Zeeuwse gereformeerde ouderlingen voorgelicht over het „ambtsgeheim" „Holle Pinkel en het Spieplpieer" Verkeer op glad ijs WAARSCHUWEND GELUID TEGEN EENZIJDIGE PREDIKING WALCHEREN AGENDA DRY GIN DONDERDAG 2 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B CONFERENTIE IN GOESE OOSTERKERK Voor een aandachtig luisterend gehoor van Zeeuwse gereformeerde predikan ten en ouderlingen heeft dr. Ph. J- Huyser uit Werkendam woensdagmor- fen in de Oosterkerk te Goes gespro- en over het ambtsgeheim van de ou derling. De inleider stelde daarin onder meer, dat vele predikanten en ouder lingen zich hun ambtsgeheim niet be wust zijn. „De binding van het ambts geheim behoort naar de mening van dr. Huyser die over dit onderwerp een boek heeft geschreven bij de gere formeerden kerkordelyk te worden vastgesteld, zoals dat in de Ned. Herv. Kerk en de RJL-Kerk is geschied. Met name de R.K.-Kerk neemt het ambts geheim hoog op. Loslippigheid kan de r.-k. biechtvaders op excommunicatie komen te staan, verklaarde de inleider. Dr. Huyser wees er op, dat een ouder ling lid is van een kerkelijk college in welke kwaliteit hij op een gegeven mo ment een „soms collectief" ambtsge heim kan hebben. Met tal van voor beelden uit de praktijk lichtte spreker toe wat men verstaat onder een ambts geheim- Krachtens Gods wet is de ou derling ook zielszorger, hetgeen o.m. inhoudt, dat hij huisbezoeken dient af te leggen. Zo worden hem vaak zaken verteld, die hem op grond van zijn ambtelijke vertrouwenspositie als ge heim worden geopenbaard. Volgens de inleider heeft dit ambtsgeheim in het bijzonder betrekking op geheime zon den, die hem in zijn kwaliteit van zielszorger door een gemeentelid ontlasting van het bezwaard geweten zijn geopenbaard. Inzake zwijgplicht staat de ouder ling op één lijn met de predikant. Vele mensen komen er echter niet toe hun geheime zonden „op te biechten", omdat het voor hen de vraag is of de betrokken ouderling of predikant deze voor zich zal hou den en bijvoorbeeld niet in de kerke- raad zal bespreken. In dit verband Sleitte spreker er voor, dat de bin- ing van het ambtsgeheim kerkor delyk wordt gefixeerd. zes maanden of een boete van ten hoogste f 600. Op de inleiding van dr. Huyser volgde nog een geanimeerde bespreking. Eenzijdige prediking Daarna volgde een referaat van drs. T- M. Gilhuis uit Dordrecht, waarin de aandacht in het bijzonder uitging naar de horizontale blik in de verkondiging van het evangelie. Boeiend en gedocu menteerd maakte de referent zijn ge hoor van ambtsdragers duidelijk, dat de prediking en de geloofsbeleving door de eeuwen veel te eenzijdig gericht is geweest. „De kerk heeft zich te veel bezig ge houden met theoretische opdrachten in plaats een demonstratieve uitleg van het Heil van Christus' vergeving". Drs. Gilhuis stelde oorzaak en gevolg van deze tendens in de kerk in een helder licht. De stromingen en filosofieën, die de bijbelse boodschap steeds weer heb ben verstaan op spiritualistische wijze, als zou het heil slechts de zielen red den, liggen daaraan ten grondslag, zo zette hij uiteen. De gevolgen er van noemde de inleider catastrofaal. Bij voorbeeld: de kerk had in de 19e eeuw geen of een zwak antwoord op de uit daging van het Marxisme, omdat zij het waarheidsgehalte in het materia lisme niet wilde erkennen. De kerk zag toen slechts armen; geen arbeiders. geile. „Indien de kerk vandaag nieuw faalt, dreigt er weer een kis strijd te ontstaan, nu op internationaal niveau", zo voegde drs. Gilhuis waar schuwend aan dit facet toe. In het begin van zijn toespraak op de ze Zeeuwse ouderlingenconferentie haakte de spreker in op de 1-meivie- ring. „Het valt de socialisten op het ogen blik moeilijk om daaraan inhoud te ge ven. De rode vlag is met het feest ver schoten. Vroeger zat de kerk met dat probleem. Nu krijgt zij de kans om daaraan inhoud te geven. Daarom moet haar blik niet alleen naar boven, maar rondom geworpen worden. Het gaat niet alleen om de ziel dan zou het een zielige taak zijn! Wanneer de kerk het universele karakter van de bijbelse boodschap vergeet, versmalt zij de basis van het Christusheil". In dit verband kan volgens drs. Gilhuis het huidige geringe meeleven en mee werken van christenen in organisaties op maatschappelijk, cultureel en poli tiek terrein mee geschreven worden op rekening van deze eenzijdige prediking. „De christelijke organisaties moeten met de kerk meewerken aan de zicht baarheid van het heil". Het referaat was aanleiding tot een discussie, waarin nog verschillende kanten van de zaak werden aangesne den. De ouderlingenconferentie stond onder leiding van de heer D. J. Rouw. Tot commissieleden werden 's morgens nog gekozen de heren J. Katsman te Wólphaartsdijk en A. Schipper te Ber gen op Zoom. VLISSINGEN Grote interesse voor meifeest in Vlissingen Ondanks het miserabele weer, ondanks - r.'v. 5. -f? wees_ ["J T de Dundee-MUaan en de Rudy Carrel- ouderlingen niet minder dan de predikanten zich van deze ziels- zorgelijke zwijgplicht volledig be wust dienen te zijn. Het zielszorrre- iyke ambtsgeheim heeft schriftelijke gronden, zo betoogde dr. Huyser. Al te vaak blijken predikanten en ou derlingen zich hun ambtsgeheim niet bewust te zijn, aldus spreker. Verder in ztfn inleiding merkte de Werkendamse predikant op. dat de wet gever in Nederland aan dit ambtsge heim een nuttige bescherming verleent. De predikant of ouderling kan een be roep doen op zijn verschoningsrecht. Zelrs is het zo. dat schending van het ambtsgeheim gestraft kan worden met een gevangenisstraf van ten hoogste (A dvert en tie) Boeken over bezetting en oorlog, verkrijgbaar bij DE VEY MESTDAGH Bellamypark 45-58 - Tel. 2186 VLISSINGEN Streekselectie Zeeuws teenagerfestival De organisatoren van het op zaterdag 20 juli in Oostburg te houden Zeeuws Teenager Festival, t.w. de heren Jopie Kolijn en John de Croo uit Oostburg, hebben enkele van de daaraan verbon den streekselecties vastgesteld. Op 18 mei wordt deze voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, zulks in samen werking met de Jazz-Soclëtelt Zeeuwsch-Vlaanderen, gehouden in de froto zaal van de Spiegelglasfabriek te as van Gent. Deze voorronde wordt 's avonds gevolgd door een bal, waar de bekende band The Jumping Juwels met Johnny Lion zal optreden. Voor Wal cheren wordt deze streekselectie gehou den op 1 juni in het Concertgebouw te Vlissingen en op 15 juni te Goes voor Zuid- en Noord-Beveland in „Het Schut tershof. Ook op de beide genoemde avonden zal een bal worden gegeven Aangezien er van Schouwen-Duiveland geen opgaven voor deze Teenagers- Show zfjn binnengekomen wordt daar geen streekavond gegeven, terwijl deze voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet Is vastgesteld. Nieuwe directeur kantoor Goes van Middenstandsbank Het kantoor Goes van de Nederlandsche Bank Unie heeft weer een directeur. In deze functie Is benoemd de heer H. K. Vellng. De heer Veling is de opvolger van de heer. W. van Brederode, die en kele weken geleden b(j een verkeerson- Reval om het leven kwam. De heer Ve- ng. die 48 jaar is. was onderdirecteur op een bijkantoor van de Hollandsche Bank Unie in Sao Paulo (Brazilië). EXAMFJVS Aan de technische hogeschool te Delft, slaagde voor het ingenieursexamen elok- tro-techniek de heer A. Jurriens te Ter- neuzen. Vllssingcn-Alhambra, Hel mysterie van de man die verdween, 20 uur, 18 Jaar. Souburg-De Zwuniv. Filmavond Nederlandse Ver voor Sex. Hervorming, 20 uur. Feestavond ger. maatsch, verbond. 20 uur. Bergen op Znoni-Roxy: Als twee druppels wntei. 20 uur. 14 jaar. Luxor De langste dag. 19.30 uur. 14 jaar. SchoondIJke-Zaul Wijffels- Bijeenkomst Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen. dek en dienwedstrijd, 14.30 uur; gezel lige avond, 10 uur ZIerik'/.ec-Landbouwhulshoudschool „Prinses JuUana": Openbare les en tentoonstel ling. 14-16 en 19-21 uur. Technisch school; Uitreiking clndgetulg- schriften dag/avondnijverheidsschool, 19.30 uur. show op de televisie was het Concert gebouw in Vlissingen gisteravond stampvol voor de viering van de eerste niei. De afdelingen Vlissingen/Middel- burg van de Party van de Arbeid en van de N.V.V.-bestuurdersbond hadden dan ook het juiste recept gevonden. „De eer ste mei is niet meer in de eerste plaats een strijddag, maar vooral een feestdag na alles wat bereikt is", zei de heer C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V. V., in zün meirede. Een een feestavond werd het. Een cabaretdansant, waarvoor oud en jong naar het Concertgebouw was ge stroomd. Jan Pruis wisselde het dansen af met spitse, geestige conference en de Larrysons (een trio met mondaccor- deon) deden hetzelfde met een speels, gevarieerd repertoir. Bovendien bleek één man van het trio een soms verba zingwekkend jongleur. De vier man sterke band van Jo dan Hollander speel de de nieuwste, maar ook enkele oudere dansen, zodat jong en oud aan zijn trek ken kwam. Kortom: het was aange naam toeven in het Concertgebouw. Met een vlot speechje had de heer J. Bliek de avond geopend. Uit het feit, dat hy zovele aanwezigen welkom kon heten, meende hij met recht te kunnen concluderen, dat deze feestavond-nieu- we-stijl wel in de smaak valt. De heer Hoek trok een vergelijking tussen de be tekenis van de partij vroeger en nu. Toen viel de nadruk altijd op de strijd voor een beter bestaan, nu is het vooral een dag van vreugde, van feest. Niette min meende de heer Hoek, dat er „vol gens onze gedachten binnen de natio nale grenzen nog wel het een en ander te hervormen is In dit verband wees hij op de nationale welvaart, die niet al tijd tot een werkelijke welvaartverdeling leidt. Het zestig man en vrouw sterke koor „De Volksstem" liet na de opening een drietal liederen horen. Concert op de Oude Markt In het artikel over de viering van de koninginnedag in Vlissingen in de P.Z. C. van woensdag is een fout geslopen. Daar staat in. dat „Crescendo" avonds op de Oude Markt een con- „~rt had gegeven. Dit r Vlissings Jeugd Orkest". Uitslag carillonwedstrijd De uitslag van de op koninginnedag ge houden carillonwedstrijd in Vlissingen luidt: 1. 25) G de Roolj; 2. 10) Willie Prins; 3. 7.50) Jan Abbink; 4. 5) N. de Regt: 5. (ƒ2.50) Kora Brou wer. Dc heer P. H. Broerse, stadsbeiaar- dier, bespeelde het carillon. Aan deze wedstrijd namen ruim 60 jongeren en ouderen deel. Uitslagen van de rolschaatswedstrijden In het oude Leger des Hellsgebomvlje aan dc Paul Krugerstraat te Vlissingen zijn dinsdagavond de prijswinnaars van de rolschaatswcdsl rijden aan de Bonc- dijkestraat uitgereikt. Voorzitter Veld huis van het comité organisatie konin- trinnefeest deelde vooraf nog even mee, dat er aan de voorwedstrijden 390 jon gens et» meisjes hebben deelgenomen. Ging met deze voorwedstrijden vrijdag jl. niet alles op „wieletjes", een beter verloop hadden de wedstrijden van dins dag. toen het parkoers in de Bonedtjke- straat werd beschenen door een heerlijk voorjaarszonnetje. De uitslag luidt als volgt leeftijdsgroep 67 jaar. Jongens 1. Peter FiHtis, 2. Eugène Fagg. Meisjes: 1. Willv Mol. 2. Irma Steenaard. Leeftijdsgroep 8910 jaar. Meisjes i. Ellv Viergever. 2. Helêen van Dijkc. Jongens: 1. Hans van Gilst, 2. Toni Slager. Leeftijdsgroep n1213 jaar. Meisjes: 1. Wilma Nolden. 2. Henriëtte Kemeling. Jongens: 1. Piet Httizinga, 2. Klaas van de Buuse .Sehoonriiden: 1. Suus Sablke, 2. RieHe de Vin, 3. M. Joziasse en 4. Tony Maas. Spiegelruit sneuvelde bij stoeipartij Bij een stoeiparty op de Kleine Markt te Vlissingen is een spiegelruit van een winkelpand gesneuveld. Tegen half vier waren op het trottoir een aantal jongens en meisjes aan het stoeien. Een van de meisjes, de 17-jarige H. S. uit Vlissin gen, kreeg een duw cn viel door de ruit. Het meisje werd hierbij aan haar rech terhand gewond. Zij werd in het politie bureau verbonden. Van de jongen, die het meisie door de ruit duwde, ontbreekt elk spoor. MIDDELBURG PROGRAMMA VOOR DE DODENHERDENKING Het programma voor de dodenherden king op zaterdag 4 mei a-s. te Middel burg is als volgt samengesteld: Ver zocht wordt vanaf des avonds 6 uur de vlaggen halfstok te hangen van alle openbare geitouwen en particuliere wo ningen. Te 7.30 uur worut ieder, die hul de wil brengen aan de Nederlandse mili tairen, zeelieden, verzetslieden en geal lieerde militairen, die voor de bevrijding van het vaderland zyn gevallen, de gele genheid gegeven deel te nemen aan de zogenaamde „stille omgang", die zal aanvangen vanaf de loods bij de Hoge Brug Kanaalweg, (dit met het oog op het verkeer). Gezamenlijk wordt te 7.45 uur gewan deld naar de algemene begraafplaats, waar een eenvoudige hulde bij het monu ment zal worden gebracht. Ieder wordt verzocht zo mogelijk losse bloemen mee te brengen. Deze stille omgang kenne rang noch stand. In overeenstemming met de geest, die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden, ter- wijl de weg naar de algemene begraaf plaats slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel wordt afgelegd. Van 7.45 uur tot 30 seconden vóór 8 uur zal de klok van de Lange Jan en r.-k. kerk worden geluid; Te 8 uur precies zal twee minuten stilte in acht worden genomen, hetwelk wordt aangekondigd door een hoornsignaal. Daarna zal met begeleiding van het muziekkorps „On- da" het zesde couplet van het Wilhel mus worden gezongen. Zij, die aan de stille omgang deelnemen, begeven zich na de plechtigheid op de algemene begraafplaats in gesloten for matie langs de voorgeschreven route naar de Dam, waar in aansluiting hier op te plus minus 8.30 uur een korte her denkingsdienst zal worden gehouden, welke geleid wordt door ds. M. Enker. Het muziekkorps „Onda" zal hierbij mu zikale medewerking verlenen. Wedstrijden op koninginnedag In Middelburg werden op koninginne dag weer verschillende wedstrijden ge houden, waarvan hieronder enkele uit slagen volgen. Puzzelrit: Fietsen: 1. mevr. H. J. M. van der San- de-Bruinzeel; 2. C. van der Sande; 3. Tineke de Visser; 4. Ineke Boon; 5. Ca- trien Josse; 6. I. Rosingh; 7. Doon van den Briel; 8. Piet Allaart; 9. Piet Jon- fepier: 10 Bram Cevaal. Bromfietsen: G. P. Geerse; 2. C. Cebaal; 3. J. Min derhout; 4. B. Lokerse; 5. mevr. Gakeer; 6. W. G. Vos; 7. J. A. Schouten; 8. C. Ton; 9. D. Moermond; 10. J. Matthjjs- sen; Vossejacht: 1. Piet Meliefste; 2. Wim Vreke; 3. Jan Hofman; 4. P. van Wallenburg: 5. Cora Jansse; 6. Hans van der Haar; 7. Frans Verstraate; 8. Son ja Salet n ii; 9. Ingrid le Cointrc; 10 Koos de Ridder. De schoolprijsbeker ging naar school J. Fiets- en stepversiering: 1. Louise van den Dsel; 2. Wim Almekïnders: 3. Jan Willem de Kok; 4. Martje Roegholt; 5. Coby Jongepier; 6. Wiga Smit; 7 Dickie Smit. Rlngrijderyen: 1. Jacq. van Wal lenburg; 2. L. Huyszoon; 3. Joh. van Wallenburg; 4. C. Stroo; 5. W. de Kam; 6. P. de Kam; 7. Z. Cevaal; 8. L, Tim mermans; 9. J. G. Cevaal; 10. P. J. Ce vaal; 11. P. G. Verburg; 12. J. Tim mermans; 13. D. Nieuwenhoven; 14. J. A. Vader; 15. P. Maas; 16. mej. N. Va der. Ereprijzen (bekers) voor: 1. Jac. van Wallenburg; 2. Z. Cevaal; 3. Joh. v. Wallenburg; 4. P. de Kam; 5. L. Huys zoon; 6. W. de Kam; 7. C. Stroo; 8. P. J. Cevaal. De extra prijs van L. Huys zoon werd gewonnen door L. Timmer mans. De pollepelprijs ging naar Johan van Wallenburg. De eerste prijs van de ballonwedstrijd 50 te besteden naar keuze) werd gewonnen door -Jan Geldof, uit Middel burg. Piano- en fluitavond Zeeuwse muziekschool Ruim tachtig leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool uit Middelburg, uit de pianoklassen van de heer J. Kuiler en uit de blokfluitklassen van mevrouw E. KuilerPuype, hebben woensdagavond in de Concert- en Gehoorzaal hun beste beentje voorgezet, bij de voordrachtsoe feningen die zij er voor een talrijk pu bliek uitvoerden. Het: omvangrijke pro gramma, waarin onder meer werken van L. van Beethoven, Mozart, Handel, Grieg en Haslinger, werd uitgevoerd door leer lingen van verschillende leeftijden. On danks een enkele fout ten slotte zijn het oefeningen kwamen de jonge pia nisten cn pianistes bijzonder goed voor de dag. Hetzelfde gold voor de drie blok- fluitklassen, die onder meer Nederland- volkswljsjes, een duct van Mozart en een Guvotte van J. K. Fischer lieten horen. De ouders en belangstellenden zullen na deze avond zeker een goede Indruk hebben gekregen van de vorde ringen der leerlingen. voor hen die onderscheid maken 1 N. Veldhuis 25 jaar in dienst P.S.D. Deze week was het 25 jaar geleden, dat de beer N. Veldhuis in dienst trad van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. De heer Veldhuis is thans chef administratie in Vlissingen. Hij bekleedt deze functie sinds 1 juli 1950. In een korte bijeenkomst op het kantoor in Vlissingen bood mr. J. L. Nieuwen- huis, directeur van de P.S.D. de jubila ris maandag namens het personeel een aantal grammofoonplaten alsmede de gebruikelijke gratificatie aan. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren G. H. Vierhout, inspecteur tech nische dienst, J. N. Adriaansen, inspec teur nautische dienst en C. J. Matthijs- sen, chef werkplaats. In bijzijn van het administratief perso neel bood de heer M. L. Durinck, voor zitter van het jubileum spaarfonds van de P.S.D. de heer Veldhuis woensdag een boekwerk en een rokertje aan. De heer J. van Tatenhove, agent te Vlis singen, overhandigde namens het per soneel van de aanlegplaatsen een pla- tebon. Raad Aagtekerke voteerde bedrag voor zwemlessen van schoolkinderen De gemeenteraad van Aagtekerke heeft zich woensdagmiddag op bijzonder vlot te wijze door een tien punten tellende agenda heengewerkt. De vroede vade ren waren zelfs zo snel met het be spreken van de verschillende onderwer pen, dat men na de vergadering nog even by een moest blijven om het tradi tionele rondje koffie af te wachten. De raad had weinig commentaar te leveren op de voorstellen die b. en w. gisteren voorlegden. De stukken konden nage noeg allemaal met een hamerklopje worden afgewerkt. Zo besloot men een bedrag van 500 uit te trekken voor het schoolzwemmen van de leerlingen van de 4e. 5e en 6e klas van de diaconieschool en voor de leerlingen van de 5e en 6e klas van de gereformeerde gemeenteschool. De raad besloot vervolgens over te gaan tot deelneming aan de stichting Waarborg- Instituut voor de Tuinbouw in Zeeland door zich garant te stellen voor geldle ningen aan ionge tuinders in de gemeen te Aagtekerke tot een maximum bedrag van 15 procent der geldlening. De pro vincie Zeeland waarborgt eenzelfde per centage. De waarborg van de betrokken veiling bedraagt 10 procent. Voorts hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van 'd. en w. de subsidie voor de vereniging tot chr. wijkverple ging in Domburg en Aagtekerke voor 1963 te verhogen met 175. De vereni ging, die op de begroting een tekort van 511 heeft staan. he«ft eenzelfde ver zoek tot de gemeente Domburg gericht. De raad ging voorts akkoord met het voorstel om 'de gronden van het voor malige boerderiitie van de familie Wisse voor het jaar 1963 als volgt te verhu ren: 1 ha, gelegen aan de Roosjesweg aan de heer Cijsouw voor 325 per ge- met, 1.40 ha, gelegen aan het Kalf- hoeksenad aan de heer C. A. Jasperse te Middelburg voor 300 Der gemet en 1.40 ha, gelegen aan het Zandweg je te verpachten aan de gebroeders De Vis ser Szn. voor een door de Pachtkamer vast te stellen pachtsom. De nog te ont vangen vergoeding ex artikel 73 van de kleuteronderwijswet voor de christelijke kleuterschool werd op 94,40 bepaald. De raad bracht ten slotte nog een wijzi ging aan in de begroting 1963. Deze wijziging houdt verband met een te ma ken schètsplan, het uitgetrokken bedrag voor de chr. wijkverpleging en het be drag, dat werd beschikbaar gesteld voor de zwemlessen van de schoolkinderen. Feest op Ritthem De feestelijkheden ter gelegenheid va de jaardag van H.M. de Koningin be gonnen te Ritthem om 10 uur, waarbij de schoolkinderen deelnamen aan een „zoekwedstrijd" welk evenement zeer geslaagd is. 's Middags om 1.15 uur na men auto's, scooters en vooral tal van brommers deel aan een oriëntatierit. Ondertussen werden in de Dorpsstraat kinderspelen gehouden. Ont 3.30 uur trok men naar het sportveld voor de beide voetbalwedstrijden: eerst voor dames, daarna voor heren, terwyl O.N.D.A. zorgde voor de muzikale omlijsting, 's Avonds om 8 uur gaf de muziekver eniging een concert op de muziektent, waarna het feest werd besloten met een muzikale omwandeling door het dorp, BIGGEKERKE M. Caljé koninklijk onderscheiden Maandagmorgen begaf het voltal lig college van burgemeester en wethou ders en de predikant der hervormde ge meente van Biggekerke zich naar het huis van de familie M. Caljé waar de burgemeester, de heer J. L. Dregmans, aan de heer Caljé de eremedaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau, uitreikte. De heer Dregmans bracht in herinnering, dat de heer Caljé gedurende 30 jaar ouderling; is van de hervormde gemeente, dat hij voor zijn aftreden in 1954 bijna 25 jaar secertaris is geweest van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in Biggeker ke. Thans is hij nog secretaris van de plaatselijke afdeling van het Neder lands Bijbelgenootschap en secretaris van de Christelijk-Historische Kiesver eniging. „Al deze activiteiten" aidus de heer Dregmans, „die met grote trouw en ijver werden gedaan, zijn aanleiding geweest om deze onderscheiding toe te kennen". Bij de gelukwensen, die de burgemeester aanbood en waarin hij mede mevrouw Caljé betrok, sloot ds. G. A. Odé zich namens de kerkelijke gemeente van har te aan. ARNEMUIDEN Oranjefeest In Arnemuiden werd dinsdagmorgen vroeg koninginnedag aangekondigd door het luiden van de klok. Om 10 uur maakte de muziekvereniging een mars door het dorp, gevolgd door een groot aantal in wit en blauw gestoken aspi ranten van de gymnastiekvereniging. Om 11 uur ging de stoet naar het huis van burgemeester A. Hack. Vervolgens werden op de Markt verschillende va derlandse liederen ten gehore gebracht. Des avonds werd een uitvoering gege ven van „Het spoor loopt langs de hoe ve", een toneelstuk in vier bedrijven. Daaraan voorafgaand werd „Trouw aan Holland" vertoond. SINT-LAIJRENS FILMVOORSTELLING OP KONINGINNEDAG Voorafgegaan door het tamboers- en pij perskorps „Juliana" trok de jeugd van Sint-Laurens op koninginnedag langs met vlaggen versierde Noordweg naar het verenigingsgebouw, waar traditie getrouw de Oranjevereniging de grote kinderschare ontving. De jeugd werd welkom geheten door voorzitter W. S. Pouwer, Vervolgens werden er enkele tekenfilms vertoond. De grote attractie was de kleurenfilm „Prinses Beatrix naar de West". Wethouder J. Koole Dzn dankte namens het gemeentebestuur de actieve Oranjevereniging voor het gulle onthaal. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 29-4: Wieldreeht v. 30-4: The Duchess v. Antwerpen: Fogla- v. Copenhagen: Borgholm v. Isle of Grain Nagusena v. Dunkirk: Elation v. Londen; Alme v. Gent; 1-5: Wesermnrch v. Plymouth Znnnstroom v. Amsterdam: Escorpion v. Lon den; Rushpool v. Londen, Vlissingen vertrokken 29-4: Havtor n. Cadiz; Severity n. Plymouth; 30-4: The Duchess n. Belfast: Nagusena n. Stettin; Borgholm n. Persian Gulf. 1-5: Wieldreeht n. Pascagoula; Escorpion n. Middelburg: Zaanstroom n. Shoreham. Vlisslnger gepasseerd naar Antwerpen 29-4: Algorab v. Las Palmas: Schiedijk v. Rotter dam: 30-4: Mirfak-N v. Dover; Margriet i v. Rotterdam; Towa v. Rotterdam: Beta v. Rotterdam v. Zeebrugge; Bferum v. Liverpool: Johannes v. Eastham; Olympia v. Rotterdam v. Gent; Swallow v. Londen v. Gent; Aspera v. zee; Markborg v. Kalmar: Venus v. zee v. Hansweerl: Vesta v. Ipswich 1-5: Ceres v. Rotterdam; Neptunus v. Cascade v. Sheerness: Corrie Broere v. Gran gemouth. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 29-4: Cnrasso n. Rotterdam v. Terneuzen: Anja n. Londen: Frnncisea n. Rotterdam; Heenvliet n, Rotterdam: Antje n. Portsmouth v. Gent; Hondsbosch n. Colchester v. Gent; Alge n. Londen. Spica n. Londen; Eagle n. Londen; Alcor n. Londen v. Terneuzen; Mersey Lloyd n. Rotterdam: 30-4; Spirit n. Ipswich; Wono- sarl n. Amsterdam; Sagilta n. Irvine. Hol- landla n. Ipswich: Robox n. Hoping; Mare Novum n. New Haven: Dolores rt. Rotterdam Jantje Eppiena n. Copenhagen v. Gent. Som- melsdijk n. Rotterdam: Brinda n. Liverpool Gent; Alnati n. Rotterdam; Herta n. Lon den: Mariekerk n, Bremen; Margriet Anja n. Bil-ao; 5-1: Harry n. Rotterdam: Pavonts n. Surte; Bentnkust n, Amsterdam; Mirfak-N n, Rotterdam; Algorab n Rotterdam; Rand- fontein n. Rotterdam; Valiant n. Hull; Olym pia n. Bilbao v. Gent; Schiedijk n. New York. Belgische zeehengel- wedstrijd in Ooster- schelde bij Yerseke Zaterdag 4 mei a.s. organiseert de S.I.B. P Klub uit Antwerpen een zeehengel- wedstrijd te Yerseke. welke meetelt voor het nationale Belgische kampioenschap, 's Morgens om kwart voor acht worden de wedstrijdkaarten in café „De Sport visser" te Yerseke uitgereikt. Om half negen vertrekken de boten uit de haven, waarna gevist zal worden in de Ooster- schelde onder toezicht van de wedstrijd commissarissen. De dee1' uers moeten er voot zorgen, dat ze om vier uur weer terug in de haven zijn Om half vijf zal de weging van de gevangen vis, in café „De Sportvisser" plaatsvinden. Dit kan erg stiannend zyn en -zal vermoede lijk pas dè definitieve winnaar aanwij zen. Volgens het wedstrijdreglèment krijgt men 100 punten voor iedere vis en 1 punt per gram. Om kwart voor zes worden de prijzen uitgereikt. Voor deze wedstrijd stelde o.m. de stad Antwerpen een gouden medaille en een zeemolen be schikbaar. Dijkgraaf Völckerpolder kreeg eervol ontslag De heer J. E. Vogelaar te Krabbendijke, voorheen te Rilland-Bath, werd bij ko ninklijk besluit op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van dijkgraaf van de Völckerpolder. KANTONRECHTER MIDDELBURG Te snel rijden op winterse wegen boetes van 25 tot 40 Op de zitting van de kantonrech ter te Middelburg, mr. J. Moolen- burgh, kwamen woensdag weer en kele overtredingen aan de orde, die nauw verband houden met de strengheid van de afgelopen win ter. Zo waren de gladheid van de weg en de sneeuwbergen in de berm voor een deel oorzaak van de overtreding die de smid W. J. A. uit Wemeldinge met zijn perso nenauto beging. Ook bij de aanrijding die de fritesbak- ker A. S. uit Vlissingen met zijn per sonenauto veroorzaakte, speelde de gladheid een rol. Maar de automobilist had toch te weinuig rekening gehouden met de weersgesteldheid en kon daar door niet tijdig afremmen voor een voor hem stoppende bestelauto. Conform de eis van mr. K. P. Doedens werd hij ver oordeeld tot een boete van 30. De snelheid waarmee de chauffeur A. A. T- uit Middelburg op de met een ijs laag bedekte Boulevard de Ruyter in Vlissingen reed, was té hoog om tijdig voorrang te kunnen verlenen aan een uit de C. Buskenstraat komende auto. Op de eis van de officier van justitie 30,vonniste mr. Moolenburgh 25,—. C.O.A.K.-voetballers gelijk met Middelburgcombinalie 1-1 Op koninginnedag speelde in de morgen uren een elftal, samengesteld uit mili tairen gelegerd bij de C.O.A.K. te Mid delburg een voetbalwedstrijd tegen een Middelburgcombinatie. Voor de rust kon Albert Vogel na 20 minuten uit een uitstekend genomen vrije trap zijn ploeg een 1-0 voorsprong bezorgen, die echter vlak na de rust mede als gevolg van een blunder in de Middelburgse defensie door Nol Schuit werd weggewerkt (1-1). Met deze puntenverdeling kwam ook het einde. De collecte-opbrengst voor „Sport Steunt Zonneveld?' was 25,88. Officiële publikatie VLISSINGEN. INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. Burgemeester en wethouders van Vlissin gen. gelet op artikel 3, lid 3, van de Armenwet, brengen ter openbare kennis: dat dooi hun college de afdeling „Walche ren" var. de Nederlandse vereniging voor Maatschappelijk Werk „Huxnanitas". geves tigd te Vlissingen, met ingang van 1 mei 1963 als bijzondere instelling van weldadig heid, als bedoeld in artikel 2. lid 1, sub. c der Armenwet, is geplaatst op de lijst van de in de gemeente Vlissingen gevestigde instellingen van weldadigheid, ingevolge ar tikel 3 van de Armenwet: dat door hun college met ingang van 1 mei 1963 de inmiddels opgeheven afdeling „Vlis singen" van bovengenoemde vereniging van de lijst van de in de gemeente Vlissin gen gevestigde instellingen van weldadig heid, wordt geschrapt. Vlissingen, 29 april 1963. Burgemeester en wethouders voorn VLISSINGEN. NATIONALE HERDENKINGSAVOND. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat met het oog op de nationale herdenkingsavond op 4 mei van 18.00 tot 21.00 uur alle bioscopen openbare vermakelijkheden gesloten ir ten zijn en dat in de cafés-die avond 1 sen 19.00 en 21.00 uur geen andere muziek ten gehore mag worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogram- De burgemeester verzoekt de burgerij op die dag van 20.00 uur tot 20.02 uur overal en algemeen volkomen stilte in acht te men en van 18.00 tot zonsondergang de vlag halfstok te doen uithangen. Vlissingen. 29 april 1963. MARKTRFRICHTEN EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 2 mei 1963. Prijsklasse 0 16 cent, id. I 15 cent. id. II 14 cent, id. IH 13 cent, ld. IV 12 cent. VEILING TERNEUZEN Sta I 1418. II 860990. Grote komkommers B 41—42, C 34—38. Selderij 12—18. Radijs 2428. Meerlanders I 10. Bintjes I 8.40. Breekpeen 415. Waspeen 33. Prei AH 42 54, Bil 20:—43. Rabarber 2021. Spinazie 10— 38, II 10—30. Tomaten A-B 250—264. C 216, CC 185. Uien I 17. II 7—14. Witlof A 60. An 28—49, B 42—63. Bil 17—47, afwijkend 6—28. Asperges. B 280—306, Bil 218—290, Bn blauw 204. afwijkend 1,—. Jonathan, klasse II 75 33—37. II 70 28—34. n 65 26—31. n 60 17—23. HD 9—10. IH grof 14—20. Til fijn 14—16. kroet 9. Golden Delicious I 80 90—93. I 75 90—97, I 70 90—96, 65 70—79, I 60 49. H 80 74, H 75 77— 79, II 70 76—80, II 65 55—62, H 60 30—32, nD 26, III grof 35—54, III fijn 9—29, kroet 11—17. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG I mei. Groenten: Sla I 1722. Idem II 10 21, idem C 8—14. Radqs 26—33. Andijvie 72—109. Spinazie 8—17. Prei 2016. Rabarber 4—11. Witlof 19—58. VEILING V.V.Z.B. GOES I mei. Groenten: per stuk: Kropsla I 1821. II 13—13, Cl 10, CII 7, afwijkend 6—8. Knol selderij 2831. Per bos: Radijs I 3035. II 26—33. Per kg: Witlof Al 37—43, AH 14—33. BI 20, Bn 9. afwijkend 4—19. Stoofsla 28 Spinazie I 2834. n 22—34. Andijvie I 85. II 27—62 Prei AI 22—27. AH 18—19. Lams oren 3315. Rabarber I 9—11. Uien H 14—16. Aardappelen 7—9. VEILING BERGEN OP ZOOM 1 mei. Glasspinazie 10—27. Andijvie 41—75, Glassla 13—27. Witlof 8—58. Raapstelen 6—11. Radijs 1025. Prei 10—34. Rabarber 59. Kroten 15—25. Tomaten 1.70—2.70. Aardbeien 74—85 per ons. Asperges 30—5.00. VEILING KAPELLE I mei. Golden Delicious t 75 98—106. I 70 97- 104, I 65 73—86, I 60 55—63. 11 80 78. H 75 76- 89, H 70 79—93, H 65 66—75, II 60 44—55. IID 3543, grof 35—61, fijn 14—37. Jonathan I 55. I 70 51—53, I 65 45—52, I 60 38. II 75 30— 31. n 70 28—38. H 65 26—36, II 60 22—27. IID 12—25, grof 14—32, fijn 5—15. Goudrenette H 70 42—48, II 65 39—40, HD 28. grof 21—37. fijn 11—22. Winston III 65 37. HI 60 29. Ill 55 20 Brantley's Seedling I 80 39.40—10.00. I 70 23.60. grof 16. fijn 10—11. Cox Orange Pippin III 60 47 Saint Remy grof 35 Francisca r gia n 60 4041. Kroetappelen 5. Appelen rotvlek 912. Kasaardbeien per doos vs ons: extra 248, I 229. II 148. Aardappelen, bonken 15. I 10—13, n 7(69. IH 3(6. Groenten: Kropsla 16. Spinazie I 3337. n 2025. Rabarber 1015. Radijs 30, Prei 27. VISMIJN COLIJNSPLAAT 1737 kg exportgarnalen 2.252.99. 311 kg bot. 49 kg schol. 11 kg kabeljauw. 21 kg tong. 13 kg wnlk. I kg paling. 5 kg onge sorteerde vis. VEILING ROTTERDAM 29 april. Aardappelen 14-16: Sla 1 15-19, n 7-13: Aanvoer 50.000 stuks. Spinazie I 27-45. II 10-25 Aanvoer 14.000 kg: Komkommers 70-80 68—72, 60-70 65—67. 50-60 60—61. 40-50 54—57: Selderij 6-11: Tomaten AI 1560-1 Rabarbet I 24-28: Radijs witpunt I 25 Bloemkool IIA 96-120. IIB 69, nc 49-57, HD 34: Aardbeien extra 240-260. I 140-160 Op de met sneeuw en i s bedekte, bochtige Gapingseweg in St.-Laurens kwam de slager P. J. de K. uit Mid delburg met zijn bestelauto in bot sing met een tegenligger. Hij vertel de op de zitting dat hij de witte auto te laat had opgemerkt. Een poging om zijn wagen aan de kant te stop pen was door de gladheid mis lukt. Mr. Doedens was van mening dat de automobilist óók te hard had gereden; hij vorderde een boete van 40.De kantonrechter maakte er 35.van. De automobilist A. D. uit Kloetinge werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 60,omdat hij in Kloetin ge op de kruissing Molenweg-Rijksweg geen voorrang had verleend aan een personenauto. STOPGEBOD „Ik hoop je hier niet meer te zien voor je chef-kok bent", wendde mr. Moolen- Durgh zich tot de leerling-kok J. G. E. M. P. uit Domburg die reeds verscheide ne malen voor de kantonrechter ver scheen. Ditmaal was hij niet gestopt voor de kruising Seisweg-Seissingel in Middelburg. „Ik heb wel snelheid ge minderd, maar er kwam totaal geen verkeer aan", verdedigde de bromfiets bestuurder zich. De overtreding kostte hem 12,50. De officier had 15,ge- eist. Ook de arts J. D. uit Tilburg had de plicht om met zyn auto op de Blauwe- dijk in Middelburg te stoppen. Hij ver klaarde het rode licht en de stopstreep niet te hebben opgemerkt en maakte bezwaren tegen de termen van het pro ces-verbaal. „Op heterdaad betrapt, net of er opzet in het spel is", merkte de arts op. De kantonrechter deed de helft van de geëiste boete af en vonniste 10,—. SPORTIEF „Ik heb al een heel zware straf te pak ken: twee uur op die harde banken m de wachtkamer zitten", was hetgeen de vertegenwoordiger J. C- de K. uit Goes te zeggen had op de eis van de officier. Deze had 10,gevorderd voor het overschrijden van de maximum snel heid van 50 km. Toen mr. Moolenburgh er 7,50 van maakte, wendde de auto mobilist zich tevreden tot de kanton rechter met de woorden: „dat vind ik Bportief van U". Dat de timmerman H. P. uit Arne muiden haast had om naar de voet balwedstrijd in Feljenoord te gaan kijken, kon de „sportieve" kanton rechter zich best voorstellen. Maar voor het overschiyden van de maxi mum snelheid in Middelburg kreeg hy toch een boete van 15, Op dezelfde Blauwedijk in Middelburg reed de vertegenwoordiger P. C. G. uit Bergen op Zoom met een snelheid van 70 km in plaats van 50 km. Het kostte hem 17,50. De vertegenwoordiger C. N. M. v. I. uit Tilburg overtrad met zijn personenauto de maximum snelheid van 70 km, die op de Nieuwe Vlissing- seweg bij Souburg is toegestaan. Op de eis van de officier liet de kantonrechter een boete van 25,horen. PARKEERVERBOD De garagehouder I. M. de M. uit Wissen- kerke werd veroordeeld tot boetes van 10,en 5,— omdat hij zijn perso nenauto geparkeerd had in de Oost- voornestraat te Wissenkerke op minder dan 10 meter afstand van een splitsing en gedeeltelijk op een voetpad. „Het is al tien tot twaalf jaar zo", verweerde de garagehouder zich, „juridisch ben ik natuurlijk fout, maar voor het door gaand verkeer leverde het geen enkel gevaar op". „U mag het niet beter we ten dan de voorschriften, ook niet te goeder trouw", antwoordde mr. Moolen burgh hierop. Kerkelijke mutaties GEREF. KERKEN". Beroepen te Ooltgensplaat, A. W. Mee- der te 's-Gravenhage-Escamp. Beroepen te Spijk (Gr.), H. Langenburg te Drij- ber. Beroepen te Wijckel J. A. C. Rull- mann, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Oost- en West-Souburg en voor Schipluiden, J. C. van Egmond te Tho- len. Bedankt voor Assen, vierde predi kantsplaats, L. W. Muns te Utrecht- Zuid. Aangenomen naar Scharendijke, H. Scholing te Culemborg. Nagekomen advertentie Algemene kennisgeving. Heden is na een lang durig lijden zacht en kalm van ons heenge gaan onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder JACOBA VERHAGE weduwe van Jan Marijs in de ouderdom van 83 jaar en 6 maanden. Halsteren: A. Mary's. L. Marijs- Dingemanse. Ritthem: A. Osté-Marijs. L. Osté. Klein- en achter kleinkinderen. Ritthem, 1 mei 1963. Zuidwateringstraat 84. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 4 mei a.s. Ver trek Zuidwatering straat 84 des voor middags om 11 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7