PAPOEALEIDER BONAY EERSTE GOUVERNEUR IN WEST-IRIAN Geen Ambonezen in het vliegtuig uit Biak KLANKBORD Drs. C. Barkman naar Djakarta vertrokken V.N. zal deskundigen sturen voor adviezen zelfbeschikkingsrecht Ook regering voor raadsel Mevrouw Polak verliest geding N.A.M. zoekt verder naar olie of gas onder Waddenzee Esso denkt aan tankschepen van 150.000 ton BREDA beugelbier Te laat of andere regeling KASTEELMAALTIJD EN KROEGENTOCHTVOOR ASTMAFONDSEN DONDERDAG 2 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIRECT NA OVERDRACHT GEÏNSTALLEERD Onmiddellijk na de plechtigheid van de overdracht van West-Irian heeft dr. Soedjarwo Tjondronegoro gisteren de benoeming bekend gemaakt van de eerste gouverneur van het gebied, de Papoea E. J. Bonay. De heer Bonay was onder het Nederlandse bewind bestuurs ambtenaar en lid van het kiesdistrict Japen-Waropen van de Nieuw- Guinea Raad die zich inmiddels heeft ontbonden. De aankondiging werd met grote geestdrift ontvangen door de bevolking. Tot ondergouverneur van West- Irian is benoemd de Indonesische kolonel Pamoedji. De installatie van de nieuwe gouverneur en on dergouverneur geschiedde gister middag in Kota Baroe. In tegen woordigheid van minister Soeban- drio. Bonay beloofde te zullen wer ken voor het welzijn van de Papoe a's. Hij zei, dat „de Nederlandse kolonisten" verantwoordelijk wa ren voor de algemene sociaal-eco nomische achterlijkheid in het ge bied. Later op de dag zei Bonay nog tijdens een bijeenkomst op het marktplein, dat hij thans belast is met „de grote taak om de levensstandaard omhoog te bren gen en het lijden, dat door de Nederlan ders was veroorzaakt, tot een einde te brengen". Dr. Soebandrio, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, gaf gister avond in Kota Baroe, in de voormalige woning van de Nederlandse gouverneur in Nieuw-Guinea, een' receptie. ren besloten de viering van de eerste dag van het Indonesische bestuur over Nieuw-Guinea met een groot vuurwerk. De heer Narasimhan, de V-N.-bestuurder dr. Djalal Abdoh en de meeste V.N.-ver- tegenwoordïgers hebben Kota Baroe vrij wel direct na de overdrachïBplechtig- heid per vliegtuig verlaten. De heei Narasimhan deelde nog namens de secretaris-generaal van de V.N., Thant, mee, dat enige deskundigen van de V.N. periodiek een bezoek zullen brengen aan West-Irian om aan de In donesiërs adviezen te geven in verband met de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht der bevolking. „Emancipatie" Op een persconferentie die minister Soebandrio gisteren na de overname van het bestuur in Kota Baroe hield, zette hij uiteen, dat Indonesië als zijn voornaamste taak de „emancipa tie" van de bevolking ziet, vooral die in de binnenlanden. Aan onderwijs zal voorrang worden gegeven om het analfabetisme-percentage, dat thans 99 procent bedraagt, omlaag te bren gen. Op een vraag hoe Indonesië denkt over de mogelijkheid van een snelle ontwik keling van het land, antwoordde dr. Soe bandrio: „afgaand op de vorderingen die we daarmee hebben gemaakt in andere streken, zoals bijvoorbeeld het binnen land van Borneo, zijn wij wat dit betreft niet pessimistisch". Verder deelde hij mee, dat Indonesië 30 miljoen Ameri kaanse dollars heeft uitgetrokken en gereserveerd om gedurende het eerste jaar in West-Irian te besteden. Dit, zei hij, is hetzelfde bedrag dat Nederland er jaarlijks aan ten koste heeft gelegd, „maar wij zullen het geld geheel ten goede doen komen aan de bevolking". Speciale troepen Hij deelde voorts mee, dat de Indonesi sche strijdkrachten in West-Irian zullen worden bekostigd buiten de begroting van het gebied om. Driekwart van de 15.000 militairen in West-Irian heeft een speciale opleiding gehad in territoriaal bestuur. Deze mensen zullen worden ge bruikt voor „burgerlijke werkzaamhe den" en daarvoor ter beschikking staan van de nieuwe gouverneur, de heer Bo nay en diens bestuursambtenaren. Het moment van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië: op de foto ziet men hoe de vlag van de Verenigde Naties neer gaat, terwijl de vlag van de repu bliek Indonesië gehesen wordt, tijdens de plechtigheid in Kota Baroe, zoals nu Hollandia heet. Inzet: De heer J. E. Bonay, die be noemd is tot eerste gouverneur van West-Irian. Vuurwerk Indonesische oorlogsschepen in de baai van Kota Baroe waren na het invallen van de duisternis feestelijk verlicht en Indonesische legerofficie- Advertentie) NU ik de verkiezingsprogram ma's van alle politieke partij en uit en ter na heb bestudeerd, moet ik zeggent dat er niet bij is dat mij bevredigt omdat in gcfn van alle een paragraaf voorkomt, die vrijstelling van belasting voor kleine-stukjes-schrijvers bepleit, laat staan een ivaardevast staats pensioen van 21,.000 per jaar, een uitkering inééns ad f S00.000 op hun 25ste, een premievrije le vensverzekering ad 100.000 op hun 60ste jaar en een (uiteraard eveneens premievrije) pensioenre geling ingaande op 1,0-jarige leef tijd.Dat beschikbaarstelling van een rustige woning door hét rijk i-oor deze werkers van het eerste tot het laatste uur een daad van eenvoudige billijkheid zou zijn, schijnt (nog?) niet doorgedron gen te zijn tot de slome koppen, die verkiezingsprogramma's ple gen uit te denken en dat een auto voor deze mensen, die overal in drukken moeten opdoen om hun Stukjes te kunnen schrijven, on ontbeerlijk is, komt blijkbaar niet i» hun harde hoofden op. Zou het, vraag ik. niet een daad van eenvoudige billijkheid zijn, wanneer de gemeenschap, door middel van een ruim kleedgeld hen, die zich op allerlei plaatsen dienen te vertonen, in staat sou stellen goed voor de dag te ko menf Als er één groep der bevolking in staat moet zijn zich snel over de aardkloot te bewegen teneinde haar impressies bij allerlei ge- beurtenissn, op te doen, om daar aardige, geestige, en dus het mo reel der wereldbevolking ten goe de komende, lachertjes over te schrijven, dan toch wel deze. Bovendien wekt hun vrolijke kijk op zulk, meestal ogenschijnlijk sombere, gebeurtenissen, een mil de stemming bij de leidinggeven de figuren der wereld, waardoor een diplomatiek klimaat gescha pen wordt, waarin de vriendschap der volken gedijen kan. Ligt het dan niet voor de hand dat deze zelfde stukjesschrijvers vrij-rei- zen dienen te hebben op alle rou tes te land, ter zee en in de lucht t Wanneer ilc mijn verwonderd mis noegen te kennen geef over het volstrekt-negatieve feit dat in niet één verkiezingsmanifest ook maar de geringste aandacht aan deze totaal-verwaarloosde bevol kingsgroep wordt geschonken, dan dóe ik dat zeker tiiet ten bate en gerieve van de leden dezer groep doch volstrekt altruïs tisch in het door mij, als steeds, welbegrepen belang der vader landse gemeenschap niet alleen, doch ook en vooral in dat der we reldgemeenschap. Het is nu te laat om eigen initia tief te ontplooien te dezer zake, in casu een P.8.P. (Partij van Stukjes Plegerste stichten. Doch ik verzeker u dat over vier jaar deze partij van zich zal doen spreken. Als mijn collega's en ik in die tijd niet van ontbering en gebrek zijn omgekomen. Carmiggelt en Bomans zijn al zo mager. ELIAS De president van de rechtbank te Alme lo mr. I. Dufour heeft gistermiddag uit spraak gedaan in de zaak tussen mejuf frouw J. W. Hagedoorn, dierenarts te Heemstede, mevrouw A. A. van Reh- winkel te Heemstede en de heer A. P. van Keimpema, houder van een dieren- pension te Hoofddorp, als eisers in een kort geding tegen de dierenbescherm- ster mevrouw L. Polak-Moor te Boekelo. Mevrouw Polak zou eer en goede naam van eisers hebben aangetast door publi- katies in enige bladen, waarin zij wilde waarschuwen tegen de wilde handel in huisdieren. De president stelde de eisers in het gelijk. Mevrouw Polak zal zich op verbeurte van een dwangsom van hon derd gulden hebben te onthouden van verdere publikaties, waarin eer en goede naam van eisers worden aangetast. Russen en Chinezen onderhouden V.A.R.- luchtmacht De Nederlander Ed van Kan, als came raman door United Press/Movietone naar Jemen gezonden, heeft talrijke op namen gemaakt van Russen en Chine zen die in Jemen aan de zijde van de V.A.R. in actie zijn maar officieren van de Russische luchtmacht hebben hem al zijn films afgenomen. Van Kan heeft in Jemen Russische en Chinese militairen bezig gezien met on derhoudswerk aan tweemotorige straal vliegtuigen. De Russen doen het werk van de luchtmacht van de V.A.R.: Egyptische bommenwerpers, die de Egyptische kentekenen dragen, worden gevlogen door Russen. Russische vliegers bemannen viermotorige „Antonov" transportvliegtuigen en op vliegvelden in de Jemenitische woestijn staan twee motorige straalbommenwerpers gereed om op te treden tegen de monarchisti sche troepen. Een vliegtuig van de Egyptische lucht macht bracht Van Kan die met instem ming van de Egyptische autoriteiten ge komen was, naar „vliegbasis 16" in de Jemenitische woestijn. De Russen waren heer en meester op het vliegveld. Zij ge bruiken de modernste vliegtuigen terwijl Egyptische piloten alleen maar gebruik mogen maken van tweemotorige Iljoes- jin transportvliegtuigen en bommen werpers, en ouderwetse jachtvliegtui gen van het type „Yak", dat in de tweede wereldoorlog gebruikt werd. (Van een onzer verslaggevers). Ameland wordt de basis van het verde re onderzoek naar „ditumineuze" delf stoffen (olie en/of ga3) onder de bodem van onze Waddenzee. De Nederlandse Aardoliemaatschappij gaat hierbij deze zomer voor het vervoer van deskundigen en hun instrumentarium gebruik maken van helikopters. Verleden jaar al werd dit bekendgemaakt, nadat het vooron derzoek was voltooid. In Rotterdam staan nu de eerste twee toestellen ge reed om inplaats van de gebruikelijke amfibievoertuigen te worden ingezet boven het aangewezen gebied. De N.A.M. verricht zoals bekend, een uitgebreid seismografisch onderzoek in de bodem van Nederland. Daarbij wordt gebruik gemaakt van springladingen. Uit het terugkaatsen van de geluidsgol ven kunnen deskundigen leren of er al dan niet kans bestaat op de aanwezig heid van bitumen: olie óf gas. Iedereen is vrij in het opsporen van delfstoffen, volgens onze wet. Alleen het exploiteren ervan is aan concessies gebonden. ■Gertiime tijd Was de N.A.M, als enige werkzaam op dit terrein'. Kort geleden is ook de Caltex begonnen te zoeken, maar deze maatschappij be perkt zich tot het zuiden. De N.A.M. heeft daar jaren geleden trouwens al gezocht. Caltex meent niettemin dat er olie of gas kan worden gevonden in Brabant en onder de wateren van Zuid- Holland en Zeeland. De Esso Petroleum Company stelt op het ogenblik een onderzoek 'in naar de economische voordelen van het gebruik van tankschepen tot 150.000 ton, zo is in Londen bekendgemaaut. In een artikel in het „Esso Magazine", waarin een blik vooruit wordt geworpen tot 1975, zegt de maatschappij dat zul ke enorme schepen diep water nodig zul len hebben om af te meren. Ofschoon Engeland zulke mogelijkheden heeft zul len nog vele vraagstukken moeten wor den opgelost. De wereldvraag naar olie, zo wordt in het artikel opgemerkt, zal stijgen van 1,2 miljard ton in 1962 tot 2,2 miljard in 1975. De Britse vraag zal in die periode ongeveer verdubbelen van 52 miljoen tot 102 miljoen ton. Het Wereldgebeuren W(nj_YW*^ zo lekker vers-zo heerlijk handig 3halve-liter flessen voor 1.50. EERST NAAR SINGAPORE VOOR OVERLEG „Verwachtingen voor toekomst gunstig" De groep van 12 Ajnbonese gezin nen (totaal 28 mensen) die zich volgens vele berichten beducht voelde of nog voelt voor het Indo nesische gezag, zal vandaag niet met het allerlaatste K.L.M.-iijntoe- stel uit Biak in Nederland arrive ren. De K.L.M. heeft gisteren uit Biak de mededeling ontvangen, dat deze passagiers van de voor hen beschikbare 28 plaatsen in de DC- 8 geen gebruik zullen maken. De boekingen zijn op het laatste moment, geannuleerd. Of de groep niet tjjdig uit Sorong naar Biak kon worden gebracht en dus de aansluiting heeft gemist, dan wel of zy van gedachten is veranderd of dat er politieke moeilijkheden over deze reis ontstaan zijn, kon de K.L.M.-pers- dienst niet zeggen. Ook bij de bevoegde instanties in Den Haag kon men nog niet zeggen, waarom de Zuid-Molukkers niet met het laatste toestel uit Biak ko men. ZOON VOOR PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE Prinses Josephine Charlotte van Luxem burg Is gisteravond bevallen van een zoon. Het is haar vijfde kind. Haar man, prins Jan, is op het ogenblik met zijn moeder, groothertogin Char lotte, in de Verenigde Staten. 0 De Syrische nationale revolutionaire raad heeft bepaald, dat ex-president Koedsi, de voormalige premiers Chaled Azm en Maarnoen Coezbarl, de voormalige opperbe velhebben generaal-majoor Zahreddln en de socialistische leider Akram Hoerani terecht zullen staan. Kort geding Naar bekend was de Nederlandse staat twee dagen geleden in kort ge ding opgelegd de Ambonezen de ge legenheid te geven naar Nederland te vertrekken. De president van de Haagse rechtbank was van mening, dat de angst die zij voor het Indone sische gezag koesterden niet onge motiveerd was. Terstond stuurde staatssecretaris Bot maandag een telegram aan de heer L. J. Goedhart, Nederlands vertegenwoordi ger in het voormalig Nieuw-Guinea. met de opdracht deze kwestie onverwijld met de V.N.-vertegenwoordiger, dr. Abdoh, te regelen. Uitgeleide gedaan door zijn ambt genoot in Den Haag, dr. Moham med Sjarif, is de tot Nederlands zaakgelastigde in Djakarta, be noemde drs. C. C. Barkman gister ochtend van Schiphol naar zijn nieuwe standplaats vertrokken. Hij maakt de reis via Singapore, waar hij eerst nog op het Neder lands consulaat-generaal talrijke zaken gaat bespreken. Op welke datum hij vervolgens naar Djakar ta door zal vliegen, kon lüj nog niet zeggen. „Het consultaat in Singapore heeft sinds de verbreking der diplomatieke be trekkingen ettelyke zaken behandeld, die nu weer naar Djakarta moeten ver huizen", aldus drs. Barkman. „Ook is een groot deel van het archief van de voormalige Nederlandse vertegenwoor diging in Djakarta in Singapore onder gebracht". Oriënteren In een kort afscheidswoord voor de tele visiecamera zei drs. Barkman, dat hij de afgelopen drie weken sinds zijn terug komst uit Peking, waar hij eveneens zaakgelastigde was, heeft benut om zich in Den Haag zo goed mogelijk te oriën teren „over de gedachte die hier leeft ten aanzien van de verhouding met In donesië". De grote belangstelling had hem zeer bemoedigd. In grote lijnen was hij het eens met dr. Soebandrio, de Indonesische Woensdagochtend is de nieuwe Nederlandse zaakgelastigde in In donesië, drs. C. D. Barkman van Schiphol naar zijn uiemve stand plaats vertrokken. Drs. Barkman werd op de luchthaven uitgeleide gedaan door dr. Mohammed Sja rif, de nieuwe Indonesische verte genwoordiger in ons land. Mogelijkheid Volgens ir. J. A. Manoesama, contact man tussen de Zuldmolnkkers en de Nederlandse regering is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Untea op Nieuw- Guinea de zaak verder regelt, zodat de Zuidmolukkcrs met Cnteavliegtuigen via Sydney nog naar Nederland zullen komen. minister van buitenlandse zaken, van wie zaterdagavond een in Djakarta op genomen interview is verschenen op de Nederlandse televisieschermen. Dr. Soe bandrio sprak daarin hoopvolle woorden, „die een gunstige verwachting voor de toekomst rechtvaardigen", aldus drs. Barkman. Hjj zal een vijftal medewerkers in Djakarta krijgen, nl. een handels- raad, een eerste en een tweede secre taris, een kanselier en tot slot een at taché voor pers- en culturele zaken. Reeds hebben de Indonesische autoritei ten de Nederlandse vertegenwoordiging huis aangeboden, „zodat we tenmin ste enkele mensen vast kunnen onder brengen. De anderen zullen voorlopig een hotel moeten blijven". Mogelijk zal in dit huis voorlopig het kantoor worden gevestigd, doch dat hangt uiteraard van het huis zelf af. De heer Barkman kan dit eerst beslissen nadat hjj het huis heeft gezien, vroegere Nederlandse ambassade reeds lang voor andere doeleinden gebruik genomen. Uiteraard zal ook dit een punt van bespreking worden. „De Linie" wordt „De Nieuwe Linie" Het katholieke weekblad „De Linie" zal vanaf zaterdag 4 mei verschijnen naar een vernieuwde opzet in een nieuw for maat, het zogenaamde weekendformaat, en onder de gewijzigde naam „De Nieu we Linie". Gisteren ging officieel de benoeming in van de nieuwe hoofdredacteur, de heer G. v. d. Boomen. Hij volgt in die functie drs. J. Arts S.J. op, die aan de redactie van „De Nieuwe Linie" blijft verbonden. In afwachting van de benoeming van een nieuwe directeur blijft dr. S. Maas S.J. deze functie voorlopig vervuilt De stichting van „De Linie" is in een naamloze vennootschap omgezet: „De Linie N.V.". Leden van de raad van commissarissen zijn: drs. W. J. Claus uit Bussum, president-commissaris, mr. H. F. Blaisse uit Amsterdam, drs. J. A. M. Damoiseaux uit Den Haag, de heer C. Enkelaar uit Hilversum, mevr. mr. A. M. Ruding-Fehmers uit Amster dam, en de heer E. A. Schüttenhelm uit Bussum. Anti-sabotagewet in Zuid-Afrika aanvaard De Zuidafrikaanse anti-sabotagewet Is woensdag in derde lezing door de naat goedgekeurd en behoeft nog slechts de ondertekening van president Swart. De wet, die is opgesteld om sabotage en terreur te onderdrukken, geeft de politie oevoegdheid verdachten zonder arresta tiebevel drie maanden in eenzame op sluiting te houden. De wet is in ijltempo het parlement gepasseerd. Zij stelt de doodstraf op twee nieuwe handelingen: het verlaten van het land om sabotage te leren en het jjveren voor het omver werpen van het regime vanuit het bui tenland. De minister van justitie krijgt het recht een politieke gevangene na af loop van zijn straftijd voor onbepaalde tijd te detineren. (Van een onzer redacteuren) Zaterdag over een week, 11 mei, gaat het gebeuren. Honderd vijftig Nederlanders gaan dan eten in kasteel „De Haar" in Haarzuilen. Ze betalen er vijftig gulden per persoon voor. Het is nog niet alles. Na afloop van de „Soirée de 1'aide", gaan de da mes en heren een tocht maken langs vijf keldercafés aan de Utrechtse grachten. Ook andere belangstellenden mogen aan deze we nemen de officiële naam maar over „kroegen tocht" deelnemen. Duizend mensen in totaal a raison van tien gulden per persoon, of 17,50 per echtpaar, exclusief de drankjes die men in de etablissementen tegen verhoogde prjjs tot zich zal nemen. Astmafondsen Wat na aftrek van de kosten van het etentje en de kroegentocht overblijft is bestemd voor een zestal astma fondsen. Het zijn de Jan Heemstra Stichting, het dr. C. J. C. van Hoo- genhuyze Fonds, het Asthma Nazorg Instituut Utrecht, het Studiebeurzen het Studiebeurzen Fonds van het Europees Instituut voor Allergologie, de Stichting Ont spanning en Ontwikkeling op het Oranje Nassau Oord Renkum en het Fonds Hospitaal Allergische Ziek ten in Helsinki. Met illustere namen getooide landgenoten zullen in het door Baron Van Zuylen van Nijevelt ter beschikking gestelde kasteel, als gastheren optreden: Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, de commissaris van de koningin in Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, Utrechts burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, burge meester van Soest, J. M. Fentener van Vllssingen, president-directeur van de Steenkolen Handelsvereni ging en dr. P. F. baron van Heerdt, eregastheer is Zjjne Excellentie M. Helge von Knorring, ambassadeur van Finland. Op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is men niet on der de indruk van het geheel. „We kennen de fondsen, waar het alle maal voor bedoeld is, niet of nau- weljjks". Herdersoproer Van de verschillende onrustgebieden in de wereld heeft dat in de zoge naamde Hoorn van Afrika, de ooste lijkste punt van het zwarte werelddeel aan de Golf van Aden, tot nu toe het minst de aandacht getrokken. Pas op de Keniase Constitutionele Conferentie, die in februari van dit jaar in Londen werd geopend, zijn de tegenstellingen in dit gebied ter sprake gekomen en wel in verband met de aanspraken van Somalia op een deel van het Keniase grondgebied- Deze aanspraken zijn thans actueel, omdat het in de bedoeling ligt dat Ke nia dit jaar onafhankelijk wordt van Engeland. Kenia zal dan zelf zijn boon tjes moeten doppen en hoewel de Afri kaanse nationalistische politici in Ke nia voortdurend de mening verkondi gen, dat zij daar wel kans toe zien, is jet vertrouwen van de regering in Lon den niet zo groot. In Londen ziet men niet alleen gevaren voor de blanke minderheid in Kenia, maar is men voor al beducht voor de tegenstellingen tus sen de diverse stammen. De verdeeldheid onder de Afrikanen is behalve in de Kongo nergens in Afrika zo groot als in Kenia en de minister voor koloniale aangelegenheden van Engeland Reginald Maudling heeft niet ten onrechte de vrees geuit, dat Kenia na de onafhankelijkheid wellicht een tweede Kongo zou worden. Die verdeeldheid onder de bevolking spreekt vooral in het noorden, waar Ke nia onder andere aan Somalia grenst. Dit noordelijk deel van Kenia is woes tijnachtig. Het is een dor en droog ge bied, dat bewoond wordt door nomaden stammen, die tot de bevolkingsgroep der Somali horen en die leven van hun enorme kudden vee. Waar dat vee trekt, trekt ook de Somali. Op grenzen wordt niet gelet. Niettemin zijn deze Somali zich zeer bewust van de banden met Somalia. Zij voelen zich dichter bij Mogadiscio dan bij Nairobi. Ruim vier honderdduizend in getal verzetten zij zich thans tegen iedere indeling bij Ke nia en toen minister Maudling vorige maand als compromis voorstelde Kenia in zeven provincies te verdelen, waarbij iedere provincie een zekere autonomie zou verkrijgen en het gebied der Soma li's de zevende provincie zou worden, ging er een storm van protest op on der de herders van het noorden en bo vendien verbrak Somalia de diploma tieke betrekkingen met Engeland. Engeland heeft zich weinig rouwig getoond over het verbreken van het contact tussen beide landen. Het zal on getwijfeld de jonge Afrikaanse «taat zijn die, wat (lat betreft aan het kortste eind trekt. De aanspraken op Keniaas grondgebied berusten op geen enkele reële grond. Somalia heeft zelf nog maar enkele ja ren onafhankelijkheid, namelijk sedert 1960 toen het Britse protectoraat So- maliland werd samengevoegd met het Italiaanse Somalia. De nieuwe staat be slaat een oppervlakte van bijna 600.000 vierkante kilometer en heeft een inwo nertal van ongeveer twee en een half miljoen. Het is het land in de afgelopen drie jaar vrij voorspoedig gegaan. De neu- tralistische regering heeft, zoals dat in deze gebieden gebruikelijk is, de kans aangegrepen om van twee walletjes te eten en heeft hulp gekregen van de communistische landen zowel als van het westen. Dit geld is echter niet ver spild. In het zuiden is de bananencultuur op nieuw op poten gezet. De opbrengst van de bananenplantages wordt voorname lijk verscheept naar Italië, via de ha ven Kismaya, die door de Amerikanen is uitgebreid en van moderne outillage voorzien. De Russen werken aan een haven in het noorden, namelijk in Ber- bera aan de Golf van Aden. Behalve ba nanen voert Somalia katoen uit, terwijl voorts de mechanische verbouw van gerst en tarwe steeds betere resultaten afwerpt. Tegelijk wordt aandacht be steed aan de veeteelt, zoals die door de nomaden wordt bedreven. Met Egyp tische steun worden textiel- en vlees- conservenfabrieken gesticht. Door de voorspoedige economische op bouw en de rust die er in Somalia on der de stammen heerst, is men opti mistisch gestemd. De uitvoer is de laat ste jaren dermate gestegen, dat men verwacht dat Somalia het reeds over enkele jaren zonder buitenlandse hulp zal kunnen stellen. Dit land is dus een der eerste in Afrika waar de hulp van de rykere landen effect oplevert. Een der grootste moeilijkheden, waar mee Somalia, ondanks de eensge zindheid van zijn bevolking, te kampen heeft is het taalverschil. In het noor den, het vroegere Britse protectoraat, wordt Engels geschreven, in het zuiden voornamelijk Italiaans. Daar de gods dienst van het land de Islam is, wordt ook wel Arabisch gebruikt. Om de zaak heel gecompliceerd te maken is de spreektaal het Somali; men is het er echter nog niet over eens welk schrift voor deze taal gekozen dient te worden. Ondanks de invloeden van het nabijge legen Midden-Oosten en de Islam be staat er nauw cultureel contact met West-Europa. De universiteit van Mo gadiscio werkt nog steeds samen met de Italiaanse universiteiten en vele So- malistudenten genieten een opleiding in de Verenigde Staten en Italië. De grootste tegenstellingen tussen noord en zuid zijn in de afgelopen drie jaren opgeheven en het pleit voor de Somali, dat zij hun streven naar een heid gesteld hebben boven de stam- menrivaliteit, die in tal van jonge Afrikaanse staten dc ontwikkeling stagneert en dreigt te torpederen. De gemeenschappelijke godsdienst en het feit dat vrijwel alle stammen tot dezelfde Hamietische bevolkingsgroep behoren zijn natuurlijk factoren die de eenheid bevorderen. De regering steunt bovendien ieder streven naar de vorming van een groot- Somalia. Ook de Somali in Noord-Ke- nia, die daar als minderheid een vijfde deel van het Keniase grondgebied be zetten, hebben die steun. Hoe het conflict tussen Kenia en Soma lia zich in de toekomst zal ontwikke len is onzeker. Zelfs wanneer de voor naamste politieke partijen in Kenia genoegen nemen met een vergaande vorm van autonomie voor een Soma- liprovincie in het noorden, dan is dat plan nog onuitvoerbaar, wanneer de So mali zelf er geen genoegen mee nemen, waar het op het moment naar uitziet. Ethiopië, buurland van zowel Kenia als Somalia heeft zich al ongerust getoond, omdat het niets voelt voor een sterk en zelfbewust Somalia. Ethiopië, heeft na melijk geregeld moeilijkheden met de Somali, en net ziet iedere uitbreiding van Somalia's territoir als een gevaar. De positie van Engeland in dit geschil is moeilijk, want hoewel de verstand houding tussen de regering in Moga discio met het westen altijd vrij goed was, zijn de laatste tijd de Chinese communisten druk bezig roet in het eten te strooien. Uiteraard is Londen er niet op gebrand Peking daarbij te helpen. Vervelend Beter geïnformeerd is mr. A. Katan, directeur van de Nederlandse Asthma Stichting in Utrecht. Maar ook hjj is niet erg over de actie te spreken. „Het is een vervelende af faire, want het doorkruist de lande lijke opbouw van het astmabestrij- dmgswerk". De officiële astma-organisaties noemen de stichtingen „piepjong en klein" en „onduidelijk", wat betreft hun structuur. De gevestigde organi saties zyn evenmin zonder medische bedenkingen tegen sommige van de stichtingen. Prinses Sophie in verwachting Volgens een kennis van de Spaanse ko ninklijke familie zal prinses Sophie van Griekenland, die gehuwd is met don Juan Carlos, in december van dit jaar het leven schenken aan haar eerste kindje. „Hare Koninklijke Hoogheid is in blijde verwachting en de geboorte zal in december pluatshebben", aldus de zegs man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5