db BILT Vlissingse raadsleden willen voor de sanering binnenstad eensgezinde actie „De Beer" op het Ve richt oog :rse Meer Indrukwekkend plan voor sporthal in Vlissingen: kosten 1 miljoen Begin is er SINKE'S DRANKEN SAWEMA kv ALMANAK Meer gaten Op achtergrond Belasting EXAMENS IK KAN SERIE VERWACHT... REGISTRATIE- EN ZEGEL RECHT 16 MEI GEWIJZIGD Nieuwe N.V. opgericht in Sint-Maartensdijk Reële kansen 700 kijkers 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 MEI 1963 Kosten van deze sporthal: onge veer één miljoen (1.000.000) gulden. Maar men krijgt dan ook een gebouw, waarin achter eenvolgens uitgezet kunnen worden: 1 zaalhandbal veld, 1 mierokorfbalveld, 1 tennisbaan, 3 basketbalvelden, 4 volleybal- velden, 7 badmintonvelden en (zo nodig) twee gymnastieklo kalen voor scholen. Voor dit al les komt er een „werkvloer" van 28 bij 48 meter. Een wat goedkopere oplossing is ook mogelijk: een hal van rond 700.000 gulden. Dan krygt men een vloer van 22 bij 42 meter. In dit geval kan men echter slechts 1 basketbalveld, 8 vol- leybalvelden en 5 badmintonvelden uitzetten, alsmede uiteraard 1 zaal- handbalveld, 1 mierokorfbalveld en I tennisbaan. De Nederlandse Sport federatie en de afdeling sport en li chamelijke opvoeding van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, die het Vlissingse plan toejuichen, hebben echter al geadviseerd de hal met het grootste speelveld te doen aanleggen. Eén miljoen guldenKrijgt men dit bedrag inderdaad bij elkaar? Het begin is er in ieder geval: ongeveer 10.000 gulden, waaruit Inmiddels het ontwerpen van het schetsplan en het vervaardigen van de maquette is betaald. Bovendien kwamen er gis teravond enkele tientallen Jeugdige Vlissingse sportlieden in trainingspak binnen met evenzovele collectebussen: de opbrengst van de huis-aan-huis- collecte. Toen alles ten slotte geteld was, bleek deze collecte 1387,31 te hebben opgebracht! Ongetwijfeld een bemoedigend resul taat, maar in feite toch een druppel op een gloeiendo plaat. Maar In wer kelijkheid ging het ook niet zozeer om de hoogte van hel bedrag, als wel om een laatste stimulans voor overheid en bedrijfsleven.... Want, overheid en bedrijfsleven zullen In derdaad voor een belangrijk deel de bouw van deze sporthal mogelijk moe ten maken. Het werkcomité stelt zich voor het bedrag van 1 miljoen gulden als volgt (Advertentie) FEESTKLANKEN VLISSINGEN NIEUWENDIJK 51, TELEFOON 4266 v/h DEKKER Een beelddat, men deze zomer voor hetl laatst zal zien in het na- tuureservaat De Beer op de loop van het eiland Rozenburg. Zui gers, bulldozers, draglines enz. staan gereed om de prachtige na tuurgebied binnen te dringen, dat in luttele maanden herschapen zal worden in hoog opgespoten indus trieterrein met diepe insteekha- vens: kortom de Europoort. Gezamenlijk pleidooi: meer bouwvolume om verpaupering tegen te gaan... OPNIEUW ging gistermiddag een golf van verontrusting door de Vlissingse raad als gevolg van de langzaam voortschrijdende sanering van de oude binnen stad. „Het gevaar is nu zeer reëel geworden, dat de binnenstad werkelijk gaat verpauperen", zo liet de heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.) een oud geluid horen, dat overigens zo toonde hij aan weer actueel is geworden. „Het college doet ongetwijfeld wat het kan, maar we gaan toch een kwalijke bant op", stelde hij. En de heer Oosterhuis herinnerde er aan, dat „van louter ellende" een pand in de Noordstraat instortte, dat er ook in de Palingstraat bijzonder wankele huizen zijn, dat er in de Walstraat snel een bouwval moest worden afgebroken en dat de nieuwbouw „zo ontzettend traag" gaat. Hij zag dan ook maar één oplossing: een eensgezinde actie. „We moeten gaan praten met de middenstands verenigingen, met de aannemers, maar ook met instanties op provinciaal niveau om zo meer invloed in Den Haag-te'krijgen en meer bouwvolume te verkrij gen". Vooral in de heer E, de Priester (p.v.d.a.) vond hij een geladen mede stander. Deze socialistische fractieleider deed tenslotte de suggestie om over „de methode van actie", te spreken in een vergadering van het college van b. en w. en de commissie van financiën. „Dat kan de wethouder van financiën eens in overweging nemen", zegde burgemeester mr. B. Kolff toe. gesproken tijdens de vergadering van gistermiddag. De heer Oosterhuis vond er aanleiding toe in het voorstel tot aankoop vavn enkele panden voor de sanering: Rioolstraat 13 en Pa lingstraat 15. Maar toen deze V.V.D.- woordvoerder eenmaal goed .op gang (Advertentie) Centrale verwarming Hedentraal 19 - Middelburg TeL 01180-2962 Leeuwse Juffrouwen De Middelburgse damesmode- man, die zijn oude voorraadje volledig ontklede etalagepoppen achteloos naast de vuilnisbak de poneerde. had toch echt wel op zijn vingers kunnen uitrekenen, dat niet de vuilnisman, doch een groep passerende schooljeugd zich over deze kostbare zaken zou ontfermen. Zo geschiedde. jjKljli nou eens", riep een jonge man die met een stel klasgenoten van één der Middelburgse scho len, langs- de poppen liep. ,floera", riepen anderen „een hele stapel juffrouwen!" Want dat het juffrouwen viaren, was ondanks het ontbreken van hoofd, armen en benen aan de plasticpoppen duidelijk te zien. „Wat zullen ze het koud hebben", sprak een van de jongens en snel plaatste hij een goudkleurige plasticpop onder zijn .rui. Hij verkreeg er onmiddellijk een heel ander figuur door, hetgeen voor de klasgenoten zeer inspi rerend werkte. En toen de school- pauze voorbij vras. keerde een klas terug naar het lokaal, in hel hartverwarmende geselschap van zo'n stuk of twaalf juffrouvjen. Ze lachten geheimzinnig en voor dat de leraar kwam, plaatsten zij de juffrouwen in alle hoeken en gaten van het lokaal: in de vens terbank, aan de schoolbordhaken en in lege banken. En toen de leraar binnenkwam verschoot hij van kleur en stevig blozend wist hij niet in welke richting hij moest kijken. Hij liet de poppen natuurlijk ver wijderen, ja zélf8 vernietigen. En toen was er nog zo'n juffrouw in de klas! Dat had bijna nie mand opgemerkt, maar een van de jongens zat al zo'n tijd met zijn jas ovei zijn knie. En wat zat er onder die 1 as ff Natuurlijk, zo'n juffrouw. De situatie werd voor deze jon geman echter bijkans onhoudbaar toen voor het volgende lesuur een lerares zich voor de klas zette. Ze bespiedde een tijdje het be nauwd kijkende jongetje en vroeg toen na lang nadenken: Wat zit er toch onder die jasf" Antwoordde het jongetje bene pen: ,(Een boezemvriendinnetje Juffrouw was en stelde „de noodtoestand wordt met de dag erger", sneed bur gemeester Kolff nem de pas af: „Bij dit voorstel kan wel een enkele op merking over de sanering worden gemaakt, maar U moet het niet zo ver uitspinnen", zo zei hij. Beter was het volgens hem deze zaak opnieuw aan té snijden bij het voorstel tot reconstructie van de begroting voor 1963. Later werd te zamen met deze reconstructie de instelling van rioolbe lasting behandeld. Dit ontlokte aan de heer Oosterhuis de opmerking: „Waar om de sanering wel behandeld kan wor den bij de rioolbelasting en niet bij het pandje In de Rioolstraat, is my een raad sel". Ook voor de heer De Priester was dit een raadsel: „Waarom heeft deze actie voor meer bouwvolume meer te maken met de begroting en de finan ciële positie van de gemeente?", z< vroeg ny zich af. Hij wees er op, dat het hier „alleen maar gaat om particulieren en bedrij ven, die grond hebben gekocht in het saneringsplan en die nu eindelijk wel eens de eerste paal in de grond willen zien gaan" halen". De heer De Priester, Oosterhuis, Adriaanse en Bikker hadden die ver wachting echter bepaald niet. „Dat ha len we zeker Sn vijf jaar niet, als we de zaak reëel bekyken", vertolkte de heer De Priester de gevoelens van allen. En hjj rekende uit: „Eind 1962 kwam er één goedkeuring voor de Lange Zel- ko. Het zal nu acht, a negen maanden duren eer de volgende goedkeuring af komt. Dat wil zeggen, dat we na vijf jaar slechts 6 a 7 ryksgoedkeuringen .lebben ontvangen".... Burgemeester mr. B. Kolff zette noj de raadsleden een nog massaler actie en ten slotte stemde de heer Kolff aar zelend toe: „De wethouder van finan ciën kan het eens overwegen". ,Met de dag komen er meer gaten bij", jü steunde de heer P. Bikker (prot. chr.) de neren Oosterhuis en De Pries ter. „In een grote circel rond de St.- Jacobskerk is er praktisch geen straat zonder een gapende ruimte, omdat er huizen zijn afgebroken", zo zei hij en daarom steunde hij ook van harte de voorgestelde actie. Steeds groter werd het koor van me destanders: „Welke kleine zelfstan dige kan nog de moed opbrengen om in de Lange Zelke of elders te oe- ginnen, als hij ziet hoezeer de bouw val toeneemt waarschuwde bijvoor beeld de heer S. J. Adriaanse (k.v.p.) Vele factoren grijpen voor Vlissingen nadelig in elkaar, zo was op te maken uit de woorden van burgemeester Kolff. ,Door het uitblijven van de grenswijzi gingen neemt het inwonertal beslist niet oe". zo zei hij. Juist het tegendeel is waar: in de nieuwe woningen van Paau- wenburg gaan veel Vlissingers wonen. Dit alles bevordert de nadelige finan ciële positie van Vlissingen. En wethouder F. G. Smit, die zich goed kon voorstellen, dat de raadsleden iedere gelegenheid aangrijpen om over het sa neringsplan te praten, stelde: „De rijks goedkeuringen om te bouwen blijven naar ieders zin te lang uit. Maar bij de haven moet een nieuw ketelhuis geplaatst worden, op het terrein van „De Schelde" moet een nieuwe pijpen- loods komen. Door hun economische be langrijkheid wordt aan die werken voor rang gegeven en dit dringt de bouw van winkelpanden op de achtergrond", zo gaf hij voedsel aan nog grotere onge rustheid. Niettemin Weel de heer Smit zelf opti mistisch: „Het streven was, dat de Lan ge Zelke in twee jaar tijds herbouwd zou worden", zo memoreerde hij, „we zijn nu twee jaar bezig en ik heb er nog altijd vertrouwen in dat we het efljeugdpuisfies PUROL-POEDER f1.60 - f 1." Deze puinhopen „sieren" momen teel de Vlissingse binnenstad: rechts een onlangs ingestort win kelpand in de Noordstraat en links een pand in de Walstraat, dat ook op instorten stond, maar dat men bijtijds kon afbreken. Over deze en dergelijke bouwvallen heeft de Vlissingse raad gistermiddag uit voerig gesproken. Verschillende raadsleden spraken een grote ver ontrusting uit: verpaupering van de binnenstad, een toenemende bouwval, waartegenover een nieuwbouw in vollcomende onvol doende mate staat. (Foto's P.Z.C.) Wat betreft de reconstructie van de begroting kwamen er maar weinig zwaren naar voren. Men zag de bittere noodzaak van de bezuinigingen in. De heer De Priester had nog enig bedekt optimisme: „Misschien is het aan het 1 van het jaar alsnog mogelijk on bepaalde plannen alsnog uit te doen voe ren", zo stelde hy. Voor de heer I. Pilius (prot. chr.) was het een „zakelijke ongerijmd heid", dat de rïoolbelasting alleen betaald moet worden door de huis eigenaren en niet door de huurders, „die toch duidelijk de gebruikers zijn". Hij noemde dit een onevenre dige veldeling van de belasting. Van de zijde van b. en w. werd er ech ter op gewezen, dat het hier niet om een bestemmingsbelasting gaat, het komt in de grote pot en wordt niet al leen voor de riolering aangewend. Wet houder W. Poppe zet bovendien, dat bij nieuwbouw deze rioölbelasting wellicht in de huur verdisconteerd mag worden en dat voor bestaande woningen de huurprijs misschien herzien kan worden, als de lasten voor de huiseigenaren nu te hoog worden. De huurcommissie zal in dit geval waarschijnlijk een uit spraak moeten doen. Het overtuigde de heer Filius niet. Hij wenste aantekening tegen te hebben gestemd. Jonge Zeeuwen winnen eerste prijs in ambachtsweistrijden Twee jonge Zeeuwen hebben een eerste prijs behaald in de te Utrecht gehouden valcivedstrijden. Zij zullen nu Nederland vertegen woordigen in hun vak op de in ternationale beroepsivedstrijden te Dublin van 6 tot 18 Juli. De winnaars, W. Maljers. Kleine Werf straat 9 te Middelburg (me- taaldraaien) en E. A. M. P. de Witte. Dorpsstraat A J/6 te Zuid- dorpe (timmeren) ontvingen hun prijzen uit handen van dè staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink. De beroepenmanijestatie duurde drie dagen en was georganiseerd door hét Nederlands comité voor nationale en internationale be roepawedstrijden. Er waren ne gentig Jonge vaklieden als deel nemers. Op de wedstrijden in. Du blin komen jongeren uit België EngeUmd, Ierland, Luxemburg OostenrijkItalië, Portugal. Span je, West-Duitsland en Japan. Aan de universiteit te Groningen slaag de voor het examen semi-arts de heer C, P. Dekker, geboren te Vlissingen. Voor moeder een deel uit, de linnen 12.90, kunstleer f 18,90. de ruiter Vlissingen, Paul Krugerstraat. OPNIEUW GOLF VAN ONRUSTMEER BOUWVAL „GESTROOMLJND" ONTWERP IN MINIATUUR kort gezegd O.K. 993 cc, 4-cilinder, 47 PK, 120 TAMELIJK KOUD. Half tot zwaar bewolkt met al en toe enkele buien Matige tot vrjj krachtige zuidwestelijke wind. Tamelijk koud 4 comfortabele zitplaatsen, extra grote kofferruimte. Ruim uitzicht. Dealer voor Zuid- en Noord-Beveland: LOU1SSE- GOES N.V. Westwal 25, tel. 01100-6210. Dealer voor Walcheren: LOU ISSE- MIDDELBURG N.V. Gortstraat 60-62 telefoon 01180-2146. Met ingang van 16 mei zal landelijk een wijziging komen in bat registratie- en zegelrecht. De wijziging in net registra tierecht betreft het laten registreren van akten. Deze weiden vroeger aan geboden bij de ontvang-er, met ingang van 16 mei dient dit te geschieden bij de inspecteur van de registratie. Er mag geen geld of postzegels bij de ak ten worden ingesloten. Ook worden de akten thans portvrij teruggezonden, na betaling bij de ontvanger van de re gistratie. Het buitengewoon zegel (stempel) wordt met ingang van 16 mei alleen nog door middel van een machine verstrekt. Hier door kunnen kwitantieboekjes en ket tingformulieren niet meer met deze zegels worden voorzien. Het inwisselen van gebruikte zegel3 gaat via de in specteur van de registratie. BENOEMING De heer P. Moerland is benoemd tot ontvanger van de Nederlands hervorm de kerk te Arnemuiden in de plaats van de heer B, Grootjans, die ontslag heeft aangevraagd. Slot van pag1 regel, want anders zou er van de na tuurbescherming weinig terecht ko men. De platen in het Veerse Meer worden zo belangrijk geacht, omdat men hier in het voorjaar een broedgebied ver wacht voor zeldzame vogelsoorten, zoals sterns, plevieren, kluten, weide vogels en dergelijke. In de winter maanden wordt betekenis aan deze platen toegekend als pleisterplaats voor doortrekkende en overwinteren de steltlopers, ganzen en eenden. Voorts worden deze terreinen ge bruikt voor wétenschappelijk onder zoek door 't Hydrobiologisch labora torium voor Deltaonderzoek te Yer- seke. Grole interesse De binding van de Stichting Natuur monument De Beer met Zeeland da teert overigens al van enkele jaren geleden, namelijk van het moment af, dat de Katseplaat, gelegen in de mon ding van de Zandkreek bij Kats, in beheer is bij de stichting. Hoe langer hoe meer beginnen de natuurbescher mers het belang van Zeeland als na tuurgebied in te zien. Men verwacht, dat nu het reservaat De Beer aan de haven -en industrieuitbreiding van Rotterdam ten offer vaJt de bedreig de vogelsoorten hier mogelijk nieuwe Overheid en het bedrijfsleven moeten realisering mogelijk maken EEN INDRUKWEKKEND plan voor een sporthal is gisteravond in de glaszaal van het Schelde- kwartïer te Vlissingen ont vouwd door het „werkcomité actie sporthal" in deze plaats. In miniatuur was dit sportge bouw al te zien: een maquette (zie foto) van een prachtig „ge stroomlijnde" hal, ontworpen door de Vlissingse architect W. Messer. Lid van Gedeputeerde Staten M. J. van Poelje, burge meester mr. B. Kolff, de Vlis singse wethouders en vele raadsleden, alsmede vertegen woordigers van sportverenigin gen en van het bedrijfsleven ke ken er met kennelijk ontzag en wondering naar. broedgebieden zullen vinden. Dat is een van de redenen, waarom de stichting de Middelplaten en een deel van de Goudplaat in het Veerse Meer in beheer heeft genomen. Natuurlijk Is het de natuurbescher mers bekend, dat de altvoering van het Deltaplan grote veranderingen tot gevolg zal hebben. In vele opzich ten betekent het Deltaplan een enor me ingreep In natnur en landschap. In de flora en fauna zullen grote ver anderingen optreden, die o.m. al zyn te zien in het Veerse Meer. Maar ge lukkig blyven er nog heel wat gebie den over en komen er nieuwe gebie den bij, waar een taak ligt voor de natuurbeschermers Maar ondanks dat, is het verlies van het natuurreservaat De Beer niet vol ledig te compenseren. Het gebied is voor een groot deel buitendijks, het geen het een aparte bekoring geeft. Als vogeleiland geniet het een grote bekendheid. Juist daarom betreuren de natuurbeschermers, die in de eer ste plaats natuurliefhebbers zijn, het verlies van de Beer, waaraan de Stichting Natuurmonument De Beer, die een achttal gebieden, behorende tot de domeingronden, In beheer heeft in het zuid-westen, zijn naam ont leent. En al moge het Veerse Meer dan een zekere compensatie beteke nen, voor de natuurbeschermers van de stichting is De Beer niet te ver vangen! In Sint-Maartensdijk werd, blijkens de staatscourant, de N V. Mayfai'r heren kledingfabriek Sint-Maartensdijk opge richt. Deze heeft ten doeJ het vervaar digen van en de handel In herenkleding en voorts onder meer het verwerken van en de handel in textiel Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt ƒ450.000. Op richters zijn de heer P. W. Priem, kle dingfabrikant te Sint-Maartensdijk, als mede de N.V. Handelmaatschappij voor heen Herman Hijmans en Co. te Rot terdam en de N.V. Borsumtf-Wehry in Den Haag. De heer Priem werd tot directeur benoemd. bij elkaar te kragen: bijdrage van rijk, provincie en gemeente: 500.000, bijdrage van bedrijfsleven, burgerij en acties: 250.000, bijdrage Nederland se Sportfederatie: 250.000. Dan is er nog een geldbarrière: een exploi tatietekort van 47.000 per jaar. „Welke reële kansen heeft dit plan zo vroeg één der afgevaardigden van een sportvereniging. „Op dit moment moet ik daar het antwoord nog op schuldig blijven", repliceerde de neer Ch. J. Gillissen Verschage. voorzit ter van het werkcomité. Wel zegde hij toe, dat nu de tyd is aangebroken, dat overheidsinstanties. Nederlandse Sport Federatie en bedrijfsleven be naderd zullen worden. Reeds is er een omvangrijk comité van aanbeve ling. In dit comité heeft echter nog geen vertegenwoordiger van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" zitting genomen. De Vlissingse commissaris van poli tie, de heer J. van Marion, onder streepte deze avond ook nog eens het belang van een sporthal, toen hij een inleiding hield over het onder werp: Kan de sporthal een positieve bydrage leveren ter voorkoming dau wel vermindering van de jeugdcrimi naliteit? Op deze vraag gaf de heer Van Marlon zelf een pertinent beves tigend antwoord. Hjj wees er onder meer op, dat van de 150 Jongens, die in aanraking met de politie komen wegens jeugdcriminaliteit, er 142 geen lid zyn van een sportvereni ging.-,, Toen er in de afgelopen strenge win ter zelfs in de veillnghallen geen sport beoefend kon worden, „troffen onze politiemannen veel meer jeugdi ge personen aan in gelegenheden, die nu niet bepaald geschikt zijn voor de jeugd", zo argumenteerde de heer Van Marion verder. „Sport grijpt de jeugd", aldus deze commissaris van politie, „Iaat men dan ook van deze wetenschap gebruik maken" Architect Messer Lichtte zijn ontwerp nog verder toe. In de pauze kon men bovendien vele vragen stellen. Daar bij kwam onder meer aan het licht, dat er een toeschouwersaccommoda- tie voor 700 mensen zal komen, dat er een restaurant In wordt gebouwd en dat er ook nog een kleinere sport zaal in de hal komt. Ook de heer Gillissen Verschage had nog een treffend argument voor de bouw van een sporthal: „Bjj iedere school behoort een gymnastieklo kaal", zo zei hjj, „maur in Vlissingen hebben tve 7 gymnastieklokalen op 197 leslokalen, één op de 28 dus".... Hij vertelde voorts nog. dat het de bedoeling Is de sporthal als het geld en de ryksgocdkeurlng er een maal zjjn in de buurt van de Bas- kenhnrgseweg, hjj het bestaande sportcomplex, te bonwen. Dit gestroomlijndegetrouw is het doel van de „actie sporthal Vlissingen". Gisteravond ontvouw de het werkcomité van deze actie een werkelijk, indrukwekkend plan: een prachtige sporthal, die 1.000.000 gulden moet kosten. De foto toont de maquette, die in het Schéldekwartier was te zien. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2