PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JUAN BOSCH DREIGT MET INVASIE VAN HAÏTI Leger en vloot rond terug in Djakarta Vliegtuig neergestort eiland samengetrokken Zeeuwse jeugd politiek niet ongeïnteresseerd Nederland herdacht gevallenen '40-'45 Soekarno op tournee door West-Irian ULTIMATUM VERLOOPT TEGEN AANBREKEN VAN DE DAG Amerikaanse mariniers gereed voor actie - maatregelen genomen voor evacuatie van buitenlandse burgers PRESIDENT KENNEDY IS BEZORGD OVER DE TOESTAND IN ALABAMA - met 55 mensen - PER JAC0BSS0N - directeur I.M.F. - OVERLEDEN Auto over de kop, bestuurder gedood TWEE KLEUTERS VERDRONKEN Machtsvertoon bij aankomst „Indische" Oceaan veranderen in Indonesische „ALLEEN HEKEL AAN ORGANISATORISCH GEDOE" Geen details; wel grote lijnen Suggestie 206e jaargang - no. 106 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: Wolstraat 58-60, tel. 2365 (b.g.g. red. ?cn" -J- 2911: Zierlkzeered. tel. 2'"" *-• Maandag 6 mei 1963 Politie treedt op tegen negers Dit weekeinde hebben zich in Bir mingham, Alabama, weer rassen- onlusten voorgedaan. Zaterdag richtten brandweerlieden hun Het 'eerste vliegtuig van de geregelde K.L.M.-dienst AmsterdamDjakarta Is gisteravond op het* vliegveld Kemajoran van Djakarta geland. De K.L.M.-dienst op Indonesië is vyf jaar lang onder broken geweest. Onder de eerste 16 passagiers voor Dja karta bevonden zich geen belangrijke vertegenwoordigers van de overheid of van grote bedrijven. Ongeveer de helft bestond uit journalisten en vertegen woordigers van andere publiciteits media. De eerste vlucht naar Batavia vond plaats op 1 oktober 1924 met een een- motorige Fokker F-7, de H-NACC, on der gezagvoering van Van der Hoop. Voorlopig zal 1 maal per week op Dja karta worden gevlogen. Een „DC-6" vliegtuig van de luchtvaart maatschappij „Air Afrique", dat onder weg was naar Lagos, is zaterdag op de zuidelijke helling van een 4000 meter hoge herg in Kameroen verongelukt, een Het wrak is waargenomen door enige gtuigen. Het ligt op twee- noogte tegen de berg. Een is naar het wrak vertrok- m ten westen van Doeala ligt. Eén overlevende zou zijn aangetrof fen. Onder de passagiers bevindt zich de secretaris-generaal van de Unie van Afrika en Madagascar, Dagnon. By het vliegtuigongeluk in de bunrt van Sao Paulo (Brazilië) zyn minder mensen om het leven gekomen dan nnnvankeiyk is gemeld. Volgens de laatste berichten kwamen by dit on geluk 18 mensen om; 30 inzittenden zouden zijn gewond. Por Jacobsson, de Zweedse directeur van het Internationaal Monetair Fonds, is gisteren in Londen overleden aan een hartaanval. Hy stierf in het Middlesex- ziekenhuis, waar hy vorige week tydens een zakenbezoek aan de Britse hoofd stad was opgenomen. Hy was 69 jaar. Jacobsson begon zijn carrière als eco noom als lector aan de hogeschool voor bosbouw in Stockholm, naaat hij econo mie gestudeerd had aan de universiteit van Uppsala. Behalve financier was Ja cobsson ook schrijver. Samen met Ver non Bartlett schreef hy twee geslaagde detectives onder het pseudoniem Petei Oldfield: „Dc dood van een diplomaat' en „De alchemistische moordzaak". Bei de boeken werden verfilmd. Jacobsson was getrouwd met een En gelse. Zijn dochter Moyra is getrouwd met bekende oud-atleet, dr. Roger Ban nister. Een smaldeel van de Amerikaanse marine is, met gevechtsklare mariniers, tot op 30 mijl van de Haïtiaanse hoofdstad Port au Prince gekomen naar aanleiding van de dreiging van een Domini caanse invasie, aldus goed ingelichte zegslieden in Santo Domingo. Volgens de zegslieden, zijn de Amerikaanse oorlogsschepen gister avond langs het St. Marckanaal gevaren voorbij het eiland Gonave voor de westkust van Haïti. In het nabijgelegen Puerto Rico staat een omvangrijke amfibiemacht van de Amerikaanse marine gereed om de duizend Amerikaanse burgers in Port au Prince te hulp te komen ingeval van ongeregeldheden. De Amerikanen in Port au Prince is de waarschuwing gegeven zich strikt te houden aan het uit gaansverbod dat de regering van Haïti heeft afgekondigd. De Amerikaanse marine is in actie gekomen naar aanleiding van be richten dat de Dominicaanse repu bliek langs de grenzen met Haïti haar strijdkrachten heeft samen getrokken gereed om tot de aan val over te gaan op een bevel van president Juan Bosch. Ook een fregat van de Britse koninklijke marine bevindt zich in de nabijheid van Haïti, voor het geval Britse staatsbur gers moeten worden geëvacueerd, zo deelt de Britse admiraliteit in Londen mede. Ten noorden van Dajabon, dichtbij Cap Haitien, zijn ook troepen in stelling ge bracht. Marine-eenheden die gistermorgen in de marinebasis Haina brandstof hadden in genomen, zijn naar de baai van Gonave, tegenover de hoofdstad van Haïti, ge varen. Ultimatum Hooggeplaatste Dominicaanse func tionarissen zeiden gisteren dat de Dominicaanse republiek haar dreij ment tot een invasie van de nabur negerrepubliek Haïti vandaag bij het aanbreken van de dag ten uitvoer zou brengen tenzij de regering van Haïti de Tn de Dominicaanse ambas sade te Port au Prince gevluchte po litieke refugie's een vrijgeleide be looft. Gevechtsklare Dominicaanse troepen, uitgerust met stukken geschut, hebben reeds offensieve stellingen langs de grens met Haïti, op ongeveer 45 km van Port au Prince, ingenomen. Enkele kilometers van de grens werden vijf middelgrote tanks uit een landings vaartuig in Barahona gelost. Troepenmacht Gisteravond werd vernomen dat een compagnie valschermtroepen naar Barahona is gedirigeerd en dat nieu we troepen zijn samengetrokken bij Jimani, de dichtst bij Port au Prince gelegen grensstad. OOK AARDGAS IN FRIESLAND De N.V. Nederlandse Aardoliemaat- schappy in Oldenzaal, een gezamenlijke onderneming van de Koninkiyke Shell- groep en de Standard Oil New Jersey Company, heeft met haar exploratiebo ring „Biija" in Verwerderadeel het be staan van een voorkomen van betumlna, in de vorm van aardgas, ln de provincie Friesland, aangetoond. De put zl worden onderworpen aan de normale proeven, die zich over een aan zienlijke periode kunnen uitstrekken. Op het ogenblik kan omtrent de grootte van de hoeveelheid aardgas slechts wor den medegedeeld, dat de Indruk ls ge wekt, dat deze niet omvangrijker is, dan van de kleinere tot nu toe in Drente en Overijsel gevonden gasvelden. Foto: gewapend, met spandoeken kozen de voetbalsupporters aan boord van de schepen zee. Onderzoek O.A.S. speciale inter-Amerikaanse com missie zal waarschijnlijk naar Haïti worden teruggezonden om na te gaan welke beperkingen er zijn ingesteld in het land door president Franqois Duva- lier, aldus is zaterdag in Washington bekend gemaakt. De voorzitter van de Organisatie van Amerikaanse Staten, Gonzalo Fa heeft zaterdag meegedeeld dat in de Amerikaanse hoofdstad berichten zyn ontvangen óver een waar schrikbewind in Haïti. De O.A.S. heeft hier te maken met een „buitengewoon ernstige bedrei ging" van de vrede op het westelijk half rond, zo zei hij. Ruim 1500 supporters voor de voetbalwedstrijd BenficaFeijen- oord zijn zaterdag met de „Wa terman" en „Grote Beer" uit Rot terdam naar Lissabon vertrokken. Foto: begeleid door tientallen sleepboten en andere vaartuigen en onder geloei van sirenes en toeters, zakten de schepen met supporters de Waterweg af. Op de foto: de „Waterman". (Voor verslag zie pag. S) brandslangen op negerdemonstran- ten. Meer dan 50 betogers, onder wie een aantal kinderen, werden gearresteerd. Negers trachtten gisteren alleen voor blanken bestemde kerken te doorbreken. Zij werden in vier ker ken geaccepteerd en uit tien an dere verwijderd. De actie zou veel groter van omvang zijn geweest wanneer er gistermorgen niet per radio was omgeroepen dat ne- gerouders hun in de gevangenis opge sloten kinderen op het plaatselijke ten toonstellingsterrein een uur voor de kerkdiensten begonnen in ontvangst konden nemen. Er zijn in meer dan een maand van betogingen tegen de rassendiscrimi natie in restaurants, op de arbeids markt, etc. naar schatting 1300 tot 1500 negers, velen nog maar kinde ren, gearresteerd. President Kennedy heeft aan zijn be zorgdheid over de gebeurtenissen uiting gegeven. Een groep van 54 filmsterren, vakbond- leiders en anderen heeft president Ken nedy in een telegram „onverschillig heid" verweten ten aanzien van de ge beurtenissen in Birmingham. RUSSEN STROOIDEN GEORGISCHE AARDE OP GRAVEN OP TEXEL Nederland heeft zaterdagavond de genen herdacht die door het offer van hun leven er toe hebben bijge dragen, dat ons land na vijf jaren van verdrukking zijn vrijheid her kreeg. De koningin en prinses Margriet plaat sten om twee minuten voor acht eer krans van tulpen, versierd met linten in de Nederlandse driekleur, bij net mo nument voor de gevallen op het sta tionsplein in Baarn. Indrukwekkend zo als altijd was dc stilte op de Dam in Amsterdam waar vele duizenden zich hadden verzameld voor de herdenking. Duizenden, onder wie ook veel jonge ren, maakten een stille tocht langs de Weteringplant- naar het Nationaal Monument. Terwijl de stille menigte zich op de Dam opstelde, speelde de Amsterdamse poli- tiekapel koraalmuziek. Na de twee mi nuten stilte zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Burgemeester Van Hall sprak vervol- tens over de idealen, waarvoor de do en hun leven lieten: de vrijheid van geest en de vrijheid van meningsuiting. Een declamatie door Enny Mols-de Leeuwe besloot de plechtigheid, die ge volgd werd door een groot défilé van alle aanwezigen langs het Nationaal Monument. Duizenden Hagenaars maakten een stille droeve tocht naar de plek op de Waalsdorpervlakte waar in de laatste oorlog 225 strijders voor de vrijheid door de Duitse bezetters zijn geëxecuteerd. Bij de fusilladeplaats, die was omgeven door felbrandende fakkels, stond een erewacht, samen gesteld uit een groep oud-verzetstrij- Tijdens de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte bracht een padvinderleidster met haar wel pen een eerbewijs aan hen, die voor de vrijheid vielen. ders. Voor aan in de lange stoet lie pen de nabestaanden van de gevalle nen. In Den Haag werden voorts stille toch ten gehouden naar de begraafplaats Westduin en naar de fusilladeplaats aan de Parallelweg. In de Grote Kerk in Den Haag werd voorts een plechtige herdenkingsbijeenkomst gehouden. Daar aan werkten mede Charlotte Kohier, Die Haghe Sanghers, leden van de Ko ninklijke Militaire Kapel, Jan Schmitz, orgel, en Jaap Stotijn, hobo. Overveen In Overveen bezochten enige duizenden de erebegraafplaats aan de Zeeweg. In Uden werd de jaarlijkse stille tocht van het gemeentehuis naar het oorlogskerk hof gehouden, georganiseerd door het Nederlands oorlogsgravencomité. Texel Op de erebegraafplaats op Texel, waar 625 Georgïërs begraven liggen werden zaterdagmiddag kransen gelegd de Vereniging van Sowjet Oorlogsvete ranen, de gemeente Texel, de ging Vereni""1 v« Nederland-I De Georgiër Georgji Dzimsheleishvili, die destijds op Texel heeft gevochten was voor deze herdenking overgeko men. Hy strooide na de kranslegging Georgische aarde op alle graven. Telegram De politieke groepering „Amerikanen voor Democratische Actie" (A.D.A.) heeft zaterdag een telegram aan presi dent Kennedy gezonden waarin hem wordt verzocht zich „persoonlijk en on verwijld" naar de zuidelijke staten te begeven, met name naar Alabama, om er een einde te laten maken aan het ge welddadig optreden tegen de negers. Minister van justitie Robert Kennedy bleef het weekeinde in Washington, om in voortdurend contact te kunnen bly- ven met enkele van zijn medewerkers die hij naar Birmingham in Alabama heeft gezonden. Zaterdagavond is op ryksweg 28 bij de afrit naar Wezep een auto, komende uit de richting 't Harde, enkele keren over de kop geslagen. De bestuurder, de heer J. W. J. van Wijk. koperslager van beroep, uit Zwollee verloor daarbij het leven. Hij reed uitzonderlijk snel. Twee ernstig gewonden zijn naar het r-k. ziekenhuis in Zwolle overgebracht, nl. C. Klappe en J. Rabel, beiden uit Zwolle. Zaterdagmiddag is het vierjarige doch tertje Marianne van de familie G. Schweigmann uit Leeuwarden, die haar vakantie doorbracht in een woonschip te Eernewoude, in het water gevallen en verdronken. Zaterdagavond verdronk het driejarig dochtertje Geertruida van de familie C. J. van Herk te Bèrkenwoude in een sloot, gelegen tegenover het ouderlijk huis aan de Kerkweg. Op een receptie in de voormalige ambtswoning van de Nederlandse gouverneur van Westelijk Nieuw- Guinea zijn zaterdagavond Papoea- dansen vertoond voor president Soekarno. De receptie, gehouden aan het einde van de eerste dag van Soekarno's bezoek aan West- Irian, werd aangeboden door gou verneur Bonay. In de Humboldtbaai lag de in Rusland gebouwde Indonesische kruiser „Irian". Met deze kruiser is Soekarno naar de nieuwe provincie van Indonesië gevaren. In de baai lagen voorts nog twee duik boten en een aantal escortevaartuigen. By de aankomst van de president in Kota Baroe vlogen drie straalbommen- werpers van het type Toe-16 en zes Amerikaanse transporttoestellen over de Humboldtbaai. Soekarno voerde zaterdag nog het woord op een massabijeenkomst. Hij verklaarde hier weer dat Indonesië de rebellen in Noord-Borneo steunt. Dit betekende echter niet, dat Indonesië aanspraak wil maken op Noord-Kali- mantan (Noord-Borneo). Indonesië zou blijven vechten tegen het kolonialisme en daarom was hij Soekarno te genstander van de federatie-Maleisië. Heeft de jeugd geen belangstelling voor de politiek? Wie zou afgaan op een bericht in de P.Z.C. van vo rige week maandag zou tot deze conclusie kunnen komen. Immers, op een door liet gemeentebestuur van Goes belegde voorlichtingsbij eenkomst voor jonge kiezers (23- jarigen, die op 15 mei voor het eerst hun stem gaan uitbrengen) verschenen slechts 14 van de 196 uitgenodigde jongeren. Is het nu wel zo erg gesteld met de geringe belangstelling van de jeugd voor de politiek? Een bescheiden enquête onder de GoeSe 23-jarigen, die niet naar de voorlichtingsbijeen komst zijn geweest en onder enkele Zeeuwse politici heeft ons dit geleerd: een groot deel van de jonge kiezers leeft wel degeiyk mee met het poli tieke gebeuren. Alleen: de jongeren voelen weinig voor het organisato rische werk. Zij „schuwenverga deringen, maar vooral in persoonlijke gesprekken blijken de jongeren vaak een eigen visie op de politiek te heb ben. „Ik heb bijvoorbeeld over de herindeling van gemeenten in Zeeuwsch-VIaanderen een groot aantal interessante reacties gekregen van jongeren. Opvallend is dat zy in vele opzichten radicaal denken. Over het algemeen vind ik de belang stelling van de jeugd goed", zo stelde het Zeeuwse Tweede-Kamerlid en lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) uit Aardenburg. Wat zeggen de jeugdige kiezers er zelf van? „Ik wil niet zeggen, dat ik poli tiek ben aangelegd, maar als ik die avond niet haa moeten werken, was ik zeer zeker naar de voorlichtingsbijeen komst op het stadhuis gegaan". D< reactie tekenden wij op uit de mond van één van de uitgenodigden 23-jari- ;en in Goes, de heer C. M. Jeremiasse. Op dezelfde wyze reageerde ook de heer M. J. Jacobs (23) uit Goes: „Ik moest werken. Daarom kon ik niet, maar ik had graag willen gaan". En de heer J. Laport uit Goes vertelde ons: „Mijn zoon had ook een "uitnodiging ontvangen. Hij was vast van plan er gehoor aan te geven, maar de betreffende avond was hij juist uitstedig". Negatief Overigens waren niet alle reacties positief. „Geen belangstelling voor de politiek", was het commentaar van mejuffrouw N. Noordhoek (23) uit Goes en haar stadgenote mejuffrouw J. A. Buysrogge (23) merkte op: „Ik heb wel interesse voor de poli tiek, maar voor de voorlichtings avond op het stadhuis had ik geen belangstelling. Ik weet toch al wat ik moet stemmen op 15 mei". En de 23-jarige Goese jongeman J. P. Roozendaal vertelde, dat hij hoe wel politiek niet ongeïnteresseerd tóch de voorkeur had gegeven aan een avond by zyn verloofde. Er waren ook andere redenen, die sommige jongelui van de voorlichtings bijeenkomst vandaan hebben gehouden. „Ik heb de uitnodiging wel gezien, maar omdat ik iédere maandagavond repetitie van de muziek heb, heb ik er verder geen aandacht meer aan geschonken", aldus de heer W. van Boven uit Goes. Men ziet: verschillende reacties, die ech ter geenszins op een volkomen negatieve instelling van de jongelui ten aanzien van de politiek wijzen. Ergens bestaat wel enige belangstelling voor het poli tieke gebeuren bij de jeugd boven de 23 jaar, die deel uitmaakt van het kie zerskorps. Maar de belangstelling gaat blijkbaar niet zo ver, dat de jongeren enkele uitzonderingen daargelaten Eolitieke vergaderingen en dergelijke ezoeken. Tegenvaller Voor de „organisatoren" van de voorlichtingsbijeenkomst was het wel enigszins een teleurstelling, dat slechts 14 23-jarigen precies 7.14 procent van het aantal, dat was uit genodigd naar liet stadhuis waren gekomen. „Ik had oji minstens 10 proeent gerekend", merkte burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes op en wethouder J. S. Vïsscher (p.v.d.a.) was berekend geweest op een aantal van 25 tot 30 jongelui. Overigens is de heer Visscher van oor deel. dat er wel degelijk belangstelling bij de jeugd is voor de politiek. „Maar je moet ze op een andere wijze bena deren. Als ik bijvoorbeeld zie, dat op ons 1-meifeest 50 van de aanwezi gen jongeren waren, dan zegt dat toch wel wat", aldus de Goese wethouder. „De jeugd heeft een hekel aan het organisatorisch gedoe. Zij voelt meer voor „Geen woorden, maar daden", voegde de heer Visscher eraan toe. Positief was ook de reactie van de heer Van Dongen. „Voor de dagelijkse politiek ontmoet je niet zoveel belang stelling by de jeugd. Daarvoor zyn de Jongeren te radicaal. Maar in gesprek- :enen in debatten blijkt toch telkens weer de eigen visie van de jeugd op de politiek. Detailkwesties raken de jeugd niet, de grote lijnen echter wel", al dus de heer Van Dongen. Ook de belangstelling van de jeugd voor politieke vergaderingen in de verkie- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Vraag Op een gegeven ogenblik vroeg Soe karno de menigte: „is het waar dat U van de Nederlanders houdt en In donesië haat"? Het antwoord luidde: „neen". Daarop wendde Soekarno zich tot de aanwezige buitenlandse correspondenten. „De buitenlandse pers, zo zei hij tot de menigte, heeft bericht dat U de Nederlanders graag mag en niet by Indonesië wil. Nu ziet zij zelf dat het volk van West-Irian blij is dat het zich bij Indonesië kan aansluiten. Indonesië is nu geogra fisch volkomen een geworden". Eretitel Soekarno treffelijkste zoon van West-Irian". Gisteren tijdens een massabijeenkomst te Merauke zei Soekarno opnieuw dat Indonesië na de overdracht van West- Irian geen verdere territoriale eisen heeft. Indonesië zal echter ieder land dat naar onafhankelijkheid streeft bly- ven steunen, zo zei hy. Na zijn bezoek aan Merauke begaf pre sident Soekarno zich per vliegtuig naar de marinebasis Biak, waar hij vandaag opnieuw een massabijeenkomst zal toe spreken. In zijn rede in Merauke opperde presi dent Soekarno nog de suggestie om de naam van de Indische Oceaan te ver anderen in Indonesische Oceaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1