Nieuw tracé strandweg Westhoek; ander recreatiegebied Ouwerkerk Vrijwillige dienstplicht' in Suriname >- r.(y' 3 1 CARILLON van Zierikzee terug G.S. wijzigen streekplanontwerp in Statencommissie Diamanten echtpaar in Hoedekenskerke Raadslid werd te vroeg, gehuldigd Ongerept en zuiver.zo si de natuur ook in KING De Haarlemmers weten wat ze willen DINSDAG 7 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T MINDER AANTASTING VAN BOSSEN Nadat de statencommissie voor de ruimtelijke ordening, volkshuisves ting, recreatie en natuurbescher ming het on twerp - s treekpl an voor Sehouwen-Duïvelund besproken heeft, hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland twee wijzigingen voorgesteld, namelijk voor de zui delijke strandontsluitingsweg in Westenschouwen en de recreatie bebouwing bij Ouwerkerk. Voor de strandontsluitingsweg hebben zij een nieuw tracé laten ontwerpen, dat de domaniale bossen veel min der aantast dan het oorspronkelij ke tracé. Het recreatiegebied bij Ouwerkerk willen G.S. inplaats van ten zuiden van het dorp (zoals was voorgesteld) projecteren zee waarts van de westelijkste van de de twee kreken in deze omgeving. Ter plaatse is een aardig strand, ter wijl het in de bedoeling ligt om daar een hotel-restaurant in het uitbrei dingsplan op te nemen. De achter grond van dit terrein waarop het gemeentebestuur van Duiveland reeds et oog had gericht wordt ge vormd door ongeveer 20 hectare grote bosaanplant langs de kreek. G.S. wilden aanvankelijk niet met de wens van Duiveland meegaan, omdat daardoor volgens het college een deel van de herverkaveling weer teniet zou worden gedaan. Nu echter gebleken is, dat bij realisering van het Duivelandse plan geen onrendabele landbouwpercelen meer zullen overblijven, achten G.S. him bezwaar minder dringend. STRANDWEG Tegenover de bezwaren van de sta tenleden uit de commissie, dat het tracé van de zuidelijke strandontslui tingsweg nogal wat schade zou toe brengen aan de domaniale bossen, stelde de gedeputeerde die bij de commissievergadering aanwezig was dat het tracé door de bossen in nauw overleg met Staatsbosbeheer en de Domeinen was uitgezocht G.S. hebben kort geleden niettemin laten nagaan of cr een andere tracé geko zen zou kunnen worden. Van twee alternatieven acht het college nu de best te verwezenlijken oplossing een tracé, dat gedeeltelijk de huidige provinciale weg volgt (die daartoe zou moeten worden verbeterd), vervolgens ter hoogte van het kantoor in de bossen naar liet noordwesten buigt, waarna Sraktiscli zonder wijziging een bestaan- e brede zandweg kan worden gevolgd tot een punt, waar het op de streekplan- kaart aangegeven tracé weer wordt be reikt. Onder enig voorbehoud het standpunt van Domeinen is nog niet bekend menen G.S. dat dit tracé verschillende voordelen biedt boven het oorspronkelij ke, omdat o.a. het bos minder aangetast wordt. RIJKSWERKEN De meerderheid van de commissie kon zich niet verenigen met een voorstel van G.S. één der artikelen zodanig te wijzi gen, zodat voor rijkswerken, die in strijd met het plan zijn, altijd ontheffing moet worden verleend. De commissie meende, dat G.S. invloed zou moeten hebben op de vraag hoe het werk uitgevoerd wordt. Het college meent de wijziging echter te moeten doorvoeren: enerzijds mag van het rijk verwacht worden, dat het geen onredelijke verlangens heeft, an derzijds moet er toch vertrouwen wor den gesteld in het resultaat van het overleg in de vaste commissie van de P.P.D. Ten aanzien van het ontsluitingspunt van de noordelijke strandweg wjjzen G.S. er op, dat een verplaatsing hier van naar liet zuiden landschappelijk en technisch grote bezwaren heeft, omdat dan belangrijke duinformaties moeten worden „doorsneden". Uitvoerig heeft de commissie zich bera den over de vraag of de mogelijkheid Italiaans geleerde Martelli weer in hechtenis De 39-jarige natuurkundige Giuseppe Enrico Gilbcrto Martelli is gisteren op nieuw in hechtenis gesteld, nu tot 15 mei, nadat h(j voor de tweede maal in Southeiidon-Scn voor de rechter was verschenen. Do in Italië geboren natuur kundige wordt ervan beschuldigd de wet op de officiële geheimen te hebben over treden. Zjjn verdediger heeft gezegd dat Martelli zich onschuldig acht. moet worden opengelaten in de tot na tuurreservaat bestemde gebieden voet paden aan te leggen- De meerderheid van de commissie was namelijk van oor deel, dat deze natuurreservaten meer dan is voorzien opengesteld moeten worden voor het publiek. De gedepu teerde, die de commissievergadering bij woonde, verklaarde, dat het verboa al leen geldt voor natuurreservaten, niet voor natuurgebieden waarin voor aanleg van voet- en rijwielpaden ontheffing mogelijk is. Overigens hangt de open stelling in de eerste plaats af van de eigenaar of beheerder van het terrein of gebied. De commissie heeft zich voorts afge vraagd of er voldoende was voorzien in de te verwachten behoefte aan kampeerruimte. De gedeputeerde ver klaarde, dat de kampeerterreinen in de Westhoek in 1960 een capaciteit van 4050 slaapplaatsen hadden; na de realisering van het streekplan zijn het er 11.500, voor de Westhoek vol- fens G.S. het maximaal aanvaard- are. Een verdere uitbreiding zal moeten worden gevonden in het agra risch gebied, dat daarvoor bestemd is. Het stichten van extra kampeergebie- den in natuurgebieden achtte het G-S.- lid geen oplossing, omdat voorzieningen als toiletten, waslokalen enz. ontsierend zijn. HOGE ZOOM In een groot aantal bezwaarschriften is er op gewezen, dat de grond langs de Hoge Zoom voor boomgaarden niet meer geschikt is, redenen waarom de eigenaars die graag rendabel zou den maken door bebouwing met zo merwoningen enz. De gedeputeerde in de commissievergadering wees er op, dat dit gebied langs de Hoge Zoom een afscheiding tussen het hoge en lage land van grote land schappelijke en natuurwetenschappe lijke betekenis is- Het zou volgens hem uiterst jammer zijn dit gebied te ontluisteren door een lintbebou wing. Bovendien heeft men met opzet willen voorkomen, dat ae bebouwin gen van Haamstede- en Renesse aan elkaar zouden groeien. Uit landschappelijk oogpunt zouden G.S. het evenzeer betreuren als de bebouwing naar het westen toe de Kloosterweg zou overschrijden. De Gedeputeerde meende, dat het van belang is duidelijke afscheidingen aan te houden: dit leidt bij het publiek minder tot de gedachte, dat de één mag wat de ander wordt verboden. Over het algemeen was de commissie tot slot van oordeel dat dit ontwerp vergeleken met het streekplan Wal cheren een aantal winstpunten ople vert, onder meer door de geringere de- taillering en de ruimere mogelijkheden tot afwijking van het plan. Overleg tussen de regering van Suri name en het ministerie van defensie in Den Haag heeft geleid tot een aantal vernieuwingen betreffende de verdedi ging van Suriname. Zo is besloten tot het instellen van een „dienstplicht" op basis van vrijwilligheid met een dnur van 16 maanden voor Surlnamers. Voorts zal de bewapening van het Nederlandse detachement worden gemoderniseerd en zal binnenkort met de bouw van een nieuw militair hospitaal worden be gonnen. Verwacht wordt dat met de opleiding van de eerste Surinaamse vrijwillige dienstplichtigen reeds in september van dit jaar kan worden begonnen. Met deze opleiding, die vier maanden zal duren, zal een aantal Nederlandse instructeurs (vrijwilligers) worden belast. Incident tijdens Thants bezoek aan Roemenië In de Roemeense hoofdstad Boekarest heeft zich gisteren tijdens het bezoek van de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Thant, een incident voor gedaan. Toen Thant na een museum te hebben bezocht in een gereedstaande wagen stapte, kwam een ongeveer 40-jarige man op hem af die in het Roemeens riep „kameraad Thant, kameraad Thant". Daarop wilde hij iets uit zijn zak halen maar dit werd verhinderd door twee rechercheurs in burger die hem vastgrepen terwijl een derde zijn hand tegen de mond van de man drukte. De man, die hevig tegenstribbelde, werd het museum ingesleept. De Roemeense minister van buitenlandse zaken, Ma-, nescu, ging ook weer naar binnen ter wijl Thants wagen wegreed. Het werd niet duidelijk, of de secretaris-generaal, die een bezoek van vier dagen aan Roe menië brengt, het incident heeft gezien. Roemeense functionarissen zeiden tot westelijke verslaggevers die getuige waren van het voorval: „de man was dronken. Hij wilde Oe Thant een hand geven". Bank van Frankrijk waarschuwt tegen stijgende prijzen In het jaarverslag van de Bank van Frankrijk waarschuwt de gouverneur tegen de stijging van prijzen en tegen „Na verscheidene jaren van regelmati ge expansie en algemeen optimisme geeft de Franse economische en mone taire positie aan het begin van 1963 aanleiding tot een minder gunstige be oordelingzo schrijft de gouverneur. Zoals in de meeste westelijke landen is in Frankrijk de stijging van het per soonlijk inkomen groter dan de toene- menig der produktiviteit. Hoedekenskerke telt vandaag dins dag een diamanten paar onder z\jn inwoners. Zestig jaar met elkaar ge trouwd zijn de neer J. de Waal en me vrouw F. de Waal-de Bart. De gezond heid van het echtpaar de heer De Waal is 88, mevrouw De Waal bijna 83 jaar is nog goed. Vooral by de heer De Waal. Hij verricht nog vaak werk in de tuin achter het huis. Nu en dan maakt hij nog een wandeling in de rich ting van de veerhaven. Ook de krant kinderen, 8 kleinkinderen en 4 achter kleinkinderen zullen het feestelijk ge beuren vandaag stellig niet „zonaer meer" voorbij laten gaan. (Foto P.Z.C.) Het ligt in de bedoeling dat de jonge Surinamers na het verlaten van de mili taire dienst worden opgenomen in Su rinaamse overheidsdienst, bijvoorbeeld bij politie, brandweer, het gevangenis wezen en het telegrafiebedrijf en even tueel elders in de Surinaamse maat schappij. De plaatsingsmogelijkheden in de civiele sector zullen daarom het maximum aantal Surinaamse dienst plichtigen bepalen. Na vier maanden opleiding worden de Surinaamse soldaten geïntegreerd in de Nederlandse compagnieën. Na twaalf maanden dienst bij de compagnie zwaai en zij af terwijl de rest van de compag nie naar Nederland terugkeert. „Ik heb nooit om een huldiging gevraagd, desnoods ben ik bereid de medaille terug te geven", zo verklaarde zaterdag het lid van de gemeenteraad van Alkmaar de lieer P. van der Borden (c.h.u.), die op 23 april in de gemeente raad werd gehuldigd in verband met een 25-jarig raadslidmaat schap. Hij kreeg uit handen van de bur gemeester de zilveren legpenning van de gemeente Alkmaar, maar het is nu bekend geworden, dat de huldiging ietwat voorbarig is geweest. De „jubilaris" deed wel in 1938 zijn entree in de gemeenteraad, doch werd in 1939 niet herkozen. Eerst in 1946 kwam hij weer in de raad terug. Zelfs als de vijf bezettingsjaren worden meegere kend, zoals met twee andere Alk- maarse raadsleden, de heren C. Venneker en G. Hoijtink het der Borden nog twee jaar tekort om de 25 jaar vol te maken. het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking „Trek meer agenten aan door hun pro centen van bekeuringen te geven", is een der suggesties die Haarlemmers het gemeentebestuur hebben gedaan naar aanleiding van de tentoonstel ling „Haarlem op zicht", die een beeld gaf van de toekomstige ont wikkeling der stad. Duizend bezoekers hebben de 13.000 uit gereikte formulieren ingezonden waardoor het college van D. en w. een inzicht heeft verworven in wat er leeft onder de bevolking. Andere wensenvan individuele Haar lemmers: meer viswater, de vïshal afbreken en er een plantsoen van maken, de binnenstad .op bepaalde uren van de dag voor het verkeer af sluiten, een dierentuin stichten, een skelter- en een bromfietscircuit aan leggen en een oudnoordhollandse boerderij met koeien in een recrea tieomgeving. Voorts parkeerruimten bouwen onder de grachten, ondergronds verkeer van de nieuwe stadswijken naar het cen trum eventueel met verbindingen met Zandvoort, Schiphol en Amsterdam, het standbeeld van Coster op de Gro te markt verplaatsen en deze markt verfraaien, een kinderspeelbewaar= plaats in het centrum t.b.v. winke lende moeders en en een protes tants kledingmagazijn. VOOR HET STADHUIS van Zierikzee stopte maandagmid dag een vrachtauto met een kostbare lading: het uitgebreide carillon voor de sierlijke stad huistoren, die binnen afzienbare tijd uit de steigers van de res tauratie te voorschijn zal ko men. Zesendertig bronzen klok ken lagen er te glimmen in de middagzon om enige tijd later via een hijsinstallatie langs de houten stellages naar het plat form te worden gebracht, waar zij weer zullen worden gemon teerd. De gietcry Eüshouts uit Asten heeft het klokkespel twee jaar onder haar hoede gehad. De bellen werden bij- gestemd eu liet geheel is met een oc taaf uitgebreid. Acht nieuwe klokken, die zich gistermiddag op de laadbak van de vrachtauto al van ver lieten herkennen. Eén van deze bellen zal straks vanaf de torentrans bij het melden van de uren, de kwartieren en de halve uren en bij het spel van de beiaardier in zjjn bronzen tonen „het lied van Rotterdam" laten mee trillen. Want dat staat er duidelijk met op gelegde letters rondom vermeld: „Ik zing tot eer van Rotterdam, dat Zie rikzee ter hulpe kwam" en daaronder het jaartal 1962 in Romeinse cijfers. Zierikzee heeft namelijk voor de res tauratie van zijn monumenten veel te danken aan de Maasstad. De di- rectiekosten ervan heeft Rotterdam voor zijn rekening genomen. En dat gebaar staat in het klokkespel ge grift. Ook de oude, uit 1927 dateren de klokken zijn weer terug. Het En gelse klokkespel van Taylors Foun ders, door Zierikzee aangekocht met het restant van de schadevergoeding voor bij vergissing op de stad gewor pen Engelse bommen in de eerste we reldoorlog. Deze week zal het caril lon zoals wij reeds eerder meldden op zijn plaats in de bijna geheel gerestaureerde stadhuistoren worden gehangen. Een nieuw elektrisch uurwerk zal de bellen aanzetten voor de traditionele wijsjes. Verlichte open wijzerplaten zullen de tijd op de toren aanduiden. Het appartement van de beiaardier de heer Jac. M. Luykenaar, wordt weer ingericht met speeltafel en bank. Kortom, de stadhuistoren is een Neptunus Vooral wanneer eind deze maand de nieuwe „Neptunus", de windwijzende schutspatroon van de stad ook zijn hoge positie weer zal hebben, inge nomen. De uit bladkoper door de fir ma A. Johse te Middelburg aange maakte „God van de zee". Een ge trouwe kopie van de vroegere, door de tjjd vergane waker over de stad. De Middelburgse loodgieters hebben een geheel nieuwe figuur geschapen, nadat de oüde Neptunus was ont leed en mallen waren vervaardigd. Hij komt te staan op een nieuwe bronzen draaiconstructie, door schil der J. A. van Pagee uit Middelburg met bladgoud belegd. En de oude „Neptunus", die zoveel eeuwen aan Zierikzee heeft zien voorbijtrekken? Die gaat met zijn wrakke lichaam naar het museum Drs. Korthals opende nieuw gedeelte van rijksweg 32 De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft gistermiddag het nieuwe gedeelte van rijksweg 32 tussen Leeuwarden en Akkrum (kosten 11 miljoen gld) voor het verkeer open gesteld. Het nieuwe weggedeelte, dat ruim 14 km lang en 7.25 m breed is, b&- tekent een grote verbetering in de ver binding van Leeuwarden met het zui den van Friesland. Een groot aantal genodigden woonde de feestelijke opening bij, onder wie de commissaris der koningin in Friesland mr. H. P. Linthorst Homan, leden van Gedeputeerde Staten en burgemeesters. Minister Korthals verrichtte de officiële opening door het doorknippen van een rood-wit-blauw lint aan het begin van het nieuwe weggedeelte, drie kilometer ten zuiden van Leeuwarden. Klank- en lichtspel in Breda Onder regie van Johan de Meester zal Breda op 16 augustus de première beleven van een klank- en lichtspel dat bij liet historische Spanjaardsgat tot medio september iedere avond zal worden vertoond. Met dit spel worden de gebeurtenissen rond 1813. het jaar waarin Neder land een onafhankelijk koninkrijk werd. gesymboliseerd. Het spel zal worden opgenomen in het program ma dat landelijk ter gelegenheid van de onafhankeiijkheidsviering zal worden opgesteld. Een jubilerende Bredase industrie biedt het spel aan de stad aan. Johan de Meester heeft voor dit spel, geba seerd op de effectwerking van ge- luids- en belichtingscombinaties, de verbindende teksten geschreven. Het Nederlands Kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel en enkele bekende acteurs, die fragmenten uit bestaande poëzie voordragen, wen ken aan de geluidsopname mee. Dit spel wordt ook opgenomen in het programma dat ter gelegenheid van het tot stand komen van de „Unie van Oranjesteden" (Breda, Diest, Orange en Dillenburg) op 31 augus tus in Breda zal worden uitgevoerd. Generaal Abollah Hedayat. oud-chef-staf van de Perzische strijdkrachten, en luite nant-generaal Moinpout zijn tot twee jaar eenzame opsluiting en een boete van 90.000 gulden ieder veroordeeld wegens verduiste ring en knoeierijen met aannemers bq de bouw van kazernes aan Perziës westelijke grens. Een aannemer kreeg drie jaar gevan- genisslral en eenzelfde geldboete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7