Zonder vereniging tóch Oranjefeest in Goes Nieuwe ijsbaan op het sportveld Dreischor Film, poppenkast en kinderoperette AGENDA HANDTASSEN, ROOVERS WALCHEREN BADPAVILJOEN GEOPEND GROOTSCHEEPSE B.B.-OEFENING IN VITRITE TE ARNEMUIDEN Vijf minuten voor tijd alles klaar ZUID-BEVELAND WOENSDAG 1 MEI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 OPGEWEKTE VIERING Zonder Oranjevereniging ruim een jaar geleden geliquideerd tóch een Oranjefeest in Goes! Bnarvoor heeft een speciaal in het leven geroepen comité ge dat gisteren de festiviteiten rond de viering van koninginnedag in de Ganzestad organiseerde. Het pro gramma week in vele opzichten af van voorgaande jaren, hetgeen echter met name voor de lagere- schooljeugd geen bezwaar was ko ninginnedag opgewekt en met groot enthousiasme te vieren. Voor het eerst sedert lange tijd speelde een deel van de festiviteiten voor de jeugd zich niet af op de Grote Markt, die bij vorige gelegenheden al van 's morgens af tot laat in de avond was omzoomd door honderden belangstellen den. Nü hadden de kooplieden en han delaren de markt voor zich opgeëist, zoals trouwens iedere dinsdag het geval is. Veel van de sfeer van het oranje feest is daardoor voor de ouderen ver loren gegaan. De jeugd heeft zich echter wel degelijk vermaakt: nadat om 8 uur de klokken him bronzen klanken over de stad had den gestrooid, stroomde de jeugd tegen half negen op de Grote Markt samen, waar Goese padvinders de nationale, de provinciale en de Goese vlag hesen. Dit werd gevolgd door het zingen van het Wilhelmus. Burgemeester mr. F. G. A. Huber hield een korte toespraak, waarin hij het bijzondere karakter van konin ginnedag als nationale feestdag onder streepte. Centraal stelde burgemeester Huber de vreugde over het feit, dat dit gebeurt in een vrij land. Voorstellingen Begeleid door „Euphonia" brachten de honderden leerlingen van de lage re scholen vervolgens een aubade. Het pijperkorps „Excelsior" en de harmonie „Euphonia" maakten daar op een muzikale rondwandeling door de stad. De schooljeugd begaf zich intussen naar de verschillende zalen, waar de Goese Jeugdgemeenschap diverse attractieve programma's mo gelijk had gemaakt. De Goese kleuters leefden in het „Schut tershof" intens en luidruchtig mee met de avonturen van Jan Klaassen, die ver kouden was en niet in bed wilde blijven. Marktberichten uoo 1000 VEEMARKT ROTTERDAM 30 opril. Totale aanvoer 4273. .Weekaanvoer 6432. Vette koeien en OBsen 400' Gebruiksvee 1503. Vette kalveren 240. Graskalveren Nuch tere kalveren 1539. Varkens 13. Biggen 18. Paarden 56. Veulens 2. Schapen of lammeren 80. Welde- of zulglammeren 34, Bokken of gelten. 32. Prijzen In cents per kg Te lew. 2e kw 3e kw. Vette koelen 290—310 255—280 230—250 Vette kalveren 270—280 240—270 220—240 Slachtpaarden 280 250 230 Prijzen ln guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 350 280 250 Nuchtere kalveren 120 110 100 Schapen 113 105 90 Lammeren 115 105 90 Kalf- en melkk. Vare koeien Vaarzen 870 750 550 Pinken 520 390 350 Vette koelen: aanvoer gewoon, handel flauw, prijzen, vooral niet hoger dan gisteren; Vette kalveren: kleiner - vlot Iets hoger in-prijs; Graskalveren: korter - tamelijk - wat stijver ln prijs; Nuchtere kalveren: minder leven diger - wat stUver in prijs: Slachtpaarden. als vorige week - stil onveranderd: Scha pen en lammeren: Iets korter - kalm - on- gewijzgld: Kalf- en melkkoeien: flinke aan voer - redelijk - iets hoger: Vare koelen: groter kalm - ruim prijshoudend: Vaarzen en pinken: gewoon - matig - prijshoudend VEILING SINT-ANN ALAND Uien. gewoon II 11,14. Aanvoer 6 ton. Bintjes 16.87. Aanvoer 13 ton. VISMIJN COUJNSPLAAT 30 april 2350 kg exporignrnalen 3.03—3.91 76 kg schar. 459 kg bol 8 leg schol 13 kg tong. 5 kg kabeljauw 48 kg wulk. 3 kg pa ling. 25 kg ongesorteerde vis. VEILING BERGEN OP ZOOM 29 april Asperges 30480 Aardbeien p. st 3—11. ld per ons 42—71. Andijvie 60—89 Sla 11—23. Spinazie 13—33 Radijs 20—30 Tomaten 190—28. Komkommers 30—47 Snij bonen 400 Rabarber 11—17. Witlof 9—62 Prei 11—43. Raapstelen 511. Advertentie) Lees nu DE BEZETTING Deel i-n-ni mm Verkrijgbaar bij DE VEY MESTDAGH Vllssingen-Alhambra Mei n miljoen de we reld rond. 20 uur, 14 Jaur Luxor Rear window 20 uur. 18 jaar. Strandhotel: Voorjaarsvergadering Nuts- departement Vlfsslngen. 20 uur. Concertgebouw, Meiviering P.v.d A. en N.V V-afdelingen Vllsslngen en Middel burg. 20 uur Bergen op Znom-Roxy AIb rwep druppels water. 20 uur, 14 laar, Luxor- De langste dag. 19.30 uur. 14 Jaat Tcrncuzcn-Luxor Gejongd door de wind. 20 uur. 14 )anr. De Schakel Vergadering P S.P.. 19.30 uur Oostburg Ledeltheater De Corsicaanse twee lingbroers. 20 uur. 14 Jaar Schoondfike-Znal Wijffels Mei viering alge mene bond van ambtenaren. 19.30 uur: kinderfeest 14 uur. Goes-Grand: Tankbaialjon: 20 uur. 14 Jaar Prins van Oranje, Bijeenkomst Platte- landsvrouwen afdeling Goes, 14 uur. Meifeest voor de Bcvelanden, 20 uur. Zlerlkzcc Huls van Nassau meifeest P- v d. A.-afdeling met spreker drs. Th. J. Westerhout on toneelstuk, 20 uur. Dit optreden werd verzorgd door de poppenkast van de heer M. Moens. De kleuters genoten verder van enkele te kenfilmpjes. In „De Prins van Oranjt" waren er een tweetal voorstellingen van de Goese Kinderoperettevereniging. Honderden kinderen van de eerste drie klassen van de lagere scholen maakten daar de avonturen mee van prins Vedo, die in het bos op zoek moest naar een „Kla vertje Vier" om koning te kunnen wor den. En in het Grand-theater zagen de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klassen tijdens 3 voorstellingen de avonturenfilm „Drie kleine detectives". Zij volgden ge spannen de avonturen van twee jongens en een meisje, die een bende dieven op het spoor kwamen. Andere verstrooiin; vond de jeugd op de Vlasmarkt, waar de jongelui zich konden amuseren in een carrousel en een luchtschommel of een bezoek konden brengen aan de ge bakkraan, die op de Vlasmarkt was op gesteld. In de middaguren waren er voorts korf balwedstrijden op het Goese sportveld, die door „Togo" werden georganiseerd in verband met het S0-jarig bestaan van deze vereniging. De teenagers werden tegen de avond in de festiviteiten betrokken: „Jong Elde- ha" bracht toen populaire muziek ten gehore, later was cr een muzikale strijd tussen verschillende teenager- bands. Deze wedstrijd werd gewonnen door het ensemble „The singing brot- U zult ze nergens zó vinden Zo'n prachtige collectie bijv. een prachtige handgemaakte HANDTAS in fijn boxcalf met leer ge voerd 75, Maar ook een SKAI-FLOR HAND TASJE met ketting voor tieners voor 7,50 en in vele kleuren. STADSTASSEN in skai-dur. Vele mo dellen. SCHOUDERTASSEN in ruit en effen en dit alles kunt U completeren met bijpassende handschoenen. Wat ROOVERS heeft is af! VLASMARKT 9 MIDDELBURG hers en sister". De viering van konin ginnedag werd besloten met een bal champêtre. „Te rolling thunders" verzorgden de muzikale omlijsting. De collecte voor de festiviteiten in Goes bracht bjjna f 640,op. Dank zjj de medewerking van het bedrijfsleven kreeg het organiserend comité meer fi nanciële armslag. HERVORMDE VROUWENGROEP VIERDE 15-JARIG BESTAAN Maandagavond vierde de hervormde vrouwengroep „In dienst der kerk" nit Middelburg in de Bogardzaal haar 15- jarig bestaan. Op deze feestelijke druk bezochte bijeenkomst tevens jaarver gadering was ook een van do opricht sters mevrouw M. C. Don-Verboon aan wezig. Mevrouw Don is 13 jaar presi dente van de hervormde vrouwengroep geweest. Toen de vereniging in september 1948 werd opgericht waren er slechts 30 le den. De groep groeide snel en bij het 10- jarig bestaan waren ruim 100 vrouwen lid. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevrouw M. C. de Keyzer-Ver- meulen bleek, dat het ledental het laat ste jaar aanzienlijk nl. tot 66 is teruggelopen. De financiële positie van de vrouwengroep waarvan de pen- ningmee8teresse mevrouw J. L. den Hol lander-van Sluys een overzicht gaf is vrjj gunstig. De voorzitster, mevrouw E. Stufkens-Loodewrjk, sprak een kort wel komstwoord en dankte de secretaresse voor het originele, door haar vervaar digde, gedenkboek. Een koortje onder leiding van mejuffrouw P. J. Vos bracht enkele liederen, waaronder „Lentelied" en „Nu bloeien de kastanjes", ten geho- Na de pauze met verloting werd het toneelstuk „Het blanke negermeisje" opgevoerd onder regie van mevrouw M. M. B. van Boven-Hoensler. Behal ve de hoofdrolspeelster Pinky (me vrouw J. P. de Jonge-Midavalne) en haar vriendin Mary (mevrouw Addie Midavaine) waren de medespelenden allen lid van de hervormde vrouwen groep. Het bekende toneelstuk werd vlot gespeeld en oogstte veel succes. Zang en dankgebed sloten deze fees telijke jubileumavond af. WESTKAPELLE Ledenvergadering C.M.B. De afdeling Westkapelle van de Chris telijke Metaalbewerkers Bond kwam de zer dagen in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. Huibregtse sprak een openingswoord naar aanleiding van Spreuken 3. De districtsbestuurdér, de heer P. v. d. Ende beantwoordde talrijke vragen van de aanwezigen. B1GGEKERKE Officiële opening van speeltuin ,,'t Weitje" Do speeltuinvereniging van BIggekerke, die de afgelopen winter is opgericht heeft op koninginnedag de pas ingerich te speeltuin voor de jeugd opengesteld. De voorzitter van de vereniging de heer J. Rimmcl kon bij deze openstelling bur gemeester J. L. Dregmans, de wethou ders en de leden van de gemeenteraad welkom heten. De heer Bimnicl dankte ln zijn openingswoord voor de medewer king, die de vereniging bij het treffen van de nodige voorbereidingen heeft on dervonden. Ook bedankte hij de Koninklijke Maat schappij .De Schelde" voor de aangebo den materialen, waarna hij voorts woor den van waardering richtte tot de smid en de timmerwerklïeden, die hun werk plaatsen beschikbaar hadden gesteld. Het bestuur van de speeltuinvereniging bracht de waardering voor deze spon taan aangeboden hulp tot uitdrukking met het aanbieden van een bloemetje aan mevrouw Helleman, de echtgenote van de smid. Burgemeester Dregmans verrichtte vervolgens de officiële ope ning. Dat deed hij met het doorknippen van een oranjelint. In zijn toespraak zei de burgemeester te hopen, dat de speel tuin nog met enige andere werktuigen zal kunnen worden uitgebreid. Namens hel gemeentebestuur kon hy voorts de toezegging doen, dat de vereniging voor het Investeringstekort een beroep op de gemeentefinancieën mag doen, vooral ook omdat de exploitatie kan plaatsvin den met geldmiddelen, verkregen uit contributies. Na afloop van de openings plechtigheid van de speeltuin ,,'t Weitje" hield het bestuur van de speeltuinver- 'ging een receptie, die druk werd be- :ht. VLISSING EN Onderscheidingen in St.-Josephziekenhuis De moeder-overste van het Vlissingse St.-Josephziekenhuis, zuster Maria Adriana en het hoofd van het labora torium en de physische therapie van hetzelfde ziekenhuis, zuster Philippia, hebben dinsdagochtend beiden een on derscheiding ontvangen. De moeder overste kreeg de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en zuster Philippia de ereme daille van dezelfde orde in zilver. Bur gemeester mr. B. Kolff speldde in het zusterhuis van het St.-Josephziekenhuis beide zusters de onderscheidingen op. Moeder-overste Maria Adriana is reeds ruim dertig jaar verpleegster. Zij heeft lange tyd gewerkt in een ziekenhuis te Haarlem. In die gemeenten was zij ook als wykverpleegster werkzaam. In 1957 werd ze overste van het convent te Vlissingen. Zuster Philippia is sedert 1922 werk zaam in Vlissingen. Eerst in de verple ging en later als medisch analiste. De heer G. N. van Ginkel, voorzitter van het bestuur van het St.-Josephzie kenhuis sprak daarna de beide zusters toe. Vergadering N.C.V.B. Dezer dagen hield de N.C.V.B. te Vlis singen zijn maandeiykse ledenvergade ring onder leiding van mevrouw N. van Mourik-van Ry. Drs. F. J. Keulemans hield een lezing over „Beroepskeuze" De volgende vergadering is vastgesteld op dinsdag 21 mei. Dokter J. Boom. zenuwarts te Vlissingen. zal dan een lezing houden. „Niemand van ons" voor „Algemene Kunstkring" Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft maandagavond in Britannia te Vlissin gen voor de Algemene Kunstkring een uitvoering gegeven van „Niemand van ons", een toneelstuk van Siegfried Lenz in een Nederlandse vertaling van Alfred Pleiter. Dit toneelstuk werd reeds uit voerig in ons blad besproken. In zy'n openingswoord sprak de voorzit ter van de Kunstkring, de heer J. Bliek, zijn teleurstelling uit over de mogelqk- heden tot het engageren van de toneel gezelschappen voor een optreden in de „provincie". Hy merkte op, dat men maar moet afwachten welke stukken de gezelschappen willen spelen. Ook over de datum van de uitvoering heeft men vol gens hem weinig te zeggen. De uitvoe ring van „Niemand van ons" werd byge- woond door ongeveer 400 leden. ARNEMUIDEN Koninklijke onderscheiding De heer A. Theune uit Arnemuiden heeft maandag de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, ontvangen. Burgemeester A. Hack van Arnemuiden speldde de on derscheiding by de heer Theune op. B. en w. waren voor deze uitreiking naar het huis van de heer Theune gekomen. Men greep deze gelegenheid aan om het feit be vieren, dat de heer Theune in januari 40 jaar in dienst was van de houthandel Alberts te Middelburg. De jubilaris is daar bestekzoeker. Het muziekgezelschap Arne's Genoegen bracht hem op koninginnedag een se renade. Toen burgemeester J. L. Dreg mans met het doorknippen van een oranjelint de speeltuin van Biggekerke officieel had geopend waren er voor de kinderen, die zich bij deze nieuwe speeltuin had den verzameld, geen obstakels meer en konden ztj voor het eerst op het draaimolentje of de wip klimmen. Foto P.Z.C.j Installatie nieuwe burgemeester Waarde De bevolking van Waarde zal vanmiddag de installatieplechtig heid van de nieuwe burgemeester in het Hervormd Centrum, ook buiten het gebouw kunnen beluis teren via de P-Z.C.-geluidsinstal- latie. ZEEUWSCH-VLAANDEREN OOSTBURG Geen Oranjefeest in Oostburg Koninginnedag in Oostburg is in tegen stelling met verscheidene omliggende f;emeenten, in alle stilte en zonder enig eestvertoon voorbygegaan. Geen offi ciële vlaghijsing op het Raadhuisplein by de Julianabooni, geen feest voor de kinderen, geen aubade, kortom niets wees er ook maar enigszins op, dat Oostburg in de feestvreugde ter gele genheid van de verjaardag van konin gin Juliana wilde delen. Dit ligt in de eerste plaats aan het plaatselijk comité, dat nu ruim twee jaar geleden werd opgericht en op zich had genomen alle feestelykheden. ver band houdend met het Koninklijk Huis, te organiseren. Natuurlijk staken wel van verschillende officiële gebouwen en particuliere woningen de vlaggen uit en maakte de plaatselyke muziekvereni ging „Harmonie" 's avonds een muzi kale rondgang door de gemeente. Mejuffrouw E. van den Bossche 40 jaar onderwijzeres Temidden van familieleden en een aan tal genodigden vierde mejuffrouw E. van den Bossche te Oostburg dinsdag avond in hotel „Du Commerce" haar 40-jarig jubileum als onderwqzeres. Op 1 mei 1923 werd juffrouw Van den Bos sche namelijk benoemd aan de r.-k. la gere school te Oostburg. Aan deze school is zy thans nog steeds werkzaam. Onder de genodigden by deze feestvie ring waren het hoofd van de school, de heer P. C. M. Roozen, het verdere on- derwqzend personeel, pastoor-deken A. A. F. Lievegoed, en kapelaan J. Adriaansen, alsmede het oud-hoofd van de school, de heer A. D. E. Lauret. Na mens de jubilaresse, die ter gelegenheid van dit jubileum vele bloemstukken in ontvangst mocht nemen, sprak de heer E. van den Bossche uit Vlissingen, broer van de onderwijzeres, woorden van dank. Het schoolbestuur had reeds in de morgenuren zijn gelukwensen ten huize van mejuffrouw Van den Bossche aangeboden. Vandaag (woensdag) vie ren de leerlingen het feest op school, waarby onder meer enkele toneelstukjes zullen worden opgevoerd. GROEDE Burgemeester Everaars ridder in de Orde van Oranje Nassau Burgemeester J. C. Everaars van Groede is maandag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De versierse len behorende by deze onderscheiding werden de burgemeester 's morgens op gespeld door gedeputeerde mr. A. J. J. M. Mes. In de vroege avonduren hield burgemeester Everaars een receptie, tij dens welke hem een grote belangstelling van de zijde van dé bevolking en de plaatselijke verenigingen ten deel viel De muziekvereniging E.M.M. te Groede en Volharding te Nieuwvliet brachten hem een serenade. Van onze adverteerders Huishoudelijk cabaret De huisvrouwen uit Souburg konden maandagavond hun hart ophalen aan de keur van huishoudelijke artikelen, die de firma Dingemanse in de „Zwaan" liet zien. Dit gebeurde op een originele wyze. De cabaretgroep „Elvano" uit Roermond lardeerde de komische sket ches met allerlei vvyze raadgevingen voor die huisvrouw en liet, zonder dat dit 't. programma stoorde, diverse artikelen zien. In vlot tempo voerden zij hun nummers op, waarby vooral de quiz in de smaak viel. Aan het einde van de avond was er nog een verloting, waar by de firma Dingemanse voor aantrek kelijke pryzen had gezorgd. AANWINSTEN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK MIDDELBURG De aanwinsten van de provinciale biblio theek van Zeeland te Middelburg zqn: Achttien, De, Aanvaart elkander: Albe, Juan Ramon Jiménez, Nobelprijs 1956; Album discipulorum aangeboden aan prof. dr. J. G. van Gelder; Berg, van den, Onderzoekingen betr. de zinsbouw in het Nederlands. Blair, European American arms; Boekestijn, Sociale re latie en zelfbeeld; Calvesi, Les trésors du Vatican; Clerck, de, P. C. Boutens; Daisne, Baratzeartea; Demedts, Johan Daisne; Dort, van, Bloemen en planten onder glas; Dresdens, Souvenir; een be schouwing over kunst en kitsch; Evers, Geschiedenis van het meubel; Gode schot, La contre-révolution; Griechen- land, die hellenistische Welt; Grillet, Bertolt Brecht; Grinten, van der, Bouw kunst-geschiedenis of bouw-kunstge- schiedenis; Hedendaagse muziek in het orkestrepertoire; Heering, Das Rollei- Buch; Heidens, Demografische aanteke ningen over de Bredase bevolking c. 1860; Hellinga, Kopij en druk in de Ne derlanden; Hermans, Dat is gedrukt... maar hoe?; Hoefnagels, Recht en maat- schappeiyk werk; International govern mental organizations; Jong, de. Vogels in bos, park en stad; Kerkhof en Wer ner, Televisie; Knowles, The evolution of medieval thought: Lamprecht, Ex ploitatie van de teenager: Lesort, Paul Claudel par lui-même; Metzelaar, Ne derlands deltaland; Nederlands taak in zake samenwerking met de ontwikke lingslanden; Oorlog in het licht der we tenschappen; Peters en Scheffer, On derzoek naar het gebruik van audio visuele hulpmiddelen by technisch on- derwys; Piccardt, Zee- en binnenvaart- recht; Popta, van, Over wetten en ten densen in een centraal geleide econo mie: Rassenvraagstuk, herderlijk schrq- ven van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk; Rogier, Nederlandse brief - styi; Rombach, Opmerkingen over rechtswetenschap en logica; Schaik, van, Balthazar Huydecoper; Sullerot, La presse féminine; Telrflnck, Ode aan mijn hand; Voorbeschikking of verkie zing; Vooys, de, Griekenland, het heden van Hellas; Vries, de, Van gunst tot recht, een studie over de verschqnings- vormen van het liberalisme t.a.v. de steunverlening aan behoeftigen: Vries, de, Bont: Wegwqzer in de sociologie; Wildenberg, van den. Openbare finan ciën, Inkomensverdeling en groei; Wrig- ley, Industrial growth and population change; Zulliger, Het geweten van onze kinderen. DOMBURG TELEFOON 01188-312 Raad Brouwershaven Met waterdichte bodemafsluiting IN DREISCHOR zal een ijsbaan worden aangelegd. Het oefenterrein van het sportveld zal worden veranderd in een baan van 80 bij 30 meter met een wa terdichte bodemafsluiting van plastic repen. Het gaat hier om een project van 8100,waarvan de plaatselyke ys- vereniging met een jaarlykse pachtsom van 300,meer dan de helft voor haar rekening zal nemen. Maandag avond heeft de raad van Brouwersha ven in zijn vergadering in het Plaatsen- hnis te Dreischor besloten om het plan netje van de Heidemij te laten uitvoe ren en een krediet beschikbaar te stel len. Met een goed schaatsseizoen achter de rug is het voor de Dreischorse liefheb bers van de ijssport in de afgelopen strenge wintermaanden toch nog maar een armzalige vertoning geweest. Sinds een provisorisch geschapen qsbaan in Met 190 deelnemers De bedrijfszelfbescherming van de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg heeft zaterdag in samenwerking met de B.Z.B.-ploegen van de P.Z.E.M. uit Middelburg en Vlis singen, de B.B. uit deze beide ste den en het Rode Kruis uit Middel burg en Arnemuiden een groot scheepse oefening gehouden. Het veronderstelde rampterrein be vond zich in Arnemuiden, waar in het plaatselijk bedrijf van de Vi trite Fabriek om 's morgens kwart voor zes een ketel ontploft was. Daarbij waren rond dertig gewon den te „betreuren". Hoewel er nor maal slechts enkele personeelsle den werkzaam zijn in het Arne- muidense fabriekje, waren er voor deze gelegenheid heel wat meer aan het werk. De oefening, opgezet door het hoofd van de B.ZJ3. van ae Vitrite Fabriek, de heer J. Vernooqs, ging onmiddellqk na de „ontploffing" van start met telefo nades naar de portier van de fabriek in Middelburg, waarna de B.Z.B. van het Middelburgse bedrijf gewaarschuwd moest worden. De commandant in het operatiegebied, de heer Ch. E. Monte- nari, ging al van het begin van de ver onderstelling uit, dat de B.Z.B.-ploeg van de Vitrite het niet alleen afkon: hy vroeg daarom assistentie aan de B.B., de P.Z.E.M.-ploegen en het Rode Kruis. Zelf ging commandant Montenari met enkele ondercommandanten op verken ning uit, terwijl hq een instructie ach terliet voor de diverse ploegen. Direct aan 't werk Toen de Vitrite-B.Z.B.'ers omstreeks kwart voor zeven bij het Middelburgse bedrijf arriveerden en daarna naar Ar- nemoiden vertrokken konden ze met de andere ploegen onmiddellijk aan het werk, omdat toen de commandanten reeds de commandopost, de gewonden verzamelplaats enz. hadden ingericht. De fabriek in Arnemuiden was bqzonder realistisch tot rampterrein „omgeto verd": op 2 plaatsen was een brand uitgebroken, later nog op een derde, een enorme buiten werking gestelde ketel leverde uitstekende diensten als „ont ploffingsketel", en daar was veronder steld dat nog enkele ongelukken in het verkeer waren gebeurd lagen in de na bijheid enkele „wrakken" van auto's en fietsen verspreid. KAPELLE Onderwijzer benoemd In verband met het stqgende aantal leerlingen heeft de christelijke nationale school te Kapelle een zevende leerkracht aangetrokken. Met ingang van 1 okto ber is de heer A. Damming uit De- demsvaart als zodanig benoemd. GEERSD1JK Vergadering N.C.V.B. De afdeling Geersdyk van de N.C.V.B. kwam dezer dagen in vergadering byeen onder leiding van haar presidente, me vrouw E. Kastelein-Hoystek. Mej. C. de Klerk uit Vlissingen sprak over het onderwerp :„Nut en noodzaak van li chamelijke opvoeding". OVEZANDE Geldlening voor financiering kapitaalswerken De gemeente Ovezande heeft voor de financiering van een aantal kapitaals- werken, in hoofdzaak de aanleg van een riolering en een straat in het uitbrei dingsplan Oud-Ovezande en een verde re uitbreiding van de riolering, behoef te aan een vaste geldlening." De N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten is bereid een vaste geldlening te verstrek ken tot een bedrag van 96.000. De looptyd is 3u jaar, de rente bedraagt 4»i procent. B. en w. stellen de raad, die donderdagavond a.s. bijeenkomt, voor tot het aangaan van de geldlening te besluiten. De agenda voor de verga dering vermeldt voorts onder meer en kele onderwijsvoorstellen, het nemen van verkeersmaatregelen voor de Dreef, een voorstel tot deelneming aan het Waarborginstituut en het verhuren van twee woningen. 's-HEER-ABTSKERKE Bouw woning voor schoolhoofd De raad van 's-Heer-Abtskerke heeft in de dezer dagen gehouden vergade ring besloten de woning voor het hoofd van de openbare lagere school te laten bouwen op een perceeltje grond van het burgerlqk armbestuur op de hoek van de Langeweg en de Bosweg. Dit in tegenstelling met hetgeen wij in de krant van gisteren, dinsdag, meldden. De raad schaarde zich met dit besluit achter het meerderheidsvoorstel van het college van b. en w. De burgemeester en de gemeente-opzichter raadden de bouw op het perceel van het burgerlijk armbestuur af. Zq pleitten voor een wo ning op een perceel boomgaard van de heer Buteyn- Ten behoeve van de bouw zouden er dan namelijk geen sloten be hoeven te worden gedempt, hetgeen bq het perceel van het burgeriyk armbe stuur wel nodig is. Officiële publikatie OPENBARE BEKENDMAKING. B. en w. der gemeente Goes brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van t mei 1963. krachtens het bepaalde in arti kel 92. 3e lid der algemene politieverorde ning der gemeente Goes, Is bepaald, dat ge durende de periode vanaf heden tot en met 25 mei 1963. met uitzondering van des avonds na 18.00 uur. elke eigenaar van één of meer duiven verplicht is deze op te hokken en opgehokt te houden. Goes, 1 mei 1963. B. en w voornoemd, F. G. A. Huber. burgemeester. M. J. Taillie, secretaris. 1952 al weinig succes opleverde en de watersnoodramp op dezelfde plaats alle mogelqkheden uitwiste, is de qsclub van Dreischor steeds aangewezen geweest op het gebruik van waterlopen. Voort durend had men daar met moeiiykheden te kampen, omdat de waterstand daarin van tqd tot tyd verschilt. Kosten noch moeite werden gespaard, maar alles was tevergeefs. Om voor de kinderen nog iets te creëren werd geprobeerd de Kerkgracht berydbaar te maken, maar ook daar reed de vereniging „een scheve schaats". Het enige wat de ysclub overbleef was een plan uit te werken, om een geschikte ijsbaan te laten aanleggen met een plastic onderlaag. Maar ook daarvan werd afgezien, omdat des kundigen vreesden, dat de grasmat onder het plastic zou afsterven. Ten slotte kwam toen het idee van het oefenterrein op het sportveld uit de de bus. Om dit terrein 's zomers voor voetbal ;n dergelqke Intact te houden en er 's winters op te kunnen schaatsen, dien de een systeem te worden gevonden, waarmee de waterstand volledig regel baar zou zyn. De oplossing: op een diep te van een meter beneden het maaiveld zal een waterdichte bodemafsluiting worden aangebracht, bestaande uit over lapte en geplakte banen plastic. Rond het veld wordt een kade van een halve meter hoog gelegd, waarin het uiteinde van het plastic als wandbekleding wordt geborgen. De ontwatering van het veld wordt ver kregen via draineerbuizen met schel penfilters. Het veld zal volledig worden ontgraven en opnieuw ingezaaid. Zie daar het voorstel van b- en w. Op tijd klaar Iedereen had in deze „ravage" zijn taalt: de brandweren blusten de bran den, de reddingsploegen klommen in de ketel en op het dak enz. om de fewonden te redden, waarna I.H.B.O.'ers de verdere zorg daarvan op zich namen. De dertig slachtoffers waren over het gehele terrein ver spreid, maar ze waren 5 minuten voor het geplande einde van de oefe ning allemaal geborgen en behan deld. Hieruit al moge dus blijken, dat de oefe ning uitstekend geslaagd is, zeker wat de snelheid van het werk betreft. Na de oefening, waaraan 190 B.B.'ers deelna men eri die werd bijgewoond door di- se functionarissen van B.B. en bedrq- i, werd eerst voor de versterking van de inwendige mens gezorgd, waarna ir. G. Kranen, onderdirecteur van de Vitri te Fabriek, de deelnemers bedankte voor de „arbeid". Deze week zal er nog een slotbeschouwing van deze oefening volgen. Scheepvaartberichten VUssingcn aangekomen 26 april: Tlmios Uddevalla. Helga Hauschildt van Mid delburg. Corrie Broere van Antwerpen. 27 april: Willowpool van Londen. Lago Isoba Middelburg. Gudvïk van Sluiskil, april: Totem Queen van New Castle. Vlissingen vertrokken 26 april: Helga Hauschildt naar zee. 27 april: Corrie Broe- naar Grangemouth. Willowpool naar Montreal. Lago Isoba naar Valdmarsvik. Ti- mios Stavros naar Gibraltar. Gudvik naar Split. 28 april: Morag naar Waterford. Cal- Eindlioven naar Perzische Golf. 29 april: Totem Queen naar New Orleans. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 26 april: Tubal van Eouen. Albert V van Bar king. AntlUa van Calais. Geert van Rot terdam. Hoop van Rotterdam. 27 april: Mare Botiuk van Plymouth voor Gent. Viking van Rotterdam. Energie van Rot terdam. Spirit van Ipswich. Alge van Lon den. Alnati van Buenos Aires. Eagle van Londen Fambo van New Yersey. Pavonis van zee voor Genu Eagle van Londen. Ca- rasso van zee voor Terneuzen. Delfdijk van Grangemouth. Alme van Dublin voor Gent. Repeto van Workinton. Brinda van Caen voor Gent. Oranjestad van Amsterdam. Hollandia van Rotterdam. Wonosarl van Breinen. Francises van Drammen. 28 april: Dolores van Vigo. Hor.dsbosch van Kings Lynn voor Gent. Antje van Londen voor Gent. Antraetica van Rlnekhnlm. Anjn van Queensburg. Randfontein van Southampton Jantje Eppiena van Londen voor Gent. Mariekerk van Hamburg. Sommelsdijk van New York voor Terneuzen. Heenvliet van Ismir. 29 april: Beninkust van Hamburg. Mersey Lloyd van Barcelona. Harry van Gothenburg. Mare Novum van Rotterdam. Goote van Liverpool, Jongkind van Glos- gow. Vlissineen gepasseerd van Antwerpen 26 april: Martje naar Rotterdam. Anholl naar Rotterdam van Gent. Gorredijk naar Rot terdam. Vesta naar rpswich. Unden naar Stockholm Trio naar Huil van Hansweert. 27 april: Jurjen de Vries naar Napels Zui- derkork naar Le Havre Fram naar Lon den van Terneuzen. Lea naar Norrköping. Helvaetia S naar Ierland van Gent. Lloyd naar zee van Gent. Delia naai Stockholm van Gent. Jell naar Londen van Gent. Virgo naar Londen. Neerlandia naar Bos ton Lines. Geert naar Dieppe. ZephyT naar Liverpool. Tycha naar Londen. Servaaskerk naar Hamburg Albert V naar Le Havre. Hoop naar Stockholm. Antilla naar Bel fast Lauriersgracht naar Helsinki. Energie naar Zweden. 28 april: Tubal naar Las Palmas. Denzo naar Felixtowe. Viking naar Ivid. Fambo naar Rotterdam. 29 april: Oran jestad naar Amsterdam. Niet gelukkig Het merendeel van de raadsleden wa7 er wel voor geporteerd maandagavond. De heer J. Dekker (p.v.d.a.) zelf 35 jaar „doorgewinterd" in de ijsvereni- ging van Brouwershaven stelde nog enkele spitse vragen over de toegepaste techniek en de wrjze van financiering, maar uit het antwoord van burgemees ter A. H. Vermeulen werd hem wel dui delijk, dat het college „niet over een nacht qs" was gegaan. Met b. en w. waren de raadsleden er a allen van overtuigd, dat het plan acceptabel was en de vereniging een betrouwbare indruk had gegeven. Behalve de heer R. J. van der Wek ken (p.v.d.a.). Die was niet gelukkig met het voorstel. Hij zag er een pre cedent in ten opzichte van de andere Brouwersliavense kernen. „Straks komen zy ook en waar Is dan het einde? Nu is het een ijsbaan, dan weer een zwembad Burgemeester Vermeulen zag geen re den om dit goed gefundeerde voorstel af te wqzen. „Ik hoop juist, dat we nog eens een zwembad kunnen maken", vond hy. Maar de heer Van der Wek ken onthield zqn stem toch aan het plan. De vergadering duurde niet lang. De negen punten op de agenda gingen snel onder de hamer van de voorzitter door. Het pand Dqk van Bommenede 28 te Zonnemaire werd onbewoonbaar ver klaard. De raad verleende eervol ont slag aan de heer H. G. de Vries als on derwijzer aan de openbare lagere school te Brouwershaven en de burgemeeseter kon vertellen, dat een opvolgster wordt „gekweekt". Er werden enkele duizen den guldens uitgetrokken voor herstel van het wegdek Krabbendijke te Brou wershaven en de aanleg van een pad op de begraafplaats aldaar. De verorde ning op de begrafenisrechten werd ge wijzigd en aan dokter jhr- H. Backer te Noordgouwe werd in verband met zijn vertrek eervol ontslag verleend als ïyk- schouwer. In zijn plaats benoemde de raad de arts G. J. van der Waarden, thans nog te Westzaan. Tenslotte werd nog een stukje grond verkocht voor de bouw van een huis aan het Spuislop te Brouwershaven. In een besloten zitting na schorsing van de vergadering spraken de dame en he ren nog over een schadeloosstelling voor bezitters van tuintjes in Brouwersha ven in verband met de aanleg van riole ring. De vergadering van de raad werd in het openbaar niet meer heropend. Toch vertrokken de raadsleden na ver loop van een kwartier hoewel formeel moet worden aangenomen, dat de ver gadering thans nog voortduurt Dodenherdenking te Vlissingen Voor de herdenking van de gevallenen 1940-1945 te Vlissingen zal men zich des avonds in de Brouwenaarstraat op stellen voor dc stille tocht naar de Noorderbegraafplaats. Aan de stille tocht kan iedereen deelnemen, doch de rechtstreekse nabestaanden der geval lenen en de vertegenwoordigers der be vriende mogendheden zullen aan het hoofd van de stoet gaan. Om 19.30 uur afmars naar de begraaf plaats langs de Singel en de Koopmans- weg in volkomen stilzwqgen zonder vlag of vaandel Van 19 45 tot 30 seconden vooi 2000 uur zullen de klokken wor den geluid van de Jacobskerk, van de Johanneskerk. van de rooms-katholieke kerk en van het St -Josephziekenhuls. Om 19.55 uur zullen de ledeD van de Vlissingse Oratoriumvereniging en van het Vlissings mannenkoor „D.O.U." op de begraafplaats het lied het „Gebed" van E. Grieg zingen, terwijl om 20.00 uur door een hoornsignaal 2 minuten van volkomen stilte zullen worden aan gekondigd Na deze stilte zal de natio nale vlag worden gehesen en zullen de leden van genoemde vereniging twee coupletten van het Wilhelmus zingen. Vervolgens zal aan de burgerij gele genheid worden gegeven tot het brengen van een eenvoudige hulde door het leg gen of strooien van bloemen op de gra ven Toespraken zullen niet worden ge houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9