KIEST PARTI1 Groeiende ontwikkeling vreemdelingenverkeer Geslaagde bloesemritten in regen BILT Gereformeerde Immanuëlschool in Koudekerke geopend Instemming met plan herindeling gemeenten CAMEM HHÏÏR ACTIE Leerlingen deden een goede ruil ALMANAK FILM VAN BRUG 00STERSCHELDE LIJST 2 SUURH0FF B. en w. Schoondijke: PAASCOLLECTE HERV. KERK EXAMENS fRAKCLAlR!' IK BRESKEKS TE WATER GELATEK FLINKE SCHADE AAN DIJKEN DOOR „D1JKRECREAT1E" Motorschip op drift FOTO VERSCHOORE VERWACHT... PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 MEI 1963 Door burgemeester J. L. Dregmans DE LEERLINGEN van de school der vereniging voor bijzonder la ger onderwijs op gereformeerde grondslag te Kondekerke hebben vanaf vandaag (maandag) een bij zonder goede rail gedaan Ze heb ben een school, waar in de laatste jaren bijna meer regenwater dan daglicht binnenkwam, verwisseld voor een nieuw en modern gebouw, de Immanuëlschool aan de Tram straat. Burgemeester J. L. Dreg mans heeft dit nieuwe schoolge bouw zaterdagmiddag officieel ge opend; An ja van Sparren tak, het kleindochtertje van de voorzitter van het schoolbestuur, overhandig de de burgemeester een sleutel, waarmee deze de deur opende om de vele genodigden gelegenheid te geven het nieuwe gebouw te be zichtigen. De jongste leerling van de school, Johan Wielemaker, had mevrouw Dregmans ter gelegen heid van dit heuglijke feit een rui ker bloemen geoffreerd. Tijdens een bijeenkomst, die na de opening van de school in' hotel Wal cheren gehouden werd, verzekerde burgemeester Dregmans verheugd te zijn over de „opknapper", die de Tramstraat met deze nieuwbouw ge kregen heeft. Nu ook de gereformeer de kerk aan de overzyde een restau ratiebeurt ondergaat, zal in de Tram straat een geheel nieuwe situatie ont staan. Tot slot verzekerde de bur gemeester, dat het nieuwe schoolge bouw de toets der kritiek ten volle kan doorstaan. De bijeenkomst in hotel Walcheren was geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer K. van Sparren- tak, die in het kort enkele belangrijke data uit het schoolleven releveerde. De oprichtingsdatum viel op 15 juni 1891, waarna op 1 augustus 1892 de school met 36 leerlingen startte. Na tien jaar was het leerlingenaantal reeds tot 100 gestegen, zodat in 1910 een nieuwe school gebouwd moest worden; er waren toen 130 leerlingen, een aantal, dat in 1920 reeds gegroeid was tot 171 jongens en meisjes. Nadat gedurende de oorlogs jaren 19401945 het gebouw beschadigd was, werd de toestand er van in de laat ste jaren zodanig, dat de school in 1959 voor vernieuwing op de urgentielijst plaatst werd. Twee jaar Overigens is deze nieuwbouw, zo me moreerde de heer Van Sparrentak, niet zonder moeilijkheden gegaan: na dat de nieuwe school in juli 1961 aan besteed was duurde het nog twee jaar voordat hij geopend kon worden. De bestuursvoorzitter verklaarde, dat deze langdurige stichtingsperiode overigens wel voordelen gehad heeft: anders zou er geen centrale verwar ming en geen sets, zoals die nu in de school aanwezig zijn, tot stand geko men zijn. Tot slot dankte de heer Van Sparrentak de schoolinspectie en het femeentebestuur voor de royale me ewerking, waarna hij hoopte, dat God ook in de toekomst met de school zal zyn. In het kader van de enorme veranderin gen, die zich thans in Zeeland voordoen, toonde de inspecteur voor het lager on- derwys in de inspectie Middelburg, d« Aeeuwse Schaduwen Meneer in Goes had boodschappen lopen doen, zoals het een goed huisvader op zaterdagmiddag be taamt. Toen hij op een gegeven moment een winkel uitstapte zag hij snel twee groene petjes van zogenaamde welpen, achter de hoek van het winkelpand weg duiken. Het viel hem nauwelijks op, doch toen hij even later langs de vest liep, bemerkte hij opnieuw die twee groene petjes, die ditmaal ijlings hun heil achter een dikke boom zochten. Geërgerd liep de man verder en zijn ergernis groei de tot zekere boosheid toe hij even verder weer die twee petjes haastig achter een garage zag verdwijnen. Toen hij omkeek zag hij zich bespied door de twee welpen die hem vervolgens trouw achtervolgden langs tuinheggen, snel verspringend vanachter de rkeerde au ene geparki j auto naar de an- De man kreeg er een kriebelig gevoel van. Hij wenste de petjes eigenlijk van zich af te schudden. Toen hij vlak bij zijn huis was zag hij de twee welpjes zich fluks verbergen in een tuinpoortje tus sen twee huizen. ,JZn nu moeten ze nog weten waar ik woon ook", bedacht de man ten zeerste verbolgen. Snel rende hij naar de tuinpoort, al waar hij twee bevende welpen in de kraag greep. Vanonder de groene petjes keken ze hem ang stig aan. Hebben jullie niks anders te doen dan mij de hele middag achter na te lopen f", vroeg meneer drei gend. ,JJet was een opdracht meneer", verklaarden de vjelpen met piep stemmen. „Wat voor opdrachtVan wiel", wilde meneer nadrukkelijk weten. „Van akela meneer, we moeten le ren iemand onopvallend te scha duwen heer A. A. Leenhouts, zich verheugd dat voor de dorpsscholen dezelfde voorzie ningen worden aangehouden als voor de stadsscholen. De heer Leenhouts was speciaal verheugd voor mej. Minderhoud, die na 32 jaar in een afstands lokaal les te hebben gegeven nu een fris en mo dern lokaal tot haar beschikking krygt. Tot slot feliciteerde de inspecteur het gemeentebestuur met dit slot van de we deropbouw op het „scholenfront". Verdere sprekers Vervolgens kreeg het schoolbestuur nog talrijke gelukwensen in ontvangst te ne-- men. Onder meer van het schoolhoofd, de heer J. Weening, die er aan herinner de, dat de leerlingen in de oude school gedurende de strenge afgelopen winter verschillende malen zich dicht rond de kachel moesten scharen om een paar warme handen te krijgen, omdat zij an ders de pen niet konden vasthouden. Verder van drs. A. Elshout, predikant der geref. kerk, die het woord voerde namens de kerkeraad, van de architect der school, ir. A. Rothuizen van het ar chitectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft N.V. te Middelburg—Goes, van de oud-schoolhoofden J. Baarspul en N. Hoekstra, van ds. J. Altena, namens het bestuur van de hervormde school, de heer De Lugt, namens de afdeling Wal cheren van de N.C.O.V., hoofdonderwij zer H. A. Mosselman van de openbare school, hoofdonderwijzer Chr. Schipper van de herv. school, aannemer J. van der Linde uit Kloetinge, en tot slot van dokter L. Sloos, namens de oudercom missie van de openbare school. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen films laten vervaardigen over de bouw van de brug over de Oosterschelde. Daarbij zal tevens de aandacht worden gevestigd op Zeeland in het algemeen en de industrialisatie en de recreatie mogelijkheden in het bijzonder. Voor dit filmplan was het noodzakelijk, dat de bouw van de brug uit het sta dium van voorbereiding was getreden. De besprekingen voor de filmproduktie zijn thans zover gevorderd, dat het zich laat aanzien, dat de staten van Zeeland daarover binnenkort kunnen worden in gelicht. Verder is het E.T.I. opdracht gegeven een brochure over de Sloeha- ven te ontwerpen. In overweging is voorts een vervolg op de documentatie Deltazaken uit te geven. KIEST PARTI1 VAN DE ARBEID Wens: realisering binnen drie jaar en w. van Schoondijke achten een samenvoeging van gemeenten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met de taak van de streek en in het belang van de bewoners noodzakelijk op grond van juridisch-staatsrechtelyke en financieel- economische argumenten. Tot deze con clusie komt het college in een aan de gemeentelijke herindeling in Zeeuwsch- Vlaanderen gewijd schryven aan de raad. Naar de stellige overtuiging van b. en w. moet de herindeling binnen drie jaren een feit zijn. „Zo niet, dan kan men alles beter bjj het oude laten. Dit Is verre te prefereren boven het gepraat tot in het oneindige", aldus b. en w. van Schoondijke. Het plan van Gedeputeerde Staten tuigt volgens b. en w. van Schoondijke met enkele uitzonderingen van een brede visie. Het college wijst er echter op, dat het „laten liggen" van de ge meenten Aardenburg en Sluis in deze brede visie in het geheel niet past. Over de eigen gemeente zeggen b. en dat Schoondijke statische gemeente van 2000 zielen een belangrijke ge meenschap vormt in West Zeeuwsch- Vlaanderen. „Het landbouwonderwijs van het ge west is er geconcentreerd, voorts is er een landbouwhuishoudschool en voor het zuidwestelijk kleigebied van ons land de landbouwpraktijkschool. De gemeente is financieel gezond, het verzorgingspeil goed tot zeer goed en men treft er een prachtige gemeenschapszin aan, getuige ae douw van een instructiezwembad door de bewoners", aldus b. en w. „Schoondijke neemt een belangrijke plaats in in de ril van gemeenten West Zeeuwsch-Vlaanderen", zo t volgt het college. „Bepaaldelijk kan r haar niet verwijten, dat zij tot op heden niet in staat is geweest te beantwoor den aan eisen van staatsrechtelijke, so ciale of bestuurs-technische aard". Op grond van deze feiten komen b. w. tot de conclusie, dat de gemeente nimmer in haar taak is te kort gescho ten. Zij zou in een onveranderd bestel haar positie volledig kunnen handhaven. de noordelijke gemeente te worden voegd. Het gebied van de gemeente Schoon dijke tusen de Nozemansweg en de Ca- thalijneweg wordt aan de recreatiege meente toegedacht. Ook dit gebied is volledig georiënteerd op Schoondijke en dient by ae noordelflke gemeente ie blij ven. Toevoeging van het gebied ten wes ten van de Catnaiyneweg aan de recrea tiegemeente is juist. - Of de nieuwe grens van het grondge bied Groede juist is kunnen wij niet be oordelen. Wel past de kern Groede met het recreatiegebied in de nieuwe opzet aangezien hier onder andere een relatie moet bestaan met het recreatiegebied Breskens. De Samenvoeging „De streek groeit naar bepaalde taken, die ons inziens na ampele overwegingen tot samenvoeging van gemeenten ale- nen te lelden. Het betreft hier een com plex van voorzieningen waarbij het in stituut der samenwerking op de duur geen baat zal brengen. Wij hebben hier onder andere het oog op de industria lisatie, recreatie en het verzorgingspeil" aldus b. en w. van Schoondjjke. Schoondijke zal indien de gemeenten in Noord-west Zeeuwsch-Vlaanderen worden samengevoegd naar de me- - van het college een belangrijke rol 2ze nieuwe gemeente blijven spelen. Het college stelt, dat het contact tussen de inwoners nog sterker zal worden. Het kerkdorp Schoondyke zal een waardige plaats in de nieuwe grote gemeente in nemen. Van overheersing van het ene kerkdorp door het andere zal geen spra ke zijn. Ten aanzien van de eventueel nieuw te vormen gemeente in West- Zeeuwsch-Vlaanderen merkte het colle ge het volgende op: „Het grondgebied tussen de Staten- en de Oranjedijk (nu gemeente Llzen- dyke) is geheel op Schoondijke georiën teerd, zowel wat scholen, kerk als mid denstand betreft. Dit gebied behoort bij De in de hervormde kerk te Middel burg gehouden paascollccte bracht f3729 op. Het vong jaar was de op brengst f3229,82. Collecte voor lectuuractie De collecte voor de lectuuractie Brood voor het Hart in de Ned. herv. kerk te Overzande heeft f 70,26 opgebracht. tegen e stig gemengde bevolking". Burgemeester Dregmans heeft zaterdagmiddag de Immanuëlschool aan de Tram straat te Koudekerke officieel ge opend. Een beeld van de belang stelling, die er voor de opening bestond. Anja van Sparrentak, het kleindochtertje van de voor zitter van het schoolbestuur, over handigde de burgemeester de sleutel (inzet). (Foto P.Z.C.) „Inpoldering Land van Saeftinge niet urgent" Ofschoon minister Korthals begrip zegt te hebben voor de teleurstelling, die be staat over de onzekerheid inzake de mo gelijkheden van inpoldering van liet Land van Saeftinge, kan hy bezwaarlijk tot een ander inzicht komen dan dat het uit een oogpunt van verbetering van de waterkering niet als een urgent werk kan worden aangemerkt, zo verklaart hij in zyn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement. De bestaande waterkering langs het Land van Saeftinge komt eerst in de laatste fase van de verbete ring van waterkeringen in Zeeuwsch- Vlaanderen voor verhoging in aanmer king, hetgeen mutatis mutandis even eens geldt voor een geheel nieuwe wa terkering. Overdracht 500-tons drijvende bok in werkhaven te Kats In de werkhaven te Kats zal woensdag morgen 22 mei de naamgeving en over dracht plaatsvinden van de drijvende bak met een hijsvermogen van 500 ton, die zal worden gebruikt bij de werk zaamheden aan de brug over de Ooster schelde. De bok werd in opdracht van de Combinatie Brug Oosterschelde gebouwd bij Boele's Scheepswerven en Machine fabriek N.V. te Bolnes. Voor het onlangs te Arnhem gehouden examen voor adjunct-commies van 's ryks belastingen slaagde de heer J. Zuidweg te Krabbendyke. De heer Zuid- weg is werkzaam op de inspectie van de belastingen te Goes. (Slot van pag. 1 over, want voor ons moet de Neder landse gast de belangrykste gast zijn: de meest hechte basis voor een consolidatie van het vreemdelingen verkeer. Uit de aard der zaak ver waarlozen wij de propaganda in het buitenland niet. Wij trachten een goede getalsverhouding te hebben tussen de Nederlandse en de buiten landse toerist. Zonder uit de doeken te doen hoe die getalsverhouding dan wel zou moeten zijn om als gunstig gekwalificeerd te worden, ging de heer Oskamp in het jaarverslag verder met de gunstige perspectieven te noemen die Zeeland als watersportgebied heeft. HU zei te ver wachten dat Zeeland binnen 20 jaar be kend zal staan als een van de meest ideale watersportgebieden van ons land. In het jaarverslag wordt de samenwer king tussen plaatseiyke V.V.V.'s en pro vinciale V-V.V. byzonder prettig ge noemd. Voorts bestaat nauw contact met hel A.N.V.V. en de plaatselijke con tactcommissies, zo ook met andere pro-, vincialc V.V.V.'s en verschillende Zeeuwse instanties. Van de plaatselHke V.V.V.'s ontvangt de provinciale V.V.V. jaariyks grotere bydragen, de exploi tatie van „Zeeland vakantieland" is goed. Het Jaarverslag besluit: „Met Toot vertrouwen zien wij de ontwikke- mg van het vreemdelingenverkeer in Zeeland tegemoet. In nauwere samen werking met overheid en particulieren moet het ons lukken het vreemdelingen verkeer in en naar Zeeland beduidend uit te breiden. De huishoudelijke vergadering, welke in de gymnastiekzaal van de technische school te St.-Maartensdyk werd belegd, Kamiac en P.J.G. brachten 131 auto's op hun traject Ruim vierhonderd personen hebben za terdagmiddag regen en koude getrotseerd deel te nemen aan een tweetal bloe- pel Plattelands Jongeren Gemeenschap Zee land. Verdeeld over 131 auto's hebben de uit heel Zeeland afkomstige „rltters" enkele uren moeten zoeken en speuren en passant genietend van het bloemen- schonwspel. Ondanks het feit, dat het bijna winters weer In lijnrechte tegen stelling stond met dat wat de natuur :aen had, leed de gezelligheid en animo er niet onder. Beide ritten, waar van die van de „Kamiac" (getuige het aantal strafpunten) zeker niet zo ge makkelijk was, voerden zo veel mogelijk langs binnenwegen, waarbij de P.J.G.Z. het dit keer zoveel mogelijk zocht in de Zak van Zuid-Beveland. Kamiac" die haar rit had uitge stippeld door eigen gemeente, had net accent niet alleen gelegd op oriëntatie en gezelligheid, maar bovendien in een aantal opdrachten. Het was vooral hier door dat velen nogal eens faalden. Voorts waren er vier schijncontroles, die voor velen struikelblokken bleken. Ook met de toegemeten tijd van twee-en-een- half uur kon geen enkele deelnemer vol staan. Voor ae Kamiac-rlt gingen 71 auto's, 33 fietsers en 24 brommers van start, waarbij zich 131 passagiers in hadden laten schrijven. In de categorie auto's was het L. Vercouteren uit Yer- seke die by loting de eerste prhs in de wacht sleepte. Samen met C. A. v. d. Peljl uit Goes behaalden zy 92 straf punten. Bij de brommers was het J. Da lebout uit Kloetinge die met 53 straf punten zich als eerste klasseerde. By de fietsers was het Riek Duijnhouwer uit Kapelle die na loting eerste werd. met 65 strafpunten. Voordat A. J. van Willegen in hotel „De Zwaan" de pryswinnaars bekend maak te, gaf het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" in de muziektent een afwach- tingsconcert. T evreden De Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland die voor het zevende achtereen volgende jaar een bloesenirit organiseer de, kreeg dit jaar met 60 auto's en 150 passagiers een wat lagere deelname. Ge zien het slechte weer was voorzitter H. v. d. Maas over het geheel toch tevre den. Als startplaats was «Ut keer Hans- weert gekozen, vanwaar de 60 km lange rit voerde over Schore, 'x-Gruvenpolder, Kwadendamme, Oudelande, Ovezande, Heinkenszand, Nisse, 's-Heer-Abtskerke, 's-Gravenpolder naar Kapelle-Biezellnge waar de finish was. Bjj «leze rit was het zwaartepunt «neer gelegd op oriëntatie. Niet minder dan elf controles waren er in opgenomen, waarvan twee tijdcontro- les. Ofschoon ook deze rit door niemand feilloos werd verreden lag het strafpun- tentotaal toch aanmerkelijk lager dan bij die van de Kamiac. Winnaar, tevens wisselbekerhouder, werd A. C. in 't An ker uit Schore met 21 strafpunten. De winnaar van vorig jaar, de heer C. P. de Jager uit Rilland, die de trofee definitief in zyn bezit kreeg, bracht het dit Jaar niet verder dan de vyftiende plaats. Voor de deelnemers was cr na afloop in restaurant „De Caisson" to Biezelin ge een gezameniyke maaltijd, waar het hoofdbestuurslid, mej. T. van Boven uit Goes ook de prijswinnaars bekend- Uitslagen Uilslagen: Kamlnc-blocsemrit, auto's: Vercouteren, Yereeke. 92 pnt.: 2. C. A. v. d. PetJI. Goes. 92 pnt.: 3. E. J. C. Sinke. Goes. 127 pnt.. 4. F. Duijnhouwer, Kloetinge. 133 pnt.: 5. L. Smit. Kloetinge. 135 pnt.; <5. D. J. Padmos. Yerseke, 138 pnt.; 7. mevrouw Noteboom, Kloetinge, 156 pnt.; 8. F. C. v. d. Vliet. Kapelle, 157 pnt.; 9. J. Meenken, Ka pelle. 163 pnt.: 10. H. W. ter Haar. Biezelinge, 176 pnt. Brommers: 1. J. Dnlebout. Kloetinge, 53 pnt.: 2. M. P. v. d. Bos, Yerseke. 109 pnt.: 3. H. BaniJ. Knpclle. 161 pnt.: 4.' M. J. Ver beek. 'a-Gravenpolder, 167 pnt. Fietsers: 1. mej. Riek Duijnhouwer. Kapel le: 2. mej. S. Rouw. Kapelle, 3. Hans Duijn houwer, Kapelle. allen 65 pnt.: 4. Roel Duijnhouwer. Kloetinge. 70 pnt.: 5. Frans Duijnhouwer. Kapelle: 6. Stef Groenleer, Kapelle. belden 105 pnt. Passagiers: 1. M. de Koeyer, Yerseke, 111 pnt.; 2. A. J. Kole, Kruiningen, 141 pnt.: 3. Trudt Duijnhouwer. Kloetinge, 168 pnt.: 4. mevrouw F. H. Duijnhouwer. Kloetinge, 168 pnt.. 5. Heieen Duijnhouwer, Kloetinge, 173 pnt.. 6. P. A. Smit, Kloetinge. 180 pnt.: 7. D. Huissoon. 's-Gravenpolder. 182 pnt.: 8. Marjo Hundersmarck. Kapelle 202 pnt.; 9. mej. C. Polfliet, 's-Hecrenhoek, 206 pnt.; cn 10. Joop Oostrom. Biezelinge. 213 pnt. P.J.G.Z.-rlt: 1. A. C. in 't Anker. Schore, 21 pnt.: 2. P. Bruijnzeel. Oudelande, 26 pnt.: 3. M. Dieriks, Groede. 27 pnt 4. mej. M. v. d. Zsnde. Colijnsplaat, 32 pnt.: 5. D. C. Wielemaker, Koudekerke, 38 pnt.; 6. A Kar- dux. Steenbergen, 61 pnt.: 7. L. J. de Ja ger, Dreiachor. 63 pnt.; 8. C. A. Meulen- berg, Nleuwdorp. 66 pnt.; 9. L. J. Mln- nanrd, t. Heer Abtskerke, 71 pnt.: 10. mevr. A. M, v. LlereJanse, Goes. 81 pnt.: 11. N. de Kater. Wissenkerke, 87 pnt.; 12. A. v. Dijke, 's Heer Arendskerke. 88 pnt.; 13. J. Haak. Biervliet, 90 pnt.: 14. B. v. Wes ten. Oud-VosHemeer. 91 pnt. en 15. C. P. de Jager, Rilland, 91 pnt. en waarin het jaarverslag 1962 werd uitgebracht, had een vlot verloop. Na het openingswoord van voorzitter mr. J. Moolenburgh passeerden ingekomen stukken en jaarrekeningen de vergade ring. In het algemmeen bestuur werd slechts één verandering aangebracht. Voor Cadzand zal niet meer de heer B. J. Steenhart, doch de heer P. de Lijser zitting hebben. De aanwezigen gingen ermee akkoord de volgende jaarvergadering te houden in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De plaats zal nog nader worden vastgesteld. Bjj de rondvraag maakte een der aan wezigen gebruik, om te wyzen op de zjjns inziens lage subsidies die de ge meenten voor de provinciale V.V.V. wensen uit te trekken. Ook kwam de verhouding tot de A.N-W.B. ter sprake- De heer Oskamp stelde dat deze niet altyd even goed Is: „De V-V.V. moet do A.N.W-B.-folders kopen, maar de A.N. W.B. krijgt bijvoorbeeld wel duizend adreslysten van ons gratis. Wij dreven vele jaren het A-N.W.B.-kantoor in het V.V.V.-kantoor te Middelburg en ten slotte moesten wij uit de pers vernemen dat de A.N.W.B. in Middelburg een eigen kantoor ging vestigen", zo stelde hy. De heer Moolenburgh haalde de scherpe) kantjes er een beetje af door te melden dat tussen de V.V.V. Middelburg en de A.N.W-B. over diverse zaken besprekin gen worden gevoerd. Burgemeester D- C. Bouwense van St.- Maartensdyk leidde de officiële ont vangst door de gemeente van de talryke aanwezigen in met een hartelijk, wel komstwoord en een overzicht van de Zaterdagmiddag is in Breskens een door de jachtwerf De Klerk en Pycke afge bouwd motor-zeiljacht te water gelaten. Het schip is gebouwd voor rekening van de neer H. van den Berghe uit Gent, wiens twee dochtertjes de doop plechtigheid verrichtten door een fles champagne tegen de boeg stuk te slaan. Het byzonder fraaie en zeewaardige jacht kreeg de naam „Franclair". Voor het nog jonge bedrijf van de hereu De Klerk en Pycke was dit het eerste schip van deze grootte en het derde, dat zij in totaal afleverden. Het casco werd in Boom (B.) gebouwd, waarna het door de Breskense jachtenbouwers werd vol tooid. De „Franclair" heeft een lengte van 12,80 meter bij een breedte van 3,60 meter en een diepgang van 1,35 meter. Het jacht zal worden voortgestuwd door twee dieselmotoren van elk 56 pk., die het een snelheid van 25 30 km per uur garanderen. Geeft de bemanning de voorkeur aan zeilen, dan staat hen een zeiloppervlakte van 40 m2 ter beschlk- Heif buitenwerk van het jacht Is geheel afgetimmerd met teakhout. Het voor onder bevat vier slaapplaatsen; het ach teronder is de eigenaarshut, waarin zich twee slaapplaatsen bevinden. Voorts heeft 't jacht een keuken, douche en toi letten. Aan boord beschikt men over radio-telefonle en tal van navigatie middelen. De „Franclair" heeft twee schroeven en twee roeren. (Foto P.C.Z.) Industrialisatie in de kern St.-Maar- tensdijk. Hy vertelde dat moeilijkheden cn ver tragingen vlotte industrievestigingen hadden belemmerd, maar dat er nu toch wel op wordt gerekend dat tegen eind van 1963 twaal bedrijven in dez.e gemeente zullen zyn neergestreken. „Twaalf Industrieën, waaronder enkele belangryke", zo zei hy. Na de officiële ontvangst ging het ge zelschap naar Scherpenisse voor een gezameniyke maaltijd met als hoofd schotel de Thoolse bot. De aangekondig de rytoer langs goede toeristen- en re creatieoorden van het eiland Tholen, moest vanwege het slechte weer worden afgelast. Een probleem dat zelfs „brandend" ge noemd werd, kwam tydens de niaaltiji In het Holland Huis (onderdeel van d< irovinciale V.V.V.-ve Scherpenisse nadrukkelijk aan de orde. Nameiyk het probleem van de dykrecre- atie. De heer A. M. Geluk, dykgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland was uitgenodigd de visie van water- schapszyde te geven, de heer L. Bode, voorzitter van de 125.000 leden tellende In een helder betoog zette de heer Ge luk de moeilijkheden uiteen. Hij stel de echter voorop dat het de polders en waterschappen in de eerste plaats om de zorg voor de waterkeringen gaat en dat zy positief staan ten op zichte van de dijkrecreatie- Er ontstaat echter flinke schade om de volgende redenen: de toevoerwegen zyn niet op de grote stroom recreatiebezoe kers berekend en worden vaak kapot ge reden. De bermen hebben ernstig te iy- den onder het parkeren. De grasmat van kruinen en bermen der dijken wordt eveneens kapotgereden en voorts wordt schade aan grasmatten toegebracht door het kamperen en graven van afvalput ten. Voorts worden veel stenen in de dijktenen losgewrikt en spit men naar aas op plaatsen <lie te dichtbij de dijk- Zaterdagmiddag kreeg het Belgische motorschip „Sirra", dat met een lading ijzer onderweg was van Duitsland naar België ter hoogte van Bruinisse met machineschade te kampen. Het vaartuig ging voor anker, doch ten gevolge van de zeegang, brak de ankerketting, waardoor het anker verloren ging en de „Sirra" op drift raakte. Het passe rende motorschip „Jeller" pikte het motorschip op en bracht het naar de ha ven van Bruinisse, waar de machine- schade hersteld zal worden. Drie gevallen van joy-riding in Bergen op Zoom Zaterdag hebben zich in Bergen op Zoom drie gevallen van joy-riding voor gedaan. Omstreeks half twaalf 's avonds deden W. O. en J. G., beiden te St.- Annaland, bij de politie van Bergen op Zoom aangifte van diefstal van hun motorrytuigen, die zij hadden gepar keerd in de Schoolstraat. Nog dezelfde nacht werd de motor van G. gevonden in de Hoogstraat. Het voertuig van O. werd zondagmorgen ontdekt in een sloot langs de Moerstraatsebaan. De politie vond tevens een motor in de Noordzyde Zoom, die bleek te zyn weggenomen in de Bosstraat. De drie voertuigen werden weer terugbezorgd by de eige naars. voet liggen. Ook houdt men er te wei nig rekening mee dat bepaalde dijken aan reservaten grenzen, zodat de rust voor de vogels wordt verstoord. Uit de woorden van de heer Geluk bleek dat do kosten die jaariyks gemoeid zyn met het herstellen van de schade door dykrecreatie, aanzienlyk zyn. Kosten die natuurlyk drukken op de eigenaren van grond en gebouwen in de polders. Do heer Geluk zei dat het waterschap «1e schade „tot op zekere hoogte wel neemt, maar dat ook daar een grens aan Is". De heer Bode zei verheugd te zyn dat de waterschapsbesturen positief staan tegenover de dykrecreatie en dat zy de ze gebieden, gezien het ruimtekort, wil len ontsluiten. Hy zag als een mogeiyk- heid tot oplossing van het probleem dat door de hengelaarsbonden viskaartcn voor de gebieden langs de dyken worden uitgereikt om te helpen deze dykrecre atie in goede banen te leiden. Uit de ver gadering kwam nog de suggestie een duideiyk voorlichtende folder te doen verspreiden. Advertentie Als u nü een nleuwo foto- of filmcamera koopt, is uw oude fototoestel 7.50,10.— of 15.— waard Goes - Vlissingen - Kruiningen OVERWEGEND MATIGE WIND. In de kustprovincies vrij veel bewol king met op enkele plaatsen wat regen, elders opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets ho gere temperaturen vooral in het oostert en zuidoosten van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2