Piet Steenvoorden snelste in eerste etappe zonder flitsend vuurwerk Staatssecretaris Scholten opende nieuw kantoor Stichting Zeeland Financiële berichten Petrosjan won weer Netto-resultaat Koninklijke Shell steeg 4,7 pet. Lan^e solo Afsluitdijk Uitslagen Maliepaard derde in Ronde van Spanje Portugese pers Feijenoorders gebruikten geweld „Nederlandse kennis van Indonesië een tiideliik voordeel SUBSIDIE TOEGEZEGD VOOR ZEEUWS CULTURELE RAAD VRIJDAG 10 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 STEEN-1 IbergeM JFRANEKER :HARLINGËN( ET.2 10-5-53 2l3km CBOLSWARO iïïi11 ,WIQl-i-^_ KmsKWM^sfil ;n oever: wolvegaT STEENWIJK :allandso( ISCHAGEN: /GIETHOORN ESI PANCRAS^ [ALKMAAR :CASTRICUMyl /ZWOLLE JDEVENTER KLARENBEEK jflC'ALPHEN ^""EfciBDsmp BDELFT^^MOERKAPELLE HOENDERLOOr^LOENEN ARNHEM, ROTTERDAM nijmegen( ETA 12-5-63 260km (IJNDRECH1 TDORDRECHT ^^Wmoerdp BREDA/ V--X3AARLE i NASSAU ET.5 13-5-63 162 km TILBURG BERGENT OP ZOOM someren" MEVEL ■VALKENSWAARD WAELEN Kroermond IRONDE VAN NEDERLAND 9-13/5-1963 1060km «ww^GEULLETJ MAASTRICHT^ mheerQ *KERKRADE Over le kwartaal Het nettoresultaat van de maat schappijen der Koninklijke Shell- groep over het eerste kwartaal van van 1963 heeft pond sterling 50,2 miljoen bedragen, tegenover pond sterling 47,9 miljoen over de over eenkomstige periode in 1962; dit betekent een stijging van 4,7 pet. Vergeleken met het eerste kwartaal van 1962 waren zowel de door groepsmaat schappijen verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodutken als de uit deze verkopen verkregen inkomsten 8 pet ho- ?n de Verenigde Staten vertoonden de verkoopprijzen enige verbetering; ir Europa was dit het geval voor de prij zen van destillaten en stookoliën. Overi ;ens lagen in het algemeen de prijzen jeneden het peil van een jaar geleden. Het koude weer in het eerste kwartaal van 1963 heeft geleid tot een aanzienlijk grotere afzet van olie voor verwar mingsdoeleinden, doch het onderhouden van de aanvoer ging, vooral in Europa, met extra kosten gepaard. Brato-exploitatiesalio Bronswerkhoger Uit de gecombineerde winst- en verlies rekening over 1962 van de „N.V. Brons- werk te Amersfoort, N-V. de Plaatwelle- rij, machinefabriek Voorwaarts N V. en N.V. Kava" blijkt, dat het bruto exploi tatiesaldo is gestegen tot f 6,69 min. v.j. f 6,07 min.). Het saldo ter verdeling is f 1,03 min. (f 1,02 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van acht procent. Over de vooruitzichten deelt de directie mede. dat de omvang van de geboekte opdrachten in de eerste maanden van 1963 vrijwel gelijk is aan die over 1962. Zij vertrouwt dat het ook dit jaar moge lijk za! bljjken de produktie met de te verwachten groei der verkopen gelijke tred te doen houden. Dé produktie gaf voor de groep een ver dere stijging te zien met vijftien pro cent, waardoor de f 70 min. werd over schreden. Hogere winst bij Delftse Leerlooierij Blijkens het jaarverslag over 1962 van de Koninklijke Delftse Leerlooierij en Drijfricmenfabriek v/h Alex Adam N.V. te Delfl, bedroeg de winst over dat jaar f 219.035 (v.j. f 215-723). Het dividend zal ingevolge het voorstel van commissarissen, worden bepaald op 12 procent (onv.), op de oude en 6 pro cent op de nieuwe aandelen. Het boekjaar is, aldus het verslag, be vredigend geweest. De omzet in het hoofdbedrijf bewoog zich op een hoog peil, terwijl de omzetten bij de dochter ondernemingen ongeveer het niveau van 1961 bereikten. Dividenden „AMSTERDAMSE LEDER" Commissarissen en directie van de Am sterdamse Leder Maatschappij N.V. hebben besloten om aan de binnenkort te houden jaarvergadering voor te stel len over 1962 een dividend van zeven procenr uit te keren (v. j. negen pro cent). O.G.E.M. De raad van commissarissen van de N.V. Overzeese Gas- en Elektriciteits Maat schappij (O.G.E.M.) heeft besloten aan de in juni te houden jaarvergadering voor te stellen het dividend over 1962 vast te stellen op dertien procent in con tanten iover 1961: 12 pet.). De raad van.beheer van de N-V. Natio naal Bezit van Aandelen O.G.E.M. zal In de eveneens in juni te houden alge mene vergadering van aandeelhouders gelijkluidend voorstel doen. LUCAS BOLS. De raad van bestuur van de N.V. Erven Lucas Bols, Amsterdam, zal de komen de algemene vergadering voorstellen over het boekjaar 1962 een dividend van 33 procent uit te keren, waarvan desge wenst tien procent in aandelen (over 1961 27 procent in contanten). In janu- 1963 werd reeds tien procent als in terimdividend uitgekeerd. BRAAT AMSTERDAM. De resultaten van de machinefabriek Braat N.V- Amsterdam over 1962 zijn wederom teleurstellend, zo deelt de di rectie mede. Het dividend zal evenals over 1961 gepasseerd worden. moet worden door zelfwerkzaam heid. „Met dit aspect is ten volle re kening gehouden. Het eigen initiatief is in grote mate in Zeeland aanwe zig", constateerde rar. Scholten. INSPIRATIE Burgemeester mr. J. Drijber van Mid delburg betoogde, dat de gemeente heeft overwogen om dit huis, aat mr. Drijber een schoon voorbeeld van fijnzinnige culturele bloei noemde, tot ambtswo ning voor de eerste burger van de hoofd stad t»3 maken... De burgemeester toon de zich niettemin verheugd over de be stemming, die er nu voor gevonden is. Mr. Drijber kon zich voorstellen, dat 1e staf van de stichting Zeeland geïnspi reerd zal worden door deze fraaie om geving, van waaruit de bloei 'ïaDpelijk en i ,l stralen. „We zijn thans in goede doen", ver zekerde oud-gedeputeerde A. Schout de „vader van de stichting", zo als de commissaris der koningin op merkte. De heer Schout feliciteerde het provinciaal bestuur, omdat dit nu na een nieuwe provinciale griffie, ge restaureerde kantoren voor de P.P. D-, het E.T.I. en de raad voor volks gezondheid, een nieuw „juweel" er bij kregen heeft. De oud-gedeputeerde verzekerde tot slot, dat in het ge bouw van de stichting Zeeland vele iaren enorm hard gewerkt is. „En al tijd op prettige wijze", betoogde de heer Schout. f 125.000 Nederlandse Bond Plattelandsvrouwen groeit nog steeds De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen groeit nog steeds: dat blijkt nlt de cijfers, die gisteren tijdens de druk bezochte voorjaarsvergadering in Tivoli le Utrecht werden genoemd. Ze ventien afdelingen kwamen er geduren de het jaar 1962 bij, de bond telt na 55.715 leden verspreid over 665 afdelin- en. !et geheim van deze gestadige groei is wellicht de hechte onderlinge samen werking waarop de presidente van de vrouwenbond, mevrouw R. J. Tonckers- Hadders in haar openingswoord zin speelde. Een samenwerking die onmis baar is want, aldus de presidente, in samenwerking, in het elkaar vol ver trouwen willen helpen, liggen de kansen en de krachten van de bond. Ook hel werk van de agrarische sociale voorlichting van de bond nam in 1962 in omvang toe. Een landelijke functionaresse werd benoemd voor het in de toekomst zo belangrijke onderdeel van het bonds- werk aat erop gericht is de plattelands vrouwen bewust te maken van de taak die haar zowel in als buiten het gezin in de moderne plattelandsgemeenschap wacht. Verder luisterden de plattelands vrouwen op deze dag naar een voor dracht van poëzie en proza en naar een inleiding over de stad Utrecht, gevolgd door een rondrit door deze stad. In België geen spoorwegstaking De Belgische spoorwegstaking die was aangekondigd voor fnaandag 13 mei gaat niet door. De besturen van de so cialistische en christelijke vakbonden van spoorwegpersoneel hebben de aan gekondigde 24 uursstaking afgelast, na lat zij van de regering de door hen erlangde toezeggingen hadden gekre gen ten aanzien van een aanpassing van de loonschalen voor de bij hen aangeslo ten leden. De met succes gevoerde besprekingen tussen de ministers Gilson van binnen landse zaken en het openbaar ambt en Bertrand van verkeer en de voorzitters van de twee vakorganisaties werden gis termiddag gevoerd in het kabinet van de Belgische eerste minister. DUBBELGANGER VAN MONTGOMERY OVERLEDEN In Londen is woensdag de acteur Mey- rick Edward Clifton James op 65-jarige leeftjjd overleden. James is de persoon geweest, die tijdens de tweede wereld oorlog de dubbelganger was van veld maarschalk (na burggraaf) Montgome ry. deze fraaie behuizing mogelijk maak ten. Drs. Laansnia deelde mee, dat de aankoop en de inrichting van het pand de f 125.000 niet te boven gaan. „WH hopen te bewijzen dat alle kosten goea besteed zijn" aldus de stichtingsdirec teur. die tot slot namens het personeel aan staatssecretaris Scholten een bun del werken van de Veerse graficus Dirk vau Gelder overhandigde. Namens alle medewerkers van de stich ting Zeeland bracht directeur drs. KI. Laansnia de dank over aan allen, die Staatssecretaris mr. Y. Schotten (links) in een van de vertrekken van het nieuwe kantoor van de stichtirig Zeeland te Middelburg in gesprek met de commisasris der koningin in Zeeland, jlir mr. A. F. C. de Casembroot (rechts) en de stichtingsdirecteur, drs. KI. Laansma. (Foto P.Z.C.) Advertentie U rust echt uit op een DRAIiACEL matras RONDE VAN NEDERLAND VAN START Na lekke band van Jo de Roo en slopende jacht gaf Miel Verstraete op... (Van een speciale verslaggever). HEERENVEEN „Ilt zag die Albert Covens gaan en ik dacht, er achteraan, anders komt er een Belg het eerst in Heerenveen aan de meet". Zo sprak de slanke Lambert van der Ven met horten en sto ten op de door duizenden wïelerentliousiasten omzoomde Dracht in 't Friese Haagje, waar Piet Steenvoorden, de rappe spurter uit Haar lem de eerste etappezege nit de dertiende Ronde van Nederland op zijn naam schreef. Piet Steenvoorde had zich de snelste getoond van een groepje van elf vluchters die vijftien kilometer voor de finish even voor Wolvega eindelijk de kans hadden waargenomen het grote pe loton achter zich te laten. Covens en Lambert van der Ven, zij gingen -het eerst. Daarna kozen Piet Steen- voorden en de Belg Seneca voor de vrijheid. Hun voorbeeld werd door zeven an deren fel belust op de zege, gevolgd. Jaap Kersten, Martin van de Borgh, Wim van Est, Jan Schroder, Leo Knops, de Duitser Erich Schulze en een derde Belg Willy Raes gevolgd. Het bleek de beslissende ontsnapping te zijn in de 267 km lange etappe waarvan de eentonigheid slechts was doorbroken door een 127 km durende solo van Jaap de Waard uit Rijsoord. Bedijfsvoetbal Goes Voor de tweede week van de bedrijfs voetbalcompetitie in het rayon Goes zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 13 mei Keuringsdienst Zeeland-Gebr. Van Son en Garage Adria-Comb. N.S.; 14 mei: DAF SC-Gemeentewerken en Ty- po's-V.V.Z.B.; 16 mei: PTT-Inter Scal- De eerste dag van de Ronde van Ne derland heeft dus geen vuurwerk op geleverd. Zestig in Helmond gestarte profs keken met zorg op tegen de 267 km die hen van Heerenveen scheidde en niemand voelde er voor om in de eerste fase grootse daden te verrichten. Slechts een vijftal ren ners bleken in de annalen te willen voorkomen. Oranjetruidrager Dick Enthoven (in de nationale kleuren gehesen omdat hij in 1961 de twaalf de editie van onze nationale ronde op zijn naam had geschreven), Joop Cap- tèin, Theo Sijthoff en Leon Sebregts beten d espits af, Jan Schroder volg de aarzelend. Het vijftal nam twee minuten en zocht vervolgens de veilige omgeving van het grote peloton weer op. Het peloton, dat inmiddels reeds één man was kwijtge raakt, te weten de Belg Gentil Saelens, die door kramp geplaagd doodongeluk kig in de wagen van zijn ploegleider Theugels stapte. De karavaan zou in de nijdige bochtige afdaling tussen Berg en Dal en Beek een tweede pechvogel de ronde zien verlaten Leon Sebregts, de Belgische Nederlander, raasde in volle vaart uit de bocht, kwakte tegen het asfalt en bleef geruime tijd bewusteloos op de grond liggen. Later bleken zijn verwondingen gelukkig mee te vallen, maar het ronde-avontuur was voor hem ten einde. Intussen wachtte iedereen op daden. Het was begrijpelijk dat de grote kansheb bers zich niet zo vroeg in de slag zouden wagen. Maar er marcheerden genoeg an deren in deze Ronde van Nederland mee, die zich toch wel wilden laten gelden. Iii de straten van Arnhem meldde Plet Steenvoorden zicli aarzelend present. Hy nam met twee. drie forse pedaaltrappen afstand van 't slapende peloton en keek gaf een bevestigend antwoordJaap de Waard uit Rijsoord trok mee naar voren en zo groot was de geldingsdrift van de ZuidhoUander, dat hij zich niet aan het tempo van Steenvoorden wenste aan te passen en een eenzaam avontuur verkoos boven wat gezelschap. Piet Steenvoorden bleek verstandiger te zijn. Hij liet Jaap de Waard de eer van het applaus van de vele toeschouwers langs de wegen die via de buitenwijken van Apeldoorn over de golvende Veluwe naar het noorden leidden Hjj bleef rus tig een minuut voor het peloton uitrijden, zich niet meer inspannend dan nodig was en krachten sparend voor de eind fase. waar hij bij wilde zijn Voorop zwoegde Jaap de Waard Een stevige gedrongen jongen, met eeu diepe zit. Hij bewoog zjjn benen op en neer als zui gerslangen. een paar uur lans in een regelmaat en een tempo dat bewonde ring afdwong. Zijn voorsprong groeide van drie mi nuten by Hoenderlo tot vjjf bij de Woeste Hoeve. Op de kronkelende djjken langs de Msel werd het zelfs 6.20. Verder kwam Jaap de Waard In zijn opgetwijfelcl dappere, maar toch zo kraehtenverspillend en nut teloze ontsnappingspoging niet. Het moest hem toch wel duidelijk zjjn dat hjj alleen geen weerstand kon bieden aan een jagend peloton met nog 170 km voor de boeg. ltjk hij ziel. bleek ln de buurt van Giet hoorn, nadat een tydlang Lambert van der Ven gepoogd had wat leven in de brouwerij te bréngen Daar waar de pun ters uil nodigend gereed lagen voor een tochtje over de prachtige Overijselse plasser en vaarten kwam het einde aan welke illusie de Rijsoorder ook had ge koesterd. Ineens bleek de voorsprong gedaald tot 2% minuut en nog 5 kilo meter verder was Jaap de Waard die slechts de prestatieprijs aan zijn ont snapping zou overhouden opgeslokt en kon de Ronde van Nederland op nieuw beginnen.... Voor Jo de Roo en vier van zijn ploeggenoten: Mies StoJker, Henk Nijdam, Jacques van der Klundert en Mïel Verstraete dreigde daar het noodlot met forse hand toe te slaan. Jo de Roo kreeg een lekke band en moest dertig fan met zijn metgezellen verwoed jagen om het plotseling haast krijgende peloton weer in te halen. Voor Mie! Ver straete was die inspanning te groot geweest. In het zicht van Heeren veen op het ogenblik dat Lambert van der Ven de Belg Covens ach terna ging in de beslissende fase van deze eerste etappe, stapte hij uitgeput van zijn fiets af. „Ik dacht dat ik mijn benen niet meer rond kon krijgen", mompelde hij en ver dween doodongelukkig uit de va derlandse ronde. Vooraan had zich inmiddels de verwach te ontknoping van deze lange en een tonige etappe voorgedaan. Merkwaar dig genoeg lieten de grote favorieten zoals Peter Post en Rik van Steenber gen zich niet vooraan zien. Ze bleven rustig ln het grote peloton, dat in vlag gend Heerenveen, waar draaiorgels voor een feestelijke entourage zorgden en de gehele bevolking scheen te zijn uitgelo pen om de renners te verwelkomen, op de meet 1.43 achterstand had opgelopen op de elf die precies op tijd waren weg gesprongen en de ereplaatsen konden op eisen. Piet Steenvoorden was op de smalle" Dracht te Heerenveen de rapste van allen. Voor de Belg Seneca, Jaap Kersten, Martin van de Borgh en een andere Belg, Willy Raes. gleed hij als eerste over de eindstreep, de gebruike lijke huldiging en de oranje trui tege moet. In hoeverre zijn ploegleider Gerard Pe ters, in staat zal blijken zijn krachten te mobiliseren om dat kostbare kleinood voor z(jn pupil te behouden zal vandaag blijken in de tweede etappe naar Bever wijk over de afsluitdijk. In ieder geval is deze dertiende Ronde van Nederland, die een feestelijk aangeklede start in Helmond beleefde op voorbeeldige wijze begonnen De organisatie bleek namelijk prima te kloppen en dat is op zichzelf al een felicitatie waard. 1. Piet van Steenvoorden (pl. Peters) 252 km ln 6.30.42 met bonificatie 6.30.12 2. Robert Seneca (pi. Naye) 6.30.42 met bonificatie 6.30.27 3. Jaap Kersten (pi. Schulte) 6.30.42, 4. Martin van de Borgli (4)1. Alberti), 5. Willy Raes (pl. Cools). 6. Wim-van Est (pl. Alberti), 7. Jan Schröder (pl. Janssen), 8. Bart van de Ven (pl. Peters), 9. Albert Co vens (pl. Naye), 10. Leo Knops (pl. Theugels) allen in dezelfde tijd als de winnaar. 11. Erlch Schulze (Did. pl. Baier) 6.30.42. 12. Gilbert Maes (Belg, pl Theugels) 6.32.25, 13. Ad Biemans (Ned. pl. Peters), 14. Dieter Kemper (Did, pl. Baier), 15. Jo de Haan (Ned. De onafhankelijke Piet Steenvoor de heeft donderdag de eerste etap pe van de Rondê van Nederland gewonnen. il. Janssen), 16. Piet van Est (Ned. pl. Jchulte), 17. Joop Captein (Ned„ pl. Schulte), 18. Joop van Putten (Ned., pl. Peters), 19. Peter Post (Ned., pl. Al berti), 20. Palle Lykke (Den., pl. Naye), allen in dezelfde tijd als Maes. Het grote peloton werd ex aequo ais 26e geplaatst in 6.32.25. Het prestatie klassement ziet er na de eerste dag als volgt uit: 1. Jaap de Waard 3 pnt, 2. Pe ter Post 2 pnt, 3. Jan Schröaer 1 pnt, Eimil Verstraete (Ned., pl. Voorting), Leon Sebregts (Ned., pl. Cools) en Gen- tiel Saelens (Belg., pl. Theugels) staak ten de strijd. Het ploegenklassement van de eerste etappe werd gewonnen door ploeg Pe ters (Nederland) in 19 uur 33 minuten en 49 seconden. De uitslag was verder: 2. ploeg Alberti (Nederland) 19.33.49, 3. ploeg Naye (België) z.t., 4. ploeg Schulte (Ned.) 19.35.32, 5. ploeg Theu gels (België) z.t., 6. ploeg Janssen (Ned.) z.t., 7. ploeg Baier (Did) z.t., 8. ploeg Cools (België) z.t., 9. ploeg Vis sers (Ned.) 19.37.15, 10. ploeg Voorting Lava uit de Smeroe bedreigt duizenden Javanen Tienduizend Javanen worden bedreigd door de lavastroom, die van de hellingen van de vulkaan de Smeroe naar bene den komt. De krater van deze vulkaan de hoogste van Java bevindt zich op een hoogte van rond 3600 meter. De lava stroomt in twee richtingen van de hellingen af. In de ene richting ligt Ma- lang en in de andere het dorp Lumad- jang. Indonesische troepen worden ge reed gehouden om hulp te verlenen. Botwinnik heeft de 18c party, na 61 zet ten, verloren. Uitdager Petrosjan heeft hiermede zijn voorsprong tot 2 punten vergroot (10—8), niet nog 6 partijen te spelen. De wereldkampioen moet 4 puu- ten veroveren om de titel te kunnen be houden Experts in Moskou achten het vrijwel uitgesloten, dat hij hierin zal slagen- Het feit, dat Petrosjan een adem benemende remise-techniek bezit, is aan deze overtuiging niet vreemd. Vermoedelijk was de remisemarge niet overschreden als Botwinnik 47. Te2. had gespeeld, toen hij echter tot 47- Kd2, besloot barstte plotseling een enorm onweer los. Zwart brak op de damevleugel op leerrijke wijze door de verdediging heen en joeg toen de witte koning onbarmhartig op. De gecentraliseerde paarden en de dieptewerking van zwarts torens luidden daarna de doodsklok over de witte monarch. Het eindspel, dat Pe trosjan heeft gespeeld, mag tot het beste uit de tweekamp worden ge rekend. ln de Russische hoofdstad gaat men er van uit, dat deze nederlaag van Bot winnik na de wonderbaarlijke remise in de 16e partij, toen Petrosjan op ver lies had gestaan het einde van de spanning in de tweekamp zal betekenen. Woensdagavond werd de 18de ontmoe ting tussen Botwinnik en Petrosjan in onderstaande stand afgebroken: wit: Kf2, Tel Td2, Ldl, Pfl, Pg2„ pi. a4, b3, d4, e4, g4 eb h3; zwart. Kg7, Td7, Te8, Le6, Pe7, Pg'6; pi. a5, b6, c6, f6,g'5 en h4. Wit: Botwinnik. zwart: Petrosjan. (afgegeven zet) 41. Ldl—c2, Le6—f7, 42. Pfl—e3, c6— c5, 43. d4d5, Pg6—e5, 44. Tel—fl, Lf7g6, 45. Kf2—el, Pe7—c8, 46. Td2 —f2. Td7—f7, 47. Kcl—d2, Pc8—d6, 48. PeSf5 schaak, Lg6xf5, 49. eéxfö, c5cd. 50. Tfl—bl, b6b5, 51. b3—b4, c4c3 schaak, 52. Kd2xc3, Tf7c7. schaak, 53. Kc3d2, Pe5c4 schaak, 54. Kd2—dl, Pc4a3, 55. Tbl—b2. Pd6 c4, 56. Tb2a2, a5xb4, 57. a4xb5, Pa3xb5, 58. Ta2a6. Pb5c3 schaak, 59. Kdl—cl, Pc3xd5, 60. Lc2—a4, TeS— c8, 61. Pg2—el, Pd5—f4. Botwinnik geeft op. De uitslag van de negende etappe van de Ronde van Spanje, die van Pampelu- ne naar Saragossa voerde, luidt als volgt: 1. Roger Baens (B.) de 180 km in 3.56.20 met bonificatie 3.55.20. 2. Bo no (It.) z.t. met bon. 3.55.50. 3. Bas Maliepaard (Ned 3.59 11. 4. Segu (Sp.) 5. Aerenhouts (B.), 6. Van Geneugoen (B.7. Suarez (Sp.), 8. Barrutia (Sp.) 9. Lauwens (B.) allen in dezelfde tijd als Maliepaard. Na de negende etappe luidt het alge meen klassement als volgt: 1. Anquetil (Fr.) 39.19.13, 2. Colmenarepo (Sp.) 39.21.17, 3. Perez Francos (Sp.) 39.21.25. 4. Barrutia (Sp.) 39.22.19, 5. Bas Ma liepaard (Ned.) 39.22.38, 6. Pancheco (Sp.) 39.2S.26, 7. Manzaneque (Sp.) 39.24.35. 8. Gabica (Sp.) 39.23.35. 9. Velez (Sp.) 39.23.43, 10- Karmany (Sp.) 39.25.23. (Advertentie) Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras De Portugese pers heeft donderdag commentaar .geleverd op de wedstrijd BenficaFerjenoord die gisteren in Lis sabon werd gespeeld. De „Diario de No- ticias" schreef: „Fenenoord werd gedu rende de tweede helft overklast toen de Portugese kampioenen een kwartier briljant voetbal lieten zien, waarbij de Nederlanders zich aan zeer ruw spel te buiten gingen". Volgens de krant waren Bennaars en Bouwmeester de beste Nederlandse spelers. „Wat de verdediging betreft", schreef het blad, „zij beperkte zich tot het terugzenden van de bal, en met de bal de tegenstander". De sportkranten „Bola" en „Seculo" schreven in dezelfde stijl over de ver richtingen van Fenenoord: „Een ploeg die slechts geweld gebruikt kan een klasseteam nimmer verslaan, hoewel men het de tegenpartij wel moeilijk kan maken", aldus de Portugese pers. Ir. Djoeanda Kartawinata, de eerste minister van Indonesië, heeft gisteren in Djakarta in antwoord op de vraag of hy verwachtte dat Nederland na het herstel van de betrekkingen nau wer zal kunnen samenwerken met Indo nesië dan dit land met andere landen doet, verklaard: „de kennis, die Neder land van de omstandigheden en de taal van Indonesië heeft zal slechts een tijdelyk voordeel blijken te zijn". De vraag werd gesteld tijdens de ont vangst van een groep Nederlandse jour nalisten die thans in Indonesië verblijft, door Djoeanda. Hierbij werd uiteraard ook dit onderwerp besproken. „Het aantal Nederlanders, dat Indonesië goed kent, is een uitstervend ras", aldus Djoeanda. Anderzijds zei de Indonesi sche minister „goede hoop" te hebben, dat de betrekkingen tussen beide landen „stap voor stap" zullen worden hersteld. „Er is een indicatie, dat er aan beide kanten beter begrip bestaat. Wij moeten echter voorzichtig te werk gaan en vooral geen ophef maken". Een andere vraag, die werd gesteld, was of er geen moeilijkheden moeten worden verwacht indien de Nederlanders in Indonesië zekere activiteiten zouden her vatten. Ir. Djoeanda trok hierop een vergelijking met de betrekkingen die Indonesië thans met Japan onderhoudt, „van welk land wij tijdens de bezetting veel hebben geleden". Aanvankelijk waren er we! moeilijkheden, doch thans wijst daar niets meer op". Ir. Djoeanda bleek veel belang te hech ten aan de levering uit Nederland van reserveonderdelen voor machinerieën. In het bijzonder noemde hij daarbij on derdelen voor scheepsmotoren. Samenwerking cultureel en sociaal werk STUDIEOBJECT Vervolgens was er voor de commissa ris der koningin aanleiding om een beet je ongerust te zijn. „Want wij Zeeuwen worden "bij de huidige toeristische en industriële ontwikkeling min of meer bekeken als een studieobject", merkte hij op. De Zeeuwen vinden dat verre van pret tig en begrijpen er ook de bedoeling niet van. Hij erkende, dat de Nederlanders een voorbeeld van zorgvuldigheid, rein heid en netheid z(jn („voor zover het hun eigen spullen betreft"), maar anderzijds achtte de commissaris het toch ook wel eens noodzakelijk een studie te maken van de Nederlandse reactie op het moderne toerisme. Die volgens jhr. De Casembroot niet zo bijster vleiend is. Mr. Scholten stelde de commissaris zyn toespraak gerust door te verzeke ren niets verwonderlijks aan hem of de andere Zeeuwen opgemerkt te hebben. Dit als antwoord op de verontrusting, die er bij jhr. De Casembroot ten aan zien van tiet probleemgebied Zeeland heerste. Mr. Scholten herinnerde aan het werkbezoek, dat minister Klompé twee jaar geleden aan Zeeland bracht en waarbii ae coördinatie van het maat schappelijk en cultureel werk duidelijk door baar werd benadrukt» GELIJKE TRED De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft gisteren het nieuwe kantoor van de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, gevestigd in één van de oud ste en mooiste Middelburgse panden, namelijk aan de Dam 81, offïcï- eel geopend. Tijdens deze openingsbijeenkomst deelde mr. Scholten in een toespraak mee, dat de Zeeuwse Culturele Raad met ingang van 1963 in aanmerking zal komen voor subsidie volgens de rijksregeling. De staatssecretaris hoopte, dat deze subsidiëring een belangrijke bij drage zal vormen voor de ontplooiing en ontwikkeling van het belang rijke werk, dat de stichting Zeeland verricht. De commissaris der koningin in Zee land, jhr mr. A. F. C. de Casembroot, deze plechtigheid als voorzitter van stichtingsbestuur opende, wees er dat Zeeland met ae komst van staatssecretaris Scholten nog eens ex tra de nadruk wil leggen op het feit, dat de Zeeuwen gesteïa zijn op de sa menwerking tussen het cultureel en maatschappelijk werk. Jhr. De Casembroot verklaarde, dat de Stichting Zeeland een deskundig dienstverlenend instituut wil zijn voor de Zeeuwse samenleving. Aile facetten, die liier aan de orde ge steld worden cultureel maat schappelijk jeugd- en sportwerk kunnen volgens de commissaris op onafhankelijke wijze aan bun trekken komen, terwijl ze hierbij uit één centraal punt geredigeerd wor den. De commissaris sprak zyn dank uit tot mevrouw Portheine, de vori ge eigenaresse van het pand, dr. P. K. van Daalen, de directeur van bet Zeeuws Museum, en de heer E. A. Canneman, de architect van de rijks dienst voor monumentenzorg, voor de medewerking, die zij bij de inrich ting van het pand verleend hebben. „Het is van groot belang, dat de ont wikkeling op sociaal terrein gelijke tred houdt met die op economisch en cultu reel gebied, met name in het Deltage bied" verzekerde de staatssecretaris. „En het gaat hierbij niet om het pri maat van de onderdelen, maar om de nevenschikking en de samenwerking", voegde hij er aan toe. Tot voor enkele jaren terug heeft men dit werk altyd om met de Zeeuwse dichter Van Schagen te spreken „in het verkeerde etuitje willen frommelen". De laatste jaren heeft het maatschappe lijk werk echter een eigen plaats gekre gen, merkte mr. Scholten op. Hij ver zekerde, dal in de nieuwe structuur van de stichting Zeeland ook het cultureel werk een eigen plaats is gegeven, waar bij tevens samenwerkingsmogelijkheden met het maatschappelijk werk zijn ge schapen. Tot slot betoogde de staatssecretaris, dat de gehele ontwikkeling gedragen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7