SKODA'63 Vechtpartij bij Boschkapels café voor Middelburgse politierechter Havens Amsterdam en Rotterdam wetenschappelijk „doorgelicht" Financiëleberichten Analyse van de arbeidssituatie „PENDELAARS BLIJVEN IN DE TOEKOMST DICHTER BIJ HUISV ULTRASON VRIJDAG 3 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Amsterdamse redacteur) Het is gevaarlijk als men er op zou vertrouwen dat de arbeidstekorten in onze twee grote zeehavens Amsterdam en Rotterdam blijvend kunnen worden aangevuld met pendelaars. Evenmin mogen de onder nemers verwachten dat een laagconjunctuur de arbeidsvoorziening in de toekomst wel gemakkelijker zal maken. Deze conclusies zijn te trekken uit het eindrapport van een omvang rijk wetenschappelijk onderzoek dat werd verricht door het Socio logisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden. Die uitvoerige analyse is tevens een proefschrift geworden waarop de leider van het project, dr. P. J. A. ter Hoeven gistermiddag, promoveerde aan de economische hogeschool te Rotterdam. Waarom was het arbeidstekort in de blijven als er havens van Amsterdam en Rotterdam de laatste jaren zoveel groter dan bij andere bedrijfstakken Deze vraag stond centraal toen de opdracht van het onderzoek drie jaar geleden werd ge steld. Alle betrokkenen hadden wel hun ver moedens over de oorzaken, maar voor een volledige heroriëntering zijn nu een-1 maal betrouwbare gegevens nodig. Een team van dertig deskundigen, vaak ge holpen door studenten, heeft de weten schappelijke verkenning uitgevoerd. Zo ztjn er bijvoorbeeld tussen de vijfduizend en zesduizend gesprekken gevoerd met havenarbeiders op hun werk; maar ook thuis bij het gezin. Het belang van deze studie werd ook door de overheid ingezien, zodat de kosten ruim vier ton royaal zijn gesubsidieerd. Onze havens leveren namelijk een belangrijke Gegevens Het omvangrijke eindrapport bevat een arsenaal aan nieuwe gegevens. Amsterdam heeft werk voor zesdui zend havenarbeiders. Rotterdam kan veertienduizend mensen aan. De te korten werden bij het begin van de onderzoekingen geschat op 400 tot 1000 man gemiddeld per dag. Belangrijk bij het verkrijgen van een In druk over het arbeidsklimaat is de vol doening die dat werk oplevert. Hand arbeiders in het algemeen staan meestal voor 80 procent positief tegenover hun eigen arbeid. Deze getallen zyn veel la ger voor de havenarbeiders. Amster dam 59 procent, Rotterdam nog minder: 46 procent. Gezien deze relatief geringe arbeidsvoldoening is het verloop natuur lijk vrij groot, in het bijzonder by de arbeiders in dienst van een zogenaamde pool. Pendelaars De getallen schommelen in Amsterdam en Rotterdam om de 25 tot 30 procent. Voor het compenseren hiervan zijn pen delaars aangetrokken die dus van buiten komen. Rotterdam heeft er heel wat ze komen tot uit Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren (De verwachting bestaat dat deze arbeiders, maar ook die in andere woon gebieden straks dichterbij huis willen Auto reed tegen boom - 2 doden Omstreeks 5 uur gistermorgen is op de ryksstraatweg in de omgeving van zwammerdam een personenauto met vier inzittenden tegen een boom gebotst. Twee inzittenden werden op slag ge- dood, de twee anderen werden gewond. De inzittenden hadden 's nachts een bal bygewoond van de Leidse r.-k. studen tenvereniging Sanctus Augustinus te Lelden. Gedood werden de heer P. M. Quartel uit Heerlen, student aan de universiteit te Aken en een student van de technische hogeschool te Eindhoven. In het Academisch ziekenhuis te Leiden zyn opgenomen de gewonden H. Klip- pel uit Eindhoven en J. G. M. Pennings uit Maastricht, respectievlijk studenten aan de technische hogeschool te Eind hoven en aan de Akense universiteit. De oorzaak van het ongeluk Is nog niet be kend. BUITENLANDSE HANDEL IN 1962 5 PCT GROTER De totale buitenlandse handel van Ne derland is blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1962 met 5 pet toegenomen, nl. van 34,35 mrd gulden in 1961 tot 89,95 mrd gulden in 1962. Doordat do toeneming aan de uitvoerzydo het grootst was, on derging het percentage waarmede de invoer door de uitvoer werd gedekt een kieine verbetering nl. van 84 pet over 1961 tot 86 pet over 1962. Tegenover de verbetering van de han delsbalans met ca een kwart miljard staat een ongeveer even grote daling van het positieve dienstensaldo (inci denteel lagere ontvangsten uit renten en dividenden en hogere overheidsuitga ven) zodat het betalingsbalanssaldo op lopende rekening ten naaste bij geiyft is aan dat van 1961 te weten ongeveer 650 miljoen. dé nieuwe nylon Perfecte pasvorm en zacht als echte zijde! in DANLON 4.50/4.95 in DANIELA 3.95 industrie wordt ge vestigd op het platteland). Het percen tage nadert de dertig. Amsterdam ligt wat dit betreft iets gunstiger en heeft „maar" 20 procent pendelaars. Deze fo rensen staan overigens wel wat posi tiever tegenover hun werk dan stedelin gen, die veel kritiek hebben. Het havenwerk in Amsterdam en Rotterdam kenmerkt zich door on geregelde arbeidstijden met vooral veel en zwaar werk in nachturen en tijdens weekeinden. Dat werk is wei nig gemechaniseerd. Ruim 90 procent moet met de hand worden verricht. Het gebrek aan machines maakt een groter toezicht door bazen noodzakelijk. Weliswaar worden vrij hoge lonen ver diend, maar de vaste basis daarvan is uiterst klein de wisselvalligheid in Apathie Van de havenarbeiders is 75 procent on geschoold. Slechts 28 procent van de ha venarbeiders oordeelt gunstig over het personeelsbeleid in hun ondernemingen. Rond 30 procent van de havenarbeiders zjjn georganiseerd by de drie erkende vakbonden. Voor de pendelaars ligt dit getal wat hoger, namelijk tussen de veertig en zestig procent. Ten aanzien van het loon bestaat er een diepe kloof tussen de arbeiders en het beleid van de vak bonden. Daaruit wordt ook de apathie (onder meer afgeleid uit het geringe vergaderingbezoek) tegen de vakvereni ging verklaard. Prof. dr. F. van Heek heeft als direc teur van het sociologisch instituut in Leiden een samenvatting geschreven van het rapport dat onder zijn verant woording is opgesteld. Hij schrijft onder meer: „In het haven bedrijf dient het evenwicht te worden ge zocht tussen de souplesse bij het aan vaarden en uitvoeren van opdrachten enerzijds en de stabilisering der werk situatie anderzijds. Kennelijk heeft men dit evenwicht te eenzijdig bij de souples se gezocht, echter bij de daardoor ont stane geringe stabilisatie valt moeilijk te verwachten dat uiteindelijk een bin ding tot stand komt tussen bedrijf en werknemers". Tydens een speciaal ter toelichting van het rapport gehouden persconferentie voegde hy hieraan nog een vergelyking toe. „De situatie in Rotterdam en Am sterdam by de havenarbeiders ligt be paald ongunstiger dan voor de textiel arbeiders van Twente. Met name de ar beidsvoldoening ligt er hoger". (Advertentie) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen OMDAT DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT I oersterk buisliggerchassis knikweerstand 70 000 kg I geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat I zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0 12.90 meter Geheel compleet - v.a. f 5250, Octavla Combi v.a f 6475, een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010 DEALERS:Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Lager winstsaldo Nij verdal-ten Cate Blijkens de gecombineerde winst- en verliesrekening van Koninklijke Tex tielfabrieken Nijjverdal-Ten Cate N.V. is de exploïtatiewinst, na aftrek van in terne voorzieningen, gelyk gebleven op 18,5 min. Het uiteindelijke winst saldo is lager dan in 1961, namelyk 3,69 min tegen 4,20 min. Het divi dend wordt, zoals gemeld, verlaagd van acht tot zeven procent. De directie acht het niet verantwoord dit jaar een uitkering uit de agioreserve te doen. (Verleden jaar 2% pet in aan delen uit de agioreserve). Het is haars inziens zaak zich de komende jaren te concentreren op het verkrijgen van een redelijke rentabiliteit van het thans ge plaatste kapitaal. Toekomstverwachtingen: de verkopen in het eerste kwartaal 1963 zijn, kwantita tief bezien, hoopgevend. Het zijn ech ter de daarmee te behalen winsten, die doorslaggevend zijn voor het komende jaarresultaat. Op het ogenblik valt over een verbetering van de marges in de naaste toekomst nog byzonder wei nig te zeggen. Met de voortdurend gemoderniseerde ap paratuur zullen allen die in het bedrijf werkzaam zijn ook in 1963 het uiter ste moeten geven om een resultaat te verkrijgen dat in overeenstemming is met dat vs~ 1 Met bierflessen gegooid Zaak aangehouden voor onderzoek Op 9 september 1962 was op het achtererf van het café van J. O. te BoschkapeUe een flinke vechtpar tij ontstaan. Op die kermisdag vie len er flinke klappen. Er was met flessen gegooid en er vloeide bloed. J. O. en zijn drio broers Z., E. en A. E. zouden zich bij die gelegen heid aan vechten en gooien met e bierflessen hebben schuldig gemaakt. Donderdagmiddag moes ten zij zich hiervoor verantwoor den voor de Middelburgse politie rechter, mr. C. E. Coester. Uit hetgeen zy verklaarden, bleek, dat een van do cafébezoekers, A. D., ecu belangrylte rol in het. gebeurde zou heb ben gespeeld. D. was namelyk aan het begin van de avond uit het café-gezet. Later was hij met zijn vader, F. D., teruggekomen. Nn wat herrie te heb ben geschopt verdwenen zij weer om tegen tien uur niet twaalf man sterk terug te komen. In het gezelschap be vond zich ook nog F. D., een broer van A. D. Het was op het erf tot een vecht partij gekomen met het café-publiek. De broeders O. hadden hieraan ech ter niet meegedaan, bleek uit hun verklaring. Z(j hadden integendeel de gehele avond getracht de politie te bereiken om de zaak te bezweren. De politiemensen kwamen echter pas om ongeveer tien uur opdagen, zo verklaarde hij. De getuige J. de K. te Boschkapelle, had volgens het proces-verbaal, gezien dat ae broers met flessen hadden gegooid. Tegen over de politierechter verklaarde hy echter dit helemaal niet te hebben bemerkt. „Er werd flink gevochten, maar ik heb niet gezien, dat de vier broers daaraan deelnamen. Die ver klaring heb ik beslist niet afgelegd", aldus De K. de politie hebben verklaard, dat hij de broers had zien vechten. Maar ook hij zei, dat hy deze verklaring niet had afgelegd. Vol gens hem was het veel te druk geweest om te kunnen constateren wie er in hot gevecht waren betrokken. Wel had hy bloed gezien, maar weiar het vandaan kwam, kon hij niet zeggen. De raads man van de vier broers, mr. H. C. M. van Son, was van mening, dat aan de hele zaak maar een bepaalde wending ten ongunste van de vier broers was gegeven om de kwestie rond te krijgen. Ten slotte werd besloten deze zaak aan te houden en terug te wijzen naar de rechter-commissaris voor nader onder zoek. Onder invloed De chauffeur-brouwersknecht J. F. M. te Sint-Jansteen had op 26 februari on der invloed gereden te Terhole. Volgem de officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, had hy met zyn vrachtauto van de rechter- naar de linkerkant van de weg geslingerd. Stoptekens van de politie had hy niet opgemerkt. Het alcoholpercentage in zyn bloed bedroeg 2,25 promille. De of ficier kwam tot een eis van 1 week on voorwaardelijke gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van l jaar met aftrek van de tijd, dat zyn rybewys reeds is ingetrokken. De raadsman van M., mr. Van Son, voerde aan, dat zyn cliënt reeds meer dan 50 jaar als brouwersknecht in dienst is en in die tijd een blanco straf register heeft behouden. „Steeds als hy een bestelling aflevert moet hy iets gebruiken. Daar stellen de caféhouders prijs op. Vanzelfspre kend krijgt zo iemand een zekere routine in het drinken", aldus mr. Van Son. Volgens hem had één van de cafégasten het was in de tyd van het carnaval jenever of cognac in het glas met bier van M. gegooid. Hij pleitte voor uiterste clementie. De politierechter veroordeelde M. tot 1 week onvoorwaar- delyke gevangenisstraf en de ontzeg ging van de rybevoegdheid gedurende et aftrek. maanden met i De landbouwer R. C. H. de V. te Sas van Gent had op 27 januari eveneens onder invloed gereden met een perso nenauto. Hij was links van de weg ge raakt, had een hek omver gereden en had een elektriciteitspaal geramd. Vol gens De V. had hij die dag slechts drie glazen bier gedronken. Jk was ver strooid en ben 100 meter te vroeg links af geslagen", aldus De V. Volgens de getuigende wachtmeester I der rijks politie W. P. J. K., die De V. 's nachts thuis was gaan opzoeken om de zaak te onderzoeken, had De V. onvast op zyn benen gestaan, terwijl hij ook iet wat moeiiyk sprak. De officier eiste 1 week onvoorwaardeiyke gevangenis straf en de ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende 6 maanden met aftrek. Volgens de verdediger, mr. G. Tichelman was De V. niet dronken ge weest, alleen vermoeid en verstrooid. Hij was van mening, dat zyn cliënt die dag nog geheel in staat was om te rij den. De politierechter achtte het rijdend onder invloed echter bewezen en ver oordeelde De V. conform de eis. Onbehoorlijk H. C. van de B. te Terneuzen had zich op 28 februari onbehoorlyk gedragen in een café. Hy was ten slotte buiten do deur gezet, waarna de politie in de zaak werd gemengd. Hy werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 25 subs. 5 dagen. De fabrieksarbeider W. L. de K. te St.- Jansteen had op 10 mei uit wraak voor het feit, dat hy op straat was gezet, met een fles een ruit van een café in geslagen. Dit kostte hem conform de eis een boete van 20 subs. 4 dagen. De constructieschilder N. S. te Vogel waarde had op 1 maart bij het onder Invloed achteruitrijden met zijn auto een andere wagen beschadigd. De officier eiste een gevangenisstraf van 2 weken onvoorwaardelijk en 6 maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid met aftrek. De politierechter veroordeelde S. ten slotte tot een gevangenisstraf van 1 week onvoorwaardeiyk met 6 maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid met aftrek. De leraar J. D. C. F. te Terneuzen had op 9 februari zijn buurman een stomp in het gezicht toegediend. Er bleek hier een flinke driehoeks-bu renruzie in het spel te zyn. Een feit bleef echter, dat F. de klap had ge- Negen iveken nadat de verkoop van de langspeelplaat All Star Festival" begon, is in Nederland de honderdduizendste plaat ver kocht. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit was prins Sadroed- din Aga Khan, plaatsvervangend hoge commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen, donderdag ochtend naar Den Haag gereisd om een gouden exemplaar van de plaat aan te bicden aan de minis ter van buitenlandse zaken mr. J. M. A. II. Luns. (Foto). geven, hetgeen hij dan ook grif be kende. Conform de eis werd hij ver oordeeld tot een boete van 25 subs. 5 dagen. De landbouwer O. P. L. V. te Bosch kapelle had op 16 maart de garagehou der A. P. beledigd. Dit kostte hem 30 subs. 6 dagen. De officier had 40 subs. 8 dagen geëist. De betonarbeider W. van de W. te Goes had het wel heel erg bont gemaakt. Hy werd beschuldigd van joyriding. Na aan houding door de politie was hij doorge reden en bovendien was hy niet in het bezit van een rybewys, omdat dit was ingetrokken. In de ochtendzitting van de politierechter moest hij zich hiervoor verantwoorden. Conform de eis van de officier, mr. A. W. Rosingh, veroor deelde de politierechter, mr. B. S. Sie- perda hem tot een gevangenisstraf van 6 maanden onvoorwaardelijk en de ont zegging van de rijbevoegdheid geduren de de tyd van 3 jaar. JONGERENPROTEST TEGEN ANTI-SABOTAGEWET IN ZUID-AFRIKA Gistermorgen is aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland, de heer H. A. Rust, een verzoekschrift overhan digd, ondertekend door vrywel alle Ne derlandse studentenverenigingen op po litieke en levensbeschouwelijke grond slag en door jongerengroeperingen van de P.v.d.A., K.VJP., V.V.D. en C.H.U. De jongeren protesteren tegen het door de minister van justitie van Zuid-Afri- ka ingediende wetsvoorstel, dat inmid dels door het parlement is aangenomen, inzake de staatsveiligheid. Aanneming en toepassing van dit wetsvoorstel zou vervolging, onderdrukking en rechtson zekerheid tot gevolg hebben, zo menen de jongeren. Dit wetsvoorstel zou tot een ongekende catastrofe kunnen leiden. Slechts een uitbreiding en niet een nieu we beknotting van rechten en vryheden van alle mensen in Zuid-Afrika zal kun nen verhinderen, dat de vervolgden in Zuid-Afrika tot een „gerechtvaardigde opstand" komen, zo staat in het ge schrift. Voorts wijzen de jongeren erop dat de inhoud van het wetsvoorstel in strijd is met de door de Verenigde Naties aan vaarde „verklaring van de rechten van de mens". In het verzoekschrift wordt de Zuid afrikaanse ambassadeur gevraagd alles in het werk te stellen om te voorkomen dat het wetsvoorstel inzake de staats veiligheid van kracht wordt. aldus het verslag. Dividenden TWIJNSTRA De exploitatierekening van Twijnstra's oliefabrieken is gestegen van 2,08 mil joen tot 2,15 miljoen. Na afschrijvin gen en reserveringen blijft een saldo te verdelen van 349.584 (v. j. 359.931). Voorgesteld wordt 14 procent dividend (onv.) op de gewone aandelen en 6,8 procent (onv.) op de preferente aande- VICTORIA De opgaande lyn in de ontwikkeling van de omzet van „N.V. Victoria Biscuit- er Chocoladefabriek Dordrecht Holland' heeft zich in 1962 voortgezet. De exploi tatiewinst beliep 828.809 (v. j. 821.333). Het saldowinst komt uit op 159.950 (v. j. 161.151). Voorgesteld wordt acht procent dividend (onv.). De eerste maan den van 1963 zyn beneden de verwach ting gebleven. V.N.S. In de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V- Vereenigde Neder- lanösche Scheepvaartmaatschappij werd het dividend over 1962 vastgesteld op acht procent (onv.). In het binnenkort te verschijnen jaarverslag zullen de fi nanciële resultaten bekend worden ge maakt. Aan de op 31 mei te houden aandeel houdersvergadering van de N.V. Neder- landsche Instrumenten en Electrische Apparaten Fabriek Nieaf te Utrecht zal worden voorgesteld over liet jaar 1962 een dividend van acht procent uit te keren (onveranderd). „BEGEMANN" De Koninklyke Nederlandsche Machine fabriek Begemann stelt over 1962 een dividend voor van zeven procent (onver anderd). INVENTUM De Koninklyke Fabriek Invemtum te Bilthoven zal aan de aanstaande alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen een dividend uit te keren van 20 procent, en wel 15 procent in con tanten en 5 procent in aandelen uit de agioreserve (v. j. 20 procent in con tanten). DUYVIS Commissarissen en directie van Konink lyke Fabrieken T. Duyvis Jz. N.V. te Koog aan de Zaan hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen het dividend over het jaar 1962 vast te stellen op 7 pro cent (vorig jaar 5 procent). THOMASSEN Door vergroting van de verkoopactivi teit is in 1962 by de N.V. Motorenfabriek Thomassen met meer kracht gestreefd naar een verbetering van de orderposi tie. Dit streven is niet zonder succes gebleven. De winst- en verliesrekening leverde, na afschrijving, een winst ter verdeling op van 798.135 (v.j876.135) Het bedryfsresultaat vóór afschrijving na aftrek belasting was 1.345.206 (v. j. 2.337.240). De brutowinst voor aftrek reserveringen was 812.226 (v. j. 1.392.463). Voor gesteld wordt 12 procent dividend (13). GELDERMAN Commissarissen en directie van H. P. Gelderman Zonen N.V., hebben beslo ten de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over het boekjaar 1962 een dividend van 5 pro cent uit te keren (v. j. negen procent). HENSEN In de jaarvergadering van de N.V. Ma chinefabriek Hensen, gistermiddag ir Rotterdam, heeft de directie medege- deeld dat vorig jaar ruim 65 procent van de orders uit het bnitenland is geko men. Sinds januari is dat percentage op gelopen tot ruim 90 procent. Het dividend over 1962 werd vastgesteld op tien procent, twee procent hoger dan in het jaar daarvoor. UNILEVER N.V. Unilever heeft vorig jaar een goed jaar gehad, maar de resultaten van de Uni ted Africa-groep zijn een rem geweest voor een forse dividendverhoging, zo heeft gistermiddag in de jaarvergade ring van Unilever N.V. in Rotterdam de voorzitter van de raad van bestuur, de hoer F. J. Tempel, bekendgemaakt. Het vertrouwen in de toekomst van het concern is nu tot uiting gebracht in een verhoging van het dividend met één Srocent de aandeelhouders ontvangen us over 1962 een winstaandeel van 22 procent op hun stukken. Rudy Carrell hoeft niet op te treden in Amstelveen Rudy Carrell kan rustig met vakantie naar Italië vertrekken. Hij behoeft maandag a.s. niet op te treden in een variétéprogramma in Amstelveen ter gelegenheid van de bevrydingsviering. De t.v.-artiest was daartoe eind vorig 'aar via het G.A.B. gecontracteerd door le vereniging tot viering van nationale feestdagen in Amstelveen, maar op 24 april jl. liet hij weten dat hy niet kon komen omdat hij zijn werkzaamheden op 1 mei op doktersadvies moest sta ken. De vereniging voelde zich hierdoor benadeeld en spande, een kort geding aan tegen de showman. Dit diende gis termiddag voor de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, die meteen uitspraak deed. Hij wees de vordering van de vereniging nakoming van cfe overeenkomst en dus optreden op 6 mei, op verbeurte van een dwangsom van 10.000 af op grond van de verklaring van mr. G. Rood, de raadsman van Rudy Carrell, die zei dat de huisarts van zijn cliënt deze heeft opgedragen na 1 mei geen voorstellingen meer te geven omdat hij volkomen is afgeknapt. De me"" lijkheid van een schadevergoeding mr. Stheeman in het midden omdat hij meende dat over de gezondheidstoe stand van Carrell onvoldoende vaststaat om een bevel door een hoge dwangsom te versterken. Als men meent dat Car rell onrechtmatig van de overeenkomst is afgeweken, moet men via een ande re weg een schadevergoeding zien te bewerkstelligen, zo suggereerde mr Stheeman. Zestiende partij remise De 16e party in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Botwinnik en diens uitdager Petrosjan, is in remise geëindigd. By de 54e zet werd in de voortzetting van de partij tot het delen van het pont be sloten. De stand is thans 7 V2 in het voordeel van Petrosjan. Wit: Botwinnik. Zwart: Petros jan. 41. Tel—gl (afgegeven), Tc2d2; 42. Tdl—el, Kg7—f8; 43. e6—e7f, kf8— e8; 44. Kh2—g3, d4—d3; 45. Tel—e3, Ta2—b2; 46. Kg3—f4, Td2xg2; 47. Tgl —dl, Tb2d2; 48. Tdlxd2, Tg2xd2; 49. Kf4g5, Td2—dl; 5"0. Kg5—f6, f5— f4; 51. Te3e4, Tdl—cl; 52. Te4—d4, Telc6f53. Kf6—g5, Te6c3; 54. Kg5f6, remise. MINISTER WIL PRATEN OVER ZETEL GASUNIE De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, is bereid om, alvo rens een definitieve beslising te nemen over de plaats van vestiging van de N.V. Nederlandse Gasunie, nader over leg te plegen met de Gedeputeerde Sta ten van Groningen, Friesland en van Drente. Dit blijkt uit het antwoord van de be windsman op de schriftelijke vragen hierover, hem gesteld door mr. H. K. Beernink, lid van de Tweede Kamer (cli.u.). Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust KERKNIEUWS Conference »an Afrikaanse kerken: streven naar eenheid met R.-K. Kerk De eerste conferentie van Afrikaanse kerken is in Kampala beëindigd. Eén der besluiten van de 350 protestantse gedelegeerden is te streven naar eenheid met de Roonis-Katholieke Kerk. In een communiqué werd slechts zegd dat de kwestie van de eenheid in overweging was genomen. De tiendaagse conferentie eindigde met de instelling van negen permanente commissies en subcommissies belast met de bestudering van vraagstukken van evangelisatie en kerkelyke verantwoordelijkheid in inter nationale zaken. In het communiqué werd voorts gezegd dat de Afrikaanse kerk zich thans op een kritiek punt bevond en dat er de noodzaak bestond voor betere opleidin- gen van Afrikaanse geestelijken en le en. GEREFORMEERDE SYNODE IN GRONINGEN BIJEEN Ds. R. J. de Jong van de Gereformeer de Kerk te Groningen-Zuid heeft don derdag de Generale Synode van de Ge reformeerde Kerken in Nederland in de Stadsparkkerk geopend. De synode komt deze week twee dagen byeen dan tot de nazomer uiteen te gaan. Tydens deze twee dagen zullen eer moderamen en zeven commissies wor den gekozen. De commissies zullen ir de zomer diverse onderwerpen bestu deren en dan in de nazomer met rap porten ter tafel komen. Onderwerpen als de pluriformiteit en de oecumeniciteit der kerk, de gezins vorming, het psychologisch onderzoek van a.s. predikanten, de herziening van de leeruitspraak van de synode van Assen-1926 (de zaak dr. J. G. Geelker ken), alsmede onder meer de nieuwe psalmberijming, en gezangenbundel, taak en plaats van de diaken op de meerdere vergadering, zaken van kerk orde en liturgie van gemeenschappelyke Avondmaalsvieringen zullen ter sprake komen. In zyn openingswoord zei ds. De Jong, dat blijkens de statistieken Groningen, na Amsterdam de meest onkerkelijke stad is. De gezamenlijke Gereformeerde Kerken in Groningen willen das overgaan tot het beroepen van een evangelisatiepredlkant. De Gerefor meerde Kerken in Groningen tellen ge zamenlijk 13.000 zielen. De laatste ze ven jaar werd het aantal kerken met vier tot acht uitgebreid. Voorzitter de synode is dr. P. G. Kunst te Amster dam. Nagekomen advertenties Heden overleed na een langdurig lijden, onze lieve vader, broeder, zwager en oom, de heer MARINES HIBELS op de leeftijd van 69 jaar. Namens de familie, C. de Vos. Middelburg, 2 mei 1963. Vlissings Wagenplein 10. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid vrij plotseling onze lieve zuster en tante, mevrouw EGBERDINA MARGARETHA ELHORST weduwe van H. Otto in de ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam: Mevrouw de wed. G. van Reénen- Elhorst. Middelburg, 2 mei 1963- Langevielesingel 70. De teraardebestelling zal plaatsvindenmaan- dag 6 mei. Vertrek 1.45 uur van Lange- vielesingel 70. Heden is van ons heengegaan onze lie ve moeder, behuwd- en grootmoeder, DOROTHÈA SCHREIJ geboren van Bel in 3e ouderdom van 73 jaar. A. A. Smits- Schrerj. J. A. Smits. Marianne. Janbert. Vlissingen, 2 mei 1963. Koudekerkseweg 19. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 5 mei a.s. om 4 uur op de be graafplaats te Vlis singen. Geen bezoek. Heden is zacht en kalm van ons heenge gaan, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde man, vader, behuwd- en grootva der THEODORUS PETRUS VAN GEENEN, in de ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: E. C. van Geenen- Touburg. Vlissingen, 2 mei 1963. Coosje Buskenstr. 81 Condoleantieadres Van Dishoeckstr. 125. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 6 mei a.s., om 12.30 uur, vanaf Coosje Buskenstraat 81. YVIJKKLANTEN te bedienen. M. POUWELSE, Zusterstraat, Middelburg In volle verzekerdheid des geloofs heeft de Here, op haar twee en tachtigste verjaardag, tot Zich genomen, Zijn kind, myn innig geliefde vrouw en onze zeer zorgzame moeder, behuwd- en groot moeder, JACOMINA MAGDALENA ALEWIJNSE, geboren Alewynse. m, ook al is hij ge- Joh. 11 25 b. Uit aller naam, M. A. Alewynse. Sint-Laurens, 1 mei 1963. Noordweg 51. De begrafenis vindt plaats maandag 6 mei, 0111 13.00 uur, op de algemene begraafplaats te Sint-Laurens. Vertrek sterfhuis 12.45 uur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13