Vereniging Nederlandse gemeenten adviseert Middelburg over sport Kattendijke in bezit van nieuw gemeentehuis Minister De Pous opent maandag A.K.F. in Goes de BILT SPOEDIG NODIG10 TURNZALEN Twee voetbalvelden erbij en een nieuw hockey-sportpark 16 TURNZALEN VOETBALVELDEN HOCKEYPARK ZWEMBAD SPEELTERREINEN AMERIKANEN ZAGEN ZEELAND ZWELLINGEN of KNOBBELS Nieuwe burgemeester brengt bezoek aan Wolphaartsdijk Toestand in oude gebouw was niet langer houdbaar ALMANAK ,,J0ANTJE" VAN COR SCHIJVE KOSTELIJK STREEKSTUK WENSEN VAN FABRIEK: SPOOR-, WEG- EN WATER VERBINDINGEN Raad Vogelwaarde geen bezwaar tegen herindelingsplan PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1963 HET ADVIESORGAAN voor sportaccommodatie van de vereni ging van Nederlandse gemeenten heeft op verzoek van b. en w. van Middelburg een advies uitgebracht over de nodige en te bouwen sport accommodatie in de Zeeuwse hoofdstad. De adviseurs zijn tot de conclusie gekomen, dat het nodig is in Middelburg te komen tot: De spoedige bouw van tien gym nastieklokalen; De aanleg van twee voetbalvel den; De aanleg van een hockey-sport park bij „De Veste"; De bouw van een overdekt zwembad. Geadviseerd wordt dit in Souburg te bouwen en de reeds bestaande plannen met Vlissingen nader uit te werken. Voorts geven de adviseurs in over weging de huidige hockeyvelden ter beschikking te stellen van de korfballers, het middenveld van de atletiekbaan in gebruik te geven aan de handballers, indien nodig de tennisaccommodatie uit te brei den, 5 ha grond voor latere aanleg van sportvelden te reserveren ten oosten van het kanaal door Wal cheren en in de uitbreidingsplan nen speelgelegenheid voor de jeugd te reserveren. De adviseurs achten het nog niet nodig tot de directe bouw van een sporthal in Middelburg over te gaan. Ten aanzien van deze sportbal mer ken de adviseurs op, dat het aan te bevelen is een dergelijke voorzien! overeenkomstig de plannen voor bouw van een overdekt zwembad, te beschouwen als een accommodatie voor de inwoners van geheel Wal cheren. In dit geval achten zij het, gelet op de streekfunctie, die een sporthal dan zal vervullen, verant woord tot de bouw er van over te gaan. Zy adviseren b. en w. overleg te plegen met het gemeentebestuur van Vlissingen, daar immers in de Scheldestad ook plannen voor een sporthal bestaan. Mede uit een ooj pont van exploitatie komt het de a< visenrs wenselijk voor een dergelijke kostbare accommodatie slechts in nauwe samenwerking met Vlissingen te realiseren. per week een turnzaal nodig is voor de 14 lagere scholen en 335 uur per week voor de 20 scholen voor voortgezet on derwijs. Van tien thans beschikbare turn zalen, die onder de loep genomen zijn, verkeren er niet minder dan zeven in slechte staat. Bij de accommodatie, die de adviseurs zo niet direct, dan toch binnen korte tyd nodig acht, behoren in de eerste plaats de tien turnlokalen. Hiervan dienen vol gens het advies 6 lokalen met een werk vloeroppervlakte van 240 tot 252 m2 te worden bestemd voor het voortgezet on derwijs. Daarbij wordt geadviseerd te bewerkstelligen dat één gymnastieklo kaal van ruimere afmetingen 15.40 m bij 26 m. bij 7 meter) wordt gebonwd, waar door ten dele kan worden tegemoetge komen aan ruimte voor zaalsporten als bijvoorbeeld volleybal. Bij de realisering van nieuwe scholen dient telkens te worden nagegaan of de bouw van een gymnastieklokaal gewenst is. Hiermee zou thans reeds rekening gehouden moeten worden, aldus de adviseurs. De vereniging van Nederlandse gemeen ten heeft in haar advies aandacht be steed aan de behoefte aan accommoda ties. In totaal zijn er voor het onderwijs zestien gymnastieklokalen nodig, waar mee ook voor de sportverenigingen vol doende ruimte aanwezig zal zijn. Deze behoeftebepaling is berekend aan de hand van de wetenschap, dat er 132 uur Voorts wordt geadviseerd om de atle- tiekaccommodatie zodanig uit te brei den, dat zij aan haar doel kan be antwoorden. Het komt de adviseurs ook raadzaam voor bijzondere aan dacht te besteden aan regelmatig on derhoud van de sintelbaan en de ac commodaties voor de technische num mers. Ook wordt in overweging ge geven de ijsbaan zodanig te verbete ren, dat lekkages worden voorkomen. Wanneer een gewenste uitbreiding van het tennispark „De Veste" mogelijk blijkt zal dit volgens de adviseurs sterk afhankelijk zijn van de mate, waarin het particulier initiatief zich op dit gebied zal ontplooien. Als de 2 tennisbanen aan de Nadorst tot voetbalveld bestemd wor den, zal het volgens de adviseurs wel licht nodig blijken de Veste uit te brei den, waarmee bij de bestemming van gronden in het betreffende uitbreidings plan rekening dient te worden gehou den. Gelet op het huidige tekort aan voetbal velden komt het hen het meest doelma tig voor om in elk van de beide sport parken (Nadorst en Sportlaan) nóg één voetbalveld van 64 bij 100 meter aan te leggen, waardoor er in totaal 6 voet balvelden, waaronder twee hoofdvelden, ter beschikking komen. In de bestaande behoefte aan velden bij de 3 voetbalver enigingen zal dan zijn voorzien, aldus het advies. In de Nadorst zou het veld kunnen worden gesitueerd op het terrein, waarop thans 't te kleine hockeyveld en de 2 tennisbanen zijn aangelegd. De adviseurs achten het geen be zwaar, dat de tennisbanen verdwij nen, daar deze sport uitsluitend is geconcentreerd op „De Veste", i de Sportlaansector zou een veld sïtueerd moeten worden op het huidige korfbalterrein. Het veld zou voorzien moeten worden van een halfverharde toplaag en een goede verlichting en het kan dan als oefenterrein en speelveld voor de 3 voetbalclubs en eventueel voor handbal- en korfbalverenigingen worden benut. Het hockeyterrein zou dan ter beschikking komen van de korfbal vereniging. De geschiktste plaats voor het nieuwe hockeysportpark achten de adviseurs het terrein in de onmiddellijke omgeving van „De Veste". In dit sportpark moe ten dan 3 velden van 55 bij 91 meter met een oefenboek van 2000 m2 (eventueel halfverhard) worden gesitueerd, met b" behorende kleed- en wasgelegenheden. Middelburgse scholen het gehele jaar moeten kunnen en LEREN zwem men. Wil deze onderwijstaak afdoen de worden vervuld, dan zal de ge meente behalve over de reeds be staande openlucht-zweminrichting ook over een overdekt bad (met ver warmd water dienen te beschikken. Geadviseerd wordt een overdekt van ruime afmetingen te realiseren. Een dergelijke accommodatie vereist echter een verzorgingsgebied, dat uitgaat bo ven het inwonertal van Middelburg. Het komt de adviseurs dan ook voor, dat er een aanwijsbare behoefte bestaat aan een overdekt bad van ruime omvang, in dien dat wordt gesitueerd binnen d« agglomeratie Middelburg-Vlissingen: in Souburg of in de onmiddellijke nabijheid, De behoefte in Souburg aan een open lucht-zwembad zou in combinatie met de overdekte inrichting gerealiseerd kunnen worden, zo menen de adviseurs. Drie bleven achter Negen Amerikanen, leden van de Hol land Society of New York, hebben dinsdag een bezoek aan Zeeland ge bracht. Op het moment verblijven omstreeks honderd Amerikanen, die zich vanwege hun Nederlandse voor ouderts) in de society hebben ver enigd, in ons land. Het gezelschap, dat Zeeland bekeek, werd om tien over half één dinsdag middag op het Vlissingse stadhuis ontvangen, nadat men met een bus van de trein was gehaald. Eén van de negen meent een zekere relatie met Zeeland te hebben via zijn voorouders. Op het gemeentehuis werd men ontvan gen door b. en w. van Vlissingen en door de directie van de n.v. Kon. Mij. „De Schelde", vertegenwoordigd door de directeuren G. N. van Ginkel en ir. J. H. Mulock Houwer. Aanwezig wa ren voorts de gemeentesecretaris, de heer J. W. Peters en de raadsleden H. B. J. Knoop en ir. J. B. Ebling. Burgemeester Kolff gaf de aanwezigen een inzicht in de historie van Vlissin gen en in de betekenis van de stad. Het gezelschap bekeek vervolgens het gemeentehuis en gebruikte de lunch in restaurant „Britannia". In Vlissingen bezichtigde men voorts de St.-Jacobskerk, waar ds. F. S. Kloosterman, hervormd predikant, de rondleiding verzorgde. Vervolgens vertrok men naar het Sloe- gebied. Ir. J. H. Mulock Houwer ver strekte de Amerikanen informatie over het toekomstige Scheldebedrijf in het Sloegebied en over de ontwik keling hiervan. In restaurant „De Campveerse toren" te Veere gebruikte men de thee, waarna het gezelschap per trein ver trok, behalve drie leden, op wie Zee land een dusdanige indruk had ge maakt, dat zij nog graag in onze provincie wilden birjven. Zuidslavisch schip aan de grond aan de grote teen Een doeltreffende be handeling van knobbels of zwellingen aan de grote teen, die in vele landen met groot succes wordt toegepast, is nu onder de naam Dalet Balsem verkrijgbaar. Dalet Balsem heeft een drievoudige werking: 1) verjaagt de pijn; 2) heft de aandoening op; 3) ver mindert de hinderlijke zwelling, zodat de grote teen zich weer pijnloos kan bewegen. Neem de proef met Dalet Balsem, haar uitwerking is verrassend. Bij apothekers en drogisten verkrijg baar. De nieuwbenoemde burgemeester van Wolphaartsdijk, jhr. drs. P. A. C. Bee- laerts van Blokland, brengt met zijn echtgenote morgen donderdag een oriëntatiebezoek aan Wolphaartsdijk. Zij arriveren omstreeks twaalf uur in het dorp. Ter begroeting zullen de beide wethouders J. Knuit en J. Verhage, als mede gemeentesecretaris J. P. J. Ruis- aard aanwezig zijn. In de middaguren staat de kennismaking met de raadsle den op het programma. Tevens zal er dan van gedachten gewisseld worden over de datum van de officiële installa tie. bU 5 groi i Uni< ■ond v«f t in de Westerschelde aan pen. Twee sleepboten van Ie remorquage et de sauveta/- ge uit Vlissingen en van Muller uit Ter- neuzen alsmede een bergingsvaartuig van v. d. Tak uit Vlissingen zijn ter as sistentie uitgevaren. De Cavtet lier vast tussen boei 1 en boei 3 tussen di pas van Borssele en de Vlissingse bui renhaven. De Cavtat was op weg van de Cnbaanse haven Havana naar Ant werpen. De Cavtat zou geladen zijn met Cnbaanse rietsuiker. Het vaartuig kwam om tien over twaalf dinsdagnacht weer vlot, waarna het de reis naar Antwerpen vervolgde. Deel Middelburg zonder licht Een storing in de hoogspanningskabels heeft dinsdagavond een gedeelte van Middelburg omstreeks elf uur zonder elektriciteit gezet. Wie In de omgeving van 't Zand en in de Stromenwijk woon de toog onmiddellijk aan het werk met kaarsen, zaklantaarns en andere hulp middelen. Personeel van het gemeentelijke gas-, water- en elektriciteitsbedrijf ging op onderzoek uit, waar de storing zich had voorgedaan. Ook de garage van Streek vervoer Walcheren kwam zonder licht te zitten. Omdat men de verlichting van de bussen kon gebruiken, ondervond men weinig stagnatie van het uitvallen van de stroom bij het schoonmaken van de voertuigen. Val van 5 meter hoge bouwstelling De 35-jarige grondwerker K. Meerman is dinsdagmorgen omstreeks tien uur van een vyf meter hoge bouwstelling te Middelburg gevallen. De grondwerker, die klaagde over pijn in zijn rug en in de benen is onmiddellijk naar het Gast huis te Middelburg overgebracht. Zyn toestand liet zich niet ernstig aanzien. Het ongeval gebeurde op een stelling bij de melkfabriek aan de Poelendaele- weg te Middelburg. Op het moment van het ongeluk was de grondwerker alleen aan het werk. Het ongeval gebeurde toen de heer Meerman wilde afdalen. Hij pakte een Ijzeren stang, die los van de steiger stond. Hij kan zich van de oorzaak vanv de val verder niets herin neren. Betreffende de speelgelegenheden voor kleuters en grotere kinderen denken zij aan terreintjes zonder noemenswaardige voorzieningen, waar de jeugd vrij kan spelen en ravotten: een eenvoudig gras veld, eventueel voorzien van een zand bak, enkele banken of een tegelplateau, waar de jeugd veilig kan fietsen, rol schaatsen, tollen, knikkeren enz. Deze terreinen hoeven niet aan bepaalde af metingen te voldoen; het wenselykste is een vrij frequente spreiding tussen de bebouwing op een afstand van hoogstens 400 tot 500 meter van de woonhuizen. Enkele grotere terreinen waar de jeugd buiten school- of verenigingsverband kan spelen zonder hinder voor de om geving moeten hierbij zeker niet wor-i den vergeten, zo menen de adviseurs. DOOR COMMISSARIS GEOPEND Leeuwse Lifter Op weg naar huis zag de Vlissin- ger, toen hij Amsterdam nog maar net had verlaten, de lifter staan. Een jongeman in een soort van marinepak. De Vlissinger be sloot hem mee te nemen. Rijdend in de richting Utrecht, vroeg hij de lifter waar hij naar toe moest. „Och meneer, met die moderne wegen en al die nieuwe kruisjnin- ten en rotondes is zoiets moeilijk te zeggen". AI aar U hebt toch wel een eind doel hoop ik?", probeerde de Vlis singer voorzichtig. Natuurlijk meneer. Rijdt U nog maar een poosfje door". ,JHaar U moet er wél rekening mee houden dat ik, na het Icruis- punt bij Utrecht naar het zuiden rijd. Moet U dan ook naar het zuiden?" ,Nee meneer, hoe graag of ik ook naar het zuiden zou gaan, en hoe graag of ik er van de zon zou willen genieten, toch moet ik U teleurstellen". ,jDus U moet niet naar het zui den?". deed de Vlissinger een beetje ongeduldig. ,Nee, nu nog met. Van 't zomer misschien", sprak de lifter met een verheerlijkt gezicht, waarop toekomstige vakantiepret reeds te lezen stond. ,JSdaar waarheen bent U dan nu op weg?", riep de Vlissinger ten einde raadmet het visioen voor ogen deze lifter tot zijn dood toe te moeten meevoeren. ,Naar Driebergen", sprak de lif ter eenvoudig. ,Dan moet U er op het kruispunt bij Utrecht uit", zei de Vliésinger en opgelucht begon hij een deun tje te fluiten. Zou U denken?", vroeg de lifter. De Vlissinger versomberde met een weer. Natuurlijk!", riep hij ongedul dig, ,Ms U naar Driebergen moet, zult U er op het kruispunt van Utrecht uit moeten, want dan ga ik naar het zuiden en U naar tiet oosten". Inmiddels was het kruispunt be reikt. „Stapt U nu maar vlug uit", zet de Vlissinger en ongedul dig duwde hij hét portier open. Langzaam verliet de lifter de auto. Maar voordat hij het por tier achter zich sloot riep hij de toe: het niet aardig Een zomers zonnetje heeft dins dagmiddag luister bijgezet aan de officiële opening van het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Kattendijke, dat in het centrum van de kern Wilhelminadorp is ver rezen. Door het openen van de zij deur, waardoor de alarmsirene op het dak van het gemeentehuis in werking trad, verrichtte Zeelands commissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deze officiële daad. „Als er één gemeente is in Zeeland, die een nieuw gemeentehuis nodig had, was dit wel Kattendijke," ver klaarde jhr. De Casembroot later in een toespraak tot de genodigden in het Wilhelminahuis. Het. gebouwtje langs het kanaal, dat meer dan zes tig jaar de zetel der gemeente is geweest, noemde de commissaris „dat merkwaardige hol." „De toe stand was daar onhoudbaar", meen de hij. Het nieuwe gemeentehuis, vond de commissaris een stijlvol ge bouw. De bouw van een nieuw gemeentehuis in Wilhelminadorp is inderdaad geen overbodige luxe geweest. Immers het oude, 60 jaar geleden gebouwde gemeen tehuis was niet alleen te klein, maar het vertoonde bovendien tal van ge breken. De toch al te kleine secretarie ruimte moest bijvoorbeeld regelmatig worden benut als trouwzaal en als raadzaal met alle moeilijkheden van dien. De kamer van de burgemeester kon met zijn lengte van 2% meter en zijn breedte van 2 meter nauwelijks als burgemeesterskamer worden betiteld. Voorts lekte het dak als een zeef. Enkele jaren geleden werden dan ook plannen opgesteld voor een nieuw ge meentehuis. Het ontwen» is var Oostburgse architect J. Faas, die fraai geiieel heeft opgesteld. Aannemer was de firma F. Weststrate uit Kat tendijke. Het nieuwe huis der gemeente omvat op de begane grond een L-vor- mige secretarie, ae burgemeesterskamer, een keuken, een ontvangerskantoor en een ruime entree. Boven met een parte ingang is de raadzaal annex trouwzaal. Tevens vindt men daar de chiefruimte en een garderobe. Nadat Zeelands commissaris gistermid dag in het bijzijn'van tal van genodig den de officiëlè opening had verricht, werd het gebouw bezichtigd. Vervolj kende de moeilijkheden van het dor Kattendijke. „Vooral waar het d wegverbinding betreft," aldus jhr. De Casembroot, die de verwachting uitsprak, dat Ged. Staten van Zee land spoedig het raadsbesluit van de gemeente Kattendijke zullen goed keuren, waarbij de Zandweg worden verbeterd. „En misschi de toekomst mogelijkheden voor Kattendijke openen", aldus spreker. Namens de raadsleden sprak wethouder C. Burger zijn vreugde uit over de ope ning van het nieuwe gemeentehuis. Hij memoreerde, dat in het oude gemeente huis tal van zaken zijn gepasseerd. B'" kens de stukken zijn m deze peri< 900 kinderen geboren, 350 personen overleden en werden 500 huwelijken vol trokken. Namens de Koninklijke Maat schap „De Wilhelminapolder" sprak ir. J. Minderhoud woorden van geluk. Hij wees ln het bijzonder op de plezierige samenwerking tussen de polder en het gemeentebestuur. Als blijk van waarde ring bood hij een voorzittershamer aan. Namens het personeel van de gemeente Kattendyke voerde de heer P. W. Kra nendonk het woord, die als geschenk een elektrische klok aanbood. Architect Faas onderstreepte zijn felicitaties met een bureaulamp voor de burgemeesters kamer. Namens de buurgemeenten sprak ten slotte burgemeester H. G. van Suy- lekom van Kapelle. ging men naar het waar verschillende sprekers het woord voerden. Burgemeester P. J. Evers gewaagde van zijn grote vreugde over de inge bruikneming van het nieuwe gemeente huis. Hij wees er op, dat het uitgangs punt van het ontwerp een dubbel woon huis is geweest. Dank bracht spreker aan allen, die op enigerlei wijze bij de voorbereiding van de bouw en de bouw zelf betrokken zijn geweest. De commissaris der koningin zei in zijn toespraak o.m., dat in de loop der jaren het zwaartepunt in de ge meente Kattendijke zich heeft ver legd van de kern Kattendijke naar de kern Wilhelminadorp. Spreker onder- Zeelands commissaris der konin gin jhr. mr. A. F. C. de Casem broot heeft gisteren het nieuwe gemeentehuis van Kattendijke in )iet centrum van de kern Wilhel minadorp officieel geopend. Na afloop sprak de heer De Casem broot met burgemeester P. J. Evers en diens echtgenote (links) en met dr. D. van der Wel, grif fier der staten van Zeeland. (Foto P.Z.C.) Vier poesjes aan elkaar geboren Vier poesjes zijn dinsdag in Hein- kenszand op een bijzondere wijze ter wereld gekomen. Toen de poes van de gezusters Tramper de jon gen wierp, bleken zij met de na velstrengen aan elkaar vast te zitten. Veearts A. C. Noordenbos uit Heinkenszand wist de jonge poesjes te „bevrijden". ,,'t Ging heel gemakkelijk", zo vertelde hij. „Maar 't was wel iets bijzonders. Ik heb het nog nooit meegemaakt". De poesjes kunnen in ieder geval uit de voeten. In het Oostburgse Ledeltheater hebben we gisteravond een ogenblik gepoogd het stuk „Joantje" van Cor Schijve of moeten we zeggen: Corre Schieve te klasseren. Waf het een toneelstuk? Een soort musi cal? of een folkloristisch spel? We hebben na een tiental minuten onze pogingen tot indelen maar laten schieten. De vaagste maar wel licht tevens de beste aanduiding is nog: een groot Cadzands familiespel. Maar met dien verstande, dat de hele familie wordt gevormd door het publiek in de zaal. Met deze vast stelling echter zijn we toch weer in pogingen tot karakteriseren verzeild geraakt. Om daarmee achteraf nog even verder te gaan: het is een mees terlijk stuk, maar het is onmogelijk het weg te halen uit de West- Zeeuwsch-Vlaamse sfeer, want er moet publiek aanwezig zijn, dat al lerlei nuances van de taal herkent, dat zichzelf terugziet in de typerin gen op het toneel, een publiek voor wie ten slotte het gegeven niet on bekend is. Een meesterlijk stuk, maar streekgebonden als geen an der. Men kan er niet mee gaan rei zen. We gaan nog even verder met het aanduiden: het is in wezen een stuk ideaal-toneel, omdat elke toeschou wer zich bij de handeling betrokken weet, even goed als de mensen op de planken. Dat betekent tevens, dat allerlei toneel-technische aangelegen heden zaken van het derde of vierde plan worden: het spel moet slechts aan enkele grondnormen voldoen (en dat is ruimschoots het geval) om een volledig succes te zijn. Bovendien brengt deze sterke streekgebonden heid het adjectief „fel" zou mis schien nog beter zijn met zich mee, dat het acteren op de planken niet beter kan dan hier werd ge toond: deze mensen zijn in diepste wezen gelijk aan de typen, die zij uitbeelden. Daardoor kreeg de zaal te maken met de meest natuurlijke typeringen, die men maar kon wen sen. Trouwens, deze figuren waren van hetzelfde slag, van hetzelfde bloed en van dezelfde taal als diege nen, die in dit stuk de rol van toe schouwer vervulden. De toestand, zoals iedere toneelschrijver die als ideaal ziet: volmaakte eenheid van toneel en publiek. Onze medewerker Hans Warren heeft vorige week in de P-Z.C. reeds getuigd van zijn geestdrift voor dit merkwaardige Cadzandse spel. De auteur had ons het stuk eveneens ter lezing gegeven en hoewel wij het enthousiasme van Warren deelden, bleven er reserves: hoe ter wereld zou het mogelijk zijn een dergelijk stuk met een veertigtal medespelen den te realiseren. Men zal inmiddels begrepen hebben: onze reserves zijn als de befaamde sneeuw voor de zon weggesmolten. Schijve en de zijnen hebben ons althans met de vertoning van dit stuk in deze plaats en mei Feestelijke dag voor nieuw bedrijf De minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous zal, zoals bekend, maandag 13 mei a.s. de Apparaten- en Ketelfabrielc Den Haag N.V. op het havenindustrie terrein in Goes officieel openen. Tijdens een dinsdagmorgen gehou den persconferentie heeft de direc teur van het bedrijf, de heer J. P. Benschop het programma voor de ze feestelijke dag nader toegelicht. Het bezoek van de minister zal voor de leiding van het bedrijf HET RAADHUIS WERD GEBOUWD DOOR F. J. WESTSTRATE, aannemer, Dorpsstraat A 37, Kattendijke G. VAN DE KLOOSTER, loodgietersbedrijf enz., Ganzepoortstraat 6, Goes M. J. GELUK, el. techn. lnstallatiebureau, Wilhelminastraat 21, Wemeldinge M. DE BAT, schildersbedrijf, Zaagmolenstraat 13, Goes Binnenhuisarchitectuur werd verzorgd door GABRIËLSE, GOES-MIDDELBURG. dit publiek een kostelijke avond (en meer dan dat) geschonken. De auteur heeft hier een stuk geschiedschrij ving gepleegd in een vorm, die wel zeer direct aanspreekt: hij heeft de boeren uit het land van Cadzand van om en bij zestig jaar geleden voor treffelijk getypeerd. Men houde ons ten goede, dat we bij zulk een uitvoe rig „tableau de la troupe" niet uit gebreid namen gaan noemen, maar enkele moeten toch wel worden ge memoreerd, waarmee we tevens ons respect betuigen voor de spelkwali- teiten. Want ook in dit opzicht moet alle lof aan Schijve worden gebracht: de keuze van zijn acteurs was uit muntend aangepast aan het stuk. Enkele namen dus: Daovied Ben- teijn, de boer van 't Groot Of en zijn vrouw Jowanna. Voorts de dochter Joantje om wie alles begonnen is, alsmede haar bruidegom Bram Gooij- sen. Maar het opvallende van dit stuk is, dat vrijwel alle optredenden „uit de verf" zijn gekomen, niet zo maar vaag aangezet met een paar lijnen, maar karakters, mensen van vlees en bloed. Ook in dit opzicht enkele namen: de muzikant Piet Oosterling (goed zanger bovendien), de meid Trine Eule, de eierkoopman Ko Fenien, Jacob den Bock met zijn makronkasse en echte makrons (toen deze koekjes voor de dag kwamen, ging er een schok van herkenning door de zaal), Chaorel Moeiaert, ver kenskoopman uit d'Ee en Kees Ser- lee, de kostelijke veldwachter uit Sinte Pier. Er was verder voor stijlvolle decors gezorgd: de gelagkamer bij voorbeeld met de oude aanplakbiljet ten en magnifieke tapkast, de in richting van de woonkamer, het to neel van de boerenbruiloft, het was allemaal honderd procent. Bovendien bleek uit het gehele stuk, dat de auteur een zuiver gevoel voor maat houden heeft: nooit kreeg een scène een te zwaar accent doordat op tijd het beeld wisselt, een procédé dat ook in de hantering van ae muziek is gebruikt. De repeutie van de zang school van Sinte Pier bijvoorbeeld wordt iedere keer onderbroken door „gewone", acceptabele zaken. Ja, die muziek: dat is het punt waar over we tot dusver hebben gezwe gen. Scheve had voor kostelijke be werkingen gezorgd, maar als we heel eerlijk zijn, waren die het minst over eenkomstig de st(jl van het geheel. Vijftig jaar geleden zong de zang vereniging van Sinte Pier met geen mogelijkheid de harmonisaties, die hier ten gehore werden gebracht: uit gesloten. Het slotlied van het stuk mocht voor moderne oren wat „ouder wets" klinken, het was in ieder ge val volkomen aanvaardbaar bij de sfeer van het geheel. En dat nu was niet altqd het geval bij de overigens zeer vakkundig en muzikaal bewerk te volksliedjes. Uit dit alles zal men begrijpen, dat wij grote bewondering hebben voor hetgeen gisteravond in Oostburg werd gerealiseerd. Die bewondering was algemeen: voor medewerkenden en auteur was er een ovationeel ap plaus, er waren hartelijke woorden van de heer A. Hoolhorst en van bur gemeester J. L. van Leeuwen. De laatste bood de heer en mevrouw Schijve als bewijs van zijn respect twee toegangskaarten aan voor het komende concert van het Concert gebouworkest in Middelburg. De K. (Advertentie) voorts aanleiding zijn enkele wen sen naar voren te brengen, die deze na de kernaanwijzing in Goes ge vestigde fabriek heeft. Met name gaat het om de nog altijd ontbre kende faciliteiten, zoals een spoor lijn, betere wegverbindingen en de kanaalverbreding. Eind 1961 heeft de gemeenteraad van Goes het besluit genomen om een spoor lijn en ontsluitingswegen naar het ha venindustrieterrein aan te leggen. In het bijzonder de spoorlijn is van vitaal be lang voor de A.K.F. Tijdens de bewuste raadsvergadering werd o.m. gesteld, dat spoorlijn ln het voorjaar van 1963 ge- -_>d diende te komen. Op dit ogenblik echter is het stadium van voorbereiding nog niet geheel achter dc rug. „Voor ons is het van groot belang, dat de toege zegde spoorweg- en waterverbindingen zo snel mogelijk worden gerealiseerd", verklaarde de heer Benschop. Op dit ogenblik stelt de aanvoer van materia len en de afvoer van de zware werkstuk ken, zoals ketels en dergelijke, het be drijf voor grote problemen. „Het kost ons veel tijd en veel geld", aldus de di recteur van de A.K.F. Voor gezonde witte tandc Eerste etappe Kort na de kemaanwijzing van Goes nam het Haagse bedrijf het besluit zich in Goes te vestigen. In septem ber 1960 ging de eerste paal ln de grond voor een enorme fabriekshal, die meer dan één hectare beslaat. In oktober 1961 kwam de bouw gereed en in de loop van 1962 werd met de produktie gestart. „We zijn nu klaar gekomen met de eerste etappe van de inrichting", zei de heer Benschop. Momenteel bedraagt het aantal perso neelsleden 250, van wie er 75 afkomstig zyn van het Haagse bedrijf. De fabriek is berekend op een aantul van 750 werk nemers, waarvan circa 500 in de fabriek en ongeveer 250 deel zullen uitmaken van de staf en het toezichthoudend per soneel, alsmede het ingenieursbureau en het constructie -en tekenbureau. De ver wachting is, dat de maximale bezetting over drie tot vyf jaar zal zyn bereikt. De directie van het bedrijf stelt zich voor In de komende jaren over voldoende wonin gen de beschikking te krijgen teneinde de benodigde werknemers aan te trek ken. De gemeenteraad van vogelwaarde heeft zich dinsdagavond als eerste van de dertig Zeemvsch-Vlaamse gemeenten uitgesproken over het ontwerp ge meentelijke herindeling. Die uitspraak was overigens kort en dekte vrijwel geheel de mening, die b. en w. reeds in v-a-i preadvies kenbaar hadden ge- joari 1 plan, vo1H Vogelwaarde betreft, die een combinatie nreadvle maakt. Daarin werd gesteld, dat tegen voorzover het de gemeente het Programma De feestelijke opening van de A.K.F. be gint voor de werknemers al 's morgens om kwart voor negen. Dan zal in de fa briek een geschenk van het personeel worden onthuld. Om half elf arriveert de minister. Uitgenodigd zijn voorts de commissaris der konini cie Zeeland, broot, de leaen van Ged. Staten en de colleges van b. en w. van de gemeenten Goes en Kloetinge. De A.K.F. is namelijk op grondgebied van de gemeente Kloe tinge gebouwd. Om kwart vóór elf zal de minister de fa briek officieel openen, waarna een rond gang door het bedrijf volgt. Tusson kwart over twaalf en kwart over één zal minister De Pous op het stadhuis te Goes een bespreking hebben met b. en w. over de industrialisatie en de infra structuur in Goes. Vervolgens zal de bewindsman aanzitten aen een lunch ln hotel „De Korenbeurs". Om drie uur vertrekt minister De Pous. Van half vier tot, half zes wordt in de fa briek een receptie gehouden ter gelegen heid van de opening. Bezichtiging van het bedrijf Is mogelijk tussen drie en zes uur. 's Avonds is er voor het personeel en een aantal genodigden nog een caba retavond in „de Prins van Oranje". zal moeten gaan vormen met Graauw en Hontcnisse, geen overwegende be zwaren kunnen worden ingebracht. Het groter worden van de afstand tussen bestuur en bestuurden is een bezwaar, dat wellicht in de praktijk kan worden ondervangen, aldus b. en w. in hun preadvies. De énige, die er in de raad wél iets van zei, was oud-wet houder F. de Bakker, die van mening was, dat men in het gebied de moei lijkheden van een vorige gemeentelijke herindeling nog niet te boven is. Hij doelde hierbij op de samenvoeging van de vier gemeenten Stoppeldijk, Bosch- kapelle, Hengstdijk en Ossenisse, die 26 jaar geleden werden gecombineerd tot de huidige gemeente Vogelwaarde. Er zullen ook nu weer wel moeilijk heden komen, dacht hfl. Voorts besloot de raad en nu als laatste van de betrokken gemeenten - tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling Oost-Zeëuwsch-Vlaanderen- Oost. Ook bij dit voorstel was de heer De Bakker de enige, die het woord nam. HQ was bepaald niet enthousiast over de regeling. Volgens hem is er door de oorspronkelijke ontwikkelingscommissie n de afgelopen drie jaar niets gedaan. ,,En als men nu alleen gaat praten over de haven van Walsoorden en een schouwburg in Hulst dan wordt het weer niets vond hij. Overigens wilde- hij zhn stem niet onthouden aan het voorstel. Advertentie VERWACHT. VRIJ ZONNIG. Droog weer en perloden met zonne schijn. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak uit oostclyke richtingen. Opnieuw i iets warmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2