PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT zmmm HAÏTI DOET BEROEP OP VEILIGHEIDSRAAD Een sporthal: waarom wel in Roermond en niet in Vlissingen en Middelburg...? Situatie op Hispaniola nog zeer gespannen Erhard bemiddelt in Duitse metaalstaking Actie Sporthal actief Drs. Barkman in Djakarta aangekomen Arabische landen overwegen aanval op Israël TYFUS IN BEIEREN STRAALJAGERS STORTTEN NEER NA BOTSING BOVEN TUBBERGEN Amerikanen zouden naar Oost-Duitsland zijn uitgeweken De formule 75-25 Twee kinderen verdronken Ontnuchterend Machteloos M' Vandaag... 206e jaargang - no. 107 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. fcw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: VUssingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen red. tel. ~il6, aam tel. OOll 7iQrll-,BC .al <ï,OC <W. a ajr,-« tj Tr,.:-. j.. a - - - M-J» -.*■ -o- rZWn 11Q .nn V 7 Mlnnfllhllfff- 1 de Velde, P. 1 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer e: Markt 51, tel. 3841 lu.g.g. *c„. «UID/Oiw, au.. «w,( uy«. ur. waiu -. iel. OI1U VU.S.g. icu. loaa, au*. au*/, vur.ru.ft. rTtir'.-ftran n r, i/uu.ik.... p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359.00 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 7 mei 1963 VOORZITTER O.A.S.-RAAD„Mogelijkheid gewapend conflict nog steeds aanwezig" Haïti heeft om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd met het oog op de gespannen situatie in zijn betrekkingen met de Dominicaanse Republiek. Dit werd gisteren van de zijde der Verenigde Naties meegedeeld, kort nadat in Washington de raad van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (O.A.S.) was bijeengekomen om een voorlopig verslag aan te horen van een commissie, die op het eiland Hispaniola een on derzoek heeft ingesteld naar de crisis tussen de twee nabuurlanden. De voorzitter van de O.A.S.-raad, Gonzalo Facio, verklaarde na de spoedzitting, dat de toestand „nog steeds zeer gespannen" was en dat „de mogelijkheid van een gewapend conflict nog steeds aanwezig is". De raad heeft besloten dat het overlegorgaan van de O.A.S. in permanente zitting bijeen moet blijven om zich te beraden over de mogelijkheden om een militair con flict te voorkomen. Naar verluidt hebben de vier leden van de O.A.S.-onderzoekcommissie die zon dagavond naar Washington terugkeer den, in de raad gezegd, dat zij betwijfe len ol' de Dominicaanse Republiek een aanval zal durven lanceren, zolang de O.A.S. nog actief naar een vreedzame oplossing zoekt. Verslag President Juan Bosch van de Domi nicaanse Republiek heeft gisteren zijn kabinet bijeengeroepen om een verslag aan te horen van de opperbe velhebbers der strijdkrachten, die overal langs de grens met Haïti aan- valsstellingen hebben betrokken, ter wijl verderop in het land luchtlan dingstroepen klaar staan om ingezet te worden tegen de Haïtiaanse hoofd stad Port au Prince. Vliegtuigen van de Dominicaanse lucht macht patrouilleren langs de grens en de Dominicaanse marine heeft contact Do nieuwe Nederlandse zaakgelastigde in Djukarta, drs. C. D. Barkman, is gis teren op zyn standplaats aangekomen. Hij weru begroet door twee ambtenaren van do afdeling protocol van het Indo nesische ministerie van buitenlandse za ken. Drs. Barkman zal zich met zyn staf voorlopig in een hotel vestigen. gemaakt met marinestrijdkrachten van de V.S., die zich in de omgeving van Haiti in de Caraïbische Zee bevinden. In Amerika is bjj al dat beraad op hoog niveau de vrees voor een Dominicaanse aanval, enigszins afgenomen. BEN GOERION: Premier Ben Goerion van Israël heeft gisteren in het Israëlische parlement gezegd, dat Israël vol doende redenen heeft om aan te ne men, dat de Arabische landen een aanval op het land voorbereiden. „Wij zijn niet de enigen die deze over tuiging hebben", aldus de premier, die het parlementaire debat over de buiten landse politiek en de situatie in het Mid den-Oosten opende. Ben Goerion zei, dat de Israëlische strijdkrachten in staat zijn iedere aanval af te slaan onverschillig of deze afkomstig is van een van de drie leden van de Verenigde Arabische Republiek of van de drie landen geza menlijk. „Het gaat er echter niet om eer oorlog te winnen, doch om deze te voor komen", aldus Ben Goerion, „in de tijd waarin wij thans leven kan men nooit zeggen tot hoever een oorlog zich zal uitbreiden". Een 80-jarige vrouw en drie mannen in Beieren lijden aan tyfus. Van de vrouw is de infectiebron niet bekend. Er zou echter geen verband met Zermatt be staan. Twee broers zijn ziek geworden door het gebruik van water uit een be smette put. Zij wonen in Miirsbach bjj Bamberg. De derde mannelijke patiënt is afkomstig uit het naburige dorp Pfarrweisach. V.S. BRENGEN EEN NIEUWE TELSTARIN BAAN OM AARDE v ..u-laag (dinsdag) zal opnieuw een „Telstar"-communicatiesateiiiei vanaf de basis Cape Canaveral worden gelanceerd. De nieuwe kunstmaan zal een wjjdere baan om de aarde beschrijven dan zijn voorganger; hierdoor zal het mogelijk zjjn de verbinding tussen Europa en de Verenigde Staten gedurende iedere „overtocht" - langer te laten duren. De satelliet weegt 80 kilo, 3 kilo meer dan de eerste „Telstar". Voor de lancering zal van een verbeterd type Thor-Delta raket gebruik wor den gemaakt. De saffierblauwe en zilverkleurige kunstmaan zal een lange ellips rond de aarde beschrijven. De grootste hoogte bedraagt 10.496 en de geringste 920 kilometer. De grootste hoogte van „Telstar 1" bedraagt 5648 kilometer. Hel. aantal keren per dag, dat beelden van de nieuwe satelliet te zien zul len zijn, is echter kleiner. Door de grotere hoogte is het ook mogelijk de „Van Allen"-stralingsgordel te vermijden. Als gevolg van straling uit deze gordel vielen de beelden van „Telstar 1" tweemaal uit. Foto: de nieuwe „Telstar", EÊN TOESTEL VIEL VLAK VOOR BOERDERIJ Piloten ongedeerd f 'X sT. rJfc. HÖM Gesprek met beide delegaties Overleg tassen de beide partijen werd hervat De Westduitse minister van econo mische zaken, prof. Erhard, heeft gisteren zijn rol van bemiddelaar in de Westduitse metaalcrisis opge vat en gesprekken gevoerd met de legaties van werkgevers en werk nemers. Na een gesprek van twee uur met Erhard trokken de dele gaties zich terug voor beraad in eigen kring, 's Avonds om negen uur toen Erhard nogmaals met beide delegaties afzonderlijk had gesproken, werd het gezamenlijk overleg hervat. Woordvoerders van werkgevers en werk nemers gaven daarna een korte samen vatting van hun standpunt. De vakbonden hebben, volgens hun woordvoerder, nu officieel hun eis van een loonsverhoging van acht procent ver laagd tot een verhoging van 6 procent, die dan met terugwerkende kracht zou moeten ingaan op I april van dit jaar. Bovendien eisen zjj een verkorting van de werkweek met 2 uur per 1 januari 1964 en nieuwe loononderhandelingen in april of juni van het volgend jaar. Te hoog De woordvoerder van de werkgeversde legatie weigerde te zeggen hoe groot dc loonsverhoging is, die de werkgevers willen toestaan, maar 6 procent is vol- fens hem in ieder geval te hoog. Er ient volgens de woordvoerder ook re kening mee gehouden te worden, dat een verkorting van de werkweek met 2 uur neerkomt op een loonsverhoging met 3 procent. De directies kunnen met beide eisen tegelijk niet instemmen, aldus de woordvoerder. Het overleg duurde daar na voort. Prof. Erhard. Enkele dagen zon hébben dan ein delijk de rijke kleurige bloesem te voorschijn getoverd. Overal staan bomen en struiken in bloei en vooral op Zuid-Beveland in de bekende fruitcentra valt nu veel te genieten, zoals op deze foto, ge nomen bi] 's-Heer-Arendskerke, duidelijk is te zien. Slechts enkele dagen is de bloesem op zijn mooist en vélen nemen dan ook de gélen- heid te baat om stiel even te gaan kijken. En zo'n tochtje is elk jaar weer de moeite waard. (Foto P.Z.C.) Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de verdwijning van de twee Amerikanen, kapitein Svenson (30) en sergeant Cain (35), die volgens het O.- duitse persbureau A.D.N. naar Oost- Duitsland zouden zijn uitgeweken en daar om politiek asiel zouden hebben verzocht. Een woordvoerder van het leger ver klaarde dat de 30-jarige tankofficier Svenson eind afgelopen week werd ver mist. Svenson diende bij het tweede tankbatüjon van het eerste- regiment cavallerie, 3e divisie. Volgens A.DJST. was Svenson wnd. bataljonscommandant en zou hjj met een militair voertuig, een jeep, bij Eisenach de grens zijn overge stoken. A.D.N. meldde voorts, dat de Ameri kaanse sergeant Benjamin I. Cain even eens naar Oost-Duitsland is uitgeweken. Een woordvoerder van het leger ver klaarde, dat Cain, sergeant bij de inten dancetroepen en gelegerd in West-Ber- lijn, sinds afgelopen vrijdag werd ver mist. Q De staat New York zal met ingang van 1 juü a.s. de voorgeschreven doodstraf voor moord met voorbedachte rade en ontvoering afschaffen. per parachute naar de grond (Van onze correspondent) Gistermiddag zijn boven Lange- veen, gemeente Tubbergen, twee straaljagers van het type F 86K Sabre, tijdens het maken van een bocht met elkaar in botsing geko men en brandend neergestort. Beide piloten, de 89-jarige kapitein W. A. Jansen uit Rotterdam en de 29-jarige luitenant J. Feenstra uit .Amsterdam wisten zich met hun schietstoel nit de neerstortende vliegtuigen te bevrijden en bereikten met hun parachutes ongedeerd de grond. Een van de toestellen stortte neer in een weiland ongeveer honderd meter van een landweg. De cockpit sloeg diep in de grond, de wrakstukken lagen her en der verspreid. Het andere toestel stortte neer in een boomgaard vlak voor de boerderij van de heer H. Hankamp aan de Bovenbroekseweg in Geesteren. Een brok van en der vleugels kwam dicht tegen de zijmuur van het huis terecht, andere stukken van het toestel sloegen door één van de ruiten in de voorkamer. Bliksem De heer en mevrouw Hankamp be vonden zich op het ogenblik van het ongeluk op de deel. Zij dachten dat het onweerde en dat de bliksem in een der bomen van de boomgaard was geslagen. Een buiten spelend kind werd niet geraakt door de rondvliegende brokstukken. Beide toestellen zijn ongeveer anderhal ve kilometer van elkaar neergekomen. Aangezien er een klein detachement van de marechaussee in de buurt van het ongeluk een oefening uitvoerde, was er direct militaire bewaking aanwezig. Ook de burgemeester van Tubbergen, de heer G. B. Kolenbrander was spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. De brandweer bestreed het niet zo om vangrijke vuur, veroorzaakt door de tanks. Beide vliegtuigen waren afkom stig van de vliegbasis Twente. Zy voer den een oefenvlucht nit. Een vreemd idee: het ontwerp-bijdra- genwet is zowaar ingediend en daar- is een vast onderwerp van deze ru briek (eindelijk) in een volgende fase Tekomen. Tot dusver was het in deze ;olom een vaste gewoonte om te pas en te onpas) te verzuchten, dat het met de wetgeving van het ministerie van verkeer en waterstaat niet zo best zat en dat nu al jaren tevergeefs werd ge wacht op de zo dringend noodzakelijke bijdragenregeling voor de polders en wa terschappen. Maar nu is het dan toch zo ver: het ontwerp ligt voor ons, der tien artikelen met een memorie van toe lichting. TJqgelovige mensen zijn die er nog? D zullen het hoofd schudden bij het horen van dat getal dertien. En wan neer we er dan nog bij vertellen, dat in de memorie van toelichting artikel ne gen enige malen abusievelijk artikel acht wordt genoemd, waardoor de lezer in het begin zit te puzzelen, dan zullen len diegenen, die dertien géén prettig getal vinden, vast en zeker zeggen: „Daar begint het al..." Gelukkig, dat bestuurders van polders en waterschap pen voor hen is deze wet gemaakt nuchtere lieden zijn, die zich in het al gemeen wel voor cijfers interesseren, zii iet niet in het bijzonder voor het gets dertien. Zij hebben belangstelling voor het verhoudingsper centage van deze wet, een verhouding die wordt aangegeven met de formule 75-25. Deze cijfers vor men de praktische uitwerking van het eerder aanvaarde principe, dat de Del tawerken niet door het rijk alleen wor den betaald, maar ook door de streek, in feite dus een uitwerking ook van de oude spreuk: wie het water deert, die het water keert. Deze 75-25 formule komt er op neer, dat de polders en waterschappen vijfentwintig procent moeten bijdragen in de kosten van het op deltahoogte-brengen van de zeewe ringen, terwrjl in die gevallen, waar dijk versterking achterwege kan blijven om dat een afsluitdam wordt aangelegd, het rijk vijfentwintig procent van In een sloot langs de Langevoortseweg in Enter is gistermorgen de 1 jaar oude Dirk Klein Nagclvoort in de naby- heid van de ouderlijke woning verdron ken. De kleuter was van huls weggelo pen om naar een tante, die in de buurt woont, te gaan. In een ondiepe kleine vijver achter een herenhuis aan de Rembrandtlaan in Veghel verdronk gistermorgen om streeks kwart over tien de tweejarige Jakob Guns. Het woonhuis van het jongetje grenst aan de tuin van het herenhuis, waar de kleine vrij dikwijls kwam. Toen men'hem ontdekte en uit het water haalde, was hjj reeds overle den. Koninklijk paar naar Rotterdam en Europoort H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen dinsdag 14 mei ter gelegenheid van de nationale havendag deelnemen aan een tocht van Rotterdam naar Hoek van Holland aan boord van de „Pieter Caland". Nader vernemen wij, dat dit een bezoek geldt van het koninklijk Ëaar aan de Rotterdamse haven, 'e tocht met de „Pieter Caland" zal het koninklijk paar onder an dere langs de Europoortwerken voeren. In Limburg: wél geld; in Zeeland nauwelijks geld MET EEN begrijpelijke jaloezie praten Zeeuwse sportlieden, die bij tijd en wijle wel eens een wedstrijd in Limburg moeten spelen, vaak over de sportac commodatie in die provincie. „Plaatsen, die daar al een sport hal hebben of er nog een krij gen, zijn echt niet zoveel groter dan Middelburg, Vlissingen of Goes", zeggen ze dan. En steeds weer komt er dan die nauwelijks te beantwoorden vraag: „Waar om daar wel en hier niet Het lijkt inderdaad allemaal wat on rechtvaardig verdeeld. Roer mond (35.000 inwoners) bij voorbeeld bezit al enkele jaren een schitterende sporthal, een dorado, een paradijs voor hand ballers, volleyballers, atleten, basketballers, tafeltennissers Men weet het: ook Vlissingen „Actie Sporthal" heeft sporthal- plannen. Maar de eerlijkheid gebied te zeggen, dat bet nu nog weinig meer is dan een toekomstdroom: de plannen lijken vrij uitzichtloos. Zo echter niet in Limburg. ïn Geleen (31.000 inwoners) bijvoorbeeld zijn de plannen helemaal klaar. „Bent U financieel nog niet rond?", vroegen we aan de sportambtenaar van die plaats. Antwoord: „Daar hangt het niet op, het geld is er wel. alleen de rijksgoedkeuring nog". Geleen heeft goede hoop die goedkeuring nog dit jaar te krijgen. Een identiek verhaal kan verteld worden over Sittard (30.000). Venlo (50.000) en Heerlen (70.000). Niet al leen de plannen zijn er, maar ook het geld is erVoor Venlo staat het al vast: deze gemeente zal binnen kort de rijksgoedkeuring krijgen. En hic is het Uier? Ongetwijfeld: Vlissingen timmert al ijverig jaren lang tuin de weg voor een sporthal. Acties werden gehouden, sportlieden betaalden jarenlang iedere maand een dubbeltje extra, maar liet bijna ontnuchterende resultaat is, dal er nu nog „maar" om en naby 10.000 by eikaar is, voor een sporthal, die f 700.000 1.000.000 moet kosten. Een door een architect uitgewerkt plan Is er al wel, maar het geld Middelburg doet het wat minder op vallend, maar achter de schermen wordt ook in die plaats voor een sporthal geijverd. Zo bezocht het ge meentebestuur van de Zeeuwse hoofd stad onlangs nog de prachtige sport hal van Roermond, Als de Limburgse deskundigen dan ook horen hoe In Zeeland de stand van zaken bij de voorbereiding is, komen ze met een onverbloemde me ning: „Waarschijnlijk hebben Middel burg en Vlissingen voorlopig de boot gemist, want hier in Limburg liggen de plannen kant en klaar, het geld is er. het wachten is alleen op de rijksgoedkeuring, die vanzelfsprekend al is aangevraagd. Steeds meer ge meenten krijgen de plannen technisch en financieel rond en kunnen dus om goedkeuring vragen". Vlissingen staat dus machteloos voor een financiële barrière. Niet alleen is er om en nabij drie-kwart miljoen no dig. maar voor de betrokken instan ties (vooral de gemeente) is 't jaar lijks exploitatietekort afschrikwek kend. Er is namelijk becijferd, dat de Vlissingse sporthal een jaarlijks ex ploitatietekort van 50.000 (of on geveer 1,70 per inwoner) zal heb ben. Maar hoe doen die andere ge meenten het dan?, zal men met eni ge verbazing afvragen. In Roermond ging het zo. Geboeid keek sportambtenaar L. Pangels van Roermond in 1960 naar een Duitse t.v.-uitzending over een op het oog uitstekende sporthal in Münster. „Die hal kostte maar 198.000 mark", weet de heer Pangels nog. Samen met wethouder, die ook al spoedig warm liep voor het plan, ging hij kijken. Helaas, een desillusie: de goedkope sporthal bleek niet van goede kwali teit. Niettemin: het plan was gebo ren en werd uitgewerkt. De Roer- Zie slot pag. 2 kol. 5) Opnieuw doet de „Actie Sporthal" in Vlissingen een energieke poging om een fikse stap dichter bij het gestelde doel te komen: een sporthal in deze plaats. Vanavond begint in Vlissingen namelijk een huis-aan-huis-collecte, waarvoor de leden van vele Vlissingse sportverenigingen zijn ingescha keld. Gestoken in trainingspak zullen de jongens en meisjes van huis tot huis trekken. Opwekkende muzikale medewerking is er van de drum bands van de Vlissingse Turnvereniging en van Oranje Nassau, van de dansband van Olympus (die zich per vrachtwagen laat vervoeren) en van de muziekkorpsen Ons Genoegen en Sint Caecilia. Hoezeer een sporthal de sportbeoefening in een plaats kan beïnvloeden, is onder meer te lezen in dit artikel over de sporthal van Roermond. Een zo schitterende accommo datie, dat er in de afgelopen twee jaar 84 gemeentebesturen (waarbij wel die van Middelburg, maar nog niet die van Vlissingen) naar Roermond trokken om eens polshoogte te nemen. ftantlijn de getallen 75-25. en zal begrijpen, dat deze wet voor Zeeland van groot belang is. Van- ook, dat er met zoveel spanning irovincie, waar de concentratie tot op Lit ogenblik nog niet van de grond is ;ekomen. Men zou het wetsontwerp in Lit opzicht een stok-achter-de-deur kun- Len noemen: voor de betaling van de vijfentwintig procent komen namelijk eveneens met zee-werende polders in aanmerking. Zij worden door de minis ter na overleg met G.S. voor dit specia le doel als éen geheel beschouwd: een soort concentratie ad hoe dus. Het belangrijkste van al is echter de vraag of de formule 75-25 gunstig is of niet. Wij zijn niet in staat daarop een afgerond antwoord te geven: de stof is daartoe te gecompliceerd en slechts met behulp van concrete gege vens is vast te stellen of het hier om een gunstige regeling gaat. Aanvanke lijk was een veel slechtere verhouding genoemd, namelijk 60-40, maar deze formule was gekoppeld aan een alge mene bijdragenregeling, die de draag kracht van ae polders als uitgangspunt had. Deze laatste regeling is echter van de baan en als het ware in dit nieuwe ontwerp ingebouwd. Vergeleken bij het aanvankelijke percentage is dus de for mule 75-25 wél een verbetering, maar het is de vraag of men met de inbouw van het „plafond" de clausule over de draagkracht de steen der wijzen heeft gevonden. De draagkrachtclausule is namelijk mede aan de pachtwaarde gebonden en daarmee is een niet stabiele norm in de wet geïntroduceerd. Het i3 boven dien de vraag of een dergelijke pacht- waardeclausule toereikend is: de draag kracht van de polder heeft immers ook te maken met andere waterschapstaken dan de instandhouding van de zeewe ring. We denken in dit verband aan de waterbeheersing, aan de steeds toene mende eisen, die aan de wegen worden gesteld e.d. Het zal daarom dringend nodig zijn, dat de consequenties van het aoor de regering gekozen systeem door de belanghebbenden grondig wor den bestudeerd. Met name de Zeeuwse Polderbond en uiteraard de Unie van Waterschappen zullen naar we aanne- m onverwijld aan het werk gaan. Voor de studie van het ontwerp is ge lukkig nog wel tijd: minister Kort hals zal het ontwerp niet meer in de Staten-Generaal verdedigen, zodat eerst een nieuwe bewindsman zich in de stof zal moeten inwerken. Ook de Tweede Kamer in nieuwe samenstelling moet op gang komen voordat het voorlopig ver slag kan worden uitgebracht. Afgezien daarvan lijkt het ons overigens meer dan gemotiveerd, dat belanghebbenden enige tijd vragen voor bestudering van het ontwerp: het ministerie van verkeer en waterstaat heeft er zes jaar over gedaan voordat ze tot indiening kon be sluiten. Allicht dat de instanties ter an dere zijde enig recht hebben op tenmin ste enkele maanden... .is het 200 jaar geleden, dat de Poolse vrijheidsstrijder en Franse maarschalk Jozef A. Poniatowski te Wenen werd geboren. Zwitserland tot raad van Europa toegetreden Zwitserland is gisteren officieel toege treden tot de raad van Europa. Gister ochtend om half 10 heeft de Zwitserse minister van buitenlandse zaken, Wah- len, die toetredingsakte in Straatsburg overhandigd aan de secretaris-generasQ van de raad van Europa, Benvenuti. De Zwitserse minister is daarna offi cieel verwelkomd in het comité van mi nisters van de raad. De Franse oud minister Pierre Pflimlin is bij acclama tie gekozen als voorzitter van de raad- fevende vergadering van de raad van luropa, waarin parlementaire afgevaar digden uit 17 Europese landen zitting hebben. Er waren geen tegenkandidaten gesteld. Pflimlin, een christen-demo craat, volgt de Deense liberaal Per Fe- derspiel op, die drie jaar voorzitter is geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1