mee kunnen plaatsvinden. Het maximaal benodigde subsidie van provincie en gemeenten zou op rond f 245.000 gesteld kunnen worden (mini maal bijna f 190.000), die van het rijk il ruim f 190.000. AMATEURORKEST Volgens het tweede alternatief van de heer Out zou men misschien een araa- teurorkest met goede amateurs uit heel Zeeland kunnen laten functioneren. Eventueel zou er een nieuw instituut opgericht kunnen worden ter overkoepe ling van de nu bestaande orkesten en zou men deze instelling reeds de naam kunne.n geven van „Het Zeeuws Philhar- monisch Orkest". Met een intensieve studie en een beduidend aantal concer ten (bijvoorbeeld 24 per jaar) ziet de heer Out dit ensemble als een wegberei der voor het toekomstige beroepsorkest. Hij schat het totaal budget voor een dergelijk orkest op f 65.000 tot f 70.000. Als het bedrijfsleven hiervoor steun wil verlenen de heer Out houdt rekening met eert bedrag tussen de f 5000 en f 75oo zullen provincie en de gemeen ten, waarin geconcerteerd wordt, rond f 60.000 moeten opbrengen. Het is de vaste overtuiging van de heer Out, dat er in Zeeland behoefte bestaat aan een eigen symfonieorkest, omdat iets eigens een veel sterkere binding met het publiek heeft dan de orkesten uit een andere provincie. Kerkelijke mutaties GEREF. KERKEN Beroepen te Oude en Nieuwe Bildyk en te Uithuizermeeden J. A. A. de Boer te Schiermonnikoog. Beroepen te Schoondijke G. Manen- schijn, kandidaat te Amsterdam. Beroe pen te Oud-Vossemeer kand. H. Reen ters te Katwijk. TEAMS VAN TOTTENHAM EN ATLETICO SAMENGESTELD Manager Bill Nicholson van de Engelse bekerhouder Tottenham Hotspur, dat vanavond, woensdag, in het Feyenoord- stadion in Rotterdam de tegenstander zal zyn van Atletico Madrid in de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft slechts één wens: dat de blessures van twee van z\jn belangrijkste spelers, Dave Mackay en John White, tijdig voor de wedstrijd zullen zyn genezen. De Spurs hebben dinsdagmorgen een lichte training gevolgd ln het Feijenoord- stadion en aan het eind ervan maakte Nicholson het elftal uiteraard onder voorbehoud bekend: doel: Brown; achter: Baker en Henry; midden: Blanchflower (aanvoerder), Norman Mackay; voor: Jones, White, Smith, Greaves en Dyson. De samenstelling van de houder van de Europacup, Atletico Madrid kostte coach Villa Longa minder moeilijkheden. Dins dag vertelde Villa Longa met het vol gende elftal te willen trachten de Euro pacup nog een jaar te behouden: Doel: Madina Beytia; achter: Pivilla en Rodriguez; midden: Ramiro, Griffa en Glaria; voor: Jones. Adelardo, Chuzo, :a en Collar. In dit elftal zijn vijf internationals opgesteld: Pivilla, Glaria, Adelardo, Chuzo en Collar. Wat het programma van de woensdag betreft nemen de Spanjaarden er in te genstelling tot de Spurs nog hun gemak van. De Spurs zullen vanmorgen op het ADO-terrein in Den Haag nog een lichte trainingsbijeenkomst volgen. De belang stelling voor deze wedstrijd van Holland se zijde is in verband met de verkie zingen niet overweldigend. Anquetil nog steeds aan de leiding in Ronde van Spanje Jacques Anquetil, de Franse prof die in 1962 de Tour de France won, heeft ook in de voorlaatste etappe van de Ronde van Spanje de eerste plaats in het alge meen klassement behouden. De I4é etap pe, van Cuenca naar Madrid (177 km), leverde een zege op voor de Belg Roger Baens. De Koude van Spanje wordt woensdag besloten met. een rit over 96 km, met de Spaanse hoofdstad als begin- en eindpunt. De uitslag van de 14e etappe luidt: 1 Baens (Belg) 5 uur 15 min. 45 sec. (met bonificatie 5.14.45); 2 Aerenhouts (Belg) zelfde tijd (met bon. 5.15.15); 3 Manzaneque (Sp.) z.t.; 4 Castelletti (It.) 5.15.55; 5 Pelliciari (It.) 5.16.26; 6 Van Tongerloo (Belg) z.t.; 7 Sorgeloos (Belg) 5.16.29; 19 Maliepaard (Ned.) z.t. Vlissingen II blijft in de eerste klas De bestuurder van een auto met cara van die dinsdagmorgen ever de Poelen- daeleweg in Middelburg reed, had er niet op gerekend, dat de goed onderhon den tuinen en de groene grasmatten op deze weg zeer aanlokkelijk zijn als standplaats voor een caravan. De eigenwijzeaanhangwagen verkoos de vrijheid en de groene grasmat boven het doel van zijn leider, en haakte af toen de auto optrok na net passer-en van de kruising VlissUngse Singel-Poelendaele- weg. Maar de caravan struikelde bij de struiken en liep daarbij lichte schade op. De eigenaar van de mooie tuin kon de belangstelling van het rijdende va kantiehuis niet erg waarderen. In het promotie-degradatieduel voor de eerste klas van de Zeeuwse schaakcom petitie hebben Vlissingen H—Koudeker- ke tegen elkaar gelijk gespeeld (5—5). Door dit resultaat blijft Vlissingen H in de eerste klas en Koudekerke in de tweede klas A. In verband met het afvallen van Lan dau I was er maar één wedstrijd nood zakelijk. ZUIDWESTERS WON De korfbalwedstrijd in de le klas van de Zeeuwse competitie tussen Luctor uit Terneuzen en Zuidwesters uit Sou burg, is niet door de Terneuzenaren, maar door de Souburgers met 63 ge wonnen. Groep A I: Vlissingen A 2Goes A 1 31, Middelburg A 3Middelburg A 2 03. Groep A V: Krabbendijke A 1 Rillandia A 1 22- Groep A VI: HVV '24 A 1—Hontenisse A 1 4—1, HW A 1—HW A 2 1—0, Steen A 1—Sluis kil A 1 44, HW '24 A 2—Terneuzen A 1 05 (Terneuzen A 1 kampioen)- Groep B II: Zeeland Sport B 1Vliss. B l 09, Middelbure B 2Zeelandia B 1 05. Groep B UI: Zeeland Sport B 2Vlissingen B 6 23. Groep B IV: RCS B 2—Vlissingen B 5 2 Groep B IV: Kapelle B 1Robur B 1 26. Groep B VI: Rillandia B 1Kruiningen B 1 6—1. Groep B VII: Sluiskil B 1—Ria W B 1 9—0. Groep B VIII: Corn Boys B 2Spui B 1 12, Zaamslag F 1 Tern- B 2 3-0 (Zaamslag B 1 kampi oen). Groep B IX: Honumisse B 1— Steen B 1 32, Vogelwaarde B 1HW '24 B 1 2—3. KW B 1 kampioen). Groep B X: Hontenisse B 2HW '24 B 2 12. HVV B 3HW B 2 1—7. Groep B XIH: Aardenburg B 2Bier vliet B 1 25, Schoondijke B 1Oost burg B 1 01. Door een vergissing Is een foutieve ranglijst van de 2ë klas B van het Zeeuws-Brabantse amateurvoetbal in de P.Z.C. van maandag opgenomen. De juiste ranglijst ziet er als volgt uit: 13 4 1 30 49—21 10 4 4 24 32—20 9 4 6 22 49—42 10 1 7 21 37—21 Middelburg DESK ia Zld. Sport 19 Veerse Boys 18 Roosendaal 18 Terneuzen 19 Internos 19 Rood Wit HVV '24 Steenbergen Hontenisse Uno Animo 18 5 7 6 17 4 5 9 13 2 3 13 7 38—43 32—30 25—25 2837 27—42 18—50 Breskens Ill-Terneuzen III 3-3 De in de 2e klas van de afd. Zeeland van de K.N.V.B. gespeelde wedstrijd Bres kens KI tegen Terneuzen m is in een gelijke stand, 3-3 geëindigd. Zeeuwse successen op Bretep te Breda Tijdens de nationale postzegellenloou- stelling „Bretep", die in Breda gehouden is, hebben enkele Zeeuwen onderschei dingen ontvangen voor hun inzendin gen. De heer H. A. Lyppens uit Terneuzen behaalde het „groot-zilver" voor zijn verzameling van de le emissie Neder land van 1852; de heer H. Mennes uit Middelburg ontving voor zijn inzending muzikale posterijen een zilveren medail le: de heer R. A. Bastiaanse, e%*eneens uit Middelburg, zag zyn inzending over de geschiedenis van de tweede wereld oorlog beloond met een bronzen medail le, terwyl de heer F. de Muynck uit Vlissingen met zijn inzending over Is raël het „groot-brons" behaalde. De drie eerstgenoemde winnaars zijn lid van de F.V. Delta, de heer De Muynck van de I-V. Philatelica, afdeling Vlis singen. Het Amerikaanse ministerie van defensie biedt een volledige installatie voor het lan ceren van Minuteman-ralcetten aan. Het complex omvat onder meer een paar torens, enkele liften en een betonnen fundering. Gegadigden kunnen zich melden op Cape Canaveral. LAGERE WINST „KWATTA" Al is de over 1962 behaalde winst ruim 22 procent lager dan die over 1961, toen is de directie van de „N.V. Chocolade en Cacaofabriek Kwatta" over het be reikte resultaat in absolute zin met on tevreden, als men in aanmerking neemt, dat de chocoladeindustrie in het alge meen slechts bescheiden marges ter be schikking staan. De directie is dit ook niet, wanneer zij het winstcyfer 1962 vergelijkt met dat over 1961. Na afschrijvingen resteert een winst van 622.282 v.j. 802.320). Blijkens de ge combineerde balans is de winst over 1962 bijna veertig procent lager dan over 1961. (Over 1962: 60 procent hoger dan over 1960). Jaarvergadering Verschure en Co. In de jaarvergadering van Verschure en Co's scheepswerf- en machinefabriek N.V. te Amsterdam heeft de directie meegedeeld, dat de nieuwbouwafdeling voor 1963 byna geheel van werk is voor zien, terwyl ook voor 1964 een nagenoeg volledige bezetting in het verschiet ligt. Een deel van de opdrachten zal volgens de verwachtingen winstgevend zijn-Zo wel van de zijde van de aandeelhou ders als van de voorzitter van de raad van commissarissen, dra- G. J. H. de Graaff. kreeg de directie waarderende woorden voor het „zeer redelijke resul taat, geboekt in een periode waarin de scheepvaart en de scheepsbouw met zeer vele moeilijkheden te kampen had den". Verdere groei „Dru" Het boekjaar 1962 heeft voor de „Ko ninklijke Fabrieken Dlepenbrock en Reigers N.V." (Dru), blykens het ver slag, een verdere groei te zien gegeven. De bedrijfsbezetting steeg van 83 tot 86 procent, terwijl de omzet met ruim 18 procent toenam. Na diverse aftrekken bedraagt het sal do winst 587.580 438.964). Voorge steld wordt, zoals bekend, een onveran derd dividend van negen procent. Of schoon de orderpositie bevredigend is. verwacht de directie voor 1963 geen spectaculaire stijging van de omzet. Het resultaat zal in hoofdzaak afhan gen, of in de rest van het lopende jaar de verkoop en produktie voldoende op gevoerd kunnen worden, om de achter stand van het eerste kwartaal in te lo pen en de kostenstijging 1963 te com penseren. Dividenden „Varossieau en Cie N.V." stelt over het boekjaar 1962 een ongewijzigd dividend van tien procent voor op de oude aan delen, resulterend in vyf procent op de nieuwe aandelen, zo deelt de directie mede. „DIKKERS" De directie van „G. Dikkers en Co N.V." deelt mede, dat aan de algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld een dividend uit te keren van 10 procent (v.j. 14 procent) over het boekjaar 1962. STEENFABRIEKEN TJDENHOUT" De raad van bestuur van de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Steenfa brieken Udenhout voorheen Weyers en Co heeft besloten, haar jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders te doen plaatsvinden op dinsdag 18 juni, waarbij zal worden voorgesteld een divi dend uit te keren over 1962 van twaalf procent (onv.). Propagandacampagne tegen volksstemming in West-Irian De Indonesische minister van voorlich ting, Roeslan Abdoeigani, heeft op dracht gegeven tot een „actieve en posi tieve" propagandacampagne tegen de overeengekomen volksstemming over zelfbeschikking in West-Irian. Elke poging om West-Irian juridisch van Indonesië te scheiden, moet de kop worden ingedrukt, zei hjj. De uiterst linkse Partai Indonesia heeft de rege ring verzocht haar belofte om onder V.N.-toezicht een volksstemming in Irian te houden, te herroepen. Bonn arresteert journalisten uit Oost-Duitsland avond een twaalftal in de bondsrepu bliek werkzame correspondenten van Oostdultse pnbliciteitsorganen gearres teerd en hun kantoren doorzocht, zo heeft het Westduitse ministerie van jus titie gisteren meegedeeld. De betrokken journalisten worden ver dacht van spionage, het deel uitmaken van een vanuit Oost-Duitsland geleide staatsvyandige organisatie en overtre ding van de wet waarbij de communis tische partij in West-Duitsland verbo den Is. De politie heeft een grote hoe veelheid belastend materiaal in beslag genomen. In Bonn alleen al werden vier journalisten in voorlopige hechtenis ge nomen. Andere arrestaties werden uit Hannover en Düsseldorp gemeld-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11