Verband tussen woorden en daden was zoek Feestganger stal portefeuille: vijf weken gevangenis WALCHEREN AGENDA JACHTCLUB VEERE MAG STEIGERS IN DE HAVEN IN GEBRUIK NEMEN C. F. J. VERHAAR 40 JAAR LANG ONDERWIJZER TE 'S-HEERENH0EK BETOOG VOOR P.t.d.A. AFDELING TE SOUBURG C. F. VAN DER PEUL SPRAK VOOR STATENKRING SLUIS DER C.-H.U. Richtprijs voor de melk te laag VRIJDAG 10 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 POLITIERECHTER MIDDELBURG Rotjes-ruzie in oudejaarsnacht Een gevangenisstraf van 5 weken was het vonnis dat de politierech ter te Middelburg, mejuffrouw mr. S. C. W. Noteboom uitsprak tegen de bijrijder P. W. S. uit Wol- phaartsdijk, die in het dorpshuis van zijn woonplaats op een feest ter ere van koninginnedag een por tefeuille met inhoud stal. De bijrij der kon, zoals bij zei, de verleiding niet weerstaan toen hij alleen ach terbleef met de portefeuille, die op tafel lag. Om deze te kunnen stelen, had hij eerst een andere man die aan tafel zat, naar het buffet gestuurd. Aanvankelijk stopte hij de buit, zodat men deze bij gerezen argwaan niet in zjjn zak ken zou vinden. De officier van justitie, mr. A. W. Rosir.gh vond het zeer bedenkelijk, dat de verdachte binnen één jaar tjjd drie keer veroordeeld moest worden voor diefstal. Het was voor de offi cier een bewijs, dat de man alle waar schuwingen in de vorm van voor waardelijke straffen in de wind had geslagen. Het openbaar ministerie vorderde een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 maanden met aftrek van het voorarrest. De raadsman, mr. F. R. Adriaanse, wees op het gebrek aan raffinement van zijn cliënt en pleitte voor een geringere straf, ook omdat het gestolen bedrag vrij klein was. selpelster had de natte bankbiljetten in bijzijn van de gedupeerde W. v B. op een kachel te drogen gelegd. Later werd een briefje van honderd ln een luciferdoosje in de hoek van de keuken gevonden. De andere briefjes waren zoek. Rotjes-ruzie Geen excuus „Een slechte financiële positie mag niet als excuus gelden vooi diefstal" wendde de officier zich tot verdachte M. J. R. uit Domburg die voor twee diefstallen beiden in Middelburg terecht stond. Ln het eerste geval nad de vrouw levensmiddelen gestolen uit een waren huis, ln het tweede geva. een kleding stuk van de markt. ,De financiïle om standigheden zijn sinds kort verbeterd", merkte de vrouw op De officier kreeg de indruk, dat verdachte nu wei wist, dat ze dit niet meer kon doen. Met een maand voorwaardelijke gevangenisstraf eD een proeftijd van 2 jaar wilde hij haar nog een kans geven. Voor het tweede feit eiste hij een geldboete van ƒ75. „Dat vind ik prachtig, edelacht bare", was het enige, wat verdachte hierop nog te zeggen had. De politie rechter, mr. A. W. Thöne, vonniste con form de cis wat betreft de voorwaarde lijke gevangenisstraf. De boete bracht hij terug op" 50. De meubelmaker M. v d. D. uit Rotter dam vertelde; „Achteraf begrijp ik nog niet dat ik liet driewielertje meenam, bet was haast niet op te knappen Maar ik zag niemand in de buurt en het ding zag er zo uit, dat ik dacht het is uit een sloot gehaald en daar zo neer ge gooid". ,,U had bet toch in ieder geval even kunnen vragen aan de mensen die kort daarvoor zag" meende mejuffrouw mr. Nolehooir., die conform d< eis voor deze diefstal een boete van 60 oplegde Omdat de mosselpelster B. A. M- R, uit Wemeldinge tijdens de zitting terug kwam op haar verklaring tegenover de politie, dat zij bankbiljetten var 100 en 25 gestolen zou hebben, Is haat- zaak aangehouden tot 20 iuni. De mos- 1IDDELBIIRG Otto Sterman met negerproza en poëzie Bloeiende bongerds in het weekend riet staat thans wel vast, dat de •doei van de Zeeuwse boomgaar den het aanstaande weekend op zijn mooist zai zijn. De laatste dagen heeft het bloeiproces zich in snel tempo voltrokken Naast de pruime- en kersepercelen, zijn nu ook de pereboomgaarden tot volle bloei gekomen. Zelfs treft men op vele plaatsen ook al de zachtrose tinten var appelbloe sems aan. Het geheel geeft de natuur weer een wonderschone aanblik, waardoor menig natuur liefhebber ongetwijfeld gefasci neerd zal zijn Een tocht door bloeiend Zeeland Is het aanstaande weekend dan ook zeer aan te bevelen. Vooral op Zuid-Bevelnnd zal een trip ze ker de moeite waard zijn, waarbij, om veel moois te kunnen zien, ook zoveel mogelijk de binnenwe gen bereden of bewandeld dienen te worden. VOETBALLER BRAK BEEN TIJDENS SPEL Tijdens een voetbalwedstrijd op de vlieg basis Woensdrecht is dezer dagen de speler P. Vergouwen van „Vrederust" bij Bergen op Zoom zodanig terecht geko men, dat hij een dubbele beenbreuk kreeg De voetballer is mei een Rode- Kruisauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Advertentie Wjj ontvingen weer een fraaie collectie MAKKUM AARDEWERK Mlitdeiinug - Cuy ut- ttepos du üuerrler, 8 uui 18 Jaar Elecn-o. Turzun irelct naar India. 730. 14 laar Molenwater: Minia tuur Walcheren. M--1B uur Vllsslmjen - Alhambra. Lp repos du guer- rter, 20 uur. 18 laar. Luxor: lussen Sjanghai en St. Pault, 20 uur. 14 laar Gors Grand: Een voor allen allen voor eon. 20 uur. 14 laar Torncuzcn - Luxor. de langste dag. 19.45 uur. 14 laar Jeugdgebouw De Schakel: Streektorum C.H.U.. 19.30 u Concertge bouw Uitvoering Torneuzense muziek school, 19.30 uur. Oosthnrg - Ledeltheater: Cadzands spel ...laontje". 19.30 uur. Hulsl Bioseoopgebouw: De langste dag, 19.30 uur, 14 laar. Axel - liet Centrum: De langste dag, 20.30 uur, 14 Jaar. - Olymplatheater: De langste dag, i laar. De eerste woorden, die mevrouw A. S. v. L.-S en haar buurman W. K. Aardenburg elkaar in het nieuwe ji toevoegden, waren beslist geen geluk wensen Kort na middernacht ontstond tussen hen een fikse woordenwisseling, mevrouw v. L. zou haar buurman toen beledigingen hebben toegeroepen. Het lawaai dat de buurvrouw met enkele kennissen maakte bij het afsteken van rotjes, stond K. niet aan, hij ging naar buiten en begon de vrouw vanachter een struik met klompen jjs te bekogelen. Een van de ijsklompen raakte de aan steker die zij in haar hand hield, deze deed een handvol rotjes ontbrandden waarbij de rok van mevrouw v. L werd geschroeid- „Ik heb nooit woorden met hem gehad, we zeiden elkaar altijd ge woon goeiendag", verklaarde mevrouw v. L. Een getuige, die de oudejaarsavond bij de buurman R. doorbracht had gehoord, dat de vrouw enkele ernsti ge scheldwoorden naar K. riep. Een fetuige a décharge wist zich slechts én van deze woorden te herinneren en verder, dat er een hevige woor denwisseling was ontstaan. R. zelf wist als getuige nog te verklaren, dat een van de mensen in het portaal had gezegd: „Haal eens een fles, dan zal ik z'n hersens inslaan". De raadsman van mevrouw v. L., mr. H. A. R de Mul uit Oostburg vond het vreemd, dat er op oudejaarsnacht door K. bezwaar was gemaakt tegen het afvuren van rotjes en hij vond dit geen reden om met ys te gaan gooien. Wan neer er kwade woorden gezegd zijn, dan is dat menseljjk. Dergelijke beledigin gen zijn uitgelokt", aldus mr. De Mul. De politierechter, mr. Noteboom hield rekening met het niet feilloze gedrag van K. en vonniste een geldboete van 15. De officier had 25 geëist Een boete van 100 kreeg de chauf feur C. M. de B. uit Sluis omdat hy op de fabriek na lang getreiter een man had geslagen en gestompt. De klap pen waren zo hard aangekomen dat de man met gekneusde ribben 6 da gen lang niet Icon werken. Het vonnis van 100 was conform de eis van de officier, die memoreerde dat verdachte al eerder voor mishandeling terecht stond. Brand Een grove onvoorzichtigheid beging me vrouw E. S. uit Aardenburg toen zij in het zolderkamertje, waar haar dochter huiswerk moest maken een petroleum kacheltje plaatste dicht bij zeer brand baar materiaal. Er was daardoor tijdens een korte afwezigheid van de dochter brand ontstaan. „Verdachte heeft nu al een gevoelige les gehad", meende de officier die een boete van 30 vorderde. Het vonnis luidde conform. De opperman-steigermaker A. E. de K. uit Vlissingen kreeg een boete van 75 en een voorwaardelijke ontzeg ging van twee maanden voor de be voegdheid motorrijtuigen te besturen met een proeftijd van 2 jaar, omdat hij onder invloed van alcohol op zijn bromfiets door de Walstraat reed. Ook de Vlissinger J. l. was onder lichte invloed van alcohol, toen hij met zijn auto door de Walstraat reed. Het werd tijdens de zitting niet helemaal duide lijk in hoeverre de aanrijding die volg de, hiermee verband hield. Raadsman, mr. H. Bruin meende, dat dit ongeluk ook een chauffeur die niet had gedron ken zou zijn overkomen. Hij wees er bovendien op, dat zjjn cliënt nooit voor enige verkeersovertreding terecht had Hoewel de officier sprak van „overma tig alcoholgebruik" en een week gevan genisstraf, ontzegging rijbevoegdheid van 8 maanden, waarvan vier voorwaar delijk vroeg, achtte de politierechter een lichte invloed van alcohol bewezen. Zij legde de automobilist een voorwaar delijke gevangenisstraf van 1 maand op met de proeftijd van 2 jaar, bovendien een geldboete van f 50. een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met aftrek van de tijd dat bet, rijbewijs is ïngehon- RAAD BESLOOT Tegen een huur van f 1250 De raad van Veere heeft donderdagmid dag besloten de nieuw aangelegde stei gers in de haven in gebruik te geven aan de jachtclub Veere. Deze privaat rechtelijke vergunning is geldig tot ui terlijk 31 december 1963- Het bedrag van de huur werd vastgesteld op 1250. Omdat het rjjk de haven nog niet aan de gemeente heeft overgedragen, heeft de jachtclub een verzoek op een publiek rechtelijke vergunning voor het gebruik van de haven gevraagd aan de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswater staat in de directie Zeeland. De raad nam het besluit tot het in ge bruik geven van de steigers om de Zaterdagavond zal onder auspiciën van de Middelburgse Hervormde Jeugdraad met medewerking van de Z.V.U. de voordrachtskunstenaar Otto Sterman in „De Schakel" een avond verzorgen met zijn nieuwe programma „De neger spreekt". Na de pauze vertelt Otto Ster man folkloristische verhalen uit West- Indië en Afrika, die humoristisch zijn getint. Vergadering gereformeerde vrouwen in Middelburg De „Kring Walcheren" van de gerefor meerde vrouwenverenigingen vergader de in de Bogardzaal te Middelburg. De ze vergadering stond onder leiding van mevrouw Van der Putte uit Souburg. Mevrouw Verselionr-van der Vlis uit Vlissingen sprak over het boek „Het verraad" van A. M. de Jong. Na de pau ze vertoonde men dia's van de jubi leumbondsdag 1962. Gevonden voorwerpen Bij het bureau van gemeentepolitie te Middelburg zijn inlichtingen te verkrij gen over de volgende gevonden voor werpen: zilveren kruis met lint van avondvierdaagse, blauwe sjaal, porte monnees met en zonder inhoud, hand schoenen en wanten, witte linnen tas, hondepenning no. 158, leesboek, linker bruin kinderschoentje, rode step met geel achterspatbord, zilveren broche, paar jongensvoetbalschoenen, klein sleu teltje, wit rechter kinderschoentje, wit plastic popje, zwarte vulpen, rywielslot- sleuteltje, zakje met Brussels lof, linker wit kinderschoentje, beige kinderjasje met capuchon, linker zwarte dames schoen, wieldop van personenauto, rode hoofddoek, blauw zijden sjaal, dames rok rood-zwart, damesshirt, halskettink je, vierkante penning met nummer, wit- :e sjaal en portefeuille met inhoud. Laatste bijeenkomst slechthorenden Op de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de afdeling Middelburg van de Ver ging voor slechthorenden vertelde de heer H. J. Ikkink over zijn reis naar Lapland. Aan de hand van een serie kleurendia's liet hij de aanwezigen mee reizen per trein, per boot en per vlieg machine. Door de streek zelf werd de tocht gemaakt per autobus. Ook bezocht men Hammerfest, de noor delijkste stad van de aarde. Een groot deel van zijn reis maakte spreker binnen de noordpoolcirkel waar de Lap pen met hun rendierkudden rondtrek ken. VEERE ZEVEN KOEIEN OP VEEKEURING De aanvoer op de jaarlijkse veekeuring te Veere was zeer klein. In totaal wer den zeven dieren aangevoerd. Uitslag: eerste kalfkoeien, Marijke 12, 1A Ma rijke 13; 1 B: beiden van L. P. Bras Tweede kalfkoeien, Mieneke 6; 1 Mieneke 7; 1 B.: L. P. Brasser. Beppie eerste prijs van Jac. de Nood. Derde kalfkoeien, Mieneke 5; 1 A (medaille) „Eiland Walcheren", L. P. Brasser. Ou dere koeien, Mieneke 3, 1 A. (medaille Coöp. Zuivelfabriek „Walcheren"), L. P. Brasser, talen. VLISSINGEN „Wethouder Van Poperingbrug" in Paauwenburg Aan de Vlissingse raad, die vanmiddag bijeenkomt, is voorgesteld de brug over de watergang in Paauwenburg de naam „Wethouder Van Popering-brug" te ge ven. Mede namens enige andere raadsleden had de heer C. C. Verheul (p.v.d.a.) dit verzoek aan het college van b. en w. gedaan. Gezien de bijzondere verdien sten, die de heer Van Popering als wet houder heeft gehad voor Vlissingen en in het bijzonder bij de voorbereiding van de thans verrijzende nieuwe wijk Paau wenburg, zijn b. en w. van mening, dat deze naamgeving zeker op zijn plaats Ss. BOUWRIJP MAKEN TWEEDE GEDEELTE PAAUWENBURG B. en w. van Vlissingen willen overgaan tot het bomvryp laten maken van het tweedo gedeelte van het uitbreidings plan Paauwenburg. Het betreft hier het deel gelegen tussen de Vlissingsestraat en de Vlissingse Kleiweg ten noorden van de Alexander Gogelweg. Het aannemingsbedrijf „Zeeland" N.V. te Middelburg, dat ook het eerste van het plan bouwrijp heeft gemaakt, is be reid de werkzaamheden uit te voeren voor 660.115. B. en w. achten dit be drag aanvaardbaar en verwachten niet, dat bij een openbare inschrijving een la ger bedrag kan worden overeengeko men. Het college acht de prijs aanvaard baar en stelt de raad voor het project onderhands aan het aannemingsbedrijf „Zeeland" N.V. aan te besteden voor hét bedrag van 660.115. OOSTKAPELLE Afloop verkoping Mr. P. W. Meylink, notaris te Middel burg heeft in café Wattel te Oostkapelle publiek verkocht het woonhuis met erf, tuin en boomgaard Noordweg 52 te Oost kapelle, groot 19.55 are. Koper werd M. Adams te Utrecht voor 35010. NIEUWEN ST.-JOOSLAND Onderling concours van O.N.D.A. Dezer dagen hield de muziekvereniging O.N.D.A. te Nieuw- en St.-Joosland voor de tweede maal een onderling so listenconcours in het verenigingsgebouw te Nieuw- en St.-Joosland. Er werden acht eerste prijzen, vijf tweede en één derde prijs toegekend door het jurylid de heer Jac. den Toonder. Leo van Eenennaam behaalde het hoogst aantal punten, waardoor hij voor de tweede maal beslag legtie op de wis selbeker. Deze werd uitgereikt door de erevoorzitter van O.N.D.A., burgemees ter mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck. De heer Reijnoudt verzorgde op bekwa me wjjze de begeleiding. Scheepuaartberichten Vlissingen aangekomen op 8-5: Zaanstroom Amsterdam; op 9-5: Equator van Ips wich. Vlissingen vertrokken op 8-5: Zaanstroom naar Shoreham: op 9-5: Equator naur Hans- weert. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 8-5: Oostkerk van Bremen, Alcor W Amsterdam-Hansweert, Echo van Londen, Pandora van Poole-Terneuzen, I-Ienny J Ipswich-Gent; op 9-5: Helen van Rotterdam- Hansweert., Anholt van Rochester, Sliedrecht van Nortolk, Marne -Lloyd van Dunkirk, Ant Je van zee. Jell van Londen-Gont, Tycha van Londen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 8-5: Sirius naar Londen, Helios naar Terneuzen, Tasman naar Colchester-Hans- weert, Lupla naar Londen, Eagle naar Lon den, Spirit naar Ipswich, Oosterburgh naar Rotterdam. Irene S naar Cork: op 9-5: Lu- mey naar Boston-Hansweert, Som naar Sheernes-Terneuzen, Valiant naar Huil. Start naar Fulham, Rien Teekman naar Bergen-Gent, Marisca Lopez naar Rotter dam, Rempang naar Rotterdam. ZUID-BEVELAND KAMPERLAND Contributieverhoging bij het Groene Kruis De afdeling Kamperland van „Het Groe ne Kruis" heeft woensdagavond in Re- nata te Kamperland de algemene leden vergadering gehouden onder voorzitter schap van dokter J. L. J. Bruynzeel. Uit het jaarverslag van zuster Koster bleek, dat zij in 1962 1710 bezoeken aflegde. „Het Groene Kruis" heeft gedurende het afgelopen jaar 254 stuks verplegings- materiaal uitgeleend. Het jaarverslag van de penningmeester gaf een nadelig saldo van f 447,42 aan. Met ingang van 1963 verhoogde men de contributie van f 8,— tot f 9,Men sen, die zich na 1 juni van dit jaar als lid opgeven zullen entreegeld moeten be talen. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren V. 't Hart, P. J. de Putter en J. Tan- ge herkozen. Serenade „Ons Genoegen" Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" te Kamperland bracht dezer dagen een serenade aan het echtpaar A. de Haze- v. d. Heide, die 50 jaar getrouwd waren. Verder marcheerde het muziekgezel schap enkele malen door het dorp. B. en w. Vrouwenpolder willen in „Contact Noordzeekunstgemeenten" Burgemeester en wethouders van Vrou wenpolder zullen in de raadsvergadering van maandag om half twee een voor stel doen toe te treden tot de op te richten vereniging „Contact Noord/,ee- kustgeraeenten". Tot nu toe bestond het contact tussen de Noordzeekustgemeen ten in de „Kring van burgemeesters van kunstgemeenten". Verschillende malen is gebleken, dat een vereniging op dit terrein met rechtsgeldigheid effectiever zou kunnen werken. Voorts stellen b- en w. voor wederom het zeestrand en de oever langs het Veerse Meer te huren. Respectievelijk voor 300 en 100. Evenals vorige ja ren wil men het strand en de Veerse- Meeroever aan de V.V.V.'s van Vrou wenpolder en Oostkapelle verhuren. De raad zal voorts een plan behandelen ter ontsluiting van het watersportcen trum aan het Veerse Meer. B. en w. den ken aan een aanlegplaats voor boten, een toegangsweg, een parkeerruimte en wandelpaden. Het college stelt voor, voor de uitvoering van de plannen een subsidie aan Incoret te vragen. Het da gelijks bestuur van Vrouwenpolder vraagt in haar voorstel een voorlopig krediet van 5000 teneinde een deskun dig bureau plannen te laten opstellen. 's-GRAVENPOLDER Wandeltocht D.A.W. De gymnastiekvereniging „D.A.W." te 's-Gravenpolder heeft voor a.s. zaterdag 25 mei een wandeltocht georganiseerd, onder auspiciën van het K.N.G.V. Aan de K.N.G.V.-wandeltochten, die voor de 15e maal na de bevrijding wor den gehouden, kunnen deelnemen alle verenigingen, clubs en individuelen, die lid en geen lid zijn van het K.N.G.V. Om in erkend clubverband te kunnen wandelen moet men met minsten 13 iersonen zijn. )e afstanden bedragen 10, 15 en 25 km. Er wordt gestart vanaf Kon. Juliana- school, Schoolstraat 18. De start vindt ilaats om 1.30 uur voor de 25 km, om :.30 uur voor de 15 km en om 3 uur voor de 10 km. Het startbureau is geopend vanaf 12.30 uur tot 3 uur. Bij de eerste deelname ontvangt men de officiële K.N.G.V. bondswandeldagmedaille in brons, bij de vijfde maal in zilver, bij de tiende maal een ster, bij de tussen liggende keren de bij de medaille behorende lint en esp. 'e medische verzorging is in handen van de E.H.B.O. te 's-Gravcnpolder. ELLEWOUTSDUK D. Manneke gééft orgelconcert cert in Ellewoutsdijk. Medewerking leent de alt Nel Wisse uit Bergen op Zoom. Op het programma komen we ken voor van Zipoli, Schütz, Bach i Pepping. Tot besluit zal de organist im proviseren op een thema, dat door één der aanwezigen wordt opgegeven. OVEZANDE Schieting op de liggende wip De sociëteit „Zeelandia" hield een slui- tingsschieting op de liggende wip in café Verbeek te Ovezande. Er werd deelgenomen door 50 schutters van 13 verenigingen. De uitslag was: hoofd vogel: P. Rentmeester van A.D.L.M. te Kwadendamme; 1ste zijvogel: W. Bou- dens van Willem Tel) te Ovezande; 2t zijvogel niet afgeschoten; 1ste hoofd- kal: P. v. Steenbergen van Zeelandia te Ovezande; 2e hoofdkal niet afgescho ten 1ste onderkal niet afgeschoten; 2de onderkal niet afgeschoten; 1ste klep: J. de Rijke van Edele Handboog te Oudelande; 2de klep: P. Verheyke van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; 3e klep: C. Westdyk van Zeelandia te Ove-, zande. De meeste kleine vogels schoot P. Schreurs van Zeelandia te Ovezande. WEMELDINGE Coöp. Boerenleenbank Bij de Coöp. Boerenleenbank te Wemel dinge werd in de maand april aan spaargelden gestort tot een bedrag van ƒ204.124,96 en terugbetaald tot een be drag van 168.362.91. Het saldo aan het eind der maand bedroeg 4.267.201,04. Er werden in diezelfde periode 7 nieuwe boekjes uitgereikt. VEEL WAARDERING VOOR WERK Leerlingen traden op in de Jeugdhoeve De heer O. F. J. Verhaar vierde don derdag zyn 40-jarig jubileum als onder wijzer aan de St. Jozefjongensschool te 's-Heerenhoek In de morgenuren werd ter gelegenheid van dit feit een mis op gedragen en luisterde de jubilaris met /-jjii echtgenote naar enkele felicitatie- toespraken. 's Middags traden de leer lingen van de school voor het voetlicht. Deken C. P. M. Holtkamp droeg als begin van de viering een gezongen mis op. Daarna werd de heer verhaar met zyn echtgenote in de pastorie door het schoolbestuur ontvangen. De vooi'zitter, pastoor J. Witteman, hield hier een feli citatietoespraak, waarin hij zijn waar dering onder woorden bracht voor de altijd „jeugdige en enthousiaste" wijze, waarop de heer Verhaar zijn onderwij- zerstaak in die 40 jaar heeft vervuld. Hij prees de jubilerende onderwijzer ook voor zijn grote ijver en stiptheid. Na mens het schoolbestuur overhandigde pastoor Witteman een geschenk onder couvert. Ook het hoofd van de jongensschool, de heer H. J. Hehemann stak in de zelfde geest de loftrompet over het werk van de heer Verhaar. Hij bracht hem dank voor de prettige sa menwerking op school. Als geschenk van het personeel bood hij een reis- etui en een portefeuille aan. Namens de leerlingen was er voor de heer Verhaar een enveloppe met inhoud. 's Middags woonden de heer en mevr. Verhaar een ontspanningsprogramma bij, dat de leerlingen van de school brachten in de Jeugdhoeve. Zij traden met een aantal toneelstukjes en gedich ten voor het voetlicht. Verder was ei een filmvoorstelling. De jongelui konden genieten van „De avonturen van een zi geunerjongen." De heer Verhaar sprak een dankwoord. De jubilerende onderwij zer werd in september 1904 in Rotter dam geboren Hij bezocht de rijkskweek school te Middelburg, waar hij in 1923 zijn onderwijzersakte behaalde, ln dat zelfde jaar kreeg hij zijn vaste aanstel ling als onderwyzer aan de r.-k. jon gensschool te "s Heerenhoek. De neer Verhaar toonde zich in de afgelopen 40 jaar bijzonder „honkvast": hij geeft nu nog les aan dezelfde school. jachtclub in staat te stellen reeds deze zomer de jachthaven in exploitatie te nemen. Wanneer het rijk de haven een maal aan de gemeente heeft overgedra gen, zal de haven en steigers volgens een raadsbesluit van 8 april 1963 aan de jachtclub worden verhuurd. Het besluit tot verhuur van de jacht haven werd in deze vergadering ge wijzigd. De raad had in de vergade ring van 8 april namelijk een over eenkomst opgesteld. De jachtclub kon hiermee echter niet akkoord gaan, omdat men volgens dat reglement onder meer geen ligplaats zou kun nen weigeren aan jachten van men sen, die geen lid van de jachtclub en ook geen inwoners van Veere zijn. Het bestuur van de jachtclub achtte het beslist noodzakelijk deze bevoegdheid wel te bezitten. Indien deze bepaling niet zou worden opgenomen zou de jachtclub geen' enkele sanctie kunnen nemen tegen haar leden of tegen de gebruikers van een ligplaats, die geen lid van de club zijn. Wanneer het haven reglement namelijk van de gebruikers een bepaalde werkwijze vordert en deze wordt niet nagevolgd door een lid van de club. Hij zou dan gewoon uit de club kunnen treden en zijn ligplaats toch be houden. In verband hiermee besloot de raad met de stem van de heer J. A. A- Mol (vrije lijst) tegen in de overeen komst de bepaling op te nemen, dat de' huurster de jachtclub ligplaats mag weigtfren aan niet-leden van de jachtclub. De heer Mol was hiertegen omdat hij het juist de bedoeling achtte, dat de jachtclub niet iemand ligplaats kan weigeren. In de op 6 november 1962 gehouden raadsvergadering besloot de raad het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten vast te stellen op 60.000. Op 8 april stelde de raad dit krediet op ƒ70.000 vast. Men verzuimde toen het eerder genomen raadsbesluit in te trekken. Dit werd in de vergadering alsnog gedaan. Mr. A. W. Burger over kabinet De Quay: „De P.v.d.A. heeft op het kabinet-De Quay maar op één punt kritiek en die kritiek bestaat hierin, dat over de hele linie het verband tussen woorden en da den zoek is geweest. Wat beloofd werd, gebeurde niet en door de hoogconjunc tuur zyn er dingen tot stand gekomen, die niet beloofd waren, omdat het ka binet die niet voorzag". Dit zei mr. J. A. W. Burger, oud-fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer donder dagavond in de inleiding van zyn betoog voor de Souburgse P.v.d.A.-afdeling. Hij hield deze toespraak voor een matig be zette zaal van gebouw „Rehoboth", waai de oud-fractievoorzitter by het publiek werd geïntroduceerd door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer VV. de Wolf. „Die kritiek noemde dr. De Kort", zo vervolgde mr. Burger, „mateloos. De verwarring onder de aanhang der rege ringspartijen was dan ook nimmer zo groot. De heren Romme en De Kort ver klaarden om strijd, dat de P.v.d.A. eigen lijk in het kabinet hoort. Minister Veld kamp vond, dat de wetenschappelijke toekomstcalculaties van de P.v.d.A. niet deugden, maar dr. De Kort zei, dat de confessionele partijen ook zo'n weten schappelijk bureau behoeven. Trouwens hij verklaarde bovendien, dat de K.V.P. ook een doorbraakpartij wil zijn". In het nadoen van de P.v.d.A. wil de K.V.P. naar de mening van de P.v.d.A. oud-fractievoorzitter by minister Toxo- peus inzake de ambtenarenpensioenen niet ten achter blijven. „Want de angst van de K.V.P., dat haar de leiding zal ontglippen en dat zij zich niet als groot ste partij zal kunnen handhaven is be slissend voor de Nederlandse politieke verhoudingen", aldus mr. Burger, die na dit inleidend betoog enkele punten uit het verkiezingsprogramma van de ver schillende politieke groeperingen nader belichtte. Zo vestigde hij onder meer de aandacht op onderwerpen als het landbouwbeleid, de woningvoorziening en het belasting- vraagstuk. Burger, die zijn betoog met een groot aantal commentaren uit de landelijke pers toelichtte, bepaalde zijn gehoor ook nog even bij het onder werp: het vrije woord van de commer cie. In dit verband sprak hij over het kamerlid voor de V.V.D., mevrouw Van Someren „dat zich als kampioen voor een vrije radio ten behoeve van de fi nanciële grootmachten en de OTEM- bladen heeft opgeworpen". Te vrij geweest Op 1 mei klaagde zij mr. Burger aan bij staatssecretaris Scholten, omdat die voor de radio te vrij zou zyn geweest. De VARA ontving enige dagen later het bericht, dat haar uitzending polemische elementen bevatte die in strijd waren met de afspraken. „Blijkens een betoog voor de c.-h. kies vereniging te Den Haag wil de staats secretaris", zo kon mr. Burger vertellen, „zelfs kamerleden over t.v.-zaken de mond snoeren, voor zover die bestuur der van een omroepvereniging zijn. Het enig juiste is, volgens de staats- Grenswijzigingenbezwaren In de donderdagavond in hotel-café Vic tory te Oostburg gehouden ledenver gadering van de Statenkring Sluis van de C.H.U. heeft het Tweede-Kamerlid, de heer C. F. van der Peijl uit Kloe- tinge, een inleiding gehouden over het onderwerp „De O.H.U. en de kamerver kiezingen". Naast een uitvoerige uit eenzetting over het beleid in de afgelo pen vier jaar van het huidige kabinet schonk spreker ook aandacht aan de aanstaande kamerverkiezingen. Wat dit laatste betreft deelde spreker mede, dat de K.V.P. toenadering heeft ge zocht met de christelijke partyen. Voorts haalde de heer Van de Peijl aan, dat prof. Wïtteveen had gesteld, dat het heel moeilyk zal zijn met P.v.d.A.-ml- nisters samen te werken. Een waarschuwend woord liet spreker horen tegen de communistische dreiging. Zich bepalend tot de afgelopen rege ringsperiode stelde het Tweede Kamer lid, dat het beleid niet slecht is ge weest hoewel hij toegaf, dat er zeker enkele ministers zijn geweest, die fou ten hebben gemaakt. Het landbouwbeleid in 't algemeen, m met name de steun aan de kleine bedrij ven, had volgens de heer Van de Peijl de instemming vau de C.-H.U. niet. Ook noemde hij de richtprijs voor de melk te laag. Voorts deelde de heer Van de Peijl mede, dat de landarbeiders onder betaald worden, maar dat een nieuw contract op komst is. Ook schonk spre ker aandacht aan de volgens hem voor allen toegenomen welvaart. In verband hiermede meende hij, dat het loonpeil zeven procent hoger liet dan in 1962, terwijl de kosten voor levensonderhoud slechts met ruim 2% procent zyn ge stegen. De belastingdruk is volgens spre iter nog altijd bijzonder zwaar en deze belastingen stijgen sterker dan het nationale inkomen. De C.-H.U. heeft er steeds op aangedrongen om juist tot belastingverlaging te komen. Verder sprak de heer Van der Peijl ook nog over de waardevaste pen sioenen van de ambtenaren, de korting op de a.o.w.-pensioenen, de verstrek kende maatregelen van het landbouw schap in Hollandsche Veld. Zeer duide lijk stelde spreker,* dat hij voor boer Koekoek geen goed woord overhad. Vol gens hem hadden de desbetreffende boe ren juridisch ongelijk, omdat het land bouwschap door het parlement is inge steld en gerechtigd is belastingen te heffen. Naar zyn mening dienen de be zwaren tegen het landbouwschap via de landbouworganisaties of via de politie ke partijen kenbaar gemaakt te worden. Aangaande de door G.S. voorgestelde herindeling van gemeenten, wnarby hij met, name doolde op het plan om in Zeeuwsch-Vlaanderen het aantal gemeenten van dertig terug .te bren gen op elf, meende spreker, dat hier over net laatste woord nog niet is ge sproken. Hjj had de indruk, dat dit plan bij verschillende gemeentebestu ren grote bezwaren zal opwerpen. Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan maakten de talrijke aanwezigen een dankbaar gebruik. De voorzitter van de staten kring, de heer G. J. van de Waal, open de de bijeenkomst. KERKNIEUWS Unie van Baptistengemeenten in Nederland treedt uit Wereldraad van Kerken De Unie van Baptistengemeenten in Nederland treedt uit de Wereldraad var Kerken. Het contact zal worden gehand haafd via waarnemers. Dit besluit is geresulteerd uit de discussie op de 83e algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten in Nederland die in Sneek wordt gehouden. Er waren voorstellen van de gemeenten Hoogeznnd en Leiden om uit de Wereld raad van Kerken te treden. Er was een voorstel van de besturencommissie der unie om wel als unie uit te treden maar de uniecommissie te machtigen de ge meenten die niet uit wensen te treden bij de wereldraad als leden te vertegen woordigen. In een brief van de algemeen secretaris van de Wereldraad van Kerken, dr. Visser 't Hooft is intussen meegedeeld, dat deze vorm van lidmaatschap nog onbekend was in de Wereldraad. Er waren voorts amendementen van ge meenten om het lidmaatschap om te zetten in een waarnemerschap, nadat door de vergadering was uitgesproken, dat men. hoe de beslissing over deze voorstellen ook zou uitvallen, de broe derlijke eenheid in ieder geval zou be waren, en het voorstel van de uniecom missie voor een gewyzigde vorm van lidmaatschap ten gevolge van de brief van dr. Visser 't Hooft moest worden ingetrokken, werden de voorstellen van de gemeenten Hoogezand en Leiden tot uittreding als lid met een kleine meer derheid aangenomen, maar de amende menten om het contact met de oecu menische beweging via waarnemers te handhaven, werd met zeer grote meer derheid aanvaard. Afscheid kapitein Lentink Leger des Heils Vlissingen Kapitein en mevrouw W. J. Lentink, bevelvoerende officieren van liet korps Vlissingen van het Leger des Heils ne men zondag 13 mei afscheid. Het echt paar vertrekt naar het korps Den Hel der. De opvolger van kapitein Lentink wordt, luitenant Ruijsink, momenteel nog in Amsterdam, Niemv-West. De vaar- welssamenkomst zondagavond in Vlis singen begint om half acht. De wel- komstsamenkomst van do nieuwe be velvoerende officier is donderdag 16 mei ook om half acht 's avonds. Kapitein Lentink is drie jaar bevel voerend officier te Vlissingeu geweest. In zijn dienstperiode kwam het nieuwe Leger des Heilsgebouw in Vlissingen tot stand. Het werd januari 1961 ge opend. Onder leiding van kapitein Len tink werden verschillende jeugdgroepen opgericht, werd het massajeugdwerk belangrijk uitgebreid en steeg het aan tal ingezegende heilssoldaten van het korps Vlissingen (leden) van 62 tot 85 personen. secretaris, dat deze mensen zich vóór noch achter de schermen van het par lement met omroepzaken bezighouden. Een belachelijk en arrogante uitspraak", vond mr. Burger de uitlating van de staatssecretaris. „Ze zijn niet gekozen om over t.v. te spreken", was voor mr. Burger aanleiding om te reageren: „Dat zou er dan niet zo best uitzien vooral die ondernemingen die voor winst t.v. willen pleiten, zoals Blaisse, Goedhard en mevrouw Van Someren zelf. Of zou den die daar wel voor gekozen zijn? In ieder geval is er geen reden tot onge rustheid", zo meende mr. Burger, „want de staatssecretaris wil zijn spreekver bod beperken tot zijn tegenstanders. Heerlijk die vrijheid op commercieel ni veau!", zo besloot hij. Na de uiteenzet ting van mr. Burger kregen de belang stellenden nog gelegenheid over de be sproken onderwerpen vragen te stellen. Marktberichten COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING Weekaar.voer 1.200.000 stuks, waarvan 610.473 in veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks), eieren van 52 tot 59 gram 10,62—10,98; van 59 tot 62 gram 11,12— 11,19; van 62—65 gram 11.25—11,47; van 65 tot 68 gram 11,52—11,80. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 457.558 stuks, handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 36 tot 46 gram 5,50—8,65; van 59 tot 64 gram 10.98—11,42; van 64 tot 72 gram 11,52—13,62. Eendeëieren van 63 tot 86 gram 9,20—10.40: van 70 tot 72 gram 10,80—11,18, EIERMARKT Aanvoer 2.000 000 stuks. Handel flauw. Prij zen (per 100 stuks). Eieren van 59 tot 65 gram 11,00—12.00. alg. prijs 11,50, kiloprijs 1,85, basis 62 gram. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 9 mei 1963. Aanvoer 9000 kg. AA extra 3,15, AAI 2,90, A extra 2,95, Al 2.80, B extra 2,75, BI 2,60. C extra 170 Cl 100 Dl 090. El 0,80, E2 1,20, F1 2.50. stek 0.55 VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 1492 kg, 1,78—2.53. Schar 8 kg. Bot 229 kg. Schol 16 kg. Tong 3 kg. Paling 7 kg. Wulk 5 kg. Ongesorteerde vis 16 kg. Welvaart houdt aan in Duitsland De Duitse economie heeft zich in het af gelopen jaar in zoverre verder gunstig 'ivikkeid, dat de ai 15 jaar durende ansie aanhield. Zo wordt in het jaar verslag van de Deutsche Bundesbank medegedeeld. AI nam het aantal indus trieën waarin de conjunctuur merkbaar flauwer werd toe, toch gaven de be drijfstakken waarin expansie voorkwam opnieuw de doorslag. Het bruto maatschappelijk produkt nam 4,1 procent toe. Het groeipercentage was echter belangrijk kleiner dan de stijging van 5.5 procent in het voorafgaande jaar en van 8.8 procent in 1960. Tot de schaduwkanten van de expansie behoord, dat zij vergezeld ging van een verdere stijging van het prijsniveau. De gemiddelde lonen zijn met nog 8.7 procent gestegen, en de toeneming van de loonkosten per produkteenheid lag aanzienlijk boven die in het buitenland? De totale betalingsbalans van de Bonds republiek had over 1962 een nadelig sal do van 550 miljoen mark. Naar de mening van de Bundesbank is de ontwikkeling echter nog niet in een kritiek stadium gekomen. De bondsre publiek heeft in de jaren tot 1960 grote overschotten op de betalingsbalans ge had en daardoor grote deviezenreser ves kunnen vormen, zodat zij thans een tydlang nadelige saldi op de koop toe kan nemen. Overleg salarissen van docenten handenarbeid In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Van Bennekom (a.r.p.) over verontrus ting in kringen van het kweekschoolon- derwijs in verband met het uitblijven van een bevredigende salarisregeling voor de docenten in handenarbeid heeft van onderwijs, kun sten en wetenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, meegedeeld dat op dit punt in terdepartementaal overleg plaatsvindt tussen de ministeries van binnenlandse zaken en financiën. Hij zegt toe het tot stand komen van een bevredigende regeling naar vermo gen te bespoedigen, maar wijst er tevens op nog niet te kunnen zeggen hoe lang de definitieve regeling nog op zich zal laten wachten, daar na het interdeparte mentale overleg de onderhandelingen in de verschillende commissies van over leg nog zullen moeten plaatsvinden. SCHORSING BURGEMEESTER VAN BRIELLE VERLENGD Over do schorsing van de burgemees ter van Brielle, waartoe Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 21 maart 1963 zyn overgegaan, heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, in antwoord op schrif telijke vragen van iiet lid van de Tweede Kamer, de heer Scheps (p.v.d. a.) medegedeeld, dat Gedeputeerde Sta ten hiertoe zijn overgegaan, omdat op grond van verkregen inlichtingen en een naar aanleiding daarvan ingesteld onderzoek de overtuiging was verkre gen, dat het niet verantwoord zou zijn, dat de burgemeester zijn taak zou blij ven vervullen. De minister acht het niet juist nu het onderzoek terzake nog niet is afgeslo ten, nadere mededelingen te doen om trent de redenen, welke tot deze schor sing hebben geleid. Hij merkt in 2ijn antwoord nog op, dat de burgemeester inmiddels in verband met het aflopen van de -schorsings- termijn (opnieuw) is geschorst bij ko ninklijk besluit van 18 april voor de tijd van drie maanden. Jeugdige caissière verduisterde 16.000 gulden De Utrechtse politie heeft de achttien jarige mej. Van E., caissière bij een le- vensmïddelenbedrijf in Utrecht, gearres teerd. Het meisje wordt ervan verdacht, dat zy sinds juni van het vorig jaar door middel van verkeerde aanslagen op haar kassa een bedrag van zestienduizend gulden heeft verduisterd. De 22-jarige mevrouw S.-H. uit Utrecht wier gezin in moeilijke omstandigheden verkeerde, wordt verdacht van heling en is eveneens gearresteerd. Het schijnt, dat mejuffrouw Van E. weinig van het geld heeft geprofiteerd, maar dat me vrouw S. het heeft opgemaakt. De poli tie onderzoekt thans, of mevrouw S. de caissière op een of andere manier onder druk heeft gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9