C.-H.U.-Iijstaanvoerder sprak in Middelburg Vragen in raad Souburg rond het „Burgplan" Ramp op de Nijl: 113 doden AGENDA WALCHEREN Raad Zuidzande nog geen oordeel over herindeling HERDENKING CONSTITUERING REMONSTRANTSE KRING Voorstel van b. en w. INVOERING VAN RIOOLBELASTING IN VLISSINGEN NOODZAKELIJK DR. W. J. SCHUIT GAF ZIJN VISIE OVER „KABINET DE QUAY" Herdenking op Franse kerkhof op 18 mei „ADOLF HITLER IS DOOD" Bij brand in bioscoop in Senegal 64 doden MAANDAG 6 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 In City-theater Over actuele problemen en karakter van de Unie In een vergadering van de kamerkring Middelburg van de Christelijb-Histo- rische Unie beeft zaterdagmiddag de lijstaanvoerder van de Unie, mr. H. K. J. Beernink aan de hand van het zo juist verschenen „manifest '63" het be ginsel-program van de C.H.U- bespro ken. Na afloop van zyn ln het City- theater te Middelbnrg uitgesproken rede de belangstelling voor deze blj- eeuskomst was zeer goed beant woordde de heer Beernink oog een groot aantal vragen, waarbij de problematiek van grondprijzen, oesterteelt en delta- bijdragewet aan de orde kwam. Mr. Beernink besprak in zijn rede al lereerst het karakter van de C.H.U., om vervolgens in te gaan op enkele actuele vraagstukken en de oproep van de Unie aan het Nederlandse volk. zich op de betekenis van de komende ver kiezingen te bezinnen. Over het karakter van de C.H.U. als beginselpartij zei de Beernink. dat over heid en volk zich bij beslissingen op staatkundig terrein dienen te richten naar het Evangelie. Zo kwam hij op een vergelijk van de C-H.U. met de P. v.d-A. en de V.V.D. Bij de bespreking van de actuele vraag stukken stond de lijstaanvoerder al lereerst stil bij de zorg voor de vergeten groepen en de sociaal zwakkeren, on der meer de mensen met de A.O.W.- uitkering. „De A.O.W.-uitkering moet worden verhoogd tot een sociaal verantwoord minimum" aldus mr. Beernink vervolgens nam hij de kleine boeren en de kleine middenstanders onder de loep, welke laatste door de wer king van het grootbedrijf in moeilijk heden verkeren. Over de situatie ln de landbouw zei hij: „De ontwikke ling gaat de richting uit van meer steun aan de landbouw". Mr. Beernink, sprekende over de men sen, die zo snel mogelijk tot ontwape ning willen overgaan, weigerde te ge loven. dat Rusland zich ln een dergelijk geval ook zal ontwapenen: ontwapening zou slechts een uitnodiging aan Rus land zijn hier binnen te vallen. De C-H.U. staat het streven voor tot al gehele afschaffing van de kernbewape ning, aldus de lijstaanvoerder, die ver volgens constateerde, dal het sociaal- economisch beleid in Nederland ln de afgelopen vier jaar juist ls geweest. De oorzaak van de achterstand op het gebied van de woningbouw zocht de heer Beernink in een uit 1950 daterende uitspraak van minister In"'t Veld, die destijds over maatregelen sprak tegen een dreigende werkloosheid onder de bouwvakarbeiders. „Daardoor hebben we nu te weinig bouwvakarbeiders", aldus spreker. Het onderwerp „belastingvraagstuk ken" aansnijdend zei mr. Beernink: „De Kamerleden vergeten groep Mr. Beernink, de lijstaanvoerder van de C.H.U., die zaterdagmid dag in Middelburg sprak, deed nog een onthutsende mededeling: tot de vergeten groepen mogen ook de kamerleden worden gere kend. Hij fundeerde deze stelling op een bericht in een dagblad, dat de opbrengst van een collecte voor do vernieuwing van d< para menten altaarversierselen ln een r.-k. kerk meldde. Hierin werd gesproken over „de collecte voor het parlement". Afscheid mej. Van Kalmthout te Goes Mej. A. A. M. van Kalmthout te Goes, onderwijzeres aan de r.-k. Mariusschool heeft zaterdagmorgen na 47 jaren het onderwijs te hebben gediend, afscheid genomen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De scheldende onderwijzeres werd een bij zonder hartelijk afscheid bereid door personeel en leerlingen van de school. Het afscheid begon voor mej. Van Kalmthout met een heilige mis ln de parochiekerk, die werd opgedragen door deken C. P. M. Holtkamp. Daarna volg de 't afscheid op school. Te midden van de leerlingen uit de vijfde klas in welke klas mej. Van Kalmthout de laatste tijd les gaf werd de schei dende onderwijzeres het schoolgebouw binnengevoerd. In de hal van de school sprak een der leerlingen, Margo van Stee, een welkomstwoord tot mej. Van Kalmthout. Met schetsjes, voordracht en dergelijke presenteerden de verschillen de klassen zich vervolgens aan de schei dende onderwijzeres. De leerlingen uit de zesde klas deden het schoolverleden van mej. Van Kalmthout herleven en de leerlingen van de vierde en vijfde klas brachten een afscheidsrevue. Namens de leerlingen boden Rita Raes en Corric Bosma de scheldende onderwijzeres een geschenk aan. Voorts werd het woord gevoerd door het hoofd der school, zuster Clara, die woorden van dank richtte aan het adres van mej. Van Kalmthout voor haar wij ze van lesgeven. Ook zij bood een ca deau aan. Eveneens sprak nog deken C. P. M. Holtkamp. Middelburg - City: Ritlfl ln Amsterdam, 20 uur. 14 Jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 918 uur. Vlissingen - Alhambra: Eén voor allen, allen voor één, 20 uur, 14 Jaar. Goes - Grand: De Corslcaanse tweeling broers, 20 uur. 14 laar. Bergen op Zoom Roxy: Als twee drup pels water, 20 uur, 18 Jaar. Luxor: De langste dag, 19.30 uur, 14 Jaar. Terneuzen Concertgebouw: Ensemble met een maand op het land voor Z.V.U., 20 Hulst Bioscoopgebouw: Jong en door trapt. 20 uur. 18 Jaar. Axel —Het Centrum: Vroeg rijp, 20 uur, 18 Jaar. IJzeixiiJUe Hofzlchttheator: Romance la carte, 20 uur, a.l. V.V.D- heeft zich met de voorgenomen verlaging vergist, dat ls in de Kamer toegegeven. Het zit er inderdaad niet in- Wat de C.H.U. wil. is belastingver laging voor de vrijgezellen, een verla ging van de progressie in de midden groepen en verhoging van het bedrag, waar beneden men geen belasting be hoeft te betalen". Aan het slot van zijn betoog zei de heer Beernink te mogen verwachten, dat de C.H.U. op 15 mei op vooruitgang mag rekenen. Hij zag zich in die me ning geschraagd door prognoses in dag bladen. „Wfl gaan de verkiezingen met vertrouwen tegemoet, daarom roep ik U op laksheid en lauwheid af te leggen en de zaak met blijmoedigheid en en thousiasme aan te pakken". De vergadering werd geleid door het Tweede-Kamerlid C. F. van der Peijl uit Goes, de voorzitter van de kamerkring Middelburg. MIDDELBURG Deze week collecte kinderbescherming Aanvullend krediet voor restauratie Het Middelburgse Comité van de Samen werkende Kinderbescherming Organisa ties schrijft ons: Het is een verheugend verschijnsel, dat de hulp aan Lichamelijk en geestelijk ge handicapte kinderen in brede lagen van ons volk de aandacht krijgt, die zfl ver dient. Een aandacht, die daadwerkelijk in materiële en morele steun wordt om gezet. Naast de hierboven genoemde kin deren zijn er nog veel, die buiten hun schuld niet in eigen gezin kunnen worden opgevoed als gevolg van nare en verdrietige omstandigheden in het ou derlijk milieu. Veel instellingen, van alle denkbare le vensbeschouwelijke achtergronden, heb ben de handen ineengeslagen om te po gen het leed van deze kinderen niet al leen dragelijk te maken maar hen te helpen op de weg naar het vinden van nieuwe levensvreugde. In Middelburg zal daartoe de Nationale Collecte Kin derbescherming in de week van 6 tot en met 11 mei aanstaande worden gehou den. VUSS1NGEN Vacature Zeemans- en Vissersbeurs Door het aan de heer A. Woltering ver leende ontslag als secretaris-penning meester, ls er een vacature ontstaan in de Zeemans- en Vissersbeurs te Vlissln- gen. Ter voorziening in deze vacature hebben b. en w. van Vlissingen de raad de volgende aanbeveling gedaan: 1. de heer Roelse, adjurct-commies op het Vlissingse secretarie en 2. de heer J. Reijnhout. adjunct-commies le klas op deze secretarie. Aankoop panden in de binnenstad B. en w. van Vlissingen stellen de ge meenteraad voor over te gaan tot aan koop van de panden Rioolstraat 13, Pa lingstraat 15 en van een gedeelte ach tertuin van het pand Vlissingsestraat 72 te Koudekerke. Het pand Rioolstraat 13, eigendom van J. Blankenburgh te Vlis singen, kan als ruilobject dienen voor een in de eerste fase van het sanerii plan gelegen pakhuis, dat de gemeente voor uitvoering van dit plan moet aan kopen. Het pand Palingstraat 15 van de heer P. Pauwels te Halsteren ver keert in desolate toestand, de grond aan de Vlissingsestraat te Koudekerke van de heer Chr. Schipper te Koudekerke ligt in het uitbreidingsplan „Paauwen- burg". Reparatie Willem III kazerne Op de agenda van de Vlissingse ge meenteraad staat een voorstel van b. en w., waarin wordt gevraagd een bedrag van ƒ2500 te voteren voor het repare ren van dak en goten van de linker vleugel van de voormalige Willem III- kazerne. Bij de laatste reparatie is ge bleken, dat er nog steeds regenwater door de muren slaat. Dit euvel kan slechts afdoende worden bestreden, in dien wordt overgegaan tot het aanbren gen van een nieuwe laag rubberoid en vernieuwing van de goten. Renteloos voorschot voor speeltuin „Het fort" B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor aan de speeltuinvereniging „Het Fort" een renteloos voorschot van 650 te verlenen, af te lossen in ten hoogste vijf jaar. als bijdrage in het exploitatie tekort. Door bijzondere omstandigheden is bij de vereniging bovendien een liqui diteitstekort ontstaan. Dit tekort ont stond, doordat een door de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" koste loos vervaardigde klimkooi voor de speetuin van een fundering moest wor den voorzien en doordat er tevens op korte termijn een bergruimte nodig was voor het opslaan van losse toestellen. O.- EN W.-SOUBURG Raad gaf garantie voor muziekconcours De raad van Oost- en West-Souburg is vwwoamiHHoo. oi,',1 -aan met een ie een w voor een eventueel nadelig saldo van het muziekconcours ln Souburg op tweede pinksterdag. Er komt een tent voor 2000 toeschouwers. Bij de rondvraag kwam onder meer een geluidsinstallatie ter sprake voor de ge meente, alsmede een rijwielstalling bij de P. Louwerseschool en de vuilnisbelt van Vlissingen, die wanneer deze ln brand is gestoken nogal wat hinder aan Souburg veroorzaakt. Over dit laat ste punt zal contact met Vlissingen wor den opgenomen: de beide andere punten zullen ook worden bezien. Wethouder G. J. Janse deelde mee, dat voor de P. Louwerseschool een plan tot verbetering van de zoutschade op sta pel staat, waarin dan de bouw van een rijwielstaling kan worden verwerkt. Men wil de stalling echter eerder gereed heb ben. De raad verleende medewerking kosten voor aanleg van telefoon in de Beatrix- en Marykeschool en in de school met de bijbel, alsmede aan aan koop van een stofzuiger voor de Juliana- school. De heer G. Broere werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand in verband met een be noeming te Amersfoort. Opnieuw zal de gemeenteraad van Vlis singen in de eerstkomende raadsverga dering een voorstel behandelen, waarin b. en w. verzoeken een aanvullend kre diet van 12.270 te verlenen voor res tauratie en verbouwing van het pand Hellebardierstraat 4, welk bedrag ten laste komt van de kapitaaldienst der ge meentebegroting voor 1963. In de ver gadering van 26 oktober 1960 besloot de raad reeds tot verbouwing en restaura tie van het pand en werd een krediet van 26.384 verleend. In de vergadering van 23 februari van het vorig jaar werd een aanvullend krediet van ƒ9061 ver leend. PROPAGANDAMIDDAG VRIJE BOEREN TE MIDDELBURG Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van de organisatie van vrjje boeren de heer H. Koekoek uit Bennekom, in de Bo- gardzaal te Middelburg een honden voor Zeeuwse symp; van en belangstellenden voor deze groe pering. Deze middag, door ongeveer 40 mensen bijgewoond, stond onder leiding van de G. Biemens uit Schoondijke. Deze stelde aan het begin van de verga dering voor een minuut stilte in acht te nemen ter herdenking van de gevalle nen. De heer Koekoek gaf hierna een uiteen zetting van het streven van de vrije boe ren, die zich voornamelijk kanten tegen de geleide economie. De spreker merkte hierover met betrekking tot de land bouw onder meer op: „de geleide eco nomie heeft de overproduktie niet te gengehouden" en „de geleide economie kost veel te veel geld door al die amb tenaren". Van de vrfje boeren, die sinds 1946 vechten voor een vrije economie is, aldus de heer Koekoek, 95 tegen het landbouwschap. „Het landbouwschap kost per jaar 9 miljoen gulden. Wij heb ben er geen enkel voordeel van", zo vertelde de voorzitter, die daarna nader inging op de kwestie „Hollandse veld" het onder werp „Wat is uw strijd?" Het was de eerste maal, dat in Zeeland een dergelijke bijeenkomst werd gehou den. Na afloop kregen de aanwezigen een editie van het tijdschrift „De vrije boer" uitgereikt. Rondje taartjes in raad Souburg De raadsleden van Oost- en West- Souburg zijn vrijdagmiddag in de vergadering verrast met taartjes. Deze geste kwam van wethouder F. Leenhouts en was bedoeld als dank voor de vele blaken van be langstelling, die hij 1 mei jl. had ondervonden bij zijn 40-jarig hu welijksfeest. „Het leven is de laat ste dagen zo goed voor mij ge weest, dat ik nu graag eens iets terug willen doen", zo zei hij. Bur gemeester B. G. H. ter Haar Ro- meny zei in zijn dankwoord na mens de raad, dat die belangstel ling vanzelfsprekend is: „U en uw echtgenote nemen een bijzondere plaats in onze gemeente in". „Lijnbaanpromotor aangezocht" Rijksmiiienstandsconsalenl deed mededeling zonder voorkennis van b. en w. B. en w. van Souburg «-aren verrast, dat de rljksmiddenstandsconsulent A. Korstanje heeft bekend gemaakt, dat voor het Burgplan ln Souburg de Lijn baanpromotor-ontwerper J. O. Koegen- boeg is aangetrokken. De heer Korstan je heeft gemeend de sluier te moeten oplichtenhet was echter tactvoller, han diger geweest, als hij had kans gezien met ons contact op te nemen. Maar ik kan my voorstellen, dat zijn hart er vol van was. Dit antwoordde burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Oost en West-Souburg de raad, die vrijdag middag vergaderde. Het raadslid G. van Sluijs (a.r.) had dit onderwerp aangesneden naar aanlei ding van wat hij in ons blad had gele zen. B. en w. van Souburg waren dus niet van te voren op de hoogte gesteld, overigens was de raad met de opmer king van de burgemeester gerustgesteld. De heer Koegenboeg zal inderdaad als coördinator van het winkelcentrum op treden, aldus de burgemeester. Hij heeft telefonisch het Souburgse gemeentebe stuur meegedeeld, dat het plan door gaat; het gemeentebestuur had nog eni ge voorwaarden gesteld. Er zijn nog een paar knelpunten zoals de doorbr--^- verschillende punten. In het plan is nu ook opgenomen een nieuw groepsbureau van de rijks politie en een nieuw postkantoor. Wat het plan verder betreft: er is een behoorlijk aantal gegadigden. De oor spronkelijke opzet van 70 winkelbe drijven is teruggebracht tot 30 en het plan zal een zekere beslotenheid heb ben, dit naar aanleiding van opmer kingen van de heer Koegenboeg. „Het plan is te open ln het gedetailleer de uitbreidingsplan, het plein zal kleiner worden en er is ruimte opengelaten voor het parkeren van auto's achter de win kels. Het ls te verwachten, dat de heer Koegenboeg op korte termijn met een architect van allure zal komen. De rea lisering hopen wij in drie fasen te ver wezenlijken", aldus burgemeester Ter Haar Romeny, die verder zei het volste vertrouwen te hebben in de heer Koe genboeg en beloofde, dat het plan, zodra het gereed is, in de raad komt. „VISITEKAARTJE" De raad had zich tevoren geschaard rond een fauteuil en een tafeltje met stalen van vloerkleden, van stoelbeklc- ding, en met folders; meubilair dat de raad als voorbeeld moest dienen voor een nieuw „visitebaartje" in de raad huishal: een bankstel (bank met twee fauteuils), een saontafeltje en een kar pet. Totaal zon dit meubilair, ter ver vanging van het huidige zitje in de hal, op omstreeks ƒ1800 komen. Bevolkingsonderzoek t.b.c. De gemeente Vlissingen wil ook in 1963 een algemeen bevolkingsonderzoek op tuherculose houden. De kosten worden, rekening houdende met de stijging der lonen van de bij het onderzoek inge schakelde personen en van de kosten van aanschaffing der registratie- er stamkaarten geraamd op 4000. B. er w. verzoeken daarom de raad een kre diet van 4000 te verlenen. Officiële publikatie VLISSINGEN. OPENSTELLING OUD ARCHIEF. B. en w. van Vlissingen brengen ter open bare kennis, dat te rekenen met Ingang 4 mei 1983 tot nadere aankondiging het oud-archief voor het publiek alleen zal zijn opengesteld op zaterdag voormiddag van 8.30 uur tot 12.30 uur. Vlissingen. 3 mei 1963. VLISSINGEN. RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 10 mei 1963. des namiddags te 2.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad zal wor den gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen, 3 mei 1963. „Dat kan uit een paar douceurtjes, die ons nog van het rijk staan te wachten" aldus de burgemeester, die verwachtte, dat Gedeputeerde Staten de aankoop wel zullen goedkeuren. Afwijzing door G.S. zagen enkele raadsleden namelijk als een soort „zwaard van Damocles" bo ven Souburg zweven. Ook was vraag (van de heer Jac. Sinke (c.h.), waarom niet Souburgse winkeliers zijn ingeschakeld, omdat men te rade was gegaan bij een Middelburgse woning inrichting. In stilte had de burgemeester gehoopt, dat het meubilair er vóór Pink steren zou zijn: dan ls er in Souburg een harmonie- en fanfareconcours met onder meer een ontvangst van de deel nemers op het gemeentehuis. De raad wilde nog niet meteen van dit „polsen" een voorstel laten maken. Een en ander zal nog eens aan de hand van gemaakte opmerkingen worden bekeken door b. en w., waarna er een voorstel in de raad komt. KRITISCH Een kritische noot kwam nit de raad bij een verzoek van de stichting Waarborg- instituut voor de tuinbouw in Zeeland aan de gemeentebesturen om garantie te verlenen voor een eventueel tekort op de borgstellingen, die het instituut wil verlenen. Het besluit hiertoe, was, meende een raadslid, wat minder duidelijk gesteld, waardoor de gemeente méér zou beta len dan in wezen bedoeld is. Overigens, zo zei burgemeester Ter Haar Romeny, was dit besluit overgenomen van het in stituut zelf. De Souburgse raad is de eerste, die een en ander opmerkte. Daar om ging men niet meteen akkoord, maar zal nog eens contact met het In stituut worden opgenomen. De circulaire inzake de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen ls In de vrijdagavond gehouden vergade ring van de raad der gemeente Znid- zande door burgemeester H. P. Ever- wijn aan de leden ter kennis gebracht. Gezien de korte tjjd, die is verlopen se dert de verschijning daarvan, werden de besprekingen over de herindeling be perkt tot een algemene oriëntatie. •Het ligt ln de bedoeling deze belang rijke aangelegenheid in een volgende vergadering in discussie te brengen, zo dat de leden gelegenheid hebben zich hierover een oordeel te vormen. De heer A. Luteijn wees er op dat de gegevens die in de stukken zijn vermeld wel erg bescheiden zijn om een behoorlijk oor deel hierover te geven. Hij wilde bij voorbeeld ook een overzicht van leef tijdsopbouw en beroepen van de bevol king van de bij de combinatie betrok ken gemeenten. Toegezegd werd dat b. en w. zullen onderzoeken of deze en mo gelijk nog andere gegevens kunnen wor den verkregen. meente Zuii de plaatselijke meubelindustrie als- nog 4 woningwetwoningen uit het contingent 1963 toegewezen. De raad besloot deze woningen te laten bou wen in het uitbreidingsplan. De aan besteding van deze woningen zal onderhands geschieden. Burgemees ter en wethouders werden gemach tigd tot gunning over te gaan zodra goedkeuring van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid is verkregen. Botsingen in en nabij Bergen op Zoom Op het kruispunt Bosstraat-Linden- baan te Bergen op Zoom botste een anto, bestuurd door J. K. wonende te Njjmegen op een auto, bestuurd door G. P. wonende te Krabbendijke. P. die van de Bosstraat kwam en in de rich ting Antwerpsestraat reed, verleende geen voorrang aan K. Beide voertuigen liepen schade op- Vrijdagmiddag had een verkeersonge val plaats op de weg van Bergen op Zoom naar Tholen. Een vrachtauto, be stuurd door P. F. B., wonende te Acht- hoven moest met zijn wagen naar links uitwijken om een geparkeerd staande auto te passeren. De auto kwam hier door op het linker weggedeelte terecht, op het moment dat van de tegenover gestelde richting H. M. uit Halsteren naderde. Een botsing was niet meer te voorkomen. Van de wagen van B. raak te door deze botsing een schot van de laadbak open, waardoor 1 ton aardap pelen op het wegdek terecht kwam. Het verkeer naar en van Tholen onder vond enige vertraging. In Vlissingen en Middelburg Discussie rond „beschikken over leven en dood" De remonstranse kring Midden-Zeeland herdacht dit weekeinde het tweede lus trum van haar constituering. Ter ge legenheid hiervan was er zaterdagavond in „De Schakel" te Middelburg een dis cussieavond over het onderwerp schikken over leven en dood" en zon dagmorgen ln de doopsgezinde kerk te Vlissingen een kerkdienst, waarin voor ging dr. H. J. Heering, remonstrants predikant te Den Haag. Bovendien was er na afloop van de kerkdienst een druk bezochte receptie in gebouw „Ophlr" Vlissingen. Velen toonden belangstelling voor de discussieavond, waar een theoloog, een jurist en een medicus het onderwerp be lichtten. De heer P. Scherft, voorzitter van de kring, verwelkomde onder meer belangstellenden van vrijzinnig her vormde, doopsgezinde en van humanis tische zijde, waarna ds. J. van Beek, predikant van de kring, in zijn inleidend woord verband legde tussen het discus sieonderwerp en de herdenkingsplech tigheden op de 4de mei. GEDACHTENWISSEL1NG In korte speeches bezagen achtereenvol gens dr. L. P. Roegholt, internist te Middelburg, mr. B. S. Sieperda,vice- president van de Middelburgse recht bank, en dr. H. J. Heering, remon strants theoloog, het onderwerp. Deze avond gold eerder een uitwisseling van gedachten over het onderwerp dan het tot een conclusie komen, niet alleen dat het onderwerp daarvoor te verstrek kend was, of, zoals dr. Heering 't onder meer stelde „men moet niet generalise ren en niet moraliseren: moraal is een slechte hulp in het lijden", maar ook, zoals dr. Roegholt het in zijn stellingen onder meer weergaf: het leven is een gave Gods, vast verbonden aan het le ven is het lijden en ook dit ligt in Gods bedoeling. Mr. Sieperda bezag hoe de huidige Ne derlandse wetgeving en rechtspraak te genover het vraagstuk staat. Dr. Hee ring noemde het „iets hypocriet", dat men zich in deze tijd zo zou opwinden over de Softenonkwestie, waar men kin deren bij miljoenen heeft gedood in de oorlogen, ln het verkeer, enz. en waar men de medemens doodt en verminkt door atoomproeven. MYSTERIE Leven en lijden hebben hun onaantast baar mysterie, zo zei hij en er bestaat nóch een objectieve maatstaf, nóch een Kuiarl miljoen tekort op begroting wordt weggewerkt Met het oog op de mogelijkheid van het verkrijgen van een toekomstige even wichtige budgettaire financiering moet de begroting van de gemeente Vlissin gen voor 1963, welke een tekort aan geeft van rond ƒ252.340, in evenwicht worden gebracht. Dit zal volgens b. en w. niet anders kunnen geschieden dan door invoering van een rioolbelasting, zoals in vele andere gemeenten reeds is geschied, en verder door het verlagen van de uitgaven. B. en w. stellen in hun voorstel tot re constructie van de begroting, dat als op brengst van de rioolbelasting een bedrag van ƒ103.000 kan worden begroot. Er resteert dan nog te dekken een bedrag van ƒ149.340. Voorgesteld wordt daar om de uitgaven in de sector „openbare werken" te verlagen met een bedrag van ƒ127.340, waaronder ƒ40.000 voor on derhoud straten en pleinen, 40.000 voor onderhoud van wandelplaatsen, plantsoenen en andere beplantingen, ƒ10.000 aan kosten van havens, vaar ten, kaaimuren, sluizen enz., 13.800 kosten technische dienst gemeentewer ken, 10.000 kosten sanering oude Voor Statenkring Hulst van K.V.P. Ook aantal Zeeuwse zaken aan de orde „Laten wij maar aannemen, dat de oor zaak van het zeer matige bezoek ligt in het feit, dat het de mensen goed gaat" zei voorzitter drs. Th. Adriaausseni vrijdagavond in Terneuzen tijdens een bijeenkomst van de statenkring Hulst van de K.V.P. „Zou liet slecht gaan, dan zat dit Concertgebouw waarschijnlijk zo voegde hij eraan toe. Een van de sprekers van deze avond, dr. \V. J. Schuit, lid van de Tweede Kamer en het Europees parlement, gaf een persoon lijke visie over „Vier jaar kabinet-De Quay". Hij vroeg zich af, hoe een ander kabinet het er onder dezelfde moeilijk heden zou hebben afgebracht. De oppo sitie verweet hij steeds de nadruk te leggen op de zwakke punten en in het bijzonder op de zwakke start. „Geen woord over het meer dan krachtig slot", aldus spreker. Voorts noemde hij enkele beleidskwes ties, zoals het loonbeleid in de afgelopen vier jaar, dat zijn volle tevredenheid heeft en dat vertrouwen schenkt voor de toekomst. Spreker gaf toe, dat de K.V.P. aanvan kelijk to optimistisch tegenover het woningbouwbeleid heeft gestaan. Voor wat betreft de sociale verzekeringen is zijns inziens dit kabinet te zwak begon nen, maar briljant geëindigd. Samenvat tend stelde hij, dat wat bereikt is, in sa menwerking is gegaan met de prot.-chr. partijen. „Het zou een stuk politiek on fatsoen zijn, als de K.VP. straks na de verkiezingen die christelijke partijen links zou laten liggen". Het beleid van De Quay noemde hij een chr.-democra- tisch succes. Toch wilde hij duidelijk stellen, dat dit succes mede te danken is aan de prikkels, door de oppositie toe gediend. Het zou wellicht nuttig zijn, als dit nog een poosje kon doorgaan, zo besloot dr. Schuit. Zeeuwse zaken Een aantal algemene Zeeuwse zaken werd onder de loep genomen door de heer J. M. A. C. van Dongen, lid van de Tweede Kamer en van Gedepu teerde Staten Hij zei onder meer, dat de tijd nadert, dat een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde op het program komt. Voorts dat de kanaalverruimingswer- ken niet alleen van belang zijn voor de kanaalzone, maar voor elk deeltje van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijns inziens zit ten er in het feit, dat geheel Zeeland ontwikkelingsgebied is, meer mogelijk- dan algemeen wordt beseft. Ove rigens wilde hij waarschuwen tegen veel centralisatie in bepaalde kernen. Heel even benaderde de heer Van Don gen de voorgestelde gemeentelijke her indeling en de eerste kritiek op dit on derwerp. „Als in een bepaalde streek of deel van Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal meenten eens bij elkaar ging zitten tot een gedegen voorstel kwam, dan zou daaraan door Gedeputeerde Staten ze ker een gewillig oor worden verleend", aldus de heer Van Dongen, „maar dit is nu verder een zaak van de gemeente raden", zo voegde hij eraan toe. Aan de bijeenkomst werd medewerking verleend door het r.-k. gemengd koor „Crescendo" uit Westdorpe onder lei ding van de heer R. Pollet. stadsgedeelten, ƒ5651 subsidie en ande re kosten ter bevordering vreemdelin genverkeer, ƒ3589 uitkering aan vis- mijnbedrijf wegens nadelig saldo. Voorts wil men de inkomsten van de post secretarieleges en rechten van de burgerlijke stand verhogen met ƒ2000 en de post terugontvangst van kosten voorbereiding, ontwerp en toezicht van de technische dienst van gemeentewer ken voor uitvoering van kapitaalwerken met ƒ20.000. B. en w. zeggen de raad, zich niet te verhelen, dat het nemen van een derge lijk besluit, gepaard gaat met een ver laging van het voorzieningspeil. Uiter aard zal daarbij getracht worden om met de toegestane middelen een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Voor de toekomstige exploitatie van het nieuwe stadhuis spreken b. en w. de hoop uit, dat zij in de ontwikkeling van deze gemeente en de financiële verhou dingswet 1960 een basis zullen vinden voor een gezond dekkingsplan. De raad, die tegen vrijdagmiddag 10 mei bijeengeroepen is, krijgt een voor stel tot invoering van een rioolbelasting te behandelen. De rioolbelasting zal zes procent bedra gen over de belastbare opbrengt ge bouwd, die voor dit jaar ongeveer 1.771.000 bedraagt. Een maximaal toe laatbare opbrengst van ƒ106.000 zal dan worden verkregen, waarvan na af trek van diverse kosten ƒ103.000 bud gettair kan worden geraamd. Omdat het karakter van de rioolbelasting over eenkomt met dat van de straatbelasting, stellen b. en w. voor de heffing van de nieuwe belasting op dezelfde wijze doen plaatsvinden. Zaterdag 18 mei zal men op de centrale Franse militaire begraafplaats te Ka- pelle de in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen her denken. Deze jaarlijkse plechtigheid zal onder meer worden bijgewoond door de Franse ambassadeur in ons land, M. le Comte de Crouy-Chanel, de commissa ris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met echtgenote, militaire en burgerlijke autoriteiten, als mede vertegenwoordigers van oud-strij- dersorganisaties en een groep van bijna honderd nabestaanden. Op de begraafplaats zullen burgemees ter H. G. van Suijlekom van Kapelle, pasteur M. Jospin als president van het comité Pays-Bas du Souvenir Frangais en monsieur Mizzi als president van de oud-strijdersorganisatie Flandres-Dun- kerque 40 toespraken houden. Verder zal er weer de traditionele kranslegging zijn en het brengen van een ere-saluut, voorafgegaan door het uitspreken van gebeden door Franse geestelijken. Medewerking aan de herdenking, die kwart voor elf begint, verleent voorts de volledige muziekkapel van de Ko ninklijke Mariniers onder leiding van kapitein H- C. van Lynschooten en een uit veertig man bestaand erewacht- detachement. Na afloop van de plechtigheid zal er voor het gemeentehuis een défilé gehou den worden. Hierna zal de Mariniers kapel op het Kerkplein nog enkele mu zieknummers uitvoeren. In de raadzaal zal men tot besluit een korte bijeen komst houden. objectieve instantie, die het leven leef baar kan verklaren. Dr. Heering pleitte voor een samen dragen van het leed: voortzetting van de „gelovige vinding rijkheid" om de noodlijdende mede mens te helpen. Na de inleidingen ontstond een boeien de discussie. In de kerkdienst op zondagmorgen ging voor dr. Heering. Muzikale medewer king verleenden de alt mevrouw D. Scheltens-Koops, dr. M. Schrender, fluit, en de heer W. de Widt, orgel. Onder de aanwezigen op de receptie be vonden zich de burgemeester van Vlis singen en van Middelburg, mr. B. Kolff en mr. J. Drijber. De heer J. L. Verha gen sprak een felicitatie uit namens de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Vlissingen en de heer Schouten na mens die van Middelburg. De heer Groot sprak alsv voorzitter van de doopsgezinde gemeente te Vlissingen en de heer Hagers namens de remonstrant se kring Breda. Er was een uitgebreide deputatie van die kring. De dameskrin gen van de vrijzinnige hervormden en van de remonstranten te Middelburg boden een tinnen presenteerblad aan voor het Avondmaal. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 3 mei. Aardappelen 815. Andijvie 1 97— 114. 2 73—96, aanvoer 7000 kg. Bloemkool 1 A 165, 2A 131. I B 114, 2 B 89—112, 1 C 86. 2 C 66—63, 2 D 53—55. Sla 1 16—17, 1 licht 13—14, 2 A 6—9. aanvoer 45.000 stuks. Sla (stoofsla) 25—42. Spinazie 1 11—35, 2 10—15, aanvoer 15.000 kg. Selderij 0—12. Peterselie 6—8. Rabarber 12—18. Witlof 2 A 25—63, 2 B 28—58. Uien 16—26. Komkommers 70-80 70 71, 60-70 71, 50-60 65, 40-50 57—61, 30-40 40— 47, 101—106 per kg. Tomaten IA 14.20 14.70, 1 B 14.50—14.70, 1 C 13.50—14.40, ICC 10.60, aanvoer 3000 kg. Aardbeien Extra A 2.30—2.70 p. doos, 1 A 1.70—1.30, 2 A 1-20— 1.50, Radijs witpunt 19—28. Prei 1 A 3514, 2 A 27—35, 1 B 45. De Egyptische plaats Maghagha ts za terdag ln rouw gedompeld door het ver gaan van een motorboot met voor zover bekend 123 mensen aan boord op de ri vier de NyL Slechts tien mensen slaag den erin zwemmend de oever te berei ken. Gistermiddag waren 83 lichamen gebor gen. Men vreest dat veel andere ver dronkenen al ver stroomafwaarts gedre ven z\jn. Het ongeluk gebeurde op de eerste dag van de vastentijd Bairam. Het is de gewoonte, dat de bewoners van Magha gha dan een bezoek brengen aan de be graafplaats, die aan de overkant van de Nijl ligt. De verongelukte boot, die slechts plaats bood aan 80 mensen maar voor zover bekend 123 mensen aan boord nam, kap seisde op twintig meter van de oever voor de ogen van een grote groep men sen die stonden te wachten op hun beurt om overgezet te worden. Russen verklaren thans Na 18 jaar stilzwijgen hebben de Ros sen deze week bevestigd dat zy het li chaam van Adolf Hitler na de tweede wereldoorlog in een Berlynse bunker hebben gevonden. Tot nu toe had men in de Sowjet-Unie altijd gezegd dat er een mogelijkheid zou zijn dat Hitier naar Spanje of Ar gentinië zou zijn uitgeweken. De Russi sche verklaring werd gedaan door maarschalk Vasili Sololowski tegenover de Amerikaanse auteur Cornelius Ryan, de schrijver van „De langste dag". Ryan heeft gedurende twee weken een studie gemaakt van zeer geheime docu menten over het Russische slotoffensief op Berlijn in de tweede wereldoorlog. Sokolowski was het hoofd van de ope ratie van maarschalk Zjoekows leger ""ïdurende de slag om Berlijn. ;neraal Hans Krebs, de bevelhebber van de Duitse troepen had Zjoekow vóór de vondst ingelicht dat Hitier dood was. Tevens had ny toen de capitulatie van de Duitsers aangeboden. Krebs le verde het bewijs aan de sceptische ge stemde Russen in de vorm van een be- edigde verklaring, een brief van Hit- Iers naaste medewerker. Martin Bor- rnan, en tevens stuurde hy een docu ment dat werd betiteld als „het derde iersooniyke testament" van de Fuhrer. Sokolowski verklaarde tegenover Ryan dat de Russen in het bezit zijn van het testament, maar hy weigerde tegelij kertijd de inhoud hiervan aan de open baarheid prijs te geven, behalve voor wat betreft de eerste zin, die luidde: ,Jk ben getrouwd met mijn vriendin Eva Braun". Westerse diplomaten spraken hun verrassing uit over het buitenge wone feit dat de Russen hun geheime militaire archieven hadden geopend voor buitenlandse onderzoekers. In het dorpje Dioerbel, ongeveer hon derd kilometer van de Senegalese hoofd stad Dakar gelegen, zijn zaterdagavond vierenzestig mensen omgekomen by ccn brand m een bioscoop. Voorts werden 'achttien zwaar gewon den in ziekenhuizen opgenomen. Onder de toeschouwers, die de voorstelling bywoonden, bevond zich een groot aan tal kinderen. Jachtwerf in Amsterdam door brand verwoest In een laaiende vuurzee is zaterdag nacht de jachtwerf „Pampus" aan de Buitenkerkerdyk in Amsterdam totaal verwoest. Zowel de opslagplaatsen en de fabrieksruimte als het café-restau rant-gedeelte werden door de hoog op slaande vlammen in de as gelegd. Ook een 25-tal zeil- en motorboten, waaronder een pas afgebouwde kruiser, zijn ook door de vlammen vernield. In totaal lagen op en rond de werf onge veer honderd schepen. De schade zal waarschijnlijk enkele hon derdduizenden guldens belopen. Eige naar Visser was verzekerd. Over de oorzaak tast men nog in het duister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9