PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KONINGIN EN PRINS LEGDEN KRANS TULPEN BIJ MONUMENT Generaal Foulkes werd onwel tijdens dienst in Oude Lutherse Kerk Nederland en Rusland benoemen ambassadeurs Opnieuw moeilijkheden in Sy rische regering Bijdragewet Deltawerken verschenen met formule van 75-25 Kozlof is ernstig ziek Herdenking der gevallenen OLIE-OORLOGOP WADDENZEE BIJ HET ZOEKEN NAAR AARDGAS Jef Last 65 jaar Vijf ministers zijn afgetreden Aanpassingswerken volledig vergoed Bezwaar Draagkracht Doorgelicht 206e jaargang - no. 105 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN WftKtraktPKRVRn +SiV9«r' Th „B;de",B°^oen Y' Hoofdredactie: W, Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post f 855 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: 9QU - 7(phw.». Jh i J?o«b3647/3643): Middelburg: Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm tel. u' lenKze0, red- tel- 24-5- adm- tel- 3094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 4 mei 1963 V.S. schieten in Gouden Roos Pagina 3 (Van onze Amsterdamse redacteur) Duizenden hebben gistermiddag stil gedefileerd langs het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn hen, zoals de traditie dat wil, ook dit jaar voorgegaan na afloop van een korte en simpele plechtigheid. Om vier uur precies arriveerde het koninklijk paar. Koningin Juliana was in het zwart. Prins Bernhard droeg het generaalsuniform van de Koninklijke Landmacht. Een half uur had al koraalmuziek geklonken over het plein in het hart van de hoofdstad. ook na zijn herstel geen gelegenheid meer krijgen een afspraak te maken met de prins daar deze vandaag vertrekt voor een reis naar Amerika. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben vrijdagmiddag een krans gelegd bij het natio naal monument op de Dam in Amsterdam. Foto: H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins worden bij het défilé begeleid door dr. J. C. Hooykaas, voorzitter com missie nationale herdenking en mr. A. B. Roosjen (rechts)voorzitter comité nationale herdenking militai re gevallenen. WILD-WEST AAN DE FRIESE KUST (Van een onzer verslaggevers) Op de Waddenzee dreigt een kapi tale olie-oorlog te ontstaan bij het zoeken, naar aardgas. De N.A.M. van Shell en Esso heeft bij de onderzoekingen in dat De plechtigheid werd ingezet met het brengen van eerbewijzen door de daartoe opgestelde erewachten van de strijdkrachten. Daarna de clameerde Rob de Vries staande aan een lessenaar vol microfoons naast de witte pyloon het laat ste couplet van ons volkslied. Ko ningin en prins kwamen toen naar voren. Zij droegen een grote krans met witte tulpen. Minister-president prof. De Quay hing een krans van bonte bloemen op de ge reedgezette standaard. Na hem volgden de voorzitter en leden van de commissie verenigde chefs van staven. Dan een hele rij deputaties van oudstrijdersorga- nisaties, o.m. uit Polen, Canada, Frank rijk, Denemarken en Engeland. Ook de Holland Society of New York (in ons land ter vergadering bijeen) verscheen op dit indrukwekkend appel. Om vijf voor half vijf werd een taptoe f eblazen. Na enkele minuten stilte zette e Marinierskapel het Wilhelmus in. De nationale herdenking werd vervolgens besloten met een défilé langs de kransen vol aronskelken en seringen. Generaal Foulkes De chef van de luchtmachtstaf, de luite nant-generaal H. P. Zielstra, legde gis termorgen op de vliegbasis Soesterberg een krans bij het monument dat is opge richt ter nagedachtenis aan personeels leden van de luchtmacht, die in de twee de wereldoorlog hun leven voor het va derland gaven. Nederlands bevrijder, de Canadese generaal Charles Foulkes werd gis termiddag onwel tijdens een herden kingsdienst in de Oude Lutherse Kerk te Amsterdam. Hij moest op een brancard worden weggedragen. De nu 60-jarige veldheer kwam even later weer bij, maar kon toch niet meer deelnemen aan de plechtigheid op de Dam. Generaal Foulkes heeft zich onder behandeling gesteld van een hartspecialist. Hij hoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen en kon op eigen gelegenheid terugke ren naar het Hilton Hotel. Zijn toe stand is thans weer redelijk goed. Generaal Foulkes miste door dit alles een gesprek met de man die destijds na mens onze strijdkrachten aanwezig was bij de ondertekening van het capitulatie verdrag op 5 mei 1945 in hotel „De We reld" te Wageningen: prins Bernhard. Deze werd direct na zijn aankomst op de Dam op de hoogte gesteld door burge meester Van Hall. Generaal Foulkes zal Jef Lust, de bekende schrijver en reiziger, van wiens hand vele boe ken, gedichten en vertalingen ver schenen, is dezer dagen 65 jaar geworden. Reden voor onze letter kundige medewerker Hans War ren wat nader op deze veelbespro ken figuur in te gaan. Hji doet dit g. 2: Onderwijzers bijeen en verbouwde veerboot overgedra gen; Pag. 3: Landbouw kan landbouw schap niet missen; Uitslag Mon- treux; Pag. 4: Churchill pleit voor eigen Brits kernwapen. Pag. 5: Kerkdiensten en dokters diensten en in het zaterdagnümmer Pagina 11: Oolc de Engelse vis sers verstaan het harde werk van het redden van schipbreukelingen. Een artikel is aan dit onderwerp gewijd. Op dezelfde pagina een en ander over een opvallende Franse tekenfilm: ,J2t Dieu crea le mon de". Pagina 12: Jef Last 65 jaar en een beschouwing op de expo sitie van kunst, rond de Zuiderzee. Pagina IS: De veertiendaagse jeugdrubriek ZIGZAG voorname lijk gewijd aan de vraag, wat weet de jeugd van de laatste we reldoorlog f De sportrubriek spreekt van het uitje naar Lissa bon, dat voor velen dank zij Feije- noord mogelijk is. Pagina 15: Ba rend Zwerfmans schrijft over de lente; een artikel over het voor malige concentratiekamp Neuen- gamme ter gelegenheid van een aldaar te houden herdenking en een verslag van onze speciale me dewerker die naar Djalcarta reis de, met het oog op de te herstel len betrekkingen. Pagina 17: De Kerken en de Maatschappijwaar in ditmaal aandacht wordt be steed aan de Deense wijsgeer Sö- ren Kierkegaard, die 150 jaar ge leden werd geboren en voorts Stemmen uit de Kerken over de actie „Brood voor het hart". Ten slotte op pagina. 10 de Kroniek van Zwin tot Zijpe plus strips feuilleton en beurs. Grebbeberg Ook op andere plaatsen in ons land werden gisteren herdenkingsplechtig heden gehouden, Op de Grebbeberg werd de centrale herdenkingsplech tigheid gehouden voor de Koninklijke Landmacht. Er werd onder andere aan deelgenomen door een compagnie van het regiment Van Heutsz. De hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos hield een herdenkingstoespraak. De hoofdlegeraalmoezenier P. G. M. Schoonebeek ging daarna voor in ge bed. Aan de voet van het monumen tale kruis aan de hoofdingang van de begraafplaats werden vele kransen gelegd, onder andere door de chef van de generale staf. Luchtmacht Marine In Den Helder werd bij het mc ment „voor hen die vielen" door de Koninklijke Marine een plechtige her denking gehouden, waaraan werd deelgenomen door de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, de loco-directeur-generaal van moeilijk begaanbare gebied ge zelschap gekregen van Caltex. Deze maatschappij heeft een voorgenomen exploratie gemeld bij de daartoe geëigende instan tie: het staatstoezicht op de mijnen bij het ministerie van economische zaken te Den Haag. Beide partijen doen er wat hun methode van opsporing betreft het zwijgen toe: ze willen zich op geen enkele wijze blootgeven. Het gaat er nu om wie als eerste een vondst van for maat kan aantonen, want die heeft moreel en meestal ook in feite het recht de ontdekte voorraden te gaan exploiteren. „Bij deze wedloop wor den miljoenen guldens geïnvesteerd", zo beweren om het hardst de woord voerders van de grote oliemaatschap pijen- „Wij kunnen ons geen enkele inlichting permitteren er staat veel te veel op het spel" Wild-west scheepvaart, W. R. van de Ben, en de bevelhebber der zeestrijdkrachten, commodore W. Bakker, de bevelheb ber der landstrijdkrachten, brigade- feneraal J. R. Schoemaker, comman- ant der zeemacht in Nederland, vice- admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, de inspecteur-generaal van de scheepvaart, V. Moolenburgh, de commandant van het korps mari niers, kolonel G. K. R. de Roos, het Kapittel der Militaire Willemsorde en luitenant-admiraal H. H. L. van Pröpper. Voorts door nabestaanden en door depu taties van do vloot, het verzet en de koopvaardij. Ook in het marinehospitaal in Overveen werden gistermorgen de do den herdacht. Loenen Voorts werden op de centrale begraaf plaats van de Oorlogsgravenstichting in Loenen op de Veluwe de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. Ge sproken werd door de luitenant-generaal b.d. J. H. Couzy. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. E. Star Busniann, mo menteel H.M. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Caïro, tot H.M. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou. Aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bekendgemaakt. Uit welingelichte kringen in Den Haag werd vernomen dat tevens agreement is verleend voor de benoeming van een ambassadeur van Rusland in Nederland. Voor deze benoeming zou zijn voorgedragen de heer Iwan Toegarienov. VOOR EN TEGEN NASSER In Syrië is een regeringscrisis uit gebroken. Vijf niet-socialistische ministers hebben hun ontslag in gediend als gevolg van een me ningsverschil tussen de socialisti sche Baathpartij en de andere unionistische partijen van de regeringscoalitie, die sterker pro- Nasser zijn dan de socialisten. Twee van de voornaamste leden van de raad van de revolutie, de generaals Kat- tirii en El Soefi, z(jn eveneens afgetre den. Volgens Libanese persberichten zou laatstgenoemde politiek asiel in Libanon hebben gevraagd. De Libanese kranten brachten gisterochtend het nieuws van de regeringscrisis in Damascus in grote opmaak, in tegenstelling tot de Syrische pers en radio, die er het stilzwijgen over bewaren. In Syrië bestaat een strenge censuur op nieuwsberichten. Partijruzie Naar vernomen wordt is de crisis, die al sinds begin aprii sluimerde, het ge volg van verzet van de unionistische partijen tegen wat zij noemen de overheersende positie van de Baath in het kabinet. Volgens Libanese persberichten is de di recte aanleiding tot de kabinetscrisis het ontslag van 47 Nassergezinde officieren. foorstel Een andere reden zou zijn het niet s vaarden door de unionistische partijen van een voorstel van de Baath tot op richting van een „Unionistische een heidspartij", die de politieke activiteit in Syrië, zou moeten coördineren in de fede rale unie met Egypte en Irak. Brok ijs kwam uit de lucht vallen Een brok ijs, van naar schatting twee tot drie Kg, is gistermorgen omstreeks half negen uit ae lucht komen vallen. De ijsklomp kwam terecht in de tuin van de familie J. Langerak aan het Oavaljeplein in Purinerend, waar het een tnintafeltje versplinterde. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het ijs afkomstig is van een vliegtuig. Juist voor het ijs naar beneden kwam, werd motorgeronk gehoord. (Van onze Haagse redactie) NA JAREN van wachten, is giste ren de Bijdragewet Deltawerken verschenen. In dit ontwerp stellen de ministers van verkeer en water staat, van financiën en van land bouw en visserij onder meer voor: 1 De rijksbijdrage in de kosten voor het verzwaren van zeewe ringen wordt gesteld op 75 pro cent. De bijdragen van anderen (met name de waterschappen) in de kosten zullen dus 25 pro cent bedragen. O Indien in een gebigd de jaar- lijkse lasten voor de waterke ring meer dan 10 procent van de pachtwaarde van de onge bouwde eigendommen bedra gen, vermeerderd met 5 pro cent van de belastbare op brengst der gebouwde eigen dommen, dan kan van de 75-25- regeling worden afgeweken. O De aanpassingswerken, die een noodzakelijk gevolg van de af- sluitingswerken zijn, zullen ten volle door het rijk betaald wor den. A Waar nog geen concentratie van waterschappen plaats vond, zal de rijksbijdrage niet verhoogd kunnen worden. Hogere exploitatiekosten van waterstaatswerken na het tot stand komen van de afslui- tingswerken zullen niet voor vergoeding in aanmerking ko- Het ontwerp is dus nu bij de Tweede Kamer ingediend. De ministers menen dat by het percentage van 75 procent geen verdere financiële steun van het ryk voor het bouwen en versterken van zeeweringen nodig zal zHn, althans bui ten Zeeland, de Zuidhollandse eilanden en de Waddeneilanden. missie „financieel beleid waterschaps wezen". Dit oordeel zegt, dat na de tot standkoming van de nodige water schapsconcentratie afgezien van de invloed van de uitvoering der Deltawer ken te verwachten is, dat behoudens de Zeeuwse eilanden slechts verschillen de Waddeneilanden voor een subsidie op basis van de algemene bijdragenregeling in aanmerking zouden komen. Aan Zee land wordt ingevolge de wet op de cala- miteuze polders in Zeeland van 19 juli 1870 reeds financiële steun door het rijk verleend. Aangezien de wet van 1870 niet meer in overeenstemming is met de huidi ge inzichten en derhalve vervangen dient te worden, heeft de minister van verkeer en waterstaat een rege- de gebied, ongeacht de met betrekking tot het beheer van de waterkering feite lijk bestaande situatie. Waar met be trekking tot de waterkeringszorg geen concentratie van waterschappen tot bevredigende wijze zullen worden opgevangen. De ministers herinneren er aan, dat aan vankelijk is gedacht aan een rijksbijdra ge van 60 procent, maar dat daarte gen in de Staten Generaal bezwaar is gemaakt. Het thans gekozen percentage s gebaseerd op de aanwezige draag kracht van de derden, die Deltawerken moeten uitvoeren. Het onderzoek naar deze draagkracht en daarmee het indie nen van het onderhavige wetsontwerp, heeft veel tijd gevorderd. De ministers zeggen de vertragende werking van het onderzoek te betreuren. Bij de onderzoekingen is zoveel moge uitgegaan van waterkeringseenheden in hun volle grootte, dat wil zeggen de draagkrachtnorm is toegepast op het gehele by de waterkering belanghebben- stand is gekomen en de waterkering in beheer is bijvoorbeeld bij kustwater schappen van geringere omvang, is er derhalve van uitgegaan, dat door of ten behoeve van de aangrenzende gebieden, welke mede door de waterkering wor den beschermd en daarbij derhalve even eens belang hebben, in de kosten van de Deltawerken wordt bijgedragen. De Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en de Waddeneilanden zijn op grond var dit beginsel elk als één geheel be schouwd, zulks wat Zeeland en Zuld- IIolIand aangaat derhalve in overeen stemming niet de daar reeds tot stand gebrachte concentratie van waterschap pen. Zeeuwsch-Vlaanderen is voorshands als een geheel opgevat. Voor het onderzoek naar de draagkracht zijn de meest voor de hand liggen de gebieden gekozen, zonder dat daarbij de bedoeling voorstond vooruit te lopen op de aanwijzing van het belang hebbende gebied. Deze aanwijzing zal immers geschieden naar voorschrift var het thans bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp na advies van Ge deputeerde Staten. Het is te verwachten, dat het belanghebbende gebied in som mige gevallen uitgebreider van omvang zal zijn dan is omschreven. (Zie slot pag. 2 kol. 2) Zij kunnen uiteraard niet verhinderen, dat het vervoer van hun materiaal en dergelijke wordt waargenomen. Bedrijfsspionnen loeren over en weer op transporten en wat dies meer zy. Deze methoden doen den ken aan wild-west in plaats dan van noord. Zoals bekend: de N.A.M. gaat werken met helikopters. Caltex houdt het voorlopig by amfibische voertuigen. Bij Holwerd aan de Friese Wadden- kust zijn drie van deze zogenaamde dukws gearriveerd. Deze blijken het eigendom te zijn van een Engelse firma, Seismografic Services- Deze onderneming heeft een zoekopdracht ontvangen van de Caltex exploiratie maatschappij American Overseas, ge vestigd in New York. De Britse Seismografic Services heeft tot leider van het project in ons land aangewezen de in Voorburg wonende ir. A. Broekhuizen. Deze heeft ook de onderzoekingen geleid in Zeeuwse stromen voor Caltex. Deze taak is daar nn geëindigd. Alle ge gevens zijn opgestuurd naar de Ver enigde Staten. En daar wordt beslist of dit materiaal een proefboring lo nend zal maken. De havenarbeiders van Rotterdam en Amsterdam zijn „sociologisch door gelicht". Dat heeft het Sociologisch In stituut van de Rijksuniversiteit te Lei den op wetenschappelijke wijze gedaan en het verstrekte ook een samenvatting van zijn rapport aan de pers. Uit die samenvatting blijkt, dat de Amsterdam se en Rotterdamse havenarbeiders over het algemeen maar weinig ingenomen zijn met hun beroep. Dat was bepaald geen ontdekking, want dat feit en vele andere feiten, welke in de samenvatting worden aangestipt, waren vrij algemeen bekend. Maar nu zijn dan een reeks verschijnse len wetenschappelijk geanalyseerd en nien beschikt dus over feitenmateriaal, van waaruit men pogingen tot verbete ring of heroriëntering kan ondernemen. De werkgevers in het Rotterdamse en Amsterdamse havenbedrijf behoeven, zo zegt het rapport, er niet op te rekenen, dat de arbeiderstekorten blijvend aan gevuld kunnen worden met pendelaars, want die pendelaars zullen in de toe komst liever in of bij hun eigen woon plaats werken. Ook het uitbreken van een depressie zal niet voeren tot een stroom van werkzoekenden in de havens. De havenarbeid is weinig aantrekkelijk. Slechts drievijfde deel van de Amster damse havenarbeiders en minder dan de - helft van hun Rotterdamse collega's vindt voldoening in de havenarbeid- Daardoor is het verloop onder hen vrij groot. De voornaamste klacht geldt de ongeregelde arbeidstijden en het verrich ten van zwaar werk in de nachturen en tijdens het weekeinde. Minder dan een derde deel van de havenarbeiders bleek goed te spreken over het personeelsbe leid in het bedrijf. De grote meerderheid was niet aangesloten bij de erkende vak- Wel iets zachter maar onbestendig (Van onze weerkundige medewerker) De meimaand heeft nog niet veel moois laten zien, want daar voor zijn de depressies te actief en de temperatuur veel te laag. Vandaag passeren enkele opkla ringen maar een volgend oce- aanfrontje doet later de bewol king weer toenemen. Een actie ve depressie die van IJsland naar Noorwegen trekt, gaat wat zach tere oceaanlucht aanvoeren. Het enige gunstige bij de vooruitzich ten is enige stijging van tempe ratuur maar geheel zonder regen zal het weekeinde niet voorbij gaan zodat mei nog blijft teleur stellen. NA HERSENBLOEDING Frol Kozlof, de tweede secretaris van de Russische communistische partij die vaak genoemd is als op volger van premier Kroesjtsjew heeft een hersenbloeding gehad, wordt uit gewoonlijk betrouwbare Oosteuropese bron vernomen. De gezondheidstoestand van de 52-jarige leider is volgens de zegsman nu zo ern stig, dat zijn kansen om eerste partij secretaris en daarmee de machtigste in de Sowjet-Unie te worden zijn afgenomen. Kozlof is sinds begin april niet meer in het openbaar verschenen. Over zijn hui dige verblijfplaats en over zijn gezond heidstoestand is niets officieel bekend. Waarschijnlijk is hij in een kliniek of rust hij thuis. Opvallend was zijn afwezigheid bij de jongste 1-meiviering in Moskou. Gezien het feit, dat zijn portret vlak achter Kroesjtsjew hing, een teken dat hij w politieke moeilijkheden had, leek het toen al waarschijnlijk, dat zijn gezond heidstoestand niet goed was. fa*(lij» bonden en een vrijwel even grote meer derheid was ongeschoold. Dit was allemaal wel bekend, maar de feiten zijn nu samengegroepeerd en zij geven een beeld, dat bepaald niet op wekkend is. Wil men in de havens blijven beschik ken over een voldoend aantal bekwame werkers, dan zal in elk geval een nieuw personeelsbeleid moe ten komen, dat ge richt is op het aan trekken en vasthou den van mensen, die wél voldoening vin den in de havenarbeid. op het sociale vlak o_ roffen moeten worden, die nog ifadere bestudering behoeven, maar waarvan bij voorbaat vaststaat, dat ze vrij veel geld zullen kosten. Hoewel dat niet in de samenvatting wordt gezegd en vermoedelijk ook niet in het uitgebreide rapport, moet toch wel even opgemerkt worden, dat de Rotterdamse en Amsterdamse haven arbeiders een moeilijke groep vormen. Er zit ongetwijfeld verband tussen het niet aangesloten zijn bij de erkende vakbonden, het ongeschoold zijn en het sterke verloop. Door de constante kritiek op de vak bondsleiders, op het werk. op de werk gevers en op nog veel meer, leven vele van deze mensen in een sfeer van con stante ontevredenheid. De grote massa van de havenarbeiders en hier moet wel een uitzondering worden gemaakt voor de pendelaars heeft een mentaliteit, die wel iets af wijkt van de mentaliteit in de mee3te andere beroepen en als men dat feit heeft geconstateerd, dan kan er moei lijk groot optimisme bestaan voor wat betreft een snelle verbetering van de „sfeer" in de havenkwartieren. Het is vrijwel uitgesloten, dat de er kende vakbonden op korte termijn hun invloed op de havenarbeiders kunnen uitbreiden en het is ook niet aanneme lijk, dal mensen, die weinig arbeids vreugde i Jen in hun beroep, door so ciale maatregelen op even korte termijn aan een bedrijf gebonden zouden raken. Velen van hen zullen waarschijnlijk „vlotte weglopers" blijven. Hier kan al leen een omschakeling van mentaliteit en een zorgvuldig aangekweekte status verhoging uitkomst bieden. Dat wordt dan een jarenlange arbeid. Overigens roept het rapport van het Leidse instituut wel een vraag op, die heei interessant is. Aannemende, dat men in de kringen van de havenarbei ders nogal vlot is met kritiek, hoeveel gewicht moet men dan hechten aan de klachten Wij willen direct aannemen, dat er ha venbedrijven zijn, waar de leiding te conservatief is en waar men niet de juiste weg bewandelt om het de men sen naar de zin te maken. Maar zoals er van een soldaat, gezegd wordt, dat hij pas een goed soldaat is als hij „kan kert", zo zou het wel kunnen zijn, dat het negativisme bij de havenarbeiders een middel is om voor „vol" te worden aangezien. En dan volgt daaruit, dat men een aan tal klachten nimmer geheel kan weg nemen: Daarmee is evenwel voor de werkge vers en voor het havenbedrijf niet het vraagstuk opgelost hoe men meer mankracht naar de havens krijgt en hoe men die mankracht vasthoudt. Wat dat betreft zal het wel zó zijn, dat de havenarbeid, die op dit ogenblik min der aantrekkelijk is. dat ook in de toe komst nog wel zal blijven en dat men voorlopig niet uit de moeilijkheden zal raken. Tot schrale troost kan dienen, dat er ook andere beroepen zijn. waartoe men zich weinig aangetrokken gevoelt. Een aantal jaren geleden bleek in Amster dam, daL de jonge Amsterdammers wei nig geïnteresseerd waren in de bouw vakken. De stad Amsterdam heeft toen zo ongeveer hemel en aarde bewogen om bouwvakarbeiders van buiten aan te trekken. zou het aan de jonge Amster dammers ten kwade duiden, dat ze lie ver werken in een van de andere bedrij ven. waaraan hun stad zo rijk is Er is gelu^'rig nog vrye beroepskeuze in Nederland. Dat geldt ook voor de havenarbeid en dat vastgesteld hebbend zou de opmer king te maken ziin met alle waarde ring voor de sociologische doorlichting dat versnelde automatisering en me chanisering belangrijker voor de havens is, dan welk sociologisch rapport ook! Vertrouwelijke nota over „zwarte lonen" De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft de Tweede Kamer een aanvullende nota gezonden over de zogenaamde „zwarte lonen" over 1962. Deze nota draagt een vertrouwelijk karakter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1