Vïï«w Leerlingen chr. kweekschool voor Zeeland betrokken nieuw gebouw F.C. Milaan in finale Europese voetbalbeker Financiële berichten „ONDERZOEK" FEEST HERVORMDE KERK VOOR GROTERE SAMENWERKING VAN GEMEENTEN CATEGORALE N.S.-ERS SCHRIJVEN AAN REGERING EN S.E.R. Brazilianen oefenden in Amsterdam ONDANKS 1-0 NEDERLAAG TEGEN SCHOTSE DUNDEE Zware shag tè zwaar?. neem dan \3> V BEËDIGING ACHT OFFICIEREN EN C.O.A.K.-DEFILÉ IN MIDDELBURG Intertotocompetitie PELE TEGEN NEDERLAND Brazilianen spelen ook in Eindhoven TWENTSCHE BANK NEEMT BANK VERMEER OVER Jaarverslag Fokker DONDERDAG 2 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN STROMENWIJK MIDDELBURG OFFICIËLE OPENING GEPLAND IN HET BEGIN VAN NOVEMBER EINDELIJK is het dan zover: de docenten en de 300 leerlingen van de christelijke kweekschool voor Zeeland te Middelburg hebben weer een „echt" schoolgebouw boven het hoofd en onder de voeten. De vloer is weer stevig en de regen drupt niet meer door het plafond Want gisteren heeft het leraren- en leerlingenkorps officieus bezit genomen van de nieuwe school in de Stromenwijk. Weliswaar is het gebouw nog niet geheel gereed en om die reden is de officiële opening dan ook gepland op 1 en 2 november a.s., maar in het oude gebouw aan de Herengracht kon beslist niet langer les gegeven worden. De kersverse bewoners van de Stro- menwykkweekschool hebben er een feestdag van gemaakt: het begin was een korte wijding in de aula van de school, het besluit vormde een feest middag in de City. De wijdingsby- eenkomst, zoals er elke maandag één in de school gehouden wordt, werd geleid door de directeur van de school, de heer N. Verboon. De dank baarheid jegens God en allen, die de bouw mogelyk maakten, vormde een belangrijk aspect in de toespraak van de heer Verboon, die er voorts op wees, dat de „voortrekkers" in de Herengrachtschool de fundamenten gelegd hebben, waarop in de nieuwe school verder gebouwd moet worden. Ook de voorzitter van het schoolbe stuur, notaris R. Batten, getuigde van zyn dankbaarheid. Vervolgens begonnen de „Lessen": een ieder, die met de chr. kweekschool te maken heeft, 'kreeg volop gelegenheid om te onderzoeken wat er nu precies in de plaats gekomen is van de slechts vier echte leslokalen, waarover het oude ge bouw beschikte, en de twee noodwonin gen, die de oude school moesten comple teren. Dat is waarlijk niet gering: en kele in het oog vallende' gedeelten in deze school zijn het observatielokaal voor de kleuterleidsters, het pedagogie lokaal met een studiekabihet voor de leerlingen en het handenarbeidlokaal. Het kleuterleldsterlobaal kan in een handomdraai in een observatielokaal omgebouwd worden: de normale banken (Advertentie) BELANGRIJKE T.V.-UITZENDING WJ R J0"Seli"S ■TttB Morgenavond 8.20 u. ■tiiwiiiiffltiiiiiiiiifrciwm'iïi maken dan plaats voor opvouwbare kleutersets en voor aanrechtjes en andere zaken op kleuterniveau. In een apart vertrekje kunnen de leerlingen de kleuters, die aan de „lessen" meewer ken, observeren. In het handenarbeidlokaal is een aantal werkbanken voor het lichte en zware werk opgesteld; die voor het zwaardere werk staan op een industrievloer. Al deze lokalen, ook de muziekzaal en de andere normale leslokalen, het zyn sa lons vergeleken bij de vertrekken, die er in de Herengrachtschool voor dienden. De aula is nog niet gereed en ook de gymnastiekzaal en het fyslcalokaal kunnen nog niet betrokken worden, maar in deze sclioolgedeelten vinden de leerlingen eveneens alles naar d« modernste eisen ingericht. Het turn- lokaal heeft een sportvloer van inter nationale afmetingen en beschikt over een ruim aantal douches en was bakken. 's Middags begroette de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer C. F. Frumau de leerlingen in het City-thea ter. Daar verzorgden twee klassen van de kweekschool in samenwerking met leerlingen van de opleidingsschool voor chr. kleuteronderwijs een geestig caba ret en enkele sketches. Een van de lera ren leidde een spannende quiz tussen leraren en leerlingen. In de pauze zorg de een combo, eveneens bestaande uit leerlingen, voor vlotte, ritmische mu ziek. Hierna konden de leerlingen genie ten van de schitterende documentaire van Bert Haanstra „Glas". Van een heel ander genre was een stomme film, waarin Buster Keaton (de-man-die- nooit-lacht) in een wilde strijd wordt ge wikkeld. Met deze geestige film werd de feestelijke bijeenkomst afgesloten. Tijdens hun ontdekkingstocht door het nieuwe gebouw van de chr. kweekschool voor Zeeland te Middelburg belandden de leerlin gen in het pedagogielokaal, waar in onder meer een fraaie glazen boekenkast gebouwd is, en waar bij tevens een studiekabinet hoort. (Foto P.Z.C.) Provinciale vergadering in Goes Uitvoerbaar plan Vóór vrijdag geen beslissing over Benfica-Feijenoord (Van onze radio en t.v.-medewerkster) De N.T.S. heeft zoals reeds gemeld uit Lissabon een telegram ontvangen waarin wordt meegedeeld dat „een over eenkomst is bereikt die voorziet in bet rechtstreeks uitzenden van de wedstryd Benfica-Feijenoord op 8 mei". Behalve het telegram, waarin uit Lissabon ge meld wordt, dat in principe overeen stemming is bereikt over de toestem ming tot t.v.-uitzending van de wed stryd heeft de N.T.S. ook de aanwyzing uit; de Portugese hoofdstad, dat de cup match in Portugal zelf niet zal kunnen worden uitgezonden. Benfica wil dat de finitief niet. Dit betekent, dat de voorziening voor een Eurovisie-uitzending geheel van de grond af moet worden opgebouwd. Er zal een straalverbinding tussen Lissa bon en Madrid moeten worden gelegd, waarbij geen gebruik mag worden ge maakt van Portugese tussenstations. BIJ de N.T.S. deelt men ons mede: wanneer we daar veertien dagen de tyd voor zouden hebben, zou het gaan. Zoals de zaken nu staan is het hoogst twijfelach tig. of we zo'n verbinding nog op tijd klaar zouden kunnen krijgen. De technische voorbereiding van de t.v.- verbinding zou voornamelijk op de N.T. S. neerkomen. De technische dienst in Bussum onderzoekt thans koortsachtig wat nog te proberen valt, maar naar men ons er mededeelt, heeft men nage noeg geen hoop meer. Volgens de N.T.S. Is er zeker vóór vrij dag geen nadere, mededeling te ver wachten over het al of niet. uitzenden van de wedstryd Benflea-Feyenoord door de N.T.S. Kind viel uit zitie onder auto Gistermiddag is in Beverwijk het drie jarige meisje D. E. van Beek onder een met stenen geladen vrachtauto terecht- OP Pet terrein van het voormalige con- centrntiekamp in Dnchnu is de eerste steen gelegd voor de bouw van een klooster van de zusters van de Heilige Theresia. De dringend nodig De provinciale kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk In Zee land heeft dinsdag tijdens een in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van gedachten gewisseld over een door een provinciale commissie opgstelde nota, die aandacht schenkt aan de positie van de kleine gemeenten. In deze nota wordt de noodzakeiykheid uitgesproken om in de huidige samen leving te komen tot een grotere samen werking en zonodig het samengaan van meerdere gemeenten. Gedacht wordt aan streekverbanden, waardoor het kerkewerk beter tot zijn recht zou kunnen komen. De nota wijst er op, dat thans vele kleine gemeenten niet meer in staat zijn hun predikants plaats in stand te houden. Bij alle ge meenten zal veel meer het besef van verantwoordelijkheid voor elkaar moeten groeien, o.m. door voorlichting op. ge- meenteavonden. De grote meerderheid van de verga dering stelde zich achter de hoofdza ken van deze nota. Men drong er op aan, zo spoedig mogelyk een uitvoer baar plan voor een dergelijke samen werking van gemeenten op te stellen, Dit werd dringend nodig geacht. De scriba, ds. H. G. Beneder te Baar land werd benoemd tot predikant voor aan de provinciale kerkvergadering ver bonden buitengewone werkzaamheden. De vergadering was van mening, dat het belang van het provinciale kerkewerk een dergelijke benoeming zeer wenselijk maakte. Ds. Beneder zal than3 al zijn tijd aan het provinciale kerkewerk kun nen geven. Sekomen en op slag overleden, et kind zat voorop bij haar moeder op de flets. Mevrouw Van Beek schrok van het passeren van een met stenen geladen vrachtauto en viel. Het kind viel uit het zitje en kwam onder een der achterwie len van de vrachtauto terecht. plechtigheid werd verricht door de bisschop van Mllnchen. dr. J. NeuhSussler. die zelf in het kamp Dachau gevangen gezeten heeft. i Federatieve Spoorwegvakvereni ging heeft de ministers van verkeer en waterstaat en van sociale zaken en volksgezondheid en de Sociaal Econo mische Raad gisteren schriftelijk ver zocht, aan te geven op welke wyze zjj een erkenning kan krygen by de Ne derlandse Spoorwegen, zonder dat daar door de ontevredenheid onder het per soneel op negatieve wyze naar buiten treedt. In een tweede brief aan de ministers en de S.E.R. stelt de Federatieve Spoor wegvakvereniging, dat de erkende vak verenigingen bij de Nederlandse Spoor wegen ten onrechte erkenning bezitten en dat de volgens het reglement dienst- voorwaarden N.S. ingestelde personeel- raad geen bestaansrecht kan hebben, zy is namelijk van oordeel, dat er naast haar eigen organisatie geen vak verenigingen van N.S,-personeel be staan zoals die in het reglement dlenst- voorwaarden worden genoemd. Ook betwist zij op grond van de R.D.V.- bepalingen over het vereiste ledental van de erkende vakverenigingen de juistheid van de samenstelling van de personeelraad. Gedetineerde uit open gevangenis Hoorn verdwenen Naar eerst gisteren bekend is geworden is de gedetineerde H. W. M. uit Amster dam vrydagavond niet weer in de open strafgevangenis te Hoorn teruggekeerd. Hy had vrijdagavond een feestavond bij gewoond bij een Hoornse firma, maar is sindsdien spoorloos. Op de bewuste avond is een auto ontvreemd die was ge parkeerd op het Kleine Noord te Hoorn. De auto werd maandag in Amsterdam teruggevonden. Gilzean van het veld FC Milano heeft zich woensdag avond verzekerd van een plaats in de eindstrijd van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor na tionale kampioenen. Weliswaar verloor de Italiaanse kampioen op Denspark met 10 van Dundee, maar de eerste wedstrijd vorige week woensdag in Milaan gespeeld maakte dat resultaat ruim schoots goed. Milano won die eer ste ontmoeting namelijk met 51 van de Schotse kampioenen. De fi nale wordt 22 mei in het Londense Tydens deze vergadering werd ds. A. van Haarlem uit Nieuw- en Sint-Joos- land benoemd tot praeses voor 1963. Ouderling P. van Kleunen uit Goes zal als assessor optreden. Behandeld werden voorts de verslagen over 1962 van het breed moderamen, van het provinciale Wembley stadion gespeeld. De Win- coiiege van toezicht en de provinciale n^ar van het duel Benfica-Feiien- kerkvoogdijcommissie en van de provin-1 ciale commissie voor de hervormde vrou- oord 1S dan tegenstander \an de wendienst in Zeeland. Italianen. Hoewel FC Milano door de 51-zege in de eerste ontmoeting de eindstrijd nau welijks nog kon missen, is de wedstryd byzonder fel geweest. Het kostte de Bel gische arbiter Lucien van Nuffel, dan ook moeite de wedstryd in de hand te houden. In de laatste fase van de strijd moest de Belg zelfs de Engelse linksbin nen, Gilzean, maker van het enige doel punt van het veld sturen wegens natrap pen. Een beslissing waarmee het publiek het overigens lang niet eens was. Vooral voor de rust heeft Milano, dat in 1958 de eindstrijd bereikte en toen met 32 door Real Madrid werd geklopt, het vaak moeilijk gehad. Met stug verdedi gen konden de Italianen echter tot de 45e minuut stand houden. Even voordat Van Nuffel voor de rust wilde fluiten scoorde de Schotse linksbinnen met een hard en zuiver schot. Nog tenminste drie doelpunten zou den na de hervatting moeten volgen, wilde Dundee een kans op een finale plaats behouden. Even zag het er naar uit dat het nog kon lukken. Nauwelijks drie minuten waren er gespeeld, toen de Milanodoelman op nieuw werd gepasseerd. Scheidsrech ter Van Nuffel keurde de treffer ech ter wegens buitenspel af. Ondanks de verwoede aanmoedigingen van de ruim 40.000 toeschouwers heeft de Italiaanse defensie de gastheren nau welijks nog kansen gegeven. Tegen het einde van de ontmoeting zag het er zelfs nog enkele malen somber voor de Dun- deeverdediging uit. lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. Niemeyer garandeert de kwaliteit De Nederlandse vertegenwoordigers in de intertotocompetitie 1963 zijn onder gebracht in groep 2, te zamen met de clubs uit West-Duitsland, Oostenrijk en Zweden. Elk land zal vier ploegen af vaardigen, waarmee dus de formule van het vorig jaar gehandhaafd bleef. De indeling van de beide andere groepen is als volgt: groep 1: Italië, Frankrijk, België en Zwitserland. Groep 3: Polen, Tsjecho-Slowakye, Zuid-Slavië en Oost- Duitsland. Voor poule 1 begint de competitie op 2 juni en worden de voorwedstrijden af- fesloten op 7 juli. Er wordt op woens- ag en zondag gespeeld. Wat betreft de groepen twee en drie zijn de eerste ont moetingen gepland op 23 juni en de laat ste op 28 juli. Zaterdag en zondag zijn de speeldagen. Voor Italië komen uit FC Napoli, Mo dena, Sampdoria en Fiorentina. Zwitser land wordt vertegenwoordigd door FC Zürich, Lausanne, Young Boys Chaux-de-Fonds. IN DE PERIODE 1959 1961 BOTERPRODUKTIE IN E.E.G. STEEG MET 138.000 TON De produktie van margarine daalde met 30.000 ton De heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur van Uni lever N.V., heeft gistermiddag tij dens de algemene vergadering van aandeelhouders gezegd, dat de pro duktie van margarine in 1961 ten opzichte van 1959 in de gezamen lijke E.E.G.-landen met 30.000 ton of wel 3 procent is gedaald, terwijl in dezelfde periode de boterpro- duktie is toegenomen met 138.000 ton, of wel met 14 procent. Dit blijkt volgons do heer Tempel uit de statistieken vim do Food and Agricul tural Organisation van de Verenigde Naties. Indien deze stijging aanhoudt, aldus de heer Tempel, zal nanr raming het bolerover.schot binnen de E.E.G. in Protest „Wy donken er niet aan voor de marga rine bescherming te gaan inroepen te gen de boter. Maar wel menen wfl te mogen protesteren tegen het soms ge opperde denkbeeld, dat de boterprodu- centen. na eerst hun produktie te heb ben uitgebreid zonder zich te bekomme ren of dit door de vraag wel gewettigd was, hun verliezen zouden mogen verha len op een fonds, gevoed uit een heffing op margarine". Naar aanleiding van de in de E.E.G. uit geoefende aandrang om steun te verle nen aan de Europese raapzaad- en olij- venteell ,het zy uit overheidsmiddelen, het zy door een heffing op grondstoffen, De Brazilianen, die hedenavond tegen het Nederlandse elftal in het veld zullen komen, hebben dinsdag in het Olym pisch stadion in Amsterdam geoefend. Foto: De voetbalster Pele kijkt hoe zijn makkers het eraf brengen tijdens de conditietraining. fen men zich wel dient uiteindelijk de steun voor de raapzaad- en oiyventeelt zou moeten opbrengen. Dit zouden of de verbruikers van mar- -rine zijn, of de ontwikkelingslanden 1 een groot deel van de plantaardige oliën voor de margarine leveren. défilé op de Markt te Middelburg zyn fjisteren acht adjudanten van verschll- ende vakdiensten beëdigd tot eerste luitenant. De beëdiging geschiedde door brigade-generaal J. Brouwer, do In specteur van de militaire administratie. Nadat generaal Brouwer de in carré op gestelde compagnieën van de le COAK levorderde luitenants de eed af. In een korte toespraak wees de generaal op de belangrijkheid van deze eed en wens te de officieren tot slot geluk met hun bevordering, een bewijs van stipte en plichtsgetrouwe arbeid. De plechtigheid werd bijgewoond door talrijke familie leden van de acht officieren. Na afloop van de beëdiging nam gene af van de COAK-eornpagnieën, die druipend van de regen voorbytrokken. Paradecommandant was luitenant-kolo nel G. v. d. Slikke, terwijl het muziek korps van de Limburgse Jagers muzi kale medewerking verleende. Op de foto: de troepen marcheren „hoofd rechts" voorby aan generaal Brouwer, die op een plankier het défilé afnam. (Foto P.Z.C.) K.N.V.B. CONTRA LEO PAGANO Op 7 mei zullen de K.R.O. en de K.N.- V.B. een gesprek voeren over de ver slaggeving van voetbalwedstryden voor de radio. „Wij geven gratis gastvrijheid. De radio is ons domein voor reportage van wedstryden", zei bij informatie de lieer L. Brunt, secretaris van de K.N.V.B. naar aanleiding van het bericht in „Sport en Sportwereld" over de wijze, waarop de K.R.O.-verslaggever Leo Pa- gano interlandwedstrijden heeft versla gen of verslaat. Ook een aantal andere bladen hebben daarover bericht. Van de zijde van de K.R.O. is meegedeeld, dat men zeer ver baasd is over deze publikaties. Zestien jaar verzorgt de heer Pagano voor radio en later ook voor televisie, zowel voor de K.R.O. als voor de N.T.S. verslagen van interlandwedstryden. De publikaties waren voor de K.R.O. aanleiding by de K.N.V.B. inlichtin gen in te winnen. Deze werden tot nu toe niet gegeven. De heer Brunt heeft wel meegedeeld, dat de kwestie eerst in het bestuur van de K.N.V.B. moet worden besproken. Daarna is de af spraak gemaakt met de K.R.O. op 7 mei over dit onderwerp te praten. De K.R.O. kan zich niet voorstellen, dat een grote nationale voetbalbond als de K.N.V.B. zonder goed gefundeerde reden discriminerende maatregelen zou over wegen. De K.R.O. staat op het stand punt, dat het aanwijzen van een verslag gever van voetbalwedstryden voor radio en t.v. een zaak van de omroep is. De Brazilianen hebben woensdagmorgen alvorens zy in de rondvaartboten stap ten voor een tocht door de Amsterdamse grachten, hun elftal voor de wedstrijd van donderdag tegen Nederland bekend gemaakt. De opstelling is: Gylmar Cl). Lima (2), Eduardo (3), Zito (4), Diaz (5), Altair (6), Dorval (7), Gerson (8), Coutinho (9), Pele (10) en Pepe (11) Coutinho is niet geheel fit en zal moge lijk worden vervangen door de 18-jarige Ney. In verband met de wedstrijd tegen West-Duitsland, zondag a.s. in Ham burg, zal het Braziliaanse elftal vrydag 3 mei a.s. in Eindhoven een oefenduel spelen tegen de eredivisieclub PSV. Het wordt een halve wedstrijd, waaraan een demonstratie voorafgaat door twee teams, die uit het Braziliaanse g schap zullen worden geformeerd. Geen beslissing over Moulijn Het staat nog steeds niet vast of Coen Moulijn, dan wel de Ajacied Peter Pe- sersen vanavond de linksbuitenplaats zal bezetten van het Nederlands elftal dat in het Olympisch stadion te Am sterdam tegen wereldkampioen Brazilië uitkomt. De Feyenoorder heeft woensdagmiddag nog licht getraind en is daarna onder zocht door bondsarts Pannekoek. Na de laatste training van vandaag rond 11 uur zal worden besloten of Moulijn kan spelen of niet. Zestiende partij afgebroken De zestiende party van de tweekamp tussen titelhouder Botwinnik en Pe trosjan om het wereldkampioenschap schaken is woensdagavond in Moskou na de 40ste zet afgebroken. Petrosjan heeft met 87 de leiding. Wit (Botwinnik); zwart (Petrosjan). 1. d2ti4, d7d5; 2. c2c4, d5xc4; Pgl—f3, PgS—f6: 4. e2e3, e7—e6; Lflxc4, c7c5; 6. 00, a7a6; 7. a2 a4, PbSc6; 8. Ddl—e2. e5xd4; 9. Tfl— dl, Lf8—e7; 10. e3xd4, 0—0; 11. Pbl— c3, PfO—d5; 12. Lc4—d3, Pc6—b4; 12. Li3bl, Lc8—d7; 14. De2—e4, g7—g6; 1'. Pf3—e5, Le7—f6; 16. De4—1'3, Lf6— o17. Df3g3, Ld7e8; 18. h2—h4, Pb4c6; 19. Pe5—f3. f7—f6; 20. Pc3x d5, e6xd5; 21. h4—h5. Pc&—e7; 22. h5x g6, Le8xg6; 23. Pf3—h4, Lg6xbl; 24. Talxbl, Dd8d7; 25. b2—b3, TfSf7' 26. Dg3—f3, f6—f5; 27. Df3—g3, Pe7— c6; 28. Ph4—f3, T£7—e7; 29. Lel—f4, Te7—e4; 30. Pf3—e5, Pc6xe5; 31. d4x e5, Ta8e8; 32. f2—f3, Te4—e2; 33. Tdl—el. Te2a2; 34. Le4—g5, d5—d4; 35. Lgo—f6. Dd7—f7; 36. Tbl—dl. Df7 g6; 37. Dg3xg6, h4xg6; 38. Lf6xg7, Kg8\g7; 39. e5—e6, Te8—c8; 40. Kgl— h2, TcSc2. Voorstel benoeming commissarissen bij de A.K.U. De jaarlijkse algemene aandeelhouders vergadering van Algemene Kunstzijde Unie N.V. zal dit jaar op 15 mei in het Hilton Hotel te Amsterdam worden ge houden. Als punt 5 staat op de agenda vermeld: voorziening in de vacature in de raad van commissarissen. Aan de vergade ring zal worden voorgesteld de heer J. van Tilburg, oud-gouverneur van Suri name, en drs. J. de Vries, president directeur van Verenigde Bedrijven Bre- dero N.V., tot commissaris te benoemen. De heren mr. H. Albarda, prof. dr. J. R. M. van den Brink en ir. F. G. Waller die aan de beurt zijn als commissaris af te treden, zijn herkiesbaar. De directie van de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam en de firmanten van bank Vermeer te Deventer delen mede, dat zij overeenstemming hebben bereikt inzake overname van bank Vermeer door de Twentsche Bank. De zaken van bank Vermeer zullen van 1 mei 1963 af voor rekening van de Twentsche Bank worden voortgezet. Iets lagere winst bij Van Ommeren Blykens de geconsolideerde verlies- en winstrekening over 1962 van Phs. van Ommeren N.V. is het bedrijfsresultaat gedaald van 89.27 min tot 87.04 min. De algemene kosten stegen van 20.65 min tot 23.57 min. Afschrijvingen op schepen, installaties, gebouwen en toe voeging aan reserve en voorzieningen vergden 3.30 min (v.j. 34.2 min). Het saldo winst was 17.92 min 18.6( min). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 14 proeent dividend (onv.). De bedrijfsresultaten bleven bij 1961 ten achter, maar de achteruitgang heeft geenszins de omvang aangenomen die zou kunnen worden verwacht bij het nog donkere beeld van de wereldvrach- tenmarkt. Aan een herstel van gezonde verhoudingen in de vrachtenmarkt staat volgens het verslag, de verregaande be moeiing van overheden (in het buiten land) met de zeevaart in de weg. Ook voor Nederland gaat de vraag klemmen, of landen met een hoog welvaartspeil de zeevaart nog kunnen blijven beoefenen, als zy geen op gespecialiseerde kennis berustend tegenwicht vinden tegen de concurrentie van landen met lage lonen en kunstmatige steun. De crisis in de zeescheepvaart duurde in 1962 onverminderd voort. Het is slechts aan dë inkomsten uit in betere tijden af gesloten tijdcharters te danken, dat het totale resultaat van de vennootschap in de tankvaart nog redelijk is. De vlagdis- criminatie blijft de directie zorgen ba ren. De personeelssterkte nam toe van 5600 tot 6030. De N.V. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker heeft in 1962 een brutowinst gemaakt van 5-57 min. (v. j. 4.31 min.)Uit de reserve F-27 wordt toegevoegd 2.75 min. (v. j. f 5.50 min.). Te zamen 8.32 min (v. j. 9.81 min). Hiervan is bestemd voor afschrij vingen 8.19 min. 2.84 min.). Na ex tra afschryvingen en reserveringen blyft een winstsaldö van 1.25 min 1.27 min.). "Voorgesteld wordt, zoals gemeld, \ijftien procent dividend (vorig jaar eveneens 15 procent waarvan naar keu ze tien procent in aandelen uit de agio- reserve) Teneinde het aandeel van Fokker in de kosten van voorbereiding van het F-28- project in 1962 te dekken, werd 1 min. rechtstreeks ten laste van de bedrijfs- rekening gebracht. De produktie-finan- ciering stelde hoge eisen aan de liqui diteit, maar kon binnen het kader van de beschikbare kredietfaciliteiten wor den gedekt. Ook de na-financiering van F-27 vliegtuigen legt een aanzienlijk be slag op de liquiditeit. Door verhoging met 1.5 min. werd de reserve voor di verse belangen gebracht op 15.62 min. Vooruitzichten: de directie meent te kunnen verwachten dat nieuwe opdrach ten op de F-27 zullen worden ontvangen en dat de F-27 produktie nog enige ja ren een essentieel deel van het fabrica- geprogramma zal blyven uitmaken. Tot nu toe zijn er orders voor in totaal 140 vliegtuigen geplaatst, waarvan de laat ste in het voorjaar 1946 zullen worden afgeleverd. De aflevering van 350 F-104 G Starfighters zal tot en met het voor jaar 1965 voortgaan. Voor het NAVO- marine-patrouillevliegtuig „Atlantic" verwacht de directie binnenkort een con tract voor een eerste serie, die tot in de tweede helft van 1965 werk zal ver schaffen. De verwachtingen van de di rectie ten aanzien van een mogelyke verdere ontwikkeling van het project voor een verticaal startend en landend aanvals- en verkenningsvliegtuig zijn niet hooggespannen. Fusie in Engelse textielindustrie „Imperial Chemical Industries Ltd." (I.CJ.) en Courtould Ltd., twee leidende Britse industriële groepen, hebben een fusie van twee grote katoengroepen ge steund met een bedrag van 10 miljoen Engelse pond om, zoals werd gezegd, de „orderlijke ontwikkeling van de tex tielindustrie" te helpen. Het betTeft hier het opgaan van het ka- toenbedrijf Tootals Ltd. in ..English Se wing Cotton Ltd.". Hierdoor komen I C.I. en Courtould Ltd.. in het bezit van ruim 12% procent van de gemeenschap pelijke aandelen van „English Sewing Jotton Ltd.". Courtould heeft in december 1961 met succes gevochten tegen I.CI. die eerst genoemde |rroep wilde overkopen. doch sindsdien zyn de betrekkingen tussen de twee groepen aanzienlyk verbeterd. Zij bezitten gezamenlyk het reusachtige British Nylon Spinners Concern, hët grootste nylonbedrij'f in Europa. Dividenden D-irf?.tïe en commissarissen van de Ko ninklijke Delftsche Leerlooierij en Drijf- riemenfabriek v.h. Alex Adam N.V. te Delft hebben besloten aan aandeelhou ders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1962 te bepalen op 12 pet onveranderdvoor de oude aandelen en op 6 pet voor de nieuwe aandelen die, overeenkomstig de voorwaarden van de emissie, voor de helft delen in de winst over het boekjaar 1962. GASVERZEKERIXG De Vereenigde Glasverzekering My'en hadden in 1962 een premie-inkomen \a^ T 863.6(5, terwijl de schade bedroeg j 26o.245. De premiereserve werd ver- •pogd met rond 17.000 en gebracht op 558.000 (ruim 64 pet van net premie inkomen). Na deze reservering, na af schrijvingen ad 16.000 en na een dota tie egalisatie-reserve ad 21.167 heeft ae winst bedragen 106.314 (v.j. 94.417). Het uit te keren dividend werd vastgesteld op onveranderd 15 pet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9