Mr. Drijber reikte in Middelburg 6 onderscheidingen uit AGENDA Oud-kapitein P.S.D. onderscheiden WALCHEREN OUD-LERAAR „DE RUYTERSCH00L" RIDDER ORDE ORANJE NASSAU P. KAS, VLISSINGEN, RIDDER IN ORDE VAN ORANJE-NASSAU ADJ.-DIRECTRICE „BETHESDA" KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN BravAweencedstri id met brandend wrak van vli.edtu.iii MARKTRPRirPTFN DINSDAG 30 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TIJDENS UITGEBREIDE TOCHT INSPECTEUR LEENHOUTS GEHELE LEVEN VOOR ONDERWIJS INGEZET BURGEMEESTER mr. J. Drijber van Middelburg heeft gisteren een uitgebreide tocht gemaakt langs verschillende ingezetenen van zijn stad, die koninklijk onderscheiden waren. In zijn eigen „domein", het stadhuis, reikte mr. Drijber twee onderscheidingen uit: de heer A. A. Leenhouts. inspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, werd benoemd tot of ficier van Oranje Nassau, commis saris van politie M. A. Reneman werd ridder van Oranje Nassau. In het kantoor van de Amsterdam- sche Bank reikte de burgemeester de versierselen, behorende bij het ridderschap van Oranje Nassau, uit aan de directeur van deze bank, de heer D. F. P. Hoegen. Een gou den medaille in de Orde van Oran je Nassau (bij bevordering) bracht de burgemeester bij de heer J. A. Bal, directeur-secretaris van de gymnastiekvereniging Achilles, een zilveren medaille werd uitge reikt aan de heer J. C. Wisse, ge pensioneerd voorman-zetter drukkerij Altorffer en een bronzen medaille overhandigde mr. Drijber tijdens een bijeenkomst in het bodenhuis aan de heer G. J. Beu- kert, expeditieknecht van de coö peratieve bodenvereniging Wal cheren. Voor de uitreiking van de versierselen was Inspecteur Leenhouts naar het stad huis te Middelburg gelokt met de mede deling, dat het met de schooldependanee in de Griffioenwjjk niet zo best zat.... Dat ging overigens niet zo heel gemak kelijk: de Inspecteur zat midden in de praktijkexamens in Souburg; overigens precies 50 Jaar na het moment, waarop hjj zich bU de rijkskweekschool In SDd- delburg liet Inschrijven.... Burgemeester Drtjber wees er op. dat de heer Leenhouts zijn werk in de inspectie verricht heeft met grote liefde voor de school én het belangrijkste voor het kind. Mr. Drijber herinnerde daarbij aan de stimulansen, die inspecteur Leen houts gaf aan de veie Zeeuwse kleine scholen; op deze wijze kreeg elk kind, dat verder kon, zijn kans. „Rustig pra tend kon U met uw levenservaring de schoolhoofden die raad geven, die ze no dig hadden", verzekerde de burgemees ter, die er van overtuigd was, dat velen de heer Leenhouts hebben zien binnen treden als een vriend, niet als een lastige inspecteur. Namens het provinciaal bestuur werd de heer Leenhouts gelukgewenst door fedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. chorer, die herinnerde aan de pret tige contacten, die h(j als wethouder van Middelburg met de inspecteur had. „Een goede collega, joviaal, eer lijk en terzake kundig", aldus zwaai de de hoofdinspecteur van de tweede hoofdinspectie, drs. M. Renders, de onderscheiden inspecteur lof toe. H(j wees daarbij op de bijzondere ver diensten van de heer Leenhouts op het „front" van de moderne talen. „Maar uw grootste verdienste is, dat U uw gehele leven heeft ingezet voor het onderwijs", besloot drs. Renders. CENTRALE ROL Terwijl dc heer Iloegen gezeten was te midden van een „kring van getrouwen" van de diverse organisaties, waarvan hij deel uitmaakte, releveerde mr. Drij ber het enorm aantal functies, dat de heer Iloegen in de dagen van de inun datie van Walcheren op zich nam. „Waar ook een Initiatief genomen werd voor Middelburg, Walcheren of Zeeland, 17 was er bij betrokken en vervulde bij die initiatieven een centrale rol", verze kerde de burgemeester. Op velerlei maatschappelijke terreinen, zo releveerde mr. Drijber vervolgens, heeft de heer Hoegen zich verdienstelijk gemaakt, niet alleen als bestuurslid, maar zeker als „stuwkracht". Naast de directie voor de Amsterdamsche Bank Middelburg Electro: Onder verdenking van zedenmisdrijf, 7.30 uur, 18 Jaar. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 9-18 uur. Schakel: tafeltenniBtoemooi, 13-20 Vlissingen Alhambrn: Met 'n miljoen de wereld rond, 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Rear window, 20 uur. 18 Jaar: Concertgebouw: bal, 20 uur, Goes Grond: Tankbataljon, 20 uur, 14 J. Bergen op Zoom Roxy: Als twee drup pels water. 17 en 20 uur. 14 Jaar. Luxor: De inngste dag. 19,30 uur, 14 Jaar. Ternetizen Luxor: Gejaagd door de wind, 20 uur, 14 jaar. Hulst - BioBcoopgebouw: De Noormannen komen, 20 uur, 14 Jaar. Sas van Gent Olymplatheater: Voetstap pen zonder spoor, 20 uur, 18 Jaar. zette de heer Hoegen zich o.a. in voor het Domburgse Badhotel, waarvan hij 25 jaar president-commissaris is, tevens was hij verschillende jaren voorzitter van de afdeling Zeeland van het depar tement van Nijverheid en Handel, vele jaren Schouwburgbestuurder zeker geen erebaan, verzekerde mr. Drijber) en werkte hij mee aan de stichting ver lichting Middelburg. TEVREDENHEID De bespreking over de vervulling van de hoofdinspecteursvacature, waar voor de heer Reneman naar het stad huis „gelokt" was, zal nog even moe ten wachten. Want thans was de commissaris „onderwerp van ge sprek". Mr. Drijber herinnerde er aan, dat de heer Reneman thans 37 jaar in politiedienst is, terwijl hij vanaf 1935 een leidende functie be kleedde. „AI die jaren heeft 17 dat tot tevredenheid gedaan", verzekerde de burgemeester. Mr. Drijber betoogde de heer Reneman te hebben leren kennen als een ijverig politieman, die steeds met weldoordach te plannen ter tafel komt. Zijn hoofd interesse gaat uit naar de recherche. Ook buiten zijn directe werk heeft de heer Reneman, zo releveerde burgemees ter Drijber, diverse functies, onder an dere in Veilig Verkeer en de commissie ruimtelijke ordening. Tijdens een bijeenkomst in het politie bureau bleek ook het korps vereerd te zijn met deze onderscheiding. De heer Reneman werd daarbij toegesproken door adjudant J. Meijers, chef van de re cherche, die het draagkruis overhandig de, hoofdagent J. F. de Muijnck namens de personeelsvereniging, hoofdagent J. C. Wijckhuis namens het C.P.O. en de heer J. den Hollander namens de admi nistratie. Bij de huldiging van de heer Bal her innerde mr. Drjjber er aan, dat de 75- jarige directeur-secretaris van Achil les op Middelburgs, Zeeuws en ook landelijk sportgebied een belangrijke plaats ingenomen heeft. Juist nadat de heer Bal onderscheiden werd met de zilveren eremedaille, heeft hy nog zeer veel werk verricht: daarvan ge tuigen volgens de burgemeester ook de 7 van de in totaal 9 sportonder- scheidlngen, die hjj (na die periode) kreeg. Mr. Drjjber releveerde verder, dat de heer Bal sinds de oprichting directeur en sinds 1933 secretaris van Achilles is, in 1934 consulent en in 1953 hoofdconsulent van het K.N.G.V. werd, verder o.a. bestuurslid van de K.N.A.U. en van Sport Steunt Zonne veld was. PERSOONLIJKHEID De heer Wisse, vorig jaar met pensioen gegaan, werd door mr. Drijber geken schetst als een krachtige persoonlijk heid, die leiding wist te geven en met het personeel kon omgaan. Van 1919 tot vorig jaar dus ruim 40 jaar was de heer Wisse werkzaam bij Altorffer, van af 1939 als voorman-zetter. De burge meester herinnerde er voorts aan, dat de heer Wisse in het verenigingsleven een belangrijke plaats inneemt en verder o.a. voorzitter van de grafische bond was. Bjjna 43 jaar was de heer G. J. Geert Beukert het centrale punt voor de VValcherse boden. Mr. Drijber wist daar bij te vertellen, dat Geert Beukert eerst 17 jaar als zelfstandige werkzaam was voor de bodes, waarna hjj later in dienst van de bodenvereniging kwam. Zjjn werk wordt, zo verzekerde mr. Drijber, gekenschetst door een zorgvuldig be heer. Op de foto: Burgemeester mr. Drijber van Middelburg 'speldt de heer A. A Leenhouts de versierselen op na zijn be noeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Foto P.Z.C.J MIDDELBURG Philatelica vergaderde De afdeling Walcheren van de interna tionale vereniging van postzegelverza melaars „Philatelica", vergaderde in Middelburg. De voorzitter bracht ver slag uit van de te Goes gehouden rayon- vergadering. Er werden drie nieuwe le den voorgesteld, terwijl zich tijdens de vergadering nog een kandidaatlid aan meldde. De voorzitter en de sfecretaris, resp. de heren K. Otte en N. A. Mal corps. werden afgevaardigd naar de jaarvergadering in Utrecht op 25 mei a.s. De aanstaande ruil- en contactmid dag werd besproken. Nieuwtjesdienst en verloting zorgden voor aantrekke lijke zegels en pryzen. Nadat nog enige huishoudelijke zaken waren behandeld, werd deze gezellige vergadering be ëindigd. Lezing over alcoholisme voor vrouwen P.v.d.A. Vrijdagavond hield de afdeling Middel burg van de vrouwenbond van de P.v.d.A., onder leiding van de voorzit ster mevrouw M. Westerhout-van Spar- rentak een bijeenkomst in „De Gouden Poorte". De directeur van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme, de heer R. Visser, vertelde over zijn werk, waarbij ook een filmpje werd vertoond. Verschillende leden stelden hierna vra gen. Na enkele huishoudelijke medede lingen werd de bijeenkomst gesloten. VLISSINGEN De L. B. de Smit, gepensioneerd kapi tein eerste klasse bij de Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland, heeft maandagochtend in zijn huis te Vlïssin- gen de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont vangen. Gedeputeerde de heer M. J. van Poelje speldde de medaille bij de heer De Smit op de borst. De heer Van Poel je schetste in het kort de loopbaan van de heer De Smit. Deze kwam in februari 1921 in dienst van de P.S.D als dek- knecht. De heer De Smit werd in 1946 benoemd tot stuurman, in juli 1948 tot kapitein en in januari 1956 tot kapitein eerste klasse. De heer De Smit is op het ogenblik met vervroegd pensioen. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen sprak namens de gemeente Vlisingen. Voorts sprak de heer G. H. Vierhout, waarnemend direc teur van de P.S.D. Aanwezig waren ook de heren J. Parent van de Provinciale Griffie en N. Veldhuis, chef van het di rectiekantoor van de P.S.D. Voorzitter „Tovido" kreeg onderscheiding In zjjn woning is maandagmorgen aan de heer G. Jasperse te Vlissingen de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Jasperse is 40 jaar lid van de mandolinevcreniglng „Tovido" en 35 jaar daarvan is hy voorzitter. By de uitreiking, die geschiedde door burge meester, mr. B. Kolff, was ook het be stuur en de dirigent van de mandoline- vereniging aanwezig. MAGAZIJNBEHEERDER VAN HET LOODSWEZEN KREEG ONDERSCHEIDING De heer J. Wielemaker, magazijnbeheer der en chef van de werkplaats in vaste dienst by het loodswezen, de betonning, bebakenlng en verlichting te Vlissingen heeft maandagochtend in het gebouw van het Loodswezen Vlissingen de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontvangen. De directeur van het Loodswezen, zesde district, kapitein-ter-zee J. A. van Beu- sekom speldde hem deze onderscheiding op. Deze gaf in het kort de loopbaan van de onderscheiden magazijnbeheerder weer. De heer Wielemaker kwam op 10 oktober 1927 in dienst van het Loods wezen als bankwerker-draaier. Op 1 februari 1959 werd hij benoemd in zyn huidige functie. De heer Wielemaker is ook naast zyn dagelijks werk actief voor het loodswezen. Zo is hij voorzitter van de personeelsvereniging van het loods wezen. Kapitein-ter-zee Van Beusekom wees er op, dat deze onderscheiding ge zien moet worden als 'n blijk van waar dering voor 't gehele personeel van het magazijn en de werkplaats. Hjj bracht daarna 'n toost uit op de heer Wiele maker. Verdere sprekers waren de commissa ris van het Loodswezen te Vlissingen, de heer G. C. de Hondt, de heer A. M. Willemse, namens het machinekamer personeel, de heer J. J. Pol, machinist met een persooniyk woord en kapitein K. Lagendyk namens het personeel van de scheepsbetonningsvaartuigen. De heer Wielemaker, voor wie de onderscheiding een volkomen verrassing was, sprak een woord van dank tot de mensen, die hem hadden voorgedragen voor een onder scheiding. „De Schelde" hield slotavond De Vereniging van Ambtenaren van de N.V. Kon. My. „De Schelde" heeft zater dagavond in het „Scheldekwartier" een geslaagde slotavond van het wintersei zoen 1962-'6S gegeven. In zjjn openingswoord deelde voorzitter H. S. O. Erdelman mede, dat het Schel- de-ambtenarenorkest. op bescheiden wijze zjjn dertigjarig bestaan"'vierde. Dit orkest, dat onder leiding staat van de heer Erdelman, verzorgde het eerste deel van het programma met een se lectie uit „Die Lustige Witwe" van Franz Leliar. De hoofdmoot van deze avond werd verzorgd door een cabaretgezelschap on der leiding van Wim Verhage uit Hil versum. Met muziek, conférences, zang en imi taties verzorgde dit uit zeven personen bestaande gezelschap een afwisselend programma, dat veel succes had bij de vrywel geheel gevulde zaal. Als eerste trad op de muzikale clown Fantasio met een fietsafoon (een fietspomp waaruit hij allerlei wijsjes te voorschyn toverde). Na de pauze haalde hij muziek uit allerlei fiets onderdelen. De zangeres Texas Kitty bracht een aantal westernliedjes. Zij liet de gehele zaal meezingen met een pot pourri van wild-westliedjes. Veel succes hadden ook Diana en Daranti. Dit muzi kale paar bracht een groot aantal melo dieën ten gehore op verschillende xylo foons, met een klokkenspel en een kristallofoon. Dit laatste bestaat uit een groot aantal kristallen glazen, die met water zijn gevuld. Deze staan op een klankbodem en de muziek ontstaat als men met de vingers over de randen van deze glazen strijkt. Dit paar had zoveel succes, dat het een toegift moest geven. Na de pauze trad Daranti alleen op. Hij speelde toen onder meer op vir tuoze wijze de Czardas van Monti. Peter Piekos kwam op het toneel met een groot aantal imitaties. Onder meer van minister Luns en een stationomroeper. Hij bracht ook een „bezoek" aan de echoput in Apeldoorn. De conferences werd op bijzonder origi nele wijze verzorgd door André Meurs. Deze had zelfs in de pauze een lied op „De Schelde" gemaakt. Hij liet dit uit volle borst meezingen. George Amelung bespeelde gedurende het gehele pro gramma de piano. Na de uitvoering volgde een geanimeerd bal, verzorgd door Groenewouds Dansorkest uit Mid delburg. Kinderspelen „De Posthoorn" in de Sottegemstraat De kinderspelen, die de buurtvereniging en filmclub „De Posthoorn" te Vlissin gen, vandaag dinsdag organiseert zullen op een ander terrein worden ge houden. Oorspronkelijk zou dat gebeu ren op het terrein bij het landingsmonu ment te Vlissingen. Dit terrein is echter door de weersomstandigheden onbruik baar geworden. Het bestuur heeft beslo ten de spelen nu te houden op het school plein aan de Sottegemstraat. Het pro gramma heeft hierdoor geen wijziging ondergaan. Vergadering Jonge Strijd" Dezer dagen kwam de N.V.V.-jeugd- organisatie „Jonge Strijd" afdeling Vlis singen in vergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer H- J. Stam, de bij eenkomst had geopend, memoreerde de secretaresse, mevrouw A. C. Stam- Kars, de belangrijkste punten van het feest. De penningmeesteresse, Israël, las vervolgens het financieel mej. jaarverslag voor. De vergadering be sloot om tijdens de aanstaande verkie zingen een grote donateursactie te hou den. Deze actie zal onder leiding staan van de tweede voorzitter, de heer F. A. de Kaart. Tot bestuurslid werd geko zen de heren J. ie Roy en P. Vernelst. Het ledental is het afgelopen jaar ge stegen van 15 naar 25 en het aantal do nateurs van 20 tot 35. Na afloop van de vergadering kon men dia's zien over het groepswerk. Van onze adverteerders Garage Kloet opende servicestation Zaterdag zag garage „Kloet en Zoon" te Vlissingen er feestelijk uit. De reden hiervan was, dat de garage een „Mobil servicestation" opende. Twee moderne pompen vóór de garage zorgen ervoor, dat nu iedereen snel kan worden gehol pen, terwijl de garage ook alle andere service kan bieden, die men vroeger moest missen. De gevel is aanzienlijk verfraaid met witte tegels. In de garage stond een grote bloemenmand van de „Mobil". Iedereen, die zaterdag bij ga rage „Kloet en Zoon" kwam tanken, ont ving ter gelegenheid van de bijzondere gebeurtenis, een reclamepakket. PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. IVJfcAdJMilUHI O.- EN W.-SOUBURG UITREIKING KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN EN NIEUW-GUINEAKRUIZEN Maandagavond kon burgemeester E H. G. Ter Haar-Romeny van Souburg twee koninklijke onderscheidingen uit reiken. Het waren de eremedailles in zilver verbonden aan de orde van Oran je Nassau. Ze waren bestemd voor de heren F. B. Meyers, die al 22 jaar voorzitter is van de Souburgse zwem vereniging „Luctor et Emergo" en M. Pierens, die vanaf 1928 voorzitter is van de pluimvee- en konynenfokvereni- ging „Nut en Genoegen". De zaal van het gemeentehuis was voor deze gelegenheid feestelyk ver sierd. Hierna reikte de burgemeester aan drie inwoners van Souburg Nieuw-Guineakruis uit. Hierbij was kapitein J. J. Minnaar, als vertegen woordiger van de minister van defensie aanwezig. Allereerst aan de heer A. Ch. M. Hanser, die inspecteur van politie was in Merauke. Verder aan de oud-mi litairen H. W. Jasperse en N. W. M. Wandel. De burgemeester herinnerde in zijn toespraak aan het feit, dat de mi litairen op Nieuw-Guinea een stuk ge schiedenis van Nederland van nabij hebben mogen meemaken. Na de plech tigheid bleef men nog enige tyd gezel lig bijeen, waarbij het gemeentebestuur zich als een goede gastheer ontpopte. Vergadering N.C.V.B. Dezer dagen hield de Ned. Chr. Vrouwen Bond te Souburg haar maandelijkse bij eenkomst. De vergadering stond onder leiding van de presidente, mevrouw Pol- derman-Lïjnse. Als spreekster trad deze avond op mevrouw Van Damme uit Bre da. Haar onderwerp was „Mijn werk als moeder van het protestants militair te huis". Op boeiende wijze heeft zrj uit eengezet wat het doel en streven is van het militair tehuis. Deze avond konden weer 2 nieuwe leden worden ingeschre ven. SINT-LAURENS Ned. Chr. Vrouwenbond zer dagen in vergadering bijeen. De bij eenkomst stond onder leiding van de vi- ce-presidente, mevrouw J. J. van Lange- velde-Rouffaer. De heer L. A. Hartman uit Middelburg sprak over „Maatschap pelijk werk, mode of noodzaak?". Daarna volgde een discusie over dit on derwerp. Op de volgende bijeenkomst, 30 mei, zal ds. A. Th. Rothfusz over „Bedroefde bruilofsgasten" spreken. NIEUW- EN ST.-IOOSLAND M. Kakebeeke onderscheiden De heer M. Kakebeeke, besteller bij de P.T.T. te Nieuw- en Sint-Joosland, heeft maandagochtend in de raadzaal te Nieuw- en St.-Joosland, de ereme daille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau in brons ontvangen. De di recteur van het postdistrict Middelburg, de heer W. R. Eelsingh, speldde de me daille bij de heer Kakebeeke op. Verder waren in de raadzaal a de heren C. S. Vis en E. Koster, junct-directeuren van het postdistrict Middelburg, een deputatie van het P.T. T.-personeel uit Middelburg en Nieuw en Sint-Joosland en de burgemeester van Nieuw- en Sint-Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck. De heer Ka kebeeke is 41 jaar in dienst van de P. T.T. Hij heeft zich ook naast zijn werk op velerlei terrein verdienstelijk ge maakt. De heer Kakebeeke is secreta ris van de C.H.-kiesverenigïng in zyn woonplaats en van de zendingsraad van de Nederlands hervormde gemeente. J. W. v. cl. Burgt te Souburg Vlissingse burgemeester: „voortreffelijk leraar" Tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau is benoemd de heer J. W. v. d. Burgt te Souburg, oud-leraar van de „De Kuy- terschool" te Vlissingen. Tijdens een bij eenkomst In de Vlissingse zeevaartschool reikte burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen de heer v. d. Burgt maandag middag de versierselen, behorende by de ze onderscheiding uit. Directeur waterleidingmij. „Midden-Zeeland" Burgemeester mr. B. Kolff reikte versierselen uit Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissin- S?n heeft maandagmorgen de heer F. as, directeur van de waterleidingmaat schappij „Midden-Zeeland" N.V., de ver sierselen uitgereikt, die behoren bij de benoeming van «Ie heer Kas tot ridder in dc Orde van Oranje-Nassau. De plechtigheid vond plaats in het kantoor van dc maatschappij te Vlissingen in aanwezigheid van mevrouw S. Kas- Wiersma, twee zoons van de heer Kas, van burgemeester A. de Kam van Vrou wenpolder, lid van het dagelijks bestuur van de maatschappij, van ir. B. C. Roo ters van Lennep, oud-collega van de hoer Kas en van de bedrijfsarts dokter R. Grippeling. Gedeputeerde A. J. Ka- land, voorzitter van het bestuur, was verhinderd. Burgemeester Kolff memoreerde de grote verdiensten van de heer Kas als directeur van dc watcrleidingmaat- UIIBCLUUI van uu wuivi iciumgiini—l- a iiimuago nvg 1 schappij. De heer Kas yverde sinds zijn I eenkomst bycen. benoeming op 1 mei 1941 ten zeerste voor betere voorzieningen speciaal voor verscheidene dorpen op Walcheren. Vrijwel alle gemeenten werden in de loop der jaren aangesloten, na de herver kaveling ook de afgelegen gebieden, waardoor het eiland Walcheren thans één van de best voorziene gebieden is met het hoogste percentage aansluitin gen van de daarvoor in aanmerking komende percelen. Er zijn nu nog slechts 30 percelen niet aangesloten. „U kunt terugzien op een werkkring, die buitengewoon veel waardering heeft gevonden en die ook bij het grote publiek veel waardering ver dient, aldus burgemeester Kolff, die daarna de versierselen opspeldde. De heer Kas zei de onderscheiding te beschouwen als geldende voor het ge hele personeel. „Voor mijn werk is zeer veel waardering van het personeel no dig". Ir. Roeters van Lennep bood als oud-collega van de heer Kas een ruiker aan mevrouw Kas-Wiersma aan. Het personeel van de waterleidingmaat- schappy Midden-Zeeland" N.V. kwam middags nog voor een feestelijke bij- Burgemeester Kolff herinnerde eraan, dat de heer v ,d. Burgt vorig jaar met pensioen ging, nadat hij 32 jaar leraar aan de „De Ruyterschool" was ge weest. De heer v. d. Burgt ging in 1910 varen en werd in 1918 leraar aan de zeevaartschool te Terschelling, waar hy bleef tot 1930, toen hg de be noeming in Vlissingen aanvaardde. Tevens was de heer v. d. Burgt van 1931 tot 1950 leraar aan de binnen- vaartschool. Hij had ook zitting in de commissies voor schippers- en ma chinistenexamens voor de binnen vaart en in die voor machinist zee vaart. Hy hielp onder meer vele jongere collesca's bij him studie voor de akte N 13. Burgemeester Kolff onderstreepte de buitengewone betekenis van het werk van de heer v. d. Burgt voor de school en daarbuiten. „U bent een voortreffe- lyk leraar geweest". Mr. Kolff citeerde het gedenkboek van de „De Ruyter school", waarin de heer v. d. Burgt wordt genoemd „een van de meest markante en gewaardeerde figuren van de school". Tevens maakte de heer v. d. Burgt zich tien iaar verdienstelijk voor de hervorm de gemeente te Vlissingen. Voor al deze werkzaamheden ontving hij de versier selen. behorende by de benoeming tot ridder in de Orde van Oranie Nassau, die de burgemeester hem opspeldde. Burgemeester B. H. C. ter Haar Ro- nieny van Oost- en West-Souburg toonde zich verheugd, dat Souburg er weer een „burchtridder" bij had ge kregen. „De Ruyter zou, als hij nog leefde, verheugd zijn geweest, dat er weer een „vechtjas" bij is", aldus de heer Ter Haar Romeny. ,U hebt gegeven, wat de jongens toe kwam", zo zei directeur G. K. Brouwer in zijn dankwoord tot de heer v. d. Burgt. Hierna snraken nog de heer K. Faasse, adjunct-directeur van de school namens de oud-leerlingen en de heer J. Kodde, leraar van de school namens de ge slaagden voor de akte N 13. Onder de vele aanwezigen bevond zich. behalve de echtgenote van de heer v. d. Buret, drie broers, onder wie ir. J. H. v. d. Burgt. oud-hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat. ZUSTER C. DE JONG TE VLISSINGEN Voor toewijding en trouw Zuster C. de Jong, adjunct-directrice van het prot. chr. streekziekenh. „Beth- esda" te Vlissingen ontving maandag morgen uit handen van burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen de ereme daille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Onder de vele aan wezigen bij de uitreiking in de eetzaal van „Betheda" bevond zich onder meer zr. M. J. Blok, oud-adjunctdireetrice van het ziekenhuis, alsmede artsen, verple gend en overig personeel. Burgemeester Kolff ging in het kort de loopbaan van zuster De Jong na, die 15 juni 1962 haar 25-jarig jubileum vierde in „Bethesda". Zuster De Jong begon als leerling-verpleegster in het diaconessenziekenhuis te Utrecht op 15 november 1926 en volgde een tweejarige opleiding tot operatiezuster in het Dordtse diaconessenhuis vanaf januari 1933. Vijftien juni 1937 kwam zuster De Jong als operatiezuster naar Vlis singen. In de oorlogsjaren was zij onder meer in Goes werkzaam, waarna zrj 1 september 1946 terugkeerde in „Beth esda" en daar tevens de lieding van de chirurgische afdeling kreeg. Eén novem ber 1961 werd zy waarnemend adjunct directrice en hoofd van de operatieafde ling. Momenteel is zij adjunct-direc trice. „Uw werk is werk in het algemeen belang geweest, in wijdere kring kent men uw toewijding en uw trouw", al dus mr. Kolff, die wees op de per soonlijke voldoening, die zuster De Jong heeft in haar „hobby" (operatie zuster) en op de waardering van an deren. Nadat de burgemeester haar de versier selen had opgespeld, bracht zuster De Jong in haar dankwoord naar voren, het „iets geweldigs te vinden midden in haar werk zó iets te mogen ontvangen", in het bijzonder waar het verplegend werk in wezen achter de schermen ge beurt. De heer J. van der Meulen, voor zitter van het ziekenhuisbestuur zegde zuster De Jong de draagmedailie toe voor deze onderscheiding en roemde haar activiteiten. Namens directie en personeel bood de directeur-geneesheer van „Bethesda", de arts W. K. Schilling, een ruiker aan. OOSTKAPELLE De heer J. Adriaanse koninklijk onderscheiden De heer J. Adriaanse te Oostkapelle her dacht maandag het feit, dat hrj veertig jaar werkzaam was op de boerderij „Rijnsburg" van de familie Van Nieu- wenhuizen. In verband met dit jubileum werd de heer Adriaanse onderscheiden met de eremedaille verbonden -aan de orde van Oranje Nassau, in brons. Tij dens een huldigingsplechtigheid in «Ie boerdery, speldde burgemeester F. G. Sprenger hem de medaille op. Verder voerden nog het woord, de heer A. P. van Nieuwenhuizen, de vorige beheer der, en de heer W. K. van Nieuwenhui zen, de huidige beheerder en tevens wethouder van de gemeente. Deze hul digingsplechtigheid werd bijgewoond door de familie Adriaanse en het overig personeel. Des avonds bracht de muziek vereniging „Crescendo" de heer Adriaanse een muzikale hulde. Uitvoering „Jonge Stemmen" Dezer dagen gaf het kinderjeugdkoor „Jonge Stemmen" een bijzonder goed geslaagde uitvoering in het vereni gingsgebouw te Oostkapelle. De belang stelling hiervoor was zo groot, dat de deuren gesloten moesten worden. De lei ding van het koor is sinds korte tijd in handen van de bekende diligente mevr. M. Francke-Davidse uit Souburg. „Jon- gï Stemmen" telt thans reeds 85 leden. e vele ouders en belangstellenden ge noten van het enthousiaste zingen van de kinderen. De kleinste klas van 6-8 jaar beet het spits af met een serie leu ke liedjes. Vervolgens de middengroep van 8-12 jaar, gevolgd door de „vetera nen" van 12 jaar en ouder. Het pro gramma voor de pauze werd besloten met het gezamenlijk optreden van de twee oudste groepen. Na de pauze voer den de koren met veel succes de zang spelen „De baanveger" en „Jan Lustig" op. De dirigente met de medewerkende pianiste, mevrouw Lous-Unk, alsmede de dames bestuursleden van „Jonge Stemmen" hebben voor een prachtige avond gezorgd. Zij werden dan ook met bloemen en een gul applaus beloond. KOUDEKERKE Lezing over parapsychologie Dezer dagen vergaderde de afdeling Koudekerke van de N.C.V.B. in hotel „Walcheren". Ds. B. Duisterhof uit Aag- tekerke sprak over „Helderziendheid". Ds. Duisterhof, die een jaar college in de para-spychologie heeft gevolgd bij professor C. Tenhaeff in Utrecht sraf met enkele voorbeelden de aanwezigen enig inzicht in de para-spychologie. De volgende vergadering is vastgesteld op 21 mei. De heer Van Elven zal dan spre ken over „De vader in het gezin". WESTKAPELLE Solistenconcours Zaterdag hield de muziekvereniging O.K.K. in „Westkapelle Herrijst" een onderling solistenconcours. De num mers die werden uitgevoerd werden be geleid door de dirigent P. de Rooij. De wisselbeker kwam in het bezit van de heer A. Kaland, die het hoogste aantal punten behaalde. Een le prijs werd ge wonnen door Ans Dieleman en P. Slab ber en door twee duo's. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: M. BiliusEijgelaar. z. A. K. de Breevan der Kooij, d. J. de Poorter—Lou se. z. W. J. KógelerHellinga, d. M. M. Maessenter Braak, d. C. FliersPeters, d. G. de NooijerEekman, z. G. N. Pettlnga Holland, z. J. M. Vermeulen— Gommans, d. H. Wijkhuisen—Stenhuis, d. T. van Hese Bleijenberg, z. M. N. BorgerVlasblom, d. J. Veermanvan Belzen. d. E. H. v. d. Gies- senv. d. Zwan, z. J. E. GerritsenOnder- dijk, z. T. Werls—de Cortie, d. Ondertrouwd: J. van Poelje 21 J. en J. Bakker. E. de Vos Burchart 22 j. en A. P. van Iwaarden P. J. Miltenburg 23 J. en C. J. de Muijnck 24 j. W. Kasteelen 43 J. en C. van Molenbroek 40 J. Getrouwd: H. D. Streefkerk en M. E. Adri aanse. J. W. Droppers en N. Homburg. M. J. Pol 24 j. en H. J. Naaijer 22 J. J. Hame link 19 J. en J. L. van Hal 19 j. Overleden: B. H. Zink 54 j.. e. v. C. H. Tienstra. L. de Nooijer, 61 J. J. van Willi gen, 85 j„ wedn. v. G E. Rozing. G. W. Pieterse 45 J„ e. v.A. M. P. van Niel. J. Moerman 86 j wedn. v. P. C. de Barge. G. de Nooijer 86 j. STAATSSECRETARIS ROOLVINK VOOR C.B.T.B. Tijdens de op 29 mei a.s. in Zierikzee te houden jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. zal het woord worden gevoerd door de staatssecretaris van sociale za ken, de heer B. Roolvïnk. 's Middags zal een rondrit over het eiland worden ge maakt. Dit werd meegedeeld in de on langs gehouden bestuursvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. De nieuwe rijkslandbouwconsulenten ir. H. P. de Bruin uit Goes en ir. L. Th. J. M. de Wit uit Axel werden benoemd tot adviserend lid van het bestuur. De he ren W. den Boer en J. C- van Beveren, beiden uit Zierikzee, zullen zitting ne men in de commissie voor het nazien van de rekening. Het bestuur had geen bezwaar tegen een verordening van het landbouwschap ter bestrijding van vogeltuberculose. Indien deze verordening tot stand komt zal Zeeuwsch-Vlaanderen in eerste instantie worden aangewezen als ge bied, waarvoor de verordening van kracht is. De heer Joh. Breure deed verschillende mededelingen over sociale aangelegen heden. Nu op landelijk niveau overeen stemming is bereikt over het loon- advies, zullen de onderhandelingen in de provincie spoedig op gang kunnen ko men. Het bestuur besprak enkele door de heer Breure aan de orde gestelde vraagpunten. Ook de grondprijzen kwamen ter spra ke, eerst naar aanleiding van een inge komen stuk van de afdeling Gapinge, later in verband met hun invloed op de aangifte voor de vermogensbelasting. Het bestuur was van oordeel, dat, in dien de landboüwvrijstelling verdwijnt, het zaak is, de grond voordien bij de be lastingaangifte op te trekken tot de werkelijke waarde. E.H.B.O.-wedstrijd In het verslag over de EJLB.O.-wed- strijden in Goes is abusievelijk ver meld, dat de ploeg van Goes onder lei ding stond van de heer J. Knoost. Dit moet zijn de heer M. Knuist. ONDERHOUD ZEEWERING BORSSELE AANBESTEED Maandag is aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, rijs-, kram- en steenglooiings- werken aan de watering van de calami- teuze polder Borssele. Er werd als volgt ingeschreven: fa. J. F. Warrens en Zn, Ossenisse, f 62.800; W. Vlot. Sliedrecht, f62.950; G. en A. Sponcelee, Klooster- zande, f 63.040; L. v. d. Klippe, Vlissin gen, f 63.500; L. J. Dekker, Vlissingen, f 64.000. De jaarlijkse wedstrijden voor de brand weerkring Walcheren op 18 mei a.s. bieloven dit jaar bijzonder spectaculair te worden. De organise rende brandweer van Oost- en West- Souburg is er in geslaagd een de monstratie te ensceneren met een brandend vliegtuigwrak. Het object, waarop de 16 deelnemende korpsen hun krachten zullen beproe ven wordt omschreven als „een neer gestorte Hunter straaljager in de nabijheid van een schoolgebouw." Het vliegtuig is in brand geraakt en de piloot moet worden gered. Ook de school heeft vlam gevat. Er bevin den zich nog kinderen in het ge bouw". De wedstrijden worden gehouden op een terrein aan de Burgemeester Ste- merdineJaan te Souburg. Na een offi ciële ontvangst in het raadhuis in de morgenuren zal het eerste korps om 1 uur 's middags voor de wedstrijd aantreden. De wedstrijden duren tot ongeveer 5 uur. Omstreeks die tijd zal er op hetzelfde terrein een lan ding nlaatsvinden met een zweef vliegtuig. Om 17.15 uur volgt dan de brandhlussing van het vliegtuigwrak door het korps van de vliegbasis Woensdrecht. Ms jurvleden voor deze kamp zijn aan gezocht de brandweercommandanten J. Boogaard, D. Hamelink. D. Tae- kema, H. den Hartog. A. de Vin en twee officieren van de basis Woens drecht. De algehele leiding van deze kringwedstriiden is in handen van de heer A. J. W. Matthyssen te Middel burg. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2159. Vette koeien en ossen 1743. Varkens 416. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) Vette koeien, in ets per kg. 290310. 255 280. 230—250. Varkens (lev. gew.) 170, 167, 164. Vette koeien aanvoer flink, handel aanvang redelijk, afloop slepend, prijzen vooral bij afloop teruglopend prijzen, prima's boven notering Varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel aanvang goed, afloop flauw, prijzen als vorige week, zware varkens gedrukt, prima vleesvarkens boven notering, VEILING V.V.Z.B. GOES 29 april. Groenten: per stuk: Kropsla I 18— 20. II 3—15. Cl 11—12. CII 11—12. afwijkend 6—9. Per bos: Radijs I 29—32. II 25—29. Per kg: Witlof All 12—37. BI 15, Bil 11—18, af wijkend 9—13. Spinazie I 39—49. II 32—33. Andijvie H 34—47. Prei AI 22—23, All 19— 22. Lamsoren 97—102. Rabarber I 1017, Uien II 1319. Aardappelen 78. VEILING KAPELLE 29 april. Kasaardbeien per doos van 2 ons: extra 224—234, I 209—213. II 84—117. Aard appelen II 7. Groenten: Kropsla 9V4. Spinazie 16—44. Radijs 20. Rabarber 9—13. Witlof 8— 15. Prei 17—18. Andijvie 48. vocht f 34.30, deze week franco per schip Rotterdam. Zomergerst tot f 27. Haver tot f 25.50. Groene erwten t 35—f 40. Schokkers f 40f 55 franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 29 april. K lei-aardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintjes 16—18.75. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts: Bintjes 16—18.25. Voor export: Bintjes 35 mm opwaarts van de kleigrond (in 2 maten gesorteerd) f 16 f 17.50. Furore 40 mm opw 13—14. Binnenlandse handel rustig, exporthandel rustig. Voeraardappelen 2.504.00. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon. schip of auto. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 29 april. Groenten: Sla 1 12—21, idem II 6— 21, idem C 614. Andijvie 3890. Groene komkommers 50-60 5759, 40-50 48. Radijs 24—34. Spinazie 10—19. Rabarber 6—11, Prei 16. Witlof 33—54. VISMIJN COLIJNSPLAAT 2249 kg exportgarnalen 3.17—3.69 471 kg bot. 5 kg kabeljauw. 3 kg tong. 71 kg wulk. 39 kg schol. IP kg paling. 2 kg rog. 12 kg ongesor teerde vis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9