LOT VAN NEDERLANDS-DUITS VERDRAG NOG NIET ZEKER Telegram van regering werd niet ontvangen Prof. Samkalden vraagt hogere uitkering aan nazislachtoffers Verklaring van de heer Goedhart Den Haag blijft best doen voor Z uidmolukkers KONINKLIJKE-SHELL VERWACHT VERDERE INKOMSTENSTIJGING EL PONCHO VERKEER IS VOOR 75 PCT. VAN WEGGËBRU1KERS VAN TIJD TOT TIJD TE GROTE PSYCHISCHE BELASTING Minister Cals uit het ziekenhuis VRIJDAG 3 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 EERSTE KAMER UIT FELLE KRITIEK (Van onze parlementaire redacteur) Volgende week dinsdag zal de Eerste Kamer beslissen over het Neder lands-Duitse verdrag. Gisteren heeft de senaat een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van dit verdrag, waarop felle kritiek werd geleverd, niet alleen door de communisten en de officiële oppositie, maar ook door vertegenwoordigers van „regeringspartijen". De heer Algra (a.r.) hekelde vooral de regeling van de Eems-Dollardkwestie. Hij vond het onbegrijpelijk, dat de rege ring hier niet het onaanvaardbaar had gesproken. De socialistische prof. Samkalden, wiens woorden grote indruk maakten op de Kamer, drong er bij de regering op aan uit het door de Bondsrepubliek te be talen bedrag van DM280 miljoen een grotere som dan DM 125 miljoen voor uitkering aan de nazislachtoffers te bestemmen. De K.V.P.-fractie was verdeeld. Prof. Beaufort meende, dat als men de balans opmaakt van de pro's en contra's, de schaal over slaat naar de pro's. Hij achtte het niet verantwoord de uitkering aan de nazislachtoffers weer op losse schroeven te zetten. Zijn fractiege noot, de Arnhemse burgemeester Matser, mede sprekend namens een aantal van zijn politieke vrien den, hield nog een slag om de arm. Voor hem was het voorlopig bui tengewoon moeilijk, zo niet onmo gelijk, zijn stem aan het verdrag te geven. De regering kan zeker zijn van de steun van de Liberalen en de Christelijk-His- torischen. Mr. Van Riel, de voorzitter van de V.V.D.-fractie, zei. dat verwerping van het verdrag „nau olijks" in het be lang van ons land zal zijn en dr. Van Hulst (cJi.) verklaarde, dat hoewel zijn fractie staat voor een moeilijke beslis sing, zij haar steun aan de regering niet zal onthouden. K.V.P. 26 leden; P.v.d.A. 23; A.R. C.H. 8; V.V.D. 8 en C.P.N. 2, totaai 75 leden, lijkt de conclusie na de eer ste ronde in de senaat gewettigd, dat aanneming van het verdrag nog lang niet zeker De heer Algra (a.r.) was verbolgen over het feit dat geen regeling was getroffen voor de Eems-Dollardkwestie. Hij wees erop, dat na de oorlog Duitsland zijn aanspraken op de gehele Eems scherp is gaan stellen. „De brutalen hebben de halve wereld en de hele Eems" merkte de Anti-Revolu tionaire senator onder hilariteit op. Hij laakte ook de onderhandelingsmentali teit van de Duitsers. Er is weinig be reikt, maar zonder het vuistpand van de teruggave van Elten en Tuaderen, zou den we helemaal niets hebben bereikt. Als we het verdrag aanvaarden dan kun nen we dat slechts doen met ergernis en gelatenheid, aldus besloot de heer Algra. IVief zeker bepalen. Lettend op de de Eerste Kamer: (Advertentie) werkbank gelaten en, na een ritje in dc bus en een wandeling van een half uur, post gevat voor een uitstervend horccaverschijn- sel dat boerenherbergheet. Er gens achter een dijk. Ergens in de Betuwe. En heb dan met grote aandacht porcografische studiën gedaan: van achter een fles-fris naar het varken zitten kijken. Het varken lag te lachen; een brede, tevreden lach om zijn brede bek en in zijn kleine oogjes. Het teas aansteke lijk. Ik had eigenlijk nog nooit en var ken goed bekeken. Het keek naar mij en .het knip-oogde; het klap perde met zijn oren en knorde en wentelde zijn dikke, rose, ronde buik. Geweldige bipsen, die, later, samengeperst, en ingeblikt, in platte plakken op mijn twaalf uurtje zullen liggen. Een staartje als een blanke arabesk, grillig en sierlijk als ongemotiveerd geluk. Ik heb nooit geweten, dat var kensoren mooi zijn. Zij zijn over dekt met fijne haren ivaar dc voorjaarszon doorheen schijnt. Eigenlijk behoren de oren niet bij het gezicht, want. het gezicht van een varken is géén gezicht. De oren zijn poëtisch. Het gezicht. hoe vrolijk ook is van een la gere, menselijker orde en bepaald ordinair. Het lag zo lekker lui in het zand. Onbeschrijfelijk, onmenselijk, lui. En bovendien zo naakt. Niets is naakter dan een naakt varken. Zó naakt in de voorjaarszon lig gen, zó dik zijn met een bolle buik e7i rose bipsen, dat halen wij mensen niet. Mijn buurvrouw probeert liet wel op haar balkon, maar dat is lang en lang niet. varkensachtig ge noeg. Er zit een diepe les voor den mens in, maar het staat, bij voor baat vast, dat wij die nooit zullen leren, al zouden wij ons best erop doen. Ik ben opgestaan en ben terugge wandeld. De bus stond geduldig te wachten. Zij reecl mij naar mijn wereld terug. Maar ik heb het varken nog lang gezien. Zó bloot, zó rose, zó tevre den en zó lui. Als de voorzienigheid mij, te zij- nertijd, tóch een beestenbestaati wil doen leiden, dan, liever dan merel of gazelle, paradijsvogel of vlinder: een doodgewoon vet var ken. Eindelijk de luiheid en de dom heid, die mij zijn ontgaan. Ein delijk een gerechtvaardigde glim- Neutralisering Prof. Beaufort (k.v.p.) kan het standpunt van de regering delen. Hij betreurde wel dat de grens in de Eems-Dollard niet was vastge steld, maar pater Beauford meen de, dat bij vaststelling van die grens het probleem niet was opge lost. Nu vindt er een neutralise ring plaats en is de mogelijkheid geopend voor een samenwerking. Ook ds. Van Hulst (c.h.) was niet te spreken over de Eemskwestie. De bonds republiek had steeds een „aanmatigende houding" aangenomen. Als voorbeeld noemde hij Duitse stafkaarten, waarop de grenslijn in de Eems op de laagwa- terfijn aan Nederlandse kant was aan gebracht. De heer Matser (k.v.p.) zei het indienen van een motie in overweging te hebben gehad, maar dit plan te hebben laten varen, omdat de regering toch niet be reid zou zijn tot nieuwe onderhandelin gen. Geen politiek Prof. Samkalden (p.v.d.a.l betoogde dat het oordeel van zijn fractie uit sluitend bepaald zou worden door af weging van de voor- en nadelen van de vier overeenkomsten. „Voor ons eindoordeel is niet beslissend of we by verwerping iets meer zouden kun nen krygen. „Met dit ontwerp had zijn fractie geen behoefte binnenland se politiek te bedreven". Wat de uitkering aan de nazislachtof fers betreft, zette prof. Samkalden uit een, dat hem uit de Duitse verhandelin gen was gebleken, dat aan de Neder landse regering is overgelaten het be drag van D.M. 280 miljoen onder te ver delen. 'Het bedrag van D.M. 125 miljoen, dat de regering voor de uitkering aan de nazislachtoffers heeft bestemd, zou dus kunnen worden verhoogd. De uitke ringen zouden dan met behulp van de algemene middelen bij de wet op een hoger bedrag kunnen worden, gesteld. Voorts betoogde prof. Samkalden, dat de regering niet langer mag wachten met de uitbetaling van de voorschotten. Minister Luns maakte ten slotte enkele inleidende opmerkingen. Volgende week zal de regering meer uitvoerig ingaan op de bezwaren, die door de Kamer zyn geuit. „De heer Goedhart heeft aan de regering gerapporteerd, dat het hem op maandag 29 april gezon den telegram door hem nimmer is ontvangen. Het telegram werd op die dag in de vroege middag (laat in de avond, Nieuw-Guineatijd) verzonden. De P.T.T. ontving ter stond ontvangstbevestiging. Het is echter nimmer aan de geadresseer de afgeleverd". Dit heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteravond meegedeeld. lach. ELIAS Cafetariahouder neergeschoten De 48-JarIge cafetnrlahoucler W. Kruys uit Utrecht Is gistermiddag in een cafe taria van een vroeger personeelslid van hem, de 35-jarige Van der H., neerge schoten. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het Academisch zieken huis vervoerd. De heer Kruys had een woordenwisse ling met Van der H. over de concurren tie die deze hem zou aandoen. Plotseling trok Van der H., een negenmillimeter- pisltool en schoot zijn vroegere werk gever in de onderbuik. K. wist zijn enige huizen verder gelegen woning nog bin nen te strompelen maar zeeg toen in elkaar. Hij werd per G.G.D. naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. De po litie die spoedig ter plaatse was wist Van der H. te arresteren toen deze om sloten werd door een menigte publiek. Hij is ingesloten en zal vandaag voor de officier van justitie worden geleld. Ir. Wemelsfelder: „Zeeniveau stijgt, Nederland zakt" Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking leeft en werkt op een stuk grond, dat beneden de hoogwaterlyn ligt, en dit terwyl het wereldzeeniveau stygt en de ondergrond van ons land daalt. Dit verklaarde Ir. P. J. Wemels- felder, hoofd van de hydrometlsche afde ling van rijkswaterstaat tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van dc Nederlandse Vereniging voor Landaan winning. Ir. Wemclsfelder deelde mee dat recen te onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de Nederlandse bodem gemiddeld daalt met 20 centimeter per eeuw. De stormvloedramp van 1953 is, zo zei hij, veelvuldig in verband gebracht met bo demdaling. Dit is tegelijk juist en juist. Wat de uitzonderlijke hoogte deze stormvloed betreft, deze staat op f;een enkele wijze met onze bodemdaling n verband. Het aanzienlijk te laag zijn der dijken in 1953 zou men desnoods voor 5 procent kunnen toeschrijven aan bodemdaling, aldus ir. Wemelsfelder. De allerwege zeer ongunstige dakprofielen zijn eenter wel voor 80 procent of 90 procent een gevolg van bodemdaling, zo ging h(j verder. De precaire komsituatie bij sommige doorbraken (Schouwen) schreef h(j voor 100 procent toe aan bo demdaling. Een van de voornaamste oor zaken van deze bodemdaling is het ver schijnsel dat bodemlagen dunner worden. De middelen, die wij bi) waterbouwwer ken aanwenden, moeten niet voor 20 of 50 jaar toereikend zijn, maar dienen be rekend te zijn op de totale situatie die over 500 jaar en meer zal ontstaan, al dus Ir. Wemelsfelder. „Pogingen van K.L.M.-zijde om de boekte passagiers tijdig uit Sorong naar Biak te vervoeren, zijn mislukt, wegens het uitvallen van het lijntoestel op 30 april op die route, en omdat het niet mogelijk bleek een vliegtuig charteren. IHiseerstond Uit Nieuw-Guinea 200 repatrianten verwacht Op 1 april omvatte het aantal ambtena- dat uit Nieuw-Guinea repatrieerde mensen. Daarnaast keerden 189 leerkrachten van het gesubsidieerde mis sie- en zendingsonderwjjs in Nederland terug. Deze cyfers worden vermeld in de me morie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot overdracht van Neder lands Nienw-Gulnea. Verwacht wordt dat nog ongeveer tweehonderd mensen zullen repatriëren. De vestiging in het buitenland van „af gevloeide" ambtenaren heeft voor de letrokkenen, zolang zij de Nederlandse nationaliteit behouden, geen invloed op de regeling en afwikkeling van hun po sitie. Voor hen geldén dezelfde voorzie ningen en dezelfde verplichtingen als voor degenen, die er de voorkeur aan hebben gegeven naar Nederland te repatriëren. Van de inmiddels naar ons land terug gekeerde ambtenaren is inmiddels een 600-tal in het arbeidsproces ingescha keld. Ook voor de groep gerepatriëerden, die op kort verband diende, is een over wegend deel geplaatst. Deze resultaten worden in de memorie van antwoord niet onbevredigend genoemd. Leerlingenschaal l.o. verlaagd De aantallen leerlingen, die het aantal onderwijzers aan de scholen voor ge woon, voortgezet gewoon en voor uitge breid lager onderwijs bepalen zyn bij Koninklijk Besluit lager gesteld. Dit be sluit treedt in werking op 1 september van dit jaar of, voor die scholen, die de nieuwe cursus eerder beginnen, op de eerste dag na de zomervakantie. Deze verlaging van de zogenaamde leerlingenschaal is een eerste van de drie voorgenomen fasen om te komen tot het peil dat voor een gezonde ont wikkeling van het lager onderwijs nood zakelijk is. Omdat een drastische verla ging niet ineens kon worden gereali seerd werd besloten tot een verlaging in etappes. Voor het g.l.o. betekent de ver laging b.v. dat bij minimaal 111 leerlin gen vier leerkrachten kunnen worden aangesteld, welk aantal voordien 121 was, terwijl vervolgens voor elke 42 leerlingen (was 45) er een leerkracht bij kan komen. Dezelfde cijfers bij vier leer krachten voor het v.g.l.o. en het ulo zijn: 86 (91) en 85 (91), terwijl voor meer leerkrachten bij het v.g.l.o. telkens 28 (30) en bij het ulo 30 (36) te boek die nen te staan. De schaal is ook verlaagd voor de klassen zeven en acht, met en zonder volledig v.gl.o.-ieerplan. Vier leerkrachten zyn er na de grote vakan ties bij een leerlingental van 86-113 (klassen met v.g.l.o.-plan) en 103-136 (klassen zonder (volledig) v.g.l.o.-leer- plan), waarna respectievelijk 28 en 34 leerlingen (was 30 en 36) de maatstaf is voor uitbreiding van het aantal leer krachten. Edith Piaf aan beterende hand De Franse zangeres Edith Piaf, die op 10 april wederom in een ziekenhuis werd opgenomen, ditmaal met bron- chlale klachten, is aan de beterende hand. De zangeres, die in de afgelopen vier jaar verscheidene grote operaties moest ondergaan, zal waarscliyniyk over twee weken het ziekenhuis kunnen ver laten. (Advertentie) Het Wereldgebeuren OVER EERSTE KWARTAAL 1963 Inkomsten zullen waarschijnlijk 5 hoger zijn Het nettoresultaat van de Konink lijke Shell groep over het eerste kwartaal 1963 is nog niet bekend, maar er zijn reeds aanwijzingen, dat de inkomsten het in 1962 ge volgde verloop hebben voortgezet en dat zij bijna 5 procent hoger zul len zijn dan in het eerste kwartaal van 1962, dat, zoals bekend, een bevredigend resultaat heeft opge leverd. Jlir. Loudon, president-directeur van de Koninklyke Shellgroep, heeft dit gister morgen in de jaarvergadering in Den Haag meegedeeld. „1962 was ccn goed jaar voor de groep. De styging van bijna 10 procent in het nettoresultaat was het gevolg van een aanzienlijke toeneming in onze omzet aan olie en chemische produkten. Of schoon over het algemeen de verkoop prijzen in 1962 lager waren, is de in- H.M. Koningin Juliana heeft don- rentuin Artis, welke thans 125-jarig bestaan viert. De foto toont de vorstin in bewondering voor de flammingo's tijdens een rondgang door de tuin. Links dr. E. F. Jacobi, directeur en rechts drs. W. F. Westerman, voorzitter. Het woensdag aan de pers verstrekte bericht omtrent de uit New York ont vangen mededeling, dat de heer Goed hart had verklaard, reeds al het nodige voor het vertrek der Ambonezen te hebben verricht, berust op een misver stand en heeft, naar thans blijkt, be trekking gehad, op het vertrek van drie I van de eisers in het geding, die tevo ren reeds toestemming hadden gekre gen naar Nederland te komen. Van de ze drie is, voor zover bekend, slechts één bereid gevonden om het gebied te verlaten. Deze is scheep gegaan op het laatste K.P.M.-schip dat Sorong op 26 april aandeed. Geen Nederlanders De regering zet inmiddels haar po gingen voort om betrokkenen alsnog in de gelegenheid té stellen Irian Barat te verlaten. De woordvoerder van het ministerie zei in antwoord op vragen dat er op het telegraafkantoor in Hollandia op die dag geen Nederlanders meer werkten. Het A.N.P. heeft uit welingelichte kring vernomen dat de K.L.M- aan haar vertegenwoordiger in Biak op dracht had gegeven, het vervoer van de Zuidmolukkers van Sorong naar Biak te regelen. Toen het lijnvliegtuig tus sen Sorong en Biak kwam te vervallen, heeft h(j contact willen opnemen met de heer Goedhart in Hollandia. Deze zou eventueel maatregelen hebben kun nen nemen een vliegtuig te charteren. Ook de vertegenwoordiger van de K.L. M. heeft echter geen contact meer kun- krijgen met de heer Goedhart. (Advertentie) GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi vloed hiervan op de inkomsten in be langrijke mate gecompenseerd door ver dere verbeteringen van de efficiency' aldus jhr. Loudon. Prestaties „Deze verdere verbetering in de effi ciency van ons bedryf is uiteraard slechts mogelijk geweest dankzij in tensieve arbeidsprestaties en de loyale medewerking van het perso neel in alle geledingen, dat onder vaak zeer moeilijke omstandigheden moest werken". „Wanneer wy onze blik richten op de toekomst, zien wij nog geen verminde ring van de huidige felle concurrentie strijd evenmin als een algemene prijs verbetering. Maar de markt voor onze produkten zal steeds groter worden en, ;ez!en de verwachte verdubbeling van Ie vraag naar olie binnen vijftien jaar en van de vraag naar chemische produk ten binnen een zelf9 nog korter tijdsbe stek, hebben wij alle reden de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien". ,,Ons beleid is erop gericht mannen vrouwen van het beste kaliber te blijven aantrekken en opleiden, en ervoor te zorgen dat zij worden uitgerust met de beste hulpmiddelen die maar te krijgen zijn. Door het volgen van dit beleid zul len de groepsmaatschappijen ten volle kunnen profiteren van de mogelijkheden die de toekomst biedt". Aardgas Op vorige vergaderingen en in recente jaarverslagen hebben wij reeds 'melding gemaakt van een belangrijke aardgas vondst in Groningen. Nu de onderhande lingen over de wijze van exploitatie hiervan, zoals U zult weten, geëindigd zijn, is het wellicht nuttig hier iets meer over te vertellen". „Het zag er duidelijk naar uit, dat dit een belangrijk gasveld was en latere zonderlijke omvang. Dit noopte tot een nieuwe benadering van de manier waarop dit aardgas op de markt zou worden gebracht". „De staat der Nederlanden, de Staats mijnen, de Standard Oil Company (New- Jersey) en de Bataafse Petroleum Maat schappij N.V. hebben na intensief over leg een vorm gevonden, die een synthese is tussen het algemeen belang en het be lang van particuliere ondernemingen. Deze bijzondere vorm van samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven waar borgt het juiste gebruik van deze grote energiebron, ter vergroting van de wel vaart van het Nederlandse volk". Franco's vrijheid Kort voor de terechtstelling in Spanje van de communistenleider Julian Grimau was in de westelijke landen het debat op gang gekomenoverde toe lating van Spanje tot de N.A.V.O. De executie van Grimau heeft aan alle over wegingen echter een einde gemaakt en Frankrijk heeft zelfs schielijk de bespre kingen afgebroken, die het met de rege ring in Madrid voerde over eventueel in de toekomst te verlenen financiële steun. Niemand twijfelt er aan of aeze Frans-Spaanse besprekingen zullen bin nenkort weer op gang komen, maar op het moment is een voortzetting van de onderhandelingen niet gunstig m ver band met de gevoelens van ongenoegen, welke de dood van Grimau heeft gewekt. Hoewel Grimau een communist was en zijn aanwezigheid in Spanje verband hield met communistische activiteiten in zijn eigen land, is in de westelijke lan den fel geprotesteerd tegen het dood vonnis. En dat niet alleen door commu nisten. Eén van de redenen, waarom Grimau werd veroordeeld en geëxecu teerd was namelijk dat hy tijdens de Spaanse burgeroorlog tegen de troepen van Franco had gestreden. Ben mildere berechting uitlopend op gevangenisstraf zou minder felle reac ties teweeg hebben gebracht. De dood straf en de snelle uitvoering van het vonnis herinnerden echter velen plotse ling weer aan Spanjes fascistische ver leden en aan het feit, dat het regime van Franco nog steeds dictatoriale macht bezit en uitoefent. Aangenomen mag worden, dat Parys re kening hield met de nogal geschokte publieke opinie toen het de besprekingen in Madrid opschortte. Anderzijds bestaat de mogelijkheid, dat Frankrijk tot uitstel heeft besloten, omdat zich zekere ver anderingen in de Spaanse politiek voor doen. waarvan de terechtstelling van Grimau een uitvloeisel zou zijn. De afgelopen week werd voor het eerst van deze veranderingen melding ge maakt door het Britse weekblad „The Observer". Een speciale correspon dent van dit blad schreef, dat generaal Franco ernstig ziek zou zijn en dat hy reeds geruime tijd niet meer in staat zou zijn de regeringszaken naar behoren te behartigen. Volgens deze correspon dent zou Franco veel last hebben van suikerziekte en zou hij tevens aan de ziekte van Parkinson lijden. Verteld zou worden, dat de generaal, die al ze ventig is, voor ieder optreden in het openbaar stimulerende injecties zou ont vangen. In feite zou hij niet meer in staat zyn zich met regeringszaken te bemoeien. Tijdens de bijeenkomst van de minister raad, waarin over het lot van Grimau zou worden beslist, sprak Franco geen enkele maal, hoewel de debatten over de zaak-Grimau veertien uur duurden. Terwijl generaal Munoz Grandes, de door Franco vorig jaar benoemde vice-presi dent, herhaaldelijk argumenten tegen het doodvonnis naar voren bracht en voor gratie pleitte, deed Franco geen moeite zijn plaatsvervanger te steunen. Volgens „The Observer" heeft Franco zijn greep op de gebeurtenissen in Span je totaal verloren en is vice-president, generaal Munoz Grandes, niet bij machte zich alleen tegen de kliek van conser vatieve militairen in de regering te ver- „VERKEERSPSYCHOLOGIE VERPLICHT VAK VOOR TENTAMEN MAKEN" „Tot nu toe heeft men zich te weinig bezig gehouden met de vraag of de weggebruikers van vandaag psychisch wel opgewassen zijn tegen de dik wijls enorme opgaven, waar voor het moderne verkeer hen stelt. Ik ben van mening dat zulks bij 75 pet van hen van tijd tot tijd niet het geval is, want ook de technisch bes te en sociaal volkomen aan gepaste weggebruiker heeft zijn off-days", aldus mr. J. C. Hooftman. adjunct-directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, in zijn gisterochtend gehouden openingsrede voor het tweedaagse werkcongres van verkeerspsychologen uit diverse Europese landen, dat in Utrecht wordt gehouden. Het grote belang van de verkeers psychologie ook voor de verkeers- opvoeding en de verkeerstechniek onderstrepend, bepleitte mr. Hooftman een ruimere mogelijk heid voor een verplicht psycholo gisch onderzoek bij recidive van bepaalde verkeersovertredingen, gelijk zulks sedert enige tijd in 'uitsland bestaat. Tentamenvak verkeerspsychologie als zelfstandige wetenschap zal wor den gedoceerd en tot verplicht tentumenvak ook voor ver keer»,juristen en -ingenieurs zal worden verklaard. Tot de veertig deelnemers aan dit thans voor de tweede maal plaatsvindende werkcongres behoren enkele gezaghebbende verkeerspsychologen, zoals prof. dr. O. Undeutsch uit Keulen en dr. G. Munsch uit München. Voorts is een groot aantal hoogleraren en praktiserende psychologen uit West-Duitsland, Frankrijk, Oos tenrijk, Zwitserland, Finland en Spanje aanwezig. Op de agenda staan onder meer de invloeden die nadelig zijn voor het weggedrag. internationale nonnen voor bestuurders van mo torrijtuigen en de toepassing van de verkeerspsychologie bij de be vordering van de verkeersveilig heid.. N.A.M. „De opsporing en winning van aardgas in Groningen zullen worden uitgevoerd door de N.AJVI. Voor dit doel heeft de N.A.M. een maatschap aangegaan met de Staatsmijnen, waarbij kosten en baten met de Staatsmijnen zullen worden ge deeld in de verhouding 60-40. Gezien de groepsparticipatie in de N.A.M. heeft de groep in deze maatschap dus een be lang van 30 procent". „Het door de N.A.M. geproduceerde aardgas zal uitsluitend worden verkocht aan de N.V. Nederlandse Gasunie, die op 6 april van dit jaar is opgericht. De Gasunie zal zich bezighouden met het vervoer en de verkoop in Nederland van dit aardgas en bovendien van al het an dere gas dat in Nederland door de groep, Esso en de Staatsmijnen wordt gepro duceerd". ORDERS Hoewel de concessie voor de provincie Groningen formeel nog niet is verleend, heeft de N.A.M. terstond na de op richting van de Gasunie voor een belangrijk bedrag aan materiaal bij de Nederlandse industrie besteld, ten einde reeds omstreeks de jaarwisseling over technische voorzieningen te beschikken om met de eerste leveranties een aan vang te kunnen maken met gebruik making van de bestaande gasnetten. Het prijsbeleid van de Gasunie behoeft de goedkeuring van de minister van economische zaken. In de Jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Petroleum Maatschap pij is in antwoord op vragen medege deeld dat de kapitaalbehoeften van de gehele groep gemiddeld 300 miljoen pond sterling per jaar bedragen. Niet alleen in het buitenland was men geschokt door de dood van Grimau, ook in Spanje zelf, zij het om andere redenen. De liberale politici in dit land vrezen het ergste voor de toekomst. Sedert enige tijd was er sprake van een langzame maar zekere liberalisering in Spanje. De tegenstanders van Franco konden wat gemakkelijker aan het woord komen en Franco zelf sprak na langdurig zwijgen, weer over de monar chie en de opvolgingskwestie. Volgens de Spaanse grondwet van 1947 is Spanje nog steeds een monarchie, echter zonder koning. Don Juan de Bour bon, die aanspraak maakt op de Spaanse troon leeft als vrijwillige balling in Por tugal. Franco wil Don Juan niet als ko ning terugzien in Spanje, maar wel heeft hij verklaard geen bezwaren te hebben tegen Don Juans zoon, de 25-jarige Juan Carlos. Franco maakt echter geen haast met het regelen van de opvolging. Toen hy echter kort geleden plotseling over de opvolging sprak, gaf dat de monar chisten in Spanje enige moed. Zij hielden zelfs een enquête onder de Spaanse jeugd, maar de uitslag was nogal teleurstellend. Slechts 22 procent van de jongeren tussen 16 en 30 jaar stelde prijs op het herstel van het ko ningschap. Prins Juan Carlos zou er voorts weinig voor voelen om in de rech ten van zijn vader te treden. Bovendien geldt nog steeds generaal Franco's eis, dat de nieuwe koning de grondslagen van Franco's beleid moet goedkeuren. De liberale politici in Spanje, die blij waren wat vrijer te kunnen adem halen, vrezen thans dat zij zich ver heugd hebben over een dode mus. Vol gens de grondwet is generaal Franco gerechtigd op welk ogenblik dan ook de naam van zijn opvolger voor te leggen aan het parlement. Wanneer het waar is, dat Franco nu reeds als een stropop wordt geleid door de conservatieve offi cieren van de „oude garde" uit zijn om geving, dan is de hoop op een oplossing die van Franco zelf zou uitgaan, groten deels vervlogen. Er is zelfs sprake van plannen voor de oprichting van een „militair directoraat" meldt „The Observer". Generaal Asensio, de vroegere chef staf en een van de bekendste en meest gerespecteerde hoofdofficieren zou enkele dagen gele den zijn benaderd met het verzoek om in dit directoraat zitting te nemen. De generaal zou dit echter hebben gewei gerd. Hij zou daarbij hebben gezegd, dat deze maatregel binnen een week tot een nieuwe burgeroorlog zou leiden. Een andere aanwijzing voor bepaalde plannen van de generaals is het verbre ken van alle contact tussen oppositie leiders en de militairen. Waarnemers verwachten daarom dan ook de strenge censuur op de pers binnenkort wel weer zal worden ingesteld en dat dan van het pas verworven beetje vrijheid niets meer over zal zyn. Minister Cals heeft het St.-Johan nes de Deo ziekenhuis te Den Haag, waarin hij op 23 april was opgeno men, verlaten. Voor zijn algeheel herstel zal hij nog enige tijd rust moeten houden. Hij is inmiddels naar het buitenland vertrokken. GENERAAL FRANCO ..door ziekte uitgeschakeldT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3