ZELANDICA LEZERS SCHRIJVEN Ruim twintig ploegen in ronde van Walcheren Hogere lonen in Zeeuwse land- en tuinbouw L FEUX Alstublieft voor f.40 kunt u IO x genieten EXAMENS VERHUUR STEIGERS IN HAVEN VAN VEERE AAN DE JACHTCLUB mmm i DONDERDAG 9 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Voor vierde \eer in Vlissingen van start Aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen zijn in april geslaagd: Voor het scheepswerktuigkundige diplo ma A: W. J. P. Schampers: P. den Meisjes doen dit jaar ook mee Vlissingen zal begin juni weer een dorado zijn voor jeugdige wielersportliefhebbers. Op 6 juni zal op de Grote Markt namelijk voor de vierde keer de ronde van Walcheren van start gaan. Daaraan kunnen jongens deelne men, wier leeftijd varieert tussen de 11 en de 16 jaar. Voor het eerst zullen er ook drie ploegen meisjes in de ronde meerijden. Totaal komen ongeveer 20 ploe gen in deze ronde uit. Vanaf maandag a.s. is er gelegenheid tot aanmelding. De adressen staan vermeld op de raambil jetten. Tydens een werkvergadering hebben de verenigde rijwielhandelaren van Wal cheren in hotel Maldegem te Vlissingen een aantal zaken betreffende deze ronde afgehandeld. Het wielersportevenement voor de jeugd blyft ongeveer hetzelfde van opzet. Ook dit jaar zal de ronde weer drie dagen in beslag nemen. De renners komen op donderdag 6 juni om vijf uur bij het politiebureau op de Grote Markt aan de start. Vandaar vertrekt de rondekaravaan, waarin naast rondemiss Ineke Peijpe (17) uit Souburg onder meer een 40-tal volg- wagens zal meerijden, die na een fiets tocht door de stad in de richting van Veere trekt. Na afloop van deze rit zal de jury een winnaar van de bergetappe aanwezen. Deze jury van acht mensen, die onder leiding staat van de heer A. F. van der Pluijm, beoordeelt de deel nemers en deelneemsters niet op snel heid. Er worden wel onder meer pun ten gegeven voor gedrag, netheid, be leefdheid en hulpvaardigheid, terwijl ook nog enige vragen op het gebied van de algemene ontwikkeling worden ge steld. Op vrijdag 7 juni wordt er eveneens om vijf uur op de Grote Markt te Vlis singen het startsein voor de tweede etappe gegeven. Deze rit voert de jeug dige wielrijders in de richting van Arne- muiden. Het verste punt in deze route is Arnemuiden. Tegen acht uur worden de renners weer in Vlissingen terug verwacht. De activiteiten op de derde en laatste dag zijn in vergelijking tot vorig jaar enigszins gewijzigd. Om 11 uur 's morgens begint de jury op zater dag 8 juni met het afnemen van al lerlei proeven. Dat zal gebeuren in de Bonedijkestraat. Om half een beginnen de „coureurs" aan de derde etappe, die hen langs de zuidkust van Walcheren zal brengen. In Domburg zal er geravitailleerd wor den. Daarna vertrekt de rondekaravaan lie een lengte van ruim één km zal krij- ;en, naar Middelburg, waar waarschijn- ijk ook nog een wedstrijd zal worden gehouden. Tegen half zeven komen de renners weer in Vlissingen aan. Aan de prijsuitreiking in het Concertgebouw gaat een filmvoorstelling vooraf. Daar na volgt het feitelijk program met mu ziek van de „Blue Boys". De prijzen, die door het organiserend comité worden uitgereikt belopen een bedrag van ruim 1000,De wed strijdleiding is ook dit jaar weer in handen van de heer A. de Rijke. Deze zal bij zijn werkzaamheden niet meer kunnen worden gesteund door initia tiefnemer G. van de Linde, de vroegere voorzitter van de verenigde rijwielhan delaren van Walcheren, die vorig kwam te overlijden. Opvolger werd de heer A. de Pree. De jury staat onder leiding van de heer A. F. van de Pluym. Deze zal zijn werkzaamheden worden bijgestaan door zeven juryleden. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen: mr. B. Kolff, mr. J. Driiber en de heer J. L. Dregmans respectievelijk burge- Te Rotterdam slaagden voor het diplo ma machineschrijven A tienvinger- systeem, Ties van Duyn Wies Fiche- roux, Ronny Bielok en Louis Baert te Vlissingen en Ria van Rosevelt te Sou burg. Voor het diploma machineschrij- Vt"A ven blind tienvingersysteem slaagden de de Nooyer, J. F. Burgs, dames J. de wïü-Jotse en M. Leweris- se-Jobse te Vlissingen. De Vlisslngers Wil'J'JSSSXtv?' schreven "b* ™°r *Pl0ma m"Chi"e" «W«£iFÊ5c:J d£nBolï, s rjven G. J. F. Eyssink. Scheepswerktuigkun- dige diploma C-l: P. J. van Liere, R. W. H. Buitenrust-Hettema. Scheeps- meester van Vlissingen, Middelburg en werktuigkundige diploma C-II: W. M. rke. Gedeputeerde M. J. van deVerkerk. 3e stuurman G.H.V.: F. Geen- Geslaagden aan de De Ruyterschool Koudekerke. Gedepul Poelje, de politiecommissarissen J. van Marion en M.. A. Reneman van Vlissin gen en Middelburg, de heren J. A. Geel hoed en C. Westveer, respectievelijk groepscommandant van de rijkspolitie te Oost- en West-Souburg en Westkapelle, wethouder Ch. J. Gillissen Verschage, kapelaan E. Bouwmans en ds. F. S. Kloosterman. sen, A. Luijendijk. 2e stuurman G.H.V-: G. J. A. Ypma (theor. ged.); I. A. van Cruijnlngen (theor. ged.); A. L. A. M. Wilmerlng (prakt, ged.); J. E. van den Toorn (prakt. ged.). Radarcursus: R. C. van der Bijl, O. Groen, N. B. Guiting, A. J. W. Hoek, J. H. W. Hofwegen. J. C. Steverlijnck, J. A- Vette, O. M. Wiers- Voorstellen aan de raad Tegen een huur van f 1250 Nu de overdracht van het onderhoud en beheer van de jachthaven te Veere nog niet heeft plaatsgehad, is het voor de exploitatie van deze haven noodzake lijk, dat de jachtclub „Veere" de be schikking krijgt over de nieuw aange legde steigers. Een publiekrechtelijke vergunning voor het gebruik van de haven is reeds aangevraagd bij de hoofd- Overeenstemming in Landbouwschap Invoering 52 vrije zaterdagen In de sociale commissie van het land bouwschap is overeenstemming bereikt over de nieuwe lonen en arbeidstijden voor het contractjaar 1 mei 1963 t/m 30 april 1964. De betreffende voorstellen zjjn in de jongste vergadering van de ge westelijke raad voor Zeeland goedge keurd, en zullen thans via de hoofdafde ling sociale zaken aan de Stichting van den Arbeid ter goedkeuring worden voor gelegd. De nieuwe lonen en arbeidstijden zijn eerst officieel nadat ze door ge noemde stichting zijn bekrachtigd. De belangrijkste wijzigingen zijn: Invoering van 52 vrije zaterdagen, waar bij is bepaald dat op een aantal zaterda gen, variërende van 8 tot 10, welke in onderling overleg moeten worden vast gesteld, kan worden gewerkt tijdens de zaai- en oogstperiode en in de pluktijd, alsmede in de bloembollenteelt boomkwekerij; Een verkorting van de arbeidstijd met 80 uur per jaar. Dit is 30 uur meer dan de hoofdafdeling sociale zaken heeft ge adviseerd, hetgeen echter noodzakelijk was door de invoering van 52 vrije zater dagen; In verband hiermee zijn alle stoptijden komen te vervallen, en mogen de schaft tijden niet als arbeidstijd worden be schouwd. Op basis van het loonadvies wil men loonsverhoging geven voor alle cate- goriën volwaardige mannelijke arbei ders van 23 tot 65 jaar van 13 cent per uur, met daarnaast een verhoging van 2% cent per.uur voortvloeiende uit de extra arbeidstijdverkorting van 30 uur. Alle compensatietoeslagen W.W., A.O. W. en A.w.W. zijn in de nieuwe lonen verwerkt, waarvoor 2 cent per uur is in- ecalculeerd. >e huurcompensatiebijslagen 1960 er 1962 moeten afzonderlijk worden be taald. Deze bedragen voor de 4e en 5e gemeenteklasse totaal 5,75 per week. Verdere wijzigingen zijn: Een verhoging van de tarieven voor ak koordwerkzaamheden gebaseerd op een uurloonverlwging van 15 cent; Verhoging van alle diplomatoeslagen de toeslagen voor de voormannen in de tuinbouw; een gelijk weekloon over het gehele jaar voor de vaste arbeiders in de tuinbouw; een vermindering van het verschil tussen zomer- en winlerloon voor wat betreft de weeklonen voor de vaste arbeiders in de landbouw van 4,op ƒ2,per week. De lonen voor de belangrijkste catego rieën worden, na goedkeuring door de Stichting van den Arbeid, voor de arbei ders van 23-65 jaar, als volgt: In de tuinbouw bedragen de lonen voor de categorieën van 23-65 jaar: Vaste vakarbeiders: gehele jaar week loon van 91,20, basis-uurloon 2,01%. Losse vakarbeiders: zomerperiode 93,66 per week, winterperiode 89,10 per week, basis-uurloon 2,02%. Vaste geoefende arbeiders: gehele jaar weekloon van 86,90. Het basis-uurloon bedraagt 1,92. Losse geoefende arbeiders: zomerperiode 89,03 per week, wintërperiode 84,70 per week, basis-uurloon 1,92%. Vaste ongeschoolde arbeiders: Gehele jaar weekloon van 77,17 basis-uurloon 1.70%. Losse ongeschoolde arbeiders: zomerpe riode 79,32 per week winterperiode 75,46 per week, basis-uurloon 1,71%. De werktijden zijn als volgt: Trekkerschauffeurs, paardenknechts en melkknechts: In de zomerperiode 50 uur per week. In de winterperiode 45 uur per week. Alle overige arbeiders: In de zomerpe riode 46% uur per week. In de winter periode 41 uur per week. De winterlonen voor de verschillende ca tegorieën losse arbeiders zijn berekend op basis van een 44-urige werkweek. Landbouw Vaste vakarbeiders A. totale arbeidstijd van 2550 uur (trekkerchauffeurs en paardenknechts)): In de zomerperiode een weekloon van ƒ101,09; In de winter periode een weekloon van 99,09; Het basis-uurloon bedraagt 2,02. Vaste vakarbeiders A. totale arbeidstijd van 2353% uur (voormannen): zomerpe riode weekloon 91,25, winterperiode weekloon 89,25, basis-uurloon 2,02. Losse vakarbeiders A, totale arbeidstijd van 2353% uur: zomerperiode weekloon 90,19, winterperiode weekloon 85,80; basis-uurloon 1,95. Vaste vakarbeiders (melkknechts): zo merperiode weekloon 97,86, winterpe riode weekloon 95.86, basis-uurloon 1,95%. Vaste arbeiders (landarbeiders, die ook in akkoord werken): zomerperiode 87,43, winterperiode weekloon 85 43, basis-uurloon 1,93%. Vaste vakarbeiders (landarbeiders, die nimmer in akkoord werken): zomerpe riode weekloon 88,33, winterperiode weekloon 86,33, basis-uurloon 1,95%. Losse vakarbeiders (landarbeiders): zo merperiode weekloon 87,41, winterpe riode weekloon 83.16, basis-uurloon 1.89. Seizoenarbeiders: zomerperiode week loon 83,02, winterperiode weekloon 78,98, basis-uurloon 1,79%. Ongeschoolde arbeiders: zomerperiode weekloon 74,46, winterperiode week loon 70,84 basis-uurloon 1.61. T uinbouw ingenieur-directeur van de rijkswater staat in de directie Zeeland te Middel burg. De jachtclub heeft nu bij de ge meente Veere een verzoek om een pri vaatrechtelijke vergunning voor het ge bruik van de steigers die eigendom zijn van de gemeente ingediend. Het college van b. en w. zegt begrip te hebben voor de maatregelen, die de jachtclub wil nemen om op korte ter mijn tot exploitatie van de jachthaven te kunnen overgaan, nu de overdracht van de haven aan de gemeente Veere nog niel heeft plaatsgehad. In verband hiermee stellen b. en w. de raad, die vanmiddag, donderdag, vergadert, voor !e in aanbouw zijnde jachthaven aangelegde steigers in gebruik te ge ven aan de jachtclub. Met betrekking tot het bedrag van de huur is het col lege van mening, dat dit dient te wor den vastgesteld op 1250,De ver gunning willen b- en w. verder binden aan een bepaalde tijdsduur. Naar mening van het college ver dien- het aanbeveling deze termijn te stellen tot uiterlijk 31 december 1963 of zoveel korter tot de over dracht van de haven door het rijk aan de gemeente Veere zal plaats vinden en het besluit van 8 april tot verhuur van de haven aan de jacht club in werking zal treden. In dezo vergadering komen voorts nog aan de orde de wijziging van het be sluit tot verhuur van de jachthaven, een voorstel tot het niet inwilligen van een verzoek van de heer H- Geldof een ga rantieverklaring af te geven voor de betaling van de rente en aflossing var een docr hem aangegane geldlening on der hypothecair verband voor de finan- Zeg jongelui, schuif eens op. FELIX is niet alleen voor jullie, maar ook voor mij I I r mmm I I mmm i I A jtnlaminrad I (vlees of vis) (door de lekkere harde brokjes fsworden de poezetanden sterk) ...en voor de hond is er BONZO Weer protest tegen stierengevecht in Tilburg De Amsterdamse afdeling van de Ne- derlandsche Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft in telegrammen aan kardinaal Alfrink, burgemeester en wethouders van Tilburg en de rector magnificus van de r.-k. economische hogeschool te Tilburg geprotesteerd „tegen de zedekwetsenae vertoning met dieren die ten vermake van publiek dit weekeinde in Tilburg zal plaatsvinden". In het telegram wordt opgemerkt dat in Portugal, waar evenmin de stieren in arena mogen worden gedood, de dieren na afloop van het evenement plegen te moeten worden geslacht als gevolg van getreiter en geestelijke en lichamelijke kwelling. Het doorgaan van deze stierengevechten „in een be schaafd land als Nederland" wekt vol gens het telegram, alom verontwaardi- g en werpt een onuitwisbare smet op r.-k. economische hogeschool en de gemeente Tilburg. Aangedrongen wordt op afgelasting van deze „onwaardige vertoning". ciering van een aan te kopen woning wetwoning, en een voorstel tot intrek king van het besluit van 6 november 1962 tot vaststelling van het krediet in» rekening-courant ingevolge de over eenkomst met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten. Maak een elegant gebaar. Verras moeder met de flonkering van een welgekozen slerring. Kies uit de uit gebreide collectie CONSTANT DAMESRINGÉN Vraag uw winkelier die wonderen van vakmanschap. CONSTANT RINGEN Daar is ook uw ring Herhaaldelijk is gewezen op de invloed van Plato op de poëzie van Bouten4. Men heeft nog andere verwantschappen aangetoond. Bou- tens moet gerekend worden tot de school van het esthetisch individualisme. „Mocht men in Pieter Cornelis Boutens alleréérst de Zeeuw herkennen, dan ware andermaal een stap dichter gezet naar een hetere en vollediger kennis van één der edel ste poëtische figuren wi£ onze literatuur". Aldus dr. Karei de Clerck aan het slot van een artikel: „Walche ren weerspiegeld in Boutens poëzie in de tweede aflevering van „De nieuwe taalgids" van dit jaar. Het is bekend dat De Clerck met niet aflatende ijver zijn studies over de dichter voortzet. Dit artikel begint met een vergelijking van het „dode" Brugge van de vorige eeuw en de in slaap gedompelde stadjes als Middelburg, Veere en Zierikzee. Handel en nijverheid leidden in Middelburg een zeer kwijnend bestaan. „In deze meest afgezonderde en meest vergeten? provinciehoofdplaats werd op 20 februari 1870 Pieter Cornelis Boutens geboren". Als kind was hij in zichzelf gekeerd en had weinig omgang met zyn leeftijdgenoten. Ouder geworden zocht hij de stilte van duin en strand, dat kon toen nog. Wanneer hij eenmaal een geziene figuur in Den Haag is geworden met de allures van een grand seigneur, zal hij toch nimmer zijn geboortegrond zijn Middelburg vergeten. Evenals Jan Toorop koos hij meer malen Domburg als verblijf. Na het zien van Toorops krijttekening „Regenboog" dicht Boutens: Gij kwaamt, gelukkig pelgrimnaar mijn land. Mijn blond-omduind Zeeuwsch eilandals het ligt Voor mij voorgoed in den mystieken glans Van al de zonnen die dit leven brengt...... Meer nog dan het landschap heeft de zee Boutens geboeid: „Geen verzenbundel, waarin men niet de aanwezigheid van de zee ver moedt; geen herinnering, waarin men niet de Zeeuwse tijd herkent". Hij zal zich tot in zijn laatste bundel „Tussenspelen", een kind van de zee blijven noemen. „Van Tcind af al, vergeven aan de zee, Deed ik maar half in 't spel der menschen meê De Clerck heeft ook aandacht besteed aan het taalgebruik van de dichter. In zijn gedichten Septemberdag op Walcheren, Aan Zee. Op de Schelde of Branding manifesteert zich de zee in een bijzonder rijke en steeds variërende beeldspraak. In tal van zijn verzen kan men in overdrachtelijke betekenis aantreffen: strand, kust, oever, zand, duin, storm, bries, mist, nevel, deining, enz. Veelvuldig is ook het gebruik van allerlei scheepstermen, nu eens in letterlijke dan weer in figuurlijke zin. Toch hebben niet de scheepvaart, niet het zeemansleven hem aangetrokken. Boutens heeft de zee uitsluitend om haar zelf liefgehad. Mijn hart wou nergens tieren En nergens vond het vree Dan tusschën uw rivieren Nabij uw groote zee, VVVVV<A^^^^<AAi\^VV^VVVVVVVVWWVVVV\VVVVVVWsA»\AA> Benoemingen aan universiteit van Amsterdam Het college van curatoren van de uni versiteit van Amsterdam heeft prof. dr. J. Kok benoemd tot rector magnificus voor het studiejaar 1963-1964. Prof. Kok gaat hiermede zün vijfde rcctoraatsjaar tegemoet. Prof. mr. J. Valkhoff werd op nieuw benoemd tot prorector voor het komende studiejaar. LANDBOUWSCHAPEN OVERIGE SCHAPPEN Als voorzitter van de drie landbouw organisaties en de voorzitter der drie landarbeidersorganisaties zijn wy er van overtuigd, dat de beroering over voornoemde kwesties (achterstal lige heffing) voor een deel op onver- antwoordelijke wijze is aangewakkerd door personen en groeperingen, die zich moeilijk kunnen verenigen met de ge vestigde maatschappelijke orde en die vaak om geheel onzekere motieven er belang bh menen te hebben de goede gezindheid ten plattelande te ondermij nen. Dit gedeelte konden wij j.L za terdag lezen op pag. 3 van de P.Z.C. Zij. die zelfstandig zijn, boer, vrije boe ren en middenstanders, moeten zo'n stuk toch wel gelezen hebben, zo niet, dit alsnog doen. Allen weten wy, wat zich heeft afge speeld in Drente. Boeren, die weigerden heffing te betalen, werden veroordeeld; boerderijen werden afgenomen en ver kocht, de boeren en hun gezinnen wer den op straat gezet en nog zullen wij hier steeds meer van horen. Toch leef ik mee met hen, die worden aangeduid als: personen en groeperin gen, die zich moeilijk kunnen verenigen met de gevestigde maatschappelijke orde. Moeten wij uitgaan van het ge zegde, och wat moet je er aan doen? •t Is toch vechten tegen de bierkaai? Of of om te zeggen: je moet niet meer denken, dat moet je aan een paard overlaten, die heeft een grotere kop. Zo is het momenteel met de zelfstan digen gesteld. Bij de ene partij wordt het hun moeilijk gemaakt door opgeleg de heffingen, bij de andere groep wordt dit door diverse nieuwe wetjes bij weel een andere wordt het moeilijk gemaakt door het niet verkrijgen van vergunnin gen welke naargelang ze dienen, moeten worden aangevraagd by diverse pro- duktschappen enz. Aanslagen hiervoor, aanslagen daarvoor. Niet denken, wordt er dikwijls eezegd. gewoon betalen en meer niet. ZH, die dit doen zijn de beste mensen voor de bestaande product schappen. maar pas op voor hen die wol gaan denken en niet direct met geld gereed staan, maar die zeggen: „wat krijgen wij er voor?" Dit juist zijn zogenaamd de gevaariyken, volgens de opvattingen en deze zijn ook zij, die de maatschappelijke orde in gevaar brengen. En juist daarover ben ik het niet eens. Ieder vecht voor z'n eigen broodje. Ik ook. En als wy dan komen met het produktschap voor granen, za den en peulvruchten, afd. maaldery en bakkerijen, waar ik mij sinds kort moest vervoegen voor het verkrygen van een vergunning voor wederverkopers van brood, omdat ik als voorheen bestaand bakker, myn brood bü' anderen laat bakken, ik ingevolge de wet wederver koper van brood 1962, deze vergunning ln bezit moet hebben. Jarenlang brood- en banketbakker ge weest nota bene. Economisch gezien was het voor mij voordeliger om koude bakker te worden, maar wat nu. Voor heen altyd brood en banket verkocht uit de winkel en langs de weg. Altyd zelfstandig bakker geweest, maar nee zegt het produktschap, U moet eerst f 10 betalen, dan sturen wy U een ver gunning als slijter, dus niet (let wel) om brood en banket vanuit de winkel te verkopen. Met andere woorden: gunning voor verkoop van brood en banket wordt U niet verstrekt. Na lang overleg heb ik het Produkt schap medegedeeld, dat ik een volledige vergunning wil hebben, zo niet, dan geen vergunning. Wat kan hier nog van komen Processen, gevangenisstraffen of uit je zaak gezet, dat ze de zaak onder je vandaan voor je verkopen? Ziet U mensen. middenstanders, boe ren. Vergeet niet dat ik een verschei denheid aan diploma's bezit en dat ik aan de eisen kan voldoen. Waar blijft dan onze zelfstandigheid en waar blijven wij dan wanneer er gezegd wordt van die personen en groeperin gen, dat dat de gevaarlijke mensen zijn? Dit gaat niet op. Zo ook nog een voorbeeld met de verkoop van melk. In 1958 behaalde ik myn diploma voor zuivel, ik vroeg aan dat produktschap we vestigingswet moesten we echter opnieuw betelen, nml. f 6 voor de win kelverkoop en f 5 voor ambulante han del en dat alles terwijl we nog geen druppel melk van een fabriek los heb ben kunnen krygen. Wel kregen wy een heffing van dit produktschap, wel ke wel niet door ons is betaald en waar wij dan ook verder niets van hebben gehoord. In plaats dat het produkt schap voor zuivel zich bezighoudt met de fabrikanten van melk te verplichten dat ze ook aan de kruideniers melk moeten leveren, houden ze zich liever bezig met het innen van heffingen. Het geld is wel het voornaamste. Wy als zelfstandigen, van welke groep ook. moeten kiezen in de ongelyke strijd die wy te voeren hebben en waarbij wij toch altyd gedoemd zijn aan het kortste eind te trekken in dè strijd tegen het ambtenarenapparaat. In de A. R.-post kunt U lezen dat er de afgelopen vier jaar weer 2400 van die opmakers br' gekomen zijn. Ik had liever gezien dal er wat verdwenen. Ik ben er meer voor het ambtenarenaantal te verminderen (en daarmee dus de overheidsbemoei ingen) meer vrijheid voor het bedrijfs leven, geen eindeloze verspilling aan papier en arbeidsuren van ambtenaren, voor een vergunning zus of zo. Het wordt straks zo hier in Nederland, dat de ene helft werkt en de andere helft zich onledig houdt met de werkende VARA-UITZENDING IN STRIJD MET AFSPRAAK De uitzending van de VARA van 27 april, die gewijd was aan de jaarverga dering van de VARA-verenigingsraad, was inderdaad in stryd met de afspraak, die de regeringscommissaris voor het radiowezen met de omroepverenigingen heeft gemaakt, zo heeft de staatssecre taris van onderwys, kunsten en weten- Van Someren-Downer (v.v.d.). Mevrouw Van Someren-Downer had o.a. gevraagd, of het de staatssecretaris bekend was, dat in deze uitzending door de heren Burger, Broeksz en Ren- gelink politieke redevoeringen zyn ge houden, waarbij o.a. het vraagstuk van de commerciële televisie en uitlatingen van de ministers De Quay en Toxopeus werden besproken. helft te controleren, van alles te verbie den en voor te schryven, kortom in het uitoefenen van het bedrijf zoveel moge- lyk te dwarsbomen. Wij moeten uitein delijk door allerlei heffingen en andere te betalen gelden, de salarissen van deze mensen bekostigen, terwyl hetgeen zij iresteren voor niemand enig nut heeft. !k ben het niet eens met de uitspraak: _,dat personen en groeperingen die zich moeilyk kunnen verenigen met zo'n be leid te kenschetsen als de goede ge zindheid ten plattelande te ondermij nen. door onzekere motieven". Kruiningen. G. J. Holleman. KANTLIJN J.R.HASEBROEK Ik wil niet spreken over de positie van de landarbeiders in het jaar 1840, maar uit de jaren .18801895, welke periode ik byna geheel heb meegemaakt. De opperknecht op de hofstede van mijn vader. Van Strien, kreeg een „borstziekte" (longontsteking). Loon f 6,per week en vrij huishuur, 60 roeden aardappelland, 20 lil kolen, 8 kleine kinderen. Bij ziekte moest de meeste steun ko men van de hofstede. Van het burger- lyk armbestuur f 4,nog iets van de diaconie met verplichting naar de kerk te gaan zodra hy beter was. Wel licht tweemaal per zondag. Hoogzwan gere vrouwen stonden in de oogsttijd met de „zekel" (sikkel) koren te snij den tot een dag vóór de bevalling. Een week na de bevalling waren ze weer op het land. Wat te zeggen van de levende have, die in groten getale defileerde over de tafel van de schoolbank? „Zere" hoof den waren schering en inslag, met kale plekken in het haar als littekens. Ondergeschikt waren de mensen wel. Als ze bedankt werden, waren ze zonder werk. Gedurende de winter waren velen werkeloos. By' grote koude konden de vrouwen zich nog wat-verwarmen door hun boel tje by te houden. De man ging naai de smidse, die dienst deed als „centrale verwarming" voor het gehele dorp! Vooral voor de oudjes. De jongeren hadden bijna allen een schopje met een kort steeltje. Dat kon in de binnenzak. Daarmee trokken ze de duinen in om een konyntje te bemachtigen. Werden ze gesnapt, dan gingen ze „zitten' hadden gratis de kost. Ook zoent men op de „strao" (strand) naar aangespoeld hout voor „stooksel" en gingen naar de berm van de. zeedijk om mosselen. De vader van onze werkvrouw was jong gestorven en liet zyn vrouw met 5 kinders achter. De weduwe kreeg f 5,per week van het armbestuur. Toen de oudste zoon f 1,per week ging verdienen, werd de f 5,met die ene gulden verminderd. Veel kinderen werden geboren, veel stierven beneden hetjaar. Dat was droevig voor de ou ders. maar het volgend jaar was er weer centje by, zodat het aantal steeds op „peil" bleef. Wanneer van het „Paradys" werd ge sproken, ja, volgens dat men zegt he pen Adam en Eva naakt. Dan hadden de arme donders het nog beter, want die hadden nog „konkels" om het lijf, dat is toch altijd nog wel zo fatsoenlijk als een „vygeblaadje". Dit zyn enige voorbeelden van het leven van de land arbeider op -het platteland. Nu was het voor de meeste boeren werkgevers ook niet zo best- (Mijn ouders werkten ook van 's morgens 3.30 tot 's avonds 8 uur. met drie keer een onderbreking van een kwartier om te eten. 's Avonds half négen lagen ze doodvermoeid in bed! I Haamstede. W. G. Boot jr. STRAALJAGERS BOTSTEN „Straaljagers botsen". Die kop ver schijnt nogal eens in de courant. En steeds vraag ik me dan af of dit dicht by elkaar vliegen nu beslist no dig is en moet. Op ons, niet luchtmacht deskundig, maakt dit formatievliegen alleen maar een indruk van show of bravour. Wy zien het ook als nutte loos, want een groep van dicht by elkaar vliegenden is veel trefbaarder bij gevechtshandelingen. Laat men dus eens uitleggen waarom de vliegers dit risico moeten nemen, met z'n nasleep van doden en honderden miljoenen materiaal verlies. Wy, burgers, weten dan ook waarom we hebben bloot te staan aan neervallende vlieg tuigen der luchtmacht. Goes. J- Polderman. SLECHT VOORBEELD DOET HELAAS SLECHT VOLGEN Men verwyt onze opgroeiende jeugd wel eens gebrek aan beleefdheid en goede opvoeding en misschien terecht. Wie echter in de gelegenheid is ge weest om onlangs in Goes een School dag van onderwijzend personeel bij te wonen, behoeft zich daarover niet meer te verwonderen. De overigens op peil staande vergadering werd wel behoor lijk ontluisterd door het onbeleefde op treden van vele bezoekers. Ter gerust stelling moet hier worden bijgevoegd dat velen de eerste regels van orde en beleefdheid in acht genomen hebben. Helaas schijnt het. dat een belangrijk deel van onze opvoeders nog een lesje nodig heeft in de opvoeding tot be leefdheid en tot goede omgangsvormen. Wanneer een spreker driemaal zyn be toog moet onderbreken en een rede op afbetaling moet geven (volgens zijn eigen woorden), en wel door een groep te-laat-komers, die allesbehalve geruis loos binnenkomen, dan is dit op zyn zachtst gesproken zeer onhoffelijk. In hun eigen lessen zouden deze lie den een dergelyke onbeleefdheid niet tolereren, maar voor anderen is dit naar het schynt, niet nodig. Een derge- lijk optreden heeft op de spreker en op vele genodigden een zeer onaangename indruk gemaakt. Wanneer deze opvoe ders, die de jeugd beleefdheid moeten leren (Ik hoop tenminste dat ze het doen) zelf de eerste beginselen met de voeten treden, behoeft men van de jeugd niets beters te verwachten. Ik toon begrip voor de bezoekers die van i de overzij moeten komen. De verbinding■- is zodanig, dat men niet altyd tijdig j? ter plaatse kan zijn. Maar dezelfde stoornis herhaalde zich ook weer in de middagvergadering. Waarom houdt (Advertentie) Het sprookje van iedere dag Tmaiis bij U de beste kALKast uit de grootste fabriek voor glectrische' huishOTjjdelijke toestellen in Europa KOELKASTEN Een schitterende serie waaruit U Kunt kiezen:" van 120 liter tot 280 literinhoud. Van f348.- tot 1995.-. Co m p ressorkoeii n g Veilige magnetische deursiuiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag het de vakman. het bezoeken van de tentoonstellin< Waarom negeert men volkomen het sein om de vergadering weer voort te zetten? De leiding was overigens soe pel genoeg, maar men moet daar geen misbruik van maken. Het is wel be droevend dat vele bezoekers niet aan voelen wat wèl en wat niét toelaatbaar is. De cultuurvorming neemt in de op voeding zogenaamd een grote plaats i - Het ware te wensen dat er eens aandacht aan dit onderdeel hr: werd. Dit tot heil en nut van jeugd en van vele zogenaamde gogen". Middelburg Een bezoeker. I AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunkèn en Osram Wereldvermaard jl sinds mensenheugenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15