C.N.V. ROEPT WERKNEMERS OP TOT MATIGHEID BIJ OVERLEG Zuidmolukkers winnen geding tegen de staat Levenslang geëist tegen Georg Heuser KLANKBORD Nieuw sociaal-politiek programma „Rechten worden begrensd door die van anderen en door algemeen belang" Molen hoofdprijs in Anjerloterij Huisvrouw wil oog afstaan aan blinde zanger Ray Charles Betere controle op geneesmiddelen Monsterproces in Koblenz KROESJTSJEW EN CASTRO ZAGEN OPVOERING VAN BOLSJOIBALLET VARA VOOR OPEN OMROEP PRINSES GAF SEIN VOOR ACTIE D0USADJ DINSDAG 30 APRIL 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR A~N T 8 Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft een nieuw sociaal- politiek programma bekendgemaakt, waarin het verbond zich met grote nadruk tot de werknemers in Nederland richt met de oproep om bij het opkomen voor hun rechten, dit te doen in het besef dat deze rechten begrensd worden door die van anderen en door het algemeen belang. principiële bezwaren meer. De be slissing of de gehuwde wouw be roepsarbeid zal verrichten, kan al leen door haarzelf en door baar ei gen gezin genomen worden, met in achtneming van haar verantwoorde- lykheid ten opzichte van gezin en samenleving. Het verbond blyft in de realisering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie de verwezenlijking zien van de typisch christelijk-sociale gedachten van overleg en samenwerking van werkgevers en werknemers, die gezamenlijk de verant woordelijkheid voor het bedrijfsleven in al zijn geledingen dragen. Over de onderneming en de medezeg gingschap zegt het verbond, dat de on dernemingsleiding bereid moet zijn de werknemers op ieder niveau geleidelijk meer verantwoordelijkheid te geven. Dit sluit in, dat de organisatie en de leiding van de onderneming, in het bijzonder in haar personeelsbeleid, mede gericht moeten zijn op een opvoeding tot het aanvaarden van verantwoordelijkheid. De participatie, waaronder in dit ver band volgens het C.N.V. verstaan moet worden het betrekken van de werkne mers in het voorbereiden van beslissin gen over de dagelijkse gang van zaken in de onderneming en het toevertrouwen van taken met meer beleidselementen, kunnen hierbij belangrijke hulpmiddelen zijn- Aanbevelenswaardig acht het C.N.V. het, dat met een zekere regelmaat het gehele personeelsbeleid In de onderne mingsraad ter discussie wordt gesteld. Leerplicht De leeftijd, waarop Jongeren arbeid in loondienst mogen verrichten, dient voorts, met inachtneming van een geleidelijke overgang, op zestien jaar te worden gesteld. Deze maatregel moet gepaard gaan met een dien overeenkomstige verhoging van de leerplichtige leeftyd. In de rechtsvorm van de onderneming behoort, meer dan thans het geval is, tot uitdrukking te komen, dat de arbeid een onmisbare en volwaardige factor is binnen de onderneming, en dat aan de werknemers inspraak toekomt in de leiding van de onderneming. Deze inspraak kan worden gerealiseerd door een zodanige wjjziging van de on dernemingsstructuur, dat in plaats van de huidige situatie, waarin de directie slechts verantwoording schuldig is aan de raad van commssarissen, die alleen de financiële belangen behartigt, de mogelijkheid wordt geschapen dat de directie verantwoording schuldig is aan een lichaam waarin ook het personeel vertegenwoordigd is. Een op zo kort mogelijke termijn voor zien in de totale behoefte aan woningen is een van de grote en meest dringende taken van de overheid, zo zegt het C.N. V. voorts. Bij de vaststelling van het per jaar geldende totale woningbouw- contingent dient de overheid te bepalen dat minimaal de helft van het aantal te bouwen woningen zal bestaan uit wo ningwetwoningen. Hiervan mogen de huren een sociaal aanvaardbaar deel van het inkomen niet te boven gaan, zelfs al zou dit verhoging van de thans verleende subsidies betekenen. Sociale verzekering By de behandeling van de sociale verzekering en haar program legt het C.N.V. er de nadruk op dat ae loongrenzen ingevolge de ziektewet en de werkeloosheidwet behoren te worden afgeschaft. In verband daar mee dienen de premie- en uitkerings- grenzen van werknemersverzekerin gen te worden herzien. Bijzondere aandacht vraagt het verbond voor een actieve economische politiek die de overheid dient te voeren en die gericht moet zijn op het bevorderen van een stabiele economische groei, volledige werkgelegenheid onder vermijding van inflatie en een redelijke spreiding der welvaart. Aandacht van de zijde van de overheid blijft noodzakelijk, aldus het C.N.V., voor de ontwikkeling van werkgelegenheid op lange termijn. Probleemgebieden Daarby moet vooral gedacht worden aan de probleemgebieden. Met kracht moet het beleid gericht blijven op economische ontsluiting van deze gebie den en op de industrievestiging. Eet dige samenstelling der economische ac tiviteiten in de randstad Holland moet zoveel mogelijk vermeden worden, aldus het C.N.V., dat voorts meent dat A" overheid haar beleid dient te richten bevordering van de industrialisatie bi ten het westen des lands, zonder een verbod van vestiging in het westen uit te vaardigen. Gehuwde vrouw Tegen het verrichten van beroepsar beid van de gehuwde vrouw heeft het C.N.V. geen algemeen geldende VROEGERE MEDEWERKERS VAN ADOLF EICHMANN STAAN TERECHT Twee vroegere medewerkers van Adolf Eichmann zyn gisteren in staat van be schuldiging gesteld voor hun aandeel' in de moord op 300.000 joden. De 51-jarige Otto Hunsche, particulier advokaat van Adolf Eichmann tijdens de oorlog en de 58-jarige luitenant kolonel der SS, Herman Krumey, werden door de officier van justitie van Frank furt. Hans Grossmann, ervan beschul digd de deportatie van 437.402 Hongaar se joden van 19 maart tot 19 juli te hebben georganiseerd. Volgens de officier van justitie werden 300.000 van deze joden beschouwd als „ongeschikt om be werken" en onmiddel lijk na hun aankomst in de nazi-con centratiekampen ter dood gebracht. Het tweetal wordt tevens verweten Hon gaarse joden voor miljoenen dollars te hebben opgelicht door middel van bedrei gingen en beloften en aan de mislukking van de ruilhandel van een miljoen joden tegen 30.000 legervoertuigen van geallieerden te hebben meegewerkt. vvwvvvvvvvwMviMwvvvvvvvvvvvwmmv Een bijna honderd jaar oude mo len, gelegen in hol; dorp Varik aan de Waal tussen 'Hol en Zaltbom- mel, een bedrag van 35 duizend gulden én een personenauto vor men tezamen de hoofdprijs in de anjerlotery „Een-op-tien", die bin nenkort van start zal gaan. Het bestuhr van het Prins Bern- hardfonds hoopt via deze loterij een netto-opbrengst van een mil joen gulden binnen te krijgen voor de financiële steunverlening aan het culturele leven van het Neder landse volk. Een nieuw element In de komende anjerloterij is, dat ie der lot een „eigen gelcfje" is. Aan de loten zitten nl. vïer coupons die een waarde van 25 cent vertegen woordigen. Men kan deze coupons inwisselen bij de aankoop van tu bes tandpasta, ballpoints, koffie en boeken van bepaalde firma's. Een 32-jarige Weense hulsvrouw wil haar linkeroog afstaan aan de Ameri kaanse negerzanger Ray Charles, „om dat zy voor altijd dank verschuldigd is aan een buitenlandse negerstudent. Grete Wiltschka, echtgenote van een Weense tuinier, wees verdachtmakingen van de hand, als zou zij louter en alleen uit winstbejag haar aanbod hebben ge daan. „De gedachte aan geld is niet bij mij opgekomen, zei mevrouw Wiltschka. Mevrouw Wiltschka zei, dat zij in Oos tenrijkse kranten had gelezen over de tragische blindheid van Ray Charles. „Enige van mijn vrienden proberen in contact te komen met de heer Charles om hem van mijn aanbod op de hoogte te stellen". „Ik houd niet van jazz", zei te stellen". Zij wilde haar linkeroog ge ven omdat haar rechteroog iets zwak ker is. „Ik houd niet van jazz", zei zij, „mijn voorkeur gaat uit naar de ope ra en klassieke muziek". „Mijn aanbod heeft niets uitstaande met een voorlief de voor de jazz". De enige jaren geleden tot stand ge komen wet op de geneesmiddelenvoor ziening stelt de overheid niet in staat haar verantwoordelijkheid op het terrein van de volksgezondheid te dragen. „In bijzondere omstandigheden biedt de wet niet het hoofd aan ommddellyk dreigen de gevaren voor de volksgezondheid, die aan het gebruik van bepaalde genees middelen zyn verhonden". Om deze re denen heeft de minister van sociale za ken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, bij de Tweede Kamer wetsontwerp ingediend tot wyziging van bedoelde wet. De voorgestelde wijzigingen bieden mo gelijkheden tot onmiddellijk ingrypen. In het wetsontwerp wordt o.m. voorge steld, dat de minister bevoegd zal zijn de inschrijving van een geregistreerd verpakt geneesmiddel tijdelijk te schor sen dan wel de aflevering te binden aan de inachtneming van bepaalde voor waarden. Gedurenden de schorsingstermijn zal het verboden zijn verpakte genees middelen te bereiden, te verkopen, af te leveren, in te voeren of te verhandelen. Het voornemen de aflevering te binden aan bepaalde voorwaarden maakt het mogelijk dat bepaalde verpakte genees middelen alleen op medisch voorschrift zullen kunnen worden afgeleverd. Ook voorziet het wetsontwerp er in de niet-verpakte geneesmiddelen, de zoge naamde zelfstandigen, op meer afdoende wijze dan thans mogelijk is onder on middellijke noodzakelijke controle te brengen. Ingevolge het wetsontwerp zal de minister ook de aflevering van deze zelfstandigen zonder verwijl kunnen ver bieden dan wel de aflevering aan be paalde voorwaarden kunnen binden. Na gesprek dat twee uur duurde Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteravond met zijn Russi sche ambtgenoot en mevrouw Nina Petrowna Kroesjtsjew het Bolsjoi- theater bezocht voor een opvoe ring van het ballet „Het Zwanen- meer". Aan het theaterbezoek was een reeks politieke en andere be sprekingen voorafgegaan. Veron dersteld wordt, dat Kroesjtsjew en Castro het onder meer-hebben gehad over de Russische economi sche en militaire hulp aan Cuba. Elf nazi's vein moord op 30.000 mensen beschuldigd Na een proces van meer dan zes maanden, waarbij ruim tweehon derd getuigen werden gehoord, heeft de openbare aanklager giste ren requisitoir gehouden tegen het voormalige hoofd der recherche van Rijnland-Pfalz, Georg Heuser en tien andere voormalige S.S.- en S.D.-functionarissen, die terecht hebben gestaan wegens moord op 30.356 joden, Russen, zigeuners en geesteszieken in Wit-Rusland, tij dens de Duitse bezetting. EISERS VOOR 1 MEI NAAR NEDERLAND" Tegen de 50-jarige hoofdbeklaagde Heu ser eiste de openbare aanklager levens lange gevangenisstraf met levenslang eerverlies wegens zeven gevallen van moord. Bovendien eiste hij tegen Heuser nog een gevangenisstraf van zeven wegens medeplichtigheid aan moora doodslag in verscheidene gevallen. Ook tegen de 62-iarige hulparbeider Franz Stark, uit München, werd wegens moord in acht gevallen levenslange ge vangenisstraf en levenslang eerverlies geëist. De eis tegen de 56-jarige boek houder Karl Dahlheimer, uit Bremen, luidde vijf en een half jaar gevangenis straf met drie jaar eerverlies, wegens medeplichtigheid aan moorden op 500 joden en aan het ombrengen van bur gers uit Minsk, de hoofdstad van Wit- -tusland, na een aanslag op een Duitse commissaris-generaal. Levend verbranden Een der andere beklaagden, de 53-ja- rige kantoorbediende Artur Harder uit Frankfort, hoorde zeven jaar te gen zich eisen wegens medeplichtig heid aan het levend verbranden van mensen, plus vijf jaar eerverlies. De eisen tegen de overige beklaag den varieerden van 12 tot 4 jaar. Naar de mening van de openbare aan klager kon geen der beklaagden zich "o beroepen op bevel van hogerhand hebben moeten handelen. Met hun medewerking aan de „endlösung" van het jodenvraagstuk hebben zy, uit lage beweegredenen, een gruwelijke en laag hartige moord gepleegd. „Wie deze da den heeft bevolen en uitgevoerd, moet een hart van steen hebben gehad", aldus de openbare aanklager. PSYCHL4TER. Een rechtbank te Genua had een psychiater opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de geestelyke vermogens van een man, die van een dubbele moord beschuldigd wordt. Na ontvangst van het rapport van de zenuwarts bleek dit vol tegenstrijd'- heden te zitten. De rechtbank riep arts om nadere uitleg te geven. Deze liet echter weten, dat hij niet kon ko men omdat hij in een kliniek voor psy chisch gestoorden was opgenomen. Rechtbank legt de staat dwangsom op De president van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren in zijn uit spraak in het kort geding van vijf tien Zuidmolukkers uit Sorong te gen de staat gedaagde bevolen om terstond alle pogingen in het werk te stellen eisers en hun gezinnen op kosten van gedaagde uiterlijk op 1 mei 1963 naar Nederland over tc brengen of te doen overbrengen. De gedaagde wordt veroordeeld liy het niet nukomen van dit bevel tot een dwangsom aan ieder van de eisers te betalen van vijftigduizend gulden. De president verklaarde dit vonnis tot zover uitvoerbaar bij voorraad. De gedaagde is verder veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Bevoegd De president begon zjjn overwegingen met te stellen, dat hij bevoegd is in deze zaak te oordelen. Ook al kan de staat een zekere vrijheid van handelen uiter aard niet worden ontzegd, dit mag niet temin niet leiden tot willekeur door af te wijken van een beleid dat op vertrou wen is gebaseerd. Indien, zoals ter zit ting is gebleken, nieuwe feiten tot een andere prognose zouden hebben geleid dan ten tijde van het besluit, aldus de president, is de rechter bevoegd te oor delen. Uit de mondelinge en schriftelijk ver klaringen is alleen bekend geworden, dat de bestuursambtenaren in Nieuw- Gulnea alleen kennis droegen van het feit, dat dc betrokken eisers fervente aanhangers van de republiek der Zuid-Molukkcn waren. Er was niets bekend van een zwarte lijst, waarop hun namen zouden voorkomen, of van het feit dat ze politieinformanten zou den zijn geweest. Lijst Gelet op de verklaringen van twee Pa poea-rechercheurs tor zitting, zo ver volgde de president, is het voorshands aannemelijk te achten dat deze lyst in derdaad bestaat en dat de eisers bjj de Indonesiërs als informanten bekend wa ren. Voorts is aannemelijk dat deze omstan digheden tevoren niet bekend zijn ge weest. Het is dan ook aan te nemen dat de betrokkenen in acuut lijfsgevaar kun nen komen te verkeren. Deze reden is zwaarwichtig genoeg, aldus de presi dent, om een voortgezette weigering tot afvoeren te beschouwen als een onrecht matige daad. Over de mogelijkheden die er nog bestaan om deze vijftien af te voeren, kon de president zich geen oor deel vormen. Hy wilde de vordering dan ook alleen in bovengenoemde zin voor toewijzing vatbaar verklaren. gebruikelijk acht de staat een dwangsom op te leggen en dat men van de stelling uit mag gaan, dat de staat een rechter- bevel zonder meer zal uitvoeren. In geval wilde de resident echter van zyn normale gedragslijn afwyken „om de staat de verleiding te besparen te snel tot de conclusie te komen, dat afvoeren niet meer uitvoerbaar is". Dwangsom Ten aanzien van de dwangsom overwoog hy dat hy het over liet algemeen niet Slecht geheugen Tydens het getuigenverhoor kwamen tal van bijzonderheden aan het licht over de vreselijke gebeurtenissen, die zich des tijds in Minsk hebben afgespeeld. Enke le getuigen, die destyds rechter of offi cier van justitie waren, en ook thans weer hoge functies in de bondsrepubliek hekleden, konden zich de gebeurtenissen in Minsk niet meer herinneren en ver klaarden toen niets van de massale ver nietigingen aldaar te hebben afgeweten. Christl Adelaar, beter bekend als mamaloc uit de televisiestrip .Eipo de clown («t'c), zal de Elfstedentocht per fiets moeten afleggen. Zij heeft haar weddenschap met Reinier Paping dat zij i» 10 u. 59 min., wélke tijd Paping nodig hud voor zijn barre schaatstocht, 50.000 gulden bij elkaar zou tele foneren voor de bouio van een jeugdhuis in Purmerend namelijk niet waar kunnen maken. Welk bedrag precies binnenkwam is nog niet bekend. Het zal vermoedelijk omstreeks 15.000 gulden zijn, maar met name uit het buitenland van diverse voetbalverenigingen zijn nog toezeggingen zweven de, zodat het uiteindelijke bedrag veel hoger kan komen te liggen. Wan ner;?- Christl Adelaar de zware tocht per f iets door het Friese land zal ma ken, is nog niet bekend, maar in ieder geval zal dit op korte termijn ge beuren. Foto: Mejuffrouw Adelaar zoor (it op de fietstocht voorbereid door Adri Lasterie en Otto Sterman. IJs is al een beetje gebroken Het Wereldgebeuren "'V psigi Staande in een open wagen naast zijn gastheer Kroesjtsjew, rijdt de Cubaanse premier Fidel Castro hier langs de Leninlaan in Mos kou op weg naar het Rode Plein, waar hem een enthousiast welkom te beurt viel. Meer bevoegdheden voor kantonrechter Bij de Tweede Kamer is een wetsont- ingediend dat ten doel heeft het ng voor de kantonrechter in burger lijke zaken vlotter te laten verlopen, on der meer door de kantonrechter wat meer bevoegdheden te geven. In het ontwerp wordt o.m. bepaald dat een dagvaarding in zaken voor de kan tonrechter voortaan vrij van zegel is en niet onderworpen is aan de verplich ting tot registratie. De kantonrechter moet, als het ontwerp wet wordt, elk beding als nietig beschouwen waarbij van de wettelijke regelen over de vraag welke kantonrechter bevoegd is, wordt afgeweken. Met de bepaling in het ont werp wordt beoogd te voorkomen dat gedaagden nauwelijks of geen verweer kunnen voeren, doordat zij ver van het kantongerecht wonen. De bevoegdheid van de kantonrechter „ongeschikte of onbehoorlijke" kantongerechtsgemach tigden uit te sluiten, wordt uitgebreid. Vakantie wordt bij de wet geregeld Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wettelijke regeling van de vakantie met behoud van loon. Nederland behoort tot de weinige lan den waar wettelijke voorschriften voor de vakantie ontbreken. De voorgestelde regeling gaat uit van de arbeid in loon dienst verricht. Het wetsontwerp houdt in dat de werk gever verplicht is de arbeider over elk jaar dat de dienstbetrekking heeft ge duurd, vakantie te verlenen gedurende tenminste tweemaal het bedongen aan tal arbeidsdagen per week. Voor de jeugdige arbeider onder achttien jaar bedraagt de duur van de vakantie minstens driemaal het bedongen aantal arbeidsdagen. By collectieve arbeids overeenkomst of by regeling door of na mens een bevoegd publiekrechtelijk or gaan kan voor de jeugdige arbeider een .:ortere vakantie worden vastgesteld, maar niet korter dan twee en een half maal het bedongen aantal arbeidsdagen per week. De werkgever is volgens het ontwerp verplicht de arbeider tenminste één week aaneengesloten vakantie te ge ven en de jeugdige arbeider twee opeen volgende weken of tweemaal één week, of, eventueel, anderhalve week of één week en een halve week. Doorbetaling van loon tydens de vakantie is een es sentieel onderdeel van de regeling. De verenigingsraad van de VARA heeft, zich uitgesproken voor een open omroepbestel, vast te leggen in een omroepwet, zoals dat tij dens de televisie-debatten in de Tweede Kamer in de motie-Kley- wegt werd aanbevolen. Voor de verdeling van de zendtyd zowel van radio als van televisie, op het eerste en het komende tweede net, zouden dan in aanmerking komen alle groeperingen ook nieuw te 'vormen groeperingen van mensen dio geestelyke en sulturele stromingen in het volksleven vertegen woordigen en op een voldoende aantal sympathisanten zouden kunnen bogen. In feite zou er berekend over het aantal radio- en t.v.-hezitters een soort van kiesdeler berekend kunnen worden, en indien men beschikt over veertig-vijftig duizend „stemmen" zou een nieuwe groepering al tenminste één uur zendtyd per week radio en t.v. kun nen krijgen. Met name dacht men bij de VARA aan het Humanistisch Verbond, dat tot dusver gastvrijheid in de ether heeft moeten vragen bij VARA AVRO. Westelijke diplomaten in Moskou menen dat de bittere gevoelens, die naar aan leiding van de recente verwijdering van de raketten op Cuba tussen Castro en Kroesjtsjew zijn gerezen, nog niet tot het verleden behoren. Algemeen wordt aangenomen dat Rusland tydens het bezoek van onge veer een maand zal pogen de kwestie by te leggen en Cuba in grotere mate aan zich te binden voor zover het het geschil tussen de Chinese volksrepu bliek en de Sowjet-Unie betreft. Castro heeft gisteren een krans gelegd by het Leninmausoleum en president Leonid Brezjnef van de Sowjet-Unie een beleefdheidsbezoek gebracht. Hij heeft bovendien aangezeten aan een Innch die door de communistische party en de ministerraad te zijner ere op het Kremlin werd gegeven en een particulier gesprek van twee uur gevoerd met pre mier Kroesjtsjew. Over het onderhoud werden geen mededelingen gedaan. Apparaat Elke nieuwe omroepvereniging zou kunnen beschikken over het apparaat dat de bestaande omroepverenigingen in de loop van veertig, dertig jaar heb ben opgebouwd, en thans hebben inge bracht in de pools van Nederlandse Ra dio Unie en Nederlandse Televisie Stich ting, zowel de studio's met hun techni sche apparaturen als bijvoorbeeld de orkesten en de hoorspelkern. Als „over koepelend" orgaan, zoals in de motie- Kleywegt aanbevolen, zou men willen zien een radio-omroep en televisie-raad. Reclame De mogeiykheid van reclame vooraf gaande aan de televisie-programma's op het tweede net, zou worden opengela ten. De opbrengst van die reclame zou geheel moeten worden besteed aan de programma's en zo alleen de kjjkor t goede moeten komen. C.A.O. bioscooppersoneel Een buitengewone ledenvergadering van de Nederlandse Bioscoopbond heeft het hoofdbestuur van de bond gemachtigd een collectieve arbeidsovereenkomst voor het bioscoopbedrijf aan te gaan met de algemene bond „Mercurins" en de katholieke bond „Sint-Antonius' waarbij het georganiseerde bioscoop personeel Is aangesloten. Prinses Beatrix heeft gister avond, in een N.T.S.-televisie- uitzending, het startsein ge geven voor de landelijke actie om gelden bijeen te brengen benodigd voor de herbouw van het op 1 september van bet vorig jaar getroffen Per zische dorp Dousadj. Dit dorp, dat voor de helft van de aardbodem werd weggevaagd, is geadopteerd door de „Europese Werkgroep", van welke interna tionale jongerenorganisatie onze kroonprinses de presidente is. De werkgroep is van plan om ter plaatse huizen en ook openbare gebouwen te bouwen en een twee de fase van het plan voorziet in de uitvoering van een ontwikke lingsprogramma, speciaal op het gebied van de landbouw en de nij verheid. Zowel in ons land als ook in andere Europese landen zal nu worden getracht de aan de her bouw van Dousadj verbonden kos ten hijeen te krygen. „Dit plan zit goed en betrouwbaar in elkaar. Hier kun je gerust aan mee doen", aldus prinses Beatrix in de televisieuitzendirig. Hulp bieden.... In de televisieuitzending belichtte prinses Beatrix allereerst het doel van de „Europese Werkgroep": hulp bieden waar dat nodig is. In een vraaggesprek met de secreta ris van de werkgroep, de Israëliër David Mipchnik, werd met name van gedachten gewisseld over de herbouwplannen voor Dousadj, welke plannen met name gericht zijn op de bouw van 118 woningen, van een moskee, van een school, een badhuis en van een dorpshuis. Studenten Het dorp zal worden opgebouwd door studenten uit Perzië, door de dorpsbewoners en door dertig Eu ropese vrijwilligers. Voor hun ver trek naar Perzïë worden deze vrij willigers voor dit werk opgeleid in een speciaal trainingskamp, in Villepreuz ten zuiden van Parijs. Momenteel bevinden zich daar vyftien vrywiliigers, afkomstig uit Frankrijk, België, Zwitserland, Engeland en ons land. Ze hebben tot taak een oud huis ter plaatse zoveel mogelijk op te knappen. Bovendien worden zij onderzocht op hun mentale geschiktheid voor het werk, dat hen straks in Per zië wacht. Financiële actie De heer Piet Kersten gaf een uit eenzetting over de in ons land te voeren financiële actie. „Overal waar jeugd is, moet een deel van Dousadj geadopteerd worden, zo stelde hij nadrukkelijk. Het lande lijk actiebureau is gevestigd in Amsterdam, te weten op het adres N.Z. Voorburgwal 298. Het giro nummer 1.9.1962 herinnert aan de dag van de aardbeving in Perzië, 1 september 1962, toen met 299 andere dorpen ook Dousadj werd verwoest. „Don Juan" en „Papa-doc" indelyk is het dan tot een uitbarsting gekomen op Hispaniola, het eiland in de Caraïbische Zee, dat door twee zeer naijverige staatjes, de Dominicaan se Republiek en Haiti, allesbehalve broe derlijk wordt gedeeld. De strubbelingen tussen deze twee republiekjes dateren van meer dan een eeuw geleden. Haïti, dat vroeger onder Franse heerschappij stond, voornameiyk door negers wordt bewoond en dat bepaald geen overvloed en rijkdom kent, gedraagt zich tegenover zijn nabuur als een hevig jaloers familie- De Haïtianen kunnen het namelijk moei lijk verkroppen, dat zij het kleinste en minst vruchtbare gedeelte van het eiland bewonen. Op allerlei manieren leggen zij hun beterbedeelde mede-eilandbewoners daarom moeilijkheden in de weg. Tot nu toe hadden die moeilijkheden het karakter van kleine plagerijen, maar se dert Haiti met binnenlandse problemen te kampen heeft is het van kwaad tot erger gegaan. De ontevredenheid van het denkend deel der Haïtiaanse bevol king richt zich in toenemende mate te gen de regering van de dokter-president Francois Duvalier. Vooral in militaire kringen bijvoorbeeld valt een groeiend verzet te constateren. De afgelopen week deden militairen zelfs een poging om de kinderen van de president te ontvoeren. Het gevolg was een treffen tussen de particuliere politie van president Duva lier en leden van het leger. Volgens be richten uit Port au Prince werden daar na de familieleden van een gevluchte lui tenant, die by de ontvoeringspoging be trokken zou zijn geweest, door de politie vermoord. De luitenant was naar de Do minicaanse ambassade in Port au Prince gevlucht, waar reeds eerder een aantal Haïtiaanse politici en militairen een toe vlucht had gevonden. Deze hele gang van zaken heeft de re gering in Port au Prince woedend ge maakt op haar nabuur, die zij ervan be schuldigt tegen Haïti samen te zweren. Daarbij komt dan nog dat de Domini caanse Republiek sedert enige tijd uit stekende betrekkingen onderhoudt met de Verenigde Staten, terwijl de band tus sen Port au Prince en Washington met de dag slapper wordt. President Duva lier voelt intussen zijn greep op de be volking verzwakken, zyn regime wan kelt en zyn particuliere lijfwacht doet wanhopige dingen, die de tegenstanders van Duvalier hoop en moed geven. De New York Herald Tribune schreef gisteren, dat de Organisatie van Amerikaanse Staten in het geschil de zijde van de Dominicaanse Republiek zal moeten kiezen. Het blad gaf daartoe twee redenen aan. In de eerste plaats moest koste wat het koste de vrede wor den bewaard op Hispaniola en moest bloedvergieten worden voorkomen en ten tweede meende het blad, dat de tyd was gekomen om het Haïtiaanse volk, „ver volgd en uitgemergeld", te bevrijden van de tirannie van Duvalier. Hoewei de OA.S. voorlopig nog niets heeft gedaan dan een neutrale commis sie naar Hispaniola zenden om de zaak te onderzoeken, staat het wel vast, dat president Bosch van de Dominicaanse Republiek het sterkst staat en dat hij de meeste leden van de OA..S. aan zyn kant heeft. Dr. Duvalier heeft na een veelbelovend begin van sociale hervor mingen zyn volk in de steek gelaten en niets gedaan om zijn land tot verdere ontwikkeling te brengen. Zyn macht steunt vooral op zyn politie, dat nume riek sterker en heter uitgerust is dan het reguliere leger van Haïti. Op 15 mei zou hy moeten aftreden, maar hy heeft geweigerd. Het regiem van dr. Duvalier is een uitgesproken dictatuur en dicta turen maken het in de regel niet lang in dit deel van de wereld. De negerbevolking van Haïti ziet trou wens hoe veel beter haar buren het heb ben. In de Dominicaanse Republiek, waar de Trujillo's werden weggejaagd beleeft men voor het eerst weer sedert 1930 dat het land wordt geregeerd door een democratisch gekozen president.. Deze president, de gematigd linkse poli ticus-schrijver dr. Juan Bosch, heeft het niet by beloften gelaten. Hij voerde na zijn verkiezing vorig jaar hervormingen door op sociaal, fiscaal en economisch terrein. De leus, waarmee hij de verkie-, zingen won, was „sociale rechtvaardig heid en economische en politieke vrij heid". Deze woorden hebben ook gehoor gevon den in het buurland Haïti, waar Duva lier steeds meer tot de ontdekking kwam, dat de bijgelovige bevolking hem in de steek liet. Zag men aanvankelijk bijna een godheid in hem, die men de erenaam „Papa-Doe" gaf, allengs vielen zijn menselijke tekortkomingen steeds sterker op. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de Dominicaanse Republiek in cuc verdeelde Haïti zal ingrijpen, wan neer daartoe een mogelijkheid bestaat. President Bosch staat zeer sympathiek tegenover de revolutionaire beweging in Haïti en dat is niet zo verwonderlijk, want hy heeft zelf vijfentwintig jaar in ballingschap gestreden tegen de dicta tuur van de Trujillo's, die nu volgens be richten uit Santo Domingo vanuit Port au Prince tegen de Dominicaanse Repu bliek opereren. De Trujillo's hebben in- dertyd plechtig beloofd dat zij naar hun eiland zullen terugkeren en een van hen, Luis Reynoso Trujillo schijnt deze be lofte te willen nakomen. Hij verbiyft ln Haïti en staat in contact met een groot aantal Trujillo-aanhangers, die de strijd nog niet opgeven. Veel kans hebben zy echter niet. President Juan Bosch weet dat meer dan de helft van de bevolking achter hem staat. Hy is bijzonder popu lair op het eiland, vooral op het platte land. Zijn beweging spreekt de gewone man aan en zij is verwant aan de"party- en van president Romulo Betancourt van Venezuela en Victor Raul Haya de la Torre in Peru. Deze laatste, een libe rale revolutionair zou dit jaar president van Peru geworden zyn, wanneer het le ger daar niet had ingegrepen. Eens, nog vóór Batista president van Cuba was, telde Bosch onder zyn vrien den ook een zekere Fidel Castro. Bosch had toen op Cuba de Dominicaanse Re volutionaire Partij gesticht. Maar latere vriendschappen met de gematigd linkse politici als Betancourt en Haya de la Torre maakten ook van de rebel Bosch een wat gemodereerder revolutionair. Thans is de in 1900 in La Vega geboren president westers georiënteerd- Hij is getrouwd met een Cubaanse, maar is geen bewonderaar van Castro. Hij geldt als een van de grootste Zuiaamerikaanse schrijvers, maar de boeren van zijn land kennen hem alleen maar als „Don Juan". JUAN BOSCH .gematigd-links en anti-Trujillo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5