Gondels voor kabelbaan Grevelingendam te laat Luchtbrug op Lissabon DOMINEE KING WEER IN ARREST Lijm hout met CETAFLEX Ceta-Bever OPZIENBARENDE VINDING VINDT ALOM BIJVAL! WALCHEREN MOEDERDAG- GESCHENKEN De Vey Mestdagh AGENDA MARKTBERICHTEN „SOCIALE POLITIEK" VOOR DE VLISSINGSE K.V.P.-AFDELING Miss bril ging ook met luchtvloot mee DONDERDAG 9 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Verschuiving werkprogramma Circulaire over champignonteelt Het comité ter bevordering van champignonteelt te Yerseke heeft aan de belangstellenden voor deze cultuur een circulaire gezonden met de vraag hoeveel cellen ieder denkt te bouwen en of men van plan is nabij de cellen een bedrijfswoning te stichten. Voorts vroeg het comité of men op voorlichting van het champignoncentrum te Horst in een bedrijf wil gaan volontairgn. Ook kun- ~m belangstellenden zich opgeven voor Spectaculaire operatie nu in het najaar Het ziet er naar uit, dat het kabel- baautransport van stortsteen boven het laatste sluitgat in de Grevelin gendam enkele maanden later op gang zal komen, dan in het program ma voor dit Deltawerk tussen Duive- lanti en Fiakkee was nitgestippeld. De 'evering van het stalen materiaal voor de constructie van de kabelbaan ondervindt enige vertraging. In het bijzonder de gondels, die straks langs de kabels over het 1200 meter brede sluitgat zullen glijden met onder zich in bakken de stortsteen voor het op werpen van de dam, kunnen vanuit Grenoble in Frankrijk niet op tijd bij Bruinisse arriveren. Zodoende zal de sluitingsoperatie naar het on gunstige tijdvak het najaar moeten worden verschoven. Hetgeen overigens nog niet wil zeggen, dat algemene voor de aanleg van de Grevelingen- het elastische programma eg van d" - dam in gevaar komt. Tegenover de Zeeuwse staten fractie van de P-v.d.A., die deze week een bezoek aan het werk op de Grevelingendam heeft ge bracht, is deze verschuiving in het werkprogramma aangekon digd. Het was namelijk oorspron kelijk de bedoeling, dat de zo mermaanden juni. juli en augus tus voor het spectaculaire slui tingsexperiment met de kabelbaan zouden worden benut. Rijkswaterstaat en de aannemers combinatie N.V. Dijksbouw hebben daarop alles gericht. Zoals overal, heeft de afgelopen strenge winter het werk aan de Grevelingendam da nig opgehouden. Toch was die vertra ging in eerste instantie nog niet zo danig, dat het werkschema geheel moes» worden omgekeerd. De aan voer van de stalen spanten en de stukken geraamte voor de opbouw van de drie kabelbaantorens is in de vorstperiode gestaag doorgegaan. Toen de verlaten kabelbaanuederzet- ting begin maart uit sneeuw en ijs te voorschijn kwam, konden de con structeurs van Kloos' Werkplaatsen in Kinderdijk onmiddellijk verder gaan met de opbouw van de torens. Keurig in het gelid staan zij nu prak tisch gereed als wachters boven het sluitgat in de dam. Achter hun rug liggen enorme voorraden stortsteen in geweldige depots klaar. Volgens een nauwkeurig uitgestippelde Stoomvaartmij. .Zeeland' 13 pet. dividend over *62 In de dinsdag gehouden vergadering van de raad van commissarissen en directie van de Stoomvaart Maatschappij land" is besloten aan de op 22 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1962 een dividend, van 13 ïonv.) uit te keren. Het jaarverslag zal binnen enkele dagen verschijnen. Auto tegen geparkeerde fiets Dinsdagmorgen is T. W. uit Axel met zü'n bestelauto op de Weststraat te Axel tegen een in een fietsblok voor de winkel van de firma H. geparkeerde fiets gere den. Het ongeluk ontstond toen W. van uit de Zeestraat de Weststraat wilde op rijden. Omdat er over de Weststraat twee auto's naderden moest hij de bocht uiterst rechts nemen. HQ reed daarbtt tegen de fiets, die enkele meters werd meegesleurd. Door plotseling remmen van het voorste voertuig kwamen de twee andere wagens met elkaar in bot sing. Zowel fiets als auto's werden be schadigd. Oriënteringsrit „De Bromvlieg" De bromfietsclub „De Bronv Goes en omstreken hield dez> een „rivieren- en kanalenrit" oriënteringsrit, die meetelde voor clubkampioenschap 1963. was uitgezet langs de beide Scheldeoevers en bracht de deelnemers verder langs het Kanaal door Zuid-Beveland. In de omgeving van deze waterwegen werden zij ge confronteerd met vaak lastige tijd- en routecontroles. De tien deelnemers, die de beste prestaties leverden, waren: 1, G. van Haaften. Goes. 6 strfp.; 2. P. J Temmerman, Goes, 6 strafp-: 3. W. Loo- mans. Goes, 19 strafp.: 4. B. J. Holle- stelle. Goes. 31 strfp.: 5. H. J. Koster. Vlissingcn, 34 strafp.: 6. F. Temmer man. Middelburg. 50 strafp.: 7. H. v. d. Berge, Kloetlnge. 51 strafp.: 8. J- Dale bout, KloeLinge, 58 strafp.; 9. F. Haring Goes, 59 strafp.; 10. L. Schrier, Goes, 66 strafp. ivlieg" In ser dagen t". Deze „dienstregeling" zal al dit materiaal via de gondels in het water worden gedeponeerd om in de loop van de operatie ten slotte als een stenen dam boven de waterspiegel uit te komen. Het is de bedoeling dat de armdikke kabels begin juni tussen de drie torens worden gespannen. „Wapenstilstand" Tot zover is alles dus gereed voor de aanval op de Grevelingendam. Maar het offensief zal toch tot het najaar, gerekend wordt op oktober, moeten wachten omdat de kabelbaan niet eerder voor gebruik gereed zal zijn. Er zal daarom enige tijd een „wa penstilstand" moeten heersen nu het rollend materieel niet volgens het tijdstip in het „krijgsplan" by het front aanwezig kan zijg. Maar intussen gaat de aanvoer van de .munitie" door. De steenvoorra- den groeien, zodat er op dit punt in het komende najaar geen kink in die dikke kabels tussen de hoge sta len torens behoeft te komen. Wie had gedacht het kabelbaanexperiment als een vakantie-attractie op zijn zomer- programma te noteren, zal een te leurstelling moeten boeken. Of men zou die vakantie moeten verschui- gehouden worden op 10 □r ö-L mei. Feijenoord-leuzen op ulo in Goes De leerlingen van de christelijke ulo school in Goes hebben woensdag sterk meegeleefd met het Feijenoord team in Lissabon. Zij waren optimistisch ge stemd over het resultaat van de grote strijd en staken dat niet onder stoelen of banken. Integendeel: de scholieren gaven er uiting aan op de school en aan de bo men en struiken bij het gebouw. Daar hadden zij spandoeken en borden met aanmoedigende leuzen bevestigd, als Feijenoord, laat je niet kisten", „Feijen- oord stelt ons niet teleur" en „Leve Feijenoord". Kortom, de leuzen wezen allemaal naar het doel, dat één bord vermeldde: „Tot ziens in Londen" Collecte De collecte voor de stichting „Geza- meltike Militaire Fondsen" heeft te We- meldinge opgebracht een bedrag van 109,11. LAATSTE NIEUWS Demonstraties gaan door Kort nadat dominee King had aange kondigd, dat de negers in Birmingham hun demonstraties gedurende vieren twintig uur zullen staken, werden hij en dominee Ralph Abernathy, een van zijn medewerkers, woensdag tot een half jaar gevangenisstraf en 100 dollar boe te veroordeeld, wegens het zonder ver gunning organiseren van betogingen. Beiden werden onmiddellijk in hechtenis genomen. De rechter bepaalde de borg som voor hun invryheidsstelling op 2500 dollar. In verband met deze veroordeling, heb ben de leiders der negerbevolking in Birmingham besloten de demonstraties te hervatten. HARD LEIDINGWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Er is een grote revolutie gaande op het ied van de wasmiddelen. Castella is erin geslaagd hard leidingwater zo zacht te maken als meiregen! Hard leidingwater: U vindt het bijna overal in Nederland. Het remt de was kracht van de wasmiddelen en maakt het gewassen textiel vaak stug. Er was tot nog toe maar één uitweg: r< water gebruiken... maar dat is in moderne wereld niet meer mogelijk. Castella heeft de oplossing gevonden. In haar nieuwste wasmiddel Actief Blauw is een radicale zachtmaker verwerkt, het Antical-3, een werkelijk revolutio naire uitvinding. U merkt dat, zodra U met Actief Blauw wast. Het waswater wordt onmiddellijk zo zacht als meiregen. U wast veel schoner en het vuil vliegt letterlijk uit het goed. Bovendien is van stug textiel totaal geen sprake meer. Dat verklaart de verrassende zegetocht van Actief Blauw. Nooit werd een v\ middel zo snel populair. SCHOTLAND-OOSTENRIJK NA REEKS INCIDENTEN VROEGTIJDIG GESCHORST De landemvedstrijd SchotlandOosten rijk in Glasgow is woensdagavond hal verwege de tweede helft geschorst. De Engelse scheidsrechter Fim Finney be sloot hiertoe, nadat hij twee spelers het veld had uitgezonden en een serie andere incidenten had aanschouwd, waardoor deze „vriendschappelijke" wedstrijd tot waarschijnlijk de „vuilste" van het jaar is geworden. Bij de schor sing leidden de Schotten met 41. De eerste die buiten de lijn mocht gaan staan was de Oostenrijkse middenvoor Nemec, omdat hij volgens de scheids rechter naar hem gespuwd had. Offici als van beide landen moesten eraan te pas komen om Nemec aan de scheids rechter te laten gehoorzamen. Dertien minuten later kreeg de Oostenrijkse rechtsbinnen Hof bevel zijn midden voor te volgen, omdat hij de Schotse linkshalf ongeoorloofd had aangeval len. Ook hij weigerde en opnieuw moes ten officials van beide landen eraan te pas komen om hem te overreden. Twee minuten later kwam het tot een nieuw incident, toen de Oostenrijkse rechtsbuiten met de „gouden" Dennis Law in botsing kwam op een zodanige wijze, dat de Oostenrijker door de lucht zweefde als was hij met een ka tapult afgeschoten. Onder een enorm boe-geroep besloot de scheidsrechter toen de strijd te beëindigen. „Er had ie mand ernstig gewond kunnen worden" zei hij. Bcllamypark 45-58 Vlissingen MIDDELBURG Geen voorrang verleend Dinsdagmiddag omstreeks half één zijn de automobilist C. M. uit Middelburg en de bromfietsbestuurder J. P. uit Middelburg op de Pottenmarkt-Plein 40 met elkaar in botsing gekomen. De bromfietsbestuurder, rijdende in de rich ting Markt, verzuimde de auto voorrang te verlenen. Beide voertuigen kregen schade, de bestuurders bleven onge deerd. SLOTAVOND ACHILLES- HULDIGINGSCOMMISSIE In een bijeenkomst met de leden van de huldigingscommissie en hun dames, het bestuur met hun dames en de leiders isters) werd donderdagavond 2 mei in het Nederlands Koffiehuis de huldi gingscommissie voor het herdenken van het 40-jarig jubileum van Achilles te Middelburg ontbonden. Na een wel komstwoord bracht voorzitter C. J. Nieuwenburg eerst dank aan de direc teur-secretaris J. A. Bal voor. het zeer vele werk dat hij in de afgelopen 40 ja ren voor de vereniging had gedaan. Hij feliciteerde hem met de dezer da gen toegekende koninklijke onderschei ding bij bevordering, de eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud en speldde hem namens de ver eniging de gouden draagmedaille op. Vervolgens Dracht de voorzitter de hul- comitéleden het bestuur dank voor de prettige samenwerking bij de voorberei dingen en de waardevolle geschenken die ter gelegenheid van het jubileum op de feestavond van 29 maart in het City- theater werden aangeboden. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. Imanse, bracht namens zijn comité-leden het bestuur dank voor de medewerking, die zij mochten ontvan gen. De heer Imanse zei, dat de ge schenken werden mogelijk gemaakt om dat de leden, de ouders van de adspi- ranten, de donateurs en vrienden van Achilles „zelfs uit ver verwijderde we relddelen" van hun belangstelling blijk gaven. Niet met woorden alleen, maar ook met daden. Een nagekomen bedrag, waarvoor nog geen bestemming is kun nen worden gegeven, zal in het instru mentenfonds van de signaalafdeling worden gestort. Ook namens de huldi gingscommissie bracht de heer Imanse hulae en dank aan de heer Bal, en gaf te kennen dat het bestuur en de hul digingscommissie met grote voldoening op de evenementen kunnen terugzien. Nadat aan allen een kleine herinnering was aangeboden, bleef men nog gerui me tijd in gezellige intieme sfeer bij een. Burgerlijke stand DOMBURG Bevallen: C. H. Despinois—van Oosten, d.: J. W. Dominicus—Francke, z.; J. N. Ovaa— Janse, z. Overleden: J. de Visser, 67 3., e. v. C. J. Louwerse. A. Tielkeroeijer, 77 J., wed. van H. W van Venetië: A P. de Vroom. 66 Jaar. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND Bevallen: A. de Dreu—van de Putte. d. Overleden: J. de Kuijper. 91 j.: I. Labruijère, VLISSINGEN VANDAAG Vlissingcn Alhambra. Noodlot der be geerte. 20 uur. 18 laar: Concertgebouw, feestavond marine, 20 uur. Middelhnrg Electro: „Jack de Ripper" 19.JU uur. ia Jaar. Statenzaal: Loterij vrouwcUJIct handwerken. 14.00—17 00 uur Bergen op Zoom - Roxy: Als twee drup pen, water. 20 uur, 18 Jnar; Luxor: De langste dag. 19.30 uur, 14 laar. Oosthure Ledeltheater: Cadznnds epel „Jaoptje". 19.30 uur. Haamstede Hotel „Bom": V.V.D.-vergade- rlng met Ir. D. S. Tuynman over ..Moei lijkheden cn mogelijkheden van de land bouw". 20 uur. 8cherpenlssc „Holland-Huls": Openbare vergadering S.C.P.-siatenkrlng Tholen en Slnt-Phiiipsiand. 19.30 uur. VAN ONZE ADVERTEERDERS Orgeldemonstratie in Middelburg In een van de zalen van restaurant „Wöhler" worden door de firma N.V. Joh. de Heer demonstraties gegeven op negen orgels. Het gaat vooral om het hammondorgel dat, zoals de demonstra- teur zegt, het enige muziekinstrument is dat nooit gestemd hoeft te worden en dat een mensenleven meegaat. Het hammondorgel is niet zoals de mees te mensen zeggen elektronisch, maar elektromagnetisch. De overige orgels zijn wel elektronisch en snel ont3temd. Naast de negen orgels is er ook nog een piano in de zaal opgesteld. Van '8 morgens tien uur tot 's avonds tien uur worden demonstraties gegeven, tot en met vrijdagavond. Het is de eerste maal dat de firma in Zeeland komt, vóór Middelburg demonstreerde men in Oostburg en Terneuzen. Volgends week trekt men verder naar Bergen op Zoom. Bijeenkomst huisvrouwen De afdeling Vlissingen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft dinsdagmiddag in het Strandhotel haar laatste bijeenkomst van dit seizoen gehouden. Voor de pauze was er een in teressante koffiezetlezing door een medewerker van een bekende suiker branderij. Na de pauze werd er door de aanwezige dames met. veel enthousias me gekiend. Mevrouw Niéuwveld-Visser, de presidente besloot deze middag met de wens, alle leden in september weer in goede gezondheid terug te zien. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 30 apr. tot 7 mei zijn aan het bureau van politie te Vlissingen als gevonden voorwerpen gedeponeerd: collier met kettinkje, rode tas met in houd, portefeuille met inhoud, driewie- lig fietsje, portemonnee met inhoud, houd, hondsdolheidspenning, plastic tas met inhoud, paar handschoenen, snel binder, glacé herenhandschoen, ring met sleutels, huissleutel, 2 stalen stroppen, herenregenjas, step op luchtbanden, ny lon regenjas, hondennalsband met pen ning hondsdolheid en diverse dames- en herenrijwielen. Aan dit bureau zijn voorts de adressen te bekomen, alwaar de navolgende ge vonden voorwerpen zijn te bevragen: bankbiljet, bos sleutels, wieldop, honds dolheidspenning, gouden kettinkje met hanger, plaid van kinderwagen, jute zak inh. trossen touw, paar mousse nylon handschoenen, Börkey sleutel, twee bloempotten, rode ceintuur, lap gebloemde stof. fietspompje. kinder stoel. 2 bankbiljetten, dameshandschoen en doublé dameshorloge met klemband. Avond voor bejaarden Dezer dagen verzorgde de Vlissingse Klaviermuziekvereniging. afdeling jeugdaccordeonorkest, onder leiding van de heer H. Gijsel een avond voor de bewoners van het Vlissingse be jaardentehuis. Nadat de voorzitter van het bestuur van het tehuis, de heer E. de Priester de avond geopend had. bracht het orkest verschillende num mers ten gehore, waarhij het veel suc ces oogstte. De secretaris van de bond voor ouden van dagen, de heer J. A. Talmon, bracht de heer H. Talmon, voorzitter van de muziekvereniging, dank voor alles wat de vereniging in de afgelopen winter voor de bejaarden had gedaan. Z OUTELANDE VERGADERING C.M.B. De afdeling Zoutelande-Meliskerke van de C.M.B. kwam dezer dagen in verga dering bijeen onder voorzitterschap van de heer P. Brasser. Deze yergadering werd belegd in verband met de komen de algemene vergadering in Arnhem. Alle voorstellen werden nauwgezet be keken en men gaf de afgevaardigde, de heer A. Adriaanse. volmacht tot stemmen. De belangstelling voor de ver gadering was gering. OOSTKAPELLE RAAD VERGADERT De gemeenteraad van Oostkapelle komt dinsdagavond 14 mei in openbare ver gadering bijeen. De raad zal dan een voorstel behandelen over de namen van nieuwe straten. Voorts staat op de agenda de vastelling van de instructie gemeentegeneesheer en een voorstel voor een geldlening voor aankoop van de boerderij Vreke. Achttiende partij afgebroken In Moskou is woensdag de 18e partij winnik (Rusland) en zijn landgenoot Petrosjan. Botwinnik speelde met wit. De partij werd na 40 zetten afgebroken. Wit (Botwinnik), zwart (Petrosjan). 1. d2-d4 d7-d5, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 Lf8-e7, 4. c4xd5_e6xd5, 5._Lel-f4 c7-c6. J-bö, Pc4-d6, 13. Pf3-d2 Dd8-c8, 14. Kfl-|_ Pf6-d7, 15. f2-f3 g7-g6, 16. Tal-cl Pd7- b6, 17. b2-b3 Dc8-d7, 18. Pc3-e2 Pd6-c8, 19. a2-a4 a7-a5, 20. Lf4-g3 Le7-d6, 21. Pe2-f4 Pe8-e7, 22. Pd2-fl h7-h5, 23. Ld3 -e2 h5-h4, 24. Lg3-h2 g6-g5, 25. Pf4-d3 Dd7-c7, 26. Dc2-d2 Pb6-d7, 27. Lh2-gl Pe7-g6, 28. Lgl-h2 Pg6-e7, 29. Le2-dl b7-b6, 30. Kg2-gl f7-f6, 31. e3-e4 Ld6x h2f, 32. Dd2xh2 Dc7xh2t, 33. Thlxh2 TaS-dS, 34. Kgl-f2 Ke8-f7, 35. Kf2-e3 Th8-eS, 36. Th2-d2 Kf7-g7, 37. Ke3-f2 d5xe4, 38. f3xe4 Pd7-f8, 39. Pd3-el Pf8 ?6, 40. Pel-g2 Td8-d7. _.'a deze zet werd de partij afgebroken. Botwinnik gaf zijn 41e zet onder cou vert af. RAAD ST.-JANSTEEN NIET EENS OVER VERNIEUWING RAADHUIS De gemeenteraad van Sint-Jansteen is het woensdagmiddag niet eens kunnen worden over een verbouwing van de raadzaal en van de ingangspartij van het gemeentehuis. De kosten met bijkomende werken waren door en w. geraamd op 36.066. Eén der raadsleden was niet aanwe zig. Bij stemming over het voorstel van b. en w. staakten de stemmen 5 voor, de heren J. A. Blommaert, G. L. Engels, C. L. Martinet, P Hemelaar en L. Ferket, en vijf tegen; de heren R. van Acker, C. L. v. d Berghe, P. Stevens, H. Vonck én F Dobbelaer, allen van de K.V.P. Men achtte de kosten voor een nieuwe voordeur, voor gehangen en schilderen van de raadzaal en voor het weghalen van het balkon aan het raadhuis en bij komende werken te hoog. Een volgend maal zal het voorstel wederom in een (voltallige) raad in stemming worden gebracht. De heer C- Roelands, direc teur van de dienst gemeentewerken in üost-Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneu zen gaf een toelichting over de voor- gsstelde werkzaamheden, e raad ging akkoord, met voorstellen tot voorlopige vaststelling van de ge meenterekeningen 1959 en 1960 en met goedkeuring van de rekeningen over 1959 en 1960 van de gemeentelyjce in stelling voor maatschappelijke zjp RITTHEM Lezing over joodse feesten Dezer dagen kwam de christelijke vrouwenvereniging 'te Ritthem bijeen om te luisteren naar ds. J. C. Nennie, die een lezing met dia's hield over de jood se feesten en gebruiken. Na afloop van de boeiende avond dankte de voorzit ster, mevrouw Nennie, de spreker voor de interessante lezing Scheepvaartberichten Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 7-5: Gaasterdïjk van Rotterdam, Helios zee-Tefneuzen, Diet van Rotterdam. Rien Teekman van Caen-Gent, Mariscal Lopez van Rotterdam. Oosterburgh van Rotterdam. Op 8-5: Franka H van Londen. Irene van Londen, Bram van Londen, Makkura Amsterdam. Vlissïngon gepasseerd van Antwerpen op 7-5: Neerlandia naar Bristol-Terneuzen, Do- nat a naar zee-Ha nsweert, Arendskerk Rotterdam, Dinteldijk naar Rotterdam. Fiona naar Kopenhagen, Aristotelis naar Rotter dam. Nettie naar Kingslynn. Neder Waal naar Amsterdam. Op 8-5: Arnoudspolder n3ar Rotterdam, Diana V naar Londen, Netta naar Newhaven, Grotedijk naar Rotterdam. VEILING GOES. mei. Groenten.1 Per stuk: Kropsla 1 21—2G. 2 9—19, Cl 14, C2 14. Per bos: Selderij 15— 17. Radijs I 18—27. 2 13—26. Per kg: Witlof A2 6—25, BI 13. B2 8—10, afw. 2—5, stek 2.50. Spinazie 1 27—36, 2 8,50—19. Andijvie 2 75. Prei Al 2428, A2 20. Rabarber 1 5—7, 2 3— 4. Uien 2 7—14. afw. 2. Lamsoren 68—73. Zeekraai 150—180. Aardappelen 9. Koolra pen i,50. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. Golden Delicious 1 75 9597, 70 94100, 65 73—79, 60 58—65, 2 80 83, 75 84—92. 70 82—91, S3 59—69, 60 52—60, 2D 36—46, grof 42—57, fijn 1814. Jonathan 2 70 23—47, 75 34. 65 27—40, 60 23—35, 2D 17—24, grof 13—25, fijn 9—18. Winston 2 70 56, 65 54. 60 48, 55 31. 16, grot 33—36, fijn 16—26. Brantley's Se ling 1 80 46.30—48, 70 31.10, grof 18, tijn 16. Fransisca Borgia 2 60 30, 55 27 St Remy 1 65 39, 1 65 32, fijn 26—29. Goudrenet grof 37. Appelen rotvlek 9—11 Zure kroetappelen doordraai. Kasaardbeien p. d. van 2 ons: extra 177—185, 1 162—171. 2 100—104 Aard appelen 1 10—13. 2 5'/i8',4, 3 2. Groenten- Kropsla 1 2125. Spinazie 1 3942. 2 16—21 Rabarber 11—13. Radijs 29. Witlof 15—21, afw. 6—16. Prei 27—33. Lamsoren 71. Breekpeen 819. IN WIT-GELE-KRUISGEBOUW Inleiding de heer A. C. M. Weijters Voor de K.V.P., afdeling Vlissingen, lieeft de heer A. O. M. Weijters te Den Haag, lid van de Tweede Kamer, voor zitter van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel en lid van de Tweede- Kamercommissies van binnenlandse za ken en sociale zaken, in het Wlt-Gele- Kruisgebouw dinsdagavond gesproken over „De sociale politiek van morgen". Na afloop van deze inleiding beant woordden de heer Weijters en het Zeeuwse Tweede-Kamerlid, de lieer J. M. A. C. van Dongen, een groot aantal vragen, dat hen door de aanwezigen werd gesteld. De heer Weijters zei in zyn inleiding van mening te zijn, dat de sociale politiek in de toekomst draait om de vraag of men in de komende vier jaar de welvaarts- lolitiek zal kunnen handhaven. „Want Je sociale politiek wordt gedragen door de welvaart. Voor het continuëren van de welvaart is een krachtige werkgele- genheidpolitiek noodzakelijk. Willen wij de werkgelegenheid kunnen handhaven dan is een verdere industrialisatie ver eist. En deze is weer afhankelijk van de koopkracht in het binnen- en buiten land", aldus de heer Weijters. Hij was verder van mening, dat juist de confessionele grondslag van natu re een voedingsbodem is voor de so ciale politiek. „Via andere politieke partijen kan men wel sociale maat regelen treffen, maar nooit een we zenlijk sociale politiek bedrijven, om dat de voedingsbodem ontbreekt"; was de heer Weijters van mening. Hij stelde voorts vast, dat de gedifferen tieerde loonpolitiek een zekere mate van welvaart heeft gebracht. Volgens de heer Weijters zal men in de toekomst bij de verdeling van de nationale welvaart meer aandacht moeten besteden aan de lagere inkomensgroepen. Verheugend noemde de heer Weijters, dat minister Veldkamp dezer dagen de wet op de ar beidsongeschiktheid heeft kunnen indie nen. Hij vond dit feit vooral belangrijk omdat er een stuk nieuwe sociale poli tiek wordt ingevoerd in de vorm van revalidatie. COöP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1116: Andijvie 1 7135; Andij vie H 53—75 per kg. Aanvoer 3000 kg. Bloem kool IB 74, HB 86. HC 52—63. nD 41. Kom kommen- 70-80 62, 60-70 58, 50-60 51-52 40-50 4713, 30-40 3940, per stuk. Komkommers 7477 Der kg. Peterselie 11—12 per bos. Ra barber 8—13 per kg. Aanvoer 10.000 kg. Sel derij 53 per bos. Spinazie I 2433, II 14— 21 per kg. Aanvoer 13.000 kg. Radijs 1523 p. bos. Sla IA 20—25, I Ucht 17—19. HA 15—23 per stuk Aanvoer 35.000 stuks Stoofsla 40— 62, Witlof HA 27—74, IIB 23-47 per kg. Aan voer 15.000 kg. Prei IA 36-46. HA 24—26, IB 22—37 per kg. Aardbeien, extra 1,30—1,70 p. doos, TA 1,20 per doos, HA 1,— per doos. EIERVEIL1NG BERGEN OP ZOOM. Eiemoterlngen van de Coöp. Wou vree Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag S mei 1963. Prijsklas 0 17 cent, 1 16 cent, 2 15 cent, 3 14 cent, 4 13 cent. VEILING B5BGEN OP ZOOM. 3 meL Sla 6—26. Spinazie B\i29. Andijvie 48—106. Raapstelen 2—7. Rabarber 4—17. Ra dijs 6—19. Bloemkool 57—99. Tomaten 130— 220. Witlof 12—47. Prei 11—42. Aardbeien Vragen Bij de beantwoording van de vragen merkte de heer Van Dongen op, dat de sociale voorzieningen voor de zeevaren den vrij gunstig zijn. Wel bestaan er vol gens hem bij de binnenscheepvaart nog toestanden, die dringend verbetering be hoeven. Op een vraag waarom er in afwachting van de inwerkingtreding van de wet op de arbeidsongeschiktheid geen over gangsmaatregelen zijn genomen, ant woordde de heer Weijters geen voorstan der te zijn van tijdelijke maatregelen, omdat de totstandkoming van de defini tieve regeling daardoor wordt vertraagd. Verder zijn er volgens hem wel tijdelijke maatregelen genomen in de vorm van een interïmregeling. De heer Van Don gen merkte nog op, dat de totstandko ming van een sporthal voor een groot deel afhangt van het particuliere initia tief. Op een vraag wat de K.V.P. van plan is met het woningbouwbeleid zei hij daarop niet te kunnen antwoorden. „Dit is een dermate ingewikkelde materie, dat wij er alleen maar naar kunnen stre ven een oplossing te zoeken", aldus de spreker. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 8 mei 1963. Aanvoer 7000 kg. AA extra 2.90, AAI 2.60, A extra 2,75, Al 2.55. B extra 2.60, BI 2.45. C extra 1.65 Cl 1.20. Dl 0,80, El 0.60. E2 1,10, F1 2.46, stek 0.45. VEILING TERNEUZEN. Sla 2 24.10—25.60. Grote komkommers C2 37—40. Selderij 7—16. Radijs 10—25. Meer- landers 7,60—8.60. Breekpeen 10—11. Prei A2 23jo, B2 10—17. Rabarber 815. Spinazie 1 35—46, 2 20—32. Tomaten A 233—236. B 236, C 213. CC 173. Uien 1 15—37. 2 3—9. Witlof A 43, A2 23—34. B 29—38, B2 19—33. afw. 6—25. Asperges B 272—314. afw. 160—204. Appelen: Golden Delicious 1 80 9497. 75 95—101, 70 95—100. 60 51—60. 2 80 73—80, 75 74S3. 70 75—87, 65 56—63. 60 45—53. 2D 14— 30, 3 grof 40—48, 3 fijn 13—30, kroet 25—30. Jonathan 2D 19—21, 3 fijn 27. Goudrenet 3 fijn 31—33. Winston 3 grof 26—31, 3 fijn 14— 16, kroet 10. Peren: Saint Remy 2 43—44. VEILING MIDDELBURG. 8 mei. Sla 1 23—28, 2 15—26. Rabarber 5—7. Spinazie 8.50—20. Andijvie 40—74. Groene komkommers 60-75 53, 50-60 4852, 40-50 46—49, 30-40 40. Witlof 10—38. Prei 14—26. Radijs 5,50—23. Uien 18—25. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 1700 kg. 1,651.89. Binnen landse garnalen 18 kg, 1,92. Schar 9 kg. Bot 345 kg. Schol 6 kg. Tong 8 kg. Wulk 29 kg. Zalm 1 kg. Paling 6 kg. Ongesorteerde vis 34 kg B. en w. Breskens stemmen in met herindelingsplan „Wil men aan de zuidzyde van het Westerscheldebekken werkelijk en met kracht de noodzakelijke ontwikkeling kunnen aanvatten, dan zal samenvoe ging tot grotere gebiedsdelen daaraan ten grondslag moeten liggen". Dit schrijven burgemeester en wethouders van Breskens in hun preadvies aan de gemeenteraad, die op maandag 13 mei in openbare vergadering bijeenkomt ter besoreking van het plan tot ge meentelijke herindeling. De gedachte van G. S., dat grotere gemeentel"'— eenheden gewenst zyn en dat voor Breskens betreft, een samenvoeging met Groede, Schoondijke en Hoofdplaat daarvoor de meest aangewezen vorm is, wordt door b. en w. van Breskens onderschreven. Samenvoeging van deze vier gemeenten tot een eenheid achten zij dan ook gewenst. Aan de raad wordt voorgesteld dit aan G.S. te berichten. Verder wordt aan de raad voorgesteld in principe te besluiten tot de bouw van een garage-opslagplaats aan de Weijkmanlaan op de plaats waar het niet meer gebruikte verenigingsgebouw staat. Een vroegere bergplaats en wa- genloods in dezelfde straat werden in 1944 door oorlogshandelingen verwoest. Herbouw met vergoeding van het rijk is mogelijk. Het betrokken ministerie dringt zelfs op afdoening van deze zaak aan. Voorgesteld wordt burgemeester J. A. Eekhout te herbenoemen in het be stuur van de stichting Zeeuws-Vlaams Borgstellings Fonds. Opnieuw komt aan de orde het verzoek van de School met de Bijbel om finan ciële steun voor de bouw van een ste nen rijwielbergplaats bij de school. Over dit voorstel hebben op maandag 29 april jl. de stemmen gestaakt (5 5). Het nieuwbenoemde raadslid W. M. Luteijn (prot. chr.) zal in deze verga dering worden beëdigd. Raad Nieuwland GRONDAANKOOP VOOR BOUW VAN NIEUWE KLEUTERSCHOOL Eigenaar akkoord met koopprijs van f 10.446 In de korle openbare vergadering van (le raad van Nieuw- en St.-Joosland on der voorzitterschap van de burgemees ter mr. F. S. K. J. Graaf van Rand- wijck, is dinsdagavond besloten tol aankoop van de grond van do heer J- Joosse, voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. De heer Joosse is (Advertentie) f Advertentie) koord gegaan met de koopprijs van f 10.446, die geschat is door de Z.L.M. Aan het aannemersbedrijf fa. J. Wal raven uit St.-Laurens zal bouwgrond en tuingrond worden verkocht voor de bouw van twee woningen in de Bea- trixstraat. Het eerste perceel omvat 361 m2 bouwgrond en 101 m2 tuin grond, het tweede 268 m2 bouwgrond en 75 m2 tuingrond. Voor de bouwgrond is een pry's berekend van f 15,10 per m2, voor de tuingrond f 2 per m2. De bewoners van enkele woningwetwonin- ;en in Nieuw- en St.-Joosland zijn ak- :oord gegaan met de door de raad voorgestelde verhoging voor het plaat sen van douches van f 1,60 per week. Gedeputeerde Staten hebben de verbre ding van de Korteweg en de aankoop van tuintjes, die daarmee verband houdt, goedgekeurd tot een totaal be drag van f 2440. Tevens vorderden G. S. instandhouding van de openbare lagere school, ondanks het feit, dat het aan tal leerlingen lager is dan vereist. Voorts heeft de raad op voorstel van b. en w. de subsidieverzoeken van de centrale van katholieke militai re tehuizen en van de stichting tot steun van de protestantse geestelijke verzorging in het Nederlandse leger af gewezen. Wel is men ingegaan op het verzoek tot deelneming aan de stich ting waarborginstituut voor de tuin bouw in Zeeland. ZUID-BEVELAND GOES ONTSLAG EN BENOEMING VAN ONDERWIJZER De heer A. P. Buys heeft de raad van Goes ontslag verzocht als onderwijzer in vaste dienst aan de openbare uloschool „Burgemeester van Dusseldorpschool" te Goes. B. en -w. stellen de raad voor het ontslag eervol te verlenen. Om in deze vacature te voorzien hebben b. en w. een voordracht opgesteld. Daar op staat de heer F. J. Dieleman te Mid delburg, thans onderwijzer aan de open bare lagere school te Kattendyke. B. en w. stellen voor de heer Dieleman in te dienst te benoemen. Wevlucht „De Zeeuw" wedvlucht van Noyon uit, waaraan 186 duiven deelnamen. De eerste twintig prijswinnaars waren: 1. A. Sorber; 2 en 7 C. Blomaard: 3 en 12 P. C. Kerkhove: 4, 9 en 17 De Witte-Balvers; 5 en 16 P. C. Voois; 6 J. P. Kaho; 8. G. Koks; 10, 18 C. J. Kuzee; 11 M. M. de Pan; 13 G. de Hond; 14 M. van Luijk; 15 H. de Bel; 19 en 20 Gebr. Capello. YERSEKE UITKERINGEN MOSSELFONDS Het produktschap voor vis en vispro- dukten heeft op advies van de mossel adviescommissie besloten aan de in- brengvis van het mosselfonds 1,40 per ton voorschot uit te betalen. Bij afle vering wordt door de kwekers van iede re ton mossels 2 in dit fonds gestort. De aanvoer bedroeg ondanks de lang durige stilstand wegens de vorst 659.000 ton. Vorig seizoen was de aanvoer 807.000 ton. Officiële publikatie Stemming Tweede Kamer. De burgemeesters van Middelburg en Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat op woensdag 15 mei van des morgens acht des namiddags zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal plaatshebben. Zij herinneren aan de verplichting, bedoeld in artikel I 9, der kieswet: Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd Is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de r de stemming bepaalde tijd aan te mel den bij bet stembureau van het voor hem aangewezen stemdistrict Voorts wjjzen zij op het bepaalde in artikel van het wctboels van strafrecht: Hij die opzettelijk zich voor een andet uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Datum: 7 mei 1963. De burgemeesters voornoemd. Mr. J. DRIJBER. Mr. B. KOLFF. MIDDELBURG Toepassing wegenverkeersreglement Burgemeester en wethouders var Middelburg maken bekend, dat bij besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland van 29 maart 1963, no. 226/161, 2e afdeling, is aangewezen als voorrangssplitsing, als bedoeld ln artikel 4, lid 1, aanhef en onder b, van het Wegen verkeersreglement, de splitsing Kleverskerk- seweg -Nijverheidsweg, gelegen in die ge meente, met dien verstande, dat het verkeer, komende van de Nijverheidsweg ter plaatse voorrang moet verlenen aan het verkeer op de Kleverskerkseweg. Middelburg, 3 mei 1963. De luchtvaartmakelaars Amsterdam Air hebben deze week het devies „geen woorden maar daden" in de praktijk gebracht door uit alle hoe ken van Europa, ja zelfs uit Ameri ka, gehuurde vliegtuigen naar de luchthavens van Amsterdam, Rotter dam en Brussel te brengen voor het massale transport van de voetballïef- hebbers-pur-sang, die in „dichte zwermen" vanochtend naar Lissabon vlogen voor een van de enerverendste en vermoeiendste dagen van hun Ie- Van hun uithoudingsvermogen, hun ma gen, hun zenuwen en hun kelen werd waarlijk het uiterste gevergd, want rust werd hun niet gegund. Dit vlie gende legioen van tegen de 1000 Feijenoordenthousiasten keerde na melijk na de grote strijd van gister avond terstond 's nachts naar het va derland terug. Het legioen werd gisterochtend in de in enkele dagen uit de grond gestampte luchtbruggen-voor-de-sport naar Lis sabon vervoerd. Het waren precies 11 vliegtuigen, waarvan er 5 van Schiphol, 3 van Rotterdam en 3 van Brussel vertrokken. Drie Neder landse reisbureaus hadden voor de passagiers gezorgd, Amsterdam Air voor de vliegtuigen: een DC-3 en een DC-4 van Martin's Air Charter, 2 Argonauten van de Flying Enter prise uit Kopenhagen en een DC-7 van de Engelse maatschappij Cale donian Airways, die van Schiphol af vertrokken. Gelijktijdig stegen in Rotterdam een toevallig in Europa verblijvende DC-6 op van de Cana dese maatschappij Wardair, een Con stellation van de Weense Aero Transport en een Viscount van British United Airways. Tenslotte vertrokken van Brussel een DC-6 van B.I.A.S. uit Antwerpen, een DC-4 van Interocean Airways, een Ameri kaanse maatschappij die in Luxem burg opereert, en een Hermes van de Londens firma Air Links. Alle toestellen waren eivol. Onder de supporters bevonden zich de vreemd- soortigste types, uitgedost met snorrebaarden, paraplu's en uiteraard toeters. Ook Coba van der Kamp uit Oosterwolde, verkozen tot Miss Bril 1962, aanvaardde welgemoed de lan ge reis. Het vertrek had op Schiphol een drukte veroorzaakt zoals nog zelden eerder is geconstateerd. De reis heeft ieder van hen gemiddeld 275 gekost, waarin vrijwel alles is begrepen, ook het toegangsbiljet voor de wedstrijd. Nagekomen advertentie Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, mijn lieve vrouw en onze lieve moeder, be huwd- en grootmoeder, MARIA ELIZABETH VADER, in de ouderdom van bijna 68 jaar. J. Dekker Kinderen cn kleinkinderen Meliskerke, 8 mei 1963.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 17