jL Daarom BPI super IMix benzine ZES GROTE PARTIJEN DENKEN WEINIG VERSCHILLEND OVER „GROOT- EUROPA" blijf jong.<^j blijf fit..C-fe fiets! Kies de soort die bij Uw auto hoort stijgen langzaam maar zeker Kosten van het levensonderhoud Per jaar gemiddeld 2,5 procent Sedert 1951 met 27 procent Nog steeds afwijzend tegenover de plannen van president de Gaulle ZATERDAG 11 MEI 1963 PROVINCIALE .ZEEUWSE COURANT 9 Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maait tot en met 1 Juni: Elke dag een liets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Advertentie) Mevrouw Barbara Kiernan uit Andover in de Amerikaanse staat Massa- chussets, zit hier op London Airport in de cabbie van het sport vliegtuig waarmee zij van de V.S. naar Engeland de Atlantische Oceaan is over gevlogen. Zij kwam woensdagavond op het Londense vliegveld aan. Mevrouw Kiernan, die zaterdag van New Foundland startte op weg naar Shannon, geraakte door sterke wind uit de koers waarbij haar radio contact werd verbroken. Nadat Shannon alarm had geslagen werd het contact hersteld met de koene pilote, die meldde dat zij met. nog maar weinig brandstof vloog. Zij landde ten slotte te Sumburgh op de Shet land eilanden. President Kennedy heeft een speciale commissie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de vraag hoe het komt dat de opkomst bij verkiezingen in West-Europa veel groter is dan in de Verenigde Staten. Bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1960 bracht slechts 63,8 procent van de stemgerechtigden hun stem uit, terwijl bij de vorige maand in Italië gehouden verkiezin gen negentig procent stemde. De warme zeestroming langs de Japanse kust, bekend als de „Zwarte Stroom", heeft zich verplaatst, waardoor de temperatuur van het zeewater ter plaatse dertien graden lager is dan gewoonlijk. Als gevolg hiervan is veel vis in het gewoonlijk rijke viswater doodgegaan of heeft het warmere water op gezocht. De meningen over de oorzaak van de temperatuurswijziging zijn vele. De Oostenrijkse socialistische partij houdt dit jaar haar partijdag van 6 tot 8 juni in Wenen. „De nieuwe Nederlandse regering zal er goed aan doen krachtig te blijven streven naar het zogenaamde grote Europa en aan te blijven leggen op een supra-nationale samenwerking met een steeds levendiger Europees parlementaire controle", zegt de K.V.P.-fractieleider dr. De Kort, daarin gesteund door professor Von deling van de Partij van de Arbeid die meent dat de nieuwe regering „vast zal moeten houden aan geest en letter van de verdragen (van Rome) en in het bijzonder moet letten op democratische besluitvormingen en ijveren voor versterking van de par lementaire invloed". Ook minister Toxopeus zegt dat het nieuwe kabinet „moet blijven streven naar uitbreiding van de E.E.G.", maar hij meent, en mei hom dr. De Kort, dat definitieve beslissingen voor de Engelse verkiezingen niet zullen vallen. „Zoveel mogelijk con tact met Engeland en andere (bij voorbeeld Denemarken) moet blijven bestaan", voegt de V.V.V.-lQsttrek- ker, minister Toxopeus hier aan toe. Pal staan Door met haar (E.E.G.) partners pal te staan tegenover het "Franse streven naar een klein con tinentaal Europa kan do Nederlandse regering een ontwikkeling in de goe de richting bevorderen", aldus de heer Roolvink namens <le A.RJP. „Waken voor het open knrakter van de gemeenschappelijke markt", zegt ook de heer Beemink van de C.H.U. De heer Slotemaker de Bruine van de P.S.P. vreest dat de as Parijs-Bonn straks een overwicht van Bonn te zien zal geven. Hij verwacht dat Ita lië zich uit de E.E.G. zal „distantië ren". Maar ook de P.S.P. verklaart dat „oriëntering op Engeland aan vaardbaar is", maar voegt toe „actie ve neutraliteit is beter", én meent dat „Nederland dan slechts kan trachten zich los te maken". Overigens verwacht de K.V.P. dat de Franse poging tot liet vestigen van een „hegemonie binnen de zes bij voorbaat mislukt omdat de Duitse bondsrepubliek deze niet zal steu nen" Dc P.v.d.A. acht een vertrouwens basis binnen de gemeenschap niet mogelijk „zolang dc supernationalist de Gaulle Frankryks standpunt be paalt". Franferijfe-Europa Ook wat betreft de Franse visie op de verhouding tussen de Verenigde Staten en Europa heerste onder deze zes partjjen een grote mate van over eenstemming. (Door onze economische medewerker) De kosten van levensonderhoud in ofis land zijn nog steeds aan het stijgen. Het gaat wel heel lang zaam (en in sommige maanden is er helemaal geen stijging) maar over langere perioden gezien, valt die stijging aan te wijzen. En dus ook de waardedaling van het geld. In 1962 lagen de kosten van levens onderhoud en dan laten wij de ver plichte sociale verzekering en de loon belasting buiten beschouwing 27% hoger dan in 1951. Per laar is dat een gemiddelde stijging van bijna 2'/2 Men heeft wei eens de illusie, dat het .iet niet meer zo bar en boos toegaat als in 19f>7. toen de kosten van levens onderhoud met 10 opliepen. Maar in de jaren van hoogconjunctuur die daarna kwamen (1959 tot en met 1962) lagen de kosten beslist niet vast geketend. In het deze week verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank worden wij er nog eens aan herinnerd dat in die 4 jaren het leven 8J,u.% duurder werd. 1959-1962 Voor ongeveer 4 vloeide deze prijsstijging voort uit de afschaffing van de melksubsidie in I960, de huur- ve' ingen in 1960 en 1962 en de tij ;c buitengewone prijsstijging van .andbouwprodukten in 1962. De overblijvende prijsstijging van 4y2 ontstond voor een belangrijk deel door de sterk gestegen prijzen van Het consumptiepakket vormt het to taal dat voor het gezin wordt ge- consumptieve mensten. industriële van industriële produkten die deel van het gezinspakket uitmaken, zijn in die 4 jaar praktisch niet geste gen. Er is overigens nog geen halt aan de stijging toegeroepen. Op 15 februari jl. (het laatst bekende cijfer) lagen de kosten van levensonderhoud alweer 2Vs hoger dan op 15 december lf Dit was voornamelijk te wijten aan het duurder worden van bepaalde levens middelen (groenten, aardappelen, fruit, brood en eieren). In hoeverre de prijzen van de landbouwartikelen nu in het voorjaar zullen dalen, zullen wij moeten afwachten. De stijging van de kosten van levens onderhoud kunnen wij aflezen uit de prijsindexcijfers van het levensonder houd, dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt opgemaakt. Zo'n indexcijfer vertelt in hoeverre het con sumptiepakket duurder of goedkoper is geworden. Consumptie-pakket mptiepakk ?oor het l kocht. Om hier een inzicht in "te krijgen heeft het Centraal Bureau in 1951 een nationaal budgetonderzoek verricht. Enkele duizenden gezin nen hebben een jaar lang precies opgeschreven wat zij hebben uitgege ven. Het waren gezinnen met een bruto loon van ƒ3000 tot ƒ5000 en bestaande uit 4 personen. Elke maand wordt er nu nagegaan wat er voor datzelfde pakket moet worden uitgegeven. Is het totaal aan uitgaven nu niet. bv. 2 opgelopen, dan stijgt het indexcijfer met 2 Geleidelijk aan bleek dat met het con sumptiepakket van 1951 niet goed meer te werken was. De gezinnen hadden een groter inkomen gekregen en daardoor werd er ook niet meer hetzelfde ge kocht als in 1951. Wij behoeven alleen maar te denken aan de opmars van de televisie, de bromfiets, de koelkast, de elektrische apparaten maar ook aan andere voedingsmiddelen en levensge woonten. Om dat bezwaar op te heffen is er van april 1959 tot en met maart 1960 op nieuw een nationaal budgetonderzoek georganiseerd, waaraan gezinnen heb ben meegedaan met een bruto loon beneden de loongrens voor de verplichte sociale verzekering en bestaande uit 4 personen. Dat er inderdaad in de uitgaven wat is veranderd, kunnen wij uit de volgende opstelling opmaken. 1951 1959/-60 Voeding 36,1 32,7 Roken 2,6 2,6 Woning 20,9 20,3 Kleding en schoeisel 13,0 8.8 Consumptieve diensten: Hyg. en med. zorg 4.9 4,8 Ontwikk., ontspanning, verkeer 9.1 9,8 Maats ch.verpl.. vr|jw.vcrzekering 6,3 5,2 Totaal 92,9%. 84,2% Verplichte sociale verzekering 4,1 ll,5 Loonbelasting 3,0 4,3 Croter inkomen Wij zien dus dat het grotere inko men, dat de gezinnen in 1959/1960 hadden, van invloed is geweest op de samenstelling van het consumptie pakket. De uitgaven voor voeding, kleding en schoeisel nemen een klei ner percentage voor haar reker' dan in 1951. Daarentegen is percentage aan uitgaven voor ont wikkeling, ontspanning en verkeer gestegen. Maar in het bijzonder heeft de berekening van het aandeel van de verplichte sociale verzekering (door de hogere lonen) tot een veel groter percentage geleid."1 De regering ziet de kosten van levens onderhoud niet gaarne oplopen omdat hierdoor de arbeidsvrede in gevaar kan worden gebracht. Daarom dat zij'o.m. met behulp van het loon- en prijsbeleid de vaart zoveel mogelijk tracht af te remmen. Van stoppen durven wij niet te spre ken. De geschiedenis van na de oorlog heeft geleerd dat dit haar niet is ge lukt, waarby wy dan buiten beschou wing kunnen laten of die prjjsstjjging hot gevolg is geweest van in het bin nenland dan wel van in het buitenland werkende krachten. In het laatste geval hebben wij hoogstens de voldoenning dat er weinig of niets aan te doen is ge weest. Meningsverschillen in Nel. Vrrenigmg Levensverzekeringswezen Mr. H. W. Verloop is afgetreden als voorzitter van de Nederlandse Vereni ging ter bevordering van het Levens verzekeringswezen. In een door het be stuur van deze vereniging uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de heer Verloop het voorzitterschap heeft neer gelegd wegens verschil van inzicht ten aanzien van het door de leden der ver eniging te voeren beleid. De meningsverschillen zouden betrek king hebben op verschillende kwesties. Een daarvan betreft de structuurver andering van een in 1961 overgenomen dochteronderneming van de levensver zekeringsmaatschappij „Utrecht", waarvan mr. Verloop directeur is. Deze dochteronderneming, aanvankelijk „Pha- rus" geheten, werd van structuur ver anderd, waarbij haar naam gewijzigd werd in „Algemeen Beleggings Consor tium". Door middel van een spaarkas systeem kon ook de kleine man worden betrokken bij beleggingen in de risico dragende sector. Het bestuur van de Vereniging ter Bevordering van het Le vensverzekeringswezen was het met de ze opzet niet eens, een standpunt dat door de leden is gedeeld. De meningsverschillen over de andere kwesties zijn intern nog niet volledig uitgepraat, zodat men zich hierover van de zijde van de vereniging niet nader wilde uitlaten. Voor mr. Verloop, die vijftien jaar bestuurslid van de vereni ging is geweest, waarvan een jaar als voorzitter, waren de verschillen van in zicht inmiddels van voldoende betekenis geworden, om het voorzitterschap reeds nu neer te leggen. KRUIDENIERSBOND HEKELT VEST1GINGSBESLUIT „Met het huidige vestïgingsbesluit le- vensmiddelenbedrijven zjjn we geheel op de verkeerde weg". Aldus wordt gesteld in het jaarverslag 1962 van de „Algeme ne Nederlandse Kruideniersbond" (A.N. K. B.), welke bond op 12 juni in Amers foort zijn jaarvergadering zal houden. De vestigingswet, geboren uit de nood der dertiger jaren heeft zich ontwikkeld tot één der grootste belemmeringen voor een gezonde ontwikkeling van het mid denstandsbedrijfsleven in de huidige tijd, zo wordt in het verslag gesteld. Hierin wordt, aan de hand van cijfers, gecon stateerd, dat er geen reden is voor pessi misme over de toekomst van de bedrijfs tak, noch over de positie van de zelfstan dige daarin. Schoolweek van 5 dagen in Alkmaar Na overleg met de inspecteur van het lager onderwijs en de inspectrlce van het kleuteronderwijs hebben b. en w. van Alkmaar besloten voor de open bare scholen voor gewoon lager onder wijs en de openbare kleuterscholen ge durende een gedeelte van het jaar de vrjje zaterdag in te voeren. In het lopende kalenderjaar zal geen onderwijs worden gegeven op de zater dagen, die vallen tussen 2 juni en 15 september. Met ingang van 1964 wordt vrij gegeven op de zatterdag van half mei tot half september. Voor de open bare scholen voor gewoon lager onder wijs zullen met ingang van 13 mei-1963 alle middagschooltijden met een kwar tier worden verlengd tot vïer uur. Met ingang van dezelfde datum worden voor de openbare kleuterscholen alle ochtendschoolt|jden met een kwartier verlengd tot half twaalf. KERKNIEUWS Opleiding van Lutherse predikanten in Finland De Finse kerkvaders hebben een plan van een theologische professor verwor pen om geestelijken toe te staan hun herderlijke arbeid voort te zetten nadat zij uit de Evangelisch Lutherse Kerk z|jn getreden. De bisschoppen van de Lutherse Kerk, die gisteren bijeen zijn geweest, stem den in met een plan dat voorziet in het theologische onderricht van toekomsti ge dominees door professoren die zelf lid zijn van de kerk. Professor Osmo Tiilila, docent aan theologische faculteit van de universi teit van Helsinki, had afgelopen herfst aangekondigd dat hij uit de kerk zou treden, maar dat hij wel door zou gaan met theologisch onderricht te geven. Volgens de kerkvaders is dit onbestaan baar. Kerkelüke mutaties NED. HERV. KERK. Beroepen te Leerbroek A. J. Mulder te Lage Vuurse. GEREF. KERK. Beroepen te Haulerwijk (Fr.) C. A. Verhoog te Winsum (Fr.). GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT). Beroepen te Amersfoort-c., derde predi kantsplaats, tweede maal J. Kok te Enschede-z. Examens: De classis Kampen heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer D. J. van Stelten, Apel- doornsestraat 77, Kampen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Arnhem J. Keuning te Vee- nendaal. Advertentie Deze auto heeft overwegend een beroepsleven. Iedere dag uren achtereen in touwIn de stad en dan weer op de buitenweg. U ziet: beide auto's zijn aan elkaar gelijk. In merk, type en bouwjaar. Maar onder de motorkap houdt de gelijkenis op. Beide motoren hebben zich anders ontwikkeld. Hetzelfde geldt voor uw auto. Ook uw motor heeft een eigen karakteristiek. BP Super Mix komt er aan tegemoet met 5 verschillende soorten benzine. Voor elke motor de juiste individuele voeding. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u het verschil. Uw motor loopt inderdaad soepeler, reageert scherper en accurater! Benzine? BUITENLANDS BELEID GEEFT GEEN PROBLEMEN 17 en overgrote meerderheid van de nieuwe Tweede Kamer, die op 15 mei zal worden gekozen, blijft met nadruk gekant tegen de Europese politiek van president Charles de Gaulle. Tezelfdertijd zal de nieuwe Tweede Kamer bij de opvolgers van het huidige Nederlandse kabinet een voortzetting van de afwij zende houding ten opzichte van deze plannen bepleiten, en het lijdt geen twijfel dat de formateur op dit stuk van Nederlands beleid geen, of bijna geen, overwegende moeilijkheden behoeft te verwachten. Dit blijkt uit een door United Press International georganiseerd schriftelijk symposium waaraan door zes grote politieke partijen is deelgenomen, die alle bereid zijn gevonden schriftelijk te antwoor den op een vijftal vragen. De vragen werden voor de Ka tholieke Volkspartij beantwoord door dr. W. L. P. de Kort, K.V.P.-fractieleider in de Twee de Kamer. Voor de Partij van de Arbeid antwoordde professor dr. A. Vondeling, fractieleider in de Tweede Kamer, voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie legde minister E. H. Toxopeus een standpunt vast, voor de Anti Revolutionaire Partij antwoordde de staatsse cretaris van sociale zaken B. Roolvink, voor de Christelijk- Historische Unie mr. H. K. J. Beernink en voor de Pacifistisch Socialistische Partij (waarvoor de heer Lankhorst was ge vraagd) de heer G. H. Slotema ker de Bruine. De K.V.P. acht deze visie om twee redenen onj'uist: 1. voor zover zy het levensbelang van de V.S. bij het vrije Europa miskent en 2. voor zover zij aanlegt op ëen derde zelfstandige macht. De P.v.d.A. zegt dat het Frankrijk van de Gaulle door het tegenwerken van Europese Integratie en het „in twijfel trekken van Amerika's gevoe lens van solidariteit met Europa grote schade aan de Atlantische ver houdingen berokkent". Ook minister Toxopeus (V.VX).) en de heer Roolvink (A.R.P.) achten deze Franse visie gevaarlyk voor de Atlantische gemeenschap. De heer Beernink zegt dat dj£ een „potentiële ondermijning is van de westerse sa menwerking". Echter in dit opzicht laat de P.S.P. een ander geluid horen. Men waar schuwt dat Frankrijks afwijzing van Amerika's economische penetratie begrijpelijk is". Frankrijk is echter te zwak voor deze „kapitalistische str|jd. Via deze nieuwe frustratie zal het fascisme zijn gevaarlijke kansen krijgen". Maar de P.S.P. acht „Frankrijks nucleaire bewapenings politiek alleen maar funest". Gelijkwaardigheid In dit verband zegt de K.V.P.-woord- voerder nog dat de Franse visie op de verhouding met de V.S. juist geacht moet worden „voorzover zij het ge lijkwaardig partnerschap beoogt, zo als in de oorspronkelijke Franse op vatting het geval is". dat in een samenwerkend Europa het Nederlandse buitenlandse beleid, in de woorden van de K.V.P. „van ande re betekenis zal zijn dan voorheen". „Het buitenlands beleid zal minder direct zijn, maar behoeft dan bepaald niet minder efficiënt te zijn", aldus dr. De Kort. De P.v.dA.. verwacht dat Nederlands zeggenschap bij een hervorming van de grote bondgenootschappen waar van Nederland deel uitmaakt zoals N.A.V.O., O.E.S.O. en E.E.G., eerder zal toenemen dan afnemen. Maar deze hervormingen moeten dan plaatsvinden in „meer supranationale en democratische richting". De V.V.D. spreekt zich uit voor een „actieve politiek die in het buitenland goed aan de man wordt gebracht" en in Europees verband voor een „recht streeks gekozen parlement met wer kelijke bevoegdheden". Ook de A.R.P. acht slechts in beperk te mate een geheel zelfstandig bui tenlands beleid mogelijk. De beharti- fing van het Nederlandse belang ient slechts plaats te vinden in de door ons zelf gewilde samenwerking met anderen. Deze mening deelt ook de C.H.U. Al leen de P.S.P. wil dat Nederland, „eigen karakter bewaart door zich te onttrekken aan de autoritaire invloe den van Bonn-Parijs en aan de Ame rikaanse penetratie". De P.S.P. pleit voor een „nationale vrijhavensitua tie". Ten slotte werd de partyen gevraagd naar wat men de belangrijkste uit komst achtte van het Nederlands- Indonesisch akkoord over Nieuw- Guinea. Hier zegt de K.V.P.: de mogelijkheid tot zelfbeschikking van de Papoea's onder de V.N.-medewerking, de vre delievende verhouding van de volken VONDELING in de archipel, de verbeterde verhou ding tussen Indonesië en Nederland en de vrede in Zuid-Oost-Azië. De V.V.D. wijst op de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's door Indonesië, de A.R.P. meent dat hiervoor de basis is gelegd van normale en „hopelijk vruchtbare betrekkingen". De C.H.U. meent dat hierdoor onnodig bloedvergieten op grote schaal is voorkomen en de P.S.P. zegt dat voor Nederland het „West-Irianakkoord" de „bevrijding is uit een schuldneurose en voor In donesië het begin van een nationale en internationale plaatsbepaling". De P.v.dA. achtte de vraagstelling onscherp en formuleerde een tweele dig antwoord: „goede, wellicht vriendschappelijke betrekkingen" en „dat machtsverhoudingen in de Inter nationale politiek nog steeds door slaggevend zijn". TOXOPEUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15