K.N.R.V. laakt houding Amerikaanse vakbonden in de crisis rond Cuba Russische ambasadeur in Nederland benoemd Tranen en gejuich op Kemajoran „Krachtige actie tegen vlagdiscriminatie" „RECHTMATIGHEID VAN OPTREDEN MOET BESLIST WORDEN ONTKEND" Debré terug in Frans parlement HENK VAN ULSEN KRIJGT DE HOOFDROL IN NIEUWE FILM Vrienden en familie zagen elkaar na lange jaren terug DINSDAG 7 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 het welzyn van de zeescheepvaart in het groter geheel van de economie hunner landen bewust zyn, zo wordt nadrukke lijk gesteld. In het gisteren verschenen jaarverslag van de „Koninklijke Neder- landsche Reedersvereniging" over 1962 wordt uitvoerig aandacht ge schonken aan de Cubacrisis. „Kan men uit juridisch oogpunt al scep tisch staan tegenover de rechtmatigheid van de bekende maatregelen der Amerikaanse regering culminerende in een blokkade, voor zover het vervoer van wapens en daarmede verwante goederen betreft de rechtmatigheid van het optreden van particuliere organisaties, zoals die der Amerikaanse havenarbeiders, moet met beslistheid wor den ontkend", aldus het K.N JR.V.-jaarverslag. Hierin wordt het bepaald onaanvaard baar geacht, dat „naast officiële maat regelen van overheidszijde, volstrekt wil lekeurige andere maatstaven worden aangelegd en boycotacties worden on dernomen door vakbonden, die in poli tiek opzicht geen enkele verantwoorde- lykheid dragen en al naar de luim van het ogenblik hun positie misbruiken". Verwarring Een even onbegrijpelijke begripsverwar ring ten aanzien van het verschil tussen de taak van de overheid en de plaats van de scheepvaart bleek, aldus het ver slag, uit het voorstel der Amerikaanse reders aan de niet-Amerikaanse scheep vaart om alle vaart op Cuba te staken. „Dat, zolang de regeringen zich niet hebben uitgesproken, het een aanmati ging van scheepvaartzijde zou zijn een dergelijke in wezen politieke beslissing te nemen, blijkt de Amerikaanse initia tiefnemers geheel voorbij te gaan. Het moet hoogst bedenkelijk worden geacht, dat hier van Amerikaanse overheids zijde geen duidelijke wenk tot het staken van dergelijke activiteiten is aldus de K.N.R.V. nis en het zuiver houden van het bla zoen onvoldoende gebleken: het stadium van het uittrekken van de handschoen is thans bereikt", aldus het K.N.R.V.- verslag. Geen zwakke plek De groeiende economische kracht van het Westen behoeft geen zwakke plek in haar uitrusting te dulden en van de organen, die deze kracht tot uitdrukking hebben te brengen, mag worden ver wacht, dat zy zich van de betekenis van Discriminatie „De strijd tegen het euvel van de vlagdiscriminatie dient uit het vlak van het vermanend betoog op dat van krachtige actie te worden overge bracht", aldus gaat het jaarverslag verder. In het verslag wordt voorts ook stilge staan bjj de betekenis van de zeescheep vaart voor de Nederlandse economie. Ten aanzien van de vlagdiscriminatoire praktijken, die in het jaarverslag als het voornaamste „kwaad der zeeën" worden fenoemd, wordt opgemerkt, dat de tijd ringt voor een eensgezind, doeltreffend en energiek optreden van de regeringen der traditioneel maritieme landen. „Te gen de gestadige wassende vloed van discriminerende maatregelen op het ge bied van de scheepvaart is eigen getuige- Iwan Toegarinow naar ons land Zoals werd verwacht, is de heer Iwan Iwanowitch Toegarinow be noemd tot ambassadeur van de Sowjet-Unïe in Nederland. De be noeming werd gisteravond door „Tass" bekendgemaakt. De heer Toegarinow, wiens leeftyd door „Tass" wordt opgegeven als 48 jaar, is Stoffelijk overschot van baby in bos gevonden Naar eerst gisteren bekend is geworden, is in de loop van de vorige week in de bossen van Nlouwenhftgen het stoffe lijk overschot opgegraven van een baby, die waarschjjnlyk In november 1962 word geboren. In verband hiermede heeft de politie van Nieuwenhagen de 28-Ja- rige mevrouw L. uit Nieuwenhagen ge arresteerd. In maart had haar man het stoffelijk overschot ontdekt ln de oven van een niet meer gebruikt kolenfornuis, dat in de kelder van zijn flatwoning stond op geslagen. Hij eiste van zijn vrouw, dat zij het dode kind uit huls zou verwijde- deren. Mevrouw L. begroef het daarop In een bos. De heer L. kon hier echter Jfeen vrede mee vinden en stelde de po- Itie van het gebeurde op de hoogte. Dr Zeldenrust van het gerechtelijk labora torium te Den Haag gaat nu na, of de baby levend of dood geboren werd. Mevrouw L. verloor drie jaar geleden haar eerste man en hertrouwde in okto ber Jl. met de heer L., die niet wist, dat zijn vrouw in verwachting was. Ook de geboorte heeft zij voor hem geheim we ten te houden. Uit vrees voor ontdekking verborg mevrouw L. de baby daarop in het oude fornuis, dat reeds lang niet meer ln gebruik was. WILD-WEST. Een haastige reiziger bij het kaartje8loket van het station in Keulen dacht klaarblijkelijk dat hfl in het wilde westen vertoefde- Hij had geen kleingeld bij zich "oor een spoor kaartje en drukte toen de verbouwe reerde beambte een geladen revolver ln diens handen met de woorden: „heem dit maar als onderpand. Hij is geladen maar er kan niets mee gebeuren". De beambte was niet zo ontshutst. dat hij niet onmiddellijk een politieman waar schuwde, die de haastige reiziger nog net op do treeplank van de trein kon inrekenen. PLOEF. Enige dames stonden gister morgen om tien uur bij het gebouw van het Leger des Hells in Haarlem met 250 met gas gevulde ballons In de hand. Een passerende vrachtautochauffeur hield een brandende sigaret tegen een van de ballons, waardoor alle ballons ontploften. Twee dames liepen brand wonden op en moesten ln net zieken huis worden verbonden. De chauffeur werd licht gewond. Een tn de nabijheid geparkeerde personenauto liep lakschade op. Vertrouwen de gistermiddag gehouden jaarvergadering van de K.N.R.V., zei de aftredende voorzitter, de heer H. Harinck, onder meer: „voor de koop vaardij er ongetwijfeld reden om vertrouwen te hebben op de komst van betere tijden". De heer Harinck constateerde voorts, dat de koopvaardijk een belangrijke en zijns inziens zeker niet te verwaarlozen bijdrage levert aan de nationale econo mie. Volgens de heer Harinck moet er voor de komst van betere tijden niet alleen hard worden gewerkt, maar zijns inziens evenzeer met voortvarendheid en beleid worden gestreefd naar een internatio nale samenwerking met andere mari tieme landen. „In eigen huis is het zaak om met alle macht te streven naar een zo economisch mogelijke bedrijfsvoe ring". In dit verband noemde de heer Harinck een krachtige en snel werkende research onontbeerlijk. Als nieuwe voorzitter van de vereniging is kandidaat gesteld mr. L- ter Braake, directeur van de „Maatschappij Neder land". STREVEN NAAR UITBREIDING VAN DE HANDEL MET COMMUNISTISCH CHINA De vice-minister van buitenlandse handel van de Chinese volksrepubliek, de heer Lu Hsu-Chang, en de Nederlandse nister van economische zaken, drs. J. W. de Pons, zijn belden van oordeel, dat de handel tussen China en Neder land zeker voor uitbreiding vatbaar is. Aldus het ministerie van economische zaken in een mededeling aan het A.N.P., verstrekt na een gesprek, dat de be windslieden gistermiddag op het minis terie van economische zaken hebben ge had. In deze mededeling wordt ook ge zegd, dat „zowel van Nederlandse zyde als van de kant van de gasten pogingen op prijs worden gesteld om het nog steeds geringe handelsverkeer tussen twee landen op te voeren". Vice-minister Lu Hsu-Chang staat aan het hoofd van een Chinese Handelsmis sie, die op uitnodiging van het Neder landse ministerie van economische za ken een officieel bezoek van een week aan ons land brengt. Dit is de tweede keer, dat een belangrijke handelsmissie uit de Chinese volksrepubliek een be zoek aan Nederland brengt. Was de vorige keer de missie gespecia liseerd op het gebied van chemische pro- dukten, de delegatie die thans in ons Land vertoeft, heeft een bredere samen stelling. „VLIEGENDE HOLLANDER" WEER AFGEWORPEN Georganiseerd door een Amersfoortse winkeliersvereniging vond gistermiddag in Amersfoort een spectaculair evene ment plaats ter herinnering aan de be vrijding van ons land op 5 n»ei 1945. Omstreeks half vyf verschenen er twee sportvllegtulgen boven de stad, die over drukken uitwierpen van het laatste nummer van „De vliegende Hollander" het tijdens de oorlog regelmatig boven ons land afgeworpen periodiek, waarin de geallieerden ons een hart onder de riem staken met foto's en artikelen uit de vrije wereld. „Duitsland capituleert" stond op dfeze herdruk, die foto's laat zien van de on dertekening der capitulatie in Reims door generaal Elsenhower en Keitel. de achterzijde was een samenvatting ge geven van wat bezetting en bevrijding voor ons land betekenden. Elk exem- ilaar was genummerd en 200 nummers joden de vinders een levensmiddelen pakket, dat gelijk was aan de levens middelen die rond de bevrijding boven ons land werden gedropt. Óp net mo ment dat de vliegtuigen boven de stad verschenen, bood het bestuur van de organiserende vereniging het college van burgemeester en wethouders een pakket aan. Japanse buizen voor Sowjet-Unie In de Russische haven Nakhodka is een Russisch schip aangekomen met 480 ton buizen met grote doorsnede aan boord die de Sowjet-Unle in Japan ge kocht heeft, zo meldde het persbureau Tass maandag. Een ander schip had al eerder 687 ton buizen uit Japau aange voerd. Volgens Tass wordt een Invoer van ln totaal meer dan 2000 ton buizen, be stemd voor Russische oliepijpleidingen, vanuit Japan verwacht. Naar bekend heeft de Westduitse regering onlangs de uitvoer van buizen met grote door snede naar de Sowjet-Unie op advies van de N.A.V.O. verboden. Dc voormalige Franse premier, Michel Debr6, is een politieke comeback begon nen. Tydens een tussentijdse verkiezing voor dc Franse nationale assemblee op het eiland Reunion In de Indische Oceaan versloeg Debré met een overweldigende meerderheid zijn enige tegenstander. Aan het premierschap van Debré kwam ln oktober van het vorig Jaar een roem loos einde bij de algemene verkiezingen ln Frankrijk. De vurige de Gaulle- vereertler was toon een van de weinige Gaullistische kandidaten, die verlies boekte. sedert 15 jaar ambtenaar van het mi nisterie van buitenlandse zaken der Sowjet-Unie. Hy heeft als lid van de delegatie der Sowjet-Unie aan verschei dene zittingen van de VJV. deelgeno men. Zijn laatste functie op het ministe rie van buitenlandse zaken was die van hoofd van de afdeling Verre Oosten. Voordat hy by het ministerie ran bui tenlandse zaken in dienst trad, werkte de heer Toegarinow by een dagblad. Dat Nederland en de Sowjet-Unle weer ambassadeurs zouden benoemen werd donderdag jl. door een woordvoerder van hel ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag bekendgemaakt. In welingelichte kringen in Den Haag werd toen vernomen, dat de heer Toegarinow waarschyniyk de nieuwe Russische am bassadeur in Den Haag zou worden. Ne derlands ambassadeur in Moskou wordt, zoals gemeld, mr. E. Star Busmann. De Nederlandse en de Russische rege ringen riepen hun ambassadeurs terug na een incident in 1961 op Schiphol, waarbij de toenmalige Russische ambas sadeur in Nederland, de heer Ponoma- renko, betrokken was. Terioijl zijn vader gasten ont vangt als onderdeel van zijn pre- sddentiële verplichtingen kijkt Jhn. F. Kennedy jr. bela lend toe vanaf het balkon t Witte Huis. Het Wereldgebeuren Bij een scheepsramp op de Nijl bij Maghagha zijn zoals ge meld 173 mensen verdron ken. De gezonken boot, een veer pont, had tweemaal zoveel men sen aan boord als toelaatbaar. Midden op de rivier maakte zij zware slagzij, sloeg om en zonk. Op de foto steekt nog slechts een gedeelte van de veerpont boven het Nijlwater uit. Pulitzerprijzen 1963 toegekend De Pulitzer-prys voor romans is voor 1963 toegekend aan de verleden jaar overleden schrijver William Faulkner, voor dienst roman „The Reivers". De schrijver overleed omstreeks het tydstip waarop dit boek uitkwam. In 1954 kreeg hy reeds een Pulitzer-prys voor zyn boek „A Fable", terwijl hem in 1949 de Nobel prijs voor literatuur werd toegekend. De Pulitzer-prys voor toneelwerken werd dit jaar niet toegekend. Babara Tuchman werd onderscheiden voor haar historisch werk „The guns of august", een relaas over de oorzaken en eerste weken van de eerste wereldoorlog. De Venezolaanse persfotograaf Hector Rondon kreek de Pulitzer-prys voor persfotografie, voor zijn foto van een priester die, tijdens de tweedaagse re volte in Venezuela van juni vorig jaar, een gewonde soldaat in de armen houdt. (Deze foto behaalde vorig jaar de eerste pry's by de in Nederland gehouden ten toonstelling van „World Press Photo"). Prinses Margriet op beukenhof" Prlnse9 Margriet heeft gistermorgen ln gezelschap van enkele vriendinnen in cognito een bezoek aan de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse gebracht. De prinses en haar ge zelschap wandelden enkele nren door de kleurrijke geurige parken en tuinen, die nu het hoogtepunt van hun bloei naderen. MAANDAG BEGINNEN DE OPNAMEN Scenario naar boek van Rico Bulthuis (Van onze Amsterdamse redacteur) Weer staat een Nederlandse speel film op stapel. Henk van Ulsen zal de hoofdrol spelen in een dramatische produktie, waarvan het scenario is ontleend aan de door Rico Bulthuis al in 1946 geschreven roman „Het andere verleden", later herdrukt onder de titel „De vergeten medemin naar". De opnamen beginnen Mr. J. Landré uit Rotterdam heeft als directeur van de Nederlandse Film- produktie Maatschappij gisteren in Amsterdam de plannen op tafel ge legd voor deze vierde film na „Mak kers staakt nw wild geraas", „Rifïfï in Amsterdam" en „Het Mes". Ook de vierde film wordt gemaakt met steun van het produktiefonds van de Nederlandse Bioscoopbond. Het verhaal is dat van een man die door een shock zijn geheugen heeft verlo ren en daarna in een kliniek met be hulp van psychiaters probeert uit te vinden wie hy eigenlijk is. Aan het slot van dit met thriller-effecten ge laden thema ontdekt de onbekende dat hy ingenieur is van beroep en Dorpsma neet. Als „lege persoon" wilde de man eigenlyk alleen maar tuinman zyn. Men noemde hem toen malle Dries. De ontknoping levert natuuriyk ook de oorzaak van het geheugenverlies: een liefdesgeschie denis die nogal stormachtig was ge ëindigd. Zoals gezegd: Henk van Ulsen speelt deze man. De acteu> heeft zijn ver trek naar Amerika (hy kreeg daar- Groenitzky nieuwe president van Togo Nicolas Groenitzky is zondag, na telling van tachtig procent der uitgebrachte stemmen, niet overweldigende meerder heid gekozen tot president van Togo, als opvolger van wijlen president Syl- vanis Olymplo, die in jannari jl. tijdens een opstand van onderofficieren werd doodgeschoten. Groenitzky stond reeds aan het hoofd van de voorlopige rege ring, die na de dood van Olympio werd gevormd. Ook de kandidatenlijst van Groenitzky voor de 56 leden van de nieuwe nationale vergadering, de enige lyst waarover de kiezers hun stem konden uitbrengen, kreeg de steun van naar schatting 98 procent der uitgebrachte stemmen. De nieuwe parlementsleden vertegenwoor digen de vier grootste politieke partyen in het land. Voorts gaf het kiezerskorps zyn zegen aan een ontwerp voor een nieuwe grondwet, waarin de president van een deel van zyn uitvoerende be voegdheden wordt beroofd. EERSTE K.LM.-TOESTEL IN DJAKARTA (Van onze speciale verslaggever ln Indonesië) Ontroerende taferelen speelden zich zondagavond af op Djakarta's vliegveld Kemajoran, toen daar voor het eerst sinds december 1957 weer een Nederlands vliegtuig met Nederlandse passagiers neer streek. Met een brok in de keel waren enkele tientallen Nederlan ders en een groep bevriende Indonesiërs getuige van het eerste openbare, hernieuw© contact van twee naties die door zoveel histo rische banden met elkaar verbonden zijn. Veertien passagiers, van wie de meesten met een langjarige tro- penervaring, daalden de trap af waar ze werden opgewacht door een uitbundige groep van vrien den en belangstellenden. Voor sommigen betekende het zelfs een weerzien met bloedverwan ten, want na jaren van scheiding was deze K.L.M.-vlucht de eer ste gelegenheid tot een lang ver beid familiebezoek. Tranen by aankomst juichende, wuivende toeschouwers by het ver trek van de DC-8 „Sir Frank Wit- tie", die na enkele uren zondagavond alweer starte voor de terugreis naar Schiphol met 18 passagiers, van wie meer dan de helft Indonesiërs. Do turende blikken van de wachten den zagen zondagmiddag de KLM DC-8 uit een brandend gloeiende he mel afdalen naar Kemajoran. Het toestel gleed langzaam over zee en streek toen neer op de landings baan waar gezagvoerder J.F. de Nie tegen half zeven 's avonds precies Onmiddeliyk stroomden de wachten den langs de afzetting van militai ren, die ditmaal niet zoals gebruike- ïyk de nieuwsgierigen naar de aan komsthal verwezen, maar glim lachend ruimte maakten om de af halers door te laten. Op een draf liepen dezen over het anders strikt ontoegankeiyke platform naar de glanzende vogel uit het verre Neder land. Onder hen, even opgetogen als de Nederlandse afhalers, liepen ook verscheidene hoge Indonesische au toriteiten mee, zoals het hoofd van de immigratiedienst Hughan, die bege leid werd door zyn naamgenoot de pas benoemde KLM station-magagea H. J. Hughan. Uit het vliegtuig stapte een stralende bemanning van niet minder dan elf koppen, waarbij twee vier-banders, die omdat ze toch enkele dagen in Bangkok moesten overblijven, maar „even mee waren gevlogen" om van deze heuglijke pri meur getuige te zijn. De bemanning kreeg een stevige handdruk en een klop op de schouder van de op zijn oude plaats teruggekeerde KLM-ver- tegenwoordiger A. Mörzer Bruyns. die evenals Hughan vroeger by de Garoeda werkte. Man op achtergrond De enige, die by dit feestelijke ge beuren een ietsje op de achtergrond bleef was dr. E." van Konijnenburg, die boewei hij de KLM-dienst heeft verlaten, in feite de nu 39-jarige ver binding Amsterdam-Djakarta weer mogelijk maakte en tot in de klein ste details voorbereidde. Maar nadat De Nie, zelf langjarig hoofd van'het vliegbedrijf Garoeda in Djakarta en vanwege deze historische band be last met het commando over het laatste deel van de vlucht zich door de menigte had geworsteld, volgde een langdurige en hartelijke begroeting met dr. Van Konijnen burg. Behalve veertien passagiers, vervoer de het KLM-vliegtuig ook zes ton aan vracht, waarvan het uitladen echter nauwelnks werd opgemerkt door de velen die elkaar na jaren van verbeiding weer zagen. Een weerzien, waarby vele tranen werden ver goten.... Geen autoriteiten Officiële regeringspersonen waren by deze „eerste vlucht" niet aanwezig, omdat men voorlopig nog geen grote ophef wil maken over de herstelde luchtverhlnding. Daarom arriveerde met dit, toestel ook de Nederlandse zaakgelastigde drs. Brakman nog niet. Hy verbleef nog in Singapore, waar reeds de gehele ambassadegroep ver zameld was, gisteren Vloog deze staf naar Djakarta. Nauwelijks twee-en-gen-half uur na dat de „Slr Frank Wlttle" zondag avond landde, taxiede het toestel op nieuw naar de startbaan op hel platform uitgewuifd door vele ach terblijvers. Het toestel was, gezien de slechte conditie van de baan. geladen tot een maximum toelaatbaar gewicht toen het in liet donker wegvloog. Bangkokwaarts.... voor onlangs een reisbeurs) uitge steld tot 10 juli. De opnamen eindi gen de dag daarvoor. Het tydschema laat dus byzonder weinig speling. Haarlem zal als decor dienen voor de buitenopnamen. Vlak bij, in Aerden- hout, wordt nu een met bossen om ringd buiten ingericht tot omüjsting voor de binnenopnamen in de kliniek, waar de man zonder geheugen tij dens zijn behandeling blijft. Er komt aan deze film verder geen studiowerk te pas. Mr. Landré hoopt op 26 september de première te kun nen geven in het Amsterdamse City- theater. Hij heeft verder al contrac ten afgesloten met bioscopen in dr tien grootste steden van ons land. Kees Stip heeft met toestemming van de schryver het uitverkoren verhaal tot scenario verwerkt- Een Haarlems psychiater, dr. Citerwaal heeft dit werkstuk „gekeurd". De filmpsychia- ter wordt gespeeld door Pim Dik kers. Voor de andere rollen is be slag gelegd op Hetty Verhoogt, Pe ter Aryans, Dorns Smit en Sacco van der Made. De regie wordt door de N.F.M. weer toevertrouwd J. Korporaal. Mr. Landré heeft ons gisteren ook ver teld dat zyn vijfde film een „lacher tje" gaat worden. Godfried Bomans heeft toegezegd daarvoor het scena rio te schryven. Vandaag begint het proces tegen Wynne Kapitein Alexis Davidson, die als arts verbonden was aan de Amerikaanse ambassade in Moskon, is per vliegtuig nit de Russische hoofdstad naar de Ver enigde Staten teruggekeerd. Dr. Davidson heeft volgens de Russi sche pers te maken gehad met de spio- nagezaak waarin de Britse zakenman Wynne een grote rol zou hebben ge speeld. Een woordvoerder van de am bassade heeft meegedeeld, dat het feit dat het vertrek van Davidson aan de vooravond van het proces tegen Wynne geschiedt, louter toeval is. De datum van zyn terugkeer was reeds lang tevo ren vastgesteld, zo zei hg. Het proces tegen Wynne begint daag. Zijn echtgenote is dezer dagen nit Londen in Moskou gearriveerd. Gistermorgen werd bekend, dat de Brit verdedigd zal worden door de Russische advocaat Nikolai Borovitsj. De Rus sische functionaris die dit meedeelde zei: „Hij is een zeer goede advocaat. Wyn ne heeft hem zelf Koning Hoessein zou naar Egypte gaan voor overleg Het Egyptische weekblad „Rosa el Joessef' heeft bericht, dat koning Hoes sein van Jordanië een bezoek zal bren- ren aan Egypte voor overleg met presï- lent Nasser, zodra deze laatste van zijn eis naar Algerye en Znid-SIavië is te ruggekeerd. Koning Hoessein zou hiermee volgt het blad de gemoederen in zijn land tot bedaren willen brengen en voorts wil len nagaan, of er een mogeiykheid aan wezig is voor aansluiting van Jordanië by de nieuwe Arabische Federatie. Versterking politiek overleg in de raad van Europa Het comité van ministers van de raad van Europa, waar door de officiële toe treding van Zwitserland sedert gisteren 17 landen lid van zijn, heeft op zyn half jaarlijkse vergadering besloten het poli tieke overleg in deze organisatie te ver sterken. De ministers, onder wie voor Nederland staatssecretaris dr- H. R. van Houten, hebben zich uitgesproken voor nauw politiek contact tussen de landeD van de Europese gemeenschappen, de Euro pese Vrijhandëls-Associatie en de overi ge lidstaten van de raad van Europa. CANADESE GESNEUVELDEN OP HOLTERBFRG HERDACHT Op de Canadese militaire begraafplaats Holterberg is gistermiddag een herden kingsplechtigheid gehouden. Generaal C. Foulkes, de aanvoerder van het toenma lig Canadese bevrydingsleger en mede ondertekenaar van de capitulatie van de Duitse troepen, heeft evenals tientallen anderen een krans aan de voet van het monument gelegd, waarna hij een af scheidswoord sprak. De plechtigheid, georganiseerd door het Nederlandse Oorlogsgravencomité, werd bijgewoond door 1400 schoolkinderen uit Holten en omgeving, vele nabestaanden van Canadese militairen, die momenteel een pelgrimage langs verschillende be graafplaatsen maken, de commissaris der koningin in de provincie Overysel, ir. J. B: G. M. ridder van der Schueren, de Canadese ambassadeur in ons land de heer W. F. Buil, de voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, lui tenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Mon- tigny, de voorzitter van het Nederlands Oorlogsgravencomitê, de heer H. Göt- sen, mr. Shannon, namens het Royal Canadian Legion, captain Dawson van de Canadese strijdkrachten, vertegen woordigers van de Canadian Next-of- Kin Pilgrimage en Holtens burgemees ter, mr. W. H. Enklaar. Neutraliteitsprofeet President Urho Kaleva Kekkonen is de promotor van Finland^ eigen aardige neutraliteitspolitiek, waar voor hy reeds tydens de tweede wereld oorlog de basis legde. Dit beleid, waarby Kekkonen het volgen van welke ideolo gie ook probeert te vermyden, is zuiver fericht op praktische doeleinden. Alleen oor strikte neutraliteit kan Finland zich economisch gunstig ontwikkelen, meent de 62-jarige president. Het woordje „strikt" echter duidt Kekkonens zwakste plek aan. Zijn tegenstanders geven er een andere uitleg aan dan hij en zy menen, dat de president niet „strikt" genoeg is, waar het de neutra liteit van zyn land in de verhouding tot Rusland betreft. Intussen gaat de heer Kekkonen rustig zijn gang. Al sinds zijn Jeugd speelt hy een actieve rol in de politiek van Finland. Weinig tegenslagen hebben hem van het toneel kunnen verdryven en wanneer hy eens uit de voorste rijen verdween, dan was dat maar voor korte duur. President Kekkonen is in feite zelfs de lopulairste figuur in Finland. Hij heeft lat voor een groot deel te danken aan de uitgerekende wyze, waarop hg' recla me voor zichzelf maakt. De Finnen leven nu eenmaal in de dreigende scha duw van de Russische beer. En of ze dat nu prettig vinden of niet, ze moeten wel een beetje rekening houden met de kracht van de Sowjet-Unie. Bovendien zijn historische banden nu eenmaal niet met één klap te verbreken. Zeker niet wanneer het gaat om de banden tussen een klein en een groot land. Het ligt voor de hand dat de Russen nu en dan proberen de kleine buurman te intimi deren. Dat is ze echter zeer slecht ge lukt sinds Kekkonen in Finland de baas is. Kekkonen is een koele berekende politicus met de zelfbeheersing van een atletiekkampioen (wat hij inderdaad ook driemaal is geweest) en bovendien voelt s van rr-Jk de hand drukt, maar ook durft te zeggen waarop het staat. Van deze gemakke lijke omgang met de Russische leider heeft Kekkonen wel eens een beetje misbruik gemaakt. Hg gaat er eigen lijk prat op, dat de Russen alleen naar hém luisteren als het om Finse zaken Taat en hy doet wel eens voorkomen lat hy onmisbaar is. Die vriendschappelgke omgang met Kroesjtsjew heeft Kekkonen ander zijds in het westen nu ook weer niet zo'n beste naam bezorgd. Men wan trouwt de gewiekste staatsman eigen- lgk een beetje. Men staat wat vreemd tegenover die goede verstandhouding tussen een Fin en een Rus. Er is al eefls geprobeerd een oorzaak aan te wij zen voor de goede persoonlijke betrek kingen tussen Kekkonen en Kroesjtsjew, maar men kwam niet verder dan het noemen van een eigenschap, die beide staatslieden gemeen hebben: zy zyn na- mebjk altyd „klein" gebleven ondanks de hoogheid van hun post. Kroesjtsjew gaat graag als gelijke om met de ar bei- Iers, wanneer hg op tournee is langs de Russische fabrieken. Hg is afkoms tig uit de arbeidersklasse. Ook de vader van president Kekkonen werkte met zijn handen en hg was bovendien straatarm. Vader Kekkonen verdiende zijn brood in een houtzagerg in het barre noorden van Finland, na mely k in het dorp Pielavesi, dat bgna in Lapland ligt. De jonge Kekkonen zag het leven daar in zijn minst ideale vorm. Misschien dat hij juist door die omstandigheid besloot van dat leven iets beters te maken. In ieder geval vond hg" begrip bij zgn ouders, die him zoon in staat stelden te leren, wat toentertyd helemaal geen vanzelfsprekendheid was. Eenen twintig jaar was Kekkonen, toen hy rechten ging studeren. Als werkstudent trok hy naar Helsinki, waar hy vyf jaar later afstudeerde en in 1936 pro moveerde. Als jong jurist kreeg hy een baantje bij het secretariaat van de Agrarische Party. AI is hij later nog zo vaak om gezwaaid in de politieke storm, toch is hy deze party steeds trouw gebleven. Via het partijsecretariaat kwam Kek konen in de active politiek terecht. In 1936 belandde hg in het parlement en nauweiyks een jaar later was hij minis ter van justitie. Deze post vervulde hy slechts korte tgd. Hy ruilde nog het zelfde jaar de portefeuille van justitie voor die van binnenlandse zaken. Tot de tweede wereldoorlog bleef hij lid van het kabinet, waarna hg voorlopig geen politieke rol meer wilde spelen. Over de oorlogsperiode hebben lange tyd tegenstrijdige geruchten de ronde gedaan. Tegenstanders van Kekkonen venveten hem, dat hg' vóór de nazi's was en dat de anti-nazi-artike len, die hg kort vóór de oorlog had ge schreven, slechts camouflage waren. Dat kwam omdat Kekkonen toen al neutra- liteitsideeën koesterde. Hoe dat ook geweest moge zyn, in elk geval voor spelde hij in artikelen, die hy tydens de oorlog wekelyks schreef, de ondergang van Hitiers duizendjarige rijk en waag de hij het zelfs een suggestie te doen voor de toekomst: „als Rusland als zelfstandige natie na de oorlog zou voortbestaan, dan diende Finland zich niet aan te sluiten bij een verbond dat tegen de Russische staat gericht zou zgn". Aan deze theorie is Kekkonen verknocht gebleven. En hy heeft het Finse volk voor het grootste deel meegekregen. Toen in 1958 een crisis ontstond in de Fins-Russische betrekkingen, traden Kekkonens rivalen in de stry'd om het presidentschap vrywillig terug. Onder deze rivalen was zijn voornaamste te genstander, Karl Augnst Fagerholm, de leider van de sociaal-democraten, een felle opponent van Kekkonens neutrali- teitsbeleid. Talloze malen is Kekkonen met Fager holm in woordentwisten gewikkeld ge weest. In 1948 werkte Kekkonen zelfs met de niet onbelangrijke communisti sche party samen om Fagerholm als premier te onttronen. Maar in 1950, toen Kekkonen naar de presidentszetel dong, hadden de communisten hem al weer in de steek gelaten. Het presidentschap ontging hem bij die gelegenheid en Kek konen werd toen premier. Opnieuw pro beerde hH de communisten tot samen werking te bewegen, maar het lukte hem niet samen met hen een coalitieka binet te vormen. Toch werd hg eïndelgk in 1956 met steun van de communisti sche kiezers tot president gekozen en versloeg Fagerholm. Overigens kunnen Kekkonen en Fagerholm het persooniyk goed met elkaar vinden. Kekkonens zoon Is nameliyk getrouwd met een dochter van Fagerholm. Na de laatste verkiezingen is Kekko nens positie nog meer versterkt. Hy steunt nu in steeds mindere mate op de communisten zyn leus is samenwerking met zowel oost als west. Met beide blok ken wil Finland zyn handel vergroten en Kekkonen meent dat dit streven niet in strijd ia met 's lands politieke neu traliteit. Daarom is Finland lid van de Europese vyhandelsassociatie en volgde de reg- ring in Helsinki met belangstel ling de onderhandelingen van Engeland met de E.E.G Daarom ook is president Kekkonen deze week op bezoek by pre sident Tito van Joegoslavië. Weduwe van baron De Coubertin overleden Baronesse De Coubertin, weduwe van baron De Coubertin, oprichter van de moderne Olympische Spelen, Is giste ren in de Zwitserse plaats Pully overle den. Baronesse De Coubertin was 102 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5