PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLUCHTPOGING IN BERLIJN VERHINDERD rerre?en<!e DOOR SCHIETENDE GRENSWACHTEN Autobus 1 meter voor de slagboom Engelsman Wynne tot acht jaar veroordeeld Vreemdelingenverkeer in Zeeland blijft zich stormachtig ontwikkelen Anti-Chinese relletjes in plaatsen op Java Drie inzittenden van bus gewond Wacht op Sandkrugbrug versterkt Corrida in Tilburg Federale troepen naar Birmingham Doodvonnis voor de Ras Penkowsky 206e jaargang - no. 112 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ariof.iÜn. "so In i dêii Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G.. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. fcw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Walstraat^-60 tel 2355 (b.g.g. red. 3508 adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, .adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm tel i. tel. 3094. 0 Adv.pr. 30 ct. p mm. Min. p. adv. 1 4,60. tngez med. 3 r tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Maandag 13 mei 1963 Renners „blaften", maar karavaan trekt verier Pagina 3 2911. Zierikzee red. tel 2425. s Twaalf Oostberlijners hebben gisteren vergeefs geprobeerd in een autobus door de muur tus sen Oost- en West-Berlijn te breken en het westen te berei ken. De inzittenden, jonge mannen en vrouwen van 20 tot 28 jaar, kwamen met grote snelheid uit een zijstraat de Invalidenstrasse opgereden, die langs de Sand krugbrug voert. Deze brug is een kruispunt, dat toegang geeft tot de Britse sector van Berlijn. De bestuurder wist, met een zigzag- koers, do hinderpalen te vermyden, die in de Invalidenstrasse zyn aangebracht om het verkeer tot langzaam ryden te dwingen. Toen reed hy, onde* een hevig vuur van de Oostduitse grenswacht, op de opening voor het verkeer af, die zich by de Sandkrugbrug bevindt. Hij schatte echter, onder deze moei-, lyke omstandigheden, de breedte van de doorlaat niet geheel goed en kwam aan één kant in botsing met do muur, die hier anderhalve meter dik is. Hy reed achteruit, om nieuwe poging te wagen, doch moest stoppen onder het hevige Oostduitse vuur, dat zeker tien mi nuten had geduurd en waarbij naar schatting honderden schoten op de bus waren afgegeven. 1 meter Toen de bus moest stoppen, bevond zy zich op ongeveer een meter afstand van de slagboom op de brug waardoor het verkeer' wordt doorgelaten. Tenminste drie inzittenden van de bus naar later bleek een autobus voor het passagiersvervoer naar en van het Oostberiijnse vliegveld zyn gewond. Deze drie inzittenden werden op draag baren weggevoerd. Drie vrouwelijke inzittenden werden, met de handen boven het hoofd, door Oostduitse grenswachten, die machine- Ïistolcn op haar ruggen gericht hiel en, weggebracht. Nog een vierde, In het groen geklede man werd op een draagbaar wegge dragen. Mogelijk is dit een Oost duitse grenswacht, die door het vuur van zijn kameraden werd gewond. Zes inzittenden renden, toen de bus moest stoppen, in alle richtingen 'WWWVWWWVWWWWWWVWUWWWWW Zaterdag is het Jaarlijkse bloe mencorso in de bollenstreek ge houden. Een grote en zeer actieve depressie op de Atlantische Oce aan heeft echter verhinderd, dat dit gebeuren een zonnig fees\f werd: striemende regen'en een koude wind maakten, dat de wa gens zonder de gebruikelijke ..len tefeeën" moesten rijden. Aan vankelijk had men nog getracht de jongedames door plastic hoe zen wat bescherming te geven (foto) doch ook dit bleelc onvol doende weg, in een vergeefse poging om aan hun op hen schietende belagers te ontkomen. Wacht versterkt De mislukte vluchtpoging werd te on geveer één uur 's middags plaatselijke tijd uitgevoerd. Ongeveer een kwartier later werd de autobus door twee Oost duitse pantserwagens weggesleept. Eén ervan keerde later terug en versperde de weg. De Oostduitse grenswachten op Sandkrugbrug werden met dertig i versterkt. Ook een Sowjetrussische jeep reed naar do brug. In Bandoeng avondklok ingesteld Winkels en auto's werden beschadigd door studenten De Indonesische minister van voorlich ting Roeslan Abdoelgani heeft het Indo nesische volk opgeroepen zijn kalmte te bewaren, en voorts een verbod ingetrok ken dat nieuwsverspreiding over de rel letjes onmogelijk maakte. De Indonesische regering heeft za terdagavond in Bandoeng een avondklok ingesteld van negen uur 's avonds tot zes uur 's morgens, nadat in deze stad en in Soemedang op West-Java anti-Chinese rel letjes waren uitgebroken. Zaterdagmorgen kwamen in Soemedang twee vrachtwagens met scholieren en studenten aan, die huis hielden in win kels van Chinezen, voordat de politie had kunnen ingrijpen. In Bandoeng ge beurde hetzelfde, en in beide gevallen werden winkelinventarissen en auto's van Chinezen beschadigd. Na de relletjes in Bandoeng en Soeme dang heeft de politie van Djakarta de wacht betrokken in de Chinezenwijk van de hoofdstad, waar anonieme bedreigin gen waren ontvangen. Volgens ooggetuigen werden de geregeldheden in -Bandoeng geleid door studenten. Ze schenen alleen uit te zijn op het vernielen van Chinees bezit. De enige doden die de relletjes hebben geëist, zijn twee studenten die werden geëlectrocuteerd nadat de politie door waarschuwingsschoten in de lucht te lossen hoogspannings kabels had geraakt die naar be den vielen. De gouverneur van West-Java riep hulp van een bataljon Kongoveteranen m de relletjes te helpen onderdruk ken. De ongeregeldheden zouden zijn begon nen in Tjeribon, een dagreis ten oos- te van Djakart, waar een jongeman door een rechter van Chinese afkomst was veroordeeld en naar de gevangenis was verwezen. Hij was verantwoorde lijk gesteld voor de dood van een even eens van Chinese afkomst zijnde jon geman. Tweedoden President Kennedy heeft zondag bevel gegeven om federale troepen, die ge specialiseerd zijn in het onderdrukken van relletjes, te legeren in de omge ving van het, door rassenstryd in scheurde Birmingham. Verder heeft liy voorbereidende maat regelen getroffen om de nationale gar de van de staat Alabama een federale status te geven. Dit gebeurde nadat zaterdagavond dui zenden negers in opstand waren geko men toen blanken „bomaanslagen" had den gepleegd op een door negers gedre ven motel en op het huis van een broer van de negerpredikant Martin Luther King, een van de leiders van de bewe ging tegen rassenscheiding. Er ontstonden branden, winkels werden geplunderd en de ruiten van politie- en brandweerauto's werden door stenen verbrijzeld. De ongeregeldheden duurden tot zondagochtend voort. Toen keerde de rust terug. Byna 50 gewonden, waaronder politie mannen en brandweerlieden, zyn in een ziekenhuis opgenomen. De schade loopt in de duizenden dollars. 0 De Zuidvietnamese regering heeft bekend gemaakt. dat aan brandstichting en plunde ring schuldig bevonden personen de dood straf krijgen. In de afgelopen drie weken zijn in Zuid-VIetnam door branden 50.000 mensen dakloos geworden. De grote corrida, het Spaanse stierengevecht dat zaterdag in Tilburg in het kader van de ze vende lustrumviering van het stu dentenkorps St.-01of zyn Neder landse première beleefde, heeft zijn tol betaald aan het wispeltu rige Nederlandse klimaat. Kou, storm en regen gaven de onoverdekte tribunes en arena een troosteloze aanblik en de fleurige Spaanse kostuums van de stu denten gingen schuil onder le vensgrote paraplu's of dropen van het water. Enkele duizenden bezoekers ver dwenen derhalve lang voor de af loop van de corrida doornat en. verkleumd van de tribunes. Van een stierengevecht is niet veel ge komen. Het was meer een spel tussen mens en dier, een goedaar dig spel met cocardes, linten en pompoenen, fleurig uitgedoste mannen en heel kleine stiertjes van 280 kg die het spel slechts aarzelend meespeelden en direct na hun verschijnen alweer terug verlangden naar de stal en het warme stro. Kwaad werden ze nauwelijks en er was ook niemand die de dieren kwaad deed. Voor het luidruchtige „olé" en de schit terende muziek bleken zy onder de miserabele weersomstandighe den amper vatbaar. Hun „bestrij ders" hadden bovendien de groot ste moeite de wapperende rode doeken in de verkleumde handen te houden. Ook zij zullen hebben terugver langd naar de warmte van hun Spaanse geboortegrond. Ruim 4000 toeschouwers zagen zondagmiddag in Tilburg de re prise van de stierengevechten die zaterdag totaal in het water wa ren gevallen. De op sensatie be luste bezoekers kregen hun deel toen een der stierenvechters door een stier op de horens werd ge nomen en in het stof werd ge slingerd. De man liep verwondin gen aan het gelaat op. Dieven gingen er met brandkast vandoor (Van onze correspondent) Dieven hebben zaterdagnacht een bru tale inbraak gepleegd in de plastic- draadfabriek van de firma D., gelegen op liet industrieterrein te Bergen (Limb.). De indringers hebben geen halve maatregelen genomen, want ze zyn er met de ongeveer duizend kg wegende brandkast vandoor gegaan. In de fabriek vonden zy' een steek- wagentje, waarmee ze de zware afge sloten brandkast buiten de fabriek heb ben gereden, om deze vervolgens naar alle waarschijnlijkheid, met een auto te transporteren. De dieven zyn wel bij zonder brutaal te werk gegaan, omdat in de aangrenzende fabriekshal werd gewerkt ten tijde van de diefsrtal. In de brandkast bevond zich een aam zienlijk geldbedrag aan Nederlandse en buitenlandse munt, alsmede belangrijke waardepapieren en contracten. DE HEER A. F. K. PAREE TE NAARDEN OVERLEDEN Secretaris van de N.J.K. In zijn woning te Naarden is zondag middag plotseling overleden de heer A. F. K. Paree, secretaris van de Neder landse Journalisten Kring en lid van het bestuur van de Federatie van Ne derlandse Journalisten. De heer Paree, die vorige week, na een rustperiode we gens overspannenheid,, zyn werkzaam heden hervatte, was 68 jaar. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot geschiedt vrijdagmiddag 17 mei (14.30 uur) op de nieuwe ooster begraafplaats te Amsterdam. PILOTE MAAKTE EEN SOLOVLUCHT VAN AMERIKA NAAR AUSTRALIË De Californische mevrouw Betty Miller, 36 jaar oud, heeft in een twee- motorige „Piper Apache" een solovlucht Amerika-Australië gemaakt. Zy was de eerste vrouw die hierin is geslaagd. Gisteren kwam zij in Bris-, bane aan. Twaalf dagen tevoren was zij uit Oakland in Californië ver- j trokken. Haar echtgenoot heeft een vliegschool in Santa Monica. Zy werkt daar als instructrice. Veel pech heeft mevrouw Miller niet gehad. In Hawaii moest zij vier dagen wachten op het repareren van de radio-antenne. Ook de automati- j sche piloot ls een keer defect geweest. De reis was 11.500 km lang. Mevrouw Miller vloog byna dezelfde route I als de Amerikaanse aviatrice Amelia Eerhart, die in 1937 met haar navi- gator boven de Stille Oceaan verongelukte, zy het in omgekeerde richting. DRIE JAAR IN GEVANGENIS, 5 JAAR IN WERKKAMP De Russische wetenschappelijke werker Oleg Penkowsky is zater dagmiddag door de rechtbank in Moskou wegens spionage ter dood veroordeeld. De 43-jarige Penkows ky zal worden terechtgesteld door de kogel. Zijn medebéklaagde in het proces, de Britse zakenman Greville Wynne, is tot acht jaar vrijheidsberoving veroordeeld, waarvan drie jaar door te brengen in een gevangenis, en tot verbeurd verklaring van zijn bezittingen. De overige vijf jaren moet hij in een werkkamp doorbrengen. Het publiek in de stampvolle rechts zaal applaudiseerde een halve minuut lang, nadat het vonnis was uitgespro ken. Tijdens het voorlezen van het von nis tegen Wynne door de president, luitenant-generaal Viktor Borisoglebski werd door verscheidene toeschouwers gemompeld: „te weinig, te weinig". EGYPTISCH VLIEGTUIG IN NIJLDELTA GESTORT Het Egyptisch „Persbureau van het „Midden-Oosten" meldt, dat zondag avond een Egyptisch vliegtuig met 25 inzittenden in de Nyldelta is neerge stort. Allen zijn omgekomen. Mevrouw Wynne was niet by de uit spraak aanwezig. Alle onderscheidingen van Penkowsky werden vervallen verklaard. Wynne en Penkowsky werden acht minuten voor de komst van de rechters de zaal bin nengeleid. Zij begonnen onmiddellijk overleg te plegen met hun raadslieden. Beroep Bij het uitspreken van het doodvon nis bloosde Penkowsky en opende zenuwachtig zyn mond, maar bleef verder uiterlijk onbewogen. Wynne leunde tijdens het voorlezen van de uitspraak voorover, terwijl hy aan dachtig naar zijn tolk luisterde. Te gen hem was tien jaar geëist. Zijn straf van acht jaar komt ongeveer overeen met die van de Amerikaanse piloot Gary Powers, die ook de eerste drie jaar in de gevangenis moest ver blijven. Powers werd echter reeds na twee jaar uitgewisseld tegen de Sowjet russische spion Rudolf Abel. Wynne kan tegen het vonnis in beroep gaan. Penkowsky wacht het vuurpeloton. Toevoeging In een zy kamer kon mevrouw Wynne nog een half uur met haar 'man spreken. De rechtbank had by de uitspraak nog een toevoeging gege- van wa&rin werd gezegd dat een groep leden van de Britse en Ameri kaanse ambassades misbruik hadden gemaakt van hun offciële positie door Penkowsky en Wynne by hun spionageactiviteiten te helpen. Dit is in strijd met de regels van het internationale recht en de status van de diplomatieke staf en moet onder de aandacht van de Sowjetrussische minis ter van buitenlandse zaken worden ge bracht, opdat geschikte maatregelen kunnen worden getroffen, aldus deze toevoeging. Jaarverslag provinciale V.V.V.: DIJKRECREATIEPROBLEEM IN JAARVERGADERING TE ST.-MAARTENSDIJK Ondanks het slechte weer is het toeristenseizoen 1962 voor Zeeland goed geweest. De ontwikkeling van het toe risme in Zeeland heeft zich ook in 1962 verder uitgebreid met for midabele stijgingen tot meer dan twee en een kwart miljoen over nachtingen en vijftig miljoen gul den aan inkomsten. Deze en andere gegevens maakte de heer G. W. Os kamp, provinciaal V.V.V.-directeur zaterdag bekend in het jaarverslag dat in de te Sint-Maartensdijk ge houden voorjaarsvergadering van de Provinciale V.V.V. door hem werd uitgebracht. „Als er iets in onze provincie zich stormachtig heeft ontwikkeld, dan is het wel het vreemdelingenverkeer", al dus de heer Oskamp. Hy schetste daar op de toeristische ontwikkeling in ons gewest van voor en na de oorlog. Be perkte het vreemdelingenbezoek zich vóór 1940 tot enkele bekende kustplaat sen als Domburg, Zoutelande, Cadzand en de Schouwsc Westhoek, na 1946 nam het toerisme een grote vlucht het is volgens de V.V-V-directeur verheugend te constateren, dat het vreemdelingenverkeer een greep heeft gedaan op de hele provincie. Dorpen tot vyf kilometer en soms meer van de kust verwijderd, kennen nn het be zoek van vreemdelingen en stellen er zich op in. Kond Bruakman en Veere ontstaat een zich steeds uitbreidende vorm van toerisme. De ontwikkeling is dusdanig, dat de heer Oskamp zei er van overtuigd te zijn dat de stijging zal doorgaan. De eerste jaren zelfs in hetzelfde tempo als de afgelopen jaren, zodat in 1965, wanneer de provinciale V.V.V- 30 jaar bestaat, de drie miljoen overnachtingen gepasseerd zal zijn. by de vraag of de accommodatie dan wel zo snel zal worden uitgebreid dat al die overnachtingen geboekt kunnen worden. Hij meende van wel. Ten eerste omdat het vakantieseizoen zich na lange propaganda gespreid heeft. Bovendien zal men steeds meer overnachtingen op zeilboten kunnen meetellen. De heer Oskamp legde in zyn jaarverslag echter wel de nadruk op het feit, dat de vooruitgang alleen feboekt zal kunnen worden, als de uidige welvaart blijft voortduren. Voorts stelde hij dat volgens voorzich tige raming voor een totaal van 350 mil- jioen gulden in de Zeeuwse recreatie is geïnvesteerd (hotels, pensions, huizen, kampeerterreinen enz.). Nauwkeurige berekening zou wel eens kunnen uitwij zen dal voor een half miljard is geïn vesteerd, aldus de heer Oskamp, die on middellijk onderstreepte de grote ver antwoordelijkheid voor het rendabel ma ken van deze grote geïnvesteerde be dragen. Plaatselijke V.V.V.'s, Contact Commissie en provinciale V.V.V. zullen alles in het werk moeten stellen om ieder jaar voor een betere bezetting van de bedrijven te zorgen". De heer Oskamp meende dan ook, dat het V-V.V.-werk op de duur niet meer door vrijwilligers gedaan zal kunnen worden. Als gevolg van de door parti culieren opgezette uitbouw van het toe risme in Zeeland, noemde de heer Os- De heer Oskamp stond nog even stil kamp de interesse van instellingen van buiten de provincie voor ons gewest. Hij noemde onder meer de initiatiefnemers voor de bouw van het Eurotel in Vrou wenpolder, de Landbank. organisaties van het N.V.V. enz. De hulp van de overheid zal voor verdere uitbouw ech ter dringend nodig blijven, zoals voor de aanleg van wegen, duinpaden en •overgangen, parkeerterreinen. Het slechte weer van 1962 maakte het seizoen achter de klist, vooral in ste den als Middelburg, Oostburg en Zierik zee, goed- „Miniatuur Walcheren" maakte een perfect seizoen met 196.000 bezoekers, aldus het jaarverslag. Optrekken huurprijzen Nadrukkelijk waarschuwde de heer Os kamp in het verslag tegen het voortdu rend optrekken van de prijzen van ge meubileerde huizen, een waarschuwing welke hy tijdens de najaarsvergadering van de V-V-V-'s van West Zeeuwsch- Vlaandcren in 1962 al eens had laten ho ren. „Er komt een eind aan het incas seringsvermogen van de toerist", stelde de heer Oskamp „en juist by een slechte zomer (wat het weer betreft), gaat de toerist denken: hoge huur, slecht weer dan maar naar het warme zuiden". De heer Oskamp noemde het opval lend dat de Nederlandse toerist meer en meer Zeeland als vakantiedoel uit- (Zie slot pag. 2 kol. 5) ■■P Misverstand bij aankomst prins Bemhard (Van onze Amsterdamse redacteur) „Een of andere idioot van buitenlandse zaken heeft my een telegram gestuurd of ik bij aankomst namens de regering een verklaring wilde afleggen, maar nu blykt hier niemand te zyn en ik heb uit mijzelf niets bijzonders te vertellen". Dit liet prins Bemhard zaterdagmorgen op Schiphol aan in de perskamer wachten de verslaggevers weten, tien minuten na de landing van de DC-8, waarmee hy was teruggekeerd van een korte rond reis door Canada en Amerika. Deze boodschap werd overgebracht door de heer F. A. da Costa van de rijks voorlichtingsdienst. Koningin Juliana, die naar Schiphol was gekomen om de prins af te halen, had nog gevraagd: „kan dat woord idioot niet beter worden vervangen door een andere aandui ding?", maar prins Bernhard was kwaad en zei: „nee". De toedracht is waarschijnlijk als volgt geweest: bij de R.V.D. hebben persver tegenwoordigers geïnformeerd of de prins nog van plan was iets te zeggen bij aankomst op Schiphol. Er is toen zoals gebruikelyk via buitenlandse za ken een zgn. regeringstelegram gezon den naar de ambassadeur in New York, dr. Van Roljen. Waarschijnlijk is de tekst van dit telegram foutief geweest. Het heeft waarschijnlijk op een verzoek van de regering geleken. De prins liet de vraag met „ja' beantwoorden. Daar op werd in Nederland de pers gewaar schuwd. De prins bood zijn verontschul digingen voor dit misverstand aan. Foto: prins Bernhard werd op het platform opgewacht door H.M. de Koningin, die zorgzaam de kraag van dé jas, van de prins afzette.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1