PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BONN BEMIDDELT IN METAALSTAKING Amerikaans ambassadeur heide eerste paal voor Dow Chemical in Terneuzen Erhard nodigt beide partijen gesprek uit voor een op maandag Franse 1964 troepen eind uit Algerije Restauratie „Drakesteijn" gereed CONFLICT WERKGEVERS-WERKNEMERS VERSCHERPT Malvestiti treedt af als voorzitter Hoge Autoriteit Senaat akkoord met legering van Duitsers in Budel Prinses Moena in verwachting VIER AMERIKAANSE ALPINISTEN BEREIKEN TOP MOUNT EVEREST Eurovisie- spel Prinses Beatrix deed zelf inkopen voor inrichting Start voor groots project Benfica-Feijenoord op t.v. gaat door 206 jaargang - no. 104 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 mei 1963 Zwarte kat op groene mat Pagina 11 Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Maikt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, 2911: Zlerlkzee: red. teL 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. -J - Bureaus: Vlisslngen: G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse r .g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 Cb.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Ten^i^n;^red.^tel^2116;iadm^tel; :d. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. f 1,50). „Brieven bur. dit blad" 25 ct. t Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. In West-Duitsland worden op het ogenblik op het hoogste niveau pogingen ondernomen om een oplossing te vinden voor de sta kingen in de metaalindustrie, die zich van Baden-Württemberg uit over het gehele land dreigen uit te breiden. President Lübke heeft gisteren bestuurders van directies en vak bonden bij zich ontboden en de minister van economische zaken Ludwig Erhard heeft de twee partijen uitgenodigd voor een ge sprek op aanstaande maandag. Zij mengden zich in het conflict, nadat een bemiddelingspoging van premier Kurt-Georg Kiesinger van de deelstaat Baden-Württemberg gefaald had. De vakbonden wüden Kiesingers bemiddeling wel aan vaarden, maar de directies wen sten naar verluidt onmiddellijk bemiddeling op landelijk niveau. De twee partijen, de half miljoen me taalarbeiders van Baden-Württemberg, die begonnen met verspreide stakingen ter ondersteuning van hun eis van een loonsverhoging met acht procent en de directies, die een loonsverhoging van 3,5 procent boden en na de verspreide sta kingen overgingen tot sluiting der be drijven, staan op het ogenblik schijnbaar ongenaakbaar tegenover elkaar. Compromis 1 Naar verluidt hebben enkele onder nemingen in Baden-Württemberg het Do voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Holen en Staal, de Italiaan Malvestiti, heeft gisteren tydens de vergadering Van de ministerraad van de E.G.K.S. aangekon digd spoedig te zullen aftreden, zonder opgave van redenen. Zijn mededeling heeft enige verbazing gewekt, daar Malvestiti tijdens de jong ste Italiaanse parlementsverkiezingen, waarin hij kandidaat was voor de Chris ten-Democratische Partij, niet gekozen is. Oorspronkelijk had Malvestiti ver- hun ontslagaanvrage tot hun regering rich ten en in hun ambt biyven totdat in hun vervanging is voorzien. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren met 49 tegen 2 stemmen het wetsontwerp aan vaard tot goedkeuring van de met de bondsrepubliek Duitsland gesloten over eenkomst betreffende de stationering van Duitse militaire eenheden in Neder land. De tegenstemmers waren de beide communistische afgevaardigden, me vrouw Van Ommeren-Averink en de heer Haken. Blijkbaar om te voorkomen dat zich de zelfde relletjes zouden voordoen als in de Tweede Kamer, toen bij de behande ling van dit wetsontwerp van de publie ke tribune allerlei beledigende opmer kingen naar de kamerleden werden ge slingerd, was het kamergebouw cheurs een oogje in het zeil. De belang stelling van het publiek was echter ge ring en er deed zich geen enkel incident voor. Gisteren heeft de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer John S. Rice te Terneuzen de eerste paal geslagen voor het Doio-Chemical complex. Daarbij keken onder andere nauwlettend, toe eveneens in een wit heiers- ko8tuum gestoken mr. B. Rijp- stra, burgemeester van Terneuzen (naast de heer Rice) en geheel rechts de heer Robertson, direc teur van de Dow Chemical Inter nationaal. (Foto P.Z.C hoofd gebogen en loonsverhogingen tot 7 procent toegestaan, maar de algemene tendens in het land is, dat de zaak op hoog niveau dient te wor den uitgevochten. De twee miljoen Westduitse metaalarbeiders zijn van mening, dat hun loonsverhogingen geen gelijke tred hebben gehouden met de winsten in deze bedrijfstak. In regeringskringen is men echter niet ongevoelig voor het argument der directies, dat een hoge loonronde een nadelige uitwerking zou hebben op de Westduitse concurrentiepositie op de wereldmarkt. Verloren orders Enkele Westduitse autofabrikanten heb ben minister Erhard gisteren op de jaar beurs van Hannover gezegd, dat zij be stellingen verliezen aan de Britse en Franse concurrentie, omdat zij in ver band met de stakingen geen vaste le vertijden kunnen garanderen. In Stuttgart heeft een woordvoerder van de bond van metaalondernemers meegedeeld, dat in Baden-Württemberg 450 firma's, 95 procent van het totaal, gesloten zijn. Pamfletten De Westduitse politie heeft in een drukkerij pamfletten van commu nistische oorsprong ontdekt, waar in onder meer stond, dat Oost- Duitsland solidair is met de sta kende metaalarbeiders en waarin aan de typografen wordt verzocht niets te drukken tegen de staking. poging slaagt Vier leden van de Amerikaanse ex peditie, die bezig is met een be klimming van de Mount Everest, hebben woensdag jl. de top van deze berg bereikt. Dit is medegedeeld in een radiobe richt, dat gisteren op het basis kamp in de Nepalese hoofdstad Katmandoe is ontvangen. top werd woensdag te één uur 's middags plaatselijke tijd bereikt. Prinses Mocna, de echtgenote van ko ning Hoessein van Jordanië, verwacht in oktober van dit jaar haar tweede kind, aldus is gisteren door doktoren in Amman bekendgemaakt. Prinses Moena, de voormalige Engelse Toni Gardiner, beviel in januari 1962 van haar eerste kind, een zoon. De 27-jaar oude koning Hoessein is, eerder getrouwd geweest met de Egyp tische prinses Dina. Hij verkreeg echt scheiding van haar, nadat uit het hu welijk geen zoons waren geboren. AKKOORD PARIJS-ALGIERS Geen besluit over bases in Sahara Frankrijk zai zjjn troepen eerder uit Al gerije terugtrekken dan oorspronkelijk was overeengekomen, zo is gisteren op een persconferentie in Algiers meege- In een communiqué, dat is uitgegeven na besprekingen tussen premier Ben Bella van Algerije en de Franse staats secretaris voor Algerijnse zaken, Jean de Broglie, staat dat de datum van repa triëring zal worden vervroegd van 1 juli 1965 tot eind 1964. De Franse militairen in het gebied van Constantine zullen zelfs nog eerder, voor het einde van dit jaar, worden teruggetrokken, aldus het communiqué. Voordat het communiqué werd voor gelezen was verklaard dat de twee staatslieden ook hadden gesproken over kwesties die in verband staan met het gebruik van de bases in de Sahara, maar in het communiqué is niets over het resultaat van dit over leg te vinden. De precieze datum voor de ontruiming van de Franse kernbases in de Sahara is nog niet vastgesteld, zo deelde de Algerijns* minister van voorlichting, dr. Mo< Verslaggevers hadden gevraagd, of de repatriëring van de Franse militairen ook sloeg op deze bases, maar daar wil de minister Belahoune zich niet over uitlaten. „Ik hoop U over een paar da- In het communiqué wordt voorts nog meegedeeld, dat een/vyfde deel van de Franse hulp aan Algerije zal worden be steed aan de schadeloosstelling van Franse burgers wier bezittingen, die na de massale uittocht uit Algerije onbe heerd waren achtergebleven, door de Al gerijnse staat zijn overgenomen. Deze schadeloosstelling geldt in het bijzonder Franse boeren die zorg hebben gedra gen voor de nu te velde staande gewas sen. De Algerijnse regering ivil tevens de handhaving of de hervatting van de ac tiviteit van Franse industriële onderne mingen bevorderen, aldus het communi qué. Bij wijze van proef is donderdag het honderd man sterke C-eska- dron van het elfde tankbataljon van het Nederlandse leger in het mobilisatiecomplex te Oss gemobi liseerd. Foto: de plunjezakken worden in een van de centurions- tanks geladen. HILLARY WAS DE EERSTE Vierde maal dat Provinciale raad van West-Irian geïnstalleerd De eerste provinciale raad van Irian Barat is gistermorgen geïnstalleerd in een plechtigheid in het vroegere paleis van de Nederlandse gouverneur. De negenendertig leden van de raad, die de gouverneur van Irian Barat, Bo- nay aan het hoofd hadden, werden beë digd door de Indonesische minister van buitenlandse zaken en coördinatie voor Irian Barat dr. Soebandrio. De raad komt in de plaats van de door de Nederlanders ingestelde Nieuw-Gui- nearaad die 28 leden telde. Slechts drie leden van deze raad mevrouw Dor- kas Todoro, Mohamad Achman en Ber- tus Burwos behalve gouverneur Bo- nay, hebben zitting in het nieuwe col lege. Jongetje in sloot bij huis verdronken De 3-jarige Jan Hidding uit de De Ba- zellaan in de Parkwyk in Haarlem is 'Hs in een sloot vlak by zjjn ou- De Amerikanen hielden op 360 meter beneden de top drie groepen gereed, die de aanval op de top zouden wa gen. Een van deze ploegen heeft dus haar doel bereikt. Het is de eerste maal. dat Amerika nen pogen de 8880 meter hoge Mount Everest te beklimmen. De namen der vier klimmers zyn nog niet medegedeeld. Het is de eerste maal dat de Mount Everest reeds zo vroeg in het jaar werd beklommen. De top werd, op 29 mei 1953, het eerste bereikt door de Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary en de Sjerpa Ten sing Norkay. Vier leden van een Zwitserse expedi tie bestegen de top in mei 1956. Een communistisch-Chinese expeditie heeft verklaard dat zij het hoogste punt van de Mount Everest op 25 mei 1960 heeft bereikt. Dit geschied de via de noordelijke helling, die tot dan toe nog niet was beklommen. De eerste poging, om de top van de Mount Everest te bereiken, werd in 1921 ondernomen. Elf personen zijn om het leven gekomen, voordat Sir Edmund Hillary in 1953 slaagde. De Mount Everest is de hoogste top in het Himalajagebergte, dat zich van Noord-India, over geheel Nepal, tot Tibet uitstrekt. Recordbedrag voor een „Frans Hals" Op een kunstveiling in New York heeft het bekende werk van Frans Hals „De vrolijke luitspeler" 600.000 dollar opgebracht. Men meent, dat dit een record bedrag is voor een schilderij van deze Nederlandse schilder uit de zeventiende eeuw. Het doek maakte deel uit van de collectie van wijlen Oscar Cintas, die van 1932 tot 1934 ambassa deur van Cuba in de V.S. is ge weest. Hij heeft zijn collectie na gelaten aan een stichting voor steun aan de kunst en kunstenaars van Cubaanse afkomst. Het schilderij is gekocht door een Engelse vertegenwoordiger van i een niet-genoemde particuliere verzamelaar. Mensen spelen graag: doe-het-zelvers bouwen modelbanen met grote em placementen vol treinen of houden races met miniatuur-auto's. Anderen bouwen in hun vrije tijd allerlei ingewikkelde apparaturen en allen voelen ze zich er wel bij. Het spel-element behoort bij de mens. Soms echteT wordt een „spelletje gespeeld", terwijl men het doet voorko men alsof het bittere ernst is. Deze week heeft de televisie daarvan een op vallend voorbeeld gegeven: er werd de kijkers een heel serieus programma aan- ;ekondigd, terwijl het in feite om een echniscn spel ging. Wij doelen op de uitzending „Europees contact". Het ging hier om een rechtstreeks sehakelprogramma, waarin een viertal verslaggevers op bezoek was in Nederlandse gezinnen in Engeland, België, Duitsland en Italië, teneinde een indruk le krijgen van de levensomstan digheden in die landen. De centrale man in dit geheel was Arie Kleyweg, die vooraf uiteenzette hoe De restauratie van „Kasteel Dra- kesteyn" van prinses Beatrix is voltooid en haar secretaresse, raej. M, C. C. Wijnen heeft het huis van de prinses gistermid dag aan binnen- en buitenlandse pers laten zien. Prinses Beatrix heeft belangrijke aan wijzingen gegeven bij de restauratie en zij deed zelf de inkopen voor de in richting. Uit de aankleding van alle vertrekken spreekt dan ook haar persoonlijke, artistieke- smaak. Zach te pasteltinten voeretj de boventoon. Voor de wandbekleding koos de prin ses Chinees en Japans behangselpa pier, zijde en taft in combinatie met de warme natuurlijke kleuren van houten lambrizeringen. Als men het kasteeltje via de geheel ver nieuwde brug betreedt, komt men in een grote hall, die een zeventiende eeuwse schouw heeft gekregen. De grote koperen kroonluchter in het midden is een cadeau van koningin en prins. Zelf bracht prinses Beatrix een pietapaneeltje uit Soestdyk mee, dat een plaatsje kreeg boven de be tegelde schouw. In een hoek staat een grote Friese klok. In de „rode salon", rechts van de hall, ligt een Perzisch tapijt, dat de Sjah prinses Beatrix ten geschenke gaf toen zij eind vorig jaar een bezoek aan zijn land bracht. De wanden van de salon zijn boven de eenvoudige houten lanibrizéring bespannen met roze-rode taft, de gordijnen hebben dezelfde kleur. Bijzonder gezellig is de werkkamer. Ma honiehouten boekenplanken vullen een hele wand. Stapels fotoalbums, pocketboekjes, encyclopedieën en in antiek leer gebonden kunstwerken staan en liggen er broederlijk naast elkaar. Vooraan „de geschiedenis van Japan". De voorkeur van de prinses voor vogels spreekt niet alleen uit schilderijen en Chinese behangsels, maar ook uit een vijfdelige serie „De vogels van Nederland". Op haar enorme bureau lag nog het boek „Vijf eeuwen binnenhuisarchi tectuur in Nederland", dat de prinses kennelijk heeft geraadpleegd bij de inrichting van haar kasteel. Het wordt geflankeerd door foto's van de koninklijke familie, een witte tele foon, een vaasje lelietjes van dalen en een pul rode rozen. Prins Willem I kijkt vanaf een schilderij aan de wand vriendelijk neer op de portret ten van zijn nakomelingen. In de werkkamer staan ook foto's van ko ning Boudewijn en koningin Fabiola, van enkele vriendinnen en een por tret van „My fair lady" Margriet de Groot. Via een eikenhouten trap, bekleed met een roze tapijt, bereikt men de eerste verdieping waar onder meer de zit kamer en de slaapkamer van de prin ses te vinden zijn. Bij het betreden van de zitkamer wordt het oog ogen blikkelijk getrokken door een enor me koperen kooi die twee zeldzame diamantduifjes herbergt. Stapels tijd schriften liggen in een grote rieten lectuurmand en ergens op een klein tafeltje onder een schemerlamp ligt een veel gebruikt bijbeltje. In de slaapkamer van de prinses is blauw de hoofdkleur. Het zacht blau we Japanse zijdebehang is gecombi neerd met een donkerblauw tapijt. De wanden van de aan het slaapvertrek grenzende badkamer zijn bezet met Italiaanse witte tegels, afgewisseld door met bloemen en vlinders gedeco reerde exemplaren. Van de gardero bekamer worden twee wanden in be slaggenomen door garderobekasten en een spiegelkast met open snij werk. Er zjjn in het kasteeltje in taal vijf logeerkamers. Bijgebouwen De twee bijgebouwen aan weerszijden van het kasteeltje moeten worden herbouwd. In de toekomst worden hierin de ruimtes geschapen voor de marechaussee en een rechercheur, een kamer voor de secretaresse en personeelskantoor, een flat, gara„ een atelier voor de prinses en dienst woningen. Prinses Beatrix heeft de aankoop, de verbouwing en de inrichting van „kasteel Drakesteyn" voor honderd procent zelf bekostigd. Zij betaalde ook het honorarium van de architect, de heer D. Verheus uit Den Haag en de overheid heeft hierin geen enkel aandeel gehad, ook niet door middel van subsidies. Zie verder voor fotoreportage van Dra kesteijn pagina 15. In bijzijn van vele genodigden Zijne Excellentie J. S. Rice, am bassadeur van de Verenigde Staten van Amerika in Neder land, heeft donderdagmiddag klokslag één uur de eerste paal in de grond geheid voor de Dow Chemical fabrieken in de Nieuw Neuzenpolder te Terenuzen. De Amerikaanse ambassadeur werd daarbij geassisteerd door de heer C. W. Robertson, direc teur van de Dow Chemical in ternational N.V. en door de bur gemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra. Dit begin voor de bouw van niet minder dan vijf fabrieken, die zich gaan bezig houden met de vervaardiging van algemene en landbouwche- micaliën, plastics en aanver wante fabrikaten werd door een bijzonder groot gezelschap bij gewoond. Onder hen bevonden zich de waarne mend commissaris der koningin in Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de leden van Gedeputeerde Staten M. J. van Poelje en A. J. Kaland, veie Dowfnnctionarissen en tal van ver tegenwoordigers van departementen, van provinciale en plaatselijke over heidsinstanties, van industrieën, han del en nijverheid. Tevoren werd dit grote gezelschap in de raadzaal van het gemeentehuis te Terneuzen ontvangen, waar burge meester Rijpstra wees op deze bijzon dere dag in de geschiedenis van zijn gemeente. In zijn welkomstwoord richtte hij zich in het bijzonder tot de Amerikaanse ambassadeur, omdat die zich, aldus mr. Rijpstra. naar dit goede deel van Nederland had willen begeven om deze historische gebeur tenis meer cachet te verlenen. Hij wees daarbij op het feit, dat het Ne derlandse volk zich nauw verbonden voelt met de Amerikanen, die zo'n be langrijke rol hebben gespeeld bij de bevrijding van Nederland en Europa. Burgemeester Rijpstra zei het bijzon der jammer te vinden, dat de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, door diens verblijf buitenslands geen ge tuige kon zijn van dit belangrijk ge beuren in diens geliefde provincie. Zich wendend tot de waarnemend commissaris en de beide andere gede puteerden, zei mr. Rijpstra dankbaar te zijn voor de steun, die het provin ciaal bestuur van Zeeland bij de reali satie van dit project heeft getoond. Voorts memoreerde burgemeester Rijpstra de onderhandelingen met het grote Amerikaanse bedrijf. Onder handelingen, die reeds in maart 1961 begonnen en die zich kenmerkten door een prettige geest, doch waarbij men soms voor een zware opgave werd geplaatst. Met name omdat de gemeente Terneuzen toch eigenlijk slechts een beperkte omvang heeft en daarom over een relatief klein be stuursapparaat kan beschikken. Omschakeling Na de aanwijzing van Terneuzen tot ontwikkelingskern, zo vervolgde mr. Rijpstra, heeft het gemeentebestuur begrepen, dat een grote omschakeling in werkmethoden geboden was. Daar bij zijn ons dikwijls in gedachten ge komen de woorden van de heer Mit- chel, president van de Pennsylvania elektrische apparatenfabriek, die zei: wij zoeken een lokaal bestuur, dat waakzaam is, vooruitstrevend, begrij pend en zakelijk. De eerste resultaten van het sindsdien gevolgd beleid, noemde hij gunstig. Diverse Neder landse bedrijven van naam hebben Terneuzen als vestigingsplaats geko zen, tal van plaatselijke bedrijven hebben zich uitgebreid. Het project van Dow Chemical International is het grootste. Waardering zei burgemeester Rijp stra te hebben voor de vertegenwoor digers van de landbouw, die hebben bevorderd, dat in dit gebied van geen (Zie slot pag. 2 kol. 6) liep: als buitenstaan der en als technische leek zit men op een dergelijk moment verbluft toe te kijken, vol bewondering voor techniek en voor de technici, die het mogelijk ma ken, dat men via een beeldscherm in rechtstreeks contact komt met vier huis kamers in vier verschillende landen. Imponerend- Wj hebben deze uitzending gezien, maar we moeten bekennen, reeds snel enige argwaan te hebben gekregen, toen nadrukkelijk werd meegedeeld, dat het Eurovisienet hier nu eens werd ge bruikt om grenzen te doorbreken en om meer begrip voor elkaar te krijgen, of althans woorden van dergelijke strek king. Een schoon streven werd daarmee aangeduid, maar achteraf geloven we toch niet dat het inderdaad daérom ging. Deze uitzending leek ons in feite veel meer een technische „Spielerei" om dit lelijke woord te gebruiken een vernuftig spel, dat de vakmensen in Bussum vermoedelijk wel hoofdbrekens heeft gekost, maar hun tevens het ple zierig gevoel moet hebben gegeven dat het lukte. Het fraaie betoog over het doorbreken van grenzen fungeerde als een soort vlag, maar het was hier geenszins een dundoek dat de lading dekte. Zorgden deze vier rechtstreekse reportages uit Nederlandse gezinnen in het buitenland nu werkelijk voor een scherp begrip voor de levensomstandig heden daarginds Geenszins. En waar om niet Omdat teveel a l'improviste moest worden gewerkt. De nadelen van een directe reportage schenen ons in dit ~eval veel groter dan de voordelen. Er :on niet weloverwogen worden gewerkt, hetgeen wel mogelijk zou zijn geweest als men bijvoorbeeld over hètzelfde on derwerp een filmdocumentaire had ge maakt. Onder meer door een goede mon tage kan een indrukwekkend geheel ont staan, waaruit tevens de visie van de maker spreekt. In dit geval echter was er sprake van een serie fletse gesprek ken, waarin vier reporters met de blik op de klok enige lijn trachtten te bren gen. De eindindruk van deze uitzending was daardoor, dat de „stunt" eigen lijk belangrijker was dar. de inhoud. Er werd getoond hoe knap een technisch spelletje kan worden gespeeld. Maar in eerlijke ogenblikken zal men in Bussum vermoedelijk wel willen erkennen, dat het resultaat véél beter zou zijn ge weest indien men over hetzelfde onder werp een doordachte documentaire had kunnen brengen. Vermoedelijk waren de kosten dan ook wel wat minder: een der reporters vertelde, dat alleen al in het bewuste huis, waar hij zijn vraagge sprek had, een vijfentwintig technici aanwezig waren. Waarsch jnlijk was dat in elk der vier plaatsen zo: stoeten van technici, geleverd dooor de televisie diensten van die landen. Om nog maar niet te spreken van de mensen in de relais-stations. VTogmaals: technisch gezien was deze li uitzending imponerend. Maar zou het desondanks niet beter zijn in de toe komst bij dergelijke projecten de ver leiding van het technische spelletje te weerstaan Men moet, dunkt ons, der gelijke mogelijkheden reserveren voor daartoe geëigende gebeurtenissen, uit zendingen die werkelijk de dynamiek en de kracht bezitten om grenzen te door breken en die spreken van hart tot hart. Voor oppervlakkige gesprekken over de omgang van Nederlanders met hun En- gelse/Belgische/Duitse/Italiaanse buren en aanverwante onderwerpen lijkt ons een Eurovisienet niet nodig. De besprekingen, die gisteren te Madrid hebben plaatsgehad tussen vertegen woordigers van de Portugese, de Spaan se en de Nederlandse televisie in aan wezigheid van vertegenwoordigers van de Nederlandse P.T.T. en de N.V. Phi lips hebben een bevredigend resultaat gehad. Het blijkt technisch mogeljjk om nog voor aanstaande woensdag een beeldverbinding tussen Lissabon en Ne derland tot stand te brengen voor een rechtstreekse uitzending van de voetbal wedstrijd Benfica-Feijenoord. De bijzondere technische moeilijkheden bestaande uit het installeren in zeer kor te tijd van zes tijdelijke relaisstations maken het niet volstrekt zeker dat het beeld van goede kwaliteit zal zijn. De drie samenwerkende televisieorganisa ties zullen echter met behulp van mate riaal van de Nederlandse P.T.T. en met behulp van de N.V. Philips het uiterste doen een zo goed mogelijk verslag van de wedstrijd te geven. Paus Joannes is voorgedragen voor Nobel-vredesprijs De juridische faculteit van de universi teit van Sao Paulo in Brazilië heeft paus Joannes XXHI voorgedragen voor de nobelprjjs 1963 voor de vrede. De voordracht is op een plechtige zitting in de universiteitsaula overhandigd aan de Noorse consul in Sao Pauio. De by- zondere aanleiding voor dit initiatief is het verschijnen van de encycliek „Pa- cem in terris", die in de Braziliaanse pers buitengewoon grote weerklank heeft gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1