INDONESISCHE HANDELSMISSIE ARRIVEERDE IN NEDERLAND Gesprek in Den Haag met groep industriëlen Soekarno wil nog steeds naar Nederland komen Labour partij' behaalt grote verkiezingszege KLANKBORD „HERSTEL VAN VROEGERE ECONOMISCHE BANDEN" Vandaaa... Winst van 541 zetels Thant vraagt Franse regering kernproeven te staken A.N.V.V. werft „klanten" STUKJE NEDERLANDS STRAND IN HART VAN FABRIEKSSTAD ESSEN ZATERDAG 11 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Geheel onverwacht is gistermiddag uit Londen op Schiphol een uit drie leden bestaande Indonesische handelsmissie aangekomen, die tot dinsdag met leidende figuren van grote Nederlandse industrieën van gedachten hoopt te wisselen. De missie stond onder leiding van dr. Harsono Reksoatmodjo, president-directeur van de 9 staatshan- delshuizen der Indonesische regering in Djakarta. Hij wordt begeleid door de voormalige Nederlander dr. Ch. V. de Villeneuve, economisch adviseur van de Indonesische ambassade in Londen en de Indonesiër Mohammed Zein Safei van het Indonesische handelshuis in New York. Op Schiphol deelde dr. Harsono mede: „Dit bezoek aan Nederland is een initia tief van mijzelf. U moet het beschouwen als een oriëntatiereis als eerste stap op de weg naar herstel van de vroegere in dustriële banden tussen Nederland en Indonesië. Wij zouden toch zeker graag willen meedelen in de voortuitgang van de Nederlandse indnstrie en wij hopen dat Nederland Indonesië zal kunnen gaan helpen bij haar economische ont wikkeling van het produktieapparaat". Bespreking Reeds gistermiddag vond in de ver gaderzaal van de centrale kamer voor handelsbevordering in Den Haag een bespreking- Dlaats me' derl ipreking plaats met een groep Ne- landse industriëlen. om tot samenwerking op nieuwe basis te geraken en naar nieuwe wegen te zoe ken, welke zullen leiden tot vruchtbare economische samenwerking ten nutte van beide landen. Van Nederlandse zijde werd blijk ge geven van de wil om de relaties we derom aan te knopen en een basis te zoeken waarop dit mogelijk moet worden geoordeeld. De heer Harsono maakte daarna zijn op wachting op het ministerie van buiten landse zaken, terwijl maandag a.s. een gesprek met de directeur-generaal van de buitenlandse economische betrekkin gen van het ministerie van economi sche zaken zal plaatsvinden. Daarna vertrekt hy via Bonn naar Genève voor het bijwonen van de G.A.T.T.-conferen- tïe. de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industrie voor Internationa le Belangen. Ze stond onder leiding van dr. W. A. F. Stokhuyzen, gedelegeerd lid van het bestuur. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren H. P. Gelderman uit Oldenzaal, M. H. Damme (V.M.F.), A. A. A. Dik kers (Philips), prof. Kuin (Unilever), C. J. Middelkoop (Coöp. Zuivelfabriek Bedum) en meer vertegenwoordigers van Nederlandse bedrijfstakken, zoals scheepsbouwindustrie. Wensen Dr. Harsono gaf een omstandige uiteen zetting over de wensen van Indonesische zijde. Hy gaf uiting aan zijn verlangen OVER het algemeen ben ik geen voorstander van allerlei ver gelijkingen tussen „vroeger" en „nu". Vele daarvan vallen uit ten gunste van vroegerdie goeie, ouwe tijd immers, die wel oud, maar niet zo goed was als de bra- ve mijmeraars geneigd zijn te ver onderstellen, omdat zij alle voor delen onthouden hébben, maar de niet-zo-goede kanten hebben weg gedrongen uit hun memorie, een vergeeflijke, menselijke éigen schap, die niettemin het beeld ver valst. Er zijn natuurlijk „vroe ger" heel wat dingen geweest, die aardiger en plezieriger waren dan de tegenwoordige, maar andersom was dal: ongetwijfeld ook het ge val. Bovendien zijn te veel men sen geneigd de ontwikkeling te zien tn hun eigen belangen sfeer. Zij denken daarbij niet aan wat voor hen ongetwijfeld ple zieriger was, maar voor anderen niet zo leuk en dat- wat hun is ontnomen aan gemak en plezier aan anderen is ten goede geko men. Maar nu wij vlak voor de verkie zingen staan mag i/c, geloof ik, toef in alle objectiviteit constate ren, dat die periode in ons staats burgerlijke leven vroeger heel wat interessanter en opwindender was dan nu het geval is. Nu is er run de gebeurtenissen die ons te wachten staan nauwelijks iets te bemerken en van kleur en op- winding is nauwelijks een week vóór „de grote dag" nauwelijks iets te bespeuren. De partijpropa gandisten blijken koppig vast te houden aan de vreemde illusie, dat aanplakbiljetten keurig naast eUcaar van alle partijen invloed op de beslissing van het kiezersvolk uitoefenen. De par tijen staan keurig in de rij hun beurt af te wachten om op de beeldbuis en voor de microfoon te verschijnen. De één doet. dat dan wat handiger en smeuïger dan de ander maar ik zie er niet veel heil in, want negentig percent van wat te berde gebracht wordt, door welke partij dan ook, is voor ieder weldenkend mens aanvaard baar. Ze willen en ik twijfel niet aan linr. oprechtheid alle maal het goede voor gemeenschap en volk en wie zou tegen deze goede bedoelingen bezwaar kun nen hebben? Zo wordt het, alles te zamen, een vlakke, rustige, welgezinde bedoening, die niet in staat kan zijn het bloed on stuimig door d' aderen te doen bruisen, llc ben er oprecht van overtuigd dat de gebeurtenissen m verband met Feijenoord voor een groot deel des volks zinne- prikkelender zijn dan de voorzet ten en schuivers van vadertje Suurhoff cn diens tegenspelers. Niet dat ik die Feijenoorditis niet een beetje belachelijk vind. maar het feit moet worden geconwta- teerd. Het is nu eenmaal nirf an ders. „Vroeger" nu was dat,'twee we ken vóór de verkiezingsdag, to taal anders. Toen zat er een wed strijd-element in, dat iets van die Feijenoordkoorts in zich had. Wij hadden het sirlsel der evenredige vertegenwoordiging nog niet 'en het ging hard 'tegen hard en hef tig tegen heftig tussen linke jon gens en niet tussen onpersoonlijke bleke lijs t en Ik was toen een schoolknaap en ik sloeg geen politieke worstel- en boksicèdstrijd in zalen en zaaltjes of in de open lucht over. De jon gens waren niet op hun mondje gevallen en het v;as catch-as- catr.h-can; een opwindende reeks van spektakels, waar geen nog zo opwindende film tégeii op kon. De heren kleedden elkaar tot en met het hemd uit en hel politieke bloed vloeide bij stromen in de Dat is allemaal helemaal anders geworden Wij, de kiezers, zullen onze stem wei-overwogen en prin cipieel uitbrengen en met vaste hand het rode potlood hanteren. Veel waardiger en misschien ook waardevoller dan vroeger. Maar lang niet zo plezant als toen. ELI AS. GRAFISCHE C.A.O. NAAR RIJKSBEMIDDELAARS (Van onze Haagse redactie) Het ontwerp voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de grafische industrie heeft niet de goedkeuring kun nen verkrijgen van de Stichting van den Arbeid en wordt daarom volgens de spel regels van de nieuwe loonpolitiek ter be slissing doorgezonden naar het college van ryksbemiddelaars. De Stichting van den Arbeid is het, evenmin als eerder de looncommissie van de stichting, niet eens kunnen wor den over de verlenging van de vakantie met één dag. De vertegenwoordigers van de centrale werkgeversorganisaties voe len er namelijk niets voor om in dit jaar tot uitbreiding van de vakantie over te gaan. Verwacht wordt, dat ook het col lege van ryksbemiddelaars zyn goedkeu ring niet zal geven aan een verlenging van de vakantie voor de grafici. Jordaans kabinet zou ontslagen zijn Radio-Cairo maakte gisteren melding van een bericht uit Beiroet, als zou ko ning Hoessein van Jordanië besloten hebben het kabinet van Hoessein Ben Nasser te ontslaan en Samir Rifai te belasten met de vorming van een nieuwe regering. Rifai is al tweemaal eerder premier geweest, de laatste keer van 27 maart tot 20 april jl„ toen hij aftrad na nederlaag in het parlement. De dag daarop vormde Hoessein Ben Nasser, een oom van koning Hoessein, een nieu we regering. OPENHARTIG GESPREK MET JOURNALISTEN „Goede kansen voor de Nederlandse scheepsbouw" (Telegrafisch van onze speciale verslaggever in Indonesië) Tijdens zijn eerste ontvangst van een groep Nederlandse journalis ten sinds 1957 heeft president Soe karno gistermorgen in zijn paleis verklaard: „Ik heb het Nederland se volk beloofd dat wanneer de kwestie-Irian geregeld zou zijn ik bereid zou zijn naar Nederland te komen. Die belofte wil ik gaarne houden". zeer informele wyze in de ontvangstzaal van zyn paleis. Soekarno sprak nog met veel plezier over de rede, «lie hy woensdag in het sportstadion had ge houden en waarby nij verschillende ma- speciaal het woord had gericht tot aanwezige Nederlanders. „Ik heb U toen een beetje geplaagd", zei by nu. Hy sprak voortreffelijk Nederlands. Openhartig De president was tijdens de perscon ferentie vergezeld van minister Lei- mena en de minister van voorlich ting Roe9lan Abdoelgani, die in een zeer har-telijk humeur bleken te ver keren. Daarmee werd een goede sfeer geschapen voor een openhartig gesprek, dat uiteraard toch nog wel ae nervositeit van een nieuw begin had. De president verklaarde met nadruk, dat in Indonesië de godsdienst vrij kan worden uitgeoefend. Minister Leimena bevestigde, dat liet aantal christenen thans hoger is dan in de Nederlandse PAUS JOANNES ONTVING BALZAN-VRF.DESPRIJS Paus Joannes heeft gisteren uit handen van president Segni van Italië de Bal- zanprys 1963 voor de vrede ontvangen. De paus deed een beroep op de mens heid zich te onthouden van geweld. „De vrede is een huis. het huis van allen", zei hij. De paus wees er op dat het de eerste keer is dat een paus een vredesprijs ont vangt. H(j zei de aan de onderscheiding 'erbonden som van een miljoen Zwitser se franken te zullen besteden voor vluch telingen die door de kerkelijke charita tieve instellingen worden gesteund tijd. De president voegde eraan toe: „Ik heb met name ook de Papoea's verze kerd, dat er geen sprake van is dat zij tot de Islam gedwongen zullen worden, zoals sommige Nederlanders om hen bang te maken, hadden beweerd". Wijzigingen Wat de economie van het land betreft, staan drastische wijzigingen op stapel, waarbij bepaalde cultures in hoofdzaak in bepaalde streken worden samenge trokken. Zo is Ceram aangewezen voor de volledige suikercultuur, Soemba en Soembawa krijgen de massa van de katoenbouw, aldus Soekarno, die er glimlachend aan toevoegde: „Al zal de Nederlandse textielindustrie, dat. .mis-, schien niet zo prettig in'-de oren klin ken". Scheepsbouw Sprekend over de kansen van het Nederlandse bedrijfsleven in Indone sië verklaarde Soekarno, dat zyn land Nederland graag op de markt terugziet, maar zonder voorkeursbe handeling. Nederland krijgt dezelfde tegemoetkomendheid die ieder ander heeft, niet meer en niet minder. De Sresident zag met name kansen voor o Nederlandse scheepsbouw en voor firma's die produktïe-installaties le veren, mits men zowel goed als goedkoop kan leveren. Rust Soekarno deelde mede, dat minister Lei mena, die ook arts is, en nog wel ande ren hem dringend hadden aangeraden rust te nemen. Hij vertelde dat hem nu rust was opgedrongen in het buitenland, op een plaats die hij veiligheidshalve geheim wilde houden. Het onderhoud, dat voor het Neder landse gezelschap bepaald wel openba rend was, eindigde na vyf kwartier. De president verklaarde dat hy het ten zeerste op prys had gesteld de eerste groep Nederlanders te kunnen verwel komen. H(j sprak de hoop uit, dat hier een hegin gelegd was voor een nieuwe goede vriendschap tussen Nederlanders en Indonesiërs. ...is het 25 jaar geleden, dat de Vlaamse dichter Arnold H. Sau- wen te Brasschaat bij Antwerpen overleed. ...is het 100 jaar geleden, dat de tolheffing op de Scheldemonding werd afgeschaft. De eerste opvouwbare helikopter ter wereld, een toestel van 270 kg, dat door Domier is gebouwd, heeft in Friedrichshafen zijn proefvlucht gemaakt. De ,fDo 32" zoals de wentelwiek is genoemd, kan op vele brandstoffen vliegen. Hij kan als kleine aanhangwagen achter éen auto worden vervoerd (linksboven)De icagen kan als een soort mobiele helihaven wor den gébruikt (linksonder) waar op elke vlucht kan beginnen of eindigen (rechts). Na een tiental lessen zou men kunnen vliegen met dit toestel, dat een snelheid kan halen van 110 km. per uur. De rotor wordt aangedreven door een gasturbine met een vermogen van 90 p.k. De prijs zou komen te liggen in de buurt van 32.000 gulden. C.S.W.V.-voorzitter besprak actuele beleidsvraagstukken Dr. ir. B. Bölger als opvolger van ir. W. H. Kruyff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, heeft op de gisteren te Emmeloord in de Noordoost- polder gehouden besloten algemene le den vergadering van het verbond in zijn eerste redevoering als voorzitter ran dit verbond enkele actuele beleidsvraag stukken besproken. Hij belichtte de economische situatie en vroeg zich onder meer af of de ontwik keling der investeringen in de naaste toekomst voldoende zal zrjn. De heer Bölger bepleitte nog geen speciale sti mulerende maatregelen nu, maar waar schuwde er niet te laat mee te zijn als ze werkelijk nodig worden. Bij de bespreking van de loonpolitiek merkte de voorzitter van het verbond op dat de constructieve bijdrage van de Nederlandse vakbeweging aan de uit voering van de loonpolitiek aan menig land tot voorbeeld mag worden gesteld. De positieve, instelling van het verbond tegenover de grote lijnen van de arbeids ongeschiktheidsverzekering nam, aldus dr. Bölger, niet weg dat hij op enige on derdelen kritiek heeft, voornamelyk op die punten waar minister Veldkamp af geweken is van de adviezen van de So ciaal-Economische Raad en van de So ciale Verzekeringsraad. Deze punten zijn: de afschaffing van de loongrens voor de ziektewet, de opzet van de medi sche dienst, de uniforme premie en de wettelijke aansprakelijkheid. Tijdens deledenvergadering, heeft P. H. Valentgoed, directeur-generaal van de arbeid, namens de minister van sociale zaken en volksgezondheid mee- ~edeeld, dat H.M. de Koningin de aftre- .ende voorzitter van het verbond, ir. W. H. Kruyff, heeft benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prinses Beatrix naar jeugdfestival in Rotterdam H.K.H. Prinses Beatrix is voornemens op vrydag 17 mei aanwezig te zyn by een gedeelte van liet programma van het jeugdfestival Rotterdam, dat van 14 tot 18 mei aan boord van het s.s. „Water man" wordt gehouden. De prinses zal morgens de besprekingen bijwonen van enkele discussiegroepen, na afloop waarvan zy aan boord de lunch zal ge bruiken. Conservatieven de grote verliezers Volgens de gistermorgen bekend gemaakte resultaten van de don derdag gehouden Engelse gemeen teraadsverkiezingen, heeft de La bour partij een grote overwinning behaald. Labour won 541 zetels. De liberalen behaalden een matig succes. Zij hadden 2200 kandidaten gesteld, maar hun nettowinst be droeg 80 zetels. De grote verliezers zijn de conservatieven en de onaf- hankelijken. De conservatieven le den een verlies van 547 zetels, ter wijl de onafhankelijken 72 zetels moesten prijsgeven. De secretaris van de Labour partij, Wil liams, verklaarde een zo grote ning niet te hebben venvacht. Hij meen de. dat de behaalde resultaten een aan wijzing waren, dat de Labour partij 9C tot 130 parlementszetels zou winnen bij een algemene verkiezing. De partij be haalde een absolute meerderheid in een dertigtal grote steden, zoals Liverpool, Bristol. Plymouth, Nottingham en Do ver. Donderdag werd hoofdzakelijk gestemd in streken, waar een grote werkloosheid heerst. Uit de resultaten is gebleken, dat de werkloosheid een zeer urgent vraag stuk is geworden voor premier Macmil- lan, wil hij bij de algemene verkiezingen niet al te veel stemmen verliezen. Veel van de zetels die Labour nu heeft ge wonnen, waren in 1960 door de Conser vatieven veroverd. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Thant, heeft een dringend beroep gedaan op de Franse regering om haar besluit tot het nemen van proeven met wa terstofbommen in de Stille Oceaan te herzien. Thant zei in een vraaggesprek, voor h(j uit Belgrado naar Rome vertrok, dat hij „uiterst bezorgd" is. Behalve dat de atmosfeer wordt vergiftigd, kunnen de- tevens grote invloed hebben stopzetten van de kernproeven, zo zei hij tegen een verslaggever van liet Zuid- Slavische persbureau Tanjoeg. Deze onderhandelingen zullen waar schijnlijk lang duren, maar wij moeten de hoop niet verliezen, aldus Thant. „Kernoorlog is helemaal geen oorlog' Het is een geweldige daad van monu mentale kranlczinnigheid, als ik het zo eens mag zeggen. Zelfs als nu geen overeenstemming wordt bereikt ten aan zien van een verbod op kernwapens, moet men trachten het eens te worden over het kernwapenvrij verklaren van zekere wereldgebieden", aldus Thant. Met schelpenvisser en bloemenmeisjes In het hart van de Duitse industriestad Essen, ln de drukke Kettwiger Stras- se, zal op 18 mei een stuk echt Ne derlands strand zyn te zien, dat in de Duitse harten verlangens moet oproepen naar de geneugten van een vakantieverblijf aan onze kust. De zand-beeldhouwer Krisman uit Sche- veningen zal in een grote berg zand zrjn speciale artistieke gaven de monstreren en twee groepen kinde ren zullen in tien zandbakken met de namen van Nederlandse t plaatsen wedstrijden zand modeleren houden, met als prijs een gratis vakantie aan de Noordzee. Ook door middel van 10.000 plastic zakjes met zand en schelpen, him aangeboden vanaf een echte Noordwijkse schel- penvisserswagen, zullen de Essena- ren worden herinnerd aan de attrac tie van een verblijf aan onze kust. Nederlanduieek Deze en vele andere evenementen zul len een onderdeel vormen van een grote „dag van het toerisme", die op 18 mei onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V. V.) ln Essen zal plaatsvinden als on derdeel van een Nederland-week. die van 15 tot en met 22 mei door de Nederlands-Duitse kamer van koop handel, het Nederlands consulaat en de industrie- en handelskamer te Essen zal worden gehouden. Hoogtepunt van de groots opgezette „dag van het toerisme" zal zyn een meer dan 300 meter lange optocht, waaraan zullen deelnemen de boe- renkapel „De Bloaspoepers" uit Bre da, vendelzwaaiers uit Eindhoven, een Noordwijkse schelpenvisserswa- gen, de ponyclubs uit Bemnrel, Eist, en Herveld. een Spakenburgse moe der en vier kinderen in klederdracht met bloemen versierde zeilboten op trailers en natuurlijk de Haarlemse bloemenmeisjes. Deze meisjes zullen de dag openen door het uitdelen van bloemen. Draaiorgel Verder vermeldt het programma fol kloristische demonstraties, demon- straties van de Gelderse ponyclubs met muziek van een boeren kapel uit Breda en concerten door de „Swing College d'Almelo" en de „Down Town Jazzband", de Amster damse Politïekapel en de organist Piet Kee, alsmede door het Utrechtse draaiorgel „De lange Gavioli". Er zal een filmvoorstelling voor de Es- sener schooljeugd zijn en de A.N'. V.V. zal twee ontvangsten houden voor vertegenwoordigers van reis bureaus, iters, radio en televisie. E.V.A.-AKK00RD OVER AFSCHAFFING INDUSTRIËLE TARIEVEN De zeven landen van de Europese Vrij- handels.-Associatie zyn gisteravond in Lissabon overeengekomen de tarieven voor industrieprodukten onder elkaar af te schaffen tegen eind 1966. Dit akkoord werd, volgens goed ingelichte zegslie den, bereikt, nadat de drie industrielan den van de E.V.A., Engeland, Zweden en Zwitserland, hun vier partners con cessies op landbouwgebied in het voor uitzicht; hadden gesteld. De Britse secretaris-generaal van de E.V.A., Frank Figgures, deelde op persconferentie aan het eind van de ting mee: „We zijn geslaagd. Alle. pro blemen waar we mee te maken hadden zijn in essentie opgelost". Het akkoord moet nu nog slechts in details uitge werkt worden om vandaag na een korte laatste vergadering van de ministers gepubliceerd te kunnen worden. VERKIEZINGEN OP T.V. Het N.T.S.-programnia op woensdag 15 mei is van 19.50 uur tot ongeveer mid dernacht gewjjd aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. In samenwer king met het Alg. Nederlands Persbu reau worden uit studio Irene te Bus- sum in hoofdzaak de stembusuitslagen gegeven van de grote gemeenten, afge wisseld met tussentijdse totaaloverzich ten. Bovendien worden in Amsterdam op ze ven plaatsen camera's opgesteld, name lijk op de Dam en in de zes zalen waar de vergaderingen worden gehouden van de K.V.P., de P.v.d.A. de V.V.D., de A.R.- partij, de C.-H.U. en de P.S.P. Na het bekend worden van de einduit slag zullen belangrijke vertegenwoordi gers van de politieke partijen worden ge- ïntervieuwd. Nog geen „nieuwe lente" in de wereldscheepvaart Een „nieuwe lente" in de wereldscheep-' vaart heeft zich nog niet ingezet, maar wellicht is de huidige weerstand in de vraehtenmarkt, zowel voor tankers als voor droge-ladingschepen, er het eerste prille symptoom van, zo zei gistermor gen in de jaarvergadering van zijn cern mr. J. J. Ovevaar, lid van de con- Jyevaar, lid van de raad an beheer van Phs. van Ommeren N.V. in Rotterdam. Erg optimistisch was mr. Ovevaar or rigens niet. Een gunstige factor zou z als de onderhandelingen tussen de E. G. en de Verenigde Staten tot een goed resultaat komen. „Alle scheepvaart maatschappijen hebben voordeel bij een verruiming van de wereldhandel. Ook zij die niet rechtstreeks betrokken zijn bi] het verkeer op Amerika". Kustvaarder redt man op zee De Delfzijlse kustvaarder „Sappemeer" heeft gistermorgen omstreeks tien uur ongeveer veertig niijl ten noorden van het vuurschip by Le Havre een stuurloos ronddrijvende raceboot ontdekt. Het jachtje werd met de enige opvarende, een totaal uitgeputte Engelsman, aan boord van de kustvaarder gehesen. De Engelsman vertelde dat hy maandag al vertrokken was uit Southampton en vijf dagen hulpeloos rondgedreven had op volle zee zonder de aandacht te kun nen trekken van voorbijgaande zeesche pen. Hij was kort na zijn vertrek uit En- Teland in een storm verzeild geraakt, lie hem ver de zee op joeg. Al spoedig raakte de raceboot zonder benzine. Metaalarbeiders in Duitsland maandag aan het werk De vakbond van metaalarbeiders in N oord-Wu rt tember gN oord- Baden en Zuid-WurttembergHohenzoliern heeft zich gisteren mef een meerderheid van 73 procent uitgesproken voor aanvaar ding van het begin dezer week tussen werkgevers en vakbondsleiders van de metaalindustrie bereikte compromis over een nieuwe loonregeling In verband met de vrye zaterdag, zal het we.rk maandag a.s. worden hervat. De voornaamste punten van <iet com promis zijn. zoals gemeld, een loonsver hoging van vijf pet met terugwerkende kracht tot 1 april en een nieuwe verho ging van .wee procent op 1 april van het volgend jaar. Aanvankelijk hadden de metaalarbeiders acht pet ineens ge- eist. Het Wereldgebeuren Uitstekend debuut De Russen hebben deze week vergeefs geprobeerd voordeel te behalen uit het Haïtiaans-Dominicaanse geschil. Zo als bekend had Haïti de zaak aanhangig gemaakt bij de Veiligheidsraad in New York. De regering in Port au Prince beschuldigde de Dominicaanse Republiek van agressief optreden en aanslagen op Haiti's soevereiniteit. De Russische af gevaardigde bij de Veiligheidsraad, dr. Nicolai Fedorenko, was er onmiddellijk voorstander van het geding tot een in ternationale kwestie te verklaren, maar de voorzitter van de raad, de Fransman Roger Seydoux, gaf hem geen schijn van kans. Aan het eind van de beraadslagingen, waarin alle leden van de Veiligheidsraad hun visie op het geval hadden gegeven, concludeerde de Fransman dat de meer derheid van de raad liever niet tussen beide wilde komen en aan de Organisatie van Amerikaanse Staten wilde overla ten in de zaak te bemiddelen. Deze ontwikkeling hadden de Russen juist willen voorkomen. Fedorenko was dan ook van oordeel, dat de raad de Amerikanen de bal toespeelde. De Rus sen hebben namelijk heel weinig op met de O.A.S., omdat deze organisatie de communisten in Latijns-Amerika voort durend in het vaarwater zit en omdat de Verenigde Staten via de O.A.S. in vloed kunnen uitoefenen op de Zuidame- rikaanse regeringen, hetgeen zij ook niet nalaten. Door de O.A.S. weet Washing ton met het merendeel der landen van Zuid-Amerika een band te bewaren, die het communisme soms lelijk in de weg kan zitten. Appellerend aan een bepaald patriottisch gevoel in het zuiden, dat met de leus „Amerika voor de Amerika nen" vrij aardig onder woorden wordt gebracht, wapent Washington zrjn zui derburen tegen de gevaren van het slui pend ondermijnende internationale com munisme. Ook al is de O.A.S. nog niet precies wat Amerika er graag van wil maken, namelijk een aaneengesloten front, dat zich tegen alle communisti sche invloeden van buiten keert, toch heeft deze organisatie al enige succes sen behaald. Een voorbeeld is het optreden tegen Cu ba. Amerika nam indertijd vrij onver wacht de maatregelen, die resulteerden in het gedeeltelijk in quarantaine stellen van de communistische eiland-republiek. Daarna riep Washington de O.A.S. bij een. Binnen enkele dagen was de zaak beklonken en steunderf de meeste leden van de organisatie het Amerikaanse op treden. Deze eensgezinde houding was moreel van groot belang in het gevecht tegen de communistische krachten die het op het Zuidamerikaanse continent hebben voorzien. Begrijpelijk is daarom het Russische protest tegen de wijze, waarop de Veiligheidsraad de behandeling van de kwesti tussen Haïti en.de Dominicaanse Republiek nu overlaat aan de Organisa tie van Amerikaanse Staten. Daarmee wordt de hele affaire tot een inter-Ame rikaanse aangelegenheid verklaard, waarmee de Russen zich maar liever niet moeten bemoeien. Dr. Fedorenko beschuldigde Amerika daarom ook van „kanoneerbotendiplomatie". „Dit is een zaak die de Veiligheidsraad en de gehe le wereld aangaat", zei de Russische af gevaardigde. Amerika noemde de beschuldigingen vanzelfsprekend „ongegrond". Ameri- ka's vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad, Charles Yost, achtte het zeer juist de O.A.S. in staat te stellen haar „lofwaardige en doelmatige pogingen om het geschil uit de wereld te helpen", voort te zetten. Zoveel waarde hecht men in Amerika aan het besluit van de Veiligheidsraad, dat de kranten voor zitter Roger Seydoux, tussen de regels door hulde brachten voor de wijze waar op hij de Russen met een kluitje in het riet had gestuurd. Die taak kon men overigens gemakke lijk aan Seydoux overlaten. Deze 55-ja- rige Fransman, die in kringen der Ver enigde Naties in New York doorgaat als een der best geklede diplomaten, heeft meer met dit bijltje gehakt. Hij heeft reeds een fraaie carrière achter de rug bij Frankrijks buitenlandse dienst. Seydoux stamt uit een geslacht van diplomaten. Overgrootvader, grootvader en vader Seydoux dienden in hun tijd ook al het ministerie van buitenlandse za ken, het politieke bedrijf was reeds aan de jonge Roger bekend. Seydoux was zelfs nog maar 34, toen hij reeds als docent verbonden werd aan het Parijse Instituut voor Politieke Wetenschappen. „Èr gaat geen dag voor bij of ik koni hier in New York collega's tegen, die mijn leerling zijn geweest", zei hij onlangs tegen een Amerikaanse journalist. De meeste politici uit de vroe- Franse koloniën in Afrika ontvin- namelijk hun politieke vorming aan het Parijse instituut, waarover Seydoux in latere jaren de leiding verkreeg. In de oorlogsjaren speelde Seydoux een actieve rol in het Franse verzet. Hij praat niet graag over die tijd. „Ik was de oudste luitenant in het Franse leger", verklaart hij wel eens lachend. Dat hij voor zijn moedige verzet tegen de Duit se bezetter het oorlogskruis en het kruis van het Legioen van Eer kreeg, ver zwijgt Seydoux het liefst. Na de oor log in 1946 en 1947, was Seydoux ka binetschef van premier Leon Blum. Daarna bezette hij verscheidene diplo matieke posten. Zo was hij bijvoorbeeld Frankrijks eerste ambassadeur in Tu nis. nadat deze Franse kolonie in 1956 onafhankelijk was geworden. Zijn eerste contact met de Verenigde Na ties dateert van 1945. In dat jaar was hij aanwezig by de opstelling van het char ter der Verenigde Naties in San Fran cisco. Het jaar daarop werd Seydoux benoemd tot afgevaardigde van Frank rijk bij de Unesco, de culturele en op voedkundige organisatie van de Verenig de Naties. Seydoux is getrouwd met een Frangaise en hij heeft twee zoons, Eric (17) en Pierre (15), die beiden de Fran se middelbare school in New York be zoeken. De hobby's van Seydoux liggen op spor tief gebied. Net als Eisenhower is hij een geestdriftig golfspeler en als hij er tijd voor heeft, zwemt hij graag. Maar meestal laat het werk bij de V.N. dat niet toe. Het voorzitterschap van de Veiligheidsraad wisselt, zoals bekend, om de maand. Seydoux. die in september van vorig jaar in New York arriveerde vervulde de functie deze maand voor de eerste maal en al direct werd hij ge confronteerd met een moeilijke kwestie. Maar het was een uitstekend debuut, daar is men her in Amerika althans wel over t ROGER SEYDOUX geen vreemdeling in de politiek...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3