Feijenoordspelers verwelkomden „hun" legioen in Lissabon Van der Gijp speelt niet N M B. Zeeuwse werkloosheid aanzienlijk verminderd LEZERS SCHRIJVEN Dubbelstad leeft op sportgebied niet als functionele eenheid Financiële berichten Ook militairen Feijenoord traint op kousevoeten HENKES JONCES Accommodatie in wijken spreiden Geen uitsluiting sportverslaggevers door K.N.V.B. SPAREN VOOR 'N GESCHENK Gunstige cijfers over april Rik van Looy toch in Ronde van Frankrijk Goes wil haast met aanleg persleiding naar Westerschelde WOENSDAG 8 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f TRANEN KWAMEN NA WILHELMUS Voorzitter Kieboom verbijsterd „Ze zijn gewoon helemaal gek" „Meneer" Cor Steyn was onvermoeibaar. Zijn potpourri kende bij na geen einde toen dinsdag de „Waterman" statig de Taag op- stoomde om te worden afgemeerd. Het was, in een woord, over weldigend. De Feïjenoordploeg, die om elf uur de training in het nationale stadion zou beginnen, had er „het werk" voor uitgesteld. Roerloos stonden zij naast elkaar, de mannen die woensdagavond de ploeg van Eusebio van de Europa Cup moeten afhouden. In drukwekkend, werkelijk om koud van te worden. Twintig sirenes lieten de verbaasde Portugese havenarbeiders horen dat het legioen zijn sterrenploeg zal steunen als nooit tevoren. Met Cor Steyns hulp kwam er nauwelijks een slot van het „Geen woorden, maar da den", de honderden supporters, die met vliegtuig of met de auto al eerder in het zonnige Lissabon waren aangekomen, lieten zich vanaf de kade al evenmin onbetuigd. Tegen elkaar in gingen de twee „koren" als gold het een wedstrijd. En toen kwam als apotheose, als bijna onwerkelijke climax, het Wilhelmus. Zelfs voor de op het oog zo zakelijke, vaak keiharde schijnende semi-profs was het te veel. Aanvoerder Gerard Ker- kum kon de tranen niet langer bedwingen. Hij was overigens niet de enige, die in dit grandio ze schouwspel de emoties niet meer de baas kon. De hele ploeg vocht tegen de tranen. Met ent housiast zwaaien naar de 1500 toeschouwers op de „Water man" en de „Grote Beer", die even later meerde, poogden de spelers hun gevoelens tenminste enigszins te verbergen, het had weinig zin. De symptomen wa ren en wie zou het een schan de durven noemen? te duide lijk. De Portugezen hadden zoiets nog nooit meegemaakt en het niet eens voor mogelijk gehouden, de Portugese douaniers en politiemannen die daar in Lissabon aan de kade stonden toen de „Waterman" en de „Grote Beer" voor de wal kwamen met de zingende, hossende en toeterende sup portersmenigte van Feyenoord. Coen Moulijn stond er een beetje ver baasd by. Hij was helemaal over donderd. Bennaars zei „Je wordt er gewoon koud van". Voorzitter Kie boom zei „Ze zijn gewoon helemaal gek". Scheepssirenes jankten, ergens op het achterschip van de „Waterman" stond een jongeman aan een andere sirene een doordringend gilgeluid te „ont- zwengelen", en het volkslied van de supporters „Geen woorden, maar da den" daverde tientallen malen ach tereen over de Taag, waar de hys- kranen eerbiedig negen voor dit ver- schrikkelyk geweld. Benfica wist van niets, want trainer Riera stond op een gravelveldje in Estoril zyn mannen toe te spreken. Ze zaten tegen een muurtje geleund en Riera hield de fotografen en jour nalisten op een afstand terwijl hij druk gebaarde in de hitte van de zon. Men zou uit zijn gebaren kunnen af leiden dat deze Chileen niet zo heel erg gelooft in wat de uitgejouwde douaniers op de kade in Lissabon ken nelijk voor een voldongen feit hielden: dat Bcnfica Feijenoord met 61 (zeseen) zou verslaan. Er ls geen twijfel meer mogeiyit: ook voor Portugal wordt de wedstrijd Benfica—Feijenoord een nationale ge beurtenis, die meer binnen- en bui tenlandse toeristen naar Lissabon zal trekken dan „de week van het toe risme", die in april gehouden werd met steun van het ministerie van voorlichting en nauwelijks is opge vallen. De politie in Lissabon zal ongeveer tweeduizend man extra in dienst heb ben om de verkeersdrukte bij het stadion de baas te kunnen blijven. De heuvelbeklimmende, bochtige stra ten van de Portugese hoofdstad, waar taxichauffeurs zich als kamikaze vliegers omlaag storten, zal gonzen van het lawaai. Maar al maken de Nederlandse supporters het bont, ze hoeven niet erg bang te zyn. De Por tugese overheid ziet deze dagen wel het een en ander door de vingers. Toen maandag het gecharterde K.L. M.-vliegtuig met Feijenoordspelers en -supporters aankwam, stonden de douaniers met de armen over elk aar te glimlachen: er werd niets opengemaakt of nagekeken. De poli tie zal al even goedmoedig zijn. Vijftig militairen van landmacht, luchtmacht en marine zullen van ochtend met twee „Friendships" van de luchtmacht naar Lissabon vliegen om de wedstrijd FeijenoordBenfi ca by te wonen. De militairen zyn afkomstig uit het militaire revalida tiecentrum te Doorn en uit verschil lende hospitalen. Feijenoord heeft vijftig kaarten voor de wedstrijd ter beschikking van het revalidatiecentrum gesteld. De lei ding van het centrum meende dat ook militairen uit andere militaire hos pitalen moesten meedelen en verdeel de een aantal van de kaarten. De vijftig militairen vertrekken vanoch tend om tien uur van „Ypenburg" 's Middags zullen ze met K.L.M.bus- sen een trip maken en 's avonds zul len ze de wedstrijd bywonen. Daarna komen ze met de twee „Friendships" weer terug naar ons land. Franz Fuchs, de trainer van Feijenoord, draaide er niet omheen: „Ik houd niet van geheimzinnigheid over een op stelling", vertelde de Feïjen- oordtrainer gisteren, terwijl hij na de training het bij- veld van het nationale sta dion in de omgeving van Lis sabon afliep om de douche op te zoeken. „Definitief kan ik nog niets zeggen, want ik weet nog steeds niet of Piet Kruiver helemaal van zijn griep hersteld is. Vast staat wel dat Cor van der Gijp niet zal spelen en daarom heb ik als voorhoede: Bergholtz - Bennaars - Kruiver - Bouw meester - Moulijn in mijn hoofd. Als er verder niets gebeurt zullen we zo spelen. De verdediging is geen probleem. Voor Eddy Pieters Graafland staan natuuriyk Ker- kurn en Veldhoen, met Kreijcr- maat, Kraay en Klaassens als middenlinie. Als er verder niets gebeurt is dat de opstelling. De definitieve samenstelling maken we pas woensdag rond het mid daguur, na de laatste training, bekend". Hoewel Feyenoord maandag direct na aankomst al getraind heeft en ook dinsdagmorgen naar het idyllische veldje vlak by het na tionale stadion is getrokken, heeft de ploeg het prachtige „Estadion da Luzwaar woensdagavond wordt gespeeld, nog niet gezien, laat staan er op getraind. Dinsdagavond mochten de Rotter dammers, by gratie van Eenfica- directeur dr. Fezas Vital, een klein half uurtje van het uit graniet opgetrokken stadion, waar Ben fica z(jn thuiswedstryden speelt, gebruik maken, een groot voor recht van signor Vital, want hij is uitermate voorzichtig op zijn unieke grasmat. Geen wonder dus dat hy als conditie stelde dat de spelers op kousevoetcn hun oefe ningen moesten afwerken. (Advertentie) VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen Vereniging Nederlandse gemeenten In een byiage, die de vereniging van Nederlandse gemeenten by haar advies over de sportaccommodatie in Middelburg aan b. en w. van de Zeeuwse hoofdstad heeft gezonden, wordt er op gewezen, dat bh vele bevolkingsgroepen de dub belstad MiddelburgVlissingen niet als functionele eenheid leeft, met name op sportgebied niet. De adviseurs menen dat ten aanzien van het structuurbeeld, zoals dit wordt gehanteerd voor de dubbelstad, enige voorzichtigheid past. Zjj w(jzen er op, dat in de eerste plaats het. beeld van de dubbelstad met een totaal Inwonertal van rond 60.000 niet op alle terreinen van het sociale en economische leven bruikbaar blykt, althans niet in het huidige stadium van de ontwikkeling. Inzake de verwachting, dat het Mid- jaar tot rond 30.000 zal zijn geste- delburgse inwonertal binnen tien gen, past volgens de adviseurs ook enige voorzichtigheid. De groeisnel- heid van het aantal inwoners zou die van het land als geheel gaan over treffen, wat ook bh de naoorlogse relatief voorspoedige ontwikke ling van Middelburg niet het geval is geweest. Bovendien heeft de te rughoudende economische ontwikke ling In scheepsbouw en zeevaart di recte Invloed op het tempo, waarmee de plannen zullen kunnen worden gerealiseerd. Tot de beperkingen die een integraal samengaan van de samenstellende delen afremmen, behoort naast de historische situatie, de ontwikkeling van Vlissingen als koopcentrum en als woongebied. Het inwonertal is er in het verleden en nog steeds sneller toegenomen dan in Mid delburg. In vergelijking met Middelburg is de verzorgende outillage op sportge bied in de woonwijken van Vlissingen in enkele opzichten verder ontwikkeld. Ook de sociale afstand tussen Middel burg en Vlissingen is groter en van ver der strekkende betekenis, dan men in eerste instantie bij de gedachte aan,een dubbelstad als eenheid, wellicht geneigd zou zyn aan te nemen. WE REËEL In vele opzichten is de dubbelstndsge- dachte echter reëel; in het by zonder by het opstellen van behoefteramingen, zo menen de adviseurs. De noodzaak van het tot stand komen van grotere projec ten op verzorgend gebied bijvoorbeeld, vraagt veelal een groter draagvlak dan voor elk van de samenstellende delen van de dubbelstad afzonderiyk. Dit geldt dan ook op sportgebied. Voorts zijn de plannen tot ontwikkeling van het Sloe als haven- en industriege bied in het uitvoeringsstadium gekomen en mag een verdere toeneming van de werkgelegenheid hierdoor worden ver wacht. Het Sloeplan wordt dan ook gezien als de belangrijkste economische stimulans tot verwerkelijking van de dubbelstad; in de eerste plaats als tech- nisch-functionele eenheid, daarnaast ook De op de verwerkelijking van het Sloeplan gegronde verwachtingen in Middelburg zyn afgestemd op een toeneming in de betekenis van de reeds vanouds vervulde functies van Middelburg, die na de oorlog een nieuwe stimulans hebben ontvangen. Het is echter volgens de adviseurs denk- ontwikkeling komt, nameiyk baar, dat een geiieel nieuwe functie tot deel van Middelburg als woongebied voor een overwegend arbeidersbevolking. UITGANGSPUNTEN Uitgangspunten voor het advies kunnen zyn: 1. Enige versnelling in de groei van het Inwonertal kan zich op basis van structuurveranderingen in de omge ving in de gemeente Middelburg voordoen. 2. Binnen de gemeente zal de woon functie voor arbeiders, daarby aan sluitend, in betekenis toenemen. Naar het zich laat aanzien, zal een verdere ontwikkeling van de woon functie hoofdzakelijk geschieden aan de oostzijde van het kanaal. Op grond van verschillen In sociale structuur, van de ruimtelijke gele ding van de stad en van ae te ver wachten ontwikkeling van de bebou wing, verdient een wijksgewyze spreiding van de sportaccommodatie aanbeveling. De ontwikkeling ten oosten van het kanaal vergt om twee redenen bij zondere accommodatie, ook op sport gebied. de geïsoleerde ligging ten opzich te van het centrum en de overige stadsdelen; het gevaar, dat arbeiderswyken ontstaan met een onvoldoende ver zorgingsniveau. Ten aanzien van de sportaccommo datie, die een verzorgingsgebied be hoeven, dat uitgaat boven het inwo nertal van de onderscheiden gemeen ten, dient de behoefte in verband met de agglomeratie MiddelburgVlis singen als geheel, afzonderiyk te worden beschouwd. NU KOPEN LATER BETALEN I PERSOONLIJKE LENING De K.N.V.B. en de K.R.O. hebben dins dag in Den Haag besprekingen gevoerd naar aanleiding van de berichten, die in do laatste weken in de pers hebben ge circuleerd, als zou de K-R.O.-verslag- gever, Leo Pagano, door de K.N.V.B. niet meer worden toegelaten by inter- landyoetbal wedstry den. De delegatie van de K.N.V.B. heeft zich tydens dit gesprek gedistantieerd van de desbetreffende publikaties in de pers, In het bestuur van de K.N.V.B- is geen besluit genomen, om de heer Pagano uit te sluiten van het verzorgen voetbalreportages. Wel hebben enkele bestuursleden kritiek geuit op de verslaggeving van de heer Pagano. In de samenkomst is deze kri tiek diepgaand besproken met de K.R.O.- delegaüe. Het gesprek, dat in een uiterst prettige sfeer is verlopen, heeft voor beide partijen verhelderend gewerkt. De K.N.V.B. en de K.R.O. stelden beiden vast, dat de aanwijzing van een verslag gever voor radio en televisie een zaak is van de omroepen, zoals dat voor de schrijvende pers een zaak is van de kranteredacties. De besprekingen werden gevoerd door de heren A. L. M. Schröder on L. Brunt van do K.N.V.B. en door de heren mr. W. Wagenaar, H. Flkkert en B. Brans van de K.R.O. JAARVERGADERING R.D.M. Ir. K. van der Pols, oudste directeur van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, heeft gistermorgen in de jaar vergadering nogmaals de zienswyze be vestigd dat de moeilijkheden in de scheepsbouw van structurele aard zyn. Uitgaande van de normale levensduur van eer» schip (twintig jaar) is, volgens hem, de capaciteit van de wereldscheeps- bouw juist het tweevoudige van de be hoefte. Daar zyn verantwoordelyk voor de nieuwe scheepsbouwindustrieën, die na de oorlog zijn ontstaan, en de over heidssteun in verschillende landen, waar niet-lonende bedrijven op de been wor den gehouden. „De R.D-M. is, dank zij de voortduren de investeringen, sterk en wij hebben meer benen om op te staan, onder andere de machinefabriek". Hy schatte dat 40 tot 45 procent van de bezetting van het bedrijf betrekking heeft op de nieuw bouw, 44 procent op de reparatiesector en de rest op de machinefabriek. Het bedryf heeft bovendien bescheiden par ticipaties in werven in Brazilië en Por tugal. Het dividend over 1962 werd ten slotte vastgesteld op 18 procent (over 1961: 20 pet) en een uitkering van 3920 gulden per oprichtersbewijs (4480 gld.). Twee derde van de winst wordt in het bedrijf gehouden. Hogere nettowinst Nederlandsche Kabel De N.V. Nederlandsche Kabelfabrieken" heeft, blijkens het verslag, over 1962 een nettowinst behaald van 20.78 miljoen (v.j. 20-22 miljoen). Het exploitatie saldo steeg, volgens het geconsolideerde resultatenoverzicht, tot 61.70 miljoen 59.69 miljoen). voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 18 procent, waarvan reeds 6 procent als interim-di vidend werd uitgekeerd. Over de voor uitzichten deelde de directie mede, dat het laatste kwartaal van 1962 en het eerste van 1963 een duidelijke aanwijzing vormen dat de vooruitzichten minder gunstig zijn. De directie verwacht dit jaar in de produkten verminderde in vesteringen, zowel door de overheid als door het bedryfsleven. Met name geldt dit voor telecommunicatiekabels, scheepskabels en installatiedraad. De vraag naar de staalprodukten van de genootschap is thans stabiel. Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie in 1962 De gang van zaken in ae verschillende sectoren van de Nederlandse katoenin dustrie is in 1962 bepaald minder gun stig geweest dan in 1961. Wat betreft de rayon- en linnenindustrie kan echter over het algemeen van bevredigende re sultaten worden gesproken. Deze conclu sies staan te lezen in het economisch overzicht over 1962 van het centraal bu reau van de vereniging „Katoen-, Rayon-, en Linnenindustrie" te Arhem. Er bestaat vertrouwen in een verdere gunstige ontwikkeling van deze dryfstak. Eind 1962 bedroeg de totale personeels bezetting in de katoen-, rayon- en linnen industrie by'na 49.000 werknemers, 4,-' procent minder dan in 1961. Deze dalinj is volgens het overzicht van het centraa bureau enerzyds toe te schrijven aan de verdergaande automatisering van het machinepark en de verbetering van de efficiency in de bedrijven, anderzyds is ze een gevolg van het feit, dat er dé laatste tyd vele fusies en concentraties van bedrijven tot stand gekomen zyn. De krappe arbeidsmarkt maakt het nog steeds noodzakelijk Spaanse en Italiaan se arbeiders in dienst te nemen. Aangezien de vraag naar katoen-, rayon- en linnenprodukten de laatste tyd zowel in het binnenland als in het bui tenland, toeneemt, vertrouwt men erop, dat deze ontwikkeling zich in de komen de maanden zal voortzetten. In een toelichting op het economisch overzicht zei de voorzitter van de Neder landse Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie, de heer N. H. van Heek, dat de vereniging het dringende verzoek tot de Nederlandse regering heeft gericht, niet toe te geven aan de in sommige G.A.T.T.-landen bestaande wensen om de E.E.G.-buitentarieven voor de ontwikkelingslanden te verlagen. Voor zover dit artikelen van de katoenin dustrie betreft, zal een dergelyke maat regel, volgens de vereniging, een veel te zware handicap betekenen. Dividenden KEMPKES Het door „Kempkes" Meubelfabrieken N.V. Waddinxveen in oktober 1962 uit gegeven tussentijds bericht vermeldde een onizetsstijging in het eerste half jaar van 1962 en een dienovereenkoms tig gestegen winst. De hieruit gekoester de verwachting dat het gehele jaar een >r resultaat zou opleveren is door inmiddels opgetreden factoren niet be waarheid. Voor het eerst in een periode van 23 jaar moet het dividend (v.j. zes procent) worden gepasseerd, aldus de directie. Het saldo aer exploitatierekening tot ƒ507.315 (v.j. ƒ479.068). Het saldo diverse baten-lasten bedroeg 6.229 (nihil).. Het saldo-verlies bedraagt ƒ640 (winst ƒ122.622). Betreffende de vooruitzich ten voor 1963 kan de directie voorals nog slechts matig optimistisch gestemd zijn. Door de zeer strenge winter zijn de verkopen in januari en februari vry sterk oeneden de begroting gebleven en hoewel sedert begin maart van een be moedigend herstel sprake is, vraagt de directie zich toch af of de achterstand kan worden ingehaald temeer, daar ver wacht mag worden dat de vertraging in de nieuwbouw nauwelijks ingehaald kan worden. ROENTGEN-APPARATENFABRIEK De „N.V. Nederlandsche Roentgen-Ap- paratenfabriek Evershed-Enraf" heeft, biykens het verslag ovër 1962, bevredi gende resultaten behaald. Na aftrek van algemene kosten, afschryving en etc, resteert een winst van 301,281 258.7799). Voorgesteld wordt het di vidend te verhogen van vier tot zes pro cent. Voor 1963 verwacht de directie aan de hand van de huidige orderportefeuille opnieuw een omzetstyging. Aan de op woensdag 12 juni te houden aandeelhoudersvergadering van het me taalbedrijf Rademakers N.V., zal, zc deelt de directie mede, een dividend van 8 procent (onv.) worden voorgesteld, In de buitengewone algemene vergade ring hebben aandeelhouders van de car ton- en papierfabriek voorheen VV. A. Scholten N.V. te Groningen besloten de vennootschap om te zetten in een hol ding onder een nieuwe naam. Thans is van het ministerie van justitie goedkeu ring ontvangen. De naam van de holding is Scholten Carton en Papier N.V. geves tigd te Groningen. In de binnenkort te houden algemene vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1961/62 vast te stellen op 16 procent (onv.). SOHKEPSHVPOTHEEKBANKI De brutowinst van de Nederlandse Scheepshypotheekbank N.V. is over 19621 Aantal daalde bijna onder de duizend Het aantal werklozen in Zeeland is in de afgelopen maand gedaald van 1388 eind maart tot 1021 eind april, een daling dus met 367, in vergelijking met eind april 1962 een daling van 445, want in die pe riode waren er 1466 werklozen. Uiteindelijk bedroeg het aanbod op het einde van de vorige maand rond de helft van de 1000 werklo zen, daar het aantal minder-ge- schikten iets meer dan 500 be droeg. Ondanks deze voor Zeeland gunstige cijfers zijn de resultaten bijvoorbeeld voor Friesland nog gunstiger: daar is de invloed van de industrialisatie duidelijk te mer ken met het gevolg, dat het Friese werkloosheidpromilage het Zeeuw se promilage zeer dicht genaderd is, namelijk op 1 promille. Drente voert de provinciale lijst nog steeds aan met 39 per 1000 man nelijke loontrekkenden, daarop volgt Groningen met 26, dan Fries land met 19 en Zeeland staat „nog" vierde met 18; het landelijk promi lage is 9. Met uitzondering van Kroiningen is de daling van de werkloosheid in april in alle Zeeuwse rayons terug te vinden. In het rayon Kruiningen steeg de arbeids reserve echter van 31 naar 94, een ge volg van het afstoten van werkers in de oestercultuur en het vrijkomen van mos- selpelsters. Wanneer dns de moeiiykhe- den in de oestersector niet waren ont staan, dan zou het Zeeuwse werkloos heidscijfer beneden de 1000 zijn gedaald. Boven het Zeeuwse werkloosheidspro- milage bevonden zich eind april Kruinin- Ten met 29, Hulgt met 28, Oostburg met ;l, en Zierikzee met 24. Belangrijk er onder lagen Sas van Gent met 8, Goes met 9 en Terneuzen met 10. De daling van de Zeeuwse werkloos heid heeft zich voornameiyk voorge daan in de bouwnijverheid, de land bouw, de groep losse arbeiders en in mindere mate in de hotelsector. De daling van de bouwnyverheid had voornameiyk betrekking op de we gen-, spoor- en waterbouwsector. woonlijk Terneuzen, Goes, Middelburg en Oostburg. Landbouw De werkloosheid in de landbouw daalde 'an 261 naar 108 (eind april 1962 be droeg dit aantal 362). Deze daling is voor het grootste deel het gevolg van het feit, dat vele landarbeiders (alsmede losse arbeiders) overstapten naar indus trieën en vooral de W.S.W.-werken. Mo menteel werken er aan de bouw van de Oosterscheldebrng ongeveer 125 landar beiders, terwijl er binnenkort weer een belangrijk aantal bij de kanaahverken in Terneuzen ingeschakeld zal worden. De daling van het aantal mlnder-ge- schikten van 587 naar 512 was voor het grootste deel een gevolg van een admi nistratieve reorganisatie. Uit de analyse van de manneiy'ke ar beidsreserve biykt, dat de seizoenwerk loosheid daalde van 450 naar 200, de wryvingswerkloosheid van 130 naar 110, de werkloosheid van minder-geschikten van 590 naar 510 en de structuurwerk loosheid (waarin dus de oesternarighe- den zyn terug te vinden) van 220 naar 200. Van de vrijgekomen oesterwerkers zyn er overigens al weer verschillen de geplaatst in bedrijven in Breda, Rotterdam, Roosendaal enz. (pende laars dus) en in het eigen rayon Goes. De vraag naar mannen is in april toege nomen van 776 naar 906 (vorig jaar april 769). De belangrijkste stijging deed zich voor in de bouwnijverheid, nameiyk van 276 naar 375 en wel in de B. en U.- sector. Vraagcentra waren zoals ge- vrywel gelijk gebleven aan die van 1961, namelijk 1,65 miljoen. Dit bedrijfsre sultaat laat toe, nadat de voorgestelde re serveringen zijn toegepast, de statutaire vergoeding over het vrijwillig gestorte kapitaal te geven, en een dividend uit te keren van 325 per geheel aandeel van nominaal 5000, waarop tien procent ge stort en van 65 per onderaandeel van nominaal 1000, waarop tien procent gestort (onveranderd). Vrouwen Het aanbod van vrouwen steeg in de afgelopen maand van 199 naar 266, hetgeen voornamelijk veroorzaakt werd door het einde van het mossel seizoen, waardoor 109 „levens- en ge- notmiddelenbereidsters" vrijkwamen. Het aanbod in de landbouw daalde enigszins, een gevolg van het feit, dat verschillende meisjes werk konden vinden in de bloembollenteelt. De vraag naar vrouwen stijgt maar steeds: vorig jaar april 583, eind maart 623 en eind april jl. 705. Thans was er voornamelijk een grotere vraag naar naaisters, naar textielarbeidsters en uiteraard naar huishoudelijk personeel. In deze laatste groep was er een vraag naar 268 vrouwen en dit aantal is wel licht nog maar de helft van de werke lijke vraag. Omdat er toch niet aan te voldoen is doen vele huisvrouwen maar geen beroep meer op de arbeidsbureaus. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk hebben dinsdagmiddag mee gedeeld, dat er aan de ronde van dit jaar toch een Belgische ploeg, onder lei ding van Rik van Looy, zal mogen, deel nemen. Jacques Goddet had nog pas veertien dagen geleden verkondigd, dat er geen sprake van was, dat een te late inschrij- ring nog in beschouwing zou worden genomen. Voor Van Looy is echter een uitzonde ring gemaakt in verband met de schou derverwonding die hy onlangs opliep. De grote faam van Van Looy heeft onge twijfeld ook een rol gespeeld- In enkele Franse sportbladen werd onlangs opge merkt, dat deze 50ste Ronde van Frank rijk zonder Van Looy niet zou worden wat hij had kunnen zyn. De klap op de vuurpyl kwam, toen Van Looy zijn zaak kort geleden zelf voor de Franse televisie bepleitte. De druk op de orga nisatoren om het Belgische wielerfeno- meen te laten deelnemen nam daarop nog meer toe. De gemeente Goes wil haast maken met de aanleg van een rioolgemaal met pers leiding naar de Westerschelde. In de donderdag 16 mei aanstaande te houden vergadering van de gemeenteraad komt een voorstel aan de orde voor het be- stelïsgereedmaken van de plannen een bedrag van 115.000 uit te trekken. Reeds vorig jaar stelde de raad voor de aanleg van dit rioolgemaal en de persleiding een bedrag van 2.532.000 beschikbaar. Gedeputeerde Staten ont hielden dit besluit echter hun goedkeu ring, niet omdat het college tegen het plan als zodanig bezwaar had, maar in verband met het ontbreken van de no dige dekkingsmiddelen, zo schrijven b. en w. de raad in een toelichting. B. en w. zijn echter van mening, dat de kwes tie van de rioolafvoer dermate urgent is, dat zodra de financiële moeilijkhe den zijn opgelost, terstond tot de daad werkelijke uitvoering van dit plan moet worden overgegaan. Voor de aanleg van de persleiding is een bedrag van 1.765.000 geraamd, de ra ming voor het civivel-teehnische ge deelte van het gemaal is 290.000 en voor het elektro-mechanische gedeelte van het gemaal worden de kosten op 197.000 geschat. Met het besteksge reedmaken van het plan komen de to tale kosten op 2.367.000. K.N.Z.B. houdt scheidsrechtercursus Door de kring Zeeland van de K.N.Z.B. zal dit jaar, by voldoende deelname, een scheidsrechterscursus en een kadercur sus voor administratie georganiseerd worden. In het gehele land zullen jubileumschool- wedstrijden worden gehouden. Het Zeeuws-Vlaamse gedeelte hiervan zal georganiseerd worden door de heer J. Geerling, algemeen voorzitter van de kring Zeeland. Het overige gedeelte van Zeeland komt voor rekening van de heer C. Wagenaar uit Vlissingen. Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust FRANSE TEKENFILM (I) Met ontsteltenis nam ik kennis van de beschrijving van een recente Franse tekenfilm onder de titel: ..God schiep de wereld" in het zaterdagnummer van 4 mei j.l. Het bybelse scheppingsverhaal wordt hierin weergegeven op een ongehoorde platte en spottende wijze. Of trekt men het heilige niet in de sfeer van blas femie, wanneer men God afbeeldt als „een geoefend slager", die de rib uit Adams lichaam verwijdert, als een koeienmelkende schepper, als een Fran se verkeersagent, als een chirurg die zijn handen steriel maakt? En dan nog te bedenken, dat een tekenfilm door het houterige karakter der bewegingen, deze spotternij met Gods Woord en deze zonde tegen het tweede gebod nog eens onderstreept! Onder het atheïstische regime van de D.D.R. bijvoorbeeld kan men de pro- duktie van een dergelyke film verwach ten. Dat deze heiligschennis-op-cellu- loid in Frankrijk wordt Vervaardigd, is al in-droevig. Doch dat een krant als de P.Z.C. deze film meent te moeten honoreren met de adjectieven „koste lijk", „prachtig" en „onbetaalbaar" gaat alle perken te buiten. Daarmee wordt de zonde tegen Gods wet in de ogen van velen door de krant gewettigd. Geachte redactie, ik protesteer met klem tegen de opname van dit artikel, dat God onteert en de godsdienstige overtuiging van vele Zeeuwen met mij diep krenkt, Ik dank U wel voor dê plaatsruimte. M. Golverdingen. Burg. Adelaarstraat 10. Meliskerke. FRANSE TEKENFILM (II) Nog nooit heb ik een zo godslasterlyk stuk gelezen als in de P.Z.C. van za terdag 4 mei 1963, waarin U een ver slag geeft van de Franse film „God schiep de wereld". Vloeken en zedekwetsende woorden zult U niet in uw krant toelaten, niet waar. dat is niet beschaafd. Bovenge noemde film mag iedereen zien, men zal zich wel amuseren, nergens is de fi'm oneerbiedig of aanstoot gevend. Wellicht bezit deze medewerker geen bijbel, dan kende hij wellicht het derde, gebod. Om hem hierin tegemoet te komen, zal ik het hieronder laten vol gen, met de uitleg van de Heidel- bergse Catechismus, vraag en ant woord 99- „Gij zult de naam des Heren, uws Gods niet ijdellijk gebruiken; want de Here zal niet onschuldig houden, die Zyn naam ijdellijk gebruikt". Vraag 99: Wat wil het derde gebod? Antwoord: Dat wij niet alleen met vloeken of met valse eed. maar ook met onnodig zweren de naam Gods niet lasteren, noch misbruiken, noch ons met ons stilzwijgen en toezien zulke schrikkelijke zonden deelachtig maken en in het kort, dat wij de Heiligen Naam Gods anders niet dan met vrees en eerbied gebruiken, opdat Hy van ons recht beleden, aangeroepen, en in al onze woorden en wérken gepre zen worde". Nu moet U niet met de verontschuldi ging aankomen: „Het is een Franse film en de Fransen zyn anders dan wij." Want le het derde gebod geldt ook voor de Fransen; 2e door uw ver slag en aanprijzing is U mede schul dig- F. Watfcel. St.-Laurens, Van Citterstraat 68. FRANSE TEKENFILM (III) Het stuk: „God schiep de wereld" in de P.Z.C. van- zaterdag jJ., is voor de religieuze gevoelens van talryke lezers erg kwetsend. De spot wordt gedreven met het scheppingsverhaal van de mens in Genesis 2. Hier paste mijns inziens meer eerbied voor God en de bybel. Bovendien wordt deze tekenfilm nog aanbevolen ook als kostelyk en zeer amusant. Zulke spotterny op dit gebied hoort in uw krant niet thuis en het aanbevelen er van wyst op atheïsme. Vlissingen. Een lezer. Noot van de redactie: De inzenders maken bezwaar tegen beschouwing van onze Paryse cor respondent over een Franse film. De correspondent gaf daar in zyn per- soonlyke mening en die mening is. dat men geen aanstoot behoeft te nemen aan de wijze waarop de filmstof is verwerkt. Thans blijkt ons. dat een aantal lezers op grond van zijn recensie wel aanstoot neemt aan de inhoud van de film. Wy mogen opmerken, dat de Prov. Zeeuw se Courant zich niet achter de inhoud van deze film stelt en het spijt ons oprecht, dat deze filmrecensie een kwetsende indruk heeft gemaakt. Men zal van ons willen aannemen, dat het geenszins in onze bedoeling lag onze lezers te kwetsen. Wij distanciëren ons van elke spotternij, welke de diepste gevoelens van onze lezers raakt en als zodanig had de publikatie van het be wuste stuk dus beter achterwege kun nen blijven. Nagekomen advertentie Heden overleed, tot on ze grote droefheid, on ze lieve vader, be huwd- en grootvader PIETER DINGEMANSE, weduwnaar van Apolonia de Vos. in de ouderdom van 78 jaar. Borssele: S. de Muynck- Dingemanse A. de Muynck Miep Lonneke en Haag: C. L. Rutgers- Tineke. Helmond: E. D. Rutgers- Peper J. A. Peper Borssele, 7 mei 1963. Oostsingel 12. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrydag 10 mei a.s. om 12 uur op de begraaf plaats te Borssele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15