M Post en Van Steenbergen probeerden tevergeefs Jo de Roo los te rijden VREDESTEIN Bruinisse tegen eisen G.S. over Centr. Dienst KIEST PARTI) Opnieuw terug LUST 2 SUURHOFF Uitslagen Grip rubber ONGEKENDE EXTRA VEILIGHEID BROUWGERSTPRIJZEN UITGEREIKT OP JUBILEUMEXPOSITIE TE GOES PROGRAMMA VAN FEESTWEEK 750-JARIG BESTAAN VAN AXEL „Nacht van de generaals" begon aan opmars Middelburgse Kirst-lezer: „Een interessant boek" VAN STEENVOORDEN BLEEF LEIDER Piet van Est was snelste in tweede rit Ronde van Nederland te Beverwijk (Van een speciale verslaggever) BEVERWIJK Op de prachtige Laan der Nederlanden in Beverwijk, waar talloze wielervrienden, ondanks de neergutsende regen de in tocht van de Ronde van Nederlandkaravaan bijwoonden, heeft Piet van Est de tweede etappe gewonnen, door in een sprint van acht man Henk Nijdam met een wiellengte te kloppen. In de oranje trui bleef Piet Steenvoorden die zich rustig in het grote peloton 23 seconden na de winnaar, over de eindstreep liet uitdrijven. Regen en wind, stortbuien en vaak slechte wegen hebben gisteren de 57 over blijvende renners geteisterd. Onder een heerlijk-lentezonnetje in Heerenveen be gonnen ze welgemoed aan de 208 km, die hen van Beverwijk scheiden. Maar de donkere wolken stapelden zich al spoedig boven de karavaan óp en nog voor de Afsluitdijk bereikt was, joeg een venijnige wind een waar regenscherm over de onbeschermde wegen. De renners huiverden in hun dunne tricots, de regen tastte het moreel aan, maar niet de attentheid van de grote bazen in deze ronde, die vooral in Noord-Holland vaak door hagen toeschouwers hun weg naar Be verwijk moesten zoeken. Peter Post en Rik van Steenbergen knikten elkaar tevreden toe, toen Jo de Roo in de buurt van Blauwhuis van zijn fiets moest vanwege een lek ke band. De twee concurrenten van de Zeeuw ontketenden een jacht, die in de straten van Bolsward eindigde, toen bleek, dat Jo de Roo, gesteund door Michel Stolker en Jack van der Klundert, nog voldoende fut bezat om deze woedende aanval het hoofd te bieden en neer te strijken op de staart van het peloton, nog voor men 7 kilo meter verder was. Het tempo, dat aanvankelijk hoog was opgevoerd door deze poging om een ge ducht concurrent voor de eindzege kwijt te raken, had de zwakkeren niet onbe roerd gelaten. Sjef Jochems, Lex van Kruiningen, Geurt Pos, Theo Sijthoff, ze worstelden al spoedig ver achter het peloton, niet alleen om de achterstand goed te maken, maar ook om niet he lemaal het moede hoofd in de schoot te leggen. De kaarten kwamen daarna slechts even open op tafel te liggen. Dat was nog voor de Afsluitdijk, toen opnieuw een voornaam lid van de ploeg, Gerrit Voor- ting, een lekke band kreeg en moest achterblijven. Henk Nijdam had het alarm gesL als trouwe kameraden wachtten Mies Stolker en Jo de Roo hun onfortuinlijke kameraad op. Toen ze aan de achtervol ging begonnen, lag de strijdmacht op de Afsluitdijk in drie groepen uiteengesla gen. Een grimmige Afsluitdijk, waar de witgekuifde golven opgejaagd door de wind, uiteenspatten op de bazaltstenen, en diezelfde gure, venijnige wind telkens weer regenvlagen recht in het gezicht van de renners joeg. In dit inferno dach ten opnieuw Peter Post en Rik van Steenbergen een slag te kunnen slaan. De demarreerden fel, diep ineengedoken over hun sturen, één met hun fiets... Het was bar en boos op die dijk, waar al zovele wiel er slagen zich hadden afge speeld en wielerdrama's zich hadden vol trokken. Toen de vluchters halverwege de balans opmaakten van het geweld, dat ze ontketend hadden keken ze teleur gesteld op van het aantal renners, dat in hun voetsporen mee naar voren was geraasd. 19 man telde de kopgroep en daaronder de meest serieuze kanshebbers voor de eindzege. Piet Rentmeester was erbij, Jaap Kersten, Palle Lykke Jensen, Wim van Est, Bugdahl, Verachtert, Damen, Willy Raes en nog een Duitser, de klei ne Sigirenz, die later in de buurt van Alkmaar door een dappere solo opnieuw de aandacht op zich zou vestigen. De groep voorin was onhandelbaar. Daar was geen voorsprong mee op te bouwen op de feljagende achterblijvers. De aar zeling om door te zetten, deed de groep nog uitbreiden tot bijna veertig man. Jan Janssen, even verrast door de felheid van de attaque, in gezelschap onder andere van de oranje-truidrager Piet Steen voorden, Piet van Est, Kees de Jongh, Coen Niesten en Dick Enthoven, keken triomfantelijk naar Rik en Peter, toen ze de staart van de kopgroep hadden bereikt. Ruim drie minuten lag toen de groep Nijdam, Stolker en De Roo achter. Maar in gezwinde draf hadden de drie volgelingen van Gerrit Voorting de 3e groep reeds bereikt, waarin en kele Belgen, onder andere Rik Luy- ten. Deze achterblijvers hadden zo veel inhoud, dat de achtervolging met kans op succes kon worden ingezet. Maliepaard weer bij de eersten De Fransman Jean Stablinsky heeft de vrijdag gereden tiende etappe van de Ronde van Spanje (Saragossa—Lerlda, over 144 km) gewonnen in een eind sprint van een groot peloton, waarin ook onze landgenoot Bas Maliepaard, die zich als vierde klasseerde. De uitslag luidt: J. Jean Stablinsky (Fr.) 3.47.35 (met bonificatie 3.46.35), 2. Colmenarejo (Sp.) z.t. (met bonificatie 3.47.05), 3. Sorgeloos (Belg) 3-47.36, 4. Maliepaard (Ned.) z.t, 5. Van Tongerloo (Belg.) z.t-, 6. Suarez (Sp.) z.t., 7. Momene (Sp.) z.t., 8. Gabica (Sp.) z.t., 9. An- quetil (Fr.) z.t., 10. Novak (Fr-) z.t «et algemeen klassemetit na de tiende etappe luidt: 1 Anquetil (Fr.) 42 uur 6 min. 49 sec., 2. Colmenarejo (Sp.) 42.08.22, 3. Malie paard (Ned.) 42.10.14, 4. Pacheco (Sp.) 42.11,02, 5- Gabica (Sp.) 42.12.13, 6. Ve- lez (Sp.) 42.12.18- 7. Perez Frances (Sp.) 42-12.25, 8- Gomez del Moral (Sp.) 42.13.30, 9. Suarez (Sp.) 42.13.58, 10- Barrutia (Sp.) 42.14.05. f Advertentie J KIEST PARTIJ VAN DE ARBEID In nieuw Den Helder, daar waar de weg naar de duinrand draaide, was de achterstand nóg 2.20. Nauwelijks 15 kilometer later, even voorby Cal- landsoog, streken de achtervolgers neer op het verdeelde peloton. Eerst toen barstte het regengeweld pas goed los. Schagen werd in gezwinde draf fepasseerd en toen dacht vicki Renz aan e bloemen van de overwinning en de kus van de ronde-miss. De kleine Duit ser had zjjn plan goed overwogen. Pre cies op het moment dat de hevige slag regen de karavaan teisterde, vluchtte hij weg. Hij kwam ver, de talentvolle Vicki Renz. Hij nam twee minuten. Enkele dui zenden Alkmaarders sloegen in de neer gutsende regen de doortocht van de Duit ser gade, die op weg naar Egmond aan de Hoef steeds moeilijker kwam te zit ten. Acht renners vonden elkaar in die laat ste fase van de strijd. Door Castricum en op weg naar de finish in Beverwijk, waar het publiek reeds vijftien minuten lang (zóveel achterstand hadden de ren ners opgelopen op het tijdschema) vond Piet van Est de methode om tot de etap pezege te komen. Hij ging mee met Henk Nijdam, die nog zoveel energie bleek te hebben overgehouden om een greep te doen naar de winst. Met dit tweetal gin gen nog zes man. Van de acht, die 23 konden nemen, was Piet Est in de sprint de snelste. Maar het scheelde weinig of Henk Nijdam zou on danks de 3 minuten achterstand die hij op de Afsluitdijk nog had, de etappe winst tot zich hebben getrokken. De „bazen" in de Ronde van Nederland zijn dus ook gisteren nog niet tot de strijd overgegaan. Slechts enkele po gingen tot eliminatie van sterke concur renten, meer niet. De tijdsverschillen zijn dan ook nog zo gering, dat alles nog kan gebeuren. In ieder geval draagt Piet Steenvoorden vandaag voor de tweede dag de oranje trui. Dat zal de lange cou reur uit Heemstede, zelfs bij de start van deze vaderlandse ronde, wel niet gedacht hebben. De uitslag van de tweede etappe luidt: Piet van Est (pl. Schulte) 5.55.19, met bonificatie 5.54.49, 2. Henk Nijdam (pL Voor ting) 5.55.19, met bonificatie 5.55.04, 3, Hugo Scrayen (Belg., pl. Naye) 5.55.19, 4. Dick Groeneweg (pl. Vissers), 5. Lode Troonbeeckx (pL Alberti), 7. Dieter Kemper (Did., pl. Baier), 8. Ad Biemans (pl. Peters), allen in dezelfde tijd als Piet van Est, 9. Peter Post (pl. Alberti), 10. Horst Oldenburg (Did., pl. Baier), 11. Jan Janssens (pl. Jansen), 12. Joop Captein (pL Schulte), 13. Willy Raes (Belg., 14.pl. Cools), 14. Swaneveld (pl. Vissers), 15. Verachtert (Belg., pL Cools), 16. Rentmees- (pl. Schulte), 17. Van de Putten (pl. Pe ters), 13. Vtm de Ven (pl. Peters), 19. Snep- vangera (pl. Vissers), 20. Houtven (Belg., pL Theugels), allen in dezelfde tijd als Peter Post, 5.55.41. De Nederlander Sjef Jochems (ploeg Vis sers) heeft in deze etappe opgegeven, zodat er nog 56 renners in de strijd zijn. Het algemene klassement luidt na de tweede etappe: Steenvoorden (pl. Peters) 12.25.53, 2. Se- ca (pL Naye) 12.26.08, 3. Raes (Belg., pL Cools) 12.26.23, 4. Van de Ven (pl. Peters) z-t.. 5. Kersten (pl. Schulte) z.t., 6. Van der Borgh (pL Alberti) z.t., 7. Wim van Est (pL Alberti) z.t., 8. Ovens (Belg,, pl. Naye) z.t., 9. Knops (pl. Theugels) z.t„ 10. Piet van Est (pl, Schulte) 12.27.14, 11. Nijdam <pL Voorting) 12.27.29, 12. Scrayen (Belg., pl. Naye) 12.27.44, 13. Groeneweg (pl. Vissers) z.t.. 14. Troonbeeckx (Belg, pL Cools) z.t., 15. Zilverberg (pl. Alberti) z.t, 16. Kemper (Did., pl. Baier) z.t, 17. Biemans (pL Pe ters) z.t, 18. Post (pl. Alberti) 12.28.06, 19. Oldenburg (pl. Baier) z.t., 20. Janssen- (pl. Jansen) z.t., 23. Verachtert (Belg., pl. Cools) :.t, 27. Van Houtven (Belg., pl. TheugelB) z-t, 29. Luyten (Belg, pL Cools) z.t„ 30. Tul- Ier (Did, pl. Baier) ix met VREDESTEIN VOOR UW AUTO ongeëvenaarde •anti-slip en duurzaamheid V83 wordt zonder prijsverhoging geleverd IN „DE KORENBEURS" TE GOES Voordracht over E.E.G regeling yoor zaaigraan Voor de 25e maal heeft het nationaal in stituut voor brouwgerst, mout en bier - een brouwgersttentoonstelling l Dat gebeurde zoals de laatste jaren gebruikelijk was in ho tel „De Korenbeurs" te Goes, waar de directeur van het instituut dr. H. van Veldhuizen een zevental prijzen uitreikte aan handelaren, die het meest geregeld grote hoeveelheden brouwgerst van goe de kwaliteit hebben geleverd in 1962 en aan leveranciers, die het afgelopen jaar met partijen van uitzonderlijke goede kwaliteit voor de dag kwamen. Dr. Van Veldhuizen reikte de prijzen uit aan hel slot van een toespraak, waarin verschillende bijzonderheden had meegedeeld over de gerstoogst in 1962. Zo merkte hH op, dat vorig Jaar circa 92.000 ton brouwgerst was geoogst. Daarvan was 43.000 ton voor de binnen landse. industrie, 25-500 ton ging naar Duitsland en 23.500 ton werd naar Bel gië geëxporteerd. De kwaliteit van de gerst bevindt zich in stijgende lijn, zo bleek uit zijn woorden. De brouwgerst voor Nederland kwam tot een gemiddel de puntental van 51,4 voor de naar Duitsland uitgevoerde gerst was dat 51,3 en voor de gerst, die naar België ging, was het puntenaantal gemiddeld 50,7. De heer van Veldhuizen benadrukte in dit verband, dat uit deze cijfers blijkt, dat de beste gerst niet alleen naar Duitsland wordt geëxporteerd, maar ook in eigen land blijft. Van het totale are aal brouwgerst, dat was uitgezaaid in 1962, behoorde 90 pet. tot het ras Bal der. De klemkracht was over het alge meen goed. Het eiwitgehalte was laag: 9,9 pet. Vouwgersttentoonstelling konden 3kers 62 monsters voor de Neder landse industrie, 18 monsters van naar Duitsland geëxporteerd gerst en 31 mon sters van naar België uitgevoerd gerst bezichtigen. Prqzen In de categorie handelaars, die in 1962 het meest geregeld grote hoe veelheden brouwgerst van goede kwaliteit hebben geleverd, kon dr. Van Veldhuizen de wisselbeker en 400 uitreiken aan de Vertegenwoor diger van de C-H.V. te Hazeldonk (10.300 ton). De eerste prijs (f 300 en een schilderij) was voor de C-H.V. te Steenbergen (5200 ton). Tweede, werd de C.A.V. „Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen met 1700 ton brouwgerst 200), de derde plaats 150 was voor de C.A.V. ,West- Zeeuwsch-Vlaanderen uit Breskens (1000 ton) en op de vierde plaats kwam de heer A- H. Barendregt te Drelschor met 1420 ton gerst 100). De prijzen voor de handelaars, die in 1962 parttjen van uitzonderlijk goede kwaliteit hebben geleverd, waren voor de heren J. Balkenende te Blezelinge, de gbr. Quaak te Oud-Beijerland en N G. r. Schouten N.V. te Giéssen (allen 100) Weiding In de middaguren was er een voordracht. De Inspecteur van de landbouw, ir. J. I. C. Butler voerde toen het woord over „De E.E.G.-regeiingen voor de zaal- •anen". De inleider maakte duidelijk X deze regeling bedoeld is om tot een vry verkeer van de zaaigranen te ko men. Als verbeteringen ten opzichte van de bestaande toestand zag de heer Butler een produktle ln die streken, waar de opbrengst het best is, een betere kwali teit en voor de kweker meer mogelijk heden om rassen te verspreiden. Voor oor de kleine landen achtte de inlei- dlt van bijzondere betekenis. De heer Butler was van mening, dat men thans nog vrij ver verwijderd is van vrij verkeer van de zaaigranen. Hij wees erop, dat in verschillende landen nog verschillende keuringen bestaan, terwijl ook de namen in de verschillen de landen niet dezelfde betekenis heb ben. „Er is eigenlijk alleen internatio naal verkeer als er in een bepaald land een tekort aan zaaigranen is aldus de inleider. „Er is een zekere protectie van de eigen rassen", zo stelde ir. Butler, die erop wees dat van de zeshonderd ras sen slechts 3 pet. in meer dan 2 landen voorkomt. Ir. Butler stelde, dat er bij de nieuwe richtlijn, die in de maak is, naar wordt festreefd om alleen internationaal ver eer van gekeurde zaaigranen toe te la ten. Het is de verwachting, dat er twee hoofdgroepen komen, die internationaal ook dezelfde naam krijgen. Er komen verder regelingen voor het tekort aan graan in een bepaald land en de import uit derde landen. Spreker betreurde het dat de landenrassenlijsten in de verschil lende landen blijven bestaan. Hij pleitte in dit verband voor een Eurorassenlrjst van zaaigranen en een aanbevelingslijst. De huishoudelijke bijeenkomst werd be sloten met de vertoning van de film „Graan, brood voor de wereld". In zijn openingswoord had de voorzit ter van het nationaal instituut voor brouwgerst, mout en bier, ir. J. A. Em- mens, een bijzonder woord van welkom gericht tot de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Hnber, die de morgenbij eenkomst bijwoonde. Verbolgenheid in Engeland over Oostenrijkers Anton Mayerhofer, vice-voorzïtter van de Oostenrijkse voetbalbond heeft bij het vertrek van het Oostenrijkse voetbal team uit Engeland verklaard: „Wij zou den graag nog eens willen bewijzen, dat wy sportmensen zijn in do ware zin van het woord. Maar dan voor een sportief publiek en met een andere scheidsrech ter". Zoals bekend is de wedstrijd tus sen Schotland en Oostenrijk elf minuten voor het einde gestaakt door de Engelse referee Jim Finney, toen hij bij de stand 41 voor Schotland een tweede Oosten rijker van het veld moest sturen. Ook de leider van het Oostenrijkse elftal, Karl Decker, was bijzonder slecht te spreken over mr. Finney: „Deze man heeft een psychiater nodig", was zijn mening. De Engelsen zijn echter een heel andere mening toegedaan. Finney zelf betoog de: „Ais ik de wedstrijd had laten verder gaan, waren er aan Schotse zijde zeker ernstig gewonden gevallen. U hebt zelf gezien, dat midvoor Nemec mij in het ge laat spuwde en dat Erich Hof een Schot se tegenstander op heel gemene wijze in de zij trapte". Mr. Finney kreeg in zijn mening steun van een beroemde Engelse collega: Reg Leafe. Leafe, die in 1961 Europa-Cupwedstrijd tussen Rapid Wien en Benfica heeft moeten staken, suggereert: „De Oostenrijkse voetbal bond moet worden geschorst. Zij schij nen er een gewoonte van te maken om wedstrijden, die voor hen verloren drei- fen te gaan, dusdanig voort te zetten, at het staken ervan de enige oplossing is". Ook Billy Wright, oud-aanvoerder van het Engelse elftal, had geen goed woord voor de Oostenrijkers. „Tuig is het" („rubbish") was het enige dat Billy Wright er van zei. Ir. I. J. P. Kupers lector aan de landbouwhogeschool te1 Ir. L. J. P. Kupers, de vroegere rijks- iandbouwconsulent van West-Brabant, die ook verbonden is geweest aan het landbouwconsulentschap voor de Zeeuw se eilanden te Goes heeft donderdag zijn lectorschap aan de landbouwhoge school te Wapeningen aanvaard. „De landbouw is op het ogenblik sterk in beweging en verliest steeds sneller het karakter van ambacht", zo was de strekking van de woorden, die de nieu we lector tot de stndenten richtte bU zjjn officiële intreden aan de landbouw hogeschool. „Vervanging van mens en dier in de landbouw is niets nieuws: uit de oud heid zijn hiervan reeds voorbeelden te geven. De grote impuls tot toepassing van werktuigen in de landbouw is ech ter wel een typisch verschijnsel van onze tijd. Dat deze ontwikkeling wel eens schoorvoetend wordt aanvaard, Is niet zozeer een falen van de hogere eisen, die deze techniek aan de uitvoe ring stelt. Het lijkt", aldus ir. Kupers „waarschijnlijk, dat de oorzaak het ge brek aan vertrouwen in de toekomst TAL VAN ATTRACTIES Fototentoonstelling en expositie van rijkspolitie Iedereen in Axel zal in de feestweek ter gelegenheid van het 750-jarig be staan wel aan zijn trekken kunnen ko men. Het programma voor de dagen, die liggen tussen de 22ste juni en de 29ste juni bevat tenminste tal van at tracties. Zo zullen de inwoners onder meer een fototentoonstelling „Zie God's Schepping" en de rykspolitie-expositie „Raad en Daad" bunnen bezoeken. De Kleine Kreek en de omgeving zal ter gelegenheid van deze feestviering 's avonds verlicht zijn. Ook wordt er op verschillende avonden een wagenr gehouden. Een klankbeeld met dia-ver toning over Axel staat eveneens op het programma. Dagelijks zullen er in de feestweek te Axel de volgende activiteiten zijn: terdag 22 juni ballonwedstrijd, gymnas- tiekuitvoering, feestmarkt met stand werkersconcours, Rode Kruiswandel- tochten met défilé door de Axel se ver en een concert door het eniv da. Tipetterskorps der artillerie uit Bre- Op maandag 24 Juni zal er op het azydlowskiplein een kindermiddag wor den gehouden. Voorts is er een vlieger wedstrijd voor jong en oud en een rol- schaatsshow. De dag daarop komt een Poolse volksdansgroep optreden en is ef verder 'n concert door de rijkspolitie- kapel. Op woensdag 26 juni wordt ei eveneens een rolschaatswedstrijd voor de jeugd gehouden. In de avonduren zal een der omroepverenigingen op het Szydlowskiplein een amusements-avond verzorgen. Het marionettentheater van Bert SUBSIDIES VOOR OUDHEIDKUNDIG ONDERZOEK Het Coördinatie College voor Openbare Werken (C.O.W.), te Den Haag heeft subsidie toegezegd voor de uitvoering van enkele objecten van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. Het betreft hier: onderzoek kasteelterrein Wolphaartsdijk; onder zoek vluchtberg Rom te Klevers kerke (vindplaats); onderzoek kerkterrein St. Anna ter Muiden; stadsonderzoek Axel; onderzoek kasteel te Haamstede en stadsonderzoek te Zierikzee. De subsi diëring heeft plaats in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. Brugman komt donderdag 27 juni naar Axel. Op die dag zal er een historische optocht door de stad trekken en zal men ook een Breugellaanse maaltijd aanrichten. De muziek op die dag zal verzorgd worden door het stadsdraai- Militaire dag door commandotroepen met medewerking van een straaljagersteam op het pro gramma. De Koninklijke Militaire Ka pel zal op die dag een concert en taptoe verzorgen. Op zaterdag 29 juni concerteert de chr. gemengde zangvereniging „Asaf" en wordt er een reünie van oud-Axelaars gehouden. Het programma van die dag bevat ten slotte nog een concert, een Breugeliaanse maaltijd en een histori sche optocht. De knallen en lichtflitsen van een vuurwerk zullen ln de late avond het einde van de feestweek aan kondigen. DRS. C. DE WAARD TE VLISSINGEN OVERLEDEN 13-jarige leeftijd „CONSEQUENTIES ONAANVAARDBAAR" Plan tot combinatie dienst met Duiveland DE VOORWAARDEN, die Gedeputeer de Staten van Zeeland stellen aan de vijf Schouwse gemeenten voor uittre ding uit de Centrale Dienst .Noord- Zeeland" zijn voor Bruinisse niet accep tabel. De eerste reacties van de raad vrijdagavond wezen in deze richting, financiële consequentie, dat de uittre dende gemeenten over een periode van tien jaar veertig cent per inwoner moe ten bijdragen voor hun „heengaan", heeft Bruinisse ten enenmale onaan vaardbaar genoemd. De raad zal de an dere vier gemeenten Zierikzee, Wes- terschouwen, Brouwershaven en Duive land dan ook adviseren in beroep te gaan by de Kroon tegen deze voorwaar den van G.S. Burgemeester C. H. v. d. Linde stelde de raad in kennis van een brief van Gedeputeerde Staten, waarin de beslis sing van de vijf gemeenten om de Cen trale Dienst „Noord-Zeeland" per augus tus a.s. te verlaten, onder bepaalde con dities wordt goedgekeurd. Zoals men weet, zal de Centrale Dienst na die da tum de gemeenten op Tholen, Sint-Phi- lipsland en de gemeente Middenschou- wen omvatten. De directeur van de dienst, de heer A. J. Argelo, zou ten gevolge van deze nieuwe constellatie op wachtgeld worden gesteld. Als bijdrage in de consequentie van hun stap moe ten de vijf gemeenten volgens G.S. nu opbrengen: veertig cent per inwoner over een periode van tien jaar. G.S. waren het met de uittredende ge meentebesturen eens, dat het niet juist is om de aanblijvende gemeenten na augustus een zelfde service te verlenen ais tot op heden voor het bedrag 2,65 per inwoner dat per jaar wordt neergeteld. Dit zou namelijk inhouden, dat Iedere kostenstijging binnen het raam van de uitgedunde dienst voor re kening; van de uittredende gemeenten zou komen, zonder dat zjj daarop enige invloed zouden uitoefenen. Burgemeester Van der Linde lichtte nog toe, dat de uittredende gemeenten alleen het wacht geld wensen te betalen. Inmiddels heeft het gemeentebestuur van Bruinisse al enkele besprekingen achter de rug met b. en w. van Duiveland om te komen tot een vorm van samenwerking voor een eigen dienst. modus voor een t Landbouwer brak been Dezer dagen kwam de landbouwers knecht L. V. te Kamperland met zijn been onder een rolblok, waarbij hij zijn been op twee plaatsen brak. Het onge luk gebeurde, doordat de man van het rolblok viel. Na behandeling door dok ter v. 't Hart werd hg naar een zie kenhuis in Goes vervoerd. Collecte De collecte, die in Wolphaartsdijk is *- nenlijke milit-1" opgebracht. gehouden vóór de gezamenlijke militaire fondsen, heeft 51,83 opgebra Belasting voor vermakelijkheid in Goes omlaag B- en w- van Goes stellen de gemeente raad voor om de vermakelijkheidsbelas ting voor gewone films, culturele films en sportevenementen te verlagen. Als de raad met het voorstel akkoord gaat, komt dit de gemeente jaarlijks op onge veer 9000 te staan. Het college doet deze suggestie naar aanleiding van een verzoek van de bioscoopexploitante, de fa. C. J. van Liere en Zonen. In het schrijven werd verzocht om het tarief van de vermakelijkheidsbelasting voor gewone films tot een dragelyk peil terug te brengen, het tarief voor cultu rele films eveneens te verlagen en de vertoning van Nederlandse films te sti muleren door afschaffing van de belas ting op deze categorie films of een speciale lagere heffing. Het verzoek werd gedaan in verband met de terug loop van het bezoek aan de bioscoop en de terugloop van de recettes. B. en w. zijn van mening, dat als de vermakelijk heidsbelasting verlaagd wordt, dit niet alleen voor de bioscoop moet gebeuren. Zij geven de raad in overweging het tarief voor de vermakelijkheidsbelasting naar de toegangsprijs voor onder meer gewone films, toneelvoorstellingen, cir cusvoorstellingen en danspartijen van 25% op 20% te brengen en het tarief van bijvoorbeeld gymnastiekuitvoeringen en demonstraties en sportuitvoeringen, alsmede culturele films van 20% tot 15% te verlagen. KOMENDE WINTER VIER C0RR1EBR0KKEN-SH0WS In het komende winterseizoen zal de VARA-televisie 4 Corrie Brokkenshows op VAR A-zondagen uitzenden, die gere gisseerd zullen worden door Dick Harris de regisseur van de Rudi Carrell- shows. Frans de Kok zal de muzikale be geleiding verzorgen. is op r C. de Waard, docto- In VIlSHlni overleden de heer - - randus in de wis- en natuurkunde. Van 1919 tot aan zyn pensionering in 1944 was de heer De Waard leraar aan de rijks h.b.s. te Vlissingen. Het stoffelijk overschot Is gisteren in alle stilte ter aarde besteld. Behalve als leraar heeft de heer De Waard ook bekendheid verworven door zijn onderzoekingen op wetenschappe lijk gebied, met name op het gebied van de geschiedenis der natuurkunde. Zijn in 1906 verschenen werk „uitvinding der verrekijkers" was zeer bekend. Ver der verscheen er een groot aantal ande re publikaties van zftn hand, zowel in het Nederlands als in het Frans, Duits en Italiaans- Ook verrichtte hy belang rijk werk door de uitgaaf van het dag boek van Isaac Beeckman (een tydge- noot van Descartes) van 1604-1534, dat in vier delen verscheen in de jaren 1939-1946. Frankrijk waardeerde het werk van drs. De Waard door hem te onderscheiden met de benoeming van het Legioen van Eer. Bij koninkiyk besluit van 17 augus tus 1959 werd de heer De Waard be noemd tot officier in de Orde van Oran je Nassau. De versierselen werden hem uitgereikt op zyn tachtigste verjaardag. F. B. DEN BOER: ...in één ruk uit... Boekenquête over april „DE LANGSTE DAG' OPNIEUW EERSTE „De Langste Dag" van Corne lius Ryan nu al voor de zesde achtereenvolgende maal aan de top van de Zeeuwse bestsellers lijst heeft in de maand april een geduchte concurrent gekre gen. Ook deze concurrent was een oorlogsboek: „Nacht van de Generaals" van Hans Helmut Kirst, dat juist enkele punten tekort kwam om „De Langste Dag", waarvan de verkoop is gestimuleerd door krantenpubli- katies en de vertoning van de gelijknamige film in Zeeland, van de hoogste plaats te ver drijven. Opvallend is toch wel de blijvende eerste plaats voor Cornelius Ryans boek. Twee maanden aan de top van de ranglijst voor een boek ls al een hele prestatie. „De Langste Dag" heeft het niet minder dan zes maan den vol gehouden. Een bewys hoezeer deze epos van D-day tot de verbeel ding van het lezend publiek in Zee land spreekt. Niet zo verwonderiyk overigens, want ook verschillende de len van deze provincie hebben in Goede typering personen 1944 een invasie meegemaakt, zy het op kleinere schaal dan in Normandië. Indrukwekkend is de opmars geweest van Kirst' nieuwe boek,, Nacht van de Generaals", dat vorige maand reeds derde werd. Maar de afstand tussen „De Langste Dag" en „Nacht van de generaals" was toen veel groter dan ln de afgelopen maand. Nummer twee van de vorige maanden: „Eenzaam, maar niet alleen" is in april naar de vijfde plaats gezakt. Een hogere waardering kregen Godfried Bomans Omnibus van de zesde naar de der de plaats gestegen en „Don Camil- lo in de bocht" van Giovanni Guare- schi, dat de vierde plaats voor zich opeiste. N ieuwe gezichten Verder komen op onze ranglijst enkele nieuwe gezichten voor. „Kort Amerikaans" van Jan Wol kers klasseerde zich als goede zes de, terwyi zijn boek „Gesponnen Suiker" het tot een negende plaats bracht. Voor de jonge schrijver een opmerkelijk succes. W. F. Her mans' „Donkere kamer van Da mocles" duikelde van de vierde naar de zevende plaats. Een nieu weling op onze lijst is ook „Sche mer over Djakarta", dat een niet onverdienstelijke achtste klasse ring innam. „We leven nog" van Simon Carmiggelt werd nummer tien op onze hjst. Voor de elfde tot en met de 21e plaats kwam een tiental boeken in aanmer king, dat één vermelding kreeg. Daaronder waren: „De verwildering" van Hugo Claus, „Omtrent Deedee" van dezelfde schryver, „Van het klei ne koude front" van J. B, Charles, „De Spiegel barstte" van Agatha Christie, „Finale als voorspel" van Nevel Shute en „Diagnose: ongenees lijk?" van Heinz G. Konsalik. By de pockets waren er ln april geen speciale „uitspringers". Voor deze handige boekjes biykt alom een gro te belangstelling te bestaan. Genoemd kunnen nog worden „De Overval" van dr. L. ue Jong, „Over zichzelf en nnderen" van Anna Blanian en „Met gesloten deuren" van Jean Paul Sar- Achtergronden zijn uitstekend belicht De Duitse schrijver Hans Hell- mut Kirst heeft in Zeeland een uitgebreide lezerskring. Zijn nieuwe boek „De nacht van de generaals" is dan ook de afgelo pen weken veel verkocht, zo zelfs, dat deze roman op onze bestsellerslijst over april een stevige tweede plaats innam. Eén van de enthousiaste lezers van Kirsts boeken is de Middelburger F. B. den Boer, die „De nacht van de generaals" in één ruk heeft uitgele zen. „Een interessant boek", vindt de heer Den Boer. „Kirst schryft in een prettige trant, kort en krachtig. Vooral weet hy zyn personen zo goed te typeren. Je kunt het jo allemaal zo goed voorstellen", meent hy. De heer Den Boer heeft in de afgelo pen Jaren verschülende boeken van Kirst gelezen, zoals „08-15" (De Ka zerne, De Oorlog en Het Einde), „Op roer in een kleine stad", „God slaapt in Masuren", „Kultura 3" en „Fa briek van officieren". Hy heeft een speciale belangstelling voor alles wat met de tweede wereldoorlog ln ver band staat. „Veel boeken geven opheldering over een bepaalde periode en gebeurtenis sen uit de oorlog. Vaak worden de achtergronden uitstekend belicht. Dat Boer, die overigens met hetzelfde enthousiasme oorlogsboeken van an dere schryvers leest. „Zowel de Duit se al3 de geallieerde kant interesseert me", merkt de heer De Boer op. Wat hem byzonder aanspreekt in deze boeken is de actie Op dit punt komen de lezers van Kirsts roman „De nacht van de gene raals" voor de volle honderd procent aan hun trek. In feite is dit boek een soldatenroman, waardoor heen ech ter listig een drietal gruwelijke moor den zyn geweven. De gebeurtenissen spelen zich respectievelijk af in War schau, Parys en Berlyn in het midden van de oorlog en een tiental jaren na de oorlog. De suggestieve omslag van ,^Nackt van de generaals

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4