RUYS NATIONAAL ONTWIKKELINGSSCHEMA VOOR RECREATIERUIMTEN „Krachtige aanpak van problemen is urgent" Rotterdamse werd in stalling vermoord LIGA VOORZITTER MIDDENSTANDSBOND WIL KOPPELVERKOOP TEGENGAAN Et PONCHO Rockefeller is weer getrouwd HERBOUW VAN PERZISCHE DORP DOUSADJ BEGONNEN WOENSDAG 8 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Studierapport Rijksdienst voor het Nationale Plan De grote toeneming van de recreatiebehoefte maakt een krachtige aanpak van de problemen die er op dit terrein bestaan, tot een zeer ur gente zaak. Dit wordt geconstateerd in „Recreatieruimten in Neder land", een studierapport van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Inventarisatie, verkenning van behoeften en mogelijkheden, analyses van het huidige beeld en de te verwachten veranderingen zijn in het rapport opgenomen, waarin na een beschouwing over de uitgangspun ten voor te nemen beleidsmaatregelen, een uiteenzetting wordt gege ven voor een nationaal ontwikkelingsschema. Uit de confrontatie van de toekomstige behoefte met de beschikbare ruimte, accommodatie en bereikbaarheid blijkt een toenemend tekort, zowel kwantitatief als kwalitatief, zodat het perspectief tamelijk be nauwend is. By de uitgangspunten voor de te ne men maatregelen stelt het rapport voor op, dat de bestaande recreatiemogelijk heden in stand worden gehouden en dat nodeloze aantasting wordt voorko men. Differentiatie De capaciteit zal zo goed mogelijk die nen te worden aangepast aan de behoef ten, terwijl differentiatie van mogelijk heden het rendement van recreatieruim ten verhoogt. Differentiatie kan worden bevorderd aoor maatregelen op het ter rein van ontsluiting, toegankelijkheid, accommodatie, attractiepunten e.d. Be tere toegankelijkheid en ontsluiting geldt in het bijzonder voor de kuststreek, zowel voor de fietsers als voor de-auto mobilisten. De toegankelijkheid van de duinen en de duinzoom van de 45.000 ha is slechts een derde vrjj toegankelijk moet worden vergroot, evenals de ontsluiting van bossen en oeverstro ken. Wat de toegankelijkheid van re creatiegebieden aangaat, is de situa tie in Zeeland en Zuid-Holland zeer ongunstig en die in Drente en Lim burg het gunstigst. ER KOMT geen oorlog om Haiti en dat is maar goed ookwant dat land is geen schot waard. Het is een van de zieligste gedoetjes ter wereld. Het is ongeveer zo groot als België en het dichtst be volkte laml van het westelijk halfrond. Ongeveer vijf miljoen straatarme (en dus: brave) lieden waarvan ongeveer 98 procent analfabeet is. De revoluties wis selen elkaar bij voortduring af en die brengen dan meestal heel vreemde figuren naar de top. De huidige president, meneer Duva- lier is medicus en een dictator van het griezeligste sport. Ik heb enige tientallen jaren ge leden, enige tientallen dagen in dit mysterieuze land vertoefd en sindsdien ben ik er mij altijd voor blijven interesseren, want 't is een van de interessantste en fascinerendste landen die ik ooit lieb bezocht. De Voodoo-gods- dienst of liever: afgodendienst) die er vele aanhangers heeft is een nachtmerrie-achtige bedoe ning, waaraari honderden studies zijn gewijd zonder dat men over zijn duisternissen ooit tot klaar heid is gekomen: zijn taal. een Fransachtig dialect: „créoler' ge naamd is moeilijk en zangerig en heeft een kleine, kostbare litera tuur die vooral in poëticis, zeer de moeite waard is. Het land heeft enkele grote figu ren voortgebracht: Toussaint ['Ouverture, zijn grootste natio nale held, die Napoleon de voet dwars zette en daarom door deze Le Singe Doré (de vergulde aap) werd genoemd. Hij was een groot veldheer en bestuurder en verder Henri Christophe die een weelde rig keizerlijk hof hield en vele pa leizen bouwde. Zijn grootste ar chitectonische werk is de Citadel La Ferrière. iets reusachtigs op een hoge steile berg. Daar kunt ge ook zijn smalle witte graftom be vinden: een bouwwerk dat on vergetelijk in mijn reisherinnerin gen staat. Ik zou enige pagina's van deze goede krant kunnen volschrijven over mijn herinneringen aan mijn ervaringen in dit vreemde land en aan vele van de mensen, die ik er heb ontmoet. Het wonderlijkste is, dat op. enkele uren vliegens van de Verenigde Staten een land als dit bestaat, dat volkomen niet thuis behoort in het werelddeel, waarin het gesitueerd is en waar toestanden heersen die voor wes terse begrippen totaal onaan vaard zijn: een tohoewabohoe, een ongeordende massa van mensen die totaal niets bezitten en die niettemin een aanstekelijke le vensblijheid en een bijna poëti sche levensbeschouwing bezitten. Er is een flinterdunne bovenlaag van intellectuelen, kunstenaars, ambtenaren, handelslieden en er is altijd, uit die bovenlaag, een president, die toch nog een aardig duitje voor zichzelf weet te ver zamelen, waarmee hij dan, als zijn beurt om te verdwijnen is aangebroken, een goed heenko men weet te zoeken, tenzij hij niet nét wordt neergeknald of op- Groen-elementen In de sfeer van de dagrecreatie ligt het voornaamste knelpunt bij de voorzienin- op korte afstand van de grote ste- Aanbevolen wordt elf groen- elementen van formaat als het Am sterdamse bos aan te leggen: ten zui den, oosten, noorden en noordwesten van Rotterdam, ten oosten van (Den Haag) Voorburg, ten noorden van de spoorlijn Amsterdam-Haarlem (Spaar- newoude), ten oosten van Amsterdam bij Diemen, ten noorden van Amster dam bij Oostzaan-Den Up, ten noorden van Utrecht tussen Maarssen en Groe- nekan, ten oosten van Leeuwarden Grote en Kleine Wielen en ten zuiden van de stad Groningen op de uitloper van de Hondsrug in de provincie ningen. Voor het scheppen van nieuwe recrea tiegebieden buiten de randstad wordt een belangrijke mogelijkheid geboden door de uitvoering van grote water staatswerken: IJselmeer, Deltawerken, Lauwerszee. In deze gebieden kunnen 200.000 slaap plaatsen worden ondergebracht, die zyn jecijferd als het ongedekte tekort aan overnachtingsaccommodatie, als de uit breiding hiervan in de recreatiesectoren: kust, groene ruimte en water respectie velijk met 135.000, 200.000 en 10.000 slaapplaatsen is gerealiseerd. Deze to tale uitbreiding van de overnachtings accommodatie met ongeveer 540.000 slaapplaatsen wordt nodig geacht over 20 tot 25 jaar en betekent een verdubbeling van het aanwezige aantal. Behoeften Bij het verkennen van de behoeften mogelijkheden in de periode 1980-1990, wanneer ons land 14 tot 15 miljoen inwoners zal hebben, van wie byna drie kwart in stedelijke gemeenten woont, wordt In het rapport geconstateerd dat ongeveer negen miljoen mensen hun va kantie buiten de woonplaats doorbren gen, van wie tweederde in eigen land. Bij relatief gelijkblijvende dagtrek moet men rekenen op een omvang van drie miljoen over 20-25 jaar. Onduidelijk is iet hoe de weekendtrelc zich zal ontwik celen, die in de randstad nu rond pet van de bevolking omvat. Nieuwe vestigingen Aan de hand van het ontwikkelingssche ma voor de recreatieruimten stelt- het rapport op basis van de overwegingen en becijferingen voor, dat voor Schier monnikoog, Ameland en Vlieland en re gionale en nationale behoefte wordt ge volgd, dat voor Terschelling en de kust streek van Haarlem tot Camperduin sa nering en/of uitbreiding tot stand komt en dat er op Texel, en overigens langs de kuststreken Den Helder-Camperduin, Er is nooit, iemand geweest die er iets redelijks van heeft weten te maken, maar het wonder is dat het is blijven bestaan. En ook dat het zo'n verrukkelijk landis om er als gast te toeven temidden van vriendelijke men sen en een wonderlijke, verwar rends en aangrijpende cultuur vol lieflijkheid en barbarisme. Een bi zarre droom, die onvergetelijk blijft, uw lange leven lang. ELIAS. I Haarlem-Katwijk, op Goeree, Schouwen en Walcheren nieuwe vestigingen ko men. Als functionele verdeling van recreatie streken langs de kust is in het schema 'als gewenst opgenomen, dat het strand van Rozenburg tot Camperduin pri mair voor dagrecreatie is voor de na tionale behoefte. Primair voor dagrecreatie maai om in een regionale behoefte te voor zien zyn voorts ook de duinge bieden van Voorne en van Hoek van Holland tot Katwijk. De eilanden en de overige kust- en duingebieden zijn allereerst bestemd voor weekend en vakantierecreatie. Veerse Meer Van de waterrijke gebieden zijn de Frie se meren en noorawest-Overijsel in de eerste plaats bedoeld voor weekend- er vakantierecreatie waar de regionale en nationale behoeften dienen te worden gevolgd. Voor de nationale behoeften het Veluwe-randmeer en het Veerse r aangegeven. De Biesbosch en het Hollandse en Utrechtse merengebied voorzien in regionale behoeften. In de groene-ruimtesector schetst het ilan dat nieuwe vestigingen tot stand _:omen in zuidwest- en midden-Drente, op de Hondsrug, in midden-Overijsel en in de Kempen, primair voor weekend en vakantierecreatie. Voor deze recrea te zyn ook bestemd de Vechtstreek, de Noord- en Zuid-Veluwe, de IJselvallei, Zuid-Limburg en de Graafschap, waar de accommodatie dient te worden gesa neerd en/of uitgebreid, en Salland, stuk ken van Twente en noord- en midden- Limburg, waar de regionale en nationa le behoefte gevolgd zal moeten worden. De Baronie, de Meierij en de Utrechtse heuvelrug zyn in hoofdzaak gebieden voor dagrecreatie, die voorzien in een nationale behoefte, terwyl zulke gebie den, maar dan vooral voor regio behoeften, zyn: Gaasterland, Beetster- zwaag, Bakkeveen, Noordwest- en jraoost-Drente, Westerwolde, Dal van Reest, midden-Twente, de zuidelijke Veluwezoom, het Ryk van Nymegen, Gooi en het Markiezaat. MET ADTO NIET VERDER, WEL LATER VAN HUIS Autobezit leidt kennelyk niet in de eerste plaats tot het afleggen van veel grotere afstanden, maar tot later vertrek van huis. Als dat zo doorgaat, betekent dit, naarmate er meer Nederlanders een autootje aanschaffen, dat er een grotere topdrukte komt op de zondagen. De middag- en dagtrek uit de ste den van de randstad Holland om vat momenteel in de zomer bij re delijk weer 25 tot 30 procent van de bevolking. Twee-derde van de ze trekkers Diyft binneneen straal van 30 kilometer van huis. In het algemeen zoekt men een be paald doel, wil men vrij zijn, blyft men veelal dicht bij de we gen, vindt men graag behoorlijke voorzieningen en vertoeft men graag in de natuur of bij specta culaire technische werken- Dit wordt opgemerkt in „Recrea tieruimten in Nederland" van de rijksdienst voor het nationale plan. Vóór de verkorte werkweek een feit werd. trok vijf procent van de bevolking van de vier grote steden er een weekendje tussen uit. Van de vakantiegangers, die bui ten de woonplaats, maar in ons land vertoefden, ging in 1960 bij na de helft naar de toeristenge bieden op de zandgronden, 22 pro cent naar de badplaatsen, en 4 procent naar de watersportcen tra, ongeveer een kwart was el ders in ons land. Meer dan de helft van deze va kanties werd genoten in één maand tijd: van half juli tot me dio augustus. De drukste week was de eerste van augustus. Be rekend is, dat toen ongeveer 1.340.000 Nederlanders in eigen land en niet thuis op vakantie waren. Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking bracht in 1960 geen vakantie door huiten de woonplaats. Ongeveer een achtste van de bevolking ging naar het buitenland. Het Wereldgebeuren NATIONAAL CONGRES IN UTRECHT Vóór verticale prijsbinding In Nederland worden de ondernemingen van groot tot klein uitzonderingen daargelaten geplaatst voor een stjj- gende omzet tegenover dalende winsten. Kapitaalintensiteit en arbeidsintensiteit beheersen momenteel het midden- er kleinbedryf. Dit verklaarde gisteroch tend de heer P. G. van der Weele, voor zitter van de Koninklyke Nederlandse Middenstandsbond, by de opening van het nationaal congres dat deze bond in Utrecht houdt. Volgens hem wordt het aanpassingsver mogen aan de economische omstandig heden kleiner, en een evenwichtige ont wikkeling van onze economie acht hij dan ook een zaak waarbij elke midden standsonderneming ten nauwste betrok ken raakt. In dit verband noemde de heer Van der Weele ook de reserverings- politlek belangrijk. De huidige en toe komstige kapitaalstoeneming dient, vol gens hem, verantwoord te worden opge vangen, zulks om tydelijke conjunctuur golven en het wegebben van consumptie- vraag te kunnen weerstaan. Hij betoogde voorts, dat de positie van de middenstand op de arbeidsmarkt steeds krachtiger wordt. In 1950 bedroeg het aantal zelfstandigen 472.000 en er waren 465.000 werknemers. In 1963 liep het aantal zelfstandigen terug tot 450.000, maar dat van de werknemers steeg tot 475.000. AANVANKELIJK DACHT MEN AAN HARTAANVAL Nog geen enkel aanknopingspunt De Rotterdamse politie staat drie maanden na de nog onopgelos te zgn. dubbele roofmoord aan het Brekelsveld opnieuw voor een moordzaak, die in de eerste fase van het onderzoek geen aankno pingspunten heeft. Gistermorgen vroeg namelyk, om vyf werd in een rijwielstalling in de Van den Hoonaardstraat by de Bergweg het stoffelyk overschot aangetroffen van de 53-jarige Johanna Th. Ludewigs, een ongehuwde pensionhoudster, die volgens het gisteravond door dr. J. Zeldenrust uitgebrachte sectierapport kort na mid dernacht door wurging om het leven moet zyn gebracht. Het onderzoek van dr. Zeldenrust doet verder vermoeden dat een poging tot zedenmisdrijf heeft plaatsgevonden, maar daaromtrent was gisteravond nog geen zekerheid. Rijwielstalling De vrouw werd in de rijwielstalling ge vonden door haar kostganger, een machinist, die toen naar zijn werk ging evenals verschillende buurtbewo ners van dezelfde rijwielstalling ge bruik maakt. Er waren géén sporen, die op een misdrijf wezen en de politiearts dr. Meyboom nam aanvankelijk aan, dat de vrouw een hartaanval had gekre gen, maar adviseerde voor alle ze kerheid toch sectie te laten verrich ten. Dr. Zeldenrust constateerde een gebroken strottehoofd en verwondin gen aan de buik. De vrouw, die in de buurt zeer gunstig bekend stond, is maandagavond met een kennis tot ongeveer half een op bezoek feweesl bij een oude man, die in een iejaardentehuis aan de Schiekade woont, ;o is bij het eerste onderzoek komen vast te staan. Voor het tehuis nam z(j af scheid van de kennis en is alleen op de fiets naar huis gegaan- Zij was in het bezit van een sleutel van de fietsenstal ling, die later ook in een zak van haar mantel is teruggevonden. Toen zij ge vonden werd stond de deur van de stal ling nog open. De politie neemt aan dat de dader haar in de stalling heeft overvallen. Zy lag daar volledig gekleed, in een vreemde houding met haar fiets over zich heen. Dr. Zeldenrust meent dat. zy met een brede sjaal is gewurgd, waarschijniyk met de sjaalkraag van haar mantel. (Advertentie) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi Op bezoek Mededelingen De smaak is belangrijk voor een goede spijsvertering. Daarom is aan het verband tussen smaak en spijsvertering bij Liga bijzondere aandacht gewijd. Eén van de redenen waarom deze veelzijdige voeding zo gemakkelijk kan worden toegediend. Krachtige Kost voor het Kind! Sprekende over het probleem van de mededinging, pleitte de heer Van der Weele voor een betere wetgeving te gen ongezonde concurrentie. De mede dingingshandeling zoals grootbedrij ven die toepassen door koppelverkoop van branche-eigen en branche-vreem de goederen dient, naar zijn mening, onder de wet beperking cadeaustelsel te worden gebracht. Onder „economische mededinging" valt, aldus de heer Van der Weele, ook de ver ticale prijsbinding. Naar zijn oordeel is men er op geen enkele wijze in geslaagd, voldoende argumenten aan te vragen die kunnen aantonen dat verticale prijsbin ding een kunstmatige bevriezing van het prijsmechanisme tot gevolg heeft en daarmee de belangen van de consument schaadt. Hij zei, dat het marktmechanis me zelfs zo sterk is, dat het prijsbeleid van de minister van economische zaken in veel detailhandelsbedryfstakken geen reële invloed behoeft uit te oefenen. De Koninklijke Middenstandsbond wenst handhaving van de verticale prijsbinding waarbij inhoudt dient te worden gege ven aan het reële overleg tussen fabri kant en distribuant binnen deze binding, aldus de heer Van der Weele. Ten slotte legde hy er de nadruk op, dat de ontwikkeling van de P.B.O. leert, dat OP 18 JUNI UITSPRAAK HOGE RAAD IN DE ZAAK-DOKTER 0. De advocaat-generaal by de Hoge Raad, mr. Moons, heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de 46-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O. die door het gerechtshof te Leeu warden tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zyn me degevangene A. L. Lodder nit Gouda, ge pleegd op 4 februari 1958. Ten aanzien van de aangevoerde drie cassatiemiddelen zei mr. Moons, dat zijns inziens de stelling van de dagvaar ding voldoende was. Het tweede cassa tiemiddel had erover geklaagd dat een deskundige niet was aangezegd dat hy op de voortzetting van de zitting aanwe zig moest zy'n. Mr. Moons achtte dit ver zuim niet rakende het wezen van het strafproces, zodat het niet tot nietigheid van het onderzoek behoefde te leiden. Ten slotte zei mr. Moons ten aanzien van het derde middel, dat zijns inziens geen tegenstrijdige bewijsmiddelen wa ren gebezigd. De uitspraak van de Hoge Raad is bepaald op 18 juni. Djakarta Lloyd gaat Nederlandse haven bedienen De Indonesische redery Djakarta Lloyd zal binnen afzienbare tyd weer een Ne derlandse haven gaan bedienen. Tot dit tydstip kunnen echter reeds thans goe deren uit Indonesië voor scheepsreke ning via Antwerpen naar Amsterdam en Rotterdam verzonden worden. Met ingang van 1 mei is de firma Vinke Co., zowel te Amsterdam als te Rotter dam, benoemd tot agent van de redery in Nederland. de publiekrechtelyke en de privaatrech telijke bedrijfsorganisatie elkaar soms overlappen. Men treedt daarom, volgens hem, «le werkzaamheden van de produkt- en bedrijfschappen met gemengde gevoe lens tegemoet. De publiekrechtelyke or ganisatie dient, naar zijn mening, een aanvulling te zyn op hetgeen in de pri- vaatreehtelyke is gegroeid en tot ont wikkeling komt. Gouverneur Nelson Rockefeller New York is zaterdag in het hu' getreden met mevrouw Margaretha Fit ter Murphy. De 54-jarige Rockefeller is het vorig jaar gescheiden. Ook mevrouw Murphy, die 36 jaar is, is gescheiden. Multimiljonair Rockefeller is lang be schouwd als de man, die de beste kans maakt door de republikeinse patij in 1964 aangewezen te worden als kandi daat voor het presidentschap van de V.S. N.S.-monteur door stroom gedood De 24-jarige spoorwegmonteur L. G. ten Brink uit Andijk is maandagnacht door een stroom van 1500 volt gedood. Hy was bezig met werkzaamheden aan de boven leiding van de spoorlyn Leidschendam- Voorburg. Daarbij scheen hij aarde ge maakt te hebben. Het slachtoffer werd direct naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. E.E.G.-vergadering in Brussel Voor de tweede maal sinds het afbre ken van de onderhandelingen over d« toetreding van Engeland komen mor gen de ministers van buitenlandse en economische zaken van de zes EJS.G.- ianden in Brussel bijeen. Het voor naamste agendapunt is de vaststelling van een werkschema voor de komende maanden. Frankrijk is voor een spoedige oplos sing van de agrarische vraagstukken. West-Duitsland ziet de regeling van de betrekkingen naar buiten als het drin gendste probleem. De bondsrepubliek is van memng, dat deze betrekkingen ver waarloosd worden. Het liberale Duitse blad „Die Welt" zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat de bondsrege ring haar minister van buitenlandse zaken Schroder heeft opgedragen in Brussel van het vetorecht gebruik te maken als Frankrijk blijft aandringen op onmiddellijke behandeling van landbouwkwesties. Stuiversroman 'n een rechtzaal in Moskou wordt deze week een proces gevoerd, «lat zich als een spannende film voor de toe schouwers ontrolt. De feiten, die tijdens dit proces naar voren worden gebracht zijn fantastischer dan een gevierd auteur van spionageromans zou kunnen beden ken. Op de groene tafel liggen dossiers, die de boulevardpers pagina's kopij kon den leveren, wanneer de inhoud ervan geheel openbaar werd gemaakt. Maar zover zal het wel niet komen, want al is het proces tegen de Russische ambte naar Penkowsky en de Britse zaken man Wynne ook openbaar, bepaalde za ken zullen altijd geheim blijven. De laatste jaren is de westelijke wereld verscheidene malen geschokt door spio- nage-schandalen. Vooral de Engelsen hebben in Londen hun portie gehad. Na geruchtmakende affaire-Lonsdale, waaruit bleek, dat een Russische leger overste ongestraft en onopgemerkt ja renlang In het hol van de leeuw, de Britse hoofdstad, gegevens kon verza melen over de Engelse marine-defensie, was er de nog veel schokkender zaak- Vassall. De zaak-Vassall ligt de Britten nog vers in het geheugen, omdat de Britse «Jag- bladpers er zich meester van maakte en bepaalde dingen, «iie tijdens de recht zitting zo onopvallend mogelijk aan de orde werden gesteld, haarfijn uitploos. De zaak-Vassall, die zich zo kort na de affaire-Lonsdale voordeed, was er voorts de oorzaak van dat pers, publiek en par lement zich afvroegen of de geheimen van de Britse staat wel op doeltreffende wijze werden beschermd. Men maakte zich ongerust over de lekken in het rege ringsapparaat en een commissie onder leiding van Lord Radcliffe stelde op last van de regering een onderzoek in, dat onlangs werd beëindigd. Tot opzienba rende onthullingen bleek het onderzoek niet te hebben geleid, hetgeen de veront rusten er niet geruster op heeft gemaakt. De commissie-Radcliff kwam namelijk tot de conclusie, dat de Britse rege ring het ontstaan van de zaak-Vassall niet had kunnen voorkomen. Vassall, zoon van een gerespecteerd Brits domi nee, had nimmer aanleiding tot verden kingen gegeven. Hij had een uitsteken de opvoeding genoten, wat heel belang rijk is, voor iemand die in Engeland een regeringsfunctie ambieert en hij had ook tijdens zyn militaire diensttijd tot volle tevredenheid van zyn superieuren ge werkt. Hy was als eenvoudig klerk in dienst gekomen van de Britse Admirali teit, waar hy enkele malen voor promo tie in aanmerking was gekomen, maar deze bevordering was afgeketst, omdat hy volgens de beoordelingscommissie niet over de nodige intelligentie beschik te. Zyn werk was zuiver van administra tieve aard en wanneer hy eens geheime documenten onder ogen kreeg, dan was dat om ze van het ene bureau naar het andere te brengen. Omdat Vassall als militair wel eens voor de militaire inlichtingenorganisatie had gewerkt, had men geen enkel wantrou wen tegen hem. Er bestond dan ook geen bezwaar tegen zijn uitzending naar Mos kou, waar een plaats vry was op het kantoor van de marine-attaché. Daar begon de ellende, want het bleek, dat Vassall niet bestand was tegen de ge haaide praktyken van de Russische ge heime dienst. Vassall werd in de val ge lokt. Bepaalde tegennatuurlyke eigen schappen van de jonge Brit bleven voor de Russen niet verborgen. Zy wisten de ambassadeklerk in een compromitteren de situatie te brengen, waarna Vassall voor de chantage bezweek. De commissie-Radcliffe heeft nagegaan in hoeverre de betrokken Britse instan ties verantwoordelijk konden worden ge steld voor de benoeming van een man met zulke kwetsbare karaktereigen schappen op een zo moeilijke post, maar zy heeft geen schuldigen kunnen aanwy- zen. Het onderzoek naar de betrouw baarheid van het personeel in de Britse buitenlandse dienst gaat niet zover, dat men ook inlichtingen verzamelt over de intiemste en meest persoonlijke zaken. Twaalf Europese vrijwilligers aan het werk Werkgroep heeft nu voldoende vrijwilligers Duizenden kandidaten van middelbare scholen zijn dinsdag aan het schrifte lijke examens begonnen. Op de foto een kijkje in de gymnastiekzaal van het Barlaeusgymnasium in Amsterdam r hard werd geblokt. De eerste groep van 12 Euro pese vrijwilligers is gisteren begonnen met de eerste werk zaamheden voor de herbouw het Perzische dorp Dousadj, dat tijdens de vreselijke aardbeving van 1 september 1962 gehêel werd verwoest. Deze jonge vrywilligers (20-25 jaar) 7,yn uitgezonden door de Europese werkgroep, waarvan prinses Bea trix presidente is. De E.W.G. heeft op zich genomen om met hulp van de jongeren in de verschillende Euro- tese landen, en in samenwerking met jonge Perzische vrijwilligers en de dorpelingen, Dousadj te herbouwen In ons land worden in talrijke plaat sen met groot succes financiële ac ties door jongeren gevoerd. Voor gehele project is een bedrag miljoen gulden nodig. één Nederlanders B(j deze 12 vrywilligers zyn vier Ne derlanders, twee Belgen, drie Fran sen, twee Zwitsers en een Engelsman Er zijn twee meisjes, bij de groep, een Franse sociaal werkster en een Zwitserse die kokkin is. De groep heeft zich op haar werk voorbereid tijdens een naby Versailles gehouden trainingskamp van de internationale vrijwillige hulpdienst. De vier Ne derlandse jongemannen zyn: Henk Terwey, die voordien zes maanden heeft gewerkt in een kamp van de internationale vrijwillige hulpdienst in Algiers, Tjalling Bockma, beiden uit Amsterdam, W. J. M. Vroomen (Leiden) en Christiaan van Deelen (Den Haag). Er is reeds een tweede groep vrijwilligers samengesteld, die na een trainingskamp op 27 mei uil Parijs naar Perzië zal vliegen. Er z(jn na de t.v.-uitzendmg waarin prinses Beatrix op 29 april de tot en met 29 mei durende „actie Dousadj' aankondigde, zoveel reacties uit bin nen- en buitenland binnengekomen by het bureau van de E.W.G. in Am sterdam (N.Z. Voorburgwal 298) dal men nu over voldoende vrijwilligers beschikt en de mogelykheid tot aan melding heeft gesloten. De Britse pers was met de uitslag van het onderzoek door de Radcliffe- commissïe niet onverdeeld gelukkig. Zo constateerde byvoorbeeld de conser vatieve „Daily Telegraph", dat de onge lukkige Vassall-geschiedenis de Britse regering nog niets heeft geleerd. „Nog steeds werken twintig tot dertig Russi sche staatsburgers in de Britse ambas sade in Moskou. Vier aantrekkelijke Russische meisjes bedienen er de tele fooncentrale. Het gevaar is nog niet ge weken", aldus dit blad. Intussen is het spionage-proces tegen de zakenman Wynne een nieuwe slag voor de Britten. De voorstelling, die de Russï- sche militaire retihters van de zaak geven duidt op een onbenolpen gespio- neer, zoals men dat zelfs in een stuivers romannetje niet tegenkomt. Het lijkt meer op een kinderspelletje dan op de bittere werkelykheid. Tekens op lan taarnpalen en op bomen, het smoKkelen van geheime gegeven in kindersnoepjes en net werken met codelysten, ramia- tuurcamera's en transistorradiootjes, die in handen van amateurs natuurlijk alles behalve veilig waren en die dan ook wel op de tafel van de rechters terecht moesten komen, duiden op een vreemde behartiging van de westelijke belangen. Penkowsky gal, naar hy bekende, onder meer inlichtingen door over raketten. Hy kreeg, naar hy zei, bij een bezoek aan Londen een Engels boek over raketten om zich te oriënteren, want hij had er weinig verstand van, omdat hij geen technicus was. Pekowsky bekende vlot en deze hou ding heett verwondering gewekt. Welke rol speelt Penkowsky in het proces? Jo seph Alsop merkte vorige week in de New York Herald Tribune op, dat Pen kowsky in nauwe relatie stond met ge neraal Iwan Serow, het vroegere hoofd van de Russische geheime politie. Deze Serow is op zyn beurt een bescherme ling van maarschalk Malinowsky. Het gerucht ging in Moskou, aldus nog steeds Alsop, dat een van de dochters van Frol Kozlow gescenken aannam van Penkowsky. Het is bekend, dat Malinowsky niet ge heel aan Kroesjtsjews kant staat voor zover het de ideologie betreft, maar Kozlow daarentegen" werd genoemd als Kroesjtsjews eventuele opvolger. Het iroces in Moskou zou in dat verband leel goed gebruikt kunnen worden om de tegenstanders van Kroesjtsjew bui ten gevecht te stellen. Beperking bij vervoer van vee Varkens, sciiapen en kalveren niet ouder dan vier maanden mogen voors hands niet worden vervoerd uit een aan eengesloten gebied in het oosten en zui den van het land, welk gebied in grot< trekken Twente, Salland, de Achter hoek, het oosten van de Overbetuvve, het Ryk van Nymegen, het Land van Maas en Weal en het noordoosfeiyk deel van de provincie Noord-Brabant omvat. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van landbouw en visserij, die gisteren in de staatscourant is afgekon digd. Deze maatregel is genomen ten einde de export van vee en vlees uit overig Nederland zo veel mogelijk gaande te houden in verband met het heersende mond- en klauwzeer. MAARSCHALK MALINOWSKX ...betrokken by spionagezaak?^*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3