VERKORTING VAN DIENSTTIJD REEDS VOORBEREID Maandag ondertekening Schelde-Rijn-akkoord Nationale herdenkingsdag op 30 november O.A.S. bestudeert de toestand op Haïti Senaat keurt defensiebegroting goed Regering laat echter beslissing aan het volgende kabinet over Overstromingen in Katanga OVn-m'STERBEYEN PRES-comissm RfiTTvunumfM RANK „De nieuwe loonpolitiek is meegevallen" EAU DE COLOGNES Vliegtuig zou op Curaqao landen, maar kwam niet Uitgebreid programma bekendgemaakt T.V,UITZENDING UIT PALEIS S0ESTD1JK DONDERDAG 9 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur). Nederland is een van de NAVO-landen waar de langste militaire diensttijd geldt. Dat leidde er gisteren bij de behandeling van de be groting van defensie in de Eerste Kamer toe, dat enige leden op ver korting aandrongen. Uit het antwoord dat de staatssecretaris voor leger en luchtmacht de heer Calmeyer gaf, bleek, dat men nagenoeg gereed is om een verkorting van de diensttijd in te voeren. Deze rege ring wil evenwel geen beslissing nemen. Men laat dat over aan de regering die zal optreden na de op 15 mei aanstaande te houden ver kiezing voor de Tweede Kamer. De nieuwe wijze van aanvullen van troepen heeft tot begeleidend ver schijnsel, zo deelde de heer Cal meyer mee, dat de diensttijd tot achttien maanden kan worden te ruggebracht. Doch dat is alleen mogelijk bij driedelige eenheden. Er zijn proeven met het nieuwe systeem van aanvulling genomen en alle maatregelen zijn voorbe reid. Verdere proeven zijn niet meer nodig. De beslissing over de verkorting van de diensttijd laat staatssecretaris Calmeyer, zo gezegd, aan zijn opvolger over. Woonruimte Een van de klachten was verder, dat nog steeds gekampt wordt met moeilijk heden bij het beschikbaar stellen van woonruimte voor de gezinnen van in Duitsland verblijvende Nederlandse mi litairen Staatssecretaris Calmeyer deel de hierover mee, dat het woningvraag stuk met de Duitse regering tot oplos sing gebracht wordt. Dat kost tijd. De Duitse regering zal 1100 woningen bouwen. Van de kosten komt 40 a 45 procent voor rekening van het departe ment van defensie. In honderd jaar kan dit bedrag worden afgelost. De staatssecretaris van marine, de heer De Jong, ontkende dat de rege ring geheimzinnig is met de mari tieme bijdrage van Nederland aan de N-AV.O. Zij wil alleen niet graag zwait op wit haar inspanningen be kendmakende individuele ka merleden kunnen desnoods wel wor den ingelicht. Voortdurend is men bezig met het vraagsi.uk van de nucleare voortstuwing van de schepen, zo zei hij. Het personeel wordt ervoor opgeleid, maar er wordt niet gebouwd. Op een bepaald ogenblik zal men wel tot de nucleare voortstu wing moeten overgaan, maar de con ventionele schepen zullen nog lange tijd een rol blijven spelen. Geen nieuws Met de inlichtingen die de minister van defensie ir. Visser de Kamer verschafte schoot men niet veel op. Na'dat hij zijn erkentelijkheid had betuigd voor de waardering die aan zijn adres en aan dat van de beide staatssecretarissen was uitgesproken er is ook veel kritiek gewee3' bleef hij het antwoord op de door enkele Eerste-Kamerleden gestel de vraag over de stijgende defensielas- ten schuldig. Zelfs lichtte hij geen tipje op van de sluier over de toekomstige bedragen, die de defensie zal opslokken, als hel beleid zoals dat nu gevoerd wordt, wordt voortgezet. Teamgeest Wat de personeelszaken aangaat, be toogde Ir. Visser dat hij er steeds naar gestreefd heeft een goede team geest te bevorderen. Er is veel ge specialiseerd personeel nodig. Aan de opleiding tot efficiency wordt in de krijgsmacht zelf veel gedaan. Op hel gebied van de atoombewapehing is Nederland afhankelijk van de tech nische opzet van de intergeallieerde kern macht en van de multilaterale kern macht. De minister sprak zich uit tegen de vorming van nog meer landen met een eigen kernbewapening. De bewinsman deelde voorts mee, dat geen enkel luchtverdedigingssysteem waterdicht is. Nederland neemt wat dit betreft in de Integratie deel aan de ver dediging van een gebied en kan zich dus niet alleen bepalen tot de verde diging van het eigen land. Aan de ver dediging van het gebledsdee' neemt Ne derland deel met gelelde wapens. De elektronische middelen waarover Neder land beschikt behoren tot de beste van de wereld. Een van de afgevaardigden nad ge vraagd hoe het staat met het achter stallige salaris van de heer Van der Putten De minister achtte dit geen principiële zaak. Hij mag echter niet In Katanga zjjn tienduizenden mensen dakloos geworden als gevolg van het buiten zijn oevers treden van hef meer van Tanganjika- Het water in liet grootste mee» van Afrika is 1,50 meter hoven normaal peil gestegen als gevolg van zware re gens. Dit is een nieuw record. Op sommige plaatsen in de oedreigde Albertstad wordt het. water nog door dijken tegengehouden, maar daar het water nog steeds aan het wassen was, is de kans groot dat ook de straten van de stad zelf overstroomd zullen wor den. Eenheden van het Kongolese leger en vrijwilligers helpen bij de evacuatie van de mensen en het vee naar hoger gele gen terrein. Volgens de woordvoerder is de toestand ernstig maar zijn de autoriteiten haar nog meester. Derde lustrum van de P C I K De Prot. Clir. Journalisten Kring zal vrjjdag en zaterdag in het conferentie oord „l)e blije wereld" te l.unteren de al gemene vergadering houden die levens samenvalt met de viering van hel derde lustrum. De vice-vooizittei, ue neei W c. F. Scheps uit Den Haag noudt een rede: tot op deze dag" s Avonds treedt een cabaret van studenten van de Vrqe Universiteit op. Zaterdagmorgen 11 mei zai ais referent optreden mr. dr. J. Ozinga, geref. predikant te Lunteren. De P.C.J.K zal op deze algemene verga dering ook oen nieuwe voorzitter kiezen wegens het aftreden van de heer J. D. Troost helde Daarvoor is kandidaat ge steld de heer Joh. C. Francken te Naar- den. afwijken van de jurisprudentie, die ten aanzien van de gehele rijksdienst be staat. Er is overleg over aan de gang. Als dal tot een ander standpunt leidt, dan zullen alle betrokkenen in de voor delen daarvan moeten delen. Debatje De antirevolutionaire heer Algra kon niet nalaten te wijzen op de totaal veranderde houding van de heer Van Riel (v.v.d.). Bij de waardering die de liberale afgevaardigde nu uitte, na alle kritiek vroeger, kon hij zich ech ter geheel aansluiten. Voer de heer Van Riel bleek het niet zo prettig te zijn met zijn neus ge drukt te worden op de houding die hq verleden jaar tegenover zijn par tijgenoot-minister heeft aangenomen. Er ontstond dan ook een nog al hef tig debatje tussen hem en de heer Algra. De Kamer nam de begroting van de fensie zonder hoofdelijke stemming aan. Eveneens zonder hoofdelqke stemming verenigde zij zich met de begroting van het staatsbedrijf „Artillerie-inrichtintin- gen". Schrootaffaire In dezelfde vergadering is voorts aan de orde geweest de nota, die de rege ring heeft uitgebracht over de zoge naamde schrootaffaire en het verslag dat een commissie uit de Eerste Kamer daarover heeft opgesteld. Dinsdag had den enkele afgevaardigden er het woord over geveerd. De ministers van justitie mr. Beerman en van economische zaken drs. Dc Pous erkenden dat er een zekere divergentie bestaan heeft en in zekere zin nog bestaat tussen de opvatting van de hoge autoriteit van de Gemeenschap voor Kolen en Staal en die van de re geringen van de bij de E.G.K.S. aange sloten randen. Daaruit zyn de moeilqk- heden voortgevloeid. Minister Beerman was van oordeel, dat liet initiatief om tot een volledige over eenstemming te komen niet in de eerste plaats van de Nederlandse regering be hoort uit te gaan maar van de E.G.K-S. Met hel afzien van een verdere straf vervolging in Nederland was hij het geheel eens. Advertentie Belgische minister verklaarde Speculaties over tracé van de nieuwe vaarweg Vele Belgische dagbladen publi ceerden gisteren kaarten waarop het tracé is aangegeven van een nieuwe Schelde-Rïjnverbinding, waarover de regeringen van Ne derland en België, na jarenlange onderhandelingen, thans een defi nitief akkoord hebben bereikt. De ze overeenkomst zal, naar de Bel gische minister van openbare wer ken Bohy dinsdag in Antwerpen heeft meegedeeld, maandag in Den Haag worden ondertekend. e laatste mededeling kon van Ne derlandse zijde niet worden bevestigd. De woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat deelde mee, dat het overleg tussen België en Neder land in het laatste stadium verkeert, maar dat hem niet bekend was, dat het akkoord maandag zal worden onderte kend. Op het Nederlandse ministeriel van verkeer en waterstaat heeft men, zo deelde de woordvoerder mee, de defini tieve stukken nog niet kunnen bekijken. Eenirachttracé Volgens „De Gazet van Antwerpen" zal een kanaal worden gegraven van af de in aanbouw zijnde zeesluis te Zandvliet ten noorden van Antwer pen naar de Oosterschelde, even ten zuiden van Bergen op Zoom. Dit ka naal overschrijdt de Nederlands-Bel gische grens bij Ossendrecht. Ter be veiliging van de binnenscheepvaart zal volgens de gegevens waarover het Antwerpse blad beschikt, in de Oosterschelde ten zuiden van de stad Bergen op Zoom een beschermende dam worden gebouwd. Van de Oos terschelde wordt het tracé van de Eendracht gevolgd, waarna de sche pen via een kanal door Sint-Philips- land het Volkerak zullen bereiken. Twee vaarwegen? Dit tracé van de Schelde-Rijnverbinding wordt ook gepubliceerd in het katholie ke dagblad „Het Volk". Volgens de so cialistische „Volksgazet" echter zal het kanaal van Zandvliet nog op Belgisch gebied uitmonden in de Westerschelde (lie via een kanaal bij Bath wordt ver bonden met de Oosterschelde. Het is niet onmogelijk, dat beide voor stellingen juist zijn. Het dagblad „De Nieuwe Gids" namelijk meldt, dat be halve het kanaal Antwerpen-Ooster- schelde ook een breed, nieuw kanaal zal worden gegraven westelijk van Bath, waardoor de haven van Gent in de toe komst bereikbaar zal zijn voor duw- vaart, komende uit de Rijn. De mede deling van minister Bohy is in de Belgi sche pers met instemming begroet. Niet temin spreekt „De Nieuwe Gids" er zijn verwondering over uit. dat het nieuws over het verheugend vergelijk om trent een eeuwenoud geschil tussen Bel gië en Nederland" door de minister van openbare werken in een interruptie op een rede van de Antwerpse schepen voor de haven wereldkundig werd gemaakt. „Inderdaad, verwacht mocht worden, dat zulk een uiterst belangrijke mede deling door de eerste minister zou zijn gedaan", aldus het blad. Ter voorziening in de vacature, die is ontstaan door het overlijden van de heer W. H. N. van der Vorm, heeft het col lege van commissarissen der Rotter- damsche Bank N.V. uit zjjn midden tot voorzitter benoemd mr. j. \V. Beyen, oud-minister van buitenlandse zaken en tot voor kort ambassadeur der Neder landen in Parïj9. IR. W. H. KRUYFF (Van onze Haagse redactie) Ir. W. H. Kruijff, de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, heeft gisteren op een te Den Haag ge houden persconferentie verklaard, dat de praktische ervaring met de nieuwe loonpolitiek, waarbij de bevoegdheid tot goedkeuring van het college van rijks bemiddelaars is overgegaan naar de Stichting van den Arbeid, hem is mee gevallen. „We zitten in de Stichting van den Ar beid met de anderen nog als goede vrienden, ook al zijn er over de vak'an- tïekwestie wolken aan de horizon gere zen. In prettig en verstandig overleg toont de stichting zich bewust van de ernst van de zaak", .aldus de heer Kruijff. Een der algemene secretarissen van het C.S.W.V., mr. A. J. R. Mauritz, die dit werkgeversverbond in de looncommissie van de stichting vertegenwoordigt, zei, dat tot heden reeds voor twintig be drijfstakken een nieuwe c.a.o. is goedge keurd, te zamen omvattend ruim een hall' miljoen werknemers. Er zijn maar weinig nieuwe c.a.o.'s, die door de loon commissie ter beslissing aan de Stich ting van den Arbeid moeten worden voorgelegd. Man drong huis binnen en viel vrouw aan In de nacht van dinsdag op woensdag is de 22-jarige echtgenote van de mijnwer ker V. uit Nieuwenhagen tijdens afwe zigheid van haar man in haar woning door een indringer aangevallen. Omstreeks half drie werd er op de deur geklopt, toen de vrouw, moeder twee kinderen, de deur opende, zag een man die haar vroeg om een kop koffie. De vrouw gaf de man te ver staan hiertoe niet bereid te zqn, daar haar man niet thuis was en smeet de deur voor de nachtelijke bezoeker dicht. De man, die op de kermis te Waubach had vertoefd en veel had gedronken, wandelde hierop naar de achterzijde van de woning, waar hij door een raam naar binnen kroop. Er ontstond een felle worsteling in de woning. Op het mo ment, dat de vrouw door de indringer was overweldigd, kwam haar man thuis. Een hevige vechtpartij tussen beide mannen ontstond, tijdens welke de in dringer, kans zag te ontvluchten. In sa menwerking met enkele omwonenden slaagde de heer V. er in de dader in de bossen van Nieuwenhagen te grijpen. De indringer werd overgegeven aan de rijkspolitie te Nieuwenhagen en is in gesloten. Hoge prioriteit agrarische wensen bepleit BQ de komende kabinetsformatie zal aan een aantal agrarische wensen een hoge prioriteit moeten worden toege kend. Mr. B. \V. Biesheuvel, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, gaf dit gistermorgen als „vertaling in politieke termen" van wat de voorzitters der drie centrale landarbeidersorganisaties in hun vorige week gepubliceerde verklaring hebben gezegd over de eigenschappen die een nieuw kabinet dient te bezitten: een sterke inleving in de agrarische proble matiek en een wijze en zeker geen lege hand om de noodzakelijke aan passing van het agrarisch bedrijf moge- lÜk te maken. Het landbouwschap zal spoedig een uit gebreide brief gereed hebben. Het enige wat er nog aan het ontwerp-schrijven ontbreekt is de naam van de kabinets formateur! s). vertelde de heer Biesheu vel. Hg sprak in Haarlem ter opening van de algemene vergadering van zqn bond, die thans 45 jaar bestaat. De slechte fi nanciële uitkomsten van duizenden land bouwbedrijven, aldus mr. Biesheuvel, brengen niet slechts materiële zorgen op menige boerderij. Op het platteland ont wikkelt zich hier en daar een geestes gesteldheid. die de overheid helaas maar zeer ten dele onderkent. BEJAARDE VROUW DOOR NEEF VERMOORD Een 36-jarige inwoner van Driebergen, V., heeft bekend zyn 8.1-jnrïge tante, de weduwe G. die in dezelfde gemeente woonde, door wurging .net een sjaal om het leven te hebben gebracht. Familie van de weduwe trof haar op 25 april dood in bed aan. Daar de bejaarde vrouw hartpatiënte was. werd aanvan kelijk aan een natuuriyke dood gedacht. Na de begrafenis kwam de rijkspolitie in Driebergen echter ter ore, dat er een ongeoorloofde verhouding had bestaan tussen de weduwe en de ongehuwde neef, V. is op 3 mei aangehouden. Na voorgeleiding voor de officier van justi tie en de recnter-commissarls te Utrecht heeft de man bekend. Het motief moet, naar de politie aanneemt, worden ge zocht in de ongeoorloofde verhouding. Dr. .T Zeldenrust, hoofd van het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium, heeft sectie op het stoffeiyk overschot verricht. VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Het beraad over de crisis tussen Haïti en de Dominicaanse Repu bliek is gisteren voortgezet. In Washington kwam de raad van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten bijeen voor het bestuderen van de bevindingen die een O.A.S.-on- derzoekcommissie in het crisisge bied heeft opgedaan. Gisteravond half tien kwam de Veiligheidsraad bijeen voor het behandelen van de aanklacht die Haïti, daartoe, naar verluidt, aangemoedigd door Rus land en door Afrikaanse landen, tegen zijn nabuurland heeft inge diend. Amerika is gisteren begonnen met het evacueren van staatsburgers uit Haïti. Ongeveer 170 Amerikanen zyn tot dus ver vertrokken. De evacuatie van de omstreeks 220 vrouwen en kinderen van Amerikaanse overheidspersoneel die bevel hebben gekregen om te ver trekken kan vanmorgen voltooid zijn. Van de naar schatting 1300 Amerika nen op het eiland, die de raad kregen ook te vertrekken, schijnen er niet veel te willen gaan. De toestand in Haïti was gisteren rustig. Een Haïtiaans vliegtuig, dat op Cura- gao had willen landen en waarvoor de Haïtiaanse regering toestemming had gevraagd, is niet naar Curasao geko men. De Nederlandse regering had gistermor gen aan de regering van de Nederland se Antillen meegedeeld, dat zij er geen bezwaar tegen had, dat het Haïtiaanse vliegtuig op de Dr. Albert Plesman luchthaven zou landen. Geruchten De hele gang van zaken, pogingen van Haïtische zijde tot geheimhouding en het speciale telefoongesprek met Den Haag, had aanleiding gegeven tot ge ruchten dat de Haïtiaanse president Frangois Duvalier misschien aan boord zou zijn en dat hy wilde vluchten. Haïtianen hadden meegedeeld, dat „zes militairen" aan boord van vliegtuig zouden zijn. Het vliegtuig werd tegen de middag verwacht. Een half uur voor de aan komst trokken de Haïtianen hun ver zoek echter in, zonder enige uitleg te Nederlanders Het aantal Nederlanders in Haïti bedraagt momenteel ongeveer zes tig- Aan hen is door de Nederlandse re gering, in verband met de gespan nen toestand, het advies gegeven het land te verlaten. GIETERIJ ZAL VIJFTIG MENSEN ONTSLAAN De directie van het metaalbedrijf Rade- makers heeft besloten om het tweeploe- genstelsel in sommige afdelingen van de gietery in Klazienaveen op te heffen. Dit brengt met zich mee, dat een aantal werknemers maximaal 50 zal wor den ontslagen. De beslissing is genomen na overleg met de vakbonden. Er werken ruim 300 mensen in deze gie terij. De beslissing is genomen omdat de omvang van de orders is achtergebleven bij de verwachtingen. Over de datum van het ontslag is nog overleg gaande. Het Wereldgebeuren Kernkwestie De hoogste leiding van de Amerikaan se marine heeft niet de naam bij zonder vooruitstrevend te zijn. zy heeft een groot gevoel van eigenwaarde en daarnaast ook een groot gevoel voor traditie waardoor de admiraals nogal eens in conflict komen met het Penta gon, met name met de minister van de fensie. Robert MacNamara, wiens uit gebreide staf van „denkers" en „doe ners" voortdurend lak heeft aan de con ventionele instelling van het marine apparaat. Een voorbeeld van het conser vatisme der marine is de visie, welke zg had op de toepassing van kernener gie bij de vloot. Jarenlang heeft zij zich verzet tegen de idee, dat haar kruisers door kernenergie zouden worden voort gedreven- Carrières werden getorpe deerd, commissies in de wielen gereden en bevorderingen tegengehouden, alle maal omdat de marine de zaken bij het oude wilde laten. - Natuurlijk trokken uiteindelijk de ad miraals aan het kortste eind en de eer ste nederlaag leden zij toen het minis terie van defensie besloot atoomduikbo ten te laten bouwen. De marine zette daarna alles op alles om te voorkomen, dat ook de opper vlakteschepen met kernreactors werden uitgerust- Jaren heeft zij dat verzet kunnen volhouden. Tot zij zich ook op dat punt gewonnen moest geven. Dezer dagen werd in Washington bekendge maakt. dat de chef operaties van de Amerikaanse marine, admiraal George A. Anderson, en de minister van marine Korth bij minister van defensie MacNa mara een plan hebben ingediend voor het uitrusten van de toekomstige opper- vlaktevioot met atoomreactors voor de voortstuwing. Het plan van admiraal Anderson en minister Korth voorziet in de uit rusting met reactors van alle nieuw te bouwen oppervlakteschepen boven de 8000 ton. Jagers zouden derhalve over de conventionele voortstuwingsmiddelen blqven beschikken. Het voorstel van de marine betekent een revolutie binnen de gelederen van deze dienst. Tot voor kort beweerde de ma rine, dat de toepassing van kernenergie te kostbaar was. Na herhaald aandrin gen van het ministerie van defensie ech ter werd opnieuw studie van het onder werp gemaakt. Ditmaal kwam de ma rine tot de conclusie, dat er inderdaad voordelen aan kernvoortstuwing 'verbon den waren. De laatste jaren is er op het gebied van het atoomonderzoek zoveel vooruitgang geboekt, dat het kosten verschil tussen conventionele voortstu wingsmethoden en kernvoortstuwing tot een minimum is gereduceerd. In hun rapport noemen de admiraal en de minister bijvoorbeeld als een nieuw voordeel de ontwikkeling van meuwe brandstofelementen voor reactoren, die een veel langere levensduur hebben. Andere voordelen, waarover de marine vroeger had gezwegen, bleken te zijn: een efficiënter apparaat met minder schepen en minder manschappen, een grotere mobiliteit, minder afhankelijk heid van bevoorradingsschepen en over zeese bases en een langere levensduur van de oorlogsschepen. Het Pentagon heeft de capitulatie van de marine hoogmoedig aanvaard, dat wil zeggen, het ministerie van oor log heeft het rapport doorgenomen en het daarna teruggestuurd met het ver zoek of de marine het nog eens uit voerig wil bestuderen en.dan nader in gaan op de details. Daarmee is dan de beslissing over deze kwestie, die tot zovele spanningen tus sen marineleiding en het Pentagon aan leiding is geweest, voorlopig uitgesteld- In marinekringen heeft men dit uitstel nogal ongunstig opgevat. Men vreest zelfs aat de minister het plan uïteinde- lqk tóch zal afwqzen en zelf met een ander plan zal komen. De verhoudingen tussen de marine en minister MacNa mara blijven er gespannen door. Voor MacNamara maakt dat weinig verschil, want hrj heeft nooit erg goed kunnen opschieten met de leiding van leger, vloot en luchtmacht. Zijn streven naar centralisatie, gepaard gaande met een geleidelqke uitschakeling van de afzon derlijke departementen voor vloot, leger en luchtmacht, stuitte steeds op heftig verzet bij de militaire leiders. De generaals en admiraals voelden zich steeds weer op de tenen getrapt door de betweterige tneoretici van het Pentagon, naar de „mannen van de praktijk". Voor de laalsten is dat een moeiiyk te verte ren zaak. (Van onze Haagse redactie) Het comité nationale herden king 1813-1963 heeft thans het programma bekendgemaakt van hetgeen is georganiseerd of nog wordt voorbereid ter herden king van het ontstaan van de moderne Nederlandse staat, in gezet met de landing van de erf prins van Oranje later ko ning Willem 1 op 30 novem ber 1813 te Scheveningen. In de maanden juni en juli zullen enig, activiteiten plaatshebben in liet kadei van het Holland Festival. Er zal dan een aantal voordrachten ge houden worden over de Nederlandse letterkunde en er wordt een toneel stuk van Heqcrmans opgevoerd. Op 0 juli zal prinses Beatrix de ten toonstelling „150 jaar Nederlandse kunst" in het stedelijk museum te Amstcrd'ui open-a. I?e.c tentoon stelling duurt, tot II) september- Ook voor de Taptoe Delft van 29 augustus tot en met. 7 september is als leidraad gekozen de herden king van de 150-jarige onafhankeiyk- heid van Nederland en de terugkeer van het Huis van Oranje. Tqdens de middaguren in deze periode worden concoursen gehouden voor jeugdfan- farekorp8en. Van 1 augustus tot 7 september zal in Delft een tentoon stelling worden gehouden over de militaire muziek in de loop der tq- den. 12 oktober is een nationale beiaar- diersdag en van 11 tot 16 november is er een Nederlandse volkszangweek. Het is een programma van regionale spreiding, te organiseren door de Ne derlandse Vereniging voor de Volks zang. Schooltoneel In november geeft de PTT. speciale herdenkingspostzegels uit. in deze maand gaat in Amsterdam ook de officiële première van een film over Nederlanders van Bert Haans'ra. Eind november wordt het kinderto- •ïeclstuk „Bevrijdingsspel 1813" van mevrouw A. Rutgers van der Loeff- Basenau opgevoerd. Dit „raain"-to- neplstuk laat ruimte voor improvisa ties van school tot school variërend (leerlinirentnl landstreek, ontwikke lingspeil, geloof enz.). Dit spel geeft ruimschoots gelegenheid tot een fees telijke aankleding en zelfwerkzaam heid van de leerlingén. Een kinder muziekspel voor de scholen is in be werking. In dit deel van het herden kingsjaar verschijnt ook de geschenk- uitgave voor de hoogste klasse mid delbaar onderwijs „Karakter en cul tuur van Europa" (uitgeverij Het Spectrum). Een tentoonstelling Nederlandse beeldhouwkunst met een aanloop van 1813 af wordt van eind november tot begin maart in het gemeentemuseum te Arnhem gehouden Op 29 november vindt er in het Kurhaus te Scheve ningen een concert plaats van het Residentieorkest met muziek uit de tijd van Willem I. Willem Noske ver leen! hieraan zijn medewerking. De nationale herdenkingsdag is op 30 november dan wordt allereerst een krans gelegd bq het monument op Flein 1813 in Den Haag, en vindt in het Vredespaleis een byeenkomst plaats, met als kernthema: Neder- land j plaats en taak in de internatio nale rechtsorde. Op de avond van die dag Is er een televisieuitzending uit palels Soestdqk. Tot in 1964 Op 'i december wordt in Amsterdam de aanbieding van de soevereiniteit in 1813 herdacht en wordt tevens een historische tentoonstelling in het Rijksmuseum geopend. In die maand zullen in de hoogste klassen van de middelbare scholen en bij het hoger onderwijs discussiegroepen wordpn gevormd, die zich gaan bezighouden met het thema „het Koninkrijk der Nederlanden nu en in dp wereld van morgen". Over dit thema wordt een tekenwedstrijd uitgeschreven. Ook in 1964 duurt de herdenking nog voort. Men denkt bqvoorbeeld al moe', dit nog vorm krijgen aan een aansluiting bij de herdenking van 500 jaar Staten-Generaal op 9 ja nuari, In februari vinden provinciale bijeenkomsten plaats van de jeugd- discussiegroepen en voor die maand wordt ook een nationale jeugddag voorbereid. Van 6 februari tot 31 maart organiseert het gemeentemu seum in Den Haag een tentoonstel ling- „de invloed van dc Nederlandse schilderkunst op de Europese cul tuur". Voor maart is een academiscne her denking in voorbereiding en op 31 maart wordt het herdenkingsjaar ge sloten met een landdag "->u de Ne derlandse jeugd over '-"ma dat in de discussiegroe- de orde werd gesteld: het der Ne derlanden nu en in reld van morgen. Dan worden ook de prijzen van de tekenwedstrijd uitgereikt. zqn in haar verzet tegen de toe passing van nieuwe technieken, onder vond al eerder de „vader van de atoom duikboot", admiraal Hyman George Rickover. Admiraal Rickover heeft een harde strqd moeten voeren vóór de eerste Amerikaanse atoomonderzeeër, de Nau tilus, te water kon worden gelaten. Zijn devies was echter, „hoe meer men zweet in vrede, des te minder zal men in oor log bloeden". Maar zqn vrees, dat de Amerikaanse natie niet genoeg „zweet te" om de Russen op technologisch ge bied voor te blijven, werd door zijn su périeuren van de marine niet ónder- schreven. Tweemaal werd Rickover, toen hij nog kanitein was. bij promoties overgeslagen. Hij kwam volgens de ma rine-autoriteiten niet in Aanmerking voor een hogere rang. omdat hij daar voor de nodige kwalificaties miste en omdat hij niét all-round zou zqn. De werkelijkheid was. dat Rickovers supe rieuren geen waardering konden op brengen voor de zakelijke wijze waarop hun technisch gespecialiseerde onderge schikte de marine-aangelegenheden af- ^"ndelde. Rickover spotte met alle tra dities. d>e de Amerikaanse marine heilig waren- Hij leek meer een zakenman dan een officier Ten slotte moest 'een com- ~us=He uit de Amerikaanse senaat in- grh'oen want anders was kapitein Rickover nooit admiraal geworden Ook later toonde deze zoon van een joodse kleermaker uit Chicago zich een uit zonderlijke officier. Als hoofd van de afdeling „reactors" van de marine ont zag hij niet om na een lange werkdag op zrin bureau, het vliegtuig te nemen en naar Nry.< York te vliegen voor een tot dien in fia nacht voortdurende confe rentie en om daarna weer direct terug te vliegen naar zün bureau, waar hij dan 's morgens om acht uur weer pre sent was. Dit soort dynamiek was de marine vreemd. Moar admiraal Rickover bereik1-* er ten slotte toch mee, dat zijn plannen voor oen vloot van atoomonder zeeërs werden uitgevoerd. Zijn tweede plan, kernenergie voor oppervlaktesche pen, is thans aar* de beurt. MINISTER MACNAMARA ...overwinning op marine...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3